[ didzejevski @ 06.11.2008. 11:38 ] @
Treba mi pomoc.

Prvi put se srecem sa linuxom, a hocu da pocnem aktivnije da ga koristim. Instalirao sam Ubuntu 8.10 sa Gnome GUI, i deluje mi sasvim fino.

Ali imam problema sa namestanjem interneta. Imam NetMod (Intracom) ISDN modem, povezan USB kablom. Uputstvo na njihovom sajtu je neko prastaro, probao sam po tome da radim, ali nista ne odgovara opisu. Koliko sam skontao, dialer koji Gnome koristi je WvDial, medjutim, ne mogu nigde njega da nadjem da ga pokrenem. Drugo, u help-u sto ide sa instalacijom, pise da treba da idem: system>administration>network, ali tamo ima samo network tools sto mi otvori hakerske alatke. Gledao sam i u system>configuration>... ali tamo ima samo nesto vezano za podesavanje wired (dsl) i wireless konekcije, i proxy-ja. Sta da radim?

Znaci, gde pre svega da iskopam neki dialer koji ide uz Gnome? Gledam u package manageru pise da je instaliran WvDial. Osim toga, gde da pristupim podesavanju konekcija? Dakle, nesto kao network connections u windowsu.

Mlogo hvala unapred.
[ Bastard @ 06.11.2008. 14:29 ] @
Probaj da pretražiš forum.Još odavno se pisalo o tome.
Modul drajver je cdc_acm i posle trebaš promeniti stringove u dajleru.
Sad tih stringova za jedan ili dva kanala se nesećam trenutno pa traži na netu intrakom cdc_acm
Najbolji dajler je kppp pa ako si na kde probaj.

Evo ovde stara tema
[ didzejevski @ 06.11.2008. 16:28 ] @
Svar je u tome sto sam na gnome, i jos na amd64, pa mi pola programa ne radi... Sta mi savetujete, da bolje predjem na kde?

Nego, vec tri sata googliram, i ne mogu da skontam kako da nadjem wvdial, i kako da otvorim network-admin ili network-manager ili sta vec. Ne znam uopste kako da dodjem do tih podesavanja. Na CD-u od proizvodjaca kao i na njihovom sajtu je uputstvo za 2.2.x, iz daleke 2001. godine. Probao sam da radim po tome, ali vec kod prve naredbe sam se zakucao, a ni ostale ne funkcionisu.

U svakom slucaju hvala i izvinjavam se sto nisam pazljivije pretrazio forum. Probacu ponovo.



[ Bastard @ 08.11.2008. 09:20 ] @
Modul cdc_acm postoji kod svakog kernela 2.6 i već je uključen u menu config-u to jes kompilovan je.
Ovaj modul služi za povezivanje na modem preko usb kabla.Čim je loadovan sa modprobe onda postoji nod /dev/ttyACM0
Ovaj nod najbolje je vezati na /dev/modem simbolični link jer onda se može lakše otvoriti bilo kojim dajlerom.
Neznam na kojem si distro-u ali pogledaću kod mene na fedori 9 gde je tačno u network manager-u opcija za modem.

Zanči sve što trebaš uraditi je da povezeš modem na usb pa zatim :
-da bi loadovao modem uradiš
modprobe cdc_acm
dmesg|grep cdc
-da bi napravio simbolični link
rm -f /dev/modem
ln -sv /dev/ttyACM0 /dev/modem
-podesiš stringove u dajler programu
prvi init string ATZ
drugi init string ATB40 za 1 kanal ili ATB0 za dva kanala
Obrises tri stringa za ton (izbaciš bilo koje druge stringove)
[ waikiki @ 08.11.2008. 09:38 ] @
Meni je nekad na ISDN (dok nije stigao ADSL) pomoglo ovo uputstvo sa ubuntu foruma:

Citat:

Podesavanje ISDN internet konekcije!!!


Ne znam da li je bilo ili nije bilo o ovome negde reči, pa molim Attitude-a ili nekog nadležnogf da pogleda i ako je potpuno beskorisno da obriše. Inače, meni je to nekoliko puta pomoglo obzirom da malo malo zaebem isto ;)))


1) Na disku koji je dosao sa ISDN opremom (Intracom netMod) nalazi se uputstvo za instalaciju drajvera za ISDN
modem u PDF datoteci (cdrom/all_downloads/pdf_engl/netmod_usb_linux.pdf).

2) Kod Ubuntua nema potrebe da se rekompajlira kernel, obzirom da je USB podrska u startu podrzana kako treba.
Preskociti prvih 10 koraka uputstva i poceti od 11-og koji kaze:

Korak 11. Omogucavanje pristupa USB Fajl sistemu

Otvori datoteku:
/etc/fstab

U njoj dodaj liniju:
none /proc/bus/usb usbdevfs defaults 0 0

Time je omogucen pristup USB fajl sistemu

3) Da bi se videli prikljuceni USB uredjaji ukucati u terminalu:

cat /proc/bus/usb/devices < Enter ↵ >

Prikazace se poduzi listing koji treba pregledati i pronaci linije:

S: Manufacturer=Intracom S.A.
S: Product=NetMod USB

koje govore da je modem vidljiv.

4) Prema uputstvu, da bi modem bio vidljiv PPP komunikacionom programu potrebno je napraviti nod za modem, a to se cini
sledecom komandom:

mknod /dev/usb/ttyACM0 c 166 0

Meni je pravio problem jer nije bilo foldera /dev/usb pa sam ga pre ponavljanja gorepomenute komande napravio pomocu:

mkdir /dev/usb


5) Potrebno je takodje podesiti i wvdial program za komunicaiju, sto se cini izmenom konfiguracione
datoteke /etc/wvdial.conf, tako da izgleda kao sledeca:

[Dialer Defaults]
Modem = /dev/ttyACM0
Baud = 57600
Init = ATZ
Init3 = ATX3
Init2 = AT S11=50
Phone = 042210022
Username = internet
Password = internet
New PPPD = yes

Bitna je prva linija koja upucuje na modem.

6) U System/Administration/Networking/MOdem Connection/Properties/Modem podesiti Modem port na
dev/usb/ttyACM0
Ja sam ukucao rucno posto se nije pojavljivao u padajucoj listi.

7) Ostaje samo resiti problem prekidanja konekcije nakon dva minuta. Na Ubuntu forumu sam nasao:

Your ISP doesn't use the LCP protocol, yet your connection is setup to send LCP pìngs.
Check /etc/ppp/options and make sure that LCP is not enabled there.
As well, do you have an active /etc/ppp/peers/provider file, I guess? Check that one as well.

Ovaj tekst kaze da internet provajder ne koristi LCP protokol za konstantnu proveru postojanosti
veze i da je iz tog razloga potrebno protokol iskljuciti i na vlastitom racunaru. To se radi podesavanjem
/etc/ppp/options konfiguracione datoteke.
U njoj sam nasao sledece linije:

lcp-echo-interval 30
lcp-echo-failure 4

koje su bile aktivne i koje govore da se LCP paket salje svakih 30 sekundi i da nakon cetiri pokusaja
na koje ne dobije odgovor PPP prokol treba prekinuti vezu sa provajderom jer se podrazumeva da veza ni
ne postoji. Elem, potrebno je samo staviti # na pocetak obe linije kako bi one postale neaktivne.

8) U treminal prozoru ukucati komandu

wvdial

i racunar bi trebao ostvariti vezu sa provajderom.
Veza se prekida pritiskom na Ctrl-C u terminal prozoru u kom je wvdial pokrenut.


u najiskrenijoj želji da pomogne makar jednom korisniku smatraću da je ispunilo cilj


http://ubuntu-rs.org/forum/viewthread.php?tid=948#pid8065



[ didzejevski @ 08.11.2008. 21:24 ] @
Citat:
6) U System/Administration/Networking/MOdem Connection/Properties/Modem podesiti Modem port na dev/usb/ttyACM0
Ja sam ukucao rucno posto se nije pojavljivao u padajucoj listi.


Kod mene takodje nema tog 'networking' thinga, a sta se podrazumeva pod 'rucno ukucati'? Gde da nadjem to 'networking'?

I drugo, koji dialer program da koristim? Ovo je povezano sa drugim pitanjem, jer u package manageru nece nista da mi instalira jer kaze, problem je sto sam na amd64 platformi. Jel izvodljivo instalirati x86 verziju distro-a na 64-bitnu makinu? I da li da radim to ili sta da radim... Nece 80% programa da mi instalira.

Znaci, u Bastardovom objasnjenju trazi se da podesim nesto u dialeru koga nemam, a u ovom drugom da podesim nesto u 'system/administration/networking', sto takodje ne mogu da nadjem. U svakom slucaju hvala, ali problem i dalje stoji...
[ waikiki @ 08.11.2008. 21:39 ] @
ja nisam koristio nikakav dialer prog. Za konektovanje upisi u terminal -- sudo wvdial -- ili samo --wvdial-- , za prekid preko tastature ctrl+c. Nista vise.

Ajd probaj jos jednom ovim redom:

1. ukucati u terminal
mknod /dev/usb/ttyACM0 c 166 0
enter

2. ukucati u terminal
mkdir /dev/usb
enter

3. ukucati u terminal
sudo wvdialconf /etc/wvdial.conf
enter

4. ukucati u terminal
sudo gedit /etc/wvdial.conf

upisi br. provajdera ,korisnicko ime i lozinku.
takodje obisi komentar (to je znak # )ispred tih redova .sacuvaj to.

ovako bi trebalo da izgleda
[Dialer Defaults]
Modem = /dev/ttyACM0
Baud = 57600
Init = ATZ
Init3 = ATX3
Init2 = AT S11=50
Phone = 042210022
Username = internet
Password = internet
New PPPD = yes

5. ukucati u terminal
sudo wvdial

sad bi trebalo da imas konekciju

za prekid koristi tipke ctrl+c

To je sve.. i jedan od nacina.
AMD64 ne smeta.. moj prijatelj takodje ima ADM64 i funkcionise..

edit:
evo ti tema od ranije.. mozda pomogne
http://www.elitesecurity.org/t247734-ISDN-Intracom-Netmod



[Ovu poruku je menjao waikiki dana 08.11.2008. u 23:38 GMT+1]
[ didzejevski @ 11.11.2008. 21:33 ] @
Odlicno, proradilo je.

Samo par izmena; prvo sam kucao mkdir /dev/usb pa tek onda mknod ..., jer kaze da ne postoji direktorijum /dev/usb/.

I imam samo jedan init string u wvdial.conf, atb40. Odlicno radi preko wvdial-a, jedino malo nervira nacin konektovanja.

Uspeo sam da instaliram gnome-ppp, ali ne mogu da ga podesim.
Prvo mi je pravio problem nesto pppd, da podesim putanju u wvdial.conf, i sam resio u pppconfig-u - dodao sam sebe u users koji mogu da koriste ppp ili sta vec.
Zatim mi pravio problem sa pap i chap-secrets, i to sam resio time sto sam promenio atribute tih fajlova u toku prve konekcije da snimi user i pass ili sta vec, i onda vratio.
I onda pravio problem sa number prefix-om, jer sa isdn modom daje samo AT, a meni treba ATDT (valjda, vec sam zaboravio), a to se resava ili dodavanjem kao pozivni, ili pre samog broja upisati DT.

Medjutim, ono sto ne mogu da podesim jeste prvi init string, koji je po defaultu ATX3, sto prodje kao OK, ali dalje ne radi konekcija. Pise da se konektovao ali nemam link, i pukne za 10-tak sekundi. Tako da mogu samo iz konzole sa wvdial-om.

Uuuhh... linux! Bas su ga zakomplikovali, majko mila! Ali sve ga vise volim...

U svakom slucaju, hvala ljudi