[ djekovic.dejan @ 08.11.2008. 17:19 ] @
Pozdrav svima!

Pre svega, zelim da vam kazem da mi je drago sto postoji ovakvo mesto na internetu, na kojem svi mi mozemo saznati sve sto nas zanima :)

Ja sam inzenjer telekomunikacija, i uskoro upisujem magistarske studije informatike. Shodno tome, na ovom sajtu cu postavljati teme kojima bih prosirio kako svoja, tako i vasa znanja iz domena informacione tehnologije.

Trenutno se bavim proucavanjem proxy servera. Stoga, moja PRVA tema na ovom sajtu odnosi se na proxy servere. Ja cu dati uvodnu rec, i nadam se da ce zainteresovani korisnici ovog sajta dodati po nesto korisno.


SVE O PROXY SERVERIMA

Proxy server ja masina, odnosno racunar, koji se nalazi na putu komunikacije izmedju korisnika i www adrese koju zeli da poseti.

Kada svom ISP-u (internet service provideru) posaljemo zahtev za pristup nekoj www adresi, na primer www.elitesecurity.org, nas provider prosledjuje ovaj zahtev serveru koji radi u domenu "org". Taj zathev je tipa "da li u domenu org postoji sajt sa adresom elitesecurity? Ako postoji, povezite me sa njim".

Kada se nas ISP poveze sa sajtom elitesecurity, on tu konekciju prosledjuje ka nama.

Ovde dolazimo do pojma proxy servera.

Proxy server je server koji se nalazi bilo gde na putu komunikacije izmedju korisnika i odredisne www adrese (to je ustvari IP adresa, koja u DNS sistemu dobija svoj naziv). Njegova funkcija je da u svoju memoriju (ova memorija ima naziv cache memorija) sacuva adresu kojoj smo pristupili.

Sledeci put, kada pozelimo da pristupimo toj adresi, nije neophodno da nas provider ponavlja postupak trazenja te adrese, vec ce nas proslediti do proxy servera, koji tu adresu ima u svojoj memoriji!

Proxy server moze biti i nas ISP, sto je idealan slucaj, jer je tada komunikacija najbrza.

Naravno, da bismo mogli koristiti proxy servera, prethodno nas browser moramo podesiti da URL adresama pristupa preko njega.

Pored toga sto nam proxy server omogucava brzi pristup internetu, on takodje omogucava da je nasa IP adresa prilikom surfovanja sakrivena!

Moje pitanje kojim zelim da zapocnem diskusiju je sledece:

U browseru Mozilla postoji dodatak (add on) Foxyproxy. Da li neko moze svima nama objasniti kako ovaj proxy funkcionise? kakav je nacin funkcionisanja "default" proxy-ja, a kakav "tor" proxyja?

Nadam se mnogobrojnom odzivu!







[Ovu poruku je menjao djekovic.dejan dana 08.11.2008. u 18:35 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao djekovic.dejan dana 08.11.2008. u 18:35 GMT+1]
[ djekovic.dejan @ 09.11.2008. 09:18 ] @
Sada bih dodao odgovor na moje prethodno pitanje.

"Default proxy" u ekstenziji foxyproxy je takav skup podesavanja koji omogucava direktnu konekciju izmedju korisnika i zahtevane adrese, bez upotrebe proxy servera.

moje sledece pitanje je:

Kako i koji proxy instalirati, da surfovanje sa Mozillom bude znatno brze?
[ zoran13 @ 28.11.2008. 18:44 ] @
Ja imam pitanje vezano za sledu situaciju...
trenutno se nalazim u turskoj a ovde je zabranjeno koriscenje youtube-a i svih kladionica....naravno meni na youtube mogu da idem preko freeproxyserver sajta, ali da bi igrao poker moram da imam neki takav program instaliran u kompjuteru...Ja trenutno koristim "Hotspot shield launch", ali mi on u poslednje vreme pravi mnogo problema i ne mogu stalno da se konekujem, pa imam pitanje da li postoji neki slican program za ovu namenu...inace kad se preko ovog programa okacim na net pokazuje IP adresu kao da sam u Americi i nemam problema sa igranjem pokera, kladione i gledanjem youtube-a!!!
Ako neko ima neko resenje neka mi napise nesto....pozdrav
[ djekovic.dejan @ 27.11.2009. 20:59 ] @
pozdrav svima,

cilj teme bio je da saznamo sto vise toga o proxy serverima. sto se tice poslednjeg problema koji sam video na ovoj temi, potrebno je zaobilazenje proxy servera.

zbog anonimnosti, dobre proxy bypass-e necu upisivati ovde, kome budu potrebni, moze mi se javiti preko maila.

u sustini, vremenom se ispostavilo da za vecinu korisnika nije interesantno poznavanje web cache tehnologije ili access control listi , vec nacini ZAOBILAZENJA proxy-ja !!!

[Ovu poruku je menjao djekovic.dejan dana 27.11.2009. u 22:13 GMT+1]