[ najj @ 22.11.2008. 10:14 ] @
Pisite svoja iskustva sta se bolje pokazalo wireless 5GHz ili ADSL.
[ ropesrb @ 12.01.2009. 17:21 ] @
Wireles ima dosta gubitaka!!Ako uzimas da bi igrao na netu igrice imaces veliki ping tj uvek ce da ti varira i imaces lagg!!!Zato sam za ADSL!!!!
KABEL JE KABEL tj ZICA JE ZICA!!!!!!!!
[ bokili @ 12.01.2009. 19:35 ] @
Citat:
ropesrb: Wireles ima dosta gubitaka!!Ako uzimas da bi igrao na netu igrice imaces veliki ping tj uvek ce da ti varira i imaces lagg!!!Zato sam za ADSL!!!!
KABEL JE KABEL tj ZICA JE ZICA!!!!!!!!


Nema to pojma, wireless ima uvek manji ping od ADSL-a, mnogostruko.
[ ropesrb @ 12.01.2009. 20:00 ] @
Citat:
bokili: Nema to pojma, wireless ima uvek manji ping od ADSL-a, mnogostruko.

Prijatelju imao sam dosta vremena Wireles i imao dosta problema sa tim na ADSL nikakvih problema,nikad ama bas nikad ne znam kod tebe ali da nije bolji ostao bi na bezicnom!!!!
[ drvac @ 12.01.2009. 20:08 ] @
Upravo tako wireless na 5ghz kako je i postavljeno pitanje je mnogo bolji od ADSL. Pingovi su mnogo manji kao i mogucnost velikog uploada, neki provajderi nude i obrnute pakete gde je upload mnogo veci nego download, sve zavisi sta kome treba, to kod ADSL-a nije slucaj. Naravno to govorim o 5ghz wirelessu.
[ ropesrb @ 12.01.2009. 20:19 ] @
Neznam ali kod mene u gradu je uvek bio problem te kisa te magla te zgrada te ovo te ono i tako da sam batalio to ali ako kod vas dobro radi onda ok!!!
[ fade @ 12.01.2009. 20:41 ] @
Kod tebe u gradu je 2.4 gh,i verovatno mislis na to,a to zgrade,kishe,ptia se usrala i u letu je izmet sjebao tvoj ping itd itd nema nikakve veze,jer se ta frekvencija koristi i za bluetooth,i za wireless routere,i za ap,i za kucne mreze,i za bezicne fonove itd itd,i za mikrotalasne,i naravno da ce imati mnogo ometanja,a i skoro svaki wireless uredjaj radi na tih 11-ak kanala i naravno da ce smetati jedan drugom. Oprema na 5 ghz je skuplja,i ne koristi se u kucne svrhe ako nema bas neke preke potrebe,a ne tipa ja uzmem net,a komsijin adsl wifi ruter mi razjebe signal skroz...
[ ropesrb @ 12.01.2009. 21:55 ] @
Moja greska!!!!SORRY
[ bokili @ 13.01.2009. 15:45 ] @
Nazalost, misljenje da je wireless los, ili losiji od ADSL-a, su prouzrokovali oni koji su se ovim bavili na nacin da su mreze radjene veoma nekvalitetno. Ali posto je standard kod nas takav kakav jeste, nista se bolje nije moglo ni ocekivati.

Posto si ti verovatno svedok kako radi jedna takva mreza, zato i imas takvo misljenje.

Inace cisto da budes upucen, wireless je mnogo bolji od ADSL-a. I naravno tek ce da bude jer se razvija mnogostruko brze. Buducnost je u bezicnim tehnologijama a ne u paricama.
[ Strale @ 13.01.2009. 18:25 ] @
Optika je mnogo sigurnija nego wireless
[ bokili @ 13.01.2009. 18:50 ] @
Koliko ja znam ADSL ide preko parica a ne preko optike.

A optika nije ZICA nego svetlost.
[ ropesrb @ 13.01.2009. 20:33 ] @
Ljudi ja vam kazem imao sam jako jako lose iskustvo snjim,iskreno vam kazem Beotel je bio uzas!!!!
[ Strale @ 13.01.2009. 22:12 ] @
Citat:
bokili: Koliko ja znam ADSL ide preko parica a ne preko optike.

A optika nije ZICA nego svetlost.


Ja nisam naveo adsl kroz optiku nego sam dao primer, kabal i optika su mnogo sigurniji nego wireless i njegova sklonost ka zagusenju
[ Slobodan Milivojevic @ 14.01.2009. 00:22 ] @
Samo pogledajte jedan mali test mreze u mom potpisu drugi speedtest:


Em je ping odlican, em je protok ... sami procenite. Naravno wireless 5GHz.

Naravno redovno imam 3.5M/640k paket i to uvek radi kako treba. Pitanje je kako je provajder sve uradio, da li je fuserajski ili kako treba, ali wireless na 5GHz je definitivno bolji od ADSL-a, jer kako wireless zavisi od stanja u vazduhu, tako ADSL zavisi od kvaliteta parica koje se koriste.
[ ropesrb @ 14.01.2009. 18:59 ] @
Odlican PING svaka cast!!!!!!


PS:nocoment
[ digisat @ 22.03.2009. 09:54 ] @

Ja glasam za ADSL iz sledecih razloga;


1. Razlika u ceni , na primer servis od 1024 kb/s na ADSL je duplo jeftiniji nego slican servis na wireless-u

2. Nemam ono da razmisljam kolko je korisnika pored mene na istoj baznoj stanici i da li ta bazna stanica moze da izdrzi tolki broj korisnika, i da li je dovoljno siroka link veza izmedju bazne stanice i centrale firme, i da li ta neka firma ima dovoljno sirok link ka svom nadprovajderu. najgora situacija po meni je na wireless provajderu TRUF ex KBCNET. Ako uzmem za cinjenicu da je razlika u ceni od firme Truf do Beotel.net 1.110 din na mesecnom nivou, to je dovoljno dobar razlog da se opredelim za ADSL.

3. Gledano u nekom buducem vremenu ADSL moze da spusti cene i poveca brzinu servisa na 16 mb/s , dok wireless na 5 ghz pored nekog veceg broja korisnika ne znam kolko bi bila maksimalna brzina. Ako se uzme u obzir da korisnici vec sad imaju mogucnost da skidaju sa interneta sadrzaje HD diskova ni ove trenutne brzine nisu nesto narocito velike, to jest da za dve godine wireless gubi bitku u odnosu na ADSL servise i tehnicke mogucnosti.

4. Upload sasvim solidno radi za neku VOIP komunikaciju, sto se tice slanja neke velicine podataka za sada nemam nikakavu potrebu tako da glasam za ADSL internet.
[ Strale @ 22.03.2009. 10:49 ] @
Citat:
digisat: Ja glasam za ADSL iz sledecih razloga;
3. Gledano u nekom buducem vremenu ADSL moze da spusti cene i poveca brzinu servisa na 16 mb/s , dok wireless na 5 ghz pored nekog veceg broja korisnika ne znam kolko bi bila maksimalna brzina. Ako se uzme u obzir da korisnici vec sad imaju mogucnost da skidaju sa interneta sadrzaje HD diskova ni ove trenutne brzine nisu nesto narocito velike, to jest da za dve godine wireless gubi bitku u odnosu na ADSL servise i tehnicke mogucnosti.



Slazem se sa rednim brojem 3.

Ovo ispod pisem pod uslovom da telekom pusti brzine minimum 16 Mbit pa nadalje utom bi wireless provajderi izgubili bitku.

Danasnja oprema za korisnike koji se kace na 5 GHz moze da izdrzi 54 Mbit/s zbod downloada i uploada ta jedinica se deli na pola znaci teoretski download i upload svaki za sebe moze povuci max 27 Mbit/s, e sad korisnici se kace na jedan sektor koji moze da izdrzi 27 Mbit za download i upload, evo navodim brzinu 16 Mbit koju koriste korisnici svaki korisnik ima brzinu od 16 Mbit znaci da na jedan sektor a da se nebi gusio nebi trebalo da se zakaci vise od 2 korisnika u isto vreme mada i 2 korisnika kad povuku download on je 32 Mbit opet dolazi do zagusenja jer oprema na sektoru podrzava max 27 Mbit teoretski. E sad provajder moze da stavi 4 sektora znaci to mu dodje oko 8 korisnika je provajder zakacio sad pomnozimo 8 korisnika sa 16 Mbit-a to mu dodje 128 Mbit sto znaci da bi provajder za 8 sektora treba da ima na toj pristupnoj tacki link koji podrzaba 128 Mbit u downloadu i uploadu. A to nema sanse da za male pare ostvari.

Ali kad je u pitanju adsl tu nema zasicenja jedino nas ogranicava broj portova slobodnih u centrali i kvalitet bakarnih kablova. Ali posto danasnja oprema za adsl podrzava brzine i do 24 Mbit/s download i upload 3.5 Mbit/s ali pod uslovom da koristimo anex M ili Anex J. Na jednoj centrali zavisi na kojoj ajde da kazemo ima 500 slobodnih prikljucaka znaci jedna centrala ima 500 korisnika sa velikom brzinom koriscenja a kod wirelessa ce moci samo 2 korisnika po sektoru ako ima vise korisnika trebace i vise sektora ali tu kod wirelessa dolazi do problema jer treba da se omoguci veliki dolazni i odlazni link prema baznoj stanici znaci wireless ga ispusio.

Wireless provajderi ce jos nekoliko godina biti i kao obicno moci ce da pilicare i da nam zakidaju po protoku ali ne zadugo i onda ce ih sje*ati telekom sa wimax-om. Koji ce imati velike pristupne moci po pitanju brzine , pokrivenosti i udaljenosti kranjeg korisnika.
[ Sleepless_mind @ 22.03.2009. 13:07 ] @
Kako napreduju tehnologije tako se pojavljuje ADSL2+ sa velikim brzinama protoka koje su dostupne na odredjenim udaljenostima od centrale, pod uslovom da se koriste kvalitetne bakarne parice (shto u velikom broju sluchajeva nije tako), te su 16+ mbit na adsl-u i dalje u domenu iluzije.

E sad shto se tiche stavke 2. kod ADSL nema bazne stanice ali ima DSLAM koji mozhe da terminishe odredjen broj korisnika. Ali taj isti DSLAM i brzina zavisi od provajderovog ugovora sa Telekomom, od uplinka dotichne centrale... itd. Uglavnom kad ne postizhesh maksimum ne mozhesh nikome da se zhalish zato shto je to normalno... (overhead netju ni da pricham, koji bi u principu trebalo da je oko 20%, shto znachi na 16mbit u startu gubish 3mbit, shto je opet normalno...). Poshto se spomenuo TRUF/KBCnet za 1110 dinara vishe se ne dobija ista usluga kao kod Beotel-a, nego veci upload. U nekom od prethodnih postova sam potvrdio da digisat barata sa pogreshnim podacima. Chak ni cenovno isti paketi ne pruzhaju isto. Kod nekih je dinamichka ip, kod drugih vetji upload... ko shta voli...

Stavka 3. Kao shto se pojavio ADSL2+, tako se i u wireless tehnologijama pojavljuju novine, n standard sa 300mbit propusne moci, sami linkovi na visokim nelicenciranim opsezima za relativno male pare, nstreme, turbo rezhim rada itd. E sad ako bi se smanjile cene ADSL-a, smanjile bi se i cene iznajmljenih vodova, pa bi tako i WISP smanjivali cene u skladu sa cenom linka koji placaju nadprovajderu.

Wireless provideri mozhda gube trku u jednom segmentu dok u drugom imaju nenadoknadivu prednost (point to point linkovi, vpn za firme po izuzetno niskoj ceni, dostupnost u mestima gde ne postoji ni jedan drugi vid interneta (priznatjete da je broj takvih mesta velik), upload po zhelji korisnika, wireless video nadzor i josh milion primera), ako prichamo o svetu, primera radi Japan, gde je wireless glavni izvor interneta ili recimo Telekom Severne Koreje sa 860.000 baznih stanica i 6.5 miliona korisnika.

Uskoro cemo moci za 100eu ili manje da nabavimo opremu za n standard sa 300mbit propusne moci, a po mom mishljenju to su male pare.

Shto se tiche WiMAX-a, cene koje su trenutno u opticaju ga samo udaljavaju od potencijalnih kutjnih korisnika. I za kraj kao shto reche expert:

If you are looking for uninterrupted wireless broadband coverage, WiMax is not an option yet.



[ Slobodan Milivojevic @ 22.03.2009. 14:01 ] @
Pa evo samo jednog primera kod mene (Telekom ADSL) kolko moja linija (sto zbog daljine sto zbog kvaliteta parica) realno moze da izgura. Nesto ispod 6Mbit u ADSL2+ modu. Tolko o tome da je moguce imati 16Mbit na ADSL-u bilo gde.

[att_img]


Trenutno imam (na drugoj lokaciji) i wireless net na 5GHz, i prezadovoljan sam. Koristim paket 3712/640kbps, za sad sasvim zadovoljava moje potrebe za downloadom i uploadom. Mada mi je link ka netu uglavnom free.

Mnogo sam zadovoljniji sa ovim internetom, jer ovde na mrezi imam trenutno 5 racunara (nas 4 koristi net). Uradio sam QOS pravila na racunaru koji mi rutira net, i pri punom opterecenju linka (nebitno da li je p2p, http/ftp, streaming ili bilo sta), latencija ka provajderu ne prelazi 20-30ms, sto znaci da u bilo kakvim uslovima ja i VoIP mogu da koristim. Sto na ADSL-u nikako nije slucaj, jer se kod ADSL-a greske otklanjaju u okviru protoka na portu, a ne van toga. Dok je kod wireless-a softverski ogranicen protok i greske se ispravljaju van protoka koji placam.

Druga stvar je sto ja dobijam upload kao na ADSL 16Mbit paketu (realno gledano - 78-79KB/s), za duplo manje pare (2780din sa PDV-om). Takodje provajder mi je dao MT klijentski Router Board, antenu, mini pci.... sve sto je potrebno (uz njihovu montazu) besplatno, uz ugovor od 12 meseci na minimum 1990din (2176/512kbps trenutno). I kod telekoma se potpisuje ugovor na 12 meseci.

U normalnim uslovima mi je latencija do provajdera ispod 5ms.

Tako da je vrlo, vrlo diskutabilno sta je bolje, stoji to da sa sadasnjom tehnologijom ne moze da se izvuce previse protoka po sektor anteni, ali stoji i to da na infrastrukturi Telekoma kod nas, bas i ne moze da se izvuce previse od ADSL-a svuda ...
[ Strale @ 22.03.2009. 15:27 ] @
Ali stoji i to da ne rade svi ko ti kod provajdera pa da imaju za dzabaka, a i plate nam nisu bas neke da bi mogli da se razbacujemo internet protokom a i ima vaznijih stvari od neta kao na primer devojka, zena, rodbina itd. Zivot ne zavisi od interneta nego uzajamnog razumevanja i postovanja. Dok sam placao na adsl-u 2 Mbit/192Kbp shvatio sam da meni u stvari i netreba toliko brz net cak je dovoljan i 512/256. A to sto se neko hvali kako ima 6, 8,16 ,20Mbit-a to je cista glupost jedino ako radis pirateriju pa ti treba

kod mog tp linka adsl ruter moze da izgura sa Anex M 21000Kbps i nesto/192 Kbps
[ Slobodan Milivojevic @ 22.03.2009. 16:01 ] @
Citat:
Strale: Ali stoji i to da ne rade svi ko ti kod provajdera pa da imaju za dzabaka


Otkud tebi to da ja radim kod provajdera? Ovo sto sam napisao je standardna ponuda za sve korisnike. Sad sto poznajem ljude koji rade u provajderu, pa po nekad budem zamoljen da testiram mrezu, to je neka sasvim druga prica.

Ja sam kao i svi ostali korisnici sklopio ugovor sa provajderom o koriscenju internet usluga, placam punu cenu paketa, imam minimalnu cenu na mesecnom nivou i ugovornu obavezu. Nista se ja posebno ne razlikujem od drugih korisnika. Druga stvar je sto radim od kuce (pored fakulteta) web dev, i sto mi je dobar internet stvarno potreban.

Citat:
kod mog tp linka adsl ruter moze da izgura sa Anex M 21000Kbps i nesto/192 Kbps


Ovo nisam razumeo uopste. Kako je moguce da ti je upload samo 192kbps ako ti je max download cak 21000kbps?

Citat:
... a i plate nam nisu bas neke da bi mogli da se razbacujemo internet protokom a i ima vaznijih stvari od neta kao na primer devojka, zena, rodbina itd. Zivot ne zavisi od interneta nego uzajamnog razumevanja i postovanja. Dok sam placao na adsl-u 2 Mbit/192Kbp shvatio sam da meni u stvari i netreba toliko brz net cak je dovoljan i 512/256. A to sto se neko hvali kako ima 6, 8,16 ,20Mbit-a to je cista glupost jedino ako radis pirateriju pa ti treba :)


Naravno da nije sve u Internetu, ja provodim mozda 5-6h dnevno pred racunarom, sto zbog posla sto zbog fax-a sto zbog zabave. Stvarno ne znam sta si hteo ovim delom teksta da kazes?

Da meni ne treba internet koji imam sad i da mogu da koristim mnogo manji paket? Izvini, ali to ja valjda najbolje znam koje su moje finansijske mogucnosti i koje potrebe imam. Ne zelim da ulazim u dalju diskusiju ali to je isto kao kad bi mi neko rekao sto sam kupio mobilni telefon za 350 eur? Pa jednostavno, ima sve sto je meni potrebno, hvala bogu mogu sebi od svog rada to da priustim, i sto bi mene neko pitao sta ce ti to?

Svako valjda najbolje zna sta moze i sta mu treba. Ja sam samo hteo da iznesem svoje iskustvo i svoje misljenje.
[ Strale @ 22.03.2009. 18:11 ] @
Ok.

21000Mbps/192Kbps tako mi pise na uredjaju koliko moze da se progura od mene do centrale valjda je upload mali jer se dosta signala gubi od mene do centrale

A kad stavim g.DMT Anex A onda je vec druga prica onda moze 11 i nesto/1Mbit
[ roki555 @ 18.04.2009. 20:21 ] @
Wireless je zakon ..... najjeftiniji net u drzavi ubedljivo!!!
[ Strale @ 18.04.2009. 22:42 ] @
O da da Pali me zari me ja sam vatrogasac
[ JovanKKP @ 25.04.2009. 16:36 ] @
Jednom bio i nikad vise, od sad samo ADSL preporucujem :D
[ digisat @ 30.04.2009. 17:18 ] @
Za sve korisnike wireless interneta na podruciju mirijeva i karaburme imam da podelim sledecu informaciju.


Centrala na mirijevu je prosirena pa tim povodom je krenula akcija BEOTELA i ono koji su prijavili telefonske linije za ADSL dobili su obavestenja da je moguce dobiti ADSL prikljucak.

akcija se sastoji u tome da se potpisuju ugovori i dobija se oprema na koriscenje a cene su sledece

citat iz poruke


Obavestavamo Vas da od DANAS, na Vasoj telefonskoj liniji

postoje tehnicke mogucnosti za uvodenje ADSL usluge!

AKCIJA do 23. maja!

50% popusta

na koriscenje ADSL-a u prva tri meseca

FLAT ADSL (1024/128 kb/s) za 695 din/mesecno

Popust mozete da ostvarite samo uz poklon kod,
koji cete dobiti ako pozovete call centar na 011/3955-000.

Iskoristite priliku i ustedite vise od 2.000 dinara!

kraj citata



Moj predlog korisnicima wireless interneta koji koriste wireless opermu a nisu zadovoljni da predju sa wireless-a na ADSL.

Nadam se da cete biti zadovoljni kvalitetom a koji niste mogli da imate.





[ JovanKKP @ 01.05.2009. 13:44 ] @
Ili da jednostavno uzmu Telekom ADSL da ne bi prosli kao
http://www.elitesecurity.org/t...-Beotela-pa-nema-zaista-smisla
;)
[ allexx @ 22.05.2009. 02:57 ] @
Slobodan Milivojevic:
Pa evo samo jednog primera kod mene (Telekom ADSL) kolko moja linija (sto zbog daljine sto zbog kvaliteta parica) realno moze da izgura. Nesto ispod 6Mbit u ADSL2+ modu. Tolko o tome da je moguce imati 16Mbit na ADSL-u bilo gde.


Pa... nije bas tako... Ja koristim Telekom DSL.... kad sam imao paket 1024/128 MAX koliko parica moze da izgura pise 8164/140, ... ok u redu, promenim ja na paket 4096/256 kad gle cuda... od tog trenutka, promene porta na 4096/256 MAX koliko parica moze da izgura pise 13082/613.... ok, sled. mesec promenim u paket 16381/768 i vidi ti to, max koliko parica moze da izgura modem kaze 26855/2546 ... oho, znaci moze MNOGO MNOGO vise od 8164/140 koliko je pisalo sa Paketom 1024/128
Iz pomenutog mogu da zakljucim da MAX koiko parica moze da izgura ZAVISI od toga kolika ti je TRENUTNA brzina tj. na kom si paketu trenutno, i da moze mnogo vise i od 16... pustili meni i 46168/2048 na 5 min kad sam zvao tehn. sluzbu da provere dal moze, i znate sta, ne da moze nego LETI!
A Centrala je stara mnogo... kablovi tj. mreza je iz 1 svetskog rata, i ovi Tehnicari u telekomu gledaju u monitor tamo i ne mogu da se nacude kako tolika brzina moze da prodje kroz takvu mrezu gde su oni mislili da ni 16MB nema teorije, medjutim praksa kaze da moze MNOGO VISE.
[ 3D-Elite @ 22.05.2009. 03:29 ] @
:)) u kom si delu grada...?
[ yeljko @ 22.05.2009. 10:41 ] @
Citat:
allexx: Slobodan Milivojevic:
Pa evo samo jednog primera kod mene (Telekom ADSL) kolko moja linija (sto zbog daljine sto zbog kvaliteta parica) realno moze da izgura. Nesto ispod 6Mbit u ADSL2+ modu. Tolko o tome da je moguce imati 16Mbit na ADSL-u bilo gde.


Pa... nije bas tako... Ja koristim Telekom DSL.... kad sam imao paket 1024/128 MAX koliko parica moze da izgura pise 8164/140, ... ok u redu, promenim ja na paket 4096/256 kad gle cuda... od tog trenutka, promene porta na 4096/256 MAX koliko parica moze da izgura pise 13082/613.... ok, sled. mesec promenim u paket 16381/768 i vidi ti to, max koliko parica moze da izgura modem kaze 26855/2546 ... oho, znaci moze MNOGO MNOGO vise od 8164/140 koliko je pisalo sa Paketom 1024/128
Iz pomenutog mogu da zakljucim da MAX koiko parica moze da izgura ZAVISI od toga kolika ti je TRENUTNA brzina tj. na kom si paketu trenutno, i da moze mnogo vise i od 16... pustili meni i 46168/2048 na 5 min kad sam zvao tehn. sluzbu da provere dal moze, i znate sta, ne da moze nego LETI!
A Centrala je stara mnogo... kablovi tj. mreza je iz 1 svetskog rata, i ovi Tehnicari u telekomu gledaju u monitor tamo i ne mogu da se nacude kako tolika brzina moze da prodje kroz takvu mrezu gde su oni mislili da ni 16MB nema teorije, medjutim praksa kaze da moze MNOGO VISE.


Ovo sto si napisao je tacno.

m:tel (telekom srpske) adsl na istoj centrali i priblizno ista udaljenost
na dva razlicita paketa:

-HOBBY paket 384/64 u G.dmt modu modem max. bandwith 5,5 Mbs
-PRESTIGE paket 2Mb/192 u G.dmt modu modem max. bandwith 10,7 Mbs

Znaci koliko ti oni tamo puste toliko i imas. Zavisi i koju opremu imaju.