[ vampvoltage @ 10.11.2008. 14:46 ] @
Taman sam danas hteo da odem da pazarim novu konfiguraciju ali mi neki djavo nije dao mira pa sam temeljnije po netu pogledao o Asus EAH4850 512MB koji sam odlucio da uzmem...
I nasao sam tonu zaljenja na vrelinu i neefikasnost kulera na kartici kao i na same drivere...

I sada sam opet u nedoumici, koja je prvobitno bila izmedju GF9800 GT i HD4850...

Za oko 30e vise (od asus 4850) mogu da pazarim XFX GF9800 GTX+ za koji videh po netu da je uglavnom za koji procenat brzi od 4850, a posto je dual slot ne verujem da ima problema oko hladjenja.

Kada pazarim sada, komp necu menjati neko duze vreme a 4850 mi ne deluje bas kao da ce na tim temperaturama raditi dugo... a kesh koji bih 'morao' da dam za neko bolje hlajenje bolje da ulozim u 9800 gtx+ ?

U nvidiu sam uvek imao vise poverenja ali sam razmislio racionalno i odlucio se za 4850... ali opet sam se vratio na isto... samo zelim pouzdanu karticu 'out of the box', a par frejma +/- mi nisu bitni...

Dakle sta mi je ciniti?

[ alagor2000 @ 10.11.2008. 14:54 ] @
Pozdrav,
Imam Asus EAH 4850 512 MB sa ref.hladjenjem.
U idlle je temp. 58-60 stepeni a u igrama ide do oko 74 stepena .
Naravno stavio sam modifikovani BIOS !
Kupi i uzivaj ,kartica je strava !
[ vampvoltage @ 10.11.2008. 15:24 ] @
Uh...pa to i jeste problem... ne zelim da kupim komp, donesem ga kuci odmah otpocnem flashovanje... i josh ako nesto zabrljam... u tom slucaju pre bih uzeo i 9800gt ali da radi ok 'out of the box'!

edit: Da li Smartdoctor pomaze da se asus 4850 ohladi?
[ alagor2000 @ 10.11.2008. 16:43 ] @
naravno da pomaze!
pomocu asus Smart Doctora namjestis semu podesavanja
broja obrataja ventilatora u zavisnosti od temperature.
kad sam tek kupio karticu vent. je bio prilicno bucan,
sad je gotovo necujan cak i u igrama zato sto se ventilator " razradio " !
kazem ti u igrama ne prelazi 74 stepena ( assassin cred,crysis )
a vent se vrti na 60 % i nakratko na 100 % ali se ne cuje previse?!
u 2D vent se vrti na 40% i necujan je !
[ vampvoltage @ 10.11.2008. 21:26 ] @
OK skoro si me ubedio si me :-) A videh i da preko profajla moze da se podesi konstantna proizvoljna brzina ventilatora i ljudi kazu da radi ok vec na 35% ili 40 % (po default-u je valjda okrece na 20%)...

Buka mi nije toliki problem koliko da kartica radi ok, tj da se ne pregreva i izbacuje razne artifakte...

Kazi mi samo sta se tacno dobija ubacivanjem modifikovanog bios-a? Konstantan broj obrtaja na odredjenoj brzini ili dinamicko menjanje obrtaja u zavisnosti od temperature kao kod smartdoctor-a ili nesto trece?

I ako moze neki link do tog bios-a?

[ alagor2000 @ 11.11.2008. 06:31 ] @
Mod BIOS obara frekvenciju jezgre i mem. na kartici kad je ona
idle !Znaci smanjuje grijanje u 2D !Orginalni asus BIOS nema tu mogucnost !
Naravno ,regulise broj obrtaja collera na karticu u zavisnosti od opterecenja!
Dodas jos asus Smart Doctor i miran si.
Artifakta nema ,kartica moze da radi do 105 stepeni,
znaci nema sanse da predje ni 80 stepeni u full loadu .
Moras samo da obezbjedis dobro provjetravanje kucista
da se efikasno odvodi toplota iz kucista napolje jer iz
kartice stvarno pici vreo vezduh ..

[ vampvoltage @ 11.11.2008. 13:28 ] @
OK... hvala! Najverovatnije uzimam!