[ iiiiiiiiiiiii @ 10.11.2008. 11:42 ] @
Hoću da se priključim na internet (Zonin paket 128/64Kb/s = 20 KM).
Ja sam potpuni laik za ovo i treba mi pomoć u izboru opreme.

Živim u potkrovlju, a na krovu zgrade je odašiljač (je li to AP ili tako nešto).
Šta meni treba od opreme? Treba li antena (kakva?) ili ona mala plastična kutija sa antenicom (mislim da se zove AirLive, rekoh da sam potpuni laik!) ili se povezujem direktno kablom (kakvim?). Inače antena na prozoru ne bi bila u vidnom polju odašiljača.

Čitao sam malo po forumu i vidio da su se neki zeznuli npr. uzeli su neki loš kabl (nekad po cijeni boljeg) ili previše istog...
Molim sve koji se razumiju u te stvari da napišu neki prijedlog...
[ Rubber88 @ 10.11.2008. 11:59 ] @
Vidi ovako. . .Antena ko antena ja sam ranije koristio onu pravljenu i mogu ti reci da po meni ona pravljena mnogo bolje radi nego bazooka tj:ona kao opticka . vidi ako mozes da nadjes kocku pravljenu antenu,i treba ti wireless kartica,ja inace imam airlive,i dobro radi,nema problema sa drajverima,ne koci sto je naj.bitnije,a za kabel koj god budes uzeo isto ce da ti radi,i jos nesto kabel od antene do wireless kartice ne sme da bude duzi od 8 metra. . .i tako


pozz :)
[ iiiiiiiiiiiii @ 10.11.2008. 13:13 ] @
@ Rubber88
Hvala za brz odg.

Je li bolje da uzmem antenu ili AirLive kad se uzme u obzir blizina odašiljača i to što antena ne bi bila u vidnom polju odašiljača?

Stan do mog (iznad kojeg je odašiljač) je već priključen. Oni su prije imali AirLive, a sad kad je postavljen odašiljač na zgradu, oni više ne koriste AirLive već su direktno povezani sa odašiljačem.
Je li to dobro ili nije ako dužina kabla prelazi određenu granicu?
[ Strale @ 10.11.2008. 20:31 ] @
Evo vam za kablove

CFD 200 do 8 m
CFD 400 do 20m

Naravno sa dobrom antenom a ne home made.

yagi antena od 18 dB moze solidno da radi do 2 KM
grid 24 dB moze solidno da radi do 4 KM

Nije lose uzeti neki ap sa Atheros chipom jer on ima extended range ( ima vecu osetljivost prijemnika). Na primer trend net, tp-link i drugi
[ iiiiiiiiiiiii @ 11.11.2008. 18:53 ] @
Šta ja ustvari da uzmem?
Ako može prevod na srpski :)
I koliko to otprilike košta?
[ zexoni70 @ 11.11.2008. 19:06 ] @
Druze pa gde si ti zalutao kad ovde svi pricaju razlicitim jezikom! :-)
Salim se malo naravno jer Strale ti je lepo rekao sta da uzmes,ali posto se ti ne razumes najbolje onda kontaktiraj svog provajdera od koga uzimas net.Oni ce ti najbolje reci sta ti treba za njihove bazne stanice i koja je oprema njima adekvatna.Drugo resenje je da odes u firmu NETIKS kod Liona i da tamo njima objasnis na kog provajdera se kacis i oni ti lepo preporuce sve sto ti treba!Jos jedan glas za ATHEROS chip i uredjaje TP-Link!Pozz!
[ Boris @ 12.11.2008. 08:54 ] @
Citat:
Strale: Evo vam za kablove

CFD 200 do 8 m
CFD 400 do 20m
Naravno sa dobrom antenom a ne home made.

yagi antena od 18 dB moze solidno da radi do 2 KM
grid 24 dB moze solidno da radi do 4 KM

Nije lose uzeti neki ap sa Atheros chipom jer on ima extended range ( ima vecu osetljivost prijemnika). Na primer trend net, tp-link i drugi


Da, ali njemu je decku AP iznad glave bukvalno.

Citat:
xp_zexoni: Druze pa gde si ti zalutao kad ovde svi pricaju razlicitim jezikom! :-)
Salim se malo naravno jer Strale ti je lepo rekao sta da uzmes,ali posto se ti ne razumes najbolje onda kontaktiraj svog provajdera od koga uzimas net.Oni ce ti najbolje reci sta ti treba za njihove bazne stanice i koja je oprema njima adekvatna.Drugo resenje je da odes u firmu NETIKS kod Liona i da tamo njima objasnis na kog provajdera se kacis i oni ti lepo preporuce sve sto ti treba!Jos jedan glas za ATHEROS chip i uredjaje TP-Link!Pozz!



Da ide do BG-a iz Bosne da bi mu objasnili?
Jok. Bolje ova prva opcija.

@iiiiiiii: Idi do svog potencijalnog budućeg provajdera, Zone, pitaj da li bi mogao direktno da se nakačiš na njihov AP koji ti je prilično blizu, ili bi eventualno morao da ideš na neku antenu.
[ Strale @ 13.11.2008. 12:36 ] @
Citat:
Boris:Da, ali njemu je decku AP iznad glave bukvalno.


Nisam procito celu poruku pa sam mislio da mu je provajder na drugoj zgradi.

Citat:
iiiiiiiiiiiii: Hoću da se priključim na internet (Zonin paket 128/64Kb/s = 20 KM).
Ja sam potpuni laik za ovo i treba mi pomoć u izboru opreme.

Živim u potkrovlju, a na krovu zgrade je odašiljač (je li to AP ili tako nešto).
Šta meni treba od opreme? Treba li antena (kakva?) ili ona mala plastična kutija sa antenicom (mislim da se zove AirLive, rekoh da sam potpuni laik!) ili se povezujem direktno kablom (kakvim?). Inače antena na prozoru ne bi bila u vidnom polju odašiljača.

Čitao sam malo po forumu i vidio da su se neki zeznuli npr. uzeli su neki loš kabl (nekad po cijeni boljeg) ili previše istog...
Molim sve koji se razumiju u te stvari da napišu neki prijedlog...


Pozovi provajdera i pitaj da ti pruze lan kabal do kompa, znaci ti treba samo da imas lan karticu tj. mreznu kartu u kompu
[ iiiiiiiiiiiii @ 13.11.2008. 18:42 ] @
Hvala svima za odg.

Znači da kupim mrežnu karticu i lan kabl.
Ne znam koliko metara će tačno trebati...
Je li ni u mom slučaju (povezivanja na AP) to ne smije prelaziti 8 metara?
I kako se tačno zove taj kabl?
[ Strale @ 13.11.2008. 20:35 ] @
ono sam naveo za kablove koji vezu antenu i ap, a u tvom slucaju kupujes lan kabal lisnasti i max. duzina moze biti 80 m jer sve preko toga ne valja