[ maxxxic @ 04.11.2008. 21:15 ] @
???
pošto se očekuje da SBB (i ostali zainteresovani naravno) u 2009. godini dobije dozvolu za "fiksnu telefoniju" i VOIP , mene intersuje mišljenje članova ovog foruma , da li bi SBB i Telenor (ili/i VIP) nekom vrstom "strateškog udruživanja" mogli da postanu pandan Telekom Srbija i mt's -u , pri tom bliže misleći na Telekom-ovu uslugu "3 Plus paketi" : http://www.telekom.nadlanu.com...ult.aspx?ac=snews&ui=28445

SBB > 1. KTV ( D3 / PayTV ) + 2. CableInternet + 3. "fiksna telef." & VOIP < u sprezi sa mobilnom telefonijom Telenor SRB ili/i VIP Srbija tj. povoljnije telefoniranje između SBB 3. i Telenor / VIP mobilnih pretplatnika , obostrano naravno ?!?
nešto kao "4 Plus paketi"
meni se neverovatno dopada takva ideja i sigurno bi bio korisnik takve (SBB & Telenor/VIP) usluge pošto mi istekne Ugovor sa Telekom-om (aDSL)

a Vi ??


[Ovu poruku je menjao maxxxic dana 04.11.2008. u 22:31 GMT+1]
[ bachi @ 05.11.2008. 07:45 ] @
Ne znam. :) Uglavnom, koliko sam ja shvatio, firme će moći da pružaju VOiP usluge, ali neće imati pravo da dodeljuju telefonske brojeve, tako da ako želiš fiksni broj, i dalje si osuđen na Telekom.

Ja recimo nemam fiskni telefon već godinama, a opet neću moći da uzmem broj od na primer SBBa i šta sad.

[ maxxxic @ 05.11.2008. 20:41 ] @
Vlado ,
pa "fiksna" i VOIP su dve različite usluge ?!? mislim , tako se i tretiraju od strane RATEL-a i Min.Telekomunikacija tj. firma se obraća za dozvole ponaosob za svaku uslugu !?

kod SBB i neće da bude klasičan "fiksni" telefonski priključak kao kod Telekom-a , to je mislim zastarela tehnoligija , valjda , u CableNet tehnologiji je telefonija više bazirana na VOIP-u , ako me razumeš , i ja sam ustvari laik al' sam se nešto raspitivao i "gledao" kako je to "preko"

koliko je meni poznato SBB ima već svoj (interni) VOIP koji nije komercijalnog karaktera , jer regulativa nije bila definisana do sada , tako da kada bi dobili dozvolu za "fiksnu telef." (tada bi mogli da dodeljuju i same brojeve , jer bi dobili neku numeraciju tipa 0XXX) VOIP bi bio samo dodatna mogućnost (takođe bi morali da dobiju odobrenje od RATEL-a , valjda ?)

znači ako SBB dobije dozvolu za "fiksnu telef." , ti , tj. svi njihovi korisnici (koji hoće naravno) će da dobiju i tel. brojeve a VOIP će da se samo nadoveže na to !!
[ bachi @ 06.11.2008. 09:46 ] @
Pogrešno sam se ja izrazio. Naravno da će biti VoIP u pitanju, ali VoIP provajdera neće imati mogućnost da dodeljuju brojeve svojim korisnicima, tako da me niko sa telekomovog fiksnog ne može zvati na kućni VoIP. Obratno će moći, naravno, ali mene neko "spolja" da zove ne.