[ ezamur @ 08.11.2008. 12:16 ] @
Pozdrav svima

Vec dugo vremena planiram da pazarim klavijature i verovatno cu jos neko solidno vreme potrositi na stednju, ali bih na vreme da se informisem i proverim sta ljudi iz branse mogu da mi kazu za moje eventualne favorite.

Dakle, trazio sam klavijature koje bi meni odgovarale i naleteo na par interesantnih. Nisam usao bas u detalje o njihovim specifikacijama, moram priznati.
Kao prvo, meni bi klavijature koristile za svirku tipa "sam za sebe", eventualno ponekad za drustvo i za svirku u bendu. Znaci, ne aranzer. Vec sam imao aranzera i nisam bio zadovoljan onime sto mi je pruzio po pitanju zvukova. Doduse, to je bilo pre, sada vec vise od 5 godina.
Ono sto sam ja izabrao kao moguce kupovine su Roland Juno Stage i Korg M50. Koliko sam shvatio, Juno dolazi samo kao varijanta od 76 dirki, sto se meni ne svidja, jer bih 88 dirki i to klavirskih. Zato mi se cini da Korg M50 ima prednost. Doduse, i skuplji je. Zanima me da li bi neko mogao da baci neki komentar vezan za ove dve klavijature. Procitao sam svasta po net-u, ali bih ipak da cujem komentare i nasih ljudi. Ovde se instrumenti kupuju ipak malo drugacije nego u Americi.

Drugo pitanje koje imam da postavim je sledece: u par navrata sam gledao Jordana Rudess-a kako svira Korg OASYS i video sam da on menja programe, tj. boje pomocu pedale. Generalno lose stojim sa tim kakve pedale mogu na kakve klavijature, pa me zanima da li je to karakteristika koju poseduje OASYS i jos koja high end klavijatura ili to moze da se izvede i sa jeftinijim, recimo Korg M50.
Da bih pojasnio na sta mislim, evo ga link: http://www.youtube.com/watch?v=23OR-m4PI_Q
Rad sa pedalom se vidi negde posle 7 minuta.

Hvala unapred na odgovorima
[ Kovacevic Vladimir @ 19.11.2008. 13:08 ] @
Idemo od kraja.

Svaka klavijatura ima mogućnost za priključenje Footswitch pedale. Ona se može koristiti u mnogo opcija, koje se mogu birati na menu za pedalu, pa tako i za boju/registre...koje je odabrao kao upotrebljive "za prvu ruku"...pa onda up>down sa pedalom.

Komentare, koje očekuješ, nećeš lako dobiti, jer se instrumenti (iskustveno) ne kupuju na "tekst", nego na probu.

Off
Čini mi se da smo se već sreli kod nekih modela, koji su Te ranije interesovali.

Pozdrav
[ ezamur @ 19.11.2008. 19:09 ] @
Jeste, to sam bio ja, raspitivao sam se ranije za Korg TR.

Znam da je najbolje probati instrument. Nadao sam se da je neko imao vec priliku da svira na ovim klavijaturama, posto ja nisam, pa da mi prenese utiske.
A cini mi se da je kod nas malo teze dobiti ili naci nesto ovakvo na probu. Recimo, bio sam do Mitros-a u Novom Sadu, i moram da kazem da imam ozbiljne zamerke na njihovo osoblje (sto i nije bitno za celu pricu, ali sam morao da kazem). Tamo mogu da probam instrumente, ali nijedan nije od onih koji mene zanimaju. Imali su u tom momentu par fantom-a i motif-a, a to mi je sve uglavnom preskupo. U par navrata sam zvao Sky music u Beogradu, posto nemaju vise radnju u Novom Sadu, ali nisu imali instrument koji je mene zanimao, vec su mi rekli da ako uplatim 30%, onda ce ga oni naruciti i da moram da ga cekam 3 meseca jer stize iz Britanije.

Cunjao sam malo i po oglasima, ali ja sam se nekako uhvatio za novije stvari, pa nisam naisao ni na jedan oglas koji nudi nesto iz TR serije, a kamoli M50, koji je imao premijeru pre oko mesec dana, ako sam dobro povezao informacije.
[ Kovacevic Vladimir @ 19.11.2008. 19:34 ] @
I ranije, a i sada se vezuješ za instrumente koje kupuju mahom profesionalci, sve ređe kod nas u Srbiji.

Moramo priznati, da profesionalac "vani" sa prihodima, koji važe tamo, lako rešava svoje želje, kupujući najnoviji model, a isto tako se i rešava njega, ukoliko je nezadovoljan.

Drugi deo priče, koji se odnosi na preporuku "...ako je neko probao..." isto ne znači ništa pouzdano, jer se ukusi, očekivanja i zahtevi bitno razlikuju ponaosob.

Treći deo priče se odnosi na iskustvo sa Demo zvucima i demonstratorima, kojima je to posao i rade ga maximalno.
Hoću reći, neretko se dešava da taj zvuk u redovnoj upotrebi nemaš, nego treba tek da ga napraviš, što znači da računaš na dodatno podešavanje, koje nekad traje i godinu dana.

Pozdrav

[ ezamur @ 20.11.2008. 08:50 ] @
Stvar je u tome sto nisam imao prilike da sviram puno razlicitih instrumenata. Sviruckao sam Triton extreme, ali ne dovoljno da bih znao da li je to ono sto bi mi bilo "dosta". Detaljnije sam se upoznao sa nekim Rolandovim aranzerima, doduse starijim, i to mi je dosadilo posle nekog vremena.
Pored toga, hteo bih da imam 88 dirki, a i sekvencer. I tako malo po malo, dodavanjem opcija koje bih voleo da imam na raspolaganju, stignem uvek do takvih instrumenata, kao sto ste Vi, Vladimire, i rekli, za profesionalce.
Ja nisam profesionalac i necu se ni baviti profesionalno muzikom, ali bih radije da dam vise para, pa da znam da mi instrument nece dosaditi, nego da "ustedim", pazarim nesto za 600e i onda da posle sest meseci necu ni da mu pridjem jer mi nije interesantan.
Mozda mi aspekt nije dobar, jer bi trebalo da mi muzika bude interesantna, a ne instrument, ali poznajem sebe i znam da ako ne budem mogao da cackam i da prckam po instrumentu, nece ta ljubav dugo trajati. Moj pazar bi trebalo da bude instrument koji bih ja koristio solidan niz godina.
[ Kovacevic Vladimir @ 21.11.2008. 11:32 ] @
Teško je ovako preko "pisma".
Postoji više oprobanih načina za odabir klavijature (instrumenta).

Najsigurniji je, kada se prvo "kod kuće" putem čitanja&gledanja i upoznavanje preko Demo snimaka (Net je neviđena prednost u odnosu na štampane prospekte, koji su bili jedina informacija), napravi širi izbor, a na osnovu novčane baze.
Potom se ide u prodavnicu i probaju pojedinačno.
Zatim se opet kod kuće sređuju utisci, ponovo čitaju performanse, pa sutradan ponovo probaju...

Šta kod nas može od toga da se realizuje, to je već druga priča.

Postoje na Net-u forumi, koji okupljaju na stotine (hiljade) članova sa Korgovim klavijaturama, pa je tu široka mogućnost razmene znanja i upotrebnih iskustava, čak gotovih User Bank podataka i imaš uvek nešto novo u klavijaturi.

Pozdrav