[ vladaboy93 @ 03.11.2008. 13:51 ] @
Do sada sam radio sa grafikom i igricama u C++ ( SDL i OpenGL ), pa me interesuje ovo kalsicno programiraje sa bazama podataka i slicno, te aplikacije, Cuo sam za razne APi-je, QT3, MFC WIn32API...


WinAPI sam koristio samo za otvaranje prozora i proveravanje input-a, nista vise, tako da nemam nesto iskustva, koji od tih API-ja ima najvece mogucnosti i dali vredi uciti te stvari pored .NET-a i C#-a?
[ deerbeer @ 03.11.2008. 21:10 ] @
Sto se tice GUI-a ako si dobar sa Win-apijem nece ti biti tesko da naucis ni MFC.
Takodje i BCB alate .
Sto se tice baza mfc ti ne bih preporucio za posto je "jedini" ADO interfejs stvarno kilav za te stvari.
Stvarno se ne isplati, jedino sto mozda ces tu izvuci neku korist od upoznavanja COM okruzenja ako se nisi dosad sretao sa njim ,
koje ce ti trebati ako budes radio sa directx-om.

Ako ces bas C++ uzmi BCB komponente koje su lakse za rad ili open -source Sql-lite bazu .
Sto ce reci ovake su ti opcije za win :
1.) GUI : BCB , Baza : SQL,Access, SQl-lite itd..
2.) GUI : MFC , Baza : SQL lite





[ vilyu @ 04.11.2008. 08:51 ] @
Ili mozes da probas wxWidgets ako zelis da pises aplikacije portabilne na Windows/Linux/MacOS.
[ vladaboy93 @ 04.11.2008. 10:07 ] @
Citat:
Ako ces bas C++ uzmi BCB komponente koje su lakse za rad ili open -source Sql-lite bazu .


Da ja sam za C++, ali vidim da danas svi za te apliakcije koriste C#, dali postoji neka prednost u mogucnostima kod C++-a, ili je C# za te stvari bolji?




[ Nedeljko @ 04.11.2008. 10:57 ] @
Citat:
vilyu: Ili mozes da probas wxWidgets ako zelis da pises aplikacije portabilne na Windows/Linux/MacOS.


wxWidgets ima jos jednu prednost nad MFC-om - besplatan je!

Citat:
vladaboy93: dali vredi uciti te stvari pored .NET-a i C#-a?


E, to je kljucno pitanje. Sta ce tebi C++? Ako ces da radis video igre, onda OK, a ako hoces da budes bazadzija, nista ne fali .NET-u u odnosu na C++.

Evo nekih besplatnih resenja:

- Mozilla Application Framework (nikad nisam probao, ali pretpostavljam da ima jaku podrsku za web servise, HTML rendering itd.).
- Ultimate++ (malo poznat), ima i IDE i form designer,
- Qt (visok kvalitet, postoji Qt plug-in za eclipse, ali je besplatan samo za razvoj FLOS-a, jer je pod GPL, a placa se komercijalna licenca za razvoj non-FLOS resenja, slicno kao MySQL).
- wxWidgets (kuburi sa besplatnim alatima za njega - wxDev-C++ se vise ne razvija, a najbolji besplatan dizajner formi je wxFormBuilder).
- FLTK (imas samo GUI, tako da je staticki linkovan mali program zasnovan na njemu lak za preuzimanje sa interneta cak i dial-up-om).
- winAPI - ZABORAVI!
[ Nedeljko @ 04.11.2008. 17:26 ] @
Evo, Qt Software (bivši Trolltech) najavljuje prvi svoj IDE za Qt pod nazivom "Qt Creator". Na filmčiću izgleda lepo.
[ Goran Rakić @ 04.11.2008. 20:24 ] @
Dodao bih i GTKmm u listu, ziasta odlican toolkit, a naravno mozes da koristis Glade (za Win) kao vizuelni dizajner. Pogledaj tutorial.
[ Eurora3D Team @ 04.11.2008. 22:43 ] @
Moja preporuka Borland , npr. Turbo C++ 2006 Explorer
http://cc.codegear.com/Free.aspx?id=24724
Library se zove VCL (ima i GUI i baze i internet itd.)
Programi koji se dobiju su vrlo brzi i stabilni ...

[ Nedeljko @ 05.11.2008. 07:43 ] @
Koliko danas kostaju Borlandovi proizvodi?
[ Eurora3D Team @ 05.11.2008. 09:38 ] @
Ovaj sa mog linka je besplatan
To je nesto kao Express verzije MS razvojnih okruzenja za NET
[ Nedeljko @ 05.11.2008. 13:58 ] @
A da li se moze koristiti neograniceno i za razvoj komercijalnog proizvoljno licenciranog softvera?
[ kiklop74 @ 05.11.2008. 19:48 ] @
Da.
[ vladaboy93 @ 06.11.2008. 08:55 ] @
Samo mi je potrebno nesto mocnije od .net-a... Jel je u tome smisao, zar ne? Da ostanem na C++-u, sa VCL sam upoznat, jel sam nekad u delphiu radio, ali nerazuemm se puno jel sam preso na C++.

Cito sam artikal .NET vs QT, i ljudi kazu da .NET ima vise mogucnosti, dal je to istina?

Dali VCL ima prednost nad .NET-om?


Malo gnjavim sa pitanjima ali izbor frameworka mi je prilicno bitna stvar.
[ Eurora3D Team @ 06.11.2008. 11:20 ] @
Citat:
vladaboy93:
Dali VCL ima prednost nad .NET-om?

Po meni su native aplikacije u prednosti ako nista drugo onda bas zato sto su native.
Jos ako su koriscene kvalitetne biblioteke (kao sto je VCL) i program radi brzo i stabilno onda je to to.
Mada, ako planiras neku multiplatfomsku aplikaiju onda je NET (i mono) bolji izbor. VCL je trenutno samo za Windows.
Ako radis samo za Win onda je tesko naci jak razlog (bar za mene) zasto bi za GUI koristio NET umesto VCL-a.


[ X Files @ 06.11.2008. 11:42 ] @
Citat:
Dali VCL ima prednost nad .NET-om?

Jako je teško diskutovati o prednostima i nedostacima bilo čega, a ostati objektivan.

Što se tiče VCL biblioteke, mogu samo reći da je to zrela, intuitivna, vrlo upotrebljiva i pouzdana biblioteka klasa. VCL nije 'igračka', što je inače bio moj prvi utisak kada sam se sreo sa njim, već je to jedno kompletno, moćno oruđe za razvoj Win32 programa.

U ovoj temi je nešto rečeno o tome, a sada ću dodati da je VCL modernizovan Unicode podrškom i kozmetičkim detaljima za XP i Vistu.


I malo šale ... kada biraš devojku, obično gledaš i roditelje. E sad, .NET-u je to Microsoft a VCL je sveže usvojeno dete (što ne znači da od njega neće postati dobar čovek).
[ Nedeljko @ 06.11.2008. 13:59 ] @
Citat:
Eurora3D Team: Ako radis samo za Win onda je tesko naci jak razlog (bar za mene) zasto bi za GUI koristio NET umesto VCL-a.


Ako zeli da obesi program na internet i da program bude mali za preuzimanje, onda u slucaju .NET aplikacije ima manji .exe jer ne vuce framework sa sobom (kao native programi). Da, potreban je .NET Framework za izvrsavanje .NET programa, ali .NET je postao standardna komponenta Viste.
[ Eurora3D Team @ 06.11.2008. 15:42 ] @
Citat:
Nedeljko: Ako zeli da obesi program na internet i da program bude mali za preuzimanje, onda u slucaju .NET aplikacije ima manji .exe jer ne vuce framework sa sobom (kao native programi). Da, potreban je .NET Framework za izvrsavanje .NET programa, ali .NET je postao standardna komponenta Viste.

Ja bas iz tog razloga izbegavam NET za takvu vrstu programa (opste namene koji se downloaduju sa neta). Jeste Viste al nije XP-a
Pogledaj operativne sisteme nas sa ove strane , koliko je Visti a koliko XP - a.
[ Branimir Maksimovic @ 06.11.2008. 15:46 ] @
Citat:

Mada, ako planiras neku multiplatfomsku aplikaiju onda je NET (i mono) bolji izbor. VCL je trenutno samo za Windows.


Mislim da si omasio ovde. NET je windows, mono tek sto je izasao iz decje faze valjda?
sto se tice portovanja net aplikacija na mono:

Citat:

According to our Moma statistics based on user submissions (this is from memory) about 50% of the applications work out of the box, about 25% require about a week worth of work (refactoring, adapting) another 15% require a serious commitment to redo chunks of your code, and the rest is just not worth bothering porting since they are so incredibly tied to Win32. At that point, either you start from zero, or a business decision will drive the effort to make your code portable, but we are talking months worth of work (at least from the reports we have).


Sto se tice vcl-a on radi na linux-u, imas kylix a sam builder ima neki layer komponenete koje omogucavaju
da se program kompajlira na linux-u.
Citat:

C++Builder also includes CLX,™ the Borland Component Library for Cross-platform development. CLX enables the creation of applications that can be re-compiled and run on the Linux® platform with the included Kylix 3 Professional.


E sad ne znam vise davno nisam radio sa builderom nesto.

Pozdrav!

edit: kylix je napusten projekat, borland je samo za windows ali je to i .NET

za multi platformska resenja ostaje java, kao platforma, ali i gro c++ biblioteka
koje doduse nemaju form generatore, ali zavrsavaju posao ;)


[Ovu poruku je menjao Branimir Maksimovic dana 06.11.2008. u 17:07 GMT+1]
[ Nedeljko @ 06.11.2008. 16:08 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic: Sto se tice vcl-a on radi na linux-u, imas kylix a sam builder ima neki layer komponenete koje omogucavaju da se program kompajlira na linux-u.


Koliko mi je poznato, kada se Kylix 3 pojavio, samo je CLX bio multiplatformski, a VCL je bio Windows only. Takodje, Kylix 3 je bio besplatan samo u varijanti u kojoj aplikacija napisana u njemu ispisuje prilikom startovanja tekst poput "Ovaj program je generisan Open Kylix-om i mora biti pod GPL".

Otkako je Nokia otkupila Qt (a kasnije i Trolltech, koga je prekrstila u Qt Software), Qt napreduje koracima od sedam milja. E, sad, da kosta kosta. Moze se besplatno koristiti samo za razvoj FOSS-a.
[ Eurora3D Team @ 06.11.2008. 19:01 ] @
@Branimir Maksimovic
Nisam omasio :) . Ja sam napisao da su NET i mono bolje resenje za multiplatformu od VCL-a , ali nisam tvrdio da ce tu bilo sta da radi :)
[ savkic @ 06.11.2008. 23:43 ] @
VCL i Delphi/Builder je u mnogim delovima bio uzor za .NET, .NET je bolji ako planiraš web aplikacije i aplikacije za PocketPC (ali je spor u odnosu na native aplikacije). Inače, nedavno je CodeGear izbacio Delphi Prism za .NET, koji je licencirani RemObjects Oxygen, stabilan i odličan Pascal jezik za .NET (ako ne planiraš učenje C#, to ti može biti dobra alternativa).
[ pcaca @ 07.11.2008. 01:03 ] @
Normalno da .NET vuce nesto od VCL-a i C# od Delphi-ja:
Citat:
In this interview Microsoft's leader of C# development, Anders Hejlsberg.... Hejlsberg is also responsible for writing the Turbo Pascal system, and was the lead architect on the team that developed Delphi.

Nije ni cudno sto je Borland tako prosao, kad im je MS uzeo Delphi lead architect-a.

Mozda nesto i pomogne ovaj interview oko Delphi i C# http://www.computerworld.com.au/index.php?id=1149786074
Glavni arhitect oba jezika govori glavno oko C#-a ali i upsoredbama sa Delphi-ja.
[ vladaboy93 @ 07.11.2008. 08:23 ] @
Dobro da budem jasan samo me interesuje nativni kod, windows , zato me .NET ne intereuje, izmedjuostalog i zato mi se svidja mi se C++.


Qt mi se cini interesantan, dosta ljudi ga hvale. Na kraju cu morati da probam VCL i QT... Pa da vidim sta mi bolje lezi... bitno mi je samo da dobijem nesto jace od ovog C#-i.NET-a,
ako nemogu da dobijem neku vecu prednost onda cu preci na C#.
[ savkic @ 07.11.2008. 12:38 ] @
> Nije ni cudno sto je Borland tako prosao, kad im je MS uzeo Delphi lead architect-a.

Hajsberg je u MS prešao 1997 ili 1996, Delphi je tek posle toga dostigao svoj zenit, Hajseberg nije bio nezamenljiv. Problemi za Delphi/Builder su nastali zbog loših odluka menadžmenta Borlanda (Inprise), ali taj period je završen i sada je pred CodeGearom dobra šansa.
[ deerbeer @ 07.11.2008. 13:14 ] @
Citat:
savkic: > Nije ni cudno sto je Borland tako prosao, kad im je MS uzeo Delphi lead architect-a.

Hajsberg je u MS prešao 1997 ili 1996, Delphi je tek posle toga dostigao svoj zenit, Hajseberg nije bio nezamenljiv. Problemi za Delphi/Builder su nastali zbog loših odluka menadžmenta Borlanda (Inprise), ali taj period je završen i sada je pred CodeGearom dobra šansa.

Pa i Borlandova C++ ekipa za je presla u MS da radi MFC framework od 4.0 ili 5.0 (za verziju nisam siguran tacno)
upravo iz istih razloga. MS ima bolji menadzment i upravljanje kadrovima koje (po)kupi sa strane .
[ Nedeljko @ 08.11.2008. 10:34 ] @
Citat:
vladaboy93: Dobro da budem jasan samo me interesuje nativni kod, windows , zato me .NET ne intereuje, izmedjuostalog i zato mi se svidja mi se C++.


Qt mi se cini interesantan, dosta ljudi ga hvale. Na kraju cu morati da probam VCL i QT... Pa da vidim sta mi bolje lezi... bitno mi je samo da dobijem nesto jace od ovog C#-i.NET-a,
ako nemogu da dobijem neku vecu prednost onda cu preci na C#.


Ne znam šta je to "moćnije od C#-a i .NET-a", ali ako te zanimaju usključivo Windows native aplikacije na C++ jeziku, onda se možeš kolebati oko VCL-a i MFC-a. MFC je jače podržan, a VCL intuitivniji i lakši za učenje.

Zaboravi na Qt. On je odličan za cross platform programiranje, s tim da se papreno plaća. Besplatna varijanta se može koristiti samo za razvoj programa za ličnu upotrebu (odnosno upotrebu unutar firme) i za razvoj slobodnog softvera (free software) otvorenog koda (open source). Takođe, besplatno izdanje Qt-a nema interfejse prema komercijalnim bazama podataka.

Borlandove alatke imaju i moćan IDE, dok je kod Qt-a još uvek sve u parčićima, mada će Qt sada dobiti moćan IDE (Qt Creator).
[ vladaboy93 @ 08.11.2008. 12:11 ] @
MFC? to nebi ucio jel je majkrosoft to napustio, ostaje mi VCL i QT, QT je kupila Nokia, i cini mi se da brzo napreduje.. A za Borland C++ builder sam cuo lose stvari.

> Borlandove alatke imaju i moćan IDE, dok je kod Qt-a još uvek sve u parčićima, mada će Qt sada dobiti moćan IDE (Qt Creator).

Sta to znaci da ipak valja Qt ili sta? malo mi je dvosmislen post.




[ kiklop74 @ 08.11.2008. 13:59 ] @
Citat:
vladaboy93: MFC? to nebi ucio jel je majkrosoft to napustio.


Ovo je potpuno netacno. Bas naprotiv microsoft je objavio da nameravaju jos jace da podrze mfc u novoj verziji visual studia.

Citat:
ostaje mi VCL i QT, QT je kupila Nokia, i cini mi se da brzo napreduje..


Pa ni ovo nije tacno. Pravi izbor nije izmedju VCL-a i Qt-a vec izmedju VCL-a i wxWidgets-a.

QT ne preporucujem nikome ko planira da prodaje bilo sta jer je sam framework dosta skup. Ono sto jeste besplatno i provereno je VCL i wxWidgets. VCL je mnogo jednostavniji za rad ali je striktno vezan za windows dok wxwidgets radi na svim operativnim sistemima.

Dakle ako si rad da probas VCL onda instaliraj turbo C++ explorer i kreni sa radom.
Ako ti se vise svidja wxWidgets onda instaliraj Visual c++ 2008 express i skini adekvatnu verziju frameworka. Uz ovo ce ti trebati i editor za wxwidgets GUI. (http://visualwx.altervista.org/ http://biolpc22.york.ac.uk/wx/wxhatch/download.html)
[ vladaboy93 @ 08.11.2008. 18:56 ] @
> Dakle ako si rad da probas VCL onda instaliraj turbo C++ explorer i kreni sa radom.
> Ako ti se vise svidja wxWidgets onda instaliraj Visual c++ 2008 express i skini adekvatnu verziju frameworka. Uz ovo ce ti trebati i editor za wxwidgets GUI.

Pa ne znam dali mi se svidja jel ne znam razlike izmedju ta dva?
[ Nedeljko @ 08.11.2008. 19:38 ] @
Citat:
vladaboy93: > Borlandove alatke imaju i moćan IDE, dok je kod Qt-a još uvek sve u parčićima, mada će Qt sada dobiti moćan IDE (Qt Creator).

Sta to znaci da ipak valja Qt ili sta? malo mi je dvosmislen post.


Qt je odličan multiplatformski framework, dakle, biblioteka, ali nema IDE. Ima odličnu dokumentaciju (Qt Assistant, koji se može isporučivati i za prikaz dokumentacije tvog programa), ima dizajner formi (Qt Designer), ima alat za internacionalizaciju (Qt Linguist), ima alat za automatizaciju kompajliranja (qmake), ali IDE će tek da dobije (Qt Creator).

Ima dva izdanja: besplatno i komercijalno. Besplatno izdanje nema interfejse prema komercijalnim bazama. No, mnogo veće ograničenje besplatnog izdanja je licenca pod kojom dolazi (GPL!). Ako ti nije jasno šta to znači, reci slobodno, pojasniću ti. Želiš li da prodaješ programe koje pišeš?

Komercijalno izdanje se papreno plaća. Naravno da se Qt brzo razvija otkako ga je kupila Nokia, ali ne zaboravi da oni žive od komercijalnog izdanja.

Zasad je Turbo C++ Explorer bolje integrisan.
[ vladaboy93 @ 08.11.2008. 23:42 ] @
> Želiš li da prodaješ programe koje pišeš?

Trebaju mi programi za licnu upotrebu, da olaksam neke stvari, ali u nekoj buducnosti bi verovatno i prodavao.

Meni je sad samo bitno da odaberem pravu stvar da ucim, zato pitam, taj QT mi se cini interesantno, za VCL ne znam, pretpostavljam i cuo sam da on nije bas za C++, vise je za psacal i da je za C++ slabije podrzan. A ja bi u C++-u da radim, pa razmatram taj QT on mi se cini mnogo perspektivan.


[ Nedeljko @ 09.11.2008. 09:56 ] @
Citat:
vladaboy93: Trebaju mi programi za licnu upotrebu, da olaksam neke stvari, ali u nekoj buducnosti bi verovatno i prodavao.


Besplatno izdanje Qt-a je pod GPL licencom. To znači da se licenca primenjuje ne samo na biblioteku, nego i na sav kod koji je linkovan sa bibliotekom (tvoj program). To ti zaista ne smeta da pišeš programe za ličnu upotrebu, kao i programe za upotrebu unutar firme u kojoj radiš. Takođe, takav program možeš i da objavljuješ i da isporučiš nekome, pa i da to naplatiš, ali samo ako je tvoj program pod GPL. Znači, ako želiš da ga objaviš i/ili isporučiš nekome, onda moraš da daš i kompletan svoj izvorni kod, da dozvoliš da korisnik instalira softver na koliko god hoće računara, da ga neograničeno izvršava u sve svrhe (komercijalne, nekomercijalne, vojne, civilne,...) u smislu da korisnik apsoluto raspolaže rezultatom izvršavanja programa (izlazom programa, kao što su snimljeni fajlovi, ali i svaki drugi oblik izlaza), da menja tvoj program, objavljuje ga i/ili isporučuje (pa čak i prodaje) bez tvog znanja bilo u originalnom bilo u izmenjenom obliku, da koristi tvoj kod u svojim programima, pod istim uslovima kao i ti Qt. Ako ti sve to ne smeta da pružiš korisniku, onda OK.

Komercijalna licenca se papreno plaća i nije primenljiva na softver razvijan besplatnim izdanjem. Ako si mislio da prodaješ softver, a ne želiš da ga daš pod GPL uslovima, onda možeš ili da kupiš komercijalnu licencu za Qt ili da odustaneš od Qt-a. Qt ima prednost nad VCL-om što je cross platform, ali ti kažeš da te samo Windows zanima.
[ vladaboy93 @ 09.11.2008. 10:27 ] @
> Komercijalna licenca se papreno plaća i nije primenljiva na softver razvijan besplatnim izdanjem.

To definitivno ne valja...




> Qt ima prednost nad VCL-om što je cross platform, ali ti kažeš da te samo Windows zanima.

Znaci to je jedina prednost? VCL je po performansama i mogucnostima u prednosti nad QT-om?



[ X Files @ 09.11.2008. 11:23 ] @
VCL je ogromna biblioteka klasa, kao i njene performanse i mogućnosti... Ne kažem da Qt nije, samo kažem da se ne plašiš da ćeš olako protrčati kroz VCL...
[ Nedeljko @ 09.11.2008. 12:36 ] @
Citat:
vladaboy93: > Qt ima prednost nad VCL-om što je cross platform, ali ti kažeš da te samo Windows zanima.

Znaci to je jedina prednost? VCL je po performansama i mogucnostima u prednosti nad QT-om?


Qt se može koristiti i iz drugih jezika (Java, Python, Ada, Pascal, PHP, Perl), nisi ograničen na C++. Kod VCL-a imaš još Pascal. Oba su framework-a moćna, ali sumnjam da su "moćniji od .NET-a". Prednosti Turbo C++ Explorer-a su

1. Ima moćan IDE (imaće i Qt uskoro Qt Creator),
2. Besplatan je za razvoj softvera koji možeš prodavati pod proizvoljnim uslovima.

Prednosti Qt-a su:

1. Open Source. Ako ti se nešto ne sviđa, možeš to da promeniš i pičiš dalje sa promenjenom verzijom biblioteke. Evo, meni će sada trebati QCalendar kontrola koja podržava razne kalendare, a ne samo gregorijanski.
2. Cross platform (native za Windows, Linux, MacOS X i većinu UNIX i UNIX Like sistema (Solaris, *BSD), Java, a ne bi me iznenadilo da uskoro podrže i .NET platformu).

Oba framework-a su kvalitetna i bogata. Nijedan nije igračka, već nema nikakvog zezanja sa njima, kao ni sa .NET-om i Javom.

Sa druge strane, wxWidgets je cross platform, open source i besplatan za razvoj softvera koji možš da prodaješ pod bilo kojim uslovima, ali je Qt ipak i bogatiji i kvalitetniji i ima bolje besplatne alate, mada ni wxWidgets uopšte nije igračka. Open Source dizajner formi za wxWidgets je wxFormBuilder.

Open Source i cross platform klon Delphi-ja je Lazarus, ali je on Pascal only. Ne podržava C++.
[ kiklop74 @ 09.11.2008. 16:12 ] @
Citat:
Nedeljko:
Sa druge strane, wxWidgets je cross platform, open source i besplatan za razvoj softvera koji možš da prodaješ pod bilo kojim uslovima, ali je Qt ipak i bogatiji i kvalitetniji i ima bolje besplatne alate, mada ni wxWidgets uopšte nije igračka. Open Source dizajner formi za wxWidgets je wxFormBuilder.


Ovakvi saveti ne sluze mnogo svrsi jer samo zamagljuju situaciju. Covek je u startu rekao da hoce da prodaje u buducnosti svoj softver i da nije pri parama - te tako automatski otpada QT. Nema veze sto je bolji, lepsi, umiveniji, podrzaniji itd.

Koja je svrha poceti pisanje bilo cega u frameworku koji posle ne mozes da koristis za prodaju softvera osim ako ne pljunes koju hiljadu dolara? Vreme je jako bitna stvar i nije neogranicen resurs. Mnogo je bolje u startu se odluciti za jedan besplatan framework i posvetiti vreme da se on nauci. Tako bi nastale neke pocetne aplikacije i eventualno neki kod koji bi kasnije mogao da se ponovo iskoristi u nekim drugim aplikacijama.

Lista postavljenih uslova je sledeca:

1. Pocetnik
2. Hoce da pise programe za licnu upotrebu ali i za prodaju
3. Nema para (trenutno)
4. C++
5. Programi treba da rade pod Widowsom

Iz ovoga proistice da je najlogicnije izabrati ono sto je besplatno, open-source itd.

MFC otpada jer dolazi samo uz komercijalne verzije visual studia
QT otpada jer je skup a licenca mora da se plati za koriscenje u komercijalnim projektima
VCL - Sasvim dobar kandidat s time da radi samo pod windowsom i da je vezan samo za jedan kompajler. Relativno brzo se mogu proizvesti upotrebljivi programi.
WxWidgets - Takodje dobar kandidat. Open source, ne zavisi od kompajlera, radi na svim operativnim sistemima ali zahteva vise vremena za ucenje.

[ Goran Rakić @ 09.11.2008. 17:16 ] @
Kratak komentar: Ako je nesto objavljeno pod GNU GPL, to nikako ne iskljucuje mogucnost da se to isto prodaje i na tome zaradjuje.

Ponovio bih i GTKmm koji je izgleda prosao neprimecen :) U nekim posebnim slucajevima FLTK je takodje sjajan izbor.
[ vladaboy93 @ 09.11.2008. 17:36 ] @
Nista onda cu VCL. Jel ko sto kaze X Files bitno je da ga necu protrcati za nekoliko dana.

Sada ako se neko razume, da mi kaze, posto sam nekad davno kucko u Delphiu,

Posto VCL koristi i Delphi i Borland C++ builder, koja je razlika ako isti program napisem u Delphiu i u C++ Builderu?

[ Nedeljko @ 09.11.2008. 17:47 ] @
Citat:
kiklop74: Ovakvi saveti ne sluze mnogo svrsi jer samo zamagljuju situaciju. Covek je u startu rekao da hoce da prodaje u buducnosti svoj softver i da nije pri parama - te tako automatski otpada QT.


Pa, ja celo vreme pokušavam da ga odvratim od Qt-a i navučem na VCL. Ne zato što je Qt govvno, jer nije, već zato što mi je celo vreme izgledalo da ne razume licencne uslove. Ne želim da se 3ajebe, pa da baci kod koji ne može da prodaje kao closed source, ako je to hteo.

Tehnički gledano, Qt-u fali samo dobar cross platform FLOS IDE, ali će se ubrzo i to promeniti, ali postoje i drugi faktori. Da, open source alternativa VCL-u može biti wxWidgets, ali mu wxWidgets nije ravan, već mu je alternativa u pravom smislu reči.

Ono što mu celo vreme preporučujem je Turbo C++ Explorer, ali je on navalio na Qt. Ne kažem da Qt ne valja, ali treba znati šta te u tom slučaju čeka, pa ako si siguran da hoćeš da pluneš par hiljada dolara u startu ili da se ograničiš na razvoj FLOS softvera i softvera za ličnu upotrebu, onda molim lepo.

Još jednom da ponovim. Ne vidim neku značajnu prednost Qt-a nad VCL-om za Windows only programiranje. U cross platform slučaju VCL otpada.

Citat:
Goran Rakić: Kratak komentar: Ako je nesto objavljeno pod GNU GPL, to nikako ne iskljucuje mogucnost da se to isto prodaje i na tome zaradjuje.


Da, softver linkovan sa GPL modulima možeš da prodaješ, ali ne kao closed source. Ne možeš pod uobičajenim komercijalnim uslovima (kontrola distribucije, ograničavanje broja računara na kojima se instalira itd.).

Citat:
Goran Rakić: Ponovio bih i GTKmm koji je izgleda prosao neprimecen :) U nekim posebnim slucajevima FLTK je takodje sjajan izbor.


Ma, jesi li siguran da je FLTK za baze koje je on pomenuo? To je biblioteka samo za GUI i nizašta više. Da, biće ti programi manji i laganiji za preuzimanje sa interneta, jer ne vuče veliki framework sa sobom, ali čemu sve to pored Turbo C++ Explorer-a za Windows only programiranje?
[ kiklop74 @ 09.11.2008. 20:02 ] @
Citat:
vladaboy93:
Posto VCL koristi i Delphi i Borland C++ builder, koja je razlika ako isti program napisem u Delphiu i u C++ Builderu?


Ako pises u Delphi-ju onda je izvorni kod u paskalu a ako koristis c++ builder onda je izvorni kod u c++. To je sustinska razlika.

Prednost koriscenja c++ buildera je da ti je na raspolaganju dobar deo gotovih c/c++ biblioteka, sama standardna biblioteka, boost i native pristup windows api funkcijama.
prednost koriscenja delphi-ja je da je kompajliranje drasticno brze, da koristis VCL native jer je inace napisan u paskalu i da na raspolaganju imas gomilu komponenti (vecina se pise u paskalu). Mana je sto nemas automatski pristup svim win32 api funkcijama. Za ono sto fali ponekad treba pisati api unite ali nije nista strasno.

Ipak tvoj izbor treba da se bazira na onome sto bolje znas, tj. koji programski jezik ti vise lezi.
[ X Files @ 09.11.2008. 20:45 ] @
^
Ja bih samo dodao da je kod C++ Buildera moguce cak i dodavanje kompletnih Pascal unita u projekat, i jos ponesto:
http://www.drbob42.com/examines/examin92.htm
[ Nedeljko @ 11.11.2008. 10:33 ] @
Koju biblioteku izabrati?

Ja bih poceo od Narodne biblioteke, pa bih onda presao na UniZVERitetsku biblioteku, pa bih onda presao na fakultetske, mada mislim da su on line izvori sveziji.
[ X Files @ 11.11.2008. 11:00 ] @
^
Je li sad u redu ;) ?
[ Nedeljko @ 21.11.2008. 08:37 ] @
Citat:
Nedeljko: wxWidgets (kuburi sa besplatnim alatima za njega - wxDev-C++ se vise ne razvija, a najbolji besplatan dizajner formi je wxFormBuilder).


Ipak se wxDev-C++ razvija. Nije imao nijednu verziju 15 meseci (od marta 2007 do juna 2008), ali evo, objavljujunove verzije.
[ Duke Nukem @ 03.12.2008. 20:02 ] @
Pokusao sam da instaliram Turbo C++ 2006 po preporuci mnogih iz ove teme, ali imam problem pri instalaciji "Runtime Error g_strBrowType is undefined" ma sta mu ovo znacilo. Posumnjao sam najpre na .Net biblioteku 1.1 zahteva program, ja sam imao 2.0 pa sam to deinstalirao i instalirao mu 1.1 ali ne pomaze opet isto
BTW zar je sve ovo potrebno da bi se instlirao Turbo C++

Microsoft .NET Framework v1.1 Redistributable
Microsoft .NET Framework v1.1 SP1
Microsoft .NET SDK v1.1
Microsoft Internet Explorer 6 SP1
Microsoft Visual J# v1.1 Redistributable
Microsoft XML Core Services (MSXML) v4.0 SP2

Pa ovde ima preko puno MB za download, stvarno treba imati strpljenja i sve ovo skidati i instalirati, ima li neko neki pametan predlog ?
[ Nedeljko @ 04.12.2008. 08:18 ] @
Juce sam se ojadio da bih skinuo i instalirao Turbo C++ Explorer. Kad sam video poruku, prvo sto sam pomislio je da sam je ja napisao.

Ta greska verovatno potice od IE i ignorisi je klikom na Yes. Da, SVE sto su izlistali mora biti prethodno instalirano. Osim Turbo C++ Explorera treba skinuti i te druge stvari (J# pored ostalog). Olaksavajuca okolnost je da se sve to moze preuzeti sa interneta kao jedan prereqs_en.zip fajl.

No, postupak instalacije bi trebao da ide ovako:

Ulogovati se na njihovom sajtu i ici na download stranicu. Skinuti Turbo C++ Explorer, kao i prereqs_en.zip (mislim da ga ima na istoj stranici sa desne strane) i kliknuti na dugme Send Activation. Zatim, instalirati prereqs, jedno po jedno. Ja sam prethodno uklonio sve prethodne verzije .NET Framework-a (i sve sto ima veze sa Visual Studio-m i MS SQL Server-om za svaki slucaj). Onda proveri meil da bi procitao Serialization Number i Activation Key. Zatim pokrenuti instaler za Turbo C++ Explorer i uneti Serialization Number i Activation Key. Zatim pokrenuti Turbo C++ Explorer. Trazice registraciju. Izaberi registration from web site i naci ces web adresu na koju treba da ides (reg.borland.trt.mrt). Tamo se uloguj i trazi registracioni fajl. Poslace ti ga na meil kao prilog (attachment). Snimi ga u neki folder, vrati se sa registracijom korak unazad i izaberi import registration from file iizaberi taj regXXX.txt fajl. Onda bi trebalo da dobijes ono sto si trazio.
[ X Files @ 04.12.2008. 08:29 ] @
Treba prvo instalirati sve Prerequisites. Za ponesto jeste bitan redosled, ali nije opasno ako se i pogresi, jer ce biti obavestenje. Ja nista nisam prethodno deinstalirao, jer se .NET medjusobno ne sukobljavaju.

Nakon instaliranja, registrovanje sam uradio prostim kopiranjem fajla reg740.txt:
C:\Documents and Settings\[KORISNIK]\reg740.txt


Kasnije, treba primeniti brojne zakrpe koje su izdate (neke zahtevaju i rucno menjanje nekih fajlova).
[ Nedeljko @ 04.12.2008. 10:50 ] @
Sve u svemu, cisto onanisanje korisnika.
[ X Files @ 04.12.2008. 11:47 ] @
Problemi nastaju kada TC++ 2006 Explorer (a i drugi proizvodi tog godista) treba da se instaliraju na Vistu.

Onda je potrebno rucno popraviti prava pristupa mnogim folderima:
http://www.drbob42.com/examines/examin84.htm
... a takodje i izvoditi akrobacije u instalaciji.

Takodje, mislim da nije moguce imati istovremeno BDS2006 i TC2006, ali jeste TC2006 i novija CodeGear izdanja ;)
[ Nedeljko @ 04.12.2008. 13:44 ] @
Do yaya im je taj instaler, koji ne moze aktualnu verziju softvera da instalira na aktuelnu verziju operativnog sistema. Da je cvecara u pitanju, to ne bi bilo prihvatljivo, jer cvecara mora da ima vrhunske eksperte za pravljenje installlera, ali posto je u pitanju softverska firma (koja uz to pravi razvojne alate), onda se moze progledati kroz prste i kroz usi i kroz ko zna sta jos.
[ Nedeljko @ 04.12.2008. 13:46 ] @
Na Linux-u se bar zna: Actions -> Open Terminal Here -> ./configure -> make -> su make install -> lozinka i gotojo.
[ MarkoBalkan @ 04.12.2008. 21:08 ] @
VS košta oko 1500 eura
Delphi enterprise je uvijek bio oko 3000 $
QT trojka između 2000 i 4000 eura.


ono što je dobro kod QT-a je to što je open source i možeš koristiti ostale c++ biblioteke i frameworke, ako ti zatreba koja.
iza QT-a stoji ozbiljno ime Nokia.

dok su delphi i ostali alati bili prvo pod borlandom, onda pod codegear-om, a sad su ih već kupili treći.
ima nekih stvari koje još fale QT frameworku, ali brzo će to nokia izdati.
također imaju dobru dokumentaciju.
msdn je dobar ali nepregledan.

ne bi ih nokia kupila, da ne planiraju ozbiljnije razvijati QT.

mfc nezgodno veliki zalogaj i kompliciran.

a wx je clone mfc-a.
[ Duke Nukem @ 04.12.2008. 22:20 ] @
Mozda zvuci glupo ali odakle skinuti prereqs_en.zip fajl ili kako vec ?
Googlovao sam, ali mi svi daju savete da to skinem, raspakujem i tako to ( projekaat "rupa u saksiji").

MOLIM CITAOCE OVE TEME DA PROKOMENTARISU sajtove tipa

http://soft-buy.net/buy-cheap-...r-studio-2006-at-low-price.php

gde se nudi borlandov c++ studio za 150 USD. U cemu je stos jel to legalana prodaja. Kolko sam ga razumeo ne dobijaju se : knjige ,posteri, nalepnice, kutija, DVD (CD) i pravo na (advokata) tehnicku podrsku - a sve ostalo ima ?
Kakvi su ovo sajtovi uposte koji nude orginalne proizvode po ovakvim bagatelnim cenama ?
[ MarkoBalkan @ 05.12.2008. 05:49 ] @
to ti je verzija 2006 i onda firma ima zalihi, pa ne može prodati, pa vjerojatno daje po cijeni toliko da se riješi proizvoda.
[ deerbeer @ 05.12.2008. 11:08 ] @
Citat:
MarkoBalkan: VS košta oko 1500 eura
Delphi enterprise je uvijek bio oko 3000 $
QT trojka između 2000 i 4000 eura.

ono što je dobro kod QT-a je to što je open source i možeš koristiti ostale c++ biblioteke i frameworke, ako ti zatreba koja.
iza QT-a stoji ozbiljno ime Nokia.

dok su delphi i ostali alati bili prvo pod borlandom, onda pod codegear-om, a sad su ih već kupili treći.
ima nekih stvari koje još fale QT frameworku, ali brzo će to nokia izdati.
također imaju dobru dokumentaciju.
msdn je dobar ali nepregledan.

ne bi ih nokia kupila, da ne planiraju ozbiljnije razvijati QT.

mfc nezgodno veliki zalogaj i kompliciran.

a wx je clone mfc-a.


VS 2005 Standard Edition kosta oko 250$ sa 64-bit kompajlerom ,podrskom za Mobile,Web, Pocket PC app .
i u principu je dovoljno za vecinu poslova koje obavljas koristeci native C++ .
Dok za pomenutu cifru od 1500E mozes kupiti skalameriju od Visual Studio Team System ,
koji ima alata i za programere , testere , softver arhitekte,inzenjere itd ...
[ Nedeljko @ 05.12.2008. 13:44 ] @
Citat:
Duke Nukem: Mozda zvuci glupo ali odakle skinuti prereqs_en.zip fajl ili kako vec ?


http://www.delphipraxis.net/turbo_delphi_download.php
[ Duke Nukem @ 05.12.2008. 22:07 ] @


jos jedna sitnica, ne znam mnogo nemacki (samo ono iz filmova o mirku i slavku) pa me interesuju uslovi registracije na onom sajtu ($$$ ? ja : nein) treba li log i password za download
[ Nedeljko @ 06.12.2008. 10:52 ] @
Citat:
Duke Nukem: ($$$ ? ja : nein)


Nein.

Citat:
Duke Nukem: treba li log i password za download


Ja.
[ Duke Nukem @ 12.12.2008. 21:56 ] @
Hvala Nedeljko za sajt
Pokusao sam u 2 navrata da skinem prereqs_en.zip i oba puta su bile zip error poruke, naime
bili su do delovi orginalnog fajla . Umesto 224 MB prvi put je skinuo nesto od 144 MB a drugi put 98 MB.
Nije mi jasno zasto prekine dowload na pola i javi da je sve regularno skinuto
Inace koristio sam Mozilu Firefox 3.0.4 za pristup i download.
Nervi su mi na izmaku :<(
[ X Files @ 12.12.2008. 22:00 ] @
http://cc.codegear.com/Free.aspx?id=24724
ftp://ftpd.codegear.com/downlo...english/arch/disk2/prereqs.zip
[ Duke Nukem @ 15.12.2008. 15:33 ] @


NAPOKON ......

TO JE TO !

hvala X :)
[ Nedeljko @ 02.07.2009. 10:56 ] @
Ja imam registracioni fajl za Turbo C++ Explorer, koji je radio na prethodnoj mašini pod XP-om, ali se sada na novoj mašini pod Vistom buni da mu registracioni fajl (reg***.txt) ne odgovara. Šta da radim?
[ X Files @ 02.07.2009. 11:13 ] @
Pretpostavljam da je fajl kopiran u folder ?:
C:\Users\<username>
[ Nedeljko @ 02.07.2009. 13:22 ] @
Da, jeste.
[ Nedeljko @ 03.07.2009. 10:47 ] @
Poenta je da se mozda registracija vezuje za komp, pa pri promeni kompa treba traziti drugu. Kako?
[ X Files @ 03.07.2009. 11:00 ] @
Ja sam reg740.txt (zatrazen sa XP masine) prosto kopirao na Vistu Home Premium (u pomenuti sistemski folder), i sve je proradilo kako sam i ocekivao.

Zapravo se i ne secam kako sam vrsio trazenje tog kljuca prvi put. Valjda se to desilo prilikom prvog pokretanja okruzenja ili tako nekako.

Ja bih pokusao da:
1. deinstaliram program,
2. sklonim taj REG740.txt,
3. rucno poubijam Registry zapis o instalaciji (koji je inace prakticno isti kao i kod Borland Developer Studija 2006, pa se zato i ne mogu oba instalirati paralelno) i mozda potrazim jos neko mesto u Registry-ju koje govori o instalaciji.
4. udjem ponovo u proces instalacije.

Inace, ako bas niko ovde ne bude znao o cemu se radi, preostaje:
https://forums.codegear.com/
GRUPA: C++ Builder > Installation

To jest: https://forums.codegear.com/forum.jspa?forumID=27


[ X Files @ 03.07.2009. 11:04 ] @
Ako hoces, poslacu ti moj reg barem da probas da li je do toga.
[ X Files @ 03.07.2009. 11:21 ] @
Eh da... proveri i fajl regwizard.log koji se nalazi isto gde i reg740.txt. Mozda ce on reci sta i gde nedostaje.
[ Nedeljko @ 06.07.2009. 13:42 ] @
Rešio sam problem online registracijom.
[ wiktor91 @ 11.12.2009. 14:48 ] @
Imam napisan program u C++ koj mi je trebao za predmet na faxu, odradio sam ga super i još dodao neke stvari i profa je jako zadovoljan s tim i pitao me dali mogu još neke stvari implementirati da se prošire mogučnosti. Napravio sam program sa graphics.h odnosno WinBGIm bibliotekom a trebao bih dodati u ovaj novi program neke stvari koje nemogu izvesti u DOSu sa WinBGIm-om.

Inače program iscrtava neke geometrijske oblike na ekranu i onda sa tipkovnicom pomičemo 2 točke i sa njima mjerimo točnu udaljenost te 2 točke na ekranu odnosno program mjeri te oblike u pixelima.

Ja sad trebam napraviti poboljšani program koj ima GUI tj. meni u kojemu ja biram neku .bmp sliku koja se zatim iscrta u prozoru i onda po njoj nešto mjerim sa tim točkama, još treba dodati neke estetske sitnice ali to za sad nije bitno.

Problem je što ja nikad zapravo nisam nešto konkretno radio sa GUI u C++ a ni u bilo kojem drugom jeziku, sve što sam radio bilo je konzola i nešto sitno SDL library koj mi super radi ovaj posao koj trebam ali mislim da nemogu izbornike u njemu raditi a i ako mogu sigurno je kompliciranije nego sa nekom GUI bibliotekom.

Treba mi nešto što mogu relativno brzo naučiti(1 mjesec ?), da je što lakše za koristiti, nije me trenutno briga za portabilnost, brzinu, izgled, samo da je što lakše koristiti ali i da ne učim bezveze neku zastarjelu biblioteku koju više nitko ne koristi i poslije ovog programa mogu zaboraviti na daljnje iskorištavanje naučenog.
Čitao sam dobre stvari o FLTK, wxWidgets, ali ja više ciljam na nekakav sistem kao što je imao Borland Builder 6 kojeg sam pred nekoliko godina imao instaliranog, ono mi je zbilja bilo super za izradu interfejsa, jednostavno i lagano, čak sam radio neke programčiče sitne iako nisam imao pojma o C++ u to vrijeme. E točno to bi htio, pomislio sam da koristim Borland i VCL ali čini mi se(možda sam u krivu) da je VCL več rijetko korišten i da ga je vrijeme pregazilo te da od toga i nema baš kruha danas pa mi je možda glupo učiti.

O Visual C++ neču ni razmišljati jer mi se nimalo ne sviđa taj IDE a i ne preferiram Microsoft, jedino što mi od njih zvuči primamljivo je .NET i C# ali to je opet novi jezik za naučiti i još .NET, ali tu ima prednost što u .NETu ima budučnosti i vidim da se zadnje vrijeme sve više aplikacija baš za .NET piše.

Preporučite mi nešto, više ni sam ne znam što želim, Borland VCL mi se za sad čini odličnim izborom baš zbog toga jer mi se je njihov način izrade GUIa i program jaaako svidio ali jedina prepreka mi je što imam osječaj da se sve manje koristi u današnje vrijeme.

[ Nedeljko @ 11.12.2009. 15:40 ] @
Qt nije toliko bio zastupljen zbog licenciranja po kojem ne možeš da zatvoriš kod svoje aplikacije, ali je to promenjeno 3. 3. 2009, tako da je njegova upotreba u porastu (ako već izbegavaš MS).

Karakteristike:

1. Odlična izuzetno bogata i sveobuhvatna biblioteka praćena sve boljim IDE-om iza kojih stoji jaka firma (Nokia je vlasnik Qt Software-a).
2. 100% besplatno+open source (biblioteka + prateći alati + dokumentacija + okruženje + MinGW prevodilac) sa mogućnošću komercijalizacije i proizvoljnog licenciranja koda.
3. Odlična dokumentacija. Za prethodnu verziju imaš knjigu na našem jeziku, ali ima razlika u odnosu na sadašnju verziju. No, dovoljno je dobra da se pohvataju koncepti.
4. Windows/MacOS X/*NIX/Symbian prenosivost.
5. Upotreba je u porastu. Trenutno imaš oglas Potrebni C++ programeri za Qt na ES-u
6. U slučaju statičkog povezivanja sa Qt-om ne možeš zatvoriti kod svog programa, ali je u slučaju dinamičkog povezivanja (podrazumevano podešavanje) sve OK, tj. možeš sa svojim programom da radiš šta hoćeš.

Dakle, skini Qt SDK tako što ćeš kliknuti na Go LGPL na stranici http://qt.nokia.com/downloads.