[ bierkof @ 10.11.2008. 03:37 ] @
Lijep pozdrav...


Zanima me na koji nacin se vrsi spajanje 2 ili vise transformatora u pretvarackim napojnim jedinicama, u cilju dobivanja velikih izlaznih struja. Zelio bih da cujem vasa iskustva ako ih ima. Konkretno me zanima sljedece...
Da li se prave 2 iste sheme, tj. kompletni pretvaraci (recimo da je izlaz kao kod Forward-a ili buck-a), sa 2 izlazna kondenzatora koja se spajaju paralelno, ili se postavlja jedan kondenzator koji se puni iz vise transformatora, preko dvije razlicite zavojnice? Ili je mozda nesto sasvim trece u pitanju.

Ako znate za neke probleme koji se tu javljaju, molim da napisete.
Ono sto mene ustvari brine je na koji nacin podjednako opteretiti sve transformatore. Dinamika takvog pretvaraca nije bas jednostavna stvar. Da li je takav projekat izvodiv u kucnoj radionici? Ovo pitam jer mislim da ne mogu identicno da namotam vise transformatora koji ce imati podjednake karakteristike. Prema tome potrebno bi bilo vrsiti regulaciju svakog transformatora pojedinacno, a opet, da nisu potpuno neovisni jedan od drugog. Predpostavljam da se tu koriste digitalni regulatori.
Nabavio sam nekoliko kontrolera dsPIC30F2020, pa zelim da ih probam u ovakvoj aplikaciji, jer o ovome razmisljam vec neko vrijeme.

Koristio bih naravno Full bridge topologiju, pa me zanima od prilike, da li se moze prenjeti recimo 1kW snage sa jednim transformatorom, i jezgre koje velicine bi bile pogodne za tu primjenu?

Hvala na odgovorima na bilo koje od postavljenih pitanja...

PS

Za one koji se bave energetskom elektronikom, odakle nabavljate djelove? Ja imam dosta djelova ali su svi poskidani sa napojnih jedinica iz raznih uređaja. Da li postoji neki dobavljac koji ima ponudu komponenti za uređaje energ. elektronike?
[ mm-tech @ 11.11.2008. 12:55 ] @
Jedno od mesta gde sam video da se koriste dva transformatora su push-pull pretvaraci. U pitanju je pretvarac u auto pojacalu, i mislim da se u njemu koriste dva transformatora, prvenstveno jer su manjih dimenzija od jednog velikog. Inace svaki transformator je imao svoje tranzistore u primaru, ali su sekundari ovih transformatora bili vezani na red.
U full bridge tehnologiji nema potrebe za vise transformatora, jer je i jedan dovoljan za 1KW i vise. Velicina transformatora zavisi od frekvencije, ali i moda roda ( kontilnualni - diskontinualni ).

Pogledaj ovo: http://www.diyaudio.com/forums...;threadid=60969&highlight=
[ robert63 @ 11.11.2008. 16:14 ] @
EEEeee ovo pitanje je za Sefa,,,,,,,,,,,,i NIJE za " izvodjace "

Cika Gujo,,,aj malko razmisli,,,pa takni,to dugmence za ENTER,,,covek ceka ( ne gori kuca,ali,,,, )

A ko ce nego " DOMACIN - POSTROJENJA ! "

Dobro je dok je tu !
___________________________________________________________________________
Jes da je kupio neke makaze "za brzo Blankiranje " ,,,al' sto ima rucke-dugacke !

Lako -se-sece,,,uopste se Ne zadises,,,,

ali ,,,,,prezivecemo valjda ! ,,,,,

ma hocemo,,,,znam,,,

POZDRAV !
[ bierkof @ 12.11.2008. 04:21 ] @


mm-tech
Zanimljiv link, i ostale teme su zanimljive. Nisam jos stigao sve da procitam, hvala.

Znam da je jedan u full bridge dovoljan za snage reda kW, iskren da budem, ja i nemam potrebe za tolikom snagom, pitao sam ovo jer me zanima koliko je izvodivo i kako, cisto zbog ideje koja me proganja vec neko vrijeme. Kada skontam kako, mozda mi nesto i padne na pamet.

Druga stvar, rekao si:

Citat:

Velicina transformatora zavisi od frekvencije, ali i moda roda ( kontilnualni - diskontinualni ).


Prvi dio znam i mislio sam da je to sve. Drugi me interesuje, mozes li malo bolje da objasnis na koji tacno nacin zavisi od moda rada pretvaraca?

@robert

Ne gori kuca kao sto si rekao, nema veze, covjek sigurno ima posla... Kad bude mogao, odgovarati ce na nasa pitanja...
Nije lako ni ovima sto znaju :)