[ sloba_kg @ 10.11.2008. 17:24 ] @
Verovatno cete se sloziti da je informacioni sistem najvaznija stavka u informatickoj infrastrukturi jednog preduzeca. Svi IS koje sam do sada upoznao rade na Windows platformi (desktop aplikacije), sa druge nisam upoznao ni jedan koji radi pod Linuxom. Cak ni serveri, izuzev database servera (Firebird), sto u slucaju 3-slojnih aplikacija i nije nesto posebno. Ukoliko neko od vas zna za informacioni sistem koji radi pod Linuxom (bilo koji OS osim Windowsa) voleo bih da ga na ovom forumu spomene/opise.
[ totovic @ 10.11.2008. 21:07 ] @
Koliko je meni poznato, može SAP.
[ Moonshine @ 10.11.2008. 21:18 ] @
SAP GUI sigurno može, ali nisam siguran za servere mislim da tu moraju biti neki unix'i a ne linux.
[ Doli Bel @ 10.11.2008. 22:37 ] @
Mozda opet krenete da me napadate da se reklamiram.... ali..... ko i prosli put, nek ide zivot.... ma moze Hansa !
?
[ Miloš Baić @ 11.11.2008. 06:23 ] @
Može i Openbravo (ERP), ali koliko mi je poznato nije lokalizovan za naše područije.
[ Goran Rakić @ 11.11.2008. 06:52 ] @
Slušao sam da ljudi pominju SugarCRM kao i OpenERP (bivši TinyERP), zatim Compiere (valjda mešano ERP/CRM) i razne druge... Sve njih je moguće preuzeti kao virtualnu mašinu (virtual appliance) i isprobati. SugarCRM ima srpsku lokalizaciju i par meni poznatih korisnika u zemlji, Compiere ima hrvatsku lokalizaciju. Voleo bih da čujem više na ovu temu od ljudi koji imaju iskustva.

Od vlasničkih, Oracle, SAP ERP (ne i SAP Business One) i još poneki koji se ovde na forumu aktivno "guraju" podržavaju GNU/Linux.


[Ovu poruku je menjao Goran Rakić dana 11.11.2008. u 09:29 GMT+1]
[ Goran Rakić @ 11.11.2008. 07:53 ] @
Miloše, jesi li ti aktivan na srpskoj lokalizaciji OpenBravo ERP sistema koji je primenjen u delovima VictoriaGroup?
[ RadnaXelA @ 11.11.2008. 08:19 ] @
Ja kao poborac Hanse, moram naglasiti da HansaWorld ERP sistem moze da radi na nekoliko sistema.

Currently HansaWorld is available for Windows 2000/XP/, Windows NT, Mac OS X, Linux, Solaris and Unix.
HansaWorld is the first supplier in Europe to have launched both client and server versions for Linux.
[ Miloš Baić @ 11.11.2008. 08:40 ] @
Citat:
Goran Rakić: Miloše, jesi li ti aktivan na srpskoj lokalizaciji OpenBravo ERP sistema koji je primenjen u delovima VictoriaGroup?

Nisam. Na matičnom sajtu nije postavljenja lokalizacija i prevod. Tačnije, uočio sam "Chart of Accounts" samo, verovatno su dotle stigli iz "Victoria Group".
[ range @ 11.11.2008. 08:41 ] @
Citat:
Moonshine: SAP GUI sigurno može, ali nisam siguran za servere mislim da tu moraju biti neki unix'i a ne linux.


Ma jel da? Moze neki Unix a ne linux? Da nije SCO? :D
[ Moonshine @ 11.11.2008. 09:03 ] @
Citat:
range: Ma jel da? Moze neki Unix a ne linux? Da nije SCO? :D


Ne razumem? Ako znaš nešto što ja ne znam slobodno iznesi.
A ukoliko ti nije poznata razlika između Unix'a i Linux'a molim te informiši se.. google je čudo :P
[ totovic @ 11.11.2008. 09:52 ] @
Citat:
Doli Bel: Mozda opet krenete da me napadate da se reklamiram.... ali..... ko i prosli put, nek ide zivot.... ma moze Hansa !
?

Nećemo te napadati, ovog puta nije raklama, već odgovor na konkretno pitanje :)
[ sloba_kg @ 11.11.2008. 10:33 ] @
A sta je sa informacionim sistemima domacih proizvodjaca ? Koji od njih mogu na Linux (server, klijent sta vec) ?
[ RadnaXelA @ 11.11.2008. 10:51 ] @
Citat:
sloba_kg: A sta je sa informacionim sistemima domacih proizvodjaca ? Koji od njih mogu na Linux (server, klijent sta vec) ?


Cak sam siguran da od toga nema nista.
Jer je potrebno dosta ulagati, a ovo je Srbija
[ sinisa.medic @ 11.11.2008. 11:11 ] @
>

Mislim da od domacih ni jedan ERP ne radi na Linuxu.
[ Goran Rakić @ 11.11.2008. 11:46 ] @
Mora da postoji i neki domaći rađen u Javi ili neko domaće web resenje koje radi i na GNU/Linuksu, samo možda prodavci to ne znaju ;)


[Ovu poruku je menjao Goran Rakić dana 11.11.2008. u 13:07 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 11.11.2008. 11:52 ] @
Moonshine, koji to unix postoji za x86, freeBSD i SCO, solaris mislim da nista od ovoga
ne podrzava hardver tako dobro kao linux? Govorimo o nekom windows-u to je valjda pc.
Dakle ako masina nije x86 onda govorimo o unix-u.

E sad zbog cega mislis da moze unix a ne moze linux i sta to linux-u fali?
Naravno , nece neko na sun-ove da stavlja linux nego solaris, zato govorim o x86.

Pozdrav!
[ jablan @ 11.11.2008. 11:57 ] @
Citat:
sinisa.medic: Mislim da od domacih ni jedan ERP ne radi na Linuxu.

Domaći ERP? Koji je uopšte domaći ERP?

Sigurno da ima domaćih programa za vođenje poslovanja malih i srednjih preduzeća koji rade na linuksu (moj prijatelj je npr. razvio jedan u PHP-u, drugi u Javi).
Citat:
RadnaXelA: Cak sam siguran da od toga nema nista.

Syntax error.
[ RadnaXelA @ 11.11.2008. 12:40 ] @
Citat:
Domaći ERP? Koji je uopšte domaći ERP?


Uzmi prvo se malo raspitaj, pa onda kucaj
[ Goran Rakić @ 11.11.2008. 12:41 ] @
Pa daj koju informaciju, ovde smo svi da nešto naučimo. Ako ćemo samo da se guglamo, forum nam i ne treba ;)
[ RadnaXelA @ 11.11.2008. 12:55 ] @
UPIS.net je nas domaci ERP sistem.
ima toga i na forumu, ali samo treba neko da sedne i da procita

Ali koliko ja znam, njega nema na linuxu
[ dare023 @ 11.11.2008. 13:05 ] @
Ako dobro shvatam šta tražite,odgovor bi mogao da bude OPENBRAVO.Doduše još uvek je na engleskom , ali znam pouzdano da postoji grupa ljudi u Srbiji koja ga prilagođava naim propisima i koliko znam firma viktorijagroup će od nove godine da ga koristi.
Ovde http://wiki.openbravo.com/wiki/index.php/Localization_Projects se mogu naći podaci o timu pa ih kontaktirajte.Sad da li će sve to i ostati open source...
[ Moonshine @ 11.11.2008. 13:07 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic: Moonshine, koji to unix postoji za x86, freeBSD i SCO, solaris mislim da nista od ovoga
ne podrzava hardver tako dobro kao linux? Govorimo o nekom windows-u to je valjda pc.
Dakle ako masina nije x86 onda govorimo o unix-u.

E sad zbog cega mislis da moze unix a ne moze linux i sta to linux-u fali?
Naravno , nece neko na sun-ove da stavlja linux nego solaris, zato govorim o x86.

Pozdrav!


Ne pravim flame između unixa i linuxa, pričao sam o tome da li SAP serveri rade na linuxu. Što je i pitanje ove teme.
I koliko ja znam SAP serveri dolaze prekompajlirani za odeđene verzije unix kernela ne linux, zašto? ne znam.. čak nisam siguran da je i ta informacija tačna..
[ Goran Rakić @ 11.11.2008. 13:14 ] @
Citat:
Moonshine: čak nisam siguran da je i ta informacija tačna..


Nije tačna, ne troluj diskusiju.

Ako neko bude kontaktirao ljude iz Sojaproteina, molio bih da napiše i ovde na forumu par informacija o lokalizaciji.
[ Branimir Maksimovic @ 11.11.2008. 13:16 ] @
Pazi ovo:

Citat:

Consider the numbers of businesses and organizations camping out on SAP alone. There are over 40,000 installations running SAP around the world. In serving that spread, SAP survives by being platform-neutral. SAP marketeers are quick to assure the world (and Open magazine) that they support whatever their customers want them to support—NT, Solaris, HP-UX included.

But SAP’s teaming up with SuSE and IBM to promote a SAP-on-Linux recipe is looking as if it could engender a rising tide of SAP users challenged by demanding environments with high data volumes. They are looking for better computing designs without heavy computing investments. For the so-called mission-critical customers—in any vertical requiring 24 X 7 availability—one recipe that works is SuSE Linux, SAP R/3, and mySAP, served by IBM’s eServer zSeries.


I dalje:
Citat:

Linux on the zSeries allows customers to consolidate multiple SAP systems onto one hardware platform. The consolidation simplifies systems management and allows high-speed database access. The mainframe can create as few as 20 and up to thousands of virtual Linux servers on a single physical box.

Austria’s OMV has taken this recipe on. OMV, a petroleum and natural gas leader in central and eastern Europe, is consolidating over two dozen SAP R/3 systems that have been implemented on various platforms to a single SAP environment, using mySAP with Linux and IBM’s zSeries mainframe. OMV finds that the advantage of consolidating in this way is gaining better than ever capabilities to manage large volumes of data at highest availability levels.

“We have about 28 SAP applications,” Walter Rotter, IT Manager at OMV, tells Open magazine. The applications include SAP for production, SAP for system development, and SAP systems specifically for Eastern European subsidiaries. Rotter says that the numbers of applications will increase even further with the growth of subsidiary refineries. “That total number will go up to 35 in six months.”

Using AIX and NT as application servers, Rotter says that OMV made the decision to move all applications servers over to the mainframe and saw Linux on the mainframe as the ideal solution. “With zSeries' unique resource sharing,” says Rotter, “we eliminated the need for costly hardware, kept in reserve for peak demand.”


Tako da nije bas da se ne koristi linux ;)
http://www.open-mag.com/1883583279.shtml
Pa ima i ovo: HP Linux ® solutions for SAP®
http://h71028.www7.hp.com/ERC/downloads/4AA0-0944ENW.pdf
a tek sam poceo da guglam.

Pozdrav!
[ sinisa.medic @ 11.11.2008. 14:15 ] @
>

Potvrdjujem da Upis.net ne moze na Linuxu.
[ Moonshine @ 11.11.2008. 14:20 ] @
Citat:
Goran Rakić: Nije tačna, ne troluj diskusiju.

Ako neko bude kontaktirao ljude iz Sojaproteina, molio bih da napiše i ovde na forumu par informacija o lokalizaciji.


Trol?! Da da :P

Citat:
Branimir Maksimovic: Pazi ovo:

Tako da nije bas da se ne koristi linux ;)
http://www.open-mag.com/1883583279.shtml
Pa ima i ovo: HP Linux ® solutions for SAP®
http://h71028.www7.hp.com/ERC/downloads/4AA0-0944ENW.pdf
a tek sam poceo da guglam.

Pozdrav!


Ko bi rekao HP Linux :)
Hvala ovo u svakom slucaju nisam znao.

Pozdrav
[ sloba_kg @ 11.11.2008. 15:37 ] @
Prema dosadasnjim postovima bih zakljucio da ce firme u Srbiji do daljnjeg biti na Windowsu
[ RadnaXelA @ 11.11.2008. 15:46 ] @
Citat:
sloba_kg: Prema dosadasnjim postovima bih zakljucio da ce firme u Srbiji do daljnjeg biti na Windowsu


Nece, naprotiv, ima odlicnih ERP LINUX resenja.
a + za system ne moraju da izdvajaju novac
[ momsab @ 11.11.2008. 16:17 ] @
ali moraju za podrsku
cisto sumnajm da ce neki Linuxas da radi za male pare koliko neke firme nude za Windows...
[ RadnaXelA @ 11.11.2008. 16:23 ] @
Citat:
momsab: ali moraju za podrsku
cisto sumnajm da ce neki Linuxas da radi za male pare koliko neke firme nude za Windows...


pa za suport svi daju pare, ne razumem sta je tu novo?
godisnje odrzavanje ERP sistema se placa pa placa, a da li je na Linuxu, Windowsu, OXu ili na necem drugom sve je jednako.

Zar ne?
[ momsab @ 11.11.2008. 18:03 ] @
sloba_kg zakljucuje da ce firme u Srbiji jos uvek biti na Windowsu i slazem se sa njim
jedan od razloga zasto se slazem jeste sto je veca ponuda podrske i moze se naci jeftinija nego za Linux
[ totovic @ 11.11.2008. 18:20 ] @
To što se Windows plaća, a Linux ne, sigurno neće uticati na izbor ERP rešenja, bar ne u većoj meri. Investicija u OS je smešna prema investiciji u ERP. Firme će tražiti kvalitetno i pouzdano ERP rešenje, a klijentski OS će prilagođavati tom rešenju, a ne obrnuto.
[ sloba_kg @ 11.11.2008. 18:47 ] @
Citat:
RadnaXelA: Nece, naprotiv, ima odlicnih ERP LINUX resenja.
a + za system ne moraju da izdvajaju novac


Ja ovde jos ne cuh naziv informacionog sistema domaceg proizvodjaca koje radi 'ajde da kazemo na bilo kojoj platformi osim windowsa
[ momsab @ 11.11.2008. 20:56 ] @
mozda radi ERP resenje domace firme ASW Inzenjering
http://www.asweng.com/article.php?cat=3&rub_id=11&lang=se
[ brainbuger @ 11.11.2008. 23:21 ] @
Citat:
totovic: To što se Windows plaća, a Linux ne, sigurno neće uticati na izbor ERP rešenja, bar ne u većoj meri. Investicija u OS je smešna prema investiciji u ERP.


Ni jedna investicija nije smešna, i ne postoji preduzeće koje neće gledati da dobije što efikasnije rešenje uz što manje troškova. Ako Linux u skorijoj budućnosti bude postao stabilna poslovna platforma i bude bio podržan od strane ERP proizvodjača, i te kako će porazmišljati o migraciji.

Citat:
totovic:
Firme će tražiti kvalitetno i pouzdano ERP rešenje, a klijentski OS će prilagođavati tom rešenju, a ne obrnuto.



Umesto da čekaju da klijenti sami biraju, pre bih rekao da će se proizvodjači ERP-a medjusobno utrkivati da ponude više od drugih. Kao i na svakom tržištu razvoj tehnologije neumoljivo menja pravila igre, i ako bude moguće uz male/nikakve troškove ponuditi OS independent rešenje, zašto to i ne učiniti? Po meni razvoj web aplikacionih jezika i njihova ogromna primena sve više vodi priču u tom smeru i otkriva prostor za razne dobre ideje u skorijoj budućnosti.
[ Miroslav Jeftić @ 12.11.2008. 00:06 ] @
Pa sad, kad se dođe do faze kad se razmišlja o ERP-u, tada obično već odavno postoje klijentski računari sa već postojećim OS-evima i podrškom za njih.
[ Goran Rakić @ 12.11.2008. 01:54 ] @
Ja sam mišljenja da glavna dilema nije Windows/Linux (obično već postoji infrastruktura i uzima se ono što se uklapa).

Glavna dilema je otvoreno-slobodno ili vlasničko.

Ako se kupac odluči za vlasničko rešenje, vendor lock-in (naročito za nekog malog domaćeg prodavca) i njegovo rešenje je veoma veliki rizik kada je IS/ERP u pitanju. Kada naletite na grešku, možete samo da ćutite i prihvatite ucenu prodavca.

Ako je pak IS/ERP otvoreno rešenje, slobodni ste da sa njim radite šta želite pa i danas-sutra promenite partnera ako je isti nekorektan, a zadržite postojeće rešenje. Veća sigurnost za kupca, veće mogućnosti prilagođavanja i manji razvojni/nabavni troškovi za prodavca. Izgleda kao dobitna kombinacija.

[Ovu poruku je menjao Goran Rakić dana 12.11.2008. u 03:09 GMT+1]
[ Miloš Baić @ 12.11.2008. 06:35 ] @
Citat:
dare023:
Ako dobro shvatam šta tražite,odgovor bi mogao da bude OPENBRAVO.Doduše još uvek je na engleskom , ali znam pouzdano da postoji grupa ljudi u Srbiji koja ga prilagođava naim propisima i koliko znam firma viktorijagroup će od nove godine da ga koristi...

Pouzdana informacija, koju imam, je suprotna!?!
[ RadnaXelA @ 12.11.2008. 08:13 ] @
Citat:
sloba_kg: Ja ovde jos ne cuh naziv informacionog sistema domaceg proizvodjaca koje radi 'ajde da kazemo na bilo kojoj platformi osim windowsa


Pa koliko znam ovo nije tema o domacem ERP resenju koje radi na Linuxu, nego o ISu na Linuxu.
I ja sam da odgovor koje je to resenje.
[ RadnaXelA @ 12.11.2008. 08:16 ] @
Citat:
totovic: To što se Windows plaća, a Linux ne, sigurno neće uticati na izbor ERP rešenja, bar ne u većoj meri. Investicija u OS je smešna prema investiciji u ERP. Firme će tražiti kvalitetno i pouzdano ERP rešenje, a klijentski OS će prilagođavati tom rešenju, a ne obrnuto.


Totovicu, sa jedne strane si skroz u pravu, ali sa druge i nisi.
Vec smo mi pricali o ovome, kako se za Windows placaju licence a za Linux ne, ali takodje postoji dosta primera za koje sam nasao na Google.com da se server nalazi na Linuxu dok se klijentske masine nalaze na Windowsu. Jer je jeftinije a i stabilnije.
[ RadnaXelA @ 12.11.2008. 08:19 ] @
Citat:
momsab: mozda radi ERP resenje domace firme ASW Inzenjering
http://www.asweng.com/article.php?cat=3&rub_id=11&lang=se


To je Bosanska firma, a kod nas samo prevode ono sto su oni uradili u Bosni.
Sto se tice njihove Oracle baze, jedna velika firma, necu reci ime zbog reklame, placa samo za Oracle bazu oko 100 000 evra godisnje.

Informacija je 100% tacna, jer mi je to naglasio njihov glavni sistem administrator.
[ totovic @ 12.11.2008. 08:32 ] @
Citat:
Goran Rakić: Ako je pak IS/ERP otvoreno rešenje, slobodni ste da sa njim radite šta želite pa i danas-sutra promenite partnera ako je isti nekorektan, a zadržite postojeće rešenje. Veća sigurnost za kupca, veće mogućnosti prilagođavanja i manji razvojni/nabavni troškovi za prodavca. Izgleda kao dobitna kombinacija.

To nije karakteristika OpenSource ERP rešenja, već skoro svih svetskih ERP rešenja. To isto važi i za SAP, NAV, AX, JD,...
Ukoliko nisi zadovoljan sa partnerom koji ti je radio implemantaciju, slobodan si potražiš usluge drugog, a nema potrebe da menjaš rešenje koje si izabrao. Tazlika je samo da li je kod otvorenog tipa ili je vlasništvo nekog od proizvođača.
[ totovic @ 12.11.2008. 08:38 ] @
Citat:
brainbuger: Ni jedna investicija nije smešna, i ne postoji preduzeće koje neće gledati da dobije što efikasnije rešenje uz što manje troškova.

Citat:
RadnaXelA: Vec smo mi pricali o ovome, kako se za Windows placaju licence a za Linux ne,...

Slažem se da ni jedna investicija nije smešna, ali investicija za jedan klijentski OS je cca 150€, a investicija za jedno ERP radno mesto je 1.500-10.000€. Kada uporediš te cifre, vidi se da je investicija u OS zanemarljiva na ukupan iznos investicije. Sa druge strane, nije ulaganje u Linux baš 0€. Zavisi koji Linux se koristi, a ozbiljna firma će ipak uzeti neko proverenije rešenje. Dalej u naredne 3 godine, investicija u administriranje Linuxa će premašiti cifru "licence za windows" + "administriranje windowsa".
...
Nemam ništa protiv Linuxa, ali zato sam i rakao da je sigurno da OS neće diktirati izborom ERP-a, već obrnuto. Ako firma odabere kvalitetno ERP rešenje koje radi na Linuxu, ne vidim razlog zašto firma ne bi postavila Linux kao svoj OS. U suprotno će koristiti Windows, ili neko treće rešenje.
[ buda01 @ 12.11.2008. 10:30 ] @
Citat:
Dalej u naredne 3 godine, investicija u administriranje Linuxa će premašiti cifru "licence za windows" + "administriranje windowsa".

Imas li neku cost analizu za ovo, ili to cenis onako odokativno?

Rekao bi da su najperspektivnija ERP i IS resenja bazirana na javi (ili neka druga web bazirana).
Em sto su najmodularnija, najfleksibilnija, naj, naj...

Ima li takvih?

Ako nema, moje pitanje je ZASTO?
Ima li neki ozbiljan razlog za to?
[ RadnaXelA @ 12.11.2008. 11:06 ] @
Citat:
buda01: Imas li neku cost analizu za ovo, ili to cenis onako odokativno?

Rekao bi da su najperspektivnija ERP i IS resenja bazirana na javi (ili neka druga web bazirana).
Em sto su najmodularnija, najfleksibilnija, naj, naj...

Ima li takvih?

Ako nema, moje pitanje je ZASTO?
Ima li neki ozbiljan razlog za to?


Budo, jesi li procitao neki nas predjasnji post?
Ima resenja baziranih na javi, ali moja iskustva za ta resenja nisu uopste ok.

A i zasto mislis da su najmodularnija, najfleksibilnija, i tako to?

Evo svima link pa neka vide
http://hansaworld.com/downloads/global/hwindex.htm

to je samo trial verzija bez stampe, ali ipak pogledajte.
[ buda01 @ 12.11.2008. 11:32 ] @
Mislio sam zasto nisu vise zastupljena, zasto nisu mainstream.
Mozes li malo konkretnije sta im fali?

Po tvom misljenju (a i ostalih), da li je uzrok njihovih nedostataka sama java (tj web) ili lose projektovanje konkretnog sistema?

Prednosti su ogromne: glavno i osnovno ne moras da razmisljas o OS-u kako na serveru tako i na klijentima, pa ko oce Linux, Windows, Simbian itd.

Takodje je vrlo laka migracija, dodavanje novih klijenata, odrzavanje itd...
[ RadnaXelA @ 12.11.2008. 11:54 ] @
Citat:
buda01: Mislio sam zasto nisu vise zastupljena, zasto nisu mainstream.
Mozes li malo konkretnije sta im fali?

Po tvom misljenju (a i ostalih), da li je uzrok njihovih nedostataka sama java (tj web) ili lose projektovanje konkretnog sistema?

Prednosti su ogromne: glavno i osnovno ne moras da razmisljas o OS-u kako na serveru tako i na klijentima, pa ko oce Linux, Windows, Simbian itd.

Takodje je vrlo laka migracija, dodavanje novih klijenata, odrzavanje itd...


Pa sama JAVA, otvaranje zatvaranje prozora, a sto se tice projektovanja sistema, to je vec sasvim druga prica.
Mogu se raspitati kod ovog prijatelja sto sam naveo, za sve prednosti i mane, pa cu ti preneti ako te bas toliko zanima.

Java resenje u Srbiji, koliko znam to je jedino ASW, i + je Bosanski a ne Srpski.
Mada su im moduli veoma losi.
[ buda01 @ 12.11.2008. 12:30 ] @
Da li je otvaranje zatvaranje prozora u javi sporije od same obrade podataka na serveru?

Ono sto me zanima je sta fali principski javi, php-u ili nekom trecem web resenju, za implementaciju IS-a i ERP-a, jer su prednosti ocigledno ogromne.

Da li je to samo brzina otvaranja prozora (ako je to uopste problem)?
[ dragan981 @ 12.11.2008. 13:11 ] @
Ako sam dobro razumeo sta se ovde trazi, mi to - imamo. www.yotasoft.co.rs Troslojne aplikacije u javi, za svaki OS koji podrzava naravno - javu. Imamo sasvim solidan broj poslovnih aplikacija (IS-a) za poslovanje jednog preduzeca, bez obzira na to da li ima jednog ili 1000 radnika. Sajt nije dovrsen do kraja, nemojte zameriti, ima se i drugih poslova
Ako sam promasio temu i odgovor, admin ce me vec obrisati, izvinjavam se unapred
[ Goran Rakić @ 12.11.2008. 13:29 ] @
@buda01: Java uopšte ne mora biti web. Jezik implementacije minimalno utiče na kvalitet sistema, koristi se ono što proizvođač najbolje poznaje.
[ brainbuger @ 12.11.2008. 13:41 ] @
Citat:
buda01: Ono sto me zanima je sta fali principski javi, php-u ili nekom trecem web resenju, za implementaciju IS-a i ERP-a, jer su prednosti ocigledno ogromne.Da li je to samo brzina otvaranja prozora (ako je to uopste problem)?


Brzina otvaranja prozora sigurno nije :) Konkretno, što se tiče PHP-a mislim da mu je najveći problem nedostatak standardizacije, što može znatno povećavati troškove razvoja na tako velikim projektima. Kod Jave je ta priča znatno bolja, jer je Sun u samom startu udario odredjene temelje, standardizovao pojedine klase, itd. Bez obzira na sve i jedan i drugi alat su u konstantnom razvoju i imaju ogroman budući potencijal. Ali kao što reče Goran, alat ne garantuje uvek kvalitet, već poznavanje problematike i iskustvo u rešavanju iste.

Citat:
Goran Rakić:
Ako je pak IS/ERP otvoreno rešenje, slobodni ste da sa njim radite šta želite pa i danas-sutra promenite partnera ako je isti nekorektan, a zadržite postojeće rešenje. Veća sigurnost za kupca, veće mogućnosti prilagođavanja i manji razvojni/nabavni troškovi za prodavca. Izgleda kao dobitna kombinacija.


Zvuči tako ali ima još jedna mala stavka a mnogo bitna, a to je da bez obzira na to da li je isporučeni kod Open ili vendor locked. Bitna stavka u troškovima uvodjenja ERP-a će i dalje ostati *sam proces uvodjenja*. Cena sata rada konsultanata koji moraju posećivati klijenta i raditi na uskladjivanju poslovnih procesa, obuci ljudstva, prenosu podataka iz sistema u sistem, itd. , se neće znatno razlikovati bez obzira na licencu. Inače, apsolutno se slažem da je otvoreno rešenje u perspektivi svakako bolja stvar od zaključanog.

Citat:
totovic:
...Ako firma odabere kvalitetno ERP rešenje koje radi na Linuxu, ne vidim razlog zašto firma ne bi postavila Linux kao svoj OS...


Upravo to!
[ nkrgovic @ 12.11.2008. 14:09 ] @
Citat:
totovic: Slažem se da ni jedna investicija nije smešna, ali investicija za jedan klijentski OS je cca 150€, a investicija za jedno ERP radno mesto je 1.500-10.000€. Kada uporediš te cifre, vidi se da je investicija u OS zanemarljiva na ukupan iznos investicije. Sa druge strane, nije ulaganje u Linux baš 0€. Zavisi koji Linux se koristi, a ozbiljna firma će ipak uzeti neko proverenije rešenje. Dalej u naredne 3 godine, investicija u administriranje Linuxa će premašiti cifru "licence za windows" + "administriranje windowsa".
...
Nemam ništa protiv Linuxa, ali zato sam i rakao da je sigurno da OS neće diktirati izborom ERP-a, već obrnuto. Ako firma odabere kvalitetno ERP rešenje koje radi na Linuxu, ne vidim razlog zašto firma ne bi postavila Linux kao svoj OS. U suprotno će koristiti Windows, ili neko treće rešenje.


Citat:
buda01: Imas li neku cost analizu za ovo, ili to cenis onako odokativno?


Naravno da nema. Bilo koja TCO analiza MORA se zasnivati na uslovima koriscenja, a ne na "mali Bocko razmislja" metodologiji. Evo, vrlo jednostavan primer:

Zamislite firmu koja razmislja o zameni svog knjigovodstvenog softvera, koji radi na Linux-u, necim sto ce joj dati bolje analize i izvestaje. Firma vec ima mrezu, 50-tak klijentskih desktop racunara koji koriste Linux, 20-30 Linux embeded resenja i recimo 4-6 Linux servera. Ono sto mora da bude uvek dostupno, kao sto su podaci za poslovanje i sl. su na nekom HA klasteru, na RH EL-u, postoji i neki omanji NAS storage, koji koristi GFS i dostupan je svim serverima. Takvu mrezu odrzavaju dva administratora (da kad jedan ode na odmor drugi bude dostupan), plus jos mozda par ljudi u nizoj podrsci. Relativno realno stanje za proizvodnu ili trgovinsku firmu koja koristi Linux.

Investicija u "administriranje Windowsa" u takvom okruzenju zahteva dva dodatna coveka koji odrzavaju taj Windows, plus potencijalno dodatni hardver, u svakom slucaju dosta dodatnog softvera, i, konacno, ogromne izmene u infrastrukturi. Resenje zasnovano na bilo kojoj *nix platformi se, sa druge strane, implementira transparentno i bez indirektnih troskova.

Sasvim realan scenario. Naravno, za one koji razmisljaju. :D Zakljucak? Bilo koja TCO analiza MORA se zasnivati na uslovima koriscenja.
[ buda01 @ 12.11.2008. 14:22 ] @
Ajde da uprostimo stvar i podelimo IS na poslovni i softwerski deo.

Ako poslovni i projektantski deo radi ista grupa (tj grupa istog kvaliteta), a softwerski deo implementiraju 2 grupe takodje istog nivoa strucnosti, s tim da jedna radi u javi a druga neku klijent-server tehnologiju, interesuje me kvalitet krajnjeg proizvoda i cena (proizvoda, implementacije, odrzavanja).

Cini mi se da svi ovde podrazumevaju da java resenja imaju lose projektante, a niko nema sta konkretno da zameri samoj javi...
[ Goran Rakić @ 12.11.2008. 14:26 ] @
@buda01: imaš pogrešnu predstavu šta je Java. Pogledaj http://en.wikipedia.org/wiki/Java_%28programming_language%29
[ buda01 @ 12.11.2008. 14:41 ] @
Valjda je jasno da mislim na java web resenja, ili na neka druga web resenja.
[ RadnaXelA @ 12.11.2008. 14:58 ] @
Citat:
buda01: Valjda je jasno da mislim na java web resenja, ili na neka druga web resenja.


Jesi li radio nekada u nekom ERP sistemu?
[ jablan @ 12.11.2008. 15:11 ] @
Citat:
buda01: Valjda je jasno da mislim na java web resenja, ili na neka druga web resenja.

Nije jasno, jer kad kažeš java to znači java. Ne znači veb. A veb rešenja mogu biti bazirana na javi, ali (češće) i ne moraju.

I dajte odlučite već jednom da li govorite samo o ERP ili generalno o poslovnim infosistemima.
[ buda01 @ 12.11.2008. 15:53 ] @
Citat:
RadnaXelA: Jesi li radio nekada u nekom ERP sistemu?

Radio sam sa IS (finansije, komercijala, proizvodnja).
Zasto pitas?

Citat:
jablan: I dajte odlučite već jednom da li govorite samo o ERP ili generalno o poslovnim infosistemima.

Govorimo o IS, ali to valjda ukljucuje i ERP.
U stvari govorimo o Linux resenjima za preduzeca.
[ sloba_kg @ 12.11.2008. 16:06 ] @
Kada sam postavio ovu temu imao sam na umu kako IS tako i, u novije vreme sve aktuelnija ERP resenja. Posto bilo kakvih IS pod Linuxom nema tako mnogo, ne vidim sto bi bio problem navesti informacione sisteme nezavisno od tipa koji rade na ovoj platformi.
[ dpesic @ 15.11.2008. 18:19 ] @

Resenja koja u potpunosti rade pod linuxom ... www.infodata.co.yu Kompletan sistem za poslovanje preduzeca, budzetsko knjigovodstvo, namenski software za obracun vode, IS autobuske stanice, mogucnost pokretanja aplikacije na mobilnom telefonu ...
[ dendic @ 26.11.2008. 09:15 ] @
Ma tu jr jedini problem pogled ka buducnosti firme tj. da li ce firma imati potrebe za postavljanjem nekog softwera kojeg samo podrzava windows.Ne mogu sad da pitam kolegu iz Danske iz kojeg razloga su oni u nekom skolskom centru prestali vrtiti linuxoidne masine i vratit se windowsima.