[ Nebojsa Milanovic @ 15.11.2008. 00:33 ] @
Razmišljam ovih dana o novom kompu, trebalo je još ranije, ali nije se moglo...Žulja me ovaj skandalozni skok dolara koji je doveo do sveopšteg poskupljenja, ali pitanje je da li će se i kada to vratiti na staro...

Ipak, verovatno ću se odlučiti na pazar, pa evo nekih početnih razmišljanja. Molim da predložite komponente, target je otprilike viša srednja klasa. Od zahtevnijih stvari mašina bi se bavila "samo" obradom HDV materijala, ali ne često, igrice ne igram uopšte.

Bitan kriterijum je da komp mora da bude u celini tih i da se može podešavati brzina ventilatora.

Evo šta mi prvo pada na pamet:

CPU Q6600 (možda ipak neki C2D...)

Ventilator: neki solidan, do 20e

RAM: 4 GB, predložite proizvođača

HDD: WD SE16 640 GB

Ploča: ? (Asus, Gigabyte..)

Grafika: neka do 100 e (više volim ATI, ne znam ni sam zašto...)

Monitor: tu sam siguran, Samsung 245T.

Kućište i napajanje: Antec sonata (ne ispod toga)

Mišljenja?




[ Achilles82 @ 15.11.2008. 02:53 ] @
Ako komp uzimas pre svega za video igre, filmove i internet, onda uzmi core 2 duo E8400. Ukoliko se bavis nekim ozbiljnijim stvarima (3d rendering recimo) onda uzmi quad core. Drugo, pod ventilator jel mislis cooler za CPU? Ili mislis dodatni fan sa kuciste? Ako mislis cooler za CPU nema potrebe da uzimas, box kuler je sasvim dovoljan. Menjanje coolera je vise ako se bavis nekakvim velikim overklokom, ali ne vidim potrebu za tim. Moci ces i sa obicnim box kulerom sasvim solidno da overklokujes, i ne, nije bucan.


Napisi samo budzet za koji hoces da pazaris. Ja cu da napisem od prilike, tebi ako ovo prelazi budzet onda reci.

Maticna ploca: ASUS P5Q PRO (110 evra)
Procesor: Intel E8400 (ukoliko je komp za igre, internet, filmove), Q6600 (ukoliko je komp za nesto ozbiljnije) (140 evra)
Ram memorija: 2x2GB Ultra 5-5-5-15 1066mhz (85 evra)
Graficka karta:Gledaj da uzmes SAPPHIRE ATI 4850, ima da se nadje za oko 130 evra. Svega 30 evra je vise nego sto ti planiras, ali karta je stvarno odlicna. Greota ne uzeti kad vec dajes 100 evra. Ukoliko ne mozes da das vise od 100 evra, onda uzmi neku ATI 3870.
HDD: WD 640GB (65 evra)
Kuciste: Antec Sonata III 500W (105 evra)


Ovo sve zajedno kosta 635 evra, sa ovom boljom grafickom kartom, bez dvd-a, floppy-a, tastature i misa. Pretpostavljam da to vec imas. Javi da li prelazi budzet.
[ Nebojsa Milanovic @ 15.11.2008. 10:43 ] @
Rekoh, igre ne igram uopšte, komp bi najviše radio obradu HD videa, mada ne često.

CPU kuler sam mislio da uzmem dobar da bih mogao da mu spustim brzinu i učinim ga nečujnim u velikom procentu vremena. Isto važi i za dodatni kuler za kućište, mora da bude tih.

ZA DVD sam mislio neki Pioneer, to i nije toliko bitno.

Inače, koliko videh, ova ploča je skuplja od 110 e, da li je to zbog ovog sveopšteg poskupljenja?

Za grafiku je bitno da ima najbolji 2 D prikaz, broj fps u igricama nije relevantan.

btw, koji proizvođač memorije?
[ Achilles82 @ 15.11.2008. 16:45 ] @
Pa ne moze toliko bas necujan da bude. U tom slucaju najbolje resenje ti je da uzmes water cooling. Tu nemas fan uopste, i najbolje je hladjenje.

Sto se tice graficke, onda je opusteno. Mozes i neku jeftiniju da uzmes, najbolje onda silencer sa pasivnim hladjenjem, bez kulera. Gledaj da nadjes ATI 4670, ili 8600GT 256mb DDR3, ili ATI 3650 256mb DDR3, samo gledaj da ima DDR3 memoriju.


Sto se tice ploce, da, sad i ja vidim. Jos na PC berzi su nize cene. Tipa pise u monitoru kosta 105 evra, odem na sajt monitora i tamo vidim kosta 123 evra. Mozes i P5Q da uzmes, ona je za oko 1000 dinara jeftinija.



Memoriju mozes da uzmes Geil, ladno nisam bio napisao.
[ Nebojsa Milanovic @ 15.11.2008. 16:58 ] @
Uzeo sam danas ponudu u lokalnoj radnji, memorija je Geil DDR2 800 PC 2 6400 5-5-5-15 2x2 Gb, jel' to to?

U čemu je razlika između te ploče i one koja ima PRO u nazivu?

Grafička Asus 4850 je 14.400, a Asus 3870 je 10.900, u oba slučaja 512 Mb DDR3, vredi li razlika ? Milim da je bolje da prištedim sa jeftinijim čipom, ali izrada mora da bude dobra.

Nisam odlučio još za procesor, da li Sony Vegas, Adobe Premiere i slično mogu da iskoriste četiri jezgra? Alternativa je C2D 8400 ili slabiji radi uštede.

btw, za Antec sonatu ovde kod mene niko nije čuo.



[ Achilles82 @ 15.11.2008. 21:40 ] @
Citat:
Uzeo sam danas ponudu u lokalnoj radnji, memorija je Geil DDR2 800 PC 2 6400 5-5-5-15 2x2 Gb, jel' to to?


Ne. Ta je okej isto, ali je sporija malo (i jeftinija). Ta bi trebalo da kosta oko 65 - 70 evra. Ja sam mislio na istu takvu, samo je na 1066mhz, kosta oko 85 - 90 evra. U principu ako ti se ne daje kesh, mozes i tu od 800mhz da uzmes. Nije to neka preterana razlika.

Citat:
U čemu je razlika između te ploče i one koja ima PRO u nazivu?


Isti je chipset, znaci odlicne su obe ploce, jedino sto PRO ima podrsku za 2 graficke karte (koje tebi ne trebaju), ali sam na dosta mesta od dosta ljudi cuo da je PRO bolje uradjena ploca. I obicna P5Q je odlicna, ali ova je jos bolja, a ne mnogo skuplja. Iskreno, sobzirom da neces overklokom da se bavis (cak hoces underklokom), uzmi P5Q slobodno, kazem ploca je odlicna.

Citat:
Grafička Asus 4850 je 14.400, a Asus 3870 je 10.900, u oba slučaja 512 Mb DDR3, vredi li razlika ? Milim da je bolje da prištedim sa jeftinijim čipom, ali izrada mora da bude dobra.



Sobzirom da neces igrice da igras, 4850 ne moras da uzimas. 3870 mozes slobodno da uzmes. Mozes i 9600GT isto. Ali sobzirom da si rekao da ne zelis da ti komp bude buchan, gledaj silencer da uzmes. 3870 ne znam bas da li ima silencer varijanta, i da ima verovatno se dosta greje. Gledaj slobodno ovu 4670, 3650 (ali obavezno sa DDR3 memorijom), ili ovu 9600GT koja je skuplja malo, kosta oko 100 evra, ali zadovoljice potpuno tvoje potrebe.

btw ja ne znam gde gledas te cene, ali sve to moze jeftinije da se nadje.

Citat:
Nisam odlučio još za procesor, da li Sony Vegas, Adobe Premiere i slično mogu da iskoriste četiri jezgra? Alternativa je C2D 8400 ili slabiji radi uštede.


Ne znam tacno koji programi mogu da koriste 4 jezgra, ali sigurno je da ce u skorijoj buducnosti sve vise programi izlaziti koji podrzavaju sva 4 jezgra. Uzmi slobodno Q6600 neces pogresiti veruj mi. U principu kazu da photoshop ne koristi 4 jezgra, vec "samo" 2, ali kao sto rekoh moguce je da ce se to promeniti kasnije. Mislim i da uzmes 4 jezgra, a photoshop koristi 2, nece to sad biti nesto ultra sporije. I dalje ce sve odlicno da ti radi, samo sto ces se sa tim procesorom ipak obezbediti za buducnost.

Citat:
btw, za Antec sonatu ovde kod mene niko nije čuo.



Gde "ovde" ? Imas u gigatronu, Qbit computers... na nekoliko mesta imas da kupis u bg-u. Kosta oko 105 - 115 evra.
[ Nebojsa Milanovic @ 15.11.2008. 21:57 ] @
U Pančevu ne može jeftinije, svi imaju iste cene i to su te koje sam napisao. Možda ti gledaš neke bajate cene, sada je svuda poskupelo, oko 20% u evrima.

Obišao sam par udarnih radnji, niko nema pojma o tome da kaže šta je bolje, da li vredi, u čemu je razlika itd.

Ili će oni sklopiti računar kako oni hoće, ili traže da napravim spisak od onoga što oni mogu da nabave, a mogu vrlo malo (btw, ni za ovaj monitor nisu čuli).

Izgleda da ću opet morati u Bgd-u da kupujem komp, a to mi je smor.

Znam dosta radnji u Bgd-u, ali baci mi na PP gde misliš da je najpovoljnije.
[ Achilles82 @ 15.11.2008. 23:11 ] @
Brate, ti pricas kao da zivis u kanadi. Pancevo je prakticno predgradje beograda. Ja sam sa bezaniske kose, i ako je guzva u gradu vise mi treba da stignem do centra nego tebi.


Ako hoces sve od jednom da uzmes, pogledaj u ***** . Trenutno nemaju online cenovnik, ali ih zovi telefonom. Ako budes uzimao pojedinacno, onda jednostavno idi na pc berzu, i moraces malo da istrazis i da se iscimas, i onda uzmes pojedinacno komponente, stim da onda moras da znas da sklopis to sve sam, ili da ti neko sklopi.


Mislim ne kazem da je lako naci sve te kompenente. Ali jedan dan odvojis i iscimas se. Cene grafickih karti bukvalno variraju od 130 do 200 evra, jedno te isti model. Sve zavisi koliko si uporan. Ako si lenj i ako te mrzi, onda ces da puknes vise u to budi siguran.

[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 16.11.2008. u 12:04 GMT+1]
[ StORM48 @ 16.11.2008. 11:35 ] @
Za preporuku se generalno slažem.

Memorija je OK. Bilo koji Geil, ali kako je stavka mizerna u celoj priči, uzmi najbolji kit, sa 2x2GB, jer možda pri prelasku na X64 poželiš više RAM-a, pa ćeš upgrade lakše da izvršiš.

Možda bih se ja eventualno ispružio za Q9300, jer (iako je nešto skuplji) novija je arhitektura, viši je FSB, a povrh svega je i naprednija, pa se manje greje, a nešto više daje za ono što Tebi treba (najveći dobici su upravo u PS-u i obradi videa). Ovo nije toliko bitno, ali je bitna činjenica da zbog svoje tehnologije proizvodnje (45nm) Q9300 troši manje (od 20-50w na stock FSB-u), što direktno utiče na temperaturu, a samim tim i na buku i efikasnost ventilatora.

Što se grafičke tiče, zaboravi na ranije priče o "ultimativnom kvalitetu" ATI-ja, posebno u domenu 2D grafike. To je kao komparativna kategorija odavno prevaziđeno, pa danas sve kartice proizvode maksimum, po pitanju kvaliteta 2D prikaza. Ne možemo govoriti ni o akademskim razlikama. Tačnije, ne može se govoriti o bilo kakvim razlikama, u bilo kakvim uslovima.

E tu onda dolazimo do jedne druge priče, koja me iz dana u dan sve više iritira. Na jednoj od konfiguracija (baš ovoj sa koje tipkam) imam ATI karticu, koja je neverovatan dreš, kada je multimonitor podrška u pitanju, a znajući Tebe, 100% će Ti pasti na pamet da kad-tad nakačiš još jedan displej, a tu je ATI najobičniji patuljak. Oni prosto ne umeju da to izvedu kako valja. Monitore UVEK prepoznaje po samo njemu znanom redosledu (nebitno koji zakačiš na koji konektor); u DualView modu ne može da se snađe koju aplikaciju gde šalje; kada i uspeš da neku aplikaciju "oteraš" na drugi displej, u proizvoljnim situacijama ume da zabudali overlay (Tebi bitno zbog obrade videa, recimo, kada prevlačiš preview na drugi displej); i povrh svega, apsolutan izostanak Horizontal/Vertical span moda (udvojavanja rezolucije).

Šlag na tortu je totalno idiotska reakcija drajvera na prisustvo kalibrisanog profila u situaciji sa dva displeja, gde se ATI prosto pogubi i ne ume da raspozna za koji je displej koji profil. Ajd' što nije moguće primeniti dva profila, nego što i kada imaš samo jedan (pomiriš se da samo primarni može biti kalibrisan), on poblesavi i pri uključenju drugog displeja momentalno isključi profil na primaru.

Agonija sa tom glupošću traje već neko vreme. Sva sreća te mi to nije jedina konfiguracija. U suprotnom bi već bila negde na dnu Dunava...

Ostalo je OK, ali obavezno računaj na montažu 1-2 120mm ventilatora, koji će izbacivati vazduh iz kućišta. Oni su potpuno nečujni, a izuzetno efikasni.



U principu, prezirem grafikone poput ovog gore, ali je to ipak kakva-takva komparacija u smislu dobitka sa aplikacijama koje nisu igre (budući da većina sajtova drnda samo razne "xxx-markove 200x" i Crysis, FarCry i slične "zanimljive" testove. Primeti da su u igrama i najmanji dobici, što Tebe i tako ne zanima.

Pozdrav
[ Nebojsa Milanovic @ 16.11.2008. 15:46 ] @
Hvala, verujem da neću nikada priključivati dva monitora, ovaj PVA sa 1920x1200 je sasvim dovoljan :) (ne bavim sa ja računarom kao vi, meni je on samo pomoćnik i alat)

Dijagram nije loš, pokazuje razliku u realnim aplikacijama, imaš li tako nešto za recimo Q 6600 vs. C2D 7200, 7300, 8300, 8500...?

Dodatne ventilatore 120mm sam već nameravao da stavim, ne znam da li Sonata ima mesta za njih. Koliko se sećam, čini mi se da u ovom mom sadašnjem Chieftec-u nema mesta za takve, samo za 80mmm (ubacio sam dva-tri).

Dobro si prepoznao zašto više volim ATI, to je još iz onog vremena kada je ATI važio za naslednika Matrox-a, pa i Voodoo 3 po pitanju 2 D kvaliteta slike. Sada još uvek imam Radeon 9600 XT koju sam odabrao baš po tome probajući nekoliko varijanti i ATI i nVidia.

Vidim da ima i jeftinijih kartica, oko 50-60 e, da li one zadovoljavaju sveukupnim kvalitetom, ako izostavimo meni beskoristan kriterijum fps-a?
[ slacker @ 22.11.2008. 02:27 ] @
Što se tiče ATI-a, toplo preporučam HD4670 + neki pasivni hladnjak, to provjereno fino radi. Kod mene je Sapphire + Accelero S2 koji je savršen za tu karticu i temperature su do max 50°C u normalno ventilaranom kućištu (12-estica naprijed i otraga).
http://pce.hostili.com/images/sapphirebqm8.jpg

Ima i tema na PCE:
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=125480