[ Diki_Diki @ 10.11.2008. 04:44 ] @
Moju mamu su odbijali 3 puta u US ambasadi u beogradu za turisticku vizu. Ima kucu, zemlju, penziju, i kola u srbiji. Ona je stanovnik srbije ali ima i hrvatski pasos. Interesuje me da li moze da se aplicira za vizu u US ambasadi u zagrebu jer je hrvatski drzavljanin? Mislimo mozda ce imati vise srece.

Hvala unapred
[ madamov @ 10.11.2008. 10:38 ] @
Jeste hrvatski državljanin, ali sa prijavom boravka u Srbiji tako da će je najverovatnije opet poslati u Beograd. Pri tome, može samo još više sebi da zakomplikuje život ako je provale, a provaliće je, tako da joj nikada više ne daju vizu (mada je ni sada nije dobila, ali može da izgubi svaku šansu da je ikada dobije). Mislim, malo je verovatno da ambasade u Beogradu i Zagrebu ne dele podatke, tj. praktično je nemoguće da onaj u Zagrebu kada ukuca sve podatke tvoje majke ne vidi da je ona već odbijana u Beogradu, a pri tome ako u zahtevu za vizu ne napiše taj podatak koji se inače traži (pitanje tipa: "da li ste nekada odbijeni za vizu i zašto?"), eto problema.
[ Diki_Diki @ 10.11.2008. 13:11 ] @
Hvala na odgovoru. Samo zelim da pojasnim, nismo mi mislili da lazemo nista. Otvoreno bih rekli u zagrebu da smo odbijeni u beogradu ali ni sami ne znamo zasto i da zelimo da nam se reevaluira proces. Imnce u hrvatskom pasosu ona ima nekih pecata da je putovala po evropi a u srpskom nema nista. jos jedno pitanje, da li ima smisla, ako idemo u beograd ponovo, da prikazemo i hrvatski pasos pa da oni vide da je ona putova po evropi. kako u USA ambasadi gledaju na dvojino drzavljanstvo izmedju srbije i hrvatske?

Hvala
[ Meelosh_BG @ 16.11.2008. 16:52 ] @
U principu, zahtev za vizu se predaje tamo gde je stalni boravak aplikanta, bez obzira na drzavljanstvo(a) - u ovom slucaju, Beograd. Cak i da je rec o, recimo, Hrvatici koja nema srpski pasos a zivi u Beogradu (sa boravisnom vizom), opet bi se zahtev predavao u Beogradu, a ne u Zagrebu. Razlog je, pre svega, sto lokalna ambasada ima najbolje kapacitete da proveri prateca dokumenta (izvode iz banke, uverenja o zaposlenju itd.) Ja sam u doba kada nije bilo ambasade u BG pokusao u Skoplju, umesto u Budimpesti koja je bila nadlezna za nas, ali su me vratili sa takvim objasnjenjem - isao sam tamo zato sto su se u Pesti intervjui zakazivali bukvalno mesecima unapred i nije bilo termina, a meni bilo hitno...

Sto se tice prikazivanja hrvatskog pasosa, ne samo da je pozeljno, nego i obavezno. Ako se ne varam, na aplikaciji postoji pitanje da li je aplikant drzavljanin jos neke zemlje. Takodje, Amerikanci uvek vole da vide neku bolju vizu u pasosu pre nego sto stave svoju, a sloboda kretanja po schengenskom prostoru (i cinjenica da je takvih putovanja bilo) moze biti samo plus na aplikaciju.