[ Nesha.M @ 04.11.2008. 10:01 ] @
Prvi model koji sam do kraja nacrtao. Oko 4-5 meseci pokusavam da nacrtam auto u Rhino-u 4 i nikako da uspem. Ali sada sam saznao za tehniku sa plane modelingom, koja mi se bas svidja. Inace, crtam u maxu oko pola godine. Radio sam preko nekih blueprintova. Felne jedino nisu moje jedino

http://img219.imageshack.us/my.php?image=bmw2pj8.jpg

-da li da koristim edit poly ili edit mesh, kada modeluem sa planeom? ja bih rekao da treba poly jer ima vise alata, ali ovaj gore je radjen sa mesh-om jer sam tako video u nekom tutorialu. Da li uopste treba modelovati sa planeom ili sa boxom?
-kako da napravim dobar materijal za kola, ovaj je ruzan (mozda neki tutorial ili savet bi mi pomogao), a i inace ne znam sa materialima pa bih zeleo da naucim. Uostalom, pogledajte ovaj tuzni material gume )))

I je l moze neko da mi kaze kako da renderujem wire+shaded model?

Hvala unapred.
[ MOHOK7 @ 04.11.2008. 10:48 ] @
Rhino je poprilicno dobar program za 3D moze mnogo toga da se uradi ne moze
se reci da je vrhunac za 3D modelovanje ali je dobar.
ima izvrsne export i import filtere
velika mana su mu helpovi i tutorialsi
Ako si vec zapoceo da radis u njemu onda nauci program do kraja i moci ces
uraditi bukvalno sve.
Sto se renderinga tice tu se dohvati nekog od programa za tu svrhu MAX ili
MAYA i tu ti nema druge nego da se dohvatis tutorialsa i korak po korak
odradis sve jedno za drugim.
Help je u oba programa poprilicno dobar MAX je za pocetnika laksi za ucenje
ima prijatniji user interface mada je MAYA daleko mocniji i (profesionalan)
program.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ Lacika.1991 @ 05.11.2008. 08:38 ] @
evo sad,počemu misliš da je maya prifesionalniji program od maxa,sve što možeš da uradiš u mayi možeš da uradiš i u maxu,znam ljude koji rade u oba i kažu da je isto,i ja takodje radim u oba programa i još uvek mislim da netreba da gledaš na max kako program za početnike jer je to veoma moćan program,sve možeš da uradiš u njemu,samo treba znati kako...
[ MOHOK7 @ 05.11.2008. 10:32 ] @
Lacika opet cemo poceti staru pricu.
Pitanje je sta je to za tebe: "sve" ono sto ti znas i umes ili mislis na
profesionalnu produkciju vrhunske kvalitete?
Tu smo temu prozvakali 817 puta i redovito je zatvarana zbog toga.
Pobogu postoji valjda razlog zasto se zahtevne stvari u vrhunskim studijima
rade ISKLJUCIVO u MAYA.
Ili ces reci da cela svetska filmska industrija nema pojma i da ti to sve
znas bolje od njih ?
Odi u Lucas studio i objasni im ( i pokazi kako treba ) i da oni pojma
nemaju i da ti to znas bolje, jer se SVE sto treba moze da se odradi u MAX
:-) i onda nam postiraj odgovor molim te.
Ne zbunjuj pocetnike.
MOHOK
[ Lacika.1991 @ 05.11.2008. 18:53 ] @
aj sad,ti opet na valio na tvoj lucas,pa nisu oni jedina firma na svetu,al nema veze,max služi meni samo za render catia fajlova,sada sam totalno posvećen catji i ne zanima me apsolutno ništa drugo.
[ deepwhite @ 07.11.2008. 16:49 ] @
mohok stalno trujes teme sa glupostima! ti imas svoj stav i nemoj da nipodastavas ostale.
[ OldDog @ 04.12.2008. 19:58 ] @
I niko da odgovori coveku :/ Stara tema ali mozda nekom zatreba

3D max svakako nije program za pocetnike, isto tako nije ni maya ni rihno niti i jedan drugi 3D program
Odgovor je jasan svako mora negde da pocne, ja Koristim Max 2009 i nema niti jedne moguce izmisljotine koju ne mozes da napravis
od automobila,do arhitekture,pa cak i organska stvorenja sve zivo je moguce, a usput ima i gomila plug-inova

E sad sto se tice Edit Poly i Edit Mesh:
Edit Mesh je stara skola radi se sa trouglovima ako sam dobro upoznat posto ne koristim
a Edit Poly je Nova skola za Tinejdzere kao sto osam ja ;) veoma jednostavno za upotrebu, ono napravis jedan plane i dalje ga razvlacis u zeljeni oblik
i svim novajlijama preporucujem 3D Max,Mayu ili Blender(posto je besplatan i dobar ;) )
takodje radite sa "edit poly-jem i vasi modeli ce zablistati" LOL

a renderovanje wire+shaded modela, pregledajte malo opcije rendera verujem da je sve tu ;)

Za materijale nema sta samo IMPROVIZACIJA a za nesto specijalno kao Chrome i slicno , bacite pogled na google ;)
[ Laki92 @ 13.12.2008. 21:26 ] @
Ja preporucujem Mayu, radim s njom neko vrijeme i zadovoljan sam. Radio sam i sa Maxom kratko,i kazem da je dobar koliko i maya.
U stvari sve je u tome koliko se posvetis nekom od njih.
Malo smo se odaljili od teme,ne sjecam se da je neko pomogao Neshi...(iste stvari me zanimaju)
[ OldDog @ 23.12.2008. 15:27 ] @
Jao Laki covece :/ sta tebe direktno zanima posto ja dosta znam, malo sam duze u ovome i jako me zanima pa brzo i ucim
By the way svidja mi se tvoj stav "sve je u tome koliko se posvetis nekom od njih."(programu)

mogu vam pokazati sta god hocete, ako budem znao xD hehe

za materijale da ponovim znaci uzmite materijal to je najcesce Standard , stavite boju po zelji i onda se igrate sa opcijama ;) ja sam mnogo naucio, a materijali se ne mogu pokazati, nije tako jednostavno ,tj. mogao bi da vam pokazem za nesto odredjeno kako sam ja sad to sve postavio , onda vi prekopirate i nemate pojma kako ste to izveli, tj. dobili lep materijal ;). Zato samo isptobavajte .
P.S.: nadam se da znate da menjate vrste materijala to jest da umesto standard uzmete naprimer Carpaint( samo kliknite na standard i izaberete) ;)

E Nesho za tebe nesto novo ako jos uvek pratis ovu temu ;)
Koliko vidim ti si prebrzo skocio na pravljenje automobila, toplotno bi ti predlozio da jos malo ucis o programu jer ako ti pokazem svoj prvi model auta nece ti biti dobro xD lol

i moj prvi model je bio BMW ali 325i E30 , ja sam ga radio polako, uz pomoc tutoriala ali koliko to stvarno pomogne? MNOGO! dok sam ja to tako pravioiako nisam ljubitelj BMW-a naucio sam dosta toga, za jednog pocetnika koji nije znao ni sta je Poly, sta Mesh itd.

Zato poseti tvog prijatelja Google i potrazi tutoriale za pocetnike ( step by step ) to ce svima pomoci :)


Zamolio bi Nadlezne da ne obrisu sledeci deo jer zelim da pomognem ljudima da se bave 3D modelovanjem :D
Kome god je potrebna pomoc mozete me naci preko MSN-a : [email protected]
a tu mi mozete i poslati e-mail ;)

ajde Ziveli i neka vam je sa Srecom u Novoj Godini :)
p.s.: Lepo se provedite za docek ;)