[ Binary Mind @ 19.11.2008. 22:15 ] @
Kada neko pomene imena kao sto su Enermax, PC Power&Cooling, Tagan, Silverstone, Antec, Corsair, Thermaltake, Cooler Master ili Chieftec i tako dalje hardverski entuzijasti to vezuju za proizvodjace kvalitetnih napajana. Jel' tako? Naravno da jeste, barem medju nama hardverasima. Medjutim cinjenica je da mnoge od ovih firmi ne proizvode svoja napajanja, nego ih proizvode druge firme za njih. Sledece pitanje koje se namece je: "Pa ko je to onda proizveo mog Corsaira ili ThermalTakea? Odgovor je sledeci... Vrlo je lako, u vecini slucajeva, utvrditi ko je originalni proizvodjac napajanja preko tzv. UL (Underwriters Laboratories) sertifikacionih brojeva (vise o UL standardima na sledecoj web stranici). Na primer danas sam otvarao jedno Comtrade-ovo kuciste (PA Design & Manufacturing Co.) i hteo sam da izvrsim eksperiment. Otvorio sam kuciste, posto sam ionako trebao da radim servis na doticnoj masini (K8 procesor, VIA ploca, 1GB RAM-a itd.) otshrafio napajanje, kad ono imam sta da vidim :) Napajanje je imalo ono sto sam trazio :) UL sertifikacioni broj E166947:



Eksperiment je mogao da zapocne. Otisao sam na UL Online Certifications Directory, ukucao UL broj i utvrdio sam da je napajanje proizveo Enhance Electronics koji inace proizvodi neka kvalitetnija Cooler Master, Silverstone i Zalman napajanja.

Ovo je Cooler Masterovo napajanje koje je takodje proizveo Enhance:



Evo primera jos jednog Cooler Master napajanja (RS-900-AAAA-A3). UL sertifikacioni broj je E320127 sto ce reci da ga je po broju proizveo Cooler master ali nije tako. Originalni proizvodjac je AcBel Polytech:



Ovaj primer sam namerno naveo, jer ponekad pomocu UL brojeva ne mozete da otkrijete ko je OEM proizvodjac napajanja jer ce se pojaviti ime vlasnika robne marke/imena/brenda/ proizvoda, u ovom primeru Cooler Mastera, a ne OEM proizvodjaca tj. AcBela.

Evo jos jednog primera gde UL broj nije broj OEM proizvodjaca napajanja nego vlasnika robne marke proizvoda. Rec je o klasicnom PC Power&Cooling Silencer 750W Quad napajanju. UL broj je E131500 sto je broj PC Power&Coolinga a OEM je Seasonic:



Kod PC Power&Cooling Silencer serije napajanja postoje isti modeli sa nekoliko UL brojeva, u zavisnosti od datuma proizvodnje, jer ih je pre Seasonic-a proizvodio i Sparkle. Sve novije verzije proizvodi Seasonic.

Postoji i primer kada se proizvodjac i vlasnik robne marke podudaraju po UL broju kao u slucaju ovog Enermax-a:



UL broj se ne vidi dobro, zato sto je slika mala, ali je u pitanju E134014 tj. Enermaxov.

Jos jedan primer gde se sve podudara je ovo FSP Group (Fortron Source) napajanje:



UL broj je E190414 tj. jedan od FSP-ovih.

Znaci poenta price je da za svako napajanje koje ima UL sertifikacioni broj mozete, u vecem broju slucajeva, videti ko ga je zapravo proizveo. Kada vidite koji je UL broj na vasem napajanju odete na UL Online Certifications Directory ukucate zeljeni UL broj i dobijete podatke o proizvodjacu, opet napominjem, u vecem broju slucajeva posto ima izuzetaka kada podaci nisu verodostojni. Jos moram da napomenem da napajanja koja nisu predvidjena za prodaju na Americkom trzistu ne moraju da imaju UL broj. To vazi i za serije boljih "brand" napajanja. Kung fu i ping pong napajanja su medju najvecim kandidatima da budu bez UL broja :)

Znaci da ponovim: Postoje poznate firme koje u svojoj ponudi imaju kvalitetna napajanja ali ih u stvari ne proizvode pa je dobro znati ko je pravi OEM/ODM proizvodjac. Verujem da je tema interesantna pa evo... Istrazivanje moze da pocne.

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 09.02.2014. u 01:18 GMT+1]
[ Binary Mind @ 20.11.2008. 13:06 ] @
Kad se kupuje napajanje gledaju se razliciti faktori poput snage (Meri se u vatima {W}. Dosta firmi preteruje pri deklarisanju nominalne snage svojih napajanja na nalepnicama.), jacine stuje (Amperaza), nacina na koji su izvedeni kablovi (modularna i obicna napajanja), PFC-a, ATX12V verzije, nacina na koji su izvedeni +12V vodovi (single vs. multi rail) itd. Po meni najbitniji faktor je upravo OEM (Original Equipment Manufacturer) ili originalni proizvodjac. Mnogo napajanja koja se prodaju pod odredjenom robnom markom su ustvari rebrandirana OEM napajanja koja je proizvela neka druga firma. Mnogo je malo firmi koje su i vlasnici brenda/robne marke i OEM-i u isto vreme kada su napajanja u pitanju. Zato cu sad da nabrojim neke poznatije OEM-e za napajanja. OEM-i koji prave napajanja visokog kvaliteta su:

Seasonic: Duga tradicija (Jos od 1980 proizvode napajanja za IBM i Apple). Napajanja su im uvek medju najskupljima. Prodaju napajanja i pod svojim imenom, ali su rebrandirani Seasonici mozda i jos bolja kupovina. Neki od brendova koji koriste ili su koristili Seasonic kao OEM su: PC Power&Cooling, Corsair i Antec.

Enermax: Enermax je ime za sebe pa ga zato stavljam ispod Seasonica. I proizvode i prodaju napajanja pod svojim imenom. Ne prave napajanja ni za koga drugog. Napajanja su vrhunska.

Zippy/Emacs: Isto zasebna vrhunska klasa napajanja. Ne prave napajanja ni za koga drugog.

Channel Well Technology: Takodje kompanija koja se duze vremena bavi proizvodnjom napajanja. Poznati su po mesovitom kvalitetu svojih proizvoda, ali u zadnje vreme izbacuju vrlo kvalitetna napajanja. Neki od brendova koji koriste ili su koristili CWT kao OEM su: Chieftec, Corsair, Foxconn, GigaByte, Hiper, LC Power, ThermalTake, Xclio, Xigmatek...

FSP Group: Vlasnici su firmi kao je vec pomenuti Sparkle, a imaju udela i u 3Y Power-u. Oni su npr. i OEM-i a imaju i svoju robnu marku FSP ili Fortron. Neki od brendova koji koriste ili su koristili njih kao OEM su: Antec, Be Quiet!, GigaByte, OCZ, Silverstone, Zalman itd.

Topower: Proizvodjaci jako kvalitetnih napajanja, koja spadaju u jeftiniju varijantu. Neki od od brendova koji ih koriste ili su ih koristili kao OEM su: Be Quiet!, BFG, ePower (Topower-ov brend), Mushkin, NZXT, OCZ, Raidmax, Scythe, Spire, Tagan (svi Tagani su Topower) itd.

Enhance Electronics: Takodje vrhunski proizvodjac koji prodaje napajanja i pod svojim imenom. Neki od brendova koji ga koriste ili su ga koristili kao OEM su: Akasa, Antec, Asus, Chieftec, Cooler Master, Xclio, Zalman...

Acbel Polytech: Poznati proizvodjac koji u zadnje vreme pravi odlicna napajanja vrhunskog kvaliteta. Prodaju i svoja napajanja. Neki od brendova koji ga koriste ili su ga koristili kao OEM su: Asus, Chieftec, Cooler master, GigaByte, Lian Li...

High Power/Sirfa/Sirtec: Isto poznati OEM. Prodaje napajanja i pod svojim imenom High Power. Neki od brendova koji ga koriste ili su ga koristili su: Chieftec, Lian Li, Scythe, Thermaltake, Tuniq...

Delta Electronics: Malo veci proizvodjac kvalitetnijih napajanja, mada su neki modeli po zlu poznati kao i neki CWT-i. Prodaju napajanja i pod svojim imenom. Vecina Chiefteca iz GPS serije su Delte. Neki od brendova koji Deltu koriste ili su je koristili kao OEM su: Antec, Asus, naravno Chieftec, ThermalTake (Litepower serija)...

Seventeam Electronics: Mali OEM koji pravi vrhunska napajanja. Prodaje i svoja. Neki od brendova koji ga koriste ili su ga koristili kao OEM su: Cooler Master, Silverstone, Zalman itd...

Impervio Electronics: Mali OEM koji pravi napajanja izuzetnog kvaliteta. Prodaje i svoja. Brendovi koji koriste Impervio kao OEM su: OCZ, Silverstone i Xclio.

Ima jos malih poznatih Oem-a kao sto je Win-Tact koji pravi Turbo cool seriju za PC Power&Cooling, ali ovo je od prilike to.

Za nas je od vecih mozda interesantan Huntkey koji proizvodi skoro sva LC Power napajanja osim jacih serija koje proizvodi CWT i mozda par modela koje proizvodi Andyson. Ima jos OEM-a za napajanja, ali mislim da je ovo vise nego dovoljno za pocetak. Jos da napomenem da Codegen uglavnom pravi svoja napajanja i da su neke srednje nize klase u odnosu na vecinu pomenutih OEM-a i brandova ovde.

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 21.10.2009. u 00:01 GMT+1]
[ calexx @ 20.11.2008. 14:11 ] @
Chieftec napajanje, proizvođač Sirtec.
[ Binary Mind @ 20.11.2008. 14:26 ] @
Ubedljivo najvise Chieftec-ovih napajanja je napravio Sirtec, mada je kod nas cesta i GPS serija koju je vise proizvodila Delta a u manjoj meri Sirtec. Koji model Chiefa ako nije tajna?
[ calexx @ 20.11.2008. 15:00 ] @
Napajanje HPC-360-202 a kućište je neko Matrix (Matrox ili tako nekako) midi ... pogledaću posle na sajtu. Valjda odmah ispod Big Tower serije.
[ GM_X @ 23.11.2008. 15:57 ] @
Vrlo korisna tema. Baš me je zanimalo ko ustvari pravi ova Chieftec napajanja i ako je verovati onom sajtu fabrika je:
CHIEFTEC INDUSTRIAL CO LTD
5TH FL
35 LANE 513 REI KUANG RD
NEIHU, TAIPEI TAIWAN

Kutija izgleda ovako, slikano telefonom na brzinu, ali vidi se odprilike


Kad unesem tamo broj sa napajanja


I klik na onaj code Link to file


Što bi rekli dobro sam pazario. Valjda.

[Ovu poruku je menjao GM_X dana 23.11.2008. u 17:09 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao GM_X dana 23.11.2008. u 17:12 GMT+1]
[ Binary Mind @ 23.11.2008. 18:44 ] @
Taj Chief je odlicno napajanje, a nije ni preterano skupo. Na zalost i on spada u izuzetke, za koje sam vec napomenuo da postoje, gde se na osnovu UL sertifikacionog broja ne moze saznati ko je OEM. OEM je u ovom slucaju Channel Well Technology (CWT) i radi se o dobrim i efikasnim modularnim napajanjima.
[ optix @ 25.11.2008. 17:53 ] @
Chieftec CFT-560-A12S; E144195 - SIRTEC INTERNATIONAL CO LTD
[ Brodoplovac @ 26.11.2008. 01:31 ] @
Imate o ovoj temi na:
http://www.hardwaresecrets.com/article/370

Našao sam i ovaj spisak:

Razlog za editovanje: Binary Mind je primetio da je ovaj spisak sa sajta www.jonnyguru.com, pa sam ažurirao spisak kopirajući ga direktno sa jonny-ijevog sajta.

2THE MAX ASIA PACIFIC LTD
E245020 2The Max. Has some known to be built by CWT.

2THE MAX INTERNATIONAL LTD
E198434 2The Max. Has some known to be built by CWT.
3Y POWER TECHNOLOGY
E142723 FSP has controlling interest in company. OCZ Evostream.

ABLECOM TECHNOLOGY INC
E193726
Ablecom is a division of Supermicro. Known to be built by Lite-On.

ACBEL POLYTECH INC
E131875
Some Asus, some Cooler Master.

ACBEL POLYTECH INC
E193721
Some Asus, some Cooler Master.

ACHME CORP
E158036 Makes PSU's for Shuttle SFF

ALLIED LEADER INTERNATIONAL LTD
E214301 Actually built by L&C

ANDYSON INTERNATIONAL CO LTD
E239028 some Hiper, some Aerocool, Sunbeamtech, BGears, Powercooler, some Raidmax, some UltraProducts, some GTR, some Sansun.

ANTEC INC
E176105 Actually built by HEC, CWT, Delta and Seasonic. Basiq line built by FSP.

ASTEC INTERNATIONAL LTD
E132002 Astec

ASUSTEK COMPUTER INC
E227596
Some Asus has been known to be built by AcBel Polytech.

ATHENATECH USA INC
E244485 AthenaTech

ATNG POWER CO LTD (a.k.a I HORNG POWER CO.)
E186010
Some Enlight, some GTR, some Rosewill, old (like 600W) BFG, some Coolmax

BESTEC POWER ELECTRONICS CO LTD
E127778 Bestec

BOSER TECHNOLOGY CO LTD
E196086 Boser

BROADWAY COM CORP (aka OKIA)
E194657 BCC, Okia

CASING MACRON TECHNOLOGY CO LTD
E199529 Casing Macron, Xilence Power, some Point of View.

CHANNEL WELL TECHNOLOGIES (USA) INC
E193705
CWT, Arrowmax, some Antec, some Thermaltake, some Inter-Tech, some Chieftec, some Hiper, some GTR, some LC-Power, some Corsair, some Coolmax, Xclio, 2TheMax, CRS.

CHANNEL WELL TECHNOLOGY CO LTD
E161451
CWT, Arrowmax, some Antec, some Thermaltake, some Inter-Tech, some Chieftec, some Hiper, some GTR, some LC-Power, some Corsair, Xclio, 2TheMax, CRS.

CODEGEN TECHNOLOGY CO LTD
E211481 Codegen

COMPUCASE ENTERPRISE CO LTD
E199442 a.k.a "Herolchi" or "HEC"

CORSAIR MEMORY INC
E307858
Actually built by either Seasonic or Channel Well.

DEER COMPUTER CO LTD
E203196 Apex/Allied, Austin, Deer, L&C, Foxconn

DELTA ELECTRONICS INC
E131881 Delta, Some Enlight.

DELTA ELECTRONICS INC
E217431 Delta

DELTA ELECTRONICS INC
E313881 Delta

DYNAPOWER U S A
E195877 http://www.dynapowerusa.com/. eJet brand spotted as being made by Topower.
ELWIN TECHNOLOGY CO LTD E304270 some Raptoxx

ENERMAX TECHNOLOGY CORP
E134014 Enermax

ENHANCE ELECTRONICS CO LTD
E166947
Enhance, Akasa, some Silverstone (Element and Strider), some Xclio (Stable Power), some NorthQ, some higher-wattage Zalman, some Asus, most Q-Technology, Some higher-wattage Cooler Master Real Power Pro units.

ENLIGHT CORP
E147234
Currently built by Delta.

ETASIS INC
E176239
Etasis, some Chenbro (installed), some Silverstone.

FORE POINT INDUSTRIAL LTD
E175472 Fore Point, Fortrex and Focus are same company across three different factories.

FORTRON/SOURCE CORP
E135662
FSP, Sparkle, OCZ GameXstream, some In Win, Aopen, Power Man, some AmacroX, Powertech, some Zalman, Engelking, Sharkoon, some SilverStone, some SilenX, Antec Basiq line, some Tacens.

FOXLINK TECHNOLOGY LTD
E211458 Foxlink

FSP GROUP INC
E190414
FSP, Sparkle, OCZ GameXstream, some In Win, Aopen, Power Man, some AmacroX, Powertech, some Zalman, Engelking, Sharkoon, some SilverStone, some Point of View, some SilenX, Antec Basiq line, some Tacens.
HEROLCHI ELECTRONIC CO LTD
E199442 HEC, CompuCase, Older Antec

HIGH PERFORMANCE GROUP LTD
E303928
Actually built by Andyson or Channel Well.

HIGH PERFORMANCE PC LTD
E245388
Actually built by Andyson or Channel Well.

HIPRO ELECTRONICS CO LTD
E143709
Hipro, some Cooler Master. Hipro with TOP prefix in part number built by Topower.

I-STAR COMPUTER CO LTD
E155314 I-Star

ICP ELECTRONICS INC
E209781 IEI Technology, ACE

IN WIN DEVELOPMENT INC
E193791
In Win with FSP prefix in part number built by Fortron Source. IW part number indicates in house build.

JOU JYE ELECTRONIC CO LTD
E178102
Jou Jye, AMS Mercury.
KEY MOUSE
E149998 Some CompUSA, Soyo Raptor, Maxpower

KINGWIN INC
E197467
Some Kingwin have been know to be built by Super Flower
LEADMAN ELECTRONICS Leadman, Powmax, Diablotek, ATADC

L & C TECHNOLOGY INC
E164554 L&C, Apex/Allied, Austin, Deer. NOT to be confused with "LC-Power"

LINKWORLD ELECTRONIC CO LTD
E131039 Linkworld

LITE-ON ENCLOSURE USA INC
E197555
Lite-On, Supermicro/Ablecom, some Foxconn

LITE-ON TECHNOLOGY CORP
E132068
Lite-On, Supermicro/Ablecom, some Foxconn

MAPOWER ELECTRONICS CO LTD
E147055 Mapower

MEAN WELL ENTERPRISES CO LTD
E183223 Mean Well

MITAC INTERNATIONAL CORP
E148001 Mitac, Tyan

MSI COMPUTER CORP
E304116 Known to be built by Solytech

NEWTON POWER LTD
E173738 Newton

NEXUS TECHNOLOGY BV
E222910 Known to be built by FSP

OCZ TECHNOLOGY
E243823
Modstream and Powerstream models built by Topower. GameXstream built by FSP. Evostream built by 3Y.

PC POWER & COOLING INC.
E131500
Old Silencers built by Sparkle (now FSP.) Current Silencers built by Seasonic. Turbo-Cool built by Win-Tact.

SAN HAWK TECHNIC CO LTD
E166826
Sky Hawk, Eagle Technology (Sky Hawk USA), some CompUSA Master Power.
SHENZHEN CHI YUAN INDUSTRIAL CO LTD E181356 Ever Green, Huntkey, North Q, Dynex, some LC-Power, nMedia PC, some Chill-Innovation.

SEA SONIC ELECTRONICS CO LTD
E104405
Seasonic, Corsair, some PCP&C Silencer, some Antec (NeoHE, TP Trio).

SEVENTEAM ELECTRONICS CO LTD
E141400
Seventeam, Some MGE, XG (a division of MGE), Cooler Master eXtreme Power 600W, Thermaltake PurePower 560W, some Masscool/Nextherm/Sytrin, some Ultraproducts, SilverStone Olympia.

SHUTTLE INC
E239511 PSU's in Shuttle SFF's made by Achme

SIRTEC INTERNATIONAL CO LTD
E144195
Some Thermaltake, some Coolmax, Highpower, Jeantech, Lian-Li, Yesico, some Raptoxx

SOLYTECH ENTERPRISE CORP
E223918
Often shows up as a "higher end" L&C, Deer or Apex/Allied. Some Rosewill, Supercase

SPARKLE POWER INTERNATIONAL LTD
E161885
Now a division of FSP (Fortron Source). Used to OEM PCP&C Silencer, some old nSpire.

SPIRE CORPORATION
E257731
Known to be built by Topower.

STARTECH.COM LTD
E224648 Startech
SUN PRO ELECTRONICS CO LTD
E210743 Sun Pro, Home Pro, some Rhycom, some Raidmax

SUPER FLOWER COMPUTER INC
E242429
Super Flower, Xion, some TTGI, Kingwin, Mad Dog Multimedia.

TAGAN TECHNOLOGY CO LTD
E223995
Known to be built by Topower.

TAIWAN YOUNGYEAR ELECTRONICS CO LTD
E126556
Some MGE, Some Rosewill, Aspire/Apevia, Ultra X-Connect (U.S 115/230V switch non-PFC model only)

THERMALTAKE TECHNOLOGY CO LTD
E303666
Known to be built by HEC, SevenTeam, Sirtec, Channel Well.

TOPOWER COMPUTER INDUSTRIAL CO LTD
E130843
Topower, ePower, Tagan, some TTGI, Spire, OCZ Modstream and Powerstream, some BFG, Mushkin, A+GPB, some Hipro, some Aerocool, Vantec, Scythe, Listan (be quiet! and Revoltec), some Raidmax, some Dynapower (also sold as "eJet").
UNITEK ELECTRONIC CO LTD
E250501 Atrix, Colors IT

VANTEC TECHNOLOGY INC
E244194
Known to be built by Topower.

VANTEC THERMAL TECHNOLOGIES INC
E197527
Known to be built by Topower.

WIN-TACT ELECTRONICS CORP
E172499
Builds PCP&C Turbo-Cool models.

WINTECH ELECTRONICS CORP
E178768
Wintech, Chieftec, Most Ultraproducts, some Rosewill, some SinTek, some CompUSA, some Sansun, some Levicom, some GTR.
WISEFAME INTERNATIONAL CO., LTD.
E257728 Safe Power

ZALMAN TECH CO LTD
E198072
Known to be built by FSP and Enhance.

ZIPPY TECHNOLOGY CORP
E143756
Zippy/EMACS, some Chenbro (installed).

Razlog za editovanje: Binary Mind je primetio da je ovaj spisak sa sajta www.jonnyguru.com, pa sam ažurirao spisak kopirajući ga direktno sa jonny-ijevog sajta.



[Ovu poruku je menjao Brodoplovac dana 26.11.2008. u 13:17 GMT+1]
[ Binary Mind @ 26.11.2008. 10:48 ] @
Na tom spisku su zastupljeni i OEM-i koje sam nabrojao, neki OEM-i koje nisam, kao i UL brojevi vlasnika robnih marki. Napajanja koja imaju UL brojeve vlasnika robne marke a ne pravog OEM-a treba da se otvore kako bi se na osnovu podataka sa PCB-a i/ili nekih SMD-ova utvrdilo ko je OEM proizvodjac. Inace je taj spisak malo zastareo i treba da se azurira. JonnyGURU je zapoceo sa ovim istrazivanjem ali kao sto rekoh lista je stara i treba da se dopuni.
[ aMeR K @ 26.11.2008. 11:40 ] @
Thermaltake Litepower 400W
Proizvodjac je Delta Electronics
[ Binary Mind @ 26.11.2008. 13:22 ] @
Da to je Deltino napajanje. Kvalitetno dual +12V rail napajanje. Za oko 30€ koliko kosta jako dobra kupovina za nezahtevne korisnike.
[ ksrele @ 26.11.2008. 14:08 ] @
Nigde nisam video da neko pise o Trust napajanju, recimo ja sam pre oko godinu i nesto kupio Trust PW-5550, nije bilo najjeftinije resenje ali nije bilo ni najskuplje. Da li sam pogresio ili ne?
Ne mogu da vidim broj jer je napajanje u kucistu pa nije bas zgodno da ga sada gasim i vadim.
Evo jedna slicica koju sam sada uslikao jedva :), ne vidi se bas mnogo.
[ Binary Mind @ 26.11.2008. 19:46 ] @
Po ovome sto sam video na fotografiji koju si prilozio to Trust napajanje, na svom kucistu, nema UL sertifikaciju ni broj, prema tome neko strucan ko ima pristup Trust napajanjima (ja trenutno nemam), bi mogao da otvori neki primerak, pod uslovom da tako ne ponisti eventualnu garanciju i proba da nadje neke informacije ili na stampanoj ploci, ili na nekom od ostalih delova poput transformatora. Stvarno ne bih da lupam, jer ne znam ko proizvodi Trust napajanja. Bilo bi korisno proveriti u svakom slucaju.
[ Stranger2 @ 27.11.2008. 08:08 ] @
ljudi pa nije to toliko bitno ko stvarno proizvodi kompjuterske komponente. Kod svih malo skupljih komponenti bitnije je pod kojim brendom su na trzistu.

Svaki brend je nesto prepoznatljivo. Svaka firma ulaze mnogo vremena i truda da bi svi proizvodi pod istim brendom imali ujednacen kavlitet, dizajn i druge prepoznatljive osobine. Ni jedan ozbiljan brend nece odobriti da se njihov znak i ime nadje na proizvdu koji ne zadovoljava njihove kriteriijume.

Na primer neki brend koji je poznat i prepoznatljiv po vrhunskom kvalitetu, kada osmisljava novi proizvod i odlucuje u kojoj fabrici ce ga proizvoditi vodi racuna o tome da ce on na kraju stvarno imati karakteristike njihovog brenda. Kada prave ugovor sa nekom fabrikom za proizvodnju nekog proizvoda onda recimo navedu stavke da mora biti nabavljen materijal iskljucivo takav i takav, da sav materijal bude prekontrolisan tri puta vise nego sto je normalno, da da se proizvod sastavlja sporijom i preciznijom metodom, da na kraju bute petorostruko vise i rigoroznije testiran nego sto je uobicajeno itd. Znaci poenta je da bez obzira koji je proizvodjac u pitanju, proizvod moze biti manje ili vise kvalitetan zavisno o tome kakvi kriterijumi su dogovoreni prilikom narucivanja proizvodnje.
Ista fabrika za neki manje poznat brend moze napraviti nesto srednje kvalitetno i bez neke posebne kontrole kvaliteta a za neki vodeci brend ce recimo proizvesti nesto zaista vrhunsko.

Da je proizvodjac bitniji od brenda onda bi isticali ime proizvodjaca umesto brenda. Postoji razlog zasto je naziv proizvodjaca skriven a brend istaknut. Razmislite o tome.

Dobar primer je recimo verbatim i taio yuen (ne znam da li sam dobro napisao). Ljudi koji su culi da se verbatim diskovi proizvode u taio fabrici veruju da su ti diskovi isti. Uopste ne moraju biti isti. Oni diskove sa taio brendom proizvode po svome dok diskove koji ce nositi verbatim brend i biti pakovani u verbatim kutije, proizvode po specifikacijama i kriterijumima koje je zahtevao verbatim.

Mnogi no name proizvodi su zapravo utvrdjeni kao skartovi pri kontrolnom testiranju u proizvodnji nekih poznatih brendova pa nisu smeli dobiti oznaku brenda da neki poznat brend ne bi doveli u vezu sa losim kvalitetom...
[ StORM48 @ 27.11.2008. 10:49 ] @
Mnogo si netačnih stvari nagurao u post, a nisu baš vezane za temu...

Citat:
Stranger2: ljudi pa nije to toliko bitno ko stvarno proizvodi kompjuterske komponente. Kod svih malo skupljih komponenti bitnije je pod kojim brendom su na trzistu.

Naravno da je bitno (nekima). Neki ljudi vole da znaju šta su kupili.


Citat:
Stranger2: Ni jedan ozbiljan brend nece odobriti da se njihov znak i ime nadje na proizvdu koji ne zadovoljava njihove kriteriijume.

Ovo nije tačno. Zavisi od proizvođača (Chieftec je jedno vreme bio teško đubre, jer su gurali samo Delte i to poslednji dreš), ali i od serije. Neke serije su bolje od drugih, jer su bazirane na boljim OEM napajanjima.

Citat:
Stranger2: Da je proizvodjac bitniji od brenda onda bi isticali ime proizvodjaca umesto brenda. Postoji razlog zasto je naziv proizvodjaca skriven a brend istaknut. Razmislite o tome.

Mnogi no name proizvodi su zapravo utvrdjeni kao skartovi pri kontrolnom testiranju u proizvodnji nekih poznatih brendova pa nisu smeli dobiti oznaku brenda da neki poznat brend ne bi doveli u vezu sa losim kvalitetom...

Pišeš malo napamet. Od koga "da dobiju" oznaku brenda? Pa nije to konkurs. Brend firma stvara sama, a OEM proizvođači se eksponiraju sasvim dovoljno na OEM tržištu (tržište velikih proizvođača). Oni ne prodaju svoje proizvode u maloprodaji i zato su veći običnih smrtnika "nepoznati". To ne znači da su nepoznati i inače.

Verbatim i Taiyo Yuden s ovim nemaju veze. Jeste slična koncepcija u pitanju, ali je SAM Verbatim pre svega veliki igrač u ovoj branši, budući da je deo Mitsubishi koncerna. Verbatim je, zbog masovnosti svoje proizvodnje, prinuđen da lager podmiruje iz više različitih izvora. Otud saradnja i sa T-Y. Kod nas se, kao i uvek, prašina diže oko sasvim nebitnih stvari. Niti je T-Y toliko specijalan, niti su svi Verbatim diskovi iz njihovih pogona.

Pozdrav
[ Binary Mind @ 27.11.2008. 12:39 ] @
Citat:
Kod svih malo skupljih komponenti bitnije je pod kojim brendom su na trzistu.


To kao sto je rakao StORM je bitno nekima. Meni sto se tice konkretne teme, je bitnije, da znam koji je OEM za dato napajanje tako da na osnovu toga znam, sta je unutra, na osnovu datuma proizvodnje znam koja je revizija PCB-u unutra itd. Ponekad postoje bitne razlike i izmedju istih napajanja u zavisnosti od serije. Postoji razlika i izmedju kupaca i to ne treba generalizovati na nacin na koji si ti uradio.

Citat:
Svaki brend je nesto prepoznatljivo. Svaka firma ulaze mnogo vremena i truda da bi svi proizvodi pod istim brendom imali ujednacen kavlitet, dizajn i druge prepoznatljive osobine. Ni jedan ozbiljan brend nece odobriti da se njihov znak i ime nadje na proizvdu koji ne zadovoljava njihove kriteriijume.


Ponekad naprave glupost i sa celom serijom proizvoda. Ne bih da navodim primere jer je dobar primer naveo StORM sa Chieftec-om (neka napajanja iz GPS serije) i Deltom. Istu je glupost napravio i ThermalTake sa HEC-om kao OEM-om. Cim je promenio i kao OEM poceo da saradjuje sa CWT-om situacija se popravila. Thermaltake Litepower serija napajanja je izuzetak od novijih napajanja (OEM Delta), ali ta napajanja i onako nisu zamisljena da budu bog zna kakva jer su ciljna grupa najobicniji korisnici koji u Srbiji na primer masovno kupuju Shenzhen OEM ping pong i kung fu napajanja razlicitih znanih i neznanih robnih marki

Citat:
Na primer neki brend koji je poznat i prepoznatljiv po vrhunskom kvalitetu, kada osmisljava novi proizvod i odlucuje u kojoj fabrici ce ga proizvoditi vodi racuna o tome da ce on na kraju stvarno imati karakteristike njihovog brenda. Kada prave ugovor sa nekom fabrikom za proizvodnju nekog proizvoda onda recimo navedu stavke da mora biti nabavljen materijal iskljucivo takav i takav, da sav materijal bude prekontrolisan tri puta vise nego sto je normalno, da da se proizvod sastavlja sporijom i preciznijom metodom, da na kraju bute petorostruko vise i rigoroznije testiran nego sto je uobicajeno itd. Znaci poenta je da bez obzira koji je proizvodjac u pitanju, proizvod moze biti manje ili vise kvalitetan zavisno o tome kakvi kriterijumi su dogovoreni prilikom narucivanja proizvodnje.
Ista fabrika za neki manje poznat brend moze napraviti nesto srednje kvalitetno i bez neke posebne kontrole kvaliteta a za neki vodeci brend ce recimo proizvesti nesto zaista vrhunsko.


Kod proizvodjaca napajanja postoje i primeri kada OEM brendu za koji proizvodi salje poluproizvod koji kasnije biva doradjivan od strane brenda (dizajn kucista, stavljanje kvalitetnih kondenzatora itd.), i tu spadaju vrhunska napajanja poput PC Power&Cooling-a, Corsaira itd., ali referentni dizajn stampe napajanja (nacin na koji je izvedena osnovna varijanta neke serije napajanja) i neke od komponenti koje se ne menjaju sa potpisom i/ili UL brojem proizvodjaca (OEM-a) je ono sto ga cini onim sto jeste a to radi OEM (u ovom slucaju Seasonic, CWT i Win-Tact). Ovo jos jednom pokazuje da postoje ljudi koji cene proizvode na razlicite nacine i da ne moze da se generalizuje na nacin na koji ti to radis.

Citat:
Da je proizvodjac bitniji od brenda onda bi isticali ime proizvodjaca umesto brenda.


Ovu temu sam pokrenuo zbog toga da bi se ljudi koje to interesuje naucili da znaju sta su ustvari kupili. Da znaju koji su dobri OEM-i a koji nisu. U okviru jednog brenda postoje i losi proizvodi ma koliko da je poznat i to je cinjenica. A i od boljih serija postoje one manje dobre i one stvarno dobre. Sem toga mnogim brendovima koji u svojoj ponudi imaju napajanja visokog kvaliteta ona nisu primarna delatnost i stoga se mnogo toga prepusta OEM-ima.

Citat:

Mnogi no name proizvodi su zapravo utvrdjeni kao skartovi pri kontrolnom testiranju u proizvodnji nekih poznatih brendova pa nisu smeli dobiti oznaku brenda da neki poznat brend ne bi doveli u vezu sa losim kvalitetom...


Polovicno tacno. Neki no name proizvodi, kopije postojecih robnih marki, novopecene robne marke bez ijedne internacionalno priznate sertifikacije itd. su namerno pravljeni kao takvi. Kinezi ce napraviti bilo sta sto kupac naruci po bilo kojoj ceni i spremni su da nalepe sta hoces na proizvod. Ako hoces da se napajanja zovu Stranger2 i to ce uraditi bez problema
[ Brodoplovac @ 27.11.2008. 16:04 ] @
Chieftec vrlo lako može da mi proda nekvalitetno napajanje. Što je i uspeo da uradi nekim kupcima kao što je pomenuto.
Kada znam ko je OEM proizvođač smanjuje se rizik da će mi neko podvaliti. Rizik je naročito velik kada se kupuje neko jeftinije, a brendirano napajanje
Što više informacija manji rizik. Takođe je bitno da se te informacije lako pribavljaju.
[ Horvat @ 27.11.2008. 19:59 ] @
uuu xtra tema :))
hvala na informacijama
moje napajanje "chieftec",ali po ul broju [e131881] je delta...a vidim deltu ste bas hvalili :(...doduse,nemam zamerki :)

edit:doduse,na racunu i pise delta...
[ Binary Mind @ 27.11.2008. 20:59 ] @
Koji model Chiefteca? Nisu sva Deltina napajanja losa. Neka su sasvim OK.
[ Horvat @ 27.11.2008. 22:19 ] @
pise
model: gps-400aa-101 a
[ Srđan Pavlović @ 28.11.2008. 05:52 ] @
Koje napajanje je u Antec SONATA III? Koliko je kvalitetno (pise da je 500w)?



Imam ovo kuciste, pa me je zanimalo da li smem bezbedno da unutra stavim jos jedan HDD od 250GB WD-AAKS, Sata-II

Od potrosaca je vec unutra:

1. Mobo: Gigabyte P35 DS3-R rev 2.0 ploca
2. C2D E6850
3. 4 puta po 1GB DDR2 800Mhz
4. Gainward 8800GTX (ovo me najvise brine ne znam koliko trosi realno jer nailazim na razlicite podatke, uglavnom mislim da nije vise od 200w nikad)
5. HDD WD 250gb sata2, AAKS, 16mb cache (znaci ocu samo da dodam jos 1 isti ovakav)
6. DVD-RW Pioneer 212D, sata
6. Jedan dodatni veci ventilator na zadnjem delu kucista

Ne znam jel tih 500w u ovom kucistu dovoljno da bezbedno smem da dodam jos jedan HDD?
Koliko otprilike sve ovo moje zajedno vuce struje, i koliko je jos wati bezbedno staviti unutra?
Znaci da li je dovoljno ovo da nakacim jos 1 sataII HDD, to me zanima.

[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 28.11.2008. u 13:02 GMT+1]
[ Stranger2 @ 28.11.2008. 09:21 ] @
Citat:
Mnogo si netačnih stvari nagurao u post, a nisu baš vezane za temu...

siguran sam da nisu netacne.
a sto se tice vezanosti za temu. mozda sam trebao napisati iznad "off topic" ali nisam se setio.

tim tekstom sam samo hteo da ponudim jedno glediste na temu odnosa brend-proizvodjac. iz iskustva znam da mnogo ljudi to ne razume.

Citat:
Naravno da je bitno (nekima). Neki ljudi vole da znaju šta su kupili.

Ok nekima. Ok je da se covek dobro informise o proizvodu koji kupuje narocito ako daje mnogo para za njega. Kao sto rekoh ovim tekstom sam hteo samo da skrenem paznju na relevantnost toga a ne da vas navedem da omrznete informisanje o detaljima proizvoda.

Citat:
Ovo nije tačno. Zavisi od proizvođača (Chieftec je jedno vreme bio teško đubre, jer su gurali samo Delte i to poslednji dreš), ali i od serije. Neke serije su bolje od drugih, jer su bazirane na boljim OEM napajanjima.

rekao sam da ozbiljan brend koji drzi do kvaliteta nece stavljati svoj znak na proizvod koji ne zadovoljava njihove kriterijume.
Primer sa Chieftecom govori da on nije vrhunski brend i da nisi uspeli da postingu stalnost u pogledu karakteristika kod svih proizvoda sa chieftec brendom. Isto tako to moze znaciti da njihov kriterijum (znacenje brenda koji su oni osmislili) ne podrazumeva stalni kvalitet vec nesto drugo (na primer prosecna cena ili sl. ...nagadjam).

Citat:
Pišeš malo napamet. Od koga "da dobiju" oznaku brenda?

Uopste nije napamet. Razjasnicu. Kompanije koja je osmislila brend (prepoznatljivo ime sa stalnim prepoznatljivim karakteristikama koje ce dodeljivati proizvodima kako bi stekli poverenje odredjene grupe kupaca) je taj brend registrovala i niko ne sme da ga koristi osim kada nemaju ugovor sa njima da to naprave. Kada osmisle neki novi proizvod onda ugovaraju proizvodnju sa nekom fabrikom. U tom ugovoru navedu kakav kvalitet mora biti i koji kriterijumi moraju biti ispunjeni za narucenu seriju tih proizvoda. U ugovoru se navede da se na proizvode koji prodju zahtevanu kotrolu stavalja etiketa brenda i pakuje se u pakovanja sa brendom. Oni proizvodi koji ne prodju tu kontrolu ne moraju obavezno biti baceni u smece. Proizvodjac ih moze prodavati kao no name proizvode da pokrije te troskove njihove izgrade (jer i proizvdeni skartovi prave trosak kao i oni koji su ok).

naravno postoje i no name prozvodi koji nisu nastali tim putem ali je nebitno u ovom slucaju...

Citat:
Verbatim i Taiyo Yuden s ovim nemaju veze. Jeste slična koncepcija u pitanju, ali je SAM Verbatim pre svega veliki igrač u ovoj branši, budući da je deo Mitsubishi koncerna. Verbatim je, zbog masovnosti svoje proizvodnje, prinuđen da lager podmiruje iz više različitih izvora. Otud saradnja i sa T-Y. Kod nas se, kao i uvek, prašina diže oko sasvim nebitnih stvari. Niti je T-Y toliko specijalan, niti su svi Verbatim diskovi iz njihovih pogona.

Imaju veze iz istog razloga zbog kojeg sam i napisao ovaj tekst. Konkretno, citao sam pre par godina u jednom casopisu jedan ogroman tekst o CD-ima i u tom tekstu su tvrdili da da je pametnije kupiti Taiyo Yuden diskove nego Verbatim jer su jeftiniji a proizveni su u istoj fabrici. Tvrdili su da su isti i navode kupce da izjednacavaju brend koji je na proizvodu sa proizvodjacem u kojem je taj proizvod proizveden. To je pogresno jer niko ne garantuje da su koristili identican materijal i identican proizvodni proces za diskove koji su oznacavani "Verbatim" i "Taiyo Yuden".

Ako tako razmisljaju novinari koji pisu strucne tekstove onda nije cudno da obicni ljudi imaju pogresnu predstavu o odnosu proizvodjac-brend. Poruku sam napisao iz cisto poucnih razloga. Da skrenem paznju laicima da ne izjednacavju brend sa proizvodjacem.
[ Stranger2 @ 28.11.2008. 10:05 ] @
Citat:
Postoji razlika i izmedju kupaca i to ne treba generalizovati na nacin na koji si ti uradio.

Nisam generalizovao kupce nego sam generalizovao samu definiciju brendove a to jeste ispravan pristup.
Brend je jedna zamisao, nekakva skupina karakteristika osmisljenih da pogoduju odredjenoj grupi ljudi (trzisnom segmentu) koja se nastoji stalno odrzati sa ciljem da ljudi zapamte da taj brend kao nesto sto nudi uvek istu vrstu koristi (zadovoljstva). Oni kupci (znaci ne generalizujem vec govorim samo o kupcima iz ciljanog trzisnog segmenta) kojima bas to odgovara imaju poverenj u taj brend i ostaju mu lojalni. Oni postaju stalni kupci, na njih vise ne utice reklamiranje. Oni to preporucujusvojim prijateljima itd. Brend dakle sluzi da bi se stvorili stalni kupci i drasticno umanjili troskovi reklamiranja i promocije (i sama potreba za reklamiranjem). Po samoj definiciji brenda, kupc se ne posmatraju generalizovano nego se rec "kupci" koristi da oznaci onu grupu ljudi kojima odgovoraju karakteristike tog brenda. brend se kreira bas zato da bi se pogodila odredjena "vrsta" ljudi (ne svi).

Naravno da postoji razlika izmedju kupaca, zato i postoje razliciti brendovi. Brend se apstraktno posmatra generalizovano ali svaki pojedinacni brend je vrlo individualan (neki se tesko mogu i porediti sakonkurentskim brendovima) kao i osobine kupaca kojima su namenjeni.
Citat:
Ponekad naprave glupost i sa celom serijom proizvoda. Ne bih da navodim primere jer je dobar primer naveo StORM sa Chieftec-om (neka napajanja iz GPS serije) i Deltom.

Sve to opet dosta govori o brendu koji se nalazi u toj prici. Ako je u neki brend mnogo ulozeno da se stekne ekstremno poverenje kupaca onda nece rizikovati da radi ustede puste u prodaju losu seriju pa da onda rasklimaju postojece poverenje kupaca pa da moraju uloziti gomilu novca u reklamiranje da bi povratili staro poverenje itd.
Primere sa chieftecom koji ste naveli govori da je chiftecu jedno vreme vise bilo stalo do usteda nego do poverenja kupaca. Ako su prestali to raditi onda su verovatno naucili lekciju.
Citat:
Kod proizvodjaca napajanja postoje i primeri kada OEM brendu za koji proizvodi salje poluproizvod koji kasnije biva doradjivan od strane brenda (dizajn kucista, stavljanje kvalitetnih kondenzatora itd.), i tu spadaju vrhunska napajanja poput PC Power&Cooling-a, Corsaira itd., ali referentni dizajn stampe napajanja (nacin na koji je izvedena osnovna varijanta neke serije napajanja) i neke od komponenti koje se ne menjaju sa potpisom i/ili UL brojem proizvodjaca (OEM-a) je ono sto ga cini onim sto jeste a to radi OEM (u ovom slucaju Seasonic, CWT i Win-Tact). Ovo jos jednom pokazuje da postoje ljudi koji cene proizvode na razlicite nacine i da ne moze da se generalizuje na nacin na koji ti to radis.

Slazem se u vezi poznavanja tehnickih detalaj koje ti navodis. A znas li procentualno gledano koliko mali procenat ljudi ima taj nivo znanja da na taj nacin relevantno procenjuje proizvode. Ako se neko ko je laik pocne da izvodi zakljucke tim nacinom razmisljanja pre ce napraviti gresku nego da zakljucuje samo na osnovu brenda i cene (ono sto je uobicajeno da laici vide). To je moje misljenje.
Citat:
Polovicno tacno. Neki no name proizvodi, kopije postojecih robnih marki, novopecene robne marke bez ijedne internacionalno priznate sertifikacije itd. su namerno pravljeni kao takvi. Kinezi ce napraviti bilo sta sto kupac naruci po bilo kojoj ceni i spremni su da nalepe sta hoces na proizvod. Ako hoces da se napajanja zovu Stranger2 i to ce uraditi bez problema

jasno da no name proizvodi mogu nastati iz vise razloga. Primer sa nastankom no name proizvoda od skartova koji su trebali dobiti nalepnicu poznatog brenda sam naveo kako bih skrenuo paznju da kod istog proizvodjaca na istoj proizvodnoj taci u istoj seriji nastaje i proizvod koji dobija prolaznu ocenu ali i skart. Sto ide u prilog tome da je brend relevantniji za pretpostavku o kvalitetu jer se zna da su brendirani proizvodi prosli kontrolu kvaliteta i zahtevni proces a za druge proizvode ne znamo.

O ostalim razlozima nastanka no-name proizvoda nema potrebe da govorimo jer pretpostavljam ljudi koji su informisani o proizvodjacima napajanja ne razmisljaju o kupovini no-name proizvoda.


p. s.
Kao sto rekoh napisao sam poruku iz cisto poucnih razloga i namenio sam laicima i pocetnicima. Nemam nameru da ulazim u rasprave o tome. Jedino ako zelite da prodiskutujemo o brendiranju i povezanosti proizvodnje i brenda, ali to mozemo u posebnoj temi.



[Ovu poruku je menjao Stranger2 dana 28.11.2008. u 11:18 GMT+1]
[ dusanissimus @ 28.11.2008. 10:13 ] @
moj COOLER MASTER je zapravo HIPRO (e143709)
sta je sad bre to?
el zna neko jel vredi to cemu?
ja sam inace extra zadovoljan....
CM Extreme power 430W (bey OC, ne praktikujem iz verskih razloga - ne verujem da je bas pametno da JA prchkam po voltazaama BILO CEGA)
[ Horvat @ 28.11.2008. 11:34 ] @
Citat:
dusanissimus: CM Extreme power 430W (bey OC, ne praktikujem iz verskih razloga - ne verujem da je bas pametno da JA prchkam po voltazaama BILO CEGA)


??kako bi ti overclock-ovao napajanje?? [ako ti to oc oznacava,i ako si na to mislio]
[ Brodoplovac @ 28.11.2008. 11:44 ] @
@Kernel-1
Imaš power supply kalkulatore na:
http://extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp
http://www.thermaltake.outervision.com/Power

@dusanissimus
Hipro prodaje napajanja i pod svojim brendom. Ima ih i na našem tržištu i uglavnom su to modeli od 30-40 evra. Njihov zvaničan sajt je
http://www.hipro.com.tw/
[ Srđan Pavlović @ 28.11.2008. 12:05 ] @
System Type: Single Processor
Motherboard: Regular - Desktop
CPU: Intel Core 2 Duo E6850 3000 MHz Conroe
CPU Utilization (TDP): 85% TDP
RAM: 4 Sticks DDR2 SDRAM
Video Card: NVIDIA GeForce 8800 GTX
Video Type: Single Card
IDE HDD 7200 rpm: 2 HDDs - imam sada samo 1, ali sam racunao kada bih stavio 2 koliko bi bilo
DVD-RW/DVD+RW Drive: 1 Drive
Fans: Regular 1 Fan 120mm;
Keyboard and mouse: Yes
System Load: 90 %
Capacitor Aging (+ W %): 50 %


Recommended Wattage: 434 Watts


Hmmm... namerno sam stavio capacitor aging na max (50%) posto mi komp radi uglavnom 24/7.
Kada samo promenim capacitor aging na 25% - onda kaze da mi je dosta 362 wat-a. Znaci starenje
capacitora ima bas veliki znacaj.

Znaci mogu bezbedno da stavim jos 1 HDD u ovu Sonatu? To je vec blizu 500 na koliko je ono deklarisno... malo me stra' :)

A ovo mi se tek ne svidja:

Citat:


System Type: Single Processor
Motherboard: Regular - Desktop
CPU: Intel Core 2 Duo E6850 3000 MHz Conroe
Overclock: 4000 MHz, 1.6 V
CPU Utilization (TDP): 100% TDP

RAM: 4 Sticks DDR2 SDRAM - FB DIMM(s)
Video Card: NVIDIA GeForce 8800 GTX
Video Type: Single Card

SATA HDD: 2 HDDs

DVD-RW/DVD+RW Drive: 1 Drive

Fans
Regular: 1 Fan 120mm;

Keyboard & Mouse (included): Yes

System Load: 100 %

Capacitor Aging (+ W %): 50 %


Recommended PSU Wattage: 621 Watts


...
[ StORM48 @ 28.11.2008. 12:18 ] @
Citat:
Stranger2: Konkretno, citao sam pre par godina u jednom casopisu jedan ogroman tekst o CD-ima i u tom tekstu su tvrdili da da je pametnije kupiti Taiyo Yuden diskove nego Verbatim jer su jeftiniji a proizveni su u istoj fabrici. Tvrdili su da su isti i navode kupce da izjednacavaju brend koji je na proizvodu sa proizvodjacem u kojem je taj proizvod proizveden. To je pogresno jer niko ne garantuje da su koristili identican materijal i identican proizvodni proces za diskove koji su oznacavani "Verbatim" i "Taiyo Yuden".

Ako tako razmisljaju novinari koji pisu strucne tekstove onda nije cudno da obicni ljudi imaju pogresnu predstavu o odnosu proizvodjac-brend. Poruku sam napisao iz cisto poucnih razloga. Da skrenem paznju laicima da ne izjednacavju brend sa proizvodjacem.

Vidi ovako...

Prvo, razvodnjavaš temu suvoparnim i netačnim rečenicama, koje su em off-topic, em (kao što rekoh) - netačne. Ne sviđa Ti se da znaš ko je proizveo ono što imaš? OK - produži dalje ili budi obrisan.

Drugo, pominješ neke "stručnjake". Dobar deo tih "stručnjaka" (od kojih neke poznajem) su samoproklamovani, a svoje "znanje" crpe iz drugih časopisa, foruma i raznih drugih sajtova. Količina gluposti koja se da pročitati u domaćim "stručnim" časopisima se 'ladno meri sa idiotizmima iz Skandala i sličnih toaletnih časopisa. Isti ti "stručnjaci" recimo napišu kako "program 'USB safe remove' rešava vekovni nedostatak Windowsa XP da se flash drive otkači sa sistema običnim levim klikom, već se mora klinuti desnim tasterom, pa onda jedan prozor, pa drugi prozor, pa potvrda...". Ja kad pročitam ovakvu nebulozu, prvo se sablaznem, pa se iznerviram, pa mi dođe da im napišem mail, a onda se setim - "Pa čemu to, kad će i nakon toga ostati prepisivači?"

I o kakvoj "relevantnosti" ovoga govoriš? Relevantno je sve što ima veze sa hardverom, a kako je napajanje jedna od najbitnijih komponenti svake konfiguracije, relevantnost je maksimalna. Pogotovo što se na ovaj način razdvaja svaka serija napajanja i biva značajno jasnije da nije svaki CM jednako kvalitetan, kao ni Chieftec i tačno se može napraviti i spisak alternativa, ako (na primer) baciš oko na jedno napajanje, a ispostavi se da ga nema. Vodeći se ovom temom, moći ćeš da spisak poželjnih proširiš na napajanja drugih brendova, zasnovanih na istom OEM-u i time praktično kupiš napajanje koje si inicijalno hteo.

Citat:
Stranger2: Slazem se u vezi poznavanja tehnickih detalaj koje ti navodis. A znas li procentualno gledano koliko mali procenat ljudi ima taj nivo znanja da na taj nacin relevantno procenjuje proizvode. Ako se neko ko je laik pocne da izvodi zakljucke tim nacinom razmisljanja pre ce napraviti gresku nego da zakljucuje samo na osnovu brenda i cene (ono sto je uobicajeno da laici vide). To je moje misljenje.

Ova tema i služi tome da "procentualno mali broj ljudi" naraste na "procentualno veliki broj", kako ljudi ne bi bili obmanjivani da je svako 400w napajanje isto, te da nema potrebe davati više od 12€ sa sve kućištem. I ne - nikako neće pogrešiti ako uzme i najgore napajanje poznatog brenda umesto kung-fu-ping-pong đubreta, koje košta 2,2€ (!!!) u proizvodnji.

@Kernel-1
Možeš da staviš još 2-3 komada, bez problema.

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 28.11.2008. u 13:41 GMT+1]
[ Binary Mind @ 28.11.2008. 13:10 ] @
@Horavt

Da to je Deltino napajanje. spada u losija koje Chieftec ima u ponudi.

Citat:
dusanissimus: moj COOLER MASTER je zapravo HIPRO (e143709)
sta je sad bre to?
el zna neko jel vredi to cemu?
ja sam inace extra zadovoljan....
CM Extreme power 430W (bey OC, ne praktikujem iz verskih razloga - ne verujem da je bas pametno da JA prchkam po voltazaama BILO CEGA)


Moracu da te razocaram ali taj Cooler Master i nije nesto. Cooler Masteri koje pravi Hipro su najgore serije. Vrhunske primerke (samo odredjeni modeli) proizvode AcBel, Seventeam i Enhance. Hipro ne spada u cenjene OEM-e. Oni su prosek.

@Kernel-1

Tvoje napajanje je Antec Earthwatts 500 koje proizvodi Seasonic. Spada u veoma kvalitetna napajanja i jos uz to je 80 PLUS Certified. Mozes bez problema da dodas jos 2-3 harda k'o sto rece StORM.

[ Brodoplovac @ 28.11.2008. 13:50 ] @
@Kernel-1
Zipa šta piše na ITsvetu za tvoje kućište:
Citat:
Obratite paznju na oznaku napajanja, EA500 je od Seasonica, dok je EA500D od Delte (koji pravi i GPS seriju napajanja za Chieftec, koja su se pokazala kao dosta losa). Znaci ako nije Seasonicovo napajanje u kucistu, ne vredi te pare.

http://www.itsvet.com/proizvod...iii-500/comp_comp_case/165/565

Jedno pitanje. Da li neko ima grafikon zavisnosti efikasnosti napajanja od nivoa opterećenosti napajanja za neko od savremenih napajanja? Može i više grafikona. Čisto da se vidi zavisnost. Nigde to ne mogu da nađem.
[ Binary Mind @ 28.11.2008. 14:00 ] @
Tacno je da Antec Earthwatts EA500D proizvodi Delta, ali do sad ih nisam vidjao u Sonata III kucistima.
[ Binary Mind @ 28.11.2008. 14:33 ] @
Citat:
Da li neko ima grafikon zavisnosti efikasnosti napajanja od nivoa opterećenosti napajanja za neko od savremenih napajanja? Može i više grafikona.


Ako sam te dobro razumeo, ima takav grafikon na onom linku sto sam ostavio za Antec Earthwatts EA-500 (onaj gde pise "Efficiency of the Power Supply"). Ako te interesuje za jos neka napajanja idi na 80Plus PSU List izaberi brend/proizvodjaca i vidi te grafikone za svako napajanje koje te interesuje. Alternativno trazi online reviewe za napajanja koja te interesuju i mozda tamo nadjes nesto.
[ Srđan Pavlović @ 28.11.2008. 14:42 ] @
Ok, hvala vam za za info za Antec Sonata III. Sad sam otvorio, pise samo EA500 (nema ono D na kraju), znaci OK je.
[ Binary Mind @ 28.11.2008. 14:53 ] @
Evo, ovo je napajanje koje sam do sad jedino vidjao u Sonata III kucistima tj. Antec Earthwatts EA-500 (OEM Seasonic). Po UL broju E176105 (Antec-ov) se ne vidi ko je proizvodjac:

[ Binary Mind @ 28.11.2008. 15:03 ] @
Antec Earthwatts EA-500D iako ga proizvodi Delta nije uopste lose napajanje kao ni jeftinija Antec-ova Baziq serija (OEM-i Delta i FSP) sa kojom sam takodje radio. Skoro sam sastavio jednu masinu sa E8400 procesorom, Asus P45 plocom, 4GB RAM-a, Seagate Barracuda 7200.11 hardom od 1TB, Sapphire ATI Radeon HD 4850 i Antec Basiq BP500U napajanjem (OEM FSP) i to odlicno radi.
[ Brodoplovac @ 28.11.2008. 15:05 ] @
Hvala za link Binary, ima grafikon za gomilu napajanja. Super je sajt:
http://www.80plus.org/manu/psu/psu_join.aspx
@Kernel-1 evo kako izgleda grafikon efikasnosti za tvoje napajanje. Ovako inače izgledaju i grafikoni za sva napajanja. Najveća efikasnost je na nivou od 50% opterećenja, a zatim opada ali ne mnogo.
[ Horvat @ 28.11.2008. 15:41 ] @
@binary,hvala,jbg to je bilo u ponudi od "ozbiljnijih" ,ali kao sto rekoh [kuc kuc] sluzi ok ,a imam dooosta toga u kompu stalno [3 harda,dvd rw,tv,satelitska,zvucna,graficka,na usb stampac,skener,adsl modem]
[ dusanissimus @ 28.11.2008. 15:49 ] @
@HORVAT
OC oc procesora, graficke itd...povecava potrosnju na to sam mislio...
[ Horvat @ 28.11.2008. 16:17 ] @
to je vec druga stvar :),samo si zbunio me jer si to napisao kraj naziva napajanja :)
[ damirh @ 29.11.2008. 02:20 ] @
ThermalTake E193705 - CHANNEL WELL TECHNOLOGIES (USA) INC

jedina zamerka do sada je sto sam morao pod garancijom da otvorim napajanje misleci da je ventilator poceo da crkava ali sam skontao da je kriva folija ispod ventilatora...
[ Dejan Todosijevic @ 29.11.2008. 17:59 ] @
@Stranger 2
Potpuno si u pravu. Svaka firma dotera ili ispita odredjeni proizvod onoliko koliko se taj brend dobro kotira. Medjutim i losiji brendovi prelaze u ofanzivu i izlaze sa kvalitetnijim proizvodima. Tako je cuveni chieftec pao pa se valja ponovo podigao.
[ Binary Mind @ 29.11.2008. 18:31 ] @
@Dejan Todosijevic

Svaki brend pokusava da ispita i/ili dotera odredjeni prizvod onoliko kolino se brend dobro kotira, sto je i logicno i tu nema spora, ali ne znaci da uvek u tome uspevaju. Chieftec se jeste podigao zahvaljujuci saradnji sa boljim OEM-ima u poslednje vreme. Dobar OEM = bolje napajanje = brend na dobitku zahvaljujci saradnji sa boljim OEM-om.
[ Dejan Todosijevic @ 29.11.2008. 22:00 ] @
@ Binary mind
To sam i hteo da kazem. Svako se dovija da opstane na trzistu. Naravno da dolazi do uspona i padova, zbog dosta faktora koji uticu na to: menadjment, inzinering, splet okolnosti, finansije i sl.
[ Mungos 7 @ 01.12.2008. 11:13 ] @
Ako udjete jos dublje u poredak proizvodnje svih uredjaja pa i napajanja vidjecet da i ovi proizvodjaci gotovih napajanja (za druge poznate proizvodjace kucista) koriste elektronske komponente, pa cak i kompletne projekte, drugih proizvodjaca elektronskih komponenti i poluprovodnika.
Pa ako hocemo da bas utvrdjujemo kvalitet napajanja morali bi smo uzeti u obzir i kvalitet samih elektronskih komponenti pocev od kondenzatora, trafoa, integralaca itd., s obzirom da postoji ogroman broj fabrika na dalekom istoku.
[ Binary Mind @ 01.12.2008. 17:01 ] @
Naravno da se koristi elektronika od drugih specijalozovanih proizvodjaca, ali nesto od komponenti proizvedu i sami OEM-i. Gde si video da sam bilo gde spomenuo proizvodjace kucista? Genericka napajana u vecini kucista su dresh uz neke izuzetke kao sto je Antec Sonata III. Ovde prvenstveno govorimo skoro iskljucivo o napajanjima kao posebnoj kategoriji koja se posebno prodaju. Znaci postoje brendovi koji u svojoj ponudi imaju napajanja nezavisno od kucista kao sto je Chieftec, mada je poznat i po kucistima, za koga napajanja proizvode OEM-i poput Delte, Sirteca, CWTa i sl. Sad cu kao primer malo obraditi 2 slicna napajanja (2 brenda a isti OEM). Prvi primer je modularno napajanje Chieftec CFT-750-14C (OEM CWT):

Slika 1.

Kada se otvori ovo napajanje vidi se glavni kondenzator HP3 (Hitachi).



Slika 2.

Na ovoj drugoj slici se vidi transformator sa UL brojem E216944 koji kad se unese ovde vidi se sa ga je proizveo CWT. Naravno je i potpisan od strane CWT. Takodje oznacen je i zeleni manji Samxon kondenzator.



I potpis na PCB-u je takodje CWT-ov.

Idemo dalje. Evo 2 slike sa modularnog napajanja Thermaltake W0116RU Toughpower 750W (OEM CWT):

Slika 3.

Takodje veliki HP3 (Hitachi) kondenzator:



Slika 4.

... i takodje isti CWT transformator sa identicnim UL brojem i Samxon kondenzator:



Bukvalno se radi o 2 skoro identicna vrlo kvalitetna modularna napajanja koja su skoro identicno izvedena. Takvih primera ima mnogo, a ima i onih sa drugacijom elektronikom od istih OEM-a tako da si delimicno upravu. Uglavnom kada je OEM (Original Equipment Manufacturer) isti i komponente su uglavnom vrlo slicne a ponekad i identicne. Naravno da ako hocemo da idemo u dublje istrazivanje sticicemo i do Hitachi-ja kao proizvodjaca kondenzatora i do mnogo drugih cinjenica, ali ja sam se ogranicio na proizvodjace napajanja i ne bih bas toliko u dubinu

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 03.12.2008. u 23:42 GMT+1]
[ Dejan Todosijevic @ 01.12.2008. 18:24 ] @
Ovo je super!!! Bravo!!! Zasto ne znati i ove stavke. Evo ja sam naucio da Toshiba proizvodi najbolje kondenzatore na svetu, kao i CWT.
[ Brodoplovac @ 01.12.2008. 19:01 ] @
Postoji čitav forum koji se bavi time koji su kondenzatori dobri a koji nisu:
http://www.badcaps.net/forum/
Postoji dobar članak o dobrim i lošim kondenzatorima na:
http://www.hardwaresecrets.com/article/595

Inače, na sajtu hardwaresecretsa kada prave review nekog napajanja dosta pažnje posvećuju upravo X ili Y kondenzatorima, varistorima i sličnim elektronskim komponenticama. Evo pogledajte review jednog Zelmanovog napajanja:
http://www.hardwaresecrets.com/article/661
[ Binary Mind @ 01.12.2008. 19:32 ] @
Iz aviona se vidi da je taj Zalman rebrandirani, isfrizirani FSP Epsilon kao i jedno od napajanja koje trenutno imam kod sebe tj. OCZ ModXstream 780W Oba CWT-ova napajanja koja sam naveo kao primere slicnosti napajanja od istog OEM-a, malo pre, su bolje izrade od tog Zalmana, bez obzira sto ima heatpipe-ove kao hladjenje.

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 02.12.2008. u 09:10 GMT+1]
[ Mungos 7 @ 02.12.2008. 16:12 ] @
Citat:
Binary Mind: Naravno da se koristi elektronika od drugih specijalozovanih proizvodjaca, ali nesto od komponenti proizvedu i sami OEM-i. Gde si video da sam bilo gde spomenuo proizvodjace kucista? Genericka napajana u vecini kucista su dresh uz neke izuzetke kao sto je Antec Sonata III. Ovde prvenstveno govorimo skoro iskljucivo o napajanjima kao posebnoj kategoriji koja se posebno prodaju. Znaci postoje brendovi koji u svojoj ponudi imaju napajanja nezavisno od kucista kao sto je Chieftec, mada je poznat i po kucistima, za koga napajanja proizvode OEM-i poput Delte, Sirteca, CWTa i sl. Sad cu kao primer malo obraditi 2 slicna napajanja (2 brenda a isti OEM). Prvi primer je modularno napajanje Chieftec CFT-750-14C (OEM CWT):


Nisi me shvatio, rekao sam samo da proizvodjaci kucista uglavnom koriste tudja napajanja, a nemam zamjerku na tvoju temu vec mislim da je odlicna i da treba objelodaniti sta se krije u napajanjima.

Proizvodjaca integrisanih kontrolera za SMPS (Switched Mode Power Supply) napajanja danas ima podosta, spomenucu samo, Fairchild Semiconductor, Philips NPX, ST itd.
Naravno proizvodjaci samih napajanja za racunare cija snaga moze varirati od 250W do 2500W implementiraju svoja resenja za vece snage, tu obicno igraju bitnu ulogu trafoi i Mosfet-ovi, a logika ostaje na integrisanim kontrolerima.

Prava je steta sto u Srbiji, ili Crnoj Gori ne postoji neka mala fabrika koja bi proizvodila eto bar ta kompjuterska napajanja, mislim da takvi projekti nisu slozeni jer se uvjek baziraju na vec gotovim temeljima.

Mozes li da izbacis sliku iz primarnog dijela nekog dobrog napajanja? da vidimo koje kontrolere koriste, obrati paznju da neki kontroleri su SMD i lemljeni su sa donje strane PCB.

ps. pazi se zaostalog napona na primarnom elektrolitu.
[ Binary Mind @ 02.12.2008. 19:56 ] @
@Mungos 7

Ne brini. Pazim se kad otvaram napajanja. Licno mislim da je "disekcija" napajanja nepotrebna jer bi to islo van granica sto sam postavio u ovoj temi, mada nikad se ne zna :) Mozda to i uradim nekad kad budem imao adekvatno napajanje za disekciju i strpljenja + vremena da ga detaljno slikam i analiziram. Za sad moze da posluzi link do hardwaresecrets sajta koji je prilozio brodoplovac gde svako napajnje koje dobiju na review detaljno analiziraju i prilicno pregledno slikaju unutrasnjost i komponente. Pogledaj neki review. Evo ovo je review napajanja koje je u masini sa koje ovo pisem:

PC Power&Cooling Silencer 750 Quad (OEM Seasonic inace jedan od 2-3 najbolja OEM-a za napajanja)

Analiziranje unutrasnjosti napajanja pocinje ovde.

Nadam se da to sto je sve pisano na engleskom nije problem.


[ Mungos 7 @ 02.12.2008. 22:11 ] @
Nije nikakav problem, ovaj link sto si dao je odlican, bas detaljno, ovako bi trebali da se rade reviewi sto se tice tehnicke strane.
Evo naveli su koji kontroler se koristi za ono napajanje, ucc28515, izgleda da se radi o Texas Instruments integralcu
Nije potrebno govoriti o tome koliko je TI velika elektronska industrija i znati da napajanje koristi njihov kontroler odmah govori da se radi o ozbiljnom projektu.

[ Binary Mind @ 02.12.2008. 22:54 ] @
I ja se slazem da bi ovako trebalo da se rade prikazi bilo koje PC komponente, ali nije svako u mogucnosti da nesto tako tehnicki odradi. O ovom slucaju treba naparaviti metodologiju a posle i aparaturu za testiranje napajanja pri opterecenju, pa treba nagovoriti nekoga da ti da novo napajanje za review i da ti dozvoli da ga otvoris i raspacas radi boljeg prikaza i da ga ne daj boze spalis tokom testiranja sto ume da se desi itd. U pravu si. UCC28515 je TI-ev integralac. Koriste japanske vrhunske kondenzatore itd. To je zverina koja stvarno daje 750W i ima jedan +12V/60A vod. Snaznije je od nekih napajanja koja su deklarisana na 1kW.
[ riskantni @ 03.12.2008. 00:35 ] @
Svaka cast na temi, I love ES. Do sada sam cenio kvalitet napajanja kao u mesari, na kilo, sto teze to bolje

trenutno mi makinu gura CM RS-380-PCAP a po svemu sudeci npravio ga je:
HIPRO ELECTRONICS CO LTD
E143709
Hipro, some Cooler Master. Hipro with TOP prefix in part number built by Topower.

ne znam kakvi su utisci o ovom napajanju,ali meni sljka OK.


imam i testno CODEGEN 300W model 300xx (valjda) i zamisli nema tog broja, cccc
i sa njim sam prezadovoljan, to napajanje je teralo moje pa recimo 3 razlicite konfe i nikad problema, uvek 3-4 harda, optika, ili dve (radio srafciger )! Iznjakao sam to napajanje X puta, samo sto nisam akumulator punio . A kao testno se isto OK pokazalo, sto se mene tice preporuka za CODEGEN mada sto kazu ljudi ako je to srednja niza klasa onda cu GOLF-a Peticu (srednja klasa valjda ??) voziti od 2018-te
[ Binary Mind @ 03.12.2008. 10:36 ] @
Citat:
Do sada sam cenio kvalitet napajanja kao u mesari, na kilo, sto teze to bolje


I to je jedan od nacina da se utvrdi kvalitet napajanja ali vise primenjiv u nasoj situaciji gde se masovno kupuju kung fu napajanja Ima kvalitetnih napajanja koja su prilicno laka. FSP-ova napajanja bilo da su original Fortron Source ili rebrandirana (kod nas su prisutni rebrandirani FSP-i u vidu nekih modela Gigabyte, Antec, OCZ napajanja) su prilicno laka na primer, a spadaju u napajanja viseg kvaliteta.

Citat:
trenutno mi makinu gura CM RS-380-PCAP


Cooler Master-i koje je napravio Hipro su losijeg kvaliteta i ne razlikuju se puno od kung fu napajanja. Ako tebi vrsi posao to je dobro, ali radi se o ne toliko cenjenom primerku Cooler Mastera. Tacnije spada u najgoru seriju Cooler Master napajanja.


Citat:
imam i testno CODEGEN 300W model 300xx (valjda) i zamisli nema tog broja, cccc i sa njim sam prezadovoljan...


Drago mi je da si prezadovoljan, ali to Codegen napajanje je vec malo bolja kung fu klasa napajanja. Nema UL sertifikat jer nije namenjeno za Americko trziste. I ja sam sklopio dosta konfiguracija sa tim Codegenom i modelom od 400W. Pokazala su se u vecini slucajeva kao dobra kung fu resenja. Odradjuju posao za nezahtevne korisnike, ali bilo je i puta kada sam se blamirao sa Codegenima pred musterijama, kad nisu uopste palila masine. U jednom servisu gde sam radio Codegenova napajanja smo zvali "Ko degen". Sve u svemu kung fu.
[ calexx @ 03.12.2008. 11:13 ] @
Moram da ponovim jedno moje iskustvo, prošle godine sam imao neke sitne probleme pa sam posumnjao u napajanje (pomenuti Chieftec 350W) i uzeo sam Codegen 400W da probam. Ne da nije bilo bolje nego je jedan hard počeo da štuca i krcka pa sam vratio staro napajanje sa kojim normalno radi. Inače je problem bio na sasvim drugoj strani, samo sam hteo da kažem da je Codegen 400W mnogo slabiji od Chiefteca 350W.
[ Brodoplovac @ 03.12.2008. 18:50 ] @
Svi testovi napajanja na internetu su nepotpuni i često pogrešni. Za pravo testiranje napajanja potrebana vam je mašina kao što je Chroma 8000. Više o njoj možete naći na http://www.chromausa.com/apsts2.htm. Ta mašina košta oko 50.000 dolara, i ljudi sa hardwaresecretsa su u jednom njihovom članku izrazili želju da je nabave. Inače tomshardware tim iz Nemačke valjda ima stariju generaciju Chroma mašine. Ova mašina računa sve žive parametre pri čemu sama može da simulira stepen i vrstu opterećenja. Mašina je ultra!

Okrenite glavu udesno za 90°, videćete da je ovo mašinčuga visoka dva metra.

[Ovu poruku je menjao Brodoplovac dana 03.12.2008. u 20:19 GMT+1]
[ dusanissimus @ 03.12.2008. 22:24 ] @
@binary mind
okej, a zasto taj HP3 Toshibin kondenzator na sebi ima hitachi-jev logo? (jasno se vidi)
[ Binary Mind @ 03.12.2008. 23:19 ] @
@dusanissimus

Ups. Pogresno sam napisao :) Mislio sam jedno a kucao drugo. Jeste Hitachi. Ispravljeno.
[ Mungos 7 @ 04.12.2008. 08:12 ] @
Citat:
Brodoplovac: Svi testovi napajanja na internetu su nepotpuni i često pogrešni. Za pravo testiranje napajanja potrebana vam je mašina kao što je Chroma 8000. Više o njoj možete naći na http://www.chromausa.com/apsts2.htm. Ta mašina košta oko 50.000 dolara, i ljudi sa hardwaresecretsa su u jednom njihovom članku izrazili želju da je nabave. Inače tomshardware tim iz Nemačke valjda ima stariju generaciju Chroma mašine. Ova mašina računa sve žive parametre pri čemu sama može da simulira stepen i vrstu opterećenja. Mašina je ultra!

Okrenite glavu udesno za 90°, videćete da je ovo mašinčuga visoka dva metra.

[Ovu poruku je menjao Brodoplovac dana 03.12.2008. u 20:19 GMT+1]


ovo je cisto pretjerivanje, to je mozda masina za specijalna mjerenja i fabricka ispitivanja ali definitivno nije nesto sto je potrebno da se napravi review
[ JOJO847 @ 04.12.2008. 10:39 ] @
Glede testiranja napajanja...citirao bi odgovor kolege buljka na pitanje dali se moze testirati napajanje van kucista bez mbo

Citat:
Da, sa vestacki (termickim) opterecenjem na granama 3,3V, 5V i 12V do 1/2 nazivne struje. Opterecenja za to najlakse mozes napraviti od zice za grejace koja ponegde i ima da se kupi. Ipak, najbolje resenje je, ako si u mogucnosti, da ti to uradi sevis koji se bavi proizvodnjom grejaca. Optimalni otpori za testiranje su za 3V3 (0,2 Ohm/100W), za 5V (0,4 Ohm/100-150W) i za 12V (1,5 Ohm/ 200W) sve motano zicom (ili zicama, visestruko upredena) koja izdrzava cca. 20A struje. Sve mozes i sam napraviti sa malo truda. 0,2 Ohma ces tesko izmeriti ali merenjem veceg komada (koji ima merljiv otpor obicnim unimerom) i racunanjem ces dobiti vrednost upredenog komada. Merenjem stabilnosti i kapacitivnosti napajanja pod opterecenjem i bez, dobices uvid u stanje PSU. Naravno, sa ATX konektora odakle uzimas 3V3 za merenje, napravi i izvod za aktivaciju tj. ukljucenje napajanja.
[ KoKuZ @ 06.12.2008. 07:25 ] @
Citat:
JOJO847: Glede testiranja napajanja...citirao bi odgovor kolege buljka na pitanje dali se moze testirati napajanje van kucista bez mbo

ja se slazem sa kolegama i mislim da ostali testovi kao sto su internet nepouzdani...pozdrav
[ Srđan Pavlović @ 10.12.2008. 15:20 ] @
Bitna je metodologija koriscena da se nesto istestira, a da li je review stavljen i na internet,
to nema nikakve veze. No, pretpostavljam sta si hteo verovatno raci - da najveci broj tih
review-a po internetu nije nista posebno, sto naravno ne vazi za sve, ima kvalitetnih, ali teze ih je naci ;)
[ KoKuZ @ 04.01.2009. 18:20 ] @
Citat:
Kernel-1: Bitna je metodologija koriscena da se nesto istestira, a da li je review stavljen i na internet,
to nema nikakve veze. No, pretpostavljam sta si hteo verovatno raci - da najveci broj tih
review-a po internetu nije nista posebno, sto naravno ne vazi za sve, ima kvalitetnih, ali teze ih je naci ;)


upravo to jer danas nac nesto pozdano je veoma tesko ali se moze nac kao sto si rekao :D pozdrav
[ boka2304 @ 05.01.2009. 12:15 ] @
Ja imam napajanje DTK i dobro me sluzi nije nikako zakazolo.
Sada ne znam da li je to pravi proizvodjac ali na napajanju je naljepnica DTK.
[ Binary Mind @ 05.01.2009. 15:05 ] @
I pojedina DTK napajanja imaju UL brojeve. Posalji screenshot nalepnice kao one sto si video na prvoj stranici teme. Znam da ih je pravio Macron (OEM vise kung fu klase), a znam i za bolje novije modele koje je radio Andyson. Uglavnom DTK je promenio vise OEM suppliera...
[ nikolac @ 22.01.2009. 10:40 ] @
Nista nije spomenuto kad su u pitanju zastite:
# SCP:Short circuit protection
# OPP:Overpower (overload) protection
# OCP:Overcurrent protection
# OTP:Overtemperature protection
# OVP:Overvoltage protection
# UVP:Undervoltage protection
kod razlicitih OEM-a..

Jedno pitanje:
Posto neki tvrde, bez dokaza, da LC napajanja, sem Metatron serije, imaju te zastite, mene interesuje koliko je to tacno.
Druga stvar je, sto isti ti, u nedostatku dokaza, tvrde da TUV sertifikat podrazumeva da te zastite postoje??
[ Binary Mind @ 22.01.2009. 15:58 ] @
TUV sertifikacija je Evropski (Nemacki) ekvivalent Americkoj UL sertifikaciji koja obuhvata sve sto si nabrojao tako da sva napajanja koja imaju TUV sertifikat bi trebalo da imaju sve zastitie koje si nabrojao. E sad, da li imaju svi LC Poweri, to ne znam jer nisam imao prilike da radim sa svim modelima, ali sva napajanja koja su meni prosla kroz ruke u zadnje vreme od 380W pa na dalje su imala TUV serttifikat, ponavljam ekvivalet Americkom UL sertifikatu.
[ pitt07 @ 29.01.2009. 23:06 ] @
Pzdrav svima,zanimljivo nema sta,svaka cast!samo ja nikako da uspem da provalim ko je proizvodjac mog napajanja.Thermaltake TR2-500w Ul broj E30666.Pise mi da je:THERMALTAKE TECHNOLOGY CO LTD al ne i ko je OEM,kad kliknem pored na Link to File QQGQ2.E303666 dobijam spisak napaja ali opet ne OEM nego isto


THERMALTAKE TECHNOLOGY CO LTD E303666
4F 268 SEC 3 PEI SHEN RD
SHEN KENG HSIANG
TAIPEI HSIEN, 222 TAIWAN
i kako sad ja da znam ko je OEM??? Inace napajanje je ok ne zalim se al bih voleo da znam i to ko je ustvari proizvodjac.inace tera C2D E8500 nv.9800gt,1hdd sata,2dvd-rw,2gb ram.mem. Hvala unapred...na pomoci
[ Binary Mind @ 30.01.2009. 09:44 ] @
@pitt07

Proizvodjac tog napajanja je CWT. Najlakse je provaliti kada se napajanje otvori. Ako je jos pod garancijom ne bih to preporucio.
[ pitt07 @ 30.01.2009. 10:27 ] @
Citat:
Binary Mind: @pitt07

Proizvodjac tog napajanja je CWT. Najlakse je provaliti kada se napajanje otvori. Ako je jos pod garancijom ne bih to preporucio.

Jeste,jos je pod garancijom ,zato ga nebih ni otvarao.Hvala u svakom slucaju.CWT lose ili dobro?dovoljno za moju konfiguraciju?

[ Binary Mind @ 30.01.2009. 12:12 ] @
CWT-ova napajanja su dobra, a bolji primerci spadaju u vrhunska napajanja. Da li je napajanje klasicno ili modularno posto ima obe varijante TR2 od 500W? Uglavnom napajanje, koje god da je, je OK za tu konfiguraciju, sem ako ne zelis da se bavis overklokom.
[ pitt07 @ 30.01.2009. 14:12 ] @
Puno ime i prezime napajanja je TR2-500w NP(ATX 12v 2.0)PFC Function
PIN:W0093RE
nije modularno,a ovo je sve sto pise uglavnom +plus ser.br.mada je to nebitno pretpostavljam.
[ Binary Mind @ 30.01.2009. 16:16 ] @
OK. To napajanje ima pravu snagu od 450W dok pikovi idu do nominalnih 500W, ali je sve jedno OK posto je jeftino a dovoljno dobro. Modularna varijanta W0136RE koju takodje pravi CWT je nesto malo bolja po performansama.
[ rogi23 @ 10.02.2009. 19:46 ] @
Napajanje Cooler Master RS-450-ACLY

Interesuje me kakvog je kvaliteta?





Hvala unapred.
[ Binary Mind @ 11.02.2009. 12:13 ] @
U toj klasi i sa obzirom da nije najnoviji model (recimo 4-5 godina star model) taj CM je prilicno dobrog kvaliteta u svojoj klasi, ali bih malo razmislio da li da ga koristim sa najnovijim highend grafickim kartama uparenim sa nekim overklokovanim mid to highend Intel Core 2 ili Core i7 procesorom :)
[ Binary Mind @ 25.02.2009. 15:49 ] @
Evo jednog klipa sto sam nasao, koji prikazuje proizvodni proces napajanja u Seventeam Electronics-u:

http://video.google.com/videop...=-820634502745506081&hl=en

Ako malo bolje pogledate videcete i neka napajanja koja lice na neka koja mozda imate (Hint: Cooler Master)...

Mod Edit: Azuriran link.

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 13.06.2009. u 01:44 GMT+1]
[ SASA M. @ 26.02.2009. 00:25 ] @
Aha, tu su znaci secirali onog vanzemaljca. Pa ovi nemaju ni robota za insertovanje elemenata, vec to moraju da rade device od 18 ljeta.
[ Binary Mind @ 26.02.2009. 10:56 ] @
Boze Sta ce im roboti kad imaju onolike Kineskinje na traci Shalu na stranu, ali gospoda iz Seventeama spadaju u najcenjenije OEM-e za napajanja
[ okram_ca @ 16.10.2009. 13:01 ] @
Imam napajanje TR2 500PP
Ul broj je E303666
E sad me zanima ko je prozivodjac.
Posto mi nije najjasnije gde se to vidi kad se unese broj na sajtu.
[ Binary Mind @ 16.10.2009. 14:14 ] @
E303666 je UL broj Thermaltake-a, ali to napajanje inace pravi CWT. To je primer koji sam naveo kad se na osnovu UL broja ne moze utvrditi proizvodjac nego napajanje treba da se otvori i tek onda se moze videti ko je proizvodjac.
[ okram_ca @ 21.10.2009. 00:11 ] @
Hvala.
Sam video par komentara unazad da si vec odogovorio na moje pitanje.
[ Miljek @ 18.01.2010. 17:21 ] @
e bas super cim sam procitao ovu temu i ja sam hteo da proverim napajanje...pa sam dosao do odgovora samim citanjem do kraja.moje je Chieftec CFT-650 14CS dakle radi se napajanju na slici koje je GM_X postavio.ja sam ipak hteo da proverim i dosao do istog odgovora...UL broj je e223935.

Vrlo zanimljiva tema.
Pozdrav
[ ajivicua @ 04.02.2011. 14:44 ] @
Jel neko zna ko je proizvodjac AXP i Recom napajanja? Jel ima u njima nekog kvaliteta? 500W serije
[ Binary Mind @ 03.03.2011. 13:06 ] @
Zakasneo odgovor ali evo:

AXP ~ OEM je za ta od 500W Super Flower...
Recom ~ OEM je ili Andyson ili Sirfa za serije do 500W...
[ valerijan @ 22.01.2012. 16:34 ] @
Danas sam se sasvim slučajno "dokopao" polovnog Chieftec GPS-350EB-101-A napajanja...

Ubacio sam kod i rezultat je DELTA ELECTRONICS INC.

Da li je to ok?

model rev. u zagradi (nalepnica na napajanju) ima neizbežna kineska obeležja...