[ Victor86 @ 14.11.2008. 01:28 ] @
Pozdrav dobri ljudi dobre volje.
Ovako vec sam u velikoj zabludi, toliko tema koje se vrte i koje uvek se zavrse sa drugacijim savetima. Doslo je i to vreme da kupim malo bolju opremu za snimanje vokala. U pitanju je hip hop muzika. Pa me intersesuje sledece:

Mikrofon:
(budzet oko 100 evra)

Dali da kupim kondenzatorski mikrofon ili dinamicki mikrofon na primer Shure SM58 ? Jer za cenu od 9000din koliko kosta sm58 ima i nekoliko kondenzatorskih mikrofona. Kazu ljudi da za kondenzatorski mikrofon treba i gluva soba koju ja nemam tako da kazu da dinamicki bolje da radi van gluve sobe od kondezatorskog. Dali je to tacno ili je ipak i za snimanje u obicnoj sobi bolji kondezatorski ???

Mikseta ili pre-amp:
(budzet oko 70 evra)

Sta je bolje mikseta ili pre-amp ? Meni treba 1 ulaz nebi trebalo vise ulaza jer bi koristio samo 1 mikrofon. E ovako razmisljao sam o nekoj maloj mikseti sa 2 ili 4 ulaza koje pravi Behringer, e sad ne znam stvarno koliko kostaju pre-ampovi ako kostaju vise od 70 evra onda cu ipak kupiti misketu. Ako mi ipak preporucite kondenzatorki mikrofon za njega cu morati obavezno kupiti pre-amp ili miksetu zbog fantomskog napajanja, ali ako preporucite dinamicki dali ce mi i za njega trebati mikseta ili pre-amp ? Jer koliko ja znam dinamicki moze direktno na line-in.

Zvucna:
(budzet oko 60 evra)

Dali da kupujem zvucnu ili ne ??? Imam integrisanu VIA AC'97 Audio i usb zvucnu UCA200 nesto kao ovo: http://www.behringer.com/UCA202/index.cfm?lang=ENG . Dali bi mi kupovina druge zvucne karte omogucila bolji zvuk na line-inu ili da ipak prikljucim mikrofon na jednu od tih kartica ??? DAli se muzicka karta bas kupuje zbog toga sto ima stvarno bolji zvuk ili dali se kupuje samo zato sto ima vise line-inova ??? Znam da ima bolji zvuk na izlazu ali dali ima i na ulazu ???

-----
I jos nekoliko mojih misljenja o "koliko para toliko muzike":

Drug mi je doneo neki dinamicki mic koji je platio 70 evra kada sam nasnimao vokale sa njim i onda sam ponovo nasnimao te vokale sa obicnim malim mikrofonom za komp od 200 din, ispalo je da je bolji zvuk sa tim majkom za komp nego na sa onim dinamickim mnogo skupljim majkom. Kao prvo taj majk za komp je davao stereo signal a ovaj dinamicki mono . Dali svi dinamicki mikrofoni daju mono zvuk ili samo neki ??? Dali kad bi prikljucio taj dinamicki majk na miksetu ili pre-amp dobio stereo i bolji zvuk iz njega ili bi bio isto mono ??? Cak i kad sam premostio levi kanal da ide i na desni da napravim stereo ponovo je ubedljivo pobedio onaj majk od 200 din. Zvuk je bio ostriji i mnogo kvalitetniji . Toliko o tome koliko para toliko muzike.
-----

Ko zna da mi da savet iz neceg sto je gore navedeno neka slobodno kaze :)

Pozz ljudi i hvala !!!
[ aske.. @ 14.11.2008. 07:57 ] @
Mnogo ste skup mikrofon koristili da poredite sa kompijuterskim mikrofonom cak 70e.Pa sta si ti ocekivao za 70e,kakav zvuk.Usustini si poredio dva govneta koje ce biti vece.Vidi se da nemas mnogo iskustva sa profi opremom.Kupi nekog sennheisera za 1500e pa uporedi.Nemozes da poredis mikrofone od 100,200,500.1000e jer nikako nije isto.Takodje prepostavljam da si ga steknuo direktno u line in neke budjave kartice i jos uz sve si verovatno snimao u istoj sobi u kojoj ti je komp i gde se odrazava gomila druge buke u kuci.Pa neide to tako buraz,nije to samo stekni u komp i teraj ima tu mnogo toga da se radi da bi nasnimio ne dobar nego samo solidan ton.

Sto se tice mikrofona za budzet od 100e koji bi da kupis neces dobiti bog zna sta ali ja bih uvek uzeo kondezatorski mikrofon za tu primenu.Naravno kondezatorski ne moze bez fantom napajanja tako da mora da se ima i mikseta.Ali da kupis i dinamicki opet bi trebalo imati miksetu jer ona umnogome poboljsava zvuk.E sad mikseta za 70e,to mi nikako neide u glavu.Dajes vise para za mikrofon a manje za miksetu.za te pare nemozes dobiti nista.Bolje je da probas da nadjes neki jeftiniji preamp.

Sto se tice muzicke kartice naravno da se one koriste jer imaju bolji zvuk a ne samo zato sto imaju vise kanala.Pa ti je zato potrebna neka pristojna kartica od 24bita i 96khz.E tu vec imas srece,ima solidnih karticaza 200e vec za 100e moze da prodje ali zato uzmes polovnu recimo neki m audio.
[ acaradio @ 14.11.2008. 09:48 ] @
Ovo je veoma mali budzet za bilo kakvu opremu.

1. Mikrofon...ako je za hip-hop, a da izadje oko 100 evra, preporucujem iskljucivo dinamicki mikrofon i to provereni SM58. Razlog je jednostavan - izdrzljivost membrane na pritisak agresivnijeg vokala. Da je budzet (mnogo) veci, mogao bi da upadne i neki kondenzatorski sa membranom koja nece suvise distorzirati na tvrde vokale, ali to daleko nadmasuje pomenutu cifru. A i kazes da nemas povoljne uslove za snimanje, tako da treba ostati na dinamickom.

2. Mikseta za oko 70 evra (mozda malo vise)...iskljucivo Behringer Xenyx 802. Koliko para toliko muzike. U svakom slucaju Xenyx serija je za te pare odlican izbor. Ako bas hoces da ustedis, uzmes Xenyx 502, ali to je minijatura bez ikakve fleksibilnosti.
Citat:
Jer koliko ja znam dinamicki moze direktno na line-in

Nijedan mikrofon ne ide direktno na line-in, vec iskljucivo na ulaz koji u sebi ima pretpojacavacki stepen prilagodjen signalu koji izlazi iz mikrofona, sto ce reci - na mikrofonski ulaz. E, sad, razlika izmedju dinamickog i kondenzatorskog mikrofona u nacinu prikljucivanja je potreba za dodatnim fantomskim napajanjem. Dakle, kondenzatorski koristi mic. input sa fantomom, a dinamicki mic. input bez fantoma.

3. Audio karta za 60 evra...hm...dodaj jos neku kintu i uzmi E-MU 0404 PCI....ili dodas jos malo i eto je M-Audio Audiophile 2496

Citat:
Dali svi dinamicki mikrofoni daju mono zvuk

Vecina onoga sa cime ces se susresti su mikrofoni iz kojih izlazi mono zvuk. I dinamicki i kondenzatorski.
Sa ozbiljnim stereo mikrofonima (ne govorim o multimedijalnim PC igrackama) verovatno neces imati kontakta, jer za tvoje potrebe nemaju nikakvu namenu. Lead-vokal se uvek snima mono i smestices ga na sredinu zvucne slike. Da li ces modulacionim ili prostornim efektima imati zelju da rasiris polozaj tog vokala u odnosu na stereo sliku, to je vec stvar kreacije kada budes radio mix.
Postoje ostali elementi mixa (prateci vokali, instrumenti) koje mozes da pozicioniras levo i desno u stereo slici.

[ Victor86 @ 14.11.2008. 19:02 ] @
Hvala na odgovorima.

Evo moje misljenje:

Mikrofon:

Znaci onda kako sam razumeo neisplati se uopste kupovati mikrofon do 100 evra kad daju isti zvuk kao i oni najobicniji mikrofoni za komp koji kostaju od 200 do 2500 din ??? Ako hocu stvarno bolji zvuk da se to stvarno primeti morao bi da izdvojim par stotina evra jel tako ??? Dali ce mi kupovina Shure SM58 stvarno dati bolji zvuk od nekog jeftinog mikrofona ??? Jer ni njegova cena bas nije velika.

Mikseta:

Razmisljao sam o tim Behringer-ovim miksetama i mislim da za te pare odnos kvalitet i cena su best buy. Posto nemam bas veliki budzet uzeo bi Xenyx 802 i ja mislim da bi mi bilo to sasvim dovoljno. Nepravim profi studio tako da mi bolje ni netreba.
Barem tako ja mislim. Mislim kad pogledas u nasoj drzavi odnos plata i cene muzicke opreme stvarno bas i nemozes da sanjas o nekoj vrhunskoj opremi. Jedino da stekas pare, i onda svu tu ustedjevinu puknes na opremu, dali se to stvarno isplati ne znam bas.

Zvucna:

I tu sam razmisljao o nekoj M-Audio kartici za koju bi da neku vecu kintu ako bas stvarno vredi kupiti karticu koja kosta 50 ili malo vise evra od nekih kartica. Dali bas ta cena daje bas toliko bolji kvalitet ???

--
Imao sam prilike da uporedim moje snimke koje su radjeni na jeftinom mikrofonu i sa integrisanom zvucnom sa snimcima koji su radjeni sa nekom boljom opremom (dinamicki mic, mikseta, bolja zvucna) bitne razlike bas i nema. Po mojem misljenju ako nedas bas par hiljada evra za opremu neces dobiti nista bolje. Jel tako ???
--
I za kraj:

Dali bi mi se isplatilo kupiti opremu za te pare ili da bolje ostanem na integrusi i na micu od 2500 din koji trenutno imam ???


Pozz
[ musicmaster @ 14.11.2008. 20:49 ] @
Viktore, nemoj da se zanosish.
Oduvek je vazilo pravilo za SVE sfere ovoga zivota: Koliko para tolliko i muzike.
A ovde je muzika u pitanju.
Bukvalno.

Mislilm, shta da se radi?
Hobi nam je 'ebeno skup i tu leka nema.

Zato bolje ne bacaj to malo para shto imash na budjavu opremu nego shtekaj ako mozesh.
Ako ne mozesh da ushtekash nishta ( ne bi me ni chudilo, danas) onda gledaj polovnjake.

Da sam na tvom mestu, ja bi za sad pazario samo karticu.
Ti kako hotjesh.

[ Victor86 @ 14.11.2008. 21:50 ] @
Ja bi jako voleo da mogu sad da kupim karticu od jedno 200 evra, pa onda da stekam ponovo za neku dobru miksetu pa onda jos i za majk ali situacija je takva da mi treba kompletna oprema u roku od mesec dana. Tolke pare nemogu stvoriti od jednom a i da mogu mnogo bi mi bilo da dam tolke pare na opremu jer uvek su i tu drugi troskovi. Tako da izgleda da ce sada biti Shure SM58, neka Behringer mala mikseta. Za zvucnu cu da stekam a do tad cu pokusati da vidim sta moze ova moja usb zvucna: http://www.behringer.com/UCA202/index.cfm?lang=ENG , valjda ce makar malo bolje raditi od integrisane.
Izgleda da ce tako nesto biti za sad ako slucajno u medjuvremenu nedobijem na bingu :) .
[ acaradio @ 14.11.2008. 21:52 ] @
Citat:
Dali ce mi kupovina Shure SM58 stvarno dati bolji zvuk od nekog jeftinog mikrofona

Shure SM58 je odlicno i izdrzljivo resenje. Zvuk koji daje taj mikrofon mozes cesto cuti na live-nastupima u svim podzanrovima savremene muzike. Vazi za najpopularniji stage-mikrofon za vokale zbog svoje jake konstrukcije i jasnog i prisutnog zvuka. Ne koristi se cesto za studijske vokale, ali je i tu prisutan.

Citat:
Dali bas ta cena daje bas toliko bolji kvalitet ???

Razlika izmedju integrisanog zvuka i kartice tipa M-Audio 2496 je kao razlika izmedju Severne Koreje i Svajcarske
Integrisani audio sluzi samo za kucno slusanje, dok kvalitetne audio karte imaju konkretniju namenu i opremljene su daleko boljim stepenima za konverziju analognog signala u digitalni i obrnuto (A/D i D/A konverteri), bez cega nema iole ozbiljnijeg rada. Ulazi i izlazi takve kartice su mnogo kvalitetniji, sa daleko manje suma. Osim toga, kartice koje su namenjene za audio produkciju (kao sto je pomenuti M-Audio) imaju svoje ASIO drivere, sto je veoma bitno kada hoces da u real-time-u, ili bolje reci - sa skoro neprimetnim kasnjenjem, preslusavas ono sto u tom momentu sviras ili pevas. Eto, to su neke bitne razlike.

--
Citat:
Imao sam prilike da uporedim moje snimke koje su radjeni na jeftinom mikrofonu i sa integrisanom zvucnom sa snimcima koji su radjeni sa nekom boljom opremom...

Za ceo stvoreni zvuk nije potrebno samo imati opremu, vec i znati kako se upotrebljava.
Ja sam slusao jadne snimke i sa opreme na koju su ljudi potrosili nekoliko hiljada evra...tu je jasno da taj ko je snimao i miksao bolje da nikada nije seo na tu stolicu i radio taj posao.
Ima tu dosta caka - interpretacija, odnos prema mikrofonu, prostor, elementi aranzmana, pa nacin miksa, upotreba efekata na vokalima i instrumentima....kada se nesto propusti, dobija se proizvod koji zvuci amaterski i identican onome koji se radi na "igrackama" (PC mikrofoni, integrisani audio...)

Citat:
Dali bi mi se isplatilo kupiti opremu za te pare ili da bolje ostanem na integrusi i na micu od 2500 din koji trenutno imam ???

Ako mislis da u dogledno vreme neces skupiti kintu za ozbiljnu opremu, onda malo po malo kreni sa low-budget pristupom o kome smo pricali u ovoj temi.
Kao sto rece musicmaster, kreni od zvucne karte....naravno, racunaj na to da neces moci da prikljucis igracku kao sto je PC mikrofon na zvucnu kartu kao sto je pomenuta M-Audio 2496, jer ona ima samo linijski ulaz...i tu se vec javlja potreba za mikseticom....a odmah zatim i potreba za mikrofonom

Citat:
da vidim sta moze ova moja usb zvucna: http://www.behringer.com/UCA202/index.cfm?lang=ENG

Moze da posluzi...sve je bolje od integrisanog zvuka.
[ Victor86 @ 14.11.2008. 22:28 ] @
acaradio hvala ti puno na odgovoru.

Pomoglo mi je dosta oko moje dileme.

Odlucio sam posto mi hitno treba bolji mikrofon, da ipak prvo kupim miksetu i mikrofon a kao sto sam i pre rekao dok neskupim para za zvucnu koristicu onu usb zvucnu.

Imam samo jos jedno pitanje: Posto sam se odlucio za Shure SM58 koji je definitivno najbolji izbor od dinamickih mikrofona, dali da onda kupim njega ili ipak neki kondezatorski mikrofon koji ima istu cenu kao sm58 ? Ja mislim da ima neki zove se 'Nova' tako nesto, ili da ipak ostanem na sm58 jer nemam gluvu sobu a znam da kondezatorski dosta kupe okolne zvukove pa se preporucuje gluva soba za njih.

Sta mislis ???
[ acaradio @ 14.11.2008. 23:57 ] @
Citat:
Ja mislim da ima neki zove se 'Nova' tako nesto

M-Audio Nova, ako na njega mislis, je jako dobar mikrofon za te pare (imao sam ga svojevremeno)...ali....veoma je osetljiv i ima preostar zvuk. Ne znam kako ce da legne hip-hop na to. Za pevane vokale je super, narocito laganije stvari.
Sto se tice prostorije, ako ti je soba "reflektivna", tj. ako se cuje kratko odbijanje zvuka o zidove, imaces problema. Tzv. "gluva" soba nije neophodna, ali je jako bitno da zidovi ne prave refleksiju i da nemas neki iritirajuci izvor suma (npr. glasni CPU cooler iz kompa).
[ Victor86 @ 15.11.2008. 00:24 ] @
Onda ipak ce da legne sm58 i mislim da ce biti ok. Kondezatorski su ipak preosetljivi na okolne zvukove i sumove (echo, cpu cooler itd.) tako da je najbolje sa njima snimati u zvucno izolovanoj sobi. Dok ovi dinamicki znatno manje skupljaju okolne zvukove a to naravno meni i odgovara. Bice sm58 pa sta bude.
[ Victor86 @ 23.11.2008. 15:16 ] @
Evo mene da malo ozivim ovu temu :) ...

Doneo malo drugaciju izmenu kod kupovine mikrofona. Bio sam kod jednog kolege koji ima kondezatorski mic u sobi u kojoj takodje i snima. Znaci najobicnija soba. Nasnimao sam par strofa i kad sam slusao snimak odmah sam promenuo misljenje za majk. Zvuk je mnogo bolji od dinamickog, mnogo je jasniji i meksi ... Mali echo je bio u sobi ali to se ni ne primeti na snimku, znaci majk nije pokupio te zvukove sa strane tako strasno kako se prica. Od opreme ima Behringer mic-preamp MIC200, i mic Behringer B2 Pro. Zvucnu ima Sound Blaster X-Fi Extreme, znaci isto nije neka jako skupa kartica ali radi posao.

Tako da sam se ja odlucio za sledecu opremu: miksetu Behringer Xenyx 802 i majk Behringer B1. Da mi budzet dozvoljava nesto skuplje verujte mi uzeo bi :). Ja mislim da ce mi ta oprema solidno odraditi posao. Taj kolega mi je preporucio da umesto miksete kupim MIC100 ili MIC200 preamp kaze da ima manji sum od behringerovih mikseta. Ali ja bi ipak ostao pri izboru miksete jer ne moze imati sad bas tolko veci sum da ne moze da se koristi uopste. Mozda gresim ali sa preamp-om sam mnogo ogranicen jer nema ni 80% stvari sto ima mikseta. Tako da za nedeljeu dana kupujem xenyx 802 i B1. Evo ispravite me ako gresim ali ja mislim da ce to biti najbolji izbor za te pare. Ako mi bude radilo kao ona oprema sto sam probao netreba mi nista bolje.

Pozz
[ acaradio @ 23.11.2008. 20:17 ] @
Umesto Behringer B1 uzmi M-Audio Nova...za nijansu je skuplji, ali je mnogo bolji.
Citat:
Victor86: Taj kolega mi je preporucio da umesto miksete kupim MIC100 ili MIC200 preamp kaze da ima manji sum od behringerovih mikseta

Uzmi miksetu...Xenyx serija nema nikakvih problema sa sumom.

Citat:
Mali echo je bio u sobi ali to se ni ne primeti na snimku

Ne primecuje se dok je snimak netaknut, dok ne primenis neku dinamicku obradu (kompresor)...e onda ces ga primetiti.
Sobe u kojima se snima nisu ni "obicne" ni "neobicne", vec mogu da budu manje ili vise reflektivne, kao i da manje ili vise rezonuju. Ako su zidovi prazni, ako je malo namestaja i ako je sve pod pravim uglom, veca je sansa da se pojave problemi zbog refleksije.
[ Victor86 @ 23.11.2008. 20:51 ] @
Hvala aco na odgovoru.

-Xenyx 802 kupujem 100% .

-Da znam za Novu, gledao sam po netu i stvarno je cena samo malo veca nekih 10 do 15 evra. Pa videcu izmedju Nove i B1. Znam da si ti koristio Novu i rekao si da je dobar za pevanje (za vislje tonove), e sada ne znam kakav je B1. Po tome kako sam cuo isti je kao B2 pro, razlika je samo sto B2 ima duplu membranu i vise funkcija na njemu (bukvalno kao da imas dva majka za snimanje razlicitih stvari). B2 sam cuo kako radi kod tog kolege i svidja mi se skroz, zato sam i odlucio za B1 mikrofon koji je najslicniji njemu. M-Audio Nova nisam cuo kako radi ali mislim da i taj majk radi brutalno za te pare (tako kaze i proizvodjac). Neznam sad ... Videcu ... Imam jos nedelju dana da proucim ova dva majka po netu, i onaj koji pobedi njega kupujem :).

pozz
[ acaradio @ 24.11.2008. 00:49 ] @

Citat:
Victor86: e sada ne znam kakav je B1

Za B1 ne znam kakav je, ali znam da je C1 verovatno najgori kondenzatorski mikrofon koji sam cuo u zivotu.
[ roza @ 02.12.2008. 19:02 ] @
Da ne otvaram novu temu...Ovu kao da sam ja postavio...

Sto se tice povezivanja svega ovoga: iz kompa ide u mixetu,iz mixete na monitore i iz mixete opet u komp da se to lepo snimi zajedno sa vokalom jel? I za to trebaju dve zvucne ili mozda moze da se odradi sa jednom kao sto je npr. M-audio 2496?
[ acaradio @ 02.12.2008. 20:45 ] @
U svakom slucaju se sve radi sa jednom karticom. Za snimanje gde hoces preko softvera da kontrolises zvuk koji snimas (real-time slusanje preko sekvencera), treba ti mikseta sa dve grupe ili "grane" - jedna kroz koju ide snimanje (SUB, ALT ili slicna varijanta, moze i AUX) i glavna (uglavnom sa imenom tipa MAIN) kroz koju ces gurati slusanje, tj. reprodukciju.
U ulaze (kanale) miksete ubodes ono sto ti je potrebno, a to su uglavnom mikrofon(i) i izlaz iz PC-a (tj. audio karte), sa tim sto ces mikrofone usmeriti na SUB ili ALT grupu, a PC ce ici kroz MAIN grupu. Na svakom kanalu miksete se nalaze selektori (u formi tastera ili preklopnika) kojima se odabere na koju granu, tj. grupu ce signal odlaziti.
Ulaz audio karte se prikljucuje na izlaz SUB tj. ALT grupe, da bi preuzeo signal onoga sto si prosledio kroz tu grupu (npr. mikrofone).

U softveru podesis ASIO monitoring i to je to.
Naravno, sve sa jednom karticom.
[ Victor86 @ 10.12.2008. 22:50 ] @
Pozdrav ljudi. Nije me bilo neko vreme ali evo me stigo sam.
E sad, eto kupio ja miksetu Behringer Xenyx 802 i mikrofon Behringer B1, kablove i ostalo. Moji utisci : Sta da vam kazem po meni je zvuk skroz ok, stvarno dobro zvuci. Za te pare ne moze bolje definitivno, radi cak i vise od cene. Mikseta ima dobro predpojacalo i stvarno radi posao kako treba. Mikrofon isto super. Jeste da nezvuci kao neki od 1000evra ali za kucu nista bolje ne treba. Ja sam prezadovoljan i nemam nikakvu zamerku. Snimci su odlicni. Znam sta ljudi pricaju za behringer ali to sto oni nude za te pare to nema nigde :), i zato ih podrzavam jer pomazu ljudima da sa sto manje para kupe solidnu opremu.
Tako da ako zelite snimati kod kuce ovu kombinaciju vam toplo preporucujem. Za kucni studio vam stvarno ne treba nista bolje.

Pozdrav