Jedan od razloga zbog kojih ne bi trebalo da koristite web aplikacije kada koristite računar jeste da gubite kontrolu … jednako je loše kao da koristite vlasnički softver. Radite na svom računaru sa svojom kopijom slobodnog programa. Ukoliko koristete vlasnički program ili nečiji tuđi server, ostajete bez odbrane. Stavili ste se u ruke onoga koje je napravio taj program.
Slazem se s njim, ali kao da zivi u crno-belom svetu.
Anyway, dobar deo dekstopa se seli na web.
[ zaraza @ 18.11.2008. 05:44 ] @
Ko o cemu, Stalman o kontroli.
Citat:
Maybe I'm an idiot, but I have no idea what anyone is talking about.
Mejbi....
Ponekad mislim da se paranoja otela kontroli....
[ Nedeljko @ 18.11.2008. 10:52 ] @
Ma, nema RMS nista protiv web aplikacija koje su dostupne kao slobodne. Znaci, download source-a, pa teraj na lokalnoj masini kao web aplikaciju.
[ Ivan Dimkovic @ 18.11.2008. 12:01 ] @
Stalman je paranoidni ludak :)
A i tzv. "cloud computing" je jos jedan u nizu hype-ova koji od vrlo jednostavne stvari koja sljaka u nekim slucajevima prave "next big thing since the sliced bread" - mora nesto silna ekipa IT konsultanata, IT analiticara i novinara da radi posto je Web 2.0 ocigledno presusio, i nije vise in :)
Sto je jos gore, kao filmski studio kome nestaje ideja, poceli su da se ponavljaju. Hint: "cloud computing" se kao ideja pojavljuje vec N puta u proteklih 15-tak godina, od "software as a service", "network as a computer", "web servisi" i sl... najbolje je pogledati zivot i prikljucenija SUN Microsystems korporacije.
Sada cemo morati da slusamo guslanja i crackpot ideje o "next big thing - cloud comptuting" i po ne-IT casopisima (bas juce sam naleteo na "genijalni" clanak u Newsweek-u) bas kao sto su nas terorisali sa Web 2.0 (Fail 2.0) pricicama.
Eto, i Stallman se ukljucio, posto ceo hype nije potpun bez "Stallman Angle-a" :)
Ma koga zanima šta bulazni matori paranoidni ludak...
[ buda01 @ 18.11.2008. 18:04 ] @
Jeste ludak, ali ovde je potpuno u pravu.
Zasto bi ja ostavljao svoje dokumente, pogotovo poverljive na internetu.
To je bre divlji zapad, sve hackeri, crackeri, spameri, virusi, trojanci...
Koji bolestan um je to uopste smislio?
[ Majstor_Pućko @ 18.11.2008. 18:16 ] @
Moguce je da prica gluposti i da napumpava celu stvar preko razumnih granica. Ali realno gledano, za jednu stvar je u pravu, kada jednom iznesete podatke(recimo prilikom registracije) koje vi smatrate poverljivim, vi nemate nikakve garancije, gde su ti podaci, i za sta se koriste. Cisto sumnjam da nekoga zanima kako se ja zovem i koji broj cipela nosim. Ali recimo neko ne zeli ni toliko da ostavi. Zar to u sustini nije sloboda izbora, i prava na neku delimicnu anonimnost?
[ Predrag Supurovic @ 18.11.2008. 18:30 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
A i tzv. "cloud computing" je jos jedan u nizu hype-ova koji od vrlo jednostavne stvari koja sljaka u nekim slucajevima prave "next big thing since the sliced bread" - mora nesto silna ekipa IT konsultanata, IT analiticara i novinara da radi posto je Web 2.0 ocigledno presusio, i nije vise in :)
Bogme, tehnologija je znacajno napredovala. Ja se deklarisem kao protivnih preseljavanja apliakciaj na web, ali moram priznati da je funkcionalnost u kratkom roku izuzetno povecana i da sve vise izgleda da ce biti moguce imati sasvim prakticne i komforne web aplikacije, koje ce u tome moci da pariraju i desktop apliakcijama.
Naravno i dalje ostaje pitanje zasto bi neko svoje podatke drzao na tudjem serveru bez ikakve mogucnsoti kontrole sta se sa njima dogadja. Za email mozda i mozemo da progutamo knedlu, jer je nepraktivno mail server drzati za licnu upotrebu, ali nesto ozbiljnije kao sto su knjigovodstveni programi, dokumentacija i slicno - to su vrlo vazni podaci za koje nije bitno samo da su sigurni od unistenja nego i da ne sme bas svako da im ima pristup. To mozemo obezbediti samo ako podatke drzimo na mestu koje je fizicki bezbedno, a to je lokalni racunar.
[ Ivan Dimkovic @ 18.11.2008. 19:22 ] @
Slazem se Predraze da je danas latencija opala a bandwidth se povecao tako da ima smisla imati jos neke zanimljive slucajeve kada server-side ima smisla.
I to ne bi trebao niko da dovodi u pitanje - Amazon-ov "cloud" tj. najam resursa udaljenog data-centra je odlicna stvar za specificne aplikacije, i u principu ima potpuno smisla. Na kraju krajeva, princip nije nov - vec je samo zbog povecanog bandwidth-a i smanjene latencije internet linkova sada moguce to upakovati u servis za mnogo veci broj klijenata.
Medjutim, ono sto ide na zivce je tako besmislen over-hyping, koji od cele stvari pravi nekakvu "revoluciju", sto nema blage veze sa mozgom.
Iza tog over-hypinga stoji ekipa novinara iz "Doline" sa armijom konsultanata i analiticara koji inace ne bi ni imali posao jer ih ima vise nego sto je potrebno - takvi ljudi izmisljaju stvari kako bi imali za zivot & kafu u Starbucksu. Tako je sada "in" pricati o kompletnoj promeni poslovanja, sve ide u cloud... svi treba da pravimo softver za "cloud"... ceo vas E-zivot ce postati "cloud"... FUCK! Nope, nece se nista revolucionarno desiti, vec ce se pojaviti 2-3 veliika igraca koji ce nuditi 2-3 korisna servisa - zapravo, vec su se hebeno pojavili.
Evo bas sam danas procitao ovo, sto je upravo primer takve bljuvotine, odnosi se na Web 2.0 ali to je kreacija iz istog lonca kao i "cloud":
"The web is at the centre of the economy. It's the innovative engine of the economy.
"The principles of Web 2.0 like transparency and openness are really the cure for what ails us socially, politically, economically and culturally." she told BBC News.
KAKAV BULLSHIT... Prvo, kakve veze ima "Web 2.0" sa prvim pasusom?!?! Otkrili su rupu na saksiji, posto je Web "centar ekonomije" vec bar 7-8 godina.
A drugi pasus je nesto sto normalnog coveka moze terati samo da povrati. Gomila sajtova identicnog izgleda sa blogom, malo php-a, linkom ka "digg this" i nekom bazom iza se nazivaju "revolucijom" pa jos predstavljaju i lek za "socijalne, politicke, ekonomske i kulturne" probleme... postedite nas, please :(
Bar je ekonomska strana Web 2.0 bljuvotina postala vrlo jasna - Facebook i YouTube su odlicni primeri :(
[ Apatrid @ 19.11.2008. 03:34 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: Za email mozda i mozemo da progutamo knedlu, jer je nepraktivno mail server drzati za licnu upotrebu...
Mail server za licnu upotrebu barata tako malim protokom i brojem poruka da to prakticno svaka tranjica od embedded igracki moze da izdrzi, kao veoma sporednu funkciju. Kuro box ili neka mini-itx kutijica... Domen me kosta 20$ godisnje, staticka IP adresa je dio dila sa ISP-jem, $3 do $4 mjesecno ko se naknadno smisli da mu treba...
Meni se cini da cemo vrlo brzo vidjeti tu funkciju unaprijed zapakovanu u ono sto se danas prodaje kao "NAS server" sa lijepim Web interfejsom pride "tako da i idiot moze da podesi". Cijene NAS "servercica" su sad oko $200 do $300 (kanadskih), cijena diska nije uracunata.
[ Nedeljko @ 19.11.2008. 08:46 ] @
Ozbiljna firma bi trebala da ima svoj mail server i sve ostalo sto se tice njenih podataka kod sebe.
[ Predrag Supurovic @ 19.11.2008. 10:15 ] @
Mail server je dovoljno komplikovan za podesavanje da se to ne isplati. Ne mislim samo na server vec i na podesavanej domena, DNS-a, neophodnost fiksne javne IP adrese i slicno. To prosto nije nesto sto ce svako da stavi kod sebe. To mozemo da uradimo ti ili ja kojima je postaviti mail server kao dobar dan. Vecina se ne snalazi ni sa ukljucivanjem ADSL rutera...
Sto se tice firmi, da i ja sam do nedavno bio cvrst pobornik principa da firma kojoj je email postao bitan cinilac u komunikaciji, treba da ima sopstveni email server u svojim prostorijama. Medjutim, u poslednej vreme sam se par puta ugrizao za jezik. Namestim ja tako u nekoj firmi email server, sve to radi ko satic a onda se pojavi problem - ne mogu da salju email jer je njihova IP dospela na crnu listu. Stvar je sto nisu oni slali spam nego je ceo IP opseg provajdera, zbog spama stavljen na crnu listu. Resimo to, skinemo IP sa crne liste i to radi sedam dana a onda opet isto.
To se desava sa skoro svakim domacim internet provajderom, jer oni o spamu brinu koliko i o lanjskom snegu, a to sto ste zakupili fiksnu javnu IP bas zbog toga da biste kontrolisali potencijalni SPAM poslat sa svog servera, uopste nema znacaja, jer je ta IP u nekom ospegu gde je gomila spamera.
[ Nedeljko @ 19.11.2008. 10:41 ] @
A sto onda ne uzmu nekog stranog provajdera?
[ Predrag Supurovic @ 19.11.2008. 14:14 ] @
Stranog proajdera za javni IP na konekciji u Srbiji? Nece da moze. IP dobijas od provajdera preko koga imas internet link.
[ Nedeljko @ 19.11.2008. 14:20 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: IP dobijas od provajdera preko koga imas internet link.
Uzmes link od nekog stranog ili budes "sam svoj ISP".
Ovo drugo je sala.
[ calimero @ 19.11.2008. 14:33 ] @
Citat:
Nedeljko: Uzmes link od nekog stranog ili budes "sam svoj ISP".
Ovo drugo je sala.
a kako uzmes link od nekog stranog provajdera? ovo me bas interesuje...
[ pri3rak @ 19.11.2008. 15:09 ] @
satelit just maybe? :D
sad na stranu cenu, latenciju, osetljivost na meteo uticaje ... :)
[ Majstor_Pućko @ 19.11.2008. 15:38 ] @
Nisi shvatio sta su hteli da te pitaju. Nisu te oni ispitivali za tehnicke aspekte, vec za zakonske ;)
Nego da se vratimo na temu:
Stallman jeste malo preterao jer je on ipak "Open Source and Freedom" zilot, ali da postoje tendencije da se u globalu sve centralizuje. Ponovo se razmislja o prvobitnom modelu racunarskih sistema-mainframe sa terminalima, mada to je opet druga prica.
Ono sto je meni malo nesvarivo, jeste da danas sve veci broj internet servisa, trazi podosta informacija od korisnika, a sve sto ovaj dobija zauzvrat jese "lepa rec" da ce ovi sve moguce da ucine kako bi podatke zadrzali tajnim. Ali cinjenica je da onaj koji je ostavio podatke, nema nikakve realne garancije, i nacine da proveri da iste nisu umnozavane i zloupotrebljivane.
Svima je poznato da vecina Hosting provajdera trazi br. tel. da verifikuju narudzbinu, vrlo cesto traze scan ID-ja sto ozbiljno zadire u privatnost korisnickih informacija, i to naravno nije molba, vec uslov za koricenje pojedinih usluga. Ne mogu sada da se setim, ali svakako postoje jos mnogi slicni primeri.
Naravno, ovo ne znaci da sam protiv web aplikacija, njihovog razvoja i koriscenja. Ali jesam za to da se regulise koje su informacije nuzne za rad odredjenih servisa, i naravno da se razrade mehanizmi kontrole informacija koje se nalaze na serverima, mada opet i to nije neka garancija, jer svako ko ima fizicki i root pristup masini moze da "zaobidje" zastite. Jedino sto mi pada na pamet jeste "bankarski sistem" gde se u trezoru cuvaju dragocenosti, i svaka celija moze da se otvori samo sa duplim kljucem, gde je jedan kod bankara, a drugi kod klijenta. ko zna, mozda bi softverska realizacija toga smirila "turbulencije"?
[ calimero @ 19.11.2008. 15:51 ] @
Citat:
Majstor_Pućko: Nisi shvatio sta su hteli da te pitaju. Nisu te oni ispitivali za tehnicke aspekte, vec za zakonske
pa kako tehnicki da dobijes IP adresu iz opsega nekog stranog provajdera ovde u srbiji?
Citat:
Majstor_Pućko:
Stallman jeste malo preterao jer je on ipak "Open Source and Freedom" zilot, ali da postoje tendencije da se u globalu sve centralizuje. Ponovo se razmislja o prvobitnom modelu racunarskih sistema-mainframe sa terminalima, mada to je opet druga prica.
Ono sto je meni malo nesvarivo, jeste da danas sve veci broj internet servisa, trazi podosta informacija od korisnika, a sve sto ovaj dobija zauzvrat jese "lepa rec" da ce ovi sve moguce da ucine kako bi podatke zadrzali tajnim. Ali cinjenica je da onaj koji je ostavio podatke, nema nikakve realne garancije, i nacine da proveri da iste nisu umnozavane i zloupotrebljivane.
Svima je poznato da vecina Hosting provajdera trazi b
meni nije jasno: STallman je i bio na pocetku cele price kad nisu ni postojali mikroracunari vec samo client-server model. Ili mozda misli da bi sad svaki pojedinac trebao da ima svoj server za sve moguce servise ?
po meni vrlo je jednostavna situacija: ko hoce neka koristi *tudje* servere, ko neće neka podiže svoje i neka bude sam svoj gazda. izbor postoji zahvaljujući open source-u i Stallmanu da je M$ ostao jedini relevantni igrač svi bi danas koristili "Microsoft PASSPORT"
srećom pa imamo slobodu izbora
za mene lično, a verujem i mnoge druge (lično) je sasvim prihvatljivo da koristimo servere tuđih kompanija za: email, blog, video fajlove, tekstualne fajlove...
produktivnost je definitivno uvećana ovim "novim" načinom (bez obzira na čijem serveru se nalazili podaci, koliko je nalin client-server načina rada nov ili star... )
i ono što dimković uporno trubi da je sve to "0" - ne drži vodu! - i facebook i youtube su sigurno uticali na svakodnevni život korisnika interntea ŠIROM planeta (btw lično ne volim facebook ali... ne mogu ni da zažmurim )
osim toga, kad ste se prvi put prijavili na ICQ već tad ste počeli da koristite tuđ server, odnosno dozvolili, da drži vaše privatne podatke (u ovom slučaju kontakte)... mislite o tome - to je neizbežno (client-server) pitanje je samo gde će biti vaši podaci (kao što rekoh - odluka je na Vama! i tu najveću zaslugu nosi STallman!)
[Ovu poruku je menjao calimero dana 19.11.2008. u 17:01 GMT+1]
[ pri3rak @ 19.11.2008. 15:57 ] @
Citat:
calimero: pa kako tehnicki da dobijes IP adresu iz opsega nekog stranog provajdera ovde u srbiji?
e iskreno se nadam da si me bacio na neki ignore pa i dalje nastavljas da izgravas (ne)upucenog
elem jos jedared satelit ako oces bas link, mada si mozda cuo i za vpn :D
sto se zakonske regulative tice, ne znam da li ikako sa satelitskim data linkom krsis zakon :) opet ako se ne varam verat ima wireless ka madjarkoj jos odavno pa eto zive rade ...
[ Ivan Dimkovic @ 19.11.2008. 16:07 ] @
Citat:
calimero
i ono što dimković uporno trubi da je sve to "0" - ne drži vodu! - i facebook i youtube su sigurno uticali na svakodnevni život korisnika interntea ŠIROM planeta (btw lično ne volim facebook ali... ne mogu ni da zažmurim )
To mozda trubi tebi neko u glavi - ja sigurno nisam u pitanju :)
Facebook i YouTube sam naveo kao primere servisa koji nisu u stanju da donose profit* (kontekst je bio na "ekonomiji" posto Web 2.0 guru-i se ubise da objasne da je Web 2.0 next-big-thing) bas kao i 99.999% kojekakvih Web 2.0 "startupa" - niko ne dovodi pitanje popularnost YouTube-a ili Facebook-a ili njihov uticaj na svakodnevni zivot (mada, moram priznati da ovo daleko vise vazi za YouTube nego za Facebook ;-)
Anyway...
* Da ne bude zabune, a i nepotrebnih replika - I sam Google uopste ne krije YouTube neprofitabilnost, a i svi javni podaci koji postoje o Facebook-u otkrivaju mizeran godisnji profit (reda velicine par miliona $) u odnosu na stotine miliona ulozenih $.
[ calimero @ 19.11.2008. 16:16 ] @
ne, nego sam ocekivao neki smislen odgovor pa sam ignorisao ovo sto si napisa...
da li znas koje je cena satalitskog linka?
@dimkovic mrzi me da prekopavam tvoje postove ... uostalom who cares ;)
bitno je da ovi novi web servisis ne bi mogli da postoje bez web 2.0 i ostalih novih tehnologija a to da li prave pare ili ne - o tome ti vodi brigu! - vidim da si isti kao i Bill Gates - sve se racuna u zelembacima ;) (ja sam kao STallman: moze, svima sve ;) )
[ pri3rak @ 19.11.2008. 16:22 ] @
ovaj vrlo lepo sam napisao na stranu cenu, latenciju i osteljivost na meteo uslove cime sam se jel ogradio od toga da to predlazem kao optimalno ili cak dobro resenje vec eto da samo postoji, kasnije si dobio i bolju varijantu i imaj u vidu da je sve sto si hteo samo strani ip :)
[ Majstor_Pućko @ 19.11.2008. 16:50 ] @
Ko zeli da uspostavi vezu ima mnogo nacina, po meni je najbolji svakako VPN tunneling, a svakako je i legalan.
@pri3rak: Da Verat ima link, samo sa jednom malom razlikom: LEGALAN JE!!! A to sto bi ti radio sa satelitom, je veliki potencijal da se "popiju" poprilocno gadne tuzbe. Za svaki link ka inostranstvu treba ti odobrenje RATEL-a.
@calimero: "Ja u klin ti u plocu", ali ajde nema veze...Pokusacu da odgovorim iako je poruka semanticki i pravopisno na nivou predskolskog deteta, a i ovi smajlici su "very cute"...
Citat:
calimero: meni nije jasno: STallman je i bio na pocetku cele price kad nisu ni postojali mikroracunari vec samo client-server model. Ili mozda misli da bi sad svaki pojedinac trebao da ima svoj server za sve moguce servise ? :D
Za to ces morati detaljnije da se informises kod Mr. Stallman-a...
Citat:
calimero:
po meni vrlo je jednostavna situacija: ko hoce neka koristi *tudje* servere, ko neće neka podiže svoje i neka bude sam svoj gazda. izbor postoji zahvaljujući open source-u i Stallmanu ;) da je M$ ostao jedini relevantni igrač svi bi danas koristili "Microsoft PASSPORT" :D :D
srećom pa imamo slobodu izbora ;)
za mene lično, a verujem i mnoge druge (lično) je sasvim prihvatljivo da koristimo servere tuđih kompanija za: email, blog, video fajlove, tekstualne fajlove...
produktivnost je definitivno uvećana ovim "novim" načinom (bez obzira na čijem serveru se nalazili podaci, koliko je nalin client-server načina rada nov ili star... ;) :D )
i ono što dimković uporno trubi da je sve to "0" - ne drži vodu! - i facebook i youtube su sigurno uticali na svakodnevni život korisnika interntea ŠIROM planeta ;) (btw lično ne volim facebook ali... ne mogu ni da zažmurim :))
osim toga, kad ste se prvi put prijavili na ICQ već tad ste počeli da koristite tuđ server, odnosno dozvolili, da drži vaše privatne podatke (u ovom slučaju kontakte)... mislite o tome - to je neizbežno (client-server) pitanje je samo gde će biti vaši podaci ;) (kao što rekoh - odluka je na Vama! i tu najveću zaslugu nosi STallman!)
[Ovu poruku je menjao calimero dana 19.11.2008. u 17:01 GMT+1]
Bla, bla, truc, truc, mlacenje prazne slame, i ponovno prezivanje jedne te iste misli...
Facebook i Youtube su ubedljivo najminorniji u celoj toj prici, osobito zbog cinjenice da na tim sajtovima korisnici samovoljno eksponiraju sebe, i rado sire informacije o sebi koje im niko i ne trazi. Mene licno ne interesuje ta zabava za skorojevice i ostalu malgradjanstinu koja je juce sisla sa neke planincine, pa su sada ovce i motiku zamenili za ostale skorojevice i racunar. Ni IM me ne zabrinjavaju, jer moje kontakte ne smatram poverljivim informacijama. Naravno, da je tacno da vecina korisnika koristi razne servise, ali pravo pitanje je koliko korisnika cuva neke poverljive podatke na tim serverima-vrlo malo. Da li si ti ukucao adresu stanovanja na besplatnom mail nalogu(Gmail,Yahoo,Hotmail) i kliknuo da bude public? Ili ostavio neku drugu informaciju? Da li bi ti vise voleo da svaki put kada kupujes hoting da skeniras svoju licnu kartu? Po Ustavu i Zakonima ove drzave, pravo da legitimise gradjanina ima iskljucivo pripadnik MUP-a, izuzeci su u nekim banalnim situacijama poput bankarskih poslova. Sve ostalo, je pres*ravanje. Narod je ko stoka i pitanje je koliko je poucen o svojim pravima, a onda je suludo pricati o slobodi izbora. Evo jedan hipoteticki primer, ako sutra bude trebala legitimacija za veknu hleba, da li ce ljudi pristati na to ili ce svako sam za sebe da ore njivu, melje psenicu, i mesi hleb?
[ Stefan Jocic @ 19.11.2008. 16:52 ] @
Iskreno ja se slazem sa njegovim gledanjem na web aplikacije.Koriscenje programa poput GMaila i verzije sumovog "Photoshopa" je stvarno gore nego debilizam.Jer ako Vam za sve treba brza internet konekcija (nemaju svi Srbiji brze internet konekcije,sva sreca sto ja imam ;-) ! ) ,i ako svi programi moraju biti negde "na serveru" to nije sloboda.Ako se ovako nastavi offline Operativni sistemi tipa.Windows,Linux i Mac za desetak godina nece ni postojati,lazem,postojace ali u online varijanti.Tj.nema piraterije.I ceo sistem ce raditi po fori plati pa klati.Samim tim dobija se ono sto se zove suzbijanje kriminala,a za nas korisnike totalna ne-privatnost i totalna kontrola nad nasim novacanikom od strane velikih Dev kompanija.Ukoliko mislite da ce Microsoftu biti tesko da napravi online OS varate se.
Znam da ce moj post izazvati velike reakcije,cak mozda i odgovore tipa...nevezano za temu,ali to je ono sto nas ceka za 10-tak godina.
Pre nego sto krenete da citirate delove moje poruke,i da pisete ispravke na racun mog komentara,prvo se zapitajte,koliko online programa ste videli,culi i koristili...da li pocinju da budu korisni kao offline programi.
Sada su svi web programi besplatni,ali za nekoliko godina...da li ce?Ovo je samo "navlacenje i opipavanje" reakcija korisnika.
[ pri3rak @ 19.11.2008. 17:03 ] @
@ pucjko ja nigde nisam ni rekao da upadas u radio sprektar bez dozvole, vise sam mislio na onu matoru odredbu o zabrani voice saobracaja ka inostranstvu van telekom resursa :) to je jedno, a drugo ako ce se neko bas da zanima ilegalom ako se ne varam postoje sateliti rade sa cdma, obrada signala u ovom slucaju je karakteristicna po tome sto jel razvuce enegriju po veoma sirokom spektru pa je tesko detektovati takav signal i ratelu bi bio problem da nanjuska link :) ali naravno ne treba to raditi
[ pri3rak @ 19.11.2008. 17:12 ] @
Citat:
jockeal: Iskreno ja se slazem sa njegovim gledanjem na web aplikacije.Koriscenje programa poput GMaila i verzije sumovog "Photoshopa" je stvarno gore nego debilizam.Jer ako Vam za sve treba brza internet konekcija (nemaju svi Srbiji brze internet konekcije,sva sreca sto ja imam ;-) ! ) ,i ako svi programi moraju biti negde "na serveru" to nije sloboda.Ako se ovako nastavi offline Operativni sistemi tipa.Windows,Linux i Mac za desetak godina nece ni postojati,lazem,postojace ali u online varijanti.Tj.nema piraterije.I ceo sistem ce raditi po fori plati pa klati.Samim tim dobija se ono sto se zove suzbijanje kriminala,a za nas korisnike totalna ne-privatnost i totalna kontrola nad nasim novacanikom od strane velikih Dev kompanija.Ukoliko mislite da ce Microsoftu biti tesko da napravi online OS varate se.
Znam da ce moj post izazvati velike reakcije,cak mozda i odgovore tipa...nevezano za temu,ali to je ono sto nas ceka za 10-tak godina.
Pre nego sto krenete da citirate delove moje poruke,i da pisete ispravke na racun mog komentara,prvo se zapitajte,koliko online programa ste videli,culi i koristili...da li pocinju da budu korisni kao offline programi.
Sada su svi web programi besplatni,ali za nekoliko godina...da li ce?Ovo je samo "navlacenje i opipavanje" reakcija korisnika.
prvo mi je tesko da se slozim da ce os da predje u online varijantu,i da ce foss softver tek tako prosto nestati (pomenuo si naplacivanje)
na dalje cudno mi je posmatranje tipa koliko je online aplikacija preslo u offline, a koliko obrnuto, pa za vreme dok su offline (po ovoj usvojenoj nomenklaturi koju si ti postavio) bile razvijane i evoluirale nije ni postojala tehnicka mogucnost da bilo kakav ozbiljniji saobracaj tek tako guras kroz mrezu pa samim tim ni takve aplikacije nisu imale smisla
[ calimero @ 19.11.2008. 17:39 ] @
@Majstor_Pućko
ako ti se ne sviđa: podigni svoj sverver za odgovarajuću online uslugu - niko ti ne brani; danas je gotovo sve Open Source :)
ako nemaš mogućnosti (para, vremana, znanja...) onda koristi ono što je već online i drži svoje podatke na tuđem serveru.
u svakom slučaju, neosporno je da ni novi sajtovi utiču na život svih nas, pa i onih koje ti nazivaš "malgradjanstinu koja je juce sisla sa neke planincine, pa su sada ovce i motiku zamenili za ostale skorojevice i racunar"...
[ Stefan Jocic @ 19.11.2008. 17:50 ] @
Citat:
pri3rak: prvo mi je tesko da se slozim da ce os da predje u online varijantu,i da ce foss softver tek tako prosto nestati (pomenuo si naplacivanje)
na dalje cudno mi je posmatranje tipa koliko je online aplikacija preslo u offline, a koliko obrnuto, pa za vreme dok su offline (po ovoj usvojenoj nomenklaturi koju si ti postavio) bile razvijane i evoluirale nije ni postojala tehnicka mogucnost da bilo kakav ozbiljniji saobracaj tek tako guras kroz mrezu pa samim tim ni takve aplikacije nisu imale smisla
Zasto ti je tesko da ce preci os u online os?Mislim i meni je tesko jer je to jedno veliko NE! slobodi,ali to se vec sada vidi.Ukoliko nisi upoznat vec se prave i postoje mini servisi kao npr. wixi ! Imas foru da kreiras dokumenta,foldere,da delis fajlove itd.I to je sve bilo free,sada ukoliko zelis neogranicene mogucnosti placas za prostor na disku.
Ali to nije nista,mogucnosti danasnjih "Online OS-ova" nije ama bas nikakva.Ove online OS-ove razvice velike Dev kompanije jos vise,imace dosta mogucnosti,bice dosta dinamicnije...bice BESPLATNE!Sve dok nas ne navucu u kavez,ciji izlaz vise nema.Cela ideologija GNU OS-a ima da padne u vodu.OS sistemi koji ce tada biti oni ce se placati,a developeri istih bice kompanije Microsoft-u,Apple-u , Google-u ili slicne.
Zapitaj se...da li ce onda Linux koji je inace free (mada ima izuzetaka koje se placaju) moci da ima neke svoje servere (da li ce moci da se finansiraju neopohodna sredstva za pokretanje samih Linux online distribucija)...da li ce moci da se razviju koliko neki "placeni OS-ovi".Moramo priznati da nijedan Linux niti uopsteno GNU OS moze prici sadasnjem nekom offline operativnom sistemu (Windows,Machintosh)...tako da ni tada nece moci.
Kao sto rece Stallman ovakva ideologija (programi na serveru) je stvarno neshvatiljiva.Programi ,a pre svega OS-ovi bi trebalo biti lokalno na racunaru.Ukoliko bi se stvarno preslo na online OS-ove ,ideologija GNU i freeware licence bi bila unistena.Ja ne volim razvoj takvih web alikacija (a pogotovu ne online OS-eva) ,ali mislim da treba da postoje.Ali da svakako imamo neku podelu na offline sisteme i online sisteme i programe.To bi bilo slicno kao sto sada imamo PC i Mac racunar.Ali naravno da se nastavi razvoj offline programa i OS-eva i online aplikacija.
Ipak, na ovu temu mozemo pricati do sutra.Mada neke stvari su i nama za sada neshvatljive.
[ pri3rak @ 19.11.2008. 18:02 ] @
pa sad ajd pokusaj da igras crysis na takav nacin, ili da gledas hd video na takav nacin, pa takav nacin pomnozi sa milionima korisnika i videces da postojeca telekom infrastruktura tako nesto ne moze da podnese, i jeste optika je tu, evo cak su se i u bg pojavili FTTX sistemi ali ta igrarija enormno kosta i ne verujem da ce se dogoditi ista revolucionarno po tom planu za 10 godina, a toliki saobracaj kroz wireless dostupan ogromnom broju korisnika u isto vreme ne znam ni da li je tehnicki zamisliv danas (nekako cenim da nije)
to je jedan aspekt, drugi je ova pomenuta poverljivost i pitanje koji ja motiv imam da drzim svoje fajlove na nekom tamo severu, mislim jedno je dobrovoljno FB YT zezanje gde svesno ne kacis tebi vazne i poverljive stvari ali nesto sumnjam da ce neka korporacija voljno drzati svoje poslovne tajne online kod negog xy service providera
ljudi poput stallmana strasno vole da sire paranoju, meni konkretno taj ovek ostavlja utisak potpunog ludaka, i nisam do sada video da je neka it tehnologija zazivela uspesno a da je silom nametnuta
to sto si na kraju pomenuo je vec nekako poseban drustveni fenomen, mislim na to da nece biti servera gde ce neko moci da kaci linux i sl, nekako malo me podseca na orvela i sl.
btw eyeos je kako pise cms a ne os :)
[ Stefan Jocic @ 19.11.2008. 18:56 ] @
@pri3rak
Upravo o tome i pricam.Jos uvek online operativni sistemi nisu razvijeni,ovaj EyeOS jeste neka vrsta CMS-a,ali takvi sistemi ce se unaprediti i za nekoliko godina ce preci u platne.Uostalom za EyeOS se bas ne moze reci da je CMS (koliko ja znam CMS,jeste Content Management System - odnosno sistem za menadzment sadrzaja).Da li je EyeOS CMS?Ja mislim da nije ni sada...jer sluzi za delenje i kreiranje novih fajlova.A u sebi ima funkciju da pravi tekstualne dokumente WYSIWYG editorom,onda da pravil tabelarne dokumene (tipa Excel) i da pravi prezentacije (tipa PowerPoint).Da li si probao EyeOS?Probaj pa kazi da li je CMS.
Sto se tice igrica jos uvek napominjem da tehnologije online OS-eva nije razvijena da bi mogla da pusta takav vid igrica,mada jos uvek nema ni odgovarajuceg hardvera za to...ali za 10-tak godina bice.Ko je rekao za vreme MS-DOS operativnih sistema,da ce se pojaviti neki graficki OS?Ko je samo pomislio da ce Microsoft razviti svoj Win95 u pravcu danasnjeg XP-a,Viste i vec dolazece Windows 7 Vienne.Za proteklih 10 godina Microsoft je napredovao i pravio cuda.Takvo jedno cudo ocekujem i ja sada...dobro...za 10 god.Svakog dana vidjamo neke nove software novine,hardware novine.Pre 1 godine smo prvi put vidli u svom zivotu digitalni ram za slike...a sada ga verovatno mnogi od nas i imaju kuci.Hardware kompanije non-stop prave neke novine,i samim tim otvaraju neke nove vidike i mogucnosti,ali zato je potreban i software,e tu stupaju velike software kompanije koje proizvode programe Microsoft,Apple,Adobe ,pa onda gaming industrija .... Valve,Sierra,EA Games,EA Sports,Activision itd.
Recimo da hardware kompanije (IBM,ASUS,MSI itd.) nisu razvile hardware da li bi sada imali neke "jake" igrice i programe....verovatno ne!
Zato verujte meni...bice online OS-eva,a offline OS-evi ce biti izbaceni i to nerazmisljanjem masine kao faktora tj.korisnika.Mozda su ove moje tvrdnje stvarno freak..ali tako ce biti!
[ nemysis @ 19.11.2008. 19:01 ] @
Ja sigurno neću koristiti Web aplikacije nego samo instalisane programe na svojim vlastitim računarima.
Svakom je ostavljeno da koristi šta misli da je najbolje za njega. A to su za mene OpenSource, GNU, Linux, Gentoo.
Ne zaboravimo šta je sve dobro uradio Stallman za OpenSource i Linux. On je promenio digitalni svet u našu korist. Bez njega ne bi bilo toliko dobrih programa i Driver-a za razne aparate u Linux-u.
Digimon i MS$ hoće sve da navedu na svoju vodu, e neće da može.
[ websurfer @ 19.11.2008. 19:04 ] @
Citat:
Jedan od razloga zbog kojih ne bi trebalo da koristite web aplikacije kada koristite računar jeste da gubite kontrolu … jednako je loše kao da koristite vlasnički softver. Radite na svom računaru sa svojom kopijom slobodnog programa. Ukoliko koristete vlasnički program ili nečiji tuđi server, ostajete bez odbrane. Stavili ste se u ruke onoga koje je napravio taj program.
Potpuno je u pravu. Ne postoji sigurnost - "stavili ste se u ruke onoga ko je napravio program". Ali, sta je, tu je...
[ Stefan Jocic @ 19.11.2008. 19:10 ] @
@nemysis
Moraces da koristis web aplikacije (online OS-eve i programe),jer ce programe koje trenutno imas i koristis biti pregazeni vremenom,a vreme,nisu u stanju da pobedis.Ja vec duze vremena razmisljam o ovoj temi (vise od godinu dana) i Stallman meni ne mora da prica trenutne probleme i raskrsca u IT-svetu.Jedina forma da odbranimo nas offline svet i da budemo krajni korisnici (da koristimo 3rd party licencu za offline)kao sada bice da ostro protestujemo protiv toga...pa cak i da oformimo ne-vladinu organizaciju koja ce se protiviti tome.Ali opet morali bi smo da pricamo o globalnoj organizaciji.Mada uvek ce se pojaviti "Srpski gastarbajter kome luk viri iz usiju,i koji je pun para" i koji ce smatrati da je to fancy iako neznaju da je to smrt opstoj ideologiji slobode,GNU-a i freeware-a.Pomodarstvo je ono sto ce globalno ubiti offline sisteme,a Bill Gates ce samo to iskoristiti i napraviti online OS posto vapaju za novac...nikad KRAJA.Svako od nas bi isto ucinio.Cene OS-eva ce biti vece,placacemo na mesecnom i godisnjem nivou kao hosting usluge.Bice glupo
Upravo o tome i pricam.Jos uvek online operativni sistemi nisu razvijeni,ovaj EyeOS jeste neka vrsta CMS-a,ali takvi sistemi ce se unaprediti i za nekoliko godina ce preci u platne.Uostalom za EyeOS se bas ne moze reci da je CMS (koliko ja znam CMS,jeste Content Management System - odnosno sistem za menadzment sadrzaja).Da li je EyeOS CMS?Ja mislim da nije ni sada...jer sluzi za delenje i kreiranje novih fajlova.A u sebi ima funkciju da pravi tekstualne dokumente WYSIWYG editorom,onda da pravil tabelarne dokumene (tipa Excel) i da pravi prezentacije (tipa PowerPoint).Da li si probao EyeOS?Probaj pa kazi da li je CMS.
Sto se tice igrica jos uvek napominjem da tehnologije online OS-eva nije razvijena da bi mogla da pusta takav vid igrica,mada jos uvek nema ni odgovarajuceg hardvera za to...ali za 10-tak godina bice.Ko je rekao za vreme MS-DOS operativnih sistema,da ce se pojaviti neki graficki OS?Ko je samo pomislio da ce Microsoft razviti svoj Win95 u pravcu danasnjeg XP-a,Viste i vec dolazece Windows 7 Vienne.Za proteklih 10 godina Microsoft je napredovao i pravio cuda.Takvo jedno cudo ocekujem i ja sada...dobro...za 10 god.Svakog dana vidjamo neke nove software novine,hardware novine.Pre 1 godine smo prvi put vidli u svom zivotu digitalni ram za slike...a sada ga verovatno mnogi od nas i imaju kuci.Hardware kompanije non-stop prave neke novine,i samim tim otvaraju neke nove vidike i mogucnosti,ali zato je potreban i software,e tu stupaju velike software kompanije koje proizvode programe Microsoft,Apple,Adobe ,pa onda gaming industrija .... Valve,Sierra,EA Games,EA Sports,Activision itd.
Recimo da hardware kompanije (IBM,ASUS,MSI itd.) nisu razvile hardware da li bi sada imali neke "jake" igrice i programe....verovatno ne!
Zato verujte meni...bice online OS-eva,a offline OS-evi ce biti izbaceni i to nerazmisljanjem masine kao faktora tj.korisnika.Mozda su ove moje tvrdnje stvarno freak..ali tako ce biti!
tu ti je taj hardware jos i manji problem ako se nastavi ovakav tempo razvoja, no onaj komunikacioni si nekako prevideo
danasnja infrastruktura je copper based i vec prilicno bandwidth ogranicena, izlaz je optika, ali postavljanje optike konkretno onaj pominjani FTTX je mnogo ali mnogo skupo resenje taj FTTX znaci da bi apsolutno svaku ulicu morao da iskopas i da dovedes opticki kabl do svakog stana/kuce/kancelarije, to se sigurno nece desiti na globalno znacajnom nivou u narednih 10 godina, a nisam bzv pomenuo igre i hd video jer pokretna slika jede B ne bas zanemarljivo
i dalje pitanje poverljivosti dokumenata je takvo da koliko god stallman propovedao nece bas lako biti zaobidjeno
[ nemysis @ 19.11.2008. 19:19 ] @
Ma ja ću neću updatovati PC ako do toga dođe, a radiću sve da ne dođe.
Nije OpenSource zajednica tako slaba, kao što neki misle. Bilo je i demonstracija svojevremeno, kad MS$ nije hteo da vrati novac za licence, pošto se na kupljenim računarima nije koristio Digimon, a bio je naplaćen.
Biće onda kao u MS$DOS 5.0 vreme. Digimon je jedno veliko zlo, bez kojeg neki ne mogu.
[ Stefan Jocic @ 19.11.2008. 19:22 ] @
Citat:
pri3rak: tu ti je taj hardware jos i manji problem ako se nastavi ovakav tempo razvoja, no onaj komunikacioni si nekako prevideo
danasnja infrastruktura je copper based i vec prilicno bandwidth ogranicena, izlaz je optika, ali postavljanje optike konkretno onaj pominjani FTTX je mnogo ali mnogo skupo resenje taj FTTX znaci da bi apsolutno svaku ulicu morao da iskopas i da dovedes opticki kabl do svakog stana/kuce/kancelarije, to se sigurno nece desiti na globalno znacajnom nivou u narednih 10 godina, a nisam bzv pomenuo igre i hd video jer pokretna slika jede B ne bas zanemarljivo
i dalje pitanje poverljivosti dokumenata je takvo da koliko god stallman propovedao nece bas lako biti zaobidjeno
Sto se tice bandwidth-a tu si upravu.Infrastruktura ce biti zamenjena uprkos nasem razmisljanju.Uostalom time raspolazu i komanduju oni koji imaju para.Ako treba bice raskopavanja.Evo setimo se srednjeg veka kada je neko bogat mogao da ubije seljaka ili nekoh siromasnog coveka,a posle da kupi one "iskupnice" od popova ili koga vec i tako bi bio razresen grehova i ne bi mu bilo sudjeno.Sto znaci i ubuduce ce biti glavni isti ljudi,uvek je glavni onaj koji ima para.Za sada je bandwidth veliki problem,ali kao sto si i sam rekao vrlo brzo harware napreduje,inzinjeri rade...izmislice resenje i za to.
Ako neko misli da nisam upravu,slobodno moze da me ispravi!Ja sam spreman na diskusiju...uostalom forum za to i sluzi.Mada bih iskreno voleo da dosta ljudi razmislja kao i ja...barem sto se tice IT-a.Mada ja sam svestan one uzrecice "sto ljudi,sto cudi".
Sta kazete na to da otvorimo jednu ne-vladinu organizaciju ovde u Srbiji protiv web aplikacija i online operativnih sistema?Nesto slicno kao OpenSource zajednica...
Pozdrav!
[ Ivan Dimkovic @ 19.11.2008. 19:31 ] @
Citat:
calimero
bitno je da ovi novi web servisis ne bi mogli da postoje bez web 2.0 i ostalih novih tehnologija a to da li prave pare ili ne
A sta su to "web 2.0" tehnologije?
Mislim, adobe flash, php, mysql, blogovi, tagovanje... sve je to postojalo mnogo pre nego sto je ekipa besposlicara iz doline skovala termin i krenula da pravi maglu... puno magle :)
Web 2.0 je dotcom 2.0 - puno price a malo supstance. Isto kao sto je i od dotcoma ostalo samo nekoliko firmi sa pravim biznis modelom, tako i od "web 2.0 web servisa" ostaje samo nekoliko uspesnih - ali po drugom arsinu.
Dok su Amazon, Yahoo i Ebay izasli uspesni iz dotcom-a na osnovu odrzivog biznis modela (citaj: prave pare) - YouTube i Facebook postoje samo zato sto imaju bogate sugar daddy-je - Google i Microsoft.
ako ti se ne sviđa: podigni svoj sverver za odgovarajuću online uslugu - niko ti ne brani; danas je gotovo sve Open Source :)
ako nemaš mogućnosti (para, vremana, znanja...) onda koristi ono što je već online i drži svoje podatke na tuđem serveru.
Ok. Razumeo sam ja tebe od starta, a uglavnom je kocnica ono sto sam boldovao gore.
Citat:
calimero:u svakom slučaju, neosporno je da ni novi sajtovi utiču na život svih nas, pa i onih koje ti nazivaš "malgradjanstinu koja je juce sisla sa neke planincine, pa su sada ovce i motiku zamenili za ostale skorojevice i racunar"...
Naravno, nemoj se naci uvredjenim, nisam mislio na sve korisnike, ali je gro njih takav kakvim sam ih opisao. Ali recimo eto vidis na mene i nemaju neki uticaj, osim sto odgledam po koji youtube snimak i nasmejem se ko covek. YT i FB su bezazleni. Sto se svakako ne moze reci za neke retke pojedince koji polako "stezu obruc", trazeci sve vise informacija.
@Ivan Dimkovic: Ti si jos i dobar-ja nemam pojma sta je Web 2.0. Ali po pompeznosti da se videti da je "topla voda"
[ nemysis @ 19.11.2008. 19:34 ] @
@jockeal
To bi bilo odlično, Srbiji i svetu će to biti potrebno protiv MS$ i njegovog čeda Digimon-a. Živeo Open-Source!
[ pri3rak @ 19.11.2008. 19:34 ] @
e da je to tako lako ne bi bile razvijane tehnlogije ala FITL ili RITL vec bi prosto iskopali ulice postavili optiku i sve gotovo ali jednostavno to nije moguce uraditi brzo, to je proices koji ce ko zna koliko dugo da traje i dokle god se ne zavrsi o nekim bajnim bandwidth-ima po glavi korisnika ne treba sanjariti mnogo
ja licno ne nameravam da koristim takve servise, i ne vidim nacin da me nateraju, sem ako nemaju neke orvelovske namere a onda ova tema iz tehnickog domena prelazi u socpatoloski i tu nemam sta da posebno kazem
To bi bilo odlično, Srbiji i svetu će to biti potrebno protiv MS$ i njegovog čeda Digimon-a. Živeo Open-Source!
Naravno da bi bilo odlicno,jer ovakav problem koji nam je pred vratima,moramo barem usporiti...i pokazati "pocetnicima u kompijuterima" sta je offline koje su prednosti,kolika je sigurnost,kolika je prednost.Recimo sigurnost svog racunara sa offline OS-om zavisi od Vas,dok za sigurnost online OS-a nemozemo reci da je stvarno siguran.Postoji velika mogucnost spijuniranja.Jos zamislite vladine kompijutere koje koriste neki online OS,pa takve kompanije moci ce da prodaju razlicite informacije od javnog i nacionalnog znacaja svakome ko ponudi malo vise para.Etika online OS-a je losa,ako budemo uveli online OS-eve,onda zasto kad npr.nadjemo devojku,zaljubimo se...zasto bi smo imali seksualne odnose u kuci...izadjimo napolje,posto ce ionako nasa privatnost biti narusena.Legnemo na klupu...pa ko voli da gleda neka cepa.
[ nemysis @ 19.11.2008. 19:55 ] @
@jockeal
Ja se štitim koliko mogu, nekad i preterujem, paranoja. Ali ne želim da delim tek tako moje podatka po Internetu-u.
Ne može se sve sakriti, ali se bar može Hacker-ima otežati gde god se to može. Problem je samo što normalni korisnici se mnogo ne razumeju u zaštitu svojih kompjutera, pa ostavljaju otvorena vrata svim napadačima.
Neko je spreman zarad udobnosti da koristi Skype. Da u Torrent programima otvori da ostali vide njegovu IP adresu, a to će uskoro biti veoma kažnjivo, već je počelo.
Ko se štiti on je relativno a ne potpuno siguran.
Ne treba koristiti Web aplikacije uopšte.
[ Majstor_Pućko @ 19.11.2008. 19:59 ] @
@jockeal: Eff sada i ti si ga "odsrafio", ne zeli niko egzibicionizam u parku :)
Jos smo mi daleko od online OS-ova i mainframe-ova, ali uz svu tu kliku koju prave ti Web 2.0 promoteri, sasvim je moguce da ce se tehnologija razvijati u tom pravcu.
Fakat je da prilikom registracije na sajtovima covek upisuje svoje podatke u otvorenom obliku, cime administratoru sajta, na tacni daje svoje informacije, zasto administrator nekog sajta moze da procita br. telefona, adresu stanovanja ili ID number? A da toga korisnik nije ni svestan? Naravno, ovo prethodno navedeno se odnosi na sajtove koji zahtevaju takve informacije.
@nemysis: Ne valja preterivati, ja koristim Web aplikacije, i dalje cu da ih koristim, ali samo one, koje zadovoljavaju moje kriterijume poverljivosti podataka. Skype rado koristim i u njemu ne vidim neki security hazard. Sto se tice Torrent-a, on kao protokol nije kaznjiv, kaznjiv je nelegalan materijal koji se razmenjuje u tim mrezama.
[ Stefan Jocic @ 19.11.2008. 20:11 ] @
Od web aplikacija podrzavam samo YouTube i linkedin.Sve ostale ne koristim.Jer iskreno mrzim Facebook i myspace.Ali ni jedna ni druga web aplikacija nisu tekve da mogu da ruse offline programe.Ja govorim o usluznim online programima kao sto je naprimer Sumov "Photoshop" http://www.sumo.fi/products/sumopaint/ !
Sumo je vec poceo da ima platne pakete,kako bi mogao da zabelezis fajl na njihovom serveru...sto znaci da program naizgled izgleda besplatno,sto ustvari nije.
[ nemysis @ 19.11.2008. 21:00 ] @
Ja smatram YouTube kao servis a ne kao aplikaciju. I ja mrzim Facebook i myspace. Suviše su mi nesigurne.
[ pri3rak @ 19.11.2008. 21:06 ] @
Citat:
jockeal:
Sumo je vec poceo da ima platne pakete,kako bi mogao da zabelezis fajl na njihovom serveru...sto znaci da program naizgled izgleda besplatno,sto ustvari nije.
cek a jel bas sve mora da bude besplatno?
dalje koliko sam primetio nikako ti ne brani da free of charge snimis fajl na svoj disk :)
[ Majstor_Pućko @ 19.11.2008. 21:21 ] @
Uopste ne vidim svrhu koriscenja online aplikacija za photo editing. Kada postoji toliko free i Open Source resenja, koja mogu sasvim solidno da posluze obicnom korisniku. E sada ko hoce efekte i kojekakve munje, taj i treba da iskesira $589.99 i eto editovanja do mile volje.
[ Stefan Jocic @ 19.11.2008. 21:51 ] @
I ja isto tvrdim da su OpenSource programi su mnogo bolji za koriscenje,nego online programi.
Citat:
pri3rak: cek a jel bas sve mora da bude besplatno?
dalje koliko sam primetio nikako ti ne brani da free of charge snimis fajl na svoj disk :)
A na koj HDD mislis,na onaj koji mi je na nekom serveru...posto ti za online OS ne treba HDD.Verovatno ce kompijuteri za 10 godina imati cim se pale direktan pristup online OS-U,tj. automatski po paljenju racunara ukljucuje se internet i dize OS.(Veliki sam futurista...nemojte pogresno da shvatite)
E sad ukoliko mislis na trenutnu situaciju (sadasnjost) naravno da mogu da zabelezim na HDD.I ta opcija je zasada besplatna,barem kod sumovog photo editora!
[ drbogi @ 19.11.2008. 22:06 ] @
Ko želi privatnost neka se momentalno diskonektuje, jer gde postoji mreža tu nema privatnosti.
Pitanje plaćanja usluge nema veze sa privatnošću, bar koliko ja to shvatam, nego sa potencijalnom korisnošću. Npr. blog. B92.net je besplatan servis, a MTS nije besplatan. I šta, teoretski ako želiš da koristiš bilo koji, npr. blog ili da zoveš mobilnim, ostavljaš nekakve lične podatke, nezavisno od toga dal se sam servis plaća ili ne.
[ pri3rak @ 19.11.2008. 22:11 ] @
Citat:
jockeal: I ja isto tvrdim da su OpenSource programi su mnogo bolji za koriscenje,nego online programi.
A na koj HDD mislis,na onaj koji mi je na nekom serveru...posto ti za online OS ne treba HDD.Verovatno ce kompijuteri za 10 godina imati cim se pale direktan pristup online OS-U,tj. automatski po paljenju racunara ukljucuje se internet i dize OS.(Veliki sam futurista...nemojte pogresno da shvatite)
E sad ukoliko mislis na trenutnu situaciju (sadasnjost) naravno da mogu da zabelezim na HDD.I ta opcija je zasada besplatna,barem kod sumovog photo editora!
ovaj ja nekako zivim u sadasnjosti i naravno da sam mislio na ovo sadasnje doba u pogledu snimanja fajla na disk :)
sto se tih racunara koj bi se odmah po ukljucivanju kacili na webOS, ovaj ne znam jesi li mozda upoznat sa konceptom thin client? to sto pominjes je samo varijacija na temu i ni malo futuristicki barem ne u nekom iole pozitivnom kontekstu
[ Stefan Jocic @ 19.11.2008. 22:28 ] @
Da upoznat sam sa Thin client-om.
Koliko sam razumeo ti si protiv thin client-a.Pa i ja sam,ali ako predjemo na online OS,kako ce biti drugacije?Sta imas nelegalan XP,kliknes na Mozilla Firefox ili Opera pa tek tada kucas www.moj-online-os.com ili sta?Pa normalno da ukoliko dodje do online operativnih sistema i pratecih web aplikacija,da ce da koristimo takve masine.A za oni koji kazu da ce ipak ostati na svojim starim konfiguracijama i PC-ijima,prevarili su se,nece postojati vise rezerne komponente,zato sto vise nema potrebe za sadasnjim desktop/laptop masinama.
Citat:
drbogi: Ko želi privatnost neka se momentalno diskonektuje, jer gde postoji mreža tu nema privatnosti.
Pitanje plaćanja usluge nema veze sa privatnošću, bar koliko ja to shvatam, nego sa potencijalnom korisnošću. Npr. blog. B92.net je besplatan servis, a MTS nije besplatan. I šta, teoretski ako želiš da koristiš bilo koji, npr. blog ili da zoveš mobilnim, ostavljaš nekakve lične podatke, nezavisno od toga dal se sam servis plaća ili ne.
Izvini drbogi,a da li ti mozda mislis da si trenutno ne-siguran,i da se do tvojih podataka moze lako doci.E,kada ti neka velika Dev kompanija bude silom poturila online OS,e tada tada ce biti druga situacija.Neces smeti nista da stavis na taj njihov server.Bice kao u onoj prici.
Kaze
Doselio se neki evropljanin u Ameriku,u Washington D.C. pre 40-tak godina,i sada ima dete koje je na koledzu na nekom fakultetu u Kini ili sta vec.A njegov otac inace veliki borac protiv geneticko uzgajanog i mesanog voca i povrca,pomisli da zasadi,krompir i jos poneko voce i povrce.E sad nema nikog da mu pomogne.Pise on sinu email-om da mu nije dobro boli da ga kicma,i da bi rado okopao zemlju da zasadi voce i povrce u basti.Ubrzo potom mu stize poruka.Nemoj slucajno da kopas, sakrio sam "ono".Pet minuta nakom procitane poruke,starcu u kucu dolazi FBI,CIA, Zelene beretke,kopaju po basti, i nista ne nadju.Sledeceg dana sin mu salje email,nadam se da ti je basta do sada vec okopana!
[ pri3rak @ 19.11.2008. 22:49 ] @
pazi nisam ja protiv koncepta thin client-a, postoji sasvim lep broj slucajeva gde se mogu upotrebiti na dobrobit ljudi, ali jesam protiv toga da evolucija toga postane dominantni model racunarstva u buducnosti kako ti predvidjas
e sad samo bih rekao da je davati cvrste prognoze u IT veoma nezahvalan posao, postoje ljudi koji se time cak "profesionalno" bave pa promase posteno, a kamoli ovako uzgred, ne mislim da imas zbog cega da se sada bojis, jer ukoliko se racunarstvo bude usmerilo na tu stranu to ce ti biti najmanji problem od svih jer ces u tom slucaju vec uveliko ziveti u orvelovskoj drzavi :)
[ Apatrid @ 20.11.2008. 06:56 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: Mail server je dovoljno komplikovan za podesavanje da se to ne isplati. Ne mislim samo na server vec i na podesavanej domena, DNS-a, neophodnost fiksne javne IP adrese i slicno. To prosto nije nesto sto ce svako da stavi kod sebe. To mozemo da uradimo ti ili ja kojima je postaviti mail server kao dobar dan. Vecina se ne snalazi ni sa ukljucivanjem ADSL rutera...
Procitaj moju poruku jos jednom, molim te.
Ja nijesam tvrdio da je "licni mail server" prakticno rijesenje za siroku populaciju danas. Ustvrdio sam da ocekujem da ce uskoro funkcija biti upakovana u malu kutiju (referenca na NAS "servercic") i pojednostavljena da odradi posao sirokoj ekipi, mnogo siroj nego sto je ja i ti definisemo. "ADSL router" je mnogo, mnogo pojednostavljena verzija "profesionalnog rutera". Kad se ti "licni mail serveri" pojave, budi ubijedjen da ce bit vrlo ograniceni, ja uopste ne ocekujem webmail, na primjer, u prvoj iteraciji.
Razlog zasto vjerujem da ce se to desiti je sto je cijena neophodne infrastrukture (staticka IP adresa i domen, vidi moju prethodnu poruku), vec sada postala veoma pristupacna ekipi na Zapadu (a oni definisu trziste, ma kako meni krivo bilo sto i ekipa tamo nije u slicnoj situaciji), te da vec postoji veoma pristupacan hardver (NAS servercici, koji se relativno pristojno prodaju), a koji je idealan kandidat da se takva funkcija u njega ugradi.
[ Branimir Maksimovic @ 20.11.2008. 08:56 ] @
Pratim ovu temu i pitam se sta je to online OS?
Ako mislite na nesto tipa youOS, heh:
Citat:
YouOS was shut down July 30, 2008 because the developers have not actively developed it since November 2006. They also could not find a use for it themselves. They have since moved on to other projects
Mislim lepo je to da covek ima web desktop ali kad crkne internet ili servis odose i svi podaci ;)
Pozdrav!
[ Predrag Supurovic @ 20.11.2008. 09:02 ] @
Ja uopste ne govorim o ceni, nego neophodnosti odredjenog nivoa znanja da bi se sve to namestilo. Osim ako ne izmisle novi p2p mail protokol, pa da mozes kao sype da ukucas username i passsword i ono sve samo radi. Ovako kako sada stoji stvar sa protokolima, znanje i odgovarajuca infrastruktura su neophodni.
[ Majstor_Pućko @ 20.11.2008. 09:59 ] @
Tacno, ali ces za takve stvari uvek imati neke freelance informaticare ovde, hint: "Perin mali-razume se u racunare, cuda cini" :) Opet ima covek mnostvo tutoriala na internetu koji "doslovce" i najgorem debilu omogucavaju da podigne mail server, jos kada se uracunaju forumi poput ES-a i mnogih drugih, potrebna je samo dobra volja. No, ja mislim da je Stallman hteo da skrene paznju ka Web aplikacijama, one ne postoje od "juce", ali polako dolazi do narusavanja privatnosti. Veliki problem predstavljaju, nemam adekvatan opis, ali recimo "preko potrebni" poput Pay Pal-a, gde covek nema alternativu. I niko ne moze da garantuje da u buducnosti nece poostriti mere za registraciju. Sve u svemu ceo IT zajedno sa celim tim Web App hype-om polako "klize" ka centralizaciji. Dovoljno je pogledati neku od "spaghetti IT" emisija sa zapada poput BBC Click on line, gde se sve to protura kao novo, moderno, in, groovy, web experience. I sada je sasvim logicno uz sav taj marketing, da ljudi misle da je to nesto dobro, a u sustini je najobicniji bullshit, koji proturaju japiji, jer su grunuli ogroman kes u sve to i sada im je zao da sve to propadne, jer je njihova bulja u pitanju. A to otudjenje informacija je samo sporedna pojava.
A sto se tice Web OS -a, to je jedna neizmerno glupa, neefikasna(citaj: skupa), i nebezbedna stvar, da je totalni apsurd uopste pominjati ga.
[ staticInt @ 20.11.2008. 10:11 ] @
Mozda zvuci glupa ali za cirka 15 godina vecinu operativnog softvera cete vuci sa interneta, ide se ka tome polako...
Mada nema tu sta sad da se mi puno bunimo oko privatnosti i kojecega, pa sta mislite da gmail brise sve vase mailove, oni svaki mail koji vi obrisete sacuvaju, pa i svaki provajder u Srbiji ima racunar iz BIA koji belezi saobracaj, u svakom slucaju pravo na privatnost je samo teorija.
Sto se tice Stallmana covek je oboleo ili je primio pare da prica to sto prica, ono sto ste hteli to ste dobili :)
[ calimero @ 20.11.2008. 10:13 ] @
@dimković
web 2.0 je da danas korisnik više ne vidi razliku između desktop aplikacije za email tipa Outlook i mail.goole.com - čak se ljudi više sviđaju mogućnosti google maila nego outlooka.
ljudi su napravili Objectiv-J po ugledu na Applov Objectiv-C - iskopirali su neke od Apple biblioteka u JavaScript-u i hvale se kako Objectiv-C kod može da se pokrene u browseru ;)
dakle još malo pa će biti svejedno da li pišeta Desktop offline aplikaciju ili Web Online aplikaciju :D
[ Predrag Supurovic @ 20.11.2008. 10:49 ] @
Citat:
Majstor_Pućko: Tacno, ali ces za takve stvari uvek imati neke freelance informaticare ovde, hint: "Perin mali-razume se u racunare, cuda cini" :)
Pa poenta je da upravo zbog toga nije prakticno. Web apliakciej mogu da zazive samo ako se sa desktop aplikacijama mogu ravnopravno nositi po pitanju komfora i lakoce koriscenja, u sta je ukljucena i instalacija.
Inace, hvala bogu pa je podesvanje email servera kako treba ipak dovoljno komplikovano da to vecina Perinih malih iz komsiluka ne ume da uradi, a to sto i uradi je polovicno i nekvalitetno. Mail server je ozbiljna stvar.
[ Majstor_Pućko @ 20.11.2008. 10:59 ] @
Citat:
staticInt: ...
Mada nema tu sta sad da se mi puno bunimo oko privatnosti i kojecega, pa sta mislite da gmail brise sve vase mailove, oni svaki mail koji vi obrisete sacuvaju, pa i svaki provajder u Srbiji ima racunar iz BIA koji belezi saobracaj, u svakom slucaju pravo na privatnost je samo teorija.
Pravo da ti kazem ni zbog jednog ni zbog drugog nisam zabrinut, ovi prvi mogu da vide moje bullshit mailove, dok ovi drugi sve zanju o svakome, tako da ti dodje na isto, ali ako vec moraju oni da znaju, sto bi morali i ostali(vlasnici sajtova/servisa itd.)?
Citat:
staticInt:
Sto se tice Stallmana covek je oboleo ili je primio pare da prica to sto prica, ono sto ste hteli to ste dobili :)
Covek nije oboleo, da li je pare primio, o tome se odavno spekulise. Opet ovo nema nikakve veze sa njim, on samo skrece paznju. Pa sad, ko razmisli doci ce sam do zakljucka, da li je istinito ono sto on tvrdi.
[ Ivan Dimkovic @ 20.11.2008. 11:31 ] @
Citat:
staticInt
Mada nema tu sta sad da se mi puno bunimo oko privatnosti i kojecega, pa sta mislite da gmail brise sve vase mailove,
Ako koristis enkripciju (tipa PGP) BIA ne moze citati tvoje mailove, bas kao ni GMail.
U svakom slucaju, cisto sumnjam da bi IKO kome je stalo do privatnosti koristio GMail kao mail provajdera.
Takodje, Google bi mogao da HTTPS stavi kao default protokol za GMail - pohvalno je sto ga imaju, i sto onemogucava citanje mailova na putu "izmedju" tebe i Google-a ali to ne nude kao default, tako da vrlo verovatno jako mali broj ljdui to koriste.
Citat:
u svakom slucaju pravo na privatnost je samo teorija.
Pravo na privatnost nije teorija, ali tu privatnost moras sam da obezbedis - ko ocekuje da mu Google "obezbedi privatnost" ipak o njoj ne vodi puno racuna ;-)
Takodje, i te kako ima potrebe od korporacija traziti da postuju zakone u vezi koriscenja i skladistenja privatnih podataka. Mozda to u zemljama kao sto je Srbija zvuci potpuno nerealno, ali nije Srbija ceo svet - a i Srbija ce, ako bude srece, valjda jednog dana postati razvijena zemlja.
Ne radi se tu o BIA-i i slicnim agencijama koje uz sudski nalog i ovako i onako imaju pravo da pregledaju privatne podatke - radi se o pravnim licima koja MORAJU biti ogranicena u pogledu sta sa takvim podacima mogu da rade.
Medjutim, vidis - Cloud Computing i te kako ima veze sa ovim problemima - kako se vise servisa seli u "Cloud" tako ce biti i vise problema za sprovodjenje nacionalnih zakona o zastiti privatnih podataka. Zamislite, recimo, neka nemacka firma outsourcuje svoj IT preko neke nemacke IT-service kompanije koja ima "Oblak" koji se nalazi u DE, NL i UK, a zakoni o zastiti privatnih podataka se VRLO RAZLIKUJU u DE, NL i UK - sta onda?
Ovo otvara mali milion pitanja:
1. Da li je DE kompanija prekrsila zakon jer se neki od njenih podataka nalaze van DE?
2. U slucaju spora u vezi prekrsaja zakona o privatnosti podataka, gde je nastao prekrsaj - u UK, NL ili DE?
3. U slucaju spora, koji ce sud biti nadlezan?
4. Kao korisnik, zanima vas u kojoj zemlji ce biti vasi podaci - kako to znati ako "cloud" pocne da se siri ko zna gde?
Vidis, i te kako ima puno toga da se razresi oko "CLoud Computinga" i mogu ti reci da mi se mnogo toga u ovom stanju kakvo je danas ne dopada. Ne zelim da moj bankarski racun u bazi podataka bude po nekim serverima u Indiji zato sto je moja banka odlucila da outsourcuje svoj IT u "Oblak".
[ Majstor_Pućko @ 20.11.2008. 12:13 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ako koristis enkripciju (tipa PGP) BIA ne moze citati tvoje mailove, bas kao ni GMail.
U svakom slucaju, cisto sumnjam da bi IKO kome je stalo do privatnosti koristio GMail kao mail provajdera.
Takodje, Google bi mogao da HTTPS stavi kao default protokol za GMail - pohvalno je sto ga imaju, i sto onemogucava citanje mailova na putu "izmedju" tebe i Google-a ali to ne nude kao default, tako da vrlo verovatno jako mali broj ljdui to koriste.
Predpostavljam da BIA ipak ima sredstva za razbijanje enkripcije. A sto se tice Gmail-a mislim da izbegavaju koriscenje HTTPS jer on poprilicno pterecuje server, u poredjenju sa golim HTTP. Mada je uvek moguce manuelno, ukucati https://.
A uostalom ako ne moze BIA da procita moze NSA ;) Znam da se digla neka frka oko PGP-a, i da se sve posle nekako "cudno" zavrsilo...
[ Ivan Dimkovic @ 20.11.2008. 12:27 ] @
Citat:
Majstor_Pućko
Predpostavljam da BIA ipak ima sredstva za razbijanje enkripcije.
Kako koje - sigurno mogu da razbiju DES i jos neke poznate "slabe" ili "kompromitovane" algoritme, mada to mogu i obicni smrtnici sa trojanskom mrezom ili jacim clusterom. Ali nemojmo se zavaravati - cak i to zahteva vrlo jake resurse tako da i BIA vrlo verovatno moze da razbije vrlo ogranicen broj kljuceva u nekom raznumnom vremenu, sto znaci da verovatno jako dobro biraju STA ce da razbiju.
Sa druge strane, recimo AES256 je sertifikovan od NSA za koriscenje u americkim dokumentima na nivou "TOP SECRET" (najvecem) - ne verujem da bi Amerikanci u njihovim najpoverljivijim dokumentima koristili enkripciju koju moze da razbije nekakva BIA. AES256 je do danas nekompromitovan* i niko na zemaljskoj kugli ne moze da ubrza proces razbijanja koji bi za njega trajao dooooosta vremena (mnogo vise od zivota bilo koga ovde)
AES256 je, inace, prvi enkripcioni algoritam koji je,u istoriji sifrovanja, obicnoj raji omogucio isti nivo sigurnosti koji koristi USA za "top secret" dokumenta. Sto samo pokazuje koliko je sigurna enkripcija postala opste dostupna i koliko je LAKO zastiti svoju elektronsku privatnost, cak i od najvecih "sluzbi" samo ako postoji zelja i znanje.
Tako da, ako svoje dokumente kriptujes sa AES256 - mozes biti siguran da ih niko nece citati bar u narednih 3-4 decenije :)
AES256, kao i RSA sa kljucem od 2048 bita su potpuno i apsolutno sigurni danas.
* Naravno, podrazumeva se da je kljuc pravilno generisan i da je implementacija algoritma sigurna (najslabija karika je obicno generator slucajnih brojeva) + da ti je racunar siguran, znaci bez trojanaca, prisluskivaca i sl... Neke AES implementacije su patile od mogucnosti "snifovanja" kljuceva direktno iz procesorskog kesa (za sta je potrebno imati program koji trci u pozadini), a takodje je bilo i generatora slucajnih brojeva koji su generisali brojeve koji su bili laki za pogadjanje.
Za sigurnost preporucujem:
- TrueCrypt za dokumente (obavezno ili iskljucite Windows swap fajl ili podesite Windows da ga kriptuje)
- PGP tj. OpenPG za mailove
Uz pomoc ovoga, privatnost vasih dokumenata i mailova je zagarantovana - bar kada je u pitanju elektronsko spijuniranje.
Citat:
A uostalom ako ne moze BIA da procita moze NSA ;)
NSA moze da razbije ogranicen broj 128-bitnih SSL kljuceva i to je to. AES256 ne mogu da razbiju, bas kao ni PGP. NSA koristi AES256 za kriptovanje svojih dokumenata :)
Citat:
Znam da se digla neka frka oko PGP-a, i da se sve posle nekako "cudno" zavrsilo...
Nije se "cudno" zavrsilo - pokusali su da zabrane PGP, medjutim bilo je suvise kasno. I dalje je zabranjeno izvoziti jake enkripcione algoritme iz USA (128-bitni SSL vise nije "jak" algoritam jer, kao sto rekoh, NSA moze da ga razbije) - ali je Open Source to efikasno "zeznuo" tako sto se PGP kod rucno prepisuje i tako stize van USA.
[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 20.11.2008. u 13:37 GMT+1]
[ staticInt @ 20.11.2008. 12:33 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Pravo na privatnost nije teorija, ali tu privatnost moras sam da obezbedis - ko ocekuje da mu Google "obezbedi privatnost" ipak o njoj ne vodi puno racuna ;-)
Takodje, i te kako ima potrebe od korporacija traziti da postuju zakone u vezi koriscenja i skladistenja privatnih podataka. Mozda to u zemljama kao sto je Srbija zvuci potpuno nerealno, ali nije Srbija ceo svet - a i Srbija ce, ako bude srece, valjda jednog dana postati razvijena zemlja.
Ne radi se tu o BIA-i i slicnim agencijama koje uz sudski nalog i ovako i onako imaju pravo da pregledaju privatne podatke - radi se o pravnim licima koja MORAJU biti ogranicena u pogledu sta sa takvim podacima mogu da rade.
E tu sam te cekao, ne mogu da vide to je tacno ali ako oni vide da neko to koristi dodju ti na kucu da te pitaju zasto to koristis, pa im lepo kazes kljuc i sve ostalo sto treba da provere sta si radio, ako ne verujes ja ti ovo pricam iz prve ruke, radim sa covekom koji radi za BIA pa mi je ispracao kako stoje stvari kad se saobracaj kriptuje nekom jacom enkripcijom koji oni nisu u stanju olako da razbiju.
Ne znam da li si znao ali trenutno u BIA 90% operativnog posla radi bez ikakvih naloga i dopustenja, cak nisu zakonom uredjena ni ogranicenja u pogledu operativnih radova, sto znaci da tebe neko moze komotno da prisluskuje bez sudskog naloga i da ti prati internet saobracaj, kao i jos celu lepezu operativnih radnji. MUP sa druge strane je ogranicen zakonom i ne moze da vrsi operativne radnje bez naloga sudije.
Zato su se provajderi bunili za ovaj novi zakon jer bi to dopustalo kafe kuvarici iz BIA da gleda ko sta radi na bilo kom provajderu i da prati saobracaj bilo koga u celoj Srbiji, e tako stvari stoje. :)
Citat:
Medjutim, vidis - Cloud Computing i te kako ima veze sa ovim problemima - kako se vise servisa seli u "Cloud" tako ce biti i vise problema za sprovodjenje nacionalnih zakona o zastiti privatnih podataka. Zamislite, recimo, neka nemacka firma outsourcuje svoj IT preko neke nemacke IT-service kompanije koja ima "Oblak" koji se nalazi u DE, NL i UK, a zakoni o zastiti privatnih podataka se VRLO RAZLIKUJU u DE, NL i UK - sta onda?
Ovo otvara mali milion pitanja:
1. Da li je DE kompanija prekrsila zakon jer se neki od njenih podataka nalaze van DE?
2. U slucaju spora u vezi prekrsaja zakona o privatnosti podataka, gde je nastao prekrsaj - u UK, NL ili DE?
3. U slucaju spora, koji ce sud biti nadlezan?
4. Kao korisnik, zanima vas u kojoj zemlji ce biti vasi podaci - kako to znati ako "cloud" pocne da se siri ko zna gde?
Vidis, i te kako ima puno toga da se razresi oko "CLoud Computinga" i mogu ti reci da mi se mnogo toga u ovom stanju kakvo je danas ne dopada. Ne zelim da moj bankarski racun u bazi podataka bude po nekim serverima u Indiji zato sto je moja banka odlucila da outsourcuje svoj IT u "Oblak".
Gledaj sud je nadlezan na mestu gde je krivicno delo nastalo, osim ako nije suprotno uredjeno ugovorima izmedju EU zemalja DE UK i NL, normalno za takve sporove dolazi do kolizije pravnih normi i onda stvarna i mesna nadleznost je malo zeznuta. Stvarno nadlezni sud za takve stvari moze da bude neki organ koji su EU zemlje odredile da bude sud koji ce da raspravlja u sporovima izmedju EU zemalja na primer. U svakom slucaju za to sto ti hoces da pitas je nadlezna konvencija koja regulise koji sud je stvarno i mesno nadlezan i ako su sve tri zemlje potpisnice konvencije onda ce se primenjivati konvencija, u slucaju da pak nisu onda ako su tebi povredjena na primer intelektualna prava u Holandiji a drzavljanin si Nemacke, sud koji ce biti nadlezan mesno je sud u Holandiji ili bolje receno u zemlji gde je povreda tvog prava izvrsena.
Za ove sporove ja mislim da postoji konvecija, jer konvencija zasigurno postoji o povredama intelektualnog prava, tako da konvencija regulise sva ta pitanja.
[ Ivan Dimkovic @ 20.11.2008. 12:42 ] @
Citat:
staticInt
E tu sam te cekao, ne mogu da vide to je tacno ali ako oni vide da neko to koristi dodju ti na kucu da te pitaju zasto to koristis, pa im lepo kazes kljuc i sve ostalo sto treba da provere sta si radio, ako ne verujes ja ti ovo pricam iz prve ruke, radim sa covekom koji radi za BIA pa mi je ispracao kako stoje stvari kad se saobracaj kriptuje nekom jacom enkripcijom koji oni nisu u stanju olako da razbiju.
Naravno, uvek postoji argument sile - koji svako moze da primeni, i onda enkripcija ne pomaze jer moras da se setis kljuca.
Na svu srecu, staticInt, i za to postoji resenje - sto dokazuje da je mozak uvek pametniji od pendreka :)
Radi se o sakrivanju enkripcije tako da ne postoji nacin da se vidi da je enkripcija uopste koriscena. TrueCrypt, recimo, ima tu opciju. Postoji vrlo elegantno resenje da se dodatni kriptovani materijal ubaci unutar kriptovanog materijala, na nacin na koji ga je nemoguce pronaci bez da tacno znas gde je (i, koja je sifra) - oni koji nemaju sifru za taj "enkriptovani u enkriptovanom" materijalu nece imati mogucnost ni da ustanove da uopste postoji neki dodatni materijal. Vrlo lepo :)
Tako, recimo, mozes sakriti enkriptovani drajv UNUTAR enkriptovanog drajva, da se on ne vidi. BIA ti zakuca na vrata sa kostolomcima, ti lepo ih pustis na kucu, posluzis kaficom - i das im kljuc za tvoj TrueCrypt volume - oni dekriptuju i to je to - svi srecni. MATEMATICKI NE POSTOJI NACIN da oni saznaju da postoji drugi drajv unutra (jer je on u sumu slucajnih brojeva) - pa postoji slaba sansa da nesto urade osim da konstatuju da na tvom kriptovanom drajvu nema nista sumnjivo.
Inace, isto tako - postoji ista stvar i za dvosmernu komunikaciju + da stvar bude lepsa, svaki kljuc koji se sazna ne moze biti koriscen za dekriptovanje proslih podataka + naravno, sve ono o "sakrivanju" vazi i za 2-smernu komunikaciju. Tako da, opet, BIA moze dobiti svoje dekriptovane poruke, ali i dalje nece videti "pravu stvar" :)
Naravno, sad ti mozes reci da ce BIA da te zatvori u mracnu, hladnu i vlaznu prostoriju i da te muci dok ne saznaju ono sta hoce, ali mislim da se previse udaljavamo od teme onda - na kraju krajeva, mislim da je i takvim mozgovima kao sto su "bezbednjaci" jasno da uz pomoc torture NE mozes dobiti kvalitetne informacije.
Citat:
Ne znam da li si znao ali trenutno u BIA 90% operativnog posla radi bez ikakvih naloga i dopustenja, cak nisu zakonom uredjena ni ogranicenja u pogledu operativnih radova, sto znaci da tebe neko moze komotno da prisluskuje bez sudskog naloga i da ti prati internet saobracaj, kao i jos celu lepezu operativnih radnji. MUP sa druge strane je ogranicen zakonom i ne moze da vrsi operativne radnje bez naloga sudije.
Na svu srecu, za to sta BIA radi i kako radi me, hvala bogu, bas briga :)
Takodje, mislim da 99% problema sa privatnosti za koje bi se ljudi OVDE interesovali nemaju veze sa "tajnim sluzbama" vec sa pravnim licima i klasicnim komercijalnim zloupotrebama privatnih podataka. Cisto sumnjam da je puno ljudi ovde "materijal" za tajne sluzbe.
Tako da mislim da sa "BIA-om" ovde masimo temu, i to debelo.
[ Stefan Jocic @ 20.11.2008. 13:44 ] @
Ma znate koji jos problem,pored sigurnosti ima.Recimo na svom PC-ju ili MAC masini mozete da radite sta hocete,razna podesavanja...unutar operativnog sistema...mozete da menjate registre,razne fajlove,permisije i sl.Pa i kad kupite hosting neko dozvoljava modifikaciju php.ini fajla,neko ne.Problem ce biti da ako se predje na online sisteme, da li cemo moci da pristupimo nekim naprednim podesavanjima (ispod haube)?Onda svaka od tih kompanija ima ce TOS,koji ce svi korisnici morati da postuju itd.Verovatno se i odredjeni sadrzaji,kao npr.pornografija biti zabranjeni.Primenjivace se pravila interneta...
Bas citam zadnje postove...koje govore o trenutnoj situaciji i drzavnim spijuniranjima.Pa to je mozda trenutno bitno...ali za 10tak godina to nece biti vazno.Zato sto spijuniranje nece biti moguce na takvim operativnim sistemima,jedino ce administratori,korisnicka podrska i vlasnik moci da rade takve stvari.Hacking verujem da ce biti totalno sasecen u korenu,bas zbog ovakvog zatvorenog pristupa sistemu.
Sve u svemu, svaka trenutna pravila,ideologija,tematika i svrha informatike bice promenjeni.Jedino sto ce se promeniti jeste,veci prihod kompanijama koji ce razvijati ovakve Operativne sisteme i web aplikacije.
Ujedno,budite sigurni,da ce veliki hardware kompanije isto takodje zaradjivati mnogo vise nego sada.Evo npr. ljudi ne menjaju svakog dana PC ili MAC masinu (racunar),dok za potrebe online OSa i web aplikacije velikim software kucama bice potrebni serveri,i prateci hardware kako bi 24/7 bili dostupni korisnicima.I sami znate da svemu dodje kraj pa i hardveru,prodavace istu kolicinu hardvera kao i sada,samo sto vrednost takvog hardvera bice puno puta veca.A i nove masine "masine buducnosti" bice po principu thin clienta,a sve sto je novo...puno i kosta.Imati takav racunar bice sansa za pracenje IT trendova...ovakvi racunari bice privilegija.
Pa onda dolazimo do jos jedne stavke...serviseri racunara (software) vise nece biti potrebni to ce raditi korisnicka podrska koja vam bude prodala licencu za koriscenje njihovih OS-ova.
[ Majstor_Pućko @ 20.11.2008. 14:15 ] @
Hvala ti, nista od ovoga ne bismo znali da nas ti nisi prosvetlio...
Btw, mislim da ce ta centralizacija upravo imati suprotan efekat na hardversku industriju, zaista ne znam odakle ti zakljucak da ce proizvodjaci profitirati, ako smanjis broj delova kod klijenta + veliki broj proizvodjaca ostale opreme bi takodje ostao bez posla.
Ne treba izigravati Nostradamusa, vec je potrebno pozabaviti se trenutnim i realnim problemima koje donosi "Cloud Computing".Opste poznata cinjenica jeste, da svi ljudi koje poznajem, retko i nevoljno ostavljaju licne podatke bilo koje vrste na internetu.Siguran sam da vecina clanova ES foruma, ima tzv. spam-catch e-mail naloge, koje koriste kada se registruju na neke sajtove koje ce samo jednom da posete jer im je trebalo nesto, a registracija je bila obavezna. I podatke ostavljaju samo tamo gde je zaista nuzno.
Uvek citiram profesora iz Sigurnosti RM koji kaze: "Najbezbedniji je onaj sistem koji se ne koristi", analogno tome ja kazem: Da su najbezbedniji oni podaci koji ne napuste korisnicki racunar, jer kada ih korisnik jednom pusti, on apsolutno nema nikakve garancije da ce njegovi podaci biti zasticeni i cuvani. Naravno sada ce neki reci "TOS-ovo, ono". Ne, budimo realni, da li ti mozes znati, ako neki admin uradi redovan backup baze, i slucajno mu se "omakne" i nareze jednu kopiju viska ? I don't think so...
Jedino neko odrzivo resenje bi bilo, kao sto sam vec ponovio, kriptovanje svih podataka u bazi sa 2 kljuca, gde bi jedan bio korisnicki, a drugi serverski. Tako da bi podaci bili bezvredni administratoru, osim u slucaju da ima korisnicki kljuc.
[ Stefan Jocic @ 20.11.2008. 14:44 ] @
@Majstor_Pućko
Znam,da vecina nas ovo zna,ali forum nije osnovan samo za pofesionalce,zato to napominjem.Ne moze svako da bude profesionalac kao sto smo ja,ti i ostali koji su ucestvovali u ovoj temi.Ovo pisem radi onih koji nisu iz nase struke,i kojima sve ovo moramo detaljno objasniti.Naravno da je tvoj profa u pravu,i tako i jeste.
A sto se tice hardware kompanija,tu,izvini,moram da te ispravim.Gledaj ovako,proizvodnja i prodaja posebnih racunara tipa thin clienata u prvom talasu kosta ce...verovatno mnogo vise nego danasnji prosecni racunar,verovatno cak vise i od novog PowerMac-a G5.Normalno ta cena kao i dosada zavisice od proizvodjaca,kvaliteta,tehnologije izrade itd.Takve racunare moracemo da kupimo, ukoliko zelimo da se bavimo ovim poslom.A velike softver firme,ponavljam,morace negde da skladiste svoj OS i web aplikacije,da bi korisnicima omogucili stalan pristup.Sa ovom tehnologijom koju danas imaju/imamo ovakav neki live online OS i neke web aplikacija,verovatno nemogu da rade normalno,zbog infrakstrukture,bandwidth-a i ostalih stvari.Znaci oni ce morati da menjaju/nabave novu opremu,cija ce cena ,novih generacija "servera" kostati puno.
Pazi,racunica je prosta,svi koji sad imaju racunare,morace da ih promene u te nove racunare.Neki zbog posla, neki zbog zabave itd.A morace sigurno da promene.Jer je IT poslednjih godina,poboljsao produktivnost firmi,fabrika,organizacija itd.Znaci korisnici (kako poslovni tako i oni kucni) morace da se pomire sa ovim.A zamisli koliko ce kostati...sve to...nas...jadne korisnike.Naravno,uvek postoji mogucnost da se ostane sa starom tehnologijom,offline OSom, i obicnim offline aplikacijama.Ali sta ces kad ti treba neka komponenta,ali to se vise ne proizvodi.Velike hardware firme ce povuci tada sve komponente za danasnje PC-je,nece kao Zastava da obzbede rezervne delove za narednih 6-7 god.Promena ce biti spora,polako ce sve vise web aplikacija ulaziti u nas zivot,a nagla promena PC-ja bice neizbezna.
Citat:
Majstor_Pućko:Hvala ti, nista od ovoga ne bismo znali da nas ti nisi prosvetlio...
Sorry nisam skontao zasto si ponavljao i detaljisao, ok.
Sto se tice hardvera, obrati paznju na tvoju predpostavku da ce Thin Client-i kostati vise.
Citat:
Thin client hardware is generally cheaper because it does not contain a disk, application memory, or a powerful processor. They also generally have a longer period before requiring an upgrade or becoming obsolete.
Kao sto vidis, tehnologija samog thin clienta vec postoji i ona je jeftina zato sto je vec razvijena i dolazi sa obicnih PC-jeva.
A druga i svakako najvaznija stavka jeste cena. Ako TC budu skupi, nece hteti niko da ih kupi, i samim tim ce proizvodjaci biti primorani da proizvode PC kako ne bi bankrotirali.
Citat:
A single PC can usually power five or more thin clients. A more powerful PC or server can support up to a hundred thin clients at a time. A high-end server can power over 700 clients.
Kao sto vidis nije potrebna ni neka ultra skupa serverska tehnologija...
Sto se tice TC, cinjenica je da neosporno ima odredjene prednosti u odnosu na PC. I njegova primena je sasvim opravdana u velikim kompanijama, drzavnim institucijama itd. upravo zbog njegovih neospornih prednosti. Danas vec postoje rezne Web Aplikacije za ERP, gde se i dalje korsti terminalski model. Posto vec sada imamo Gigabitni Ethernet, opticki kablovi su polako sve pristupacniji, jasno je da je takav sistem u LAN-u vise nego povoljniji.
E problemi nastaju kada sve to preselimo na Internet, sto zbog brzine, sto zbog bezbednosti. A isto tako verujem da ce korisnicima biti ostavljen izbor, cak i ako se TC probije na trzistu, mislim da ce i dalje biti PC-jva, mada ce njihovi vlasnici biti sigurno posmatrani kao neki kontrasi i tech freak-ovi. A da ne pominjem koliko ce da kostaju...
Cinjenica je da TC nece uspeti na Home trzistu, ako ga obicni korisnici odbiju. Za sada svi isticu samo dobre strane, skrivajuci potencijalno problematicne, upravo zbog klike koju pravi ekipica jajar.... pardon ...japija. Na kraju se sve svodi na marketing i propagandu. E sada ko ce odneti pobedu: Vojvoda Stallman i njegova FSN hajducija, ili "New Age" IT okupatori? To nama ostaje da procenimo, i da idimo: "ko je vjera, a ko li nevjera"
[Ovu poruku je menjao Majstor_Pućko dana 20.11.2008. u 16:33 GMT+1]
[ pri3rak @ 20.11.2008. 15:34 ] @
Citat:
jockeal: @Majstor_Pućko
A sto se tice hardware kompanija,tu,izvini,moram da te ispravim.Gledaj ovako,proizvodnja i prodaja posebnih racunara tipa thin clienata u prvom talasu kosta ce...verovatno mnogo vise nego danasnji prosecni racunar,verovatno cak vise i od novog PowerMac-a G5.
Inace nekako ne vidim cak iako bi zazivelo to cega se bojis zasto bi ti racunari kostali kao Mac Pro danas? Pa ako malo pogledas tako nesto sto se performansi tice i najjeftiniji racunari danas mogu da podnesu, a softver bi ti bio jos manji problem sa cenom.
Na dalje nekako stalno iznosis teze u kontekstu neke zavere.OK relano to sto pricas bi softverskim komapnijama pogodovalo jer bi onda imale daleko sire trziste, pirateriu bi svele na nulu i sl, ali kako vidis hardversku industriju kao zrtvene jarce koji ce da dobrovljono iseku granu na kojoj sede? No na stranu sve taj takav koncept racunarstva je IBM (nakon ere glupih terminala) propagirao vise puta i nikad mu uspelo nije, u nekoj zadovoljavajucoj meri cak ni tamo gde je taj koncept sasvim OK (korporacije, drzavna uprava. ...... )
I kao sto ekoh vec pre, to nije nesto sto realno moze da zazivi na trzistu tako da ga ljudi zele, ako bi se oistvarilo bilo bi dekretom uvedeno sto znaci da bi ti to samo bila jedna stavka u gubitku prava koja sada vec imas, i sumnjam da bi to bilo koga posebno opterecivala spram ostalih problema.
[ Stefan Jocic @ 20.11.2008. 17:56 ] @
@pri3rak
Da mislio sam na Power Mac G5,ali i na iMac 20" C2D 2.4/1Gb/250GB/ ! - kog sam zaboravio da dodam
[ pri3rak @ 20.11.2008. 19:02 ] @
ne kapiram bas najbolje, zasto pominjes masinu koja se ne proizvodi dve godine, sa novom masinom koja se proizvodi ali spada u nizu apple klasu od one u kojoj se nekada power mac g5 nalazio?