[ HipHopRODUCENT @ 23.11.2008. 16:44 ] @
Ljudi ne znam dal od ovoga ima neke vajde al ajde nema veze...
Pogledao sam neke slichne teme i ngde nisam nashao odgovor koji meni treba. Zanima me kako da zashtitim svoj album (15 pesama), odnosno kako da ostvarim autorska prava. Album sam zavrshio i uskoro bi boze zdravlja trebao da ga izdam, al to uskoro moze da se otegne... bilo koji savet ili uputstvo ce dobro doci, pa ako neko ima neki savet...
POZDRAV i HVALA unapred...
[ old.man @ 23.11.2008. 17:33 ] @
Prvi korak koji mozes da uradis i sam:

Naseckas na CD pesme , procitas
http://www.yupat.sv.gov.yu/sr/...ko_pravo/ap_evidentiranje.html
Odes ovamo:
http://www.yupat.sv.gov.yu/sr/home/kontakt.html
sa popunjenim obrascima (praznih ima na sajtu )
platis taxu (ima banka par ulica uzbrdo)
i dobijes potvrdu da je materijal evidentiran kao tvoje autorsko delo.
ipak , prvo ih nazovi... mozda se nesto promenilo ... ja sam pre par godina
nosio materijal da registrujem sajt i logo
ali time si samo obezbedio dokaz da si dana "tog i tog" prijavio autorsko delo,
za slucaj da te neko kasnije pokrade



[ acaradio @ 23.11.2008. 20:11 ] @
U ovoj zemlji je za zastitu prava muzickih autora (na prvom mestu kompozitora) zaduzen iskljucivo SOKOJ, a ne Zavod za intelektualnu svojinu.

[ old.man @ 24.11.2008. 16:44 ] @
Citat:
acaradio: U ovoj zemlji je za zastitu prava muzickih autora (na prvom mestu kompozitora) zaduzen iskljucivo SOKOJ, a ne Zavod za intelektualnu svojinu.

Ajde, ako vec znas, spasavaj, opisi nam ceo postupak zastite pesme, narocito ako nisu u pitanju clanovi SOKOJ-a.
Treba i meni, a verujem da nas ovde ima dosta, sa po nekom pesmicom, koju nece da objave iz straha od plagijata.
Ali , molim.... te ono step by step ... da nesto ne pogresimo pa da propadne stvar
[ acaradio @ 24.11.2008. 17:13 ] @
Ja imam deset pesama koje cekaju na "overu" kod SOKOJ-a, ali nisam jos otisao, jer ih nisam ni pustao u javnost.
Ortak koji je nosio dve svoje pesme za koje sam radio aranzman kaze da je postupak veoma jednostavan - poneses CD sa pesmom (jedna pesma - jedan disk, to je pravilo) i popunis obrazac koji ti ponude, tacno navedes autora ili autore...i to je to.
U svakom slucaju, na sajtu imas kontakt pa ce ti oni sve konkretno objasniti.
[ old.man @ 25.11.2008. 22:25 ] @
Nista nam nisi objasnio
Nemam previše poverenja u razne menadžere, zato sam tražio step by step...
a iz razloga sto smo pre ~ 20 god. (CD je bila misaona imenica) snimili materijal od 10-ak pesama, autor je jedan moj drugar, a kad se priča zavrsila ni matricu nismo dobili
Dobili smo , tj autor je dobio desetak kaseta, kvaliteta da nijedna radio stanica
nije htela da ih pušta.


[ acaradio @ 26.11.2008. 01:03 ] @
Citat:
old.man
Nemam previše poverenja u razne menadžere, zato sam tražio step by step...

Kakvi menadzeri?
SOKOJ je organizacija koja postoji skoro 60 godina i cija je delatnost zastita muzickih autorskih prava....i jedina koja je zaduzena da od medija i svih koji javno izvode muziku naplacuje emitovanje muzike (naravno, tu je i OFPS, ali on stiti prava nosaca zvuka).
Ne predajes ti svoje pesme u SOKOJ-u nikakvim menadzerima, vec sluzbeniku (tj. sluzbenici) koja prikuplja materijal i vrsi evidenciju.
[ old.man @ 26.11.2008. 15:11 ] @
Citat:
acaradio: Ne predajes ti svoje pesme u SOKOJ-u nikakvim menadzerima, vec sluzbeniku (tj. sluzbenici) koja prikuplja materijal i vrsi evidenciju.

Pa to te pitam..... kome se i šta predaje u koliko kopija, dal se dobija zvanična potvrda da su primili....
da li se plaća taxa i koliko... po pesmi ili po ???? (m2 kao kod OFPS)
Znaš , a nećeš da nam kažeš

[ acaradio @ 26.11.2008. 15:36 ] @
Prenosim sta mi je ortak malopre ispricao (a to sam vec uglavnom sve rekao):
1. Narezes pesmu na disk u CDA (standardnom CD audio) formatu....ako imas vise pesama, nosis po jednu pesmu na svakom disku
2. Poneses sa sobom licnu kartu (naravno)
3. Tamo ces popuniti fomular sa osnovnim podacima
4. Nista se ne placa

Adresa: Misarska 12-14

Prosto kao pasulj. Ortak kaze da su veoma prijazni i da ce ti oni sigurno izaci u susret ako imas dodatna pitanja.



[ HipHopRODUCENT @ 29.11.2008. 17:29 ] @
Hej old.man kontaktirao sam Sokoj, jedna ljubazna zena mi je poslaa mejl gde mi je sve objashnjeno citiram:


" U vezi Vašeg pitanja obaveštavamo Vas šta bi trebali uraditi da bi zaštitili Vaše kompozicije.
Svaki autor, nosilac autorskog prava (autor muzike,autor aranžmana i autor teksta), potrebno je da sa Sokojem sklopi Ugovor o isključivom ustupanju imovinskih autorsko-pravnih ovlšćenja kao i da popuni obrazac Podaci o autoru.
Za svaku numeru ponaosob popunite obrazac Prijavu dela .Sve ove obrasce možete naći na Sokojevom web sajtu i kada ih popunite nama ih pošaljite.Potrebno je dostaviti i demo snimak pesama koje prijavljujete ukoliko nisu objavljene.

Ukoliko imate potrebe za dodatnim informacijama služba Sokoja stoji Vam na raspolaganju tel:334-6587.

S poštovanjem,

Koordinator Sektora dokumentacije
Životić Biserka "



E sad daleko je taj BG ali shta da radimo, mora se...
[ musicmaster @ 29.11.2008. 22:14 ] @
Ama, mogu svi samo da me poljube u guzicu.
Svi koji imaju nameru da me pokradu po pitanju autorskih dela.
Za sad 6 instrumentala. A u pripremi su josh 5 njih.

Shto se mene lichno tiche, onaj ko ima tu nameru, neka uradi to.
Neka mi ukrade ideju (ako moze da odsvira), i neka je obelodani bolje nego ja...
I neka (mozda chak i to!) uzme neku paru...

Boli me uvo!

Shta tje taj da radi kada ispaljeni metak u vis pochne da se vratja nadole?
Moratje da trazi nachin kako da dograbi josh neshto tudje...
Jer je shupalj, pa ne moze sam to osmisliti....
Dok tju ja samo shtancati nove kreacije i lepo i mirno spavati...

Mi ovde, koji neshto komponujemo i stvaramo, uvek tjemo imati svoje male fabrike koje rade.
To je najbitnije.

Leshinari i lisice,
se uvek mogu nagaziti i kazniti.
(in_private)
[ old.man @ 03.12.2008. 19:42 ] @
HipHopRODUCENT, ne ljuti se sto citiram tebe... nekog moram

Citat:
HipHopRODUCENT: Hej old.man kontaktirao sam Sokoj, jedna ljubazna zena mi je poslaa mejl gde mi je sve objashnjeno citiram:
" U vezi Vašeg pitanja obaveštavamo Vas šta bi trebali uraditi da bi zaštitili Vaše kompozicije.
Svaki autor, nosilac autorskog prava (autor muzike,autor aranžmana i autor teksta), potrebno je da sa Sokojem sklopi Ugovor o isključivom ustupanju imovinskih autorsko-pravnih .......Sve ove obrasce možete naći na Sokojevom web sajtu....
E sad daleko je taj BG ali shta da radimo, mora se...

Malo sam pogled'o sokojev sajt... i taj ugovor...
( http://www.sokoj.org.yu//pdf/autori_ugovor.pdf )
kolko se ja razumem u slova, pise ovo:
Citat:
Ovim ugovorom autor - nosilac autorskog prava ustupa Sokoj-u svoja imovinska autorsko-pravna ovlašćenja koja proizilaze iz:
- pravo na beleženje ili umnožavanje,
- pravo stavljanja primeraka dela u promet,
- pravo davanja primeraka dela u zakup,
- pravo izvođenja,
- pravo predstavljanja,
- pravo prenošenja izvođenja ili predstavljanja,
- pravo emitovanja,
- pravo na javno saopštavanje, uključujući interaktivno činjenje dela dostupnim javnosti,
- pravo javnog saopštavanja dela koje se emituje,
- pravo javnog saopštavanja dela sa nosača zvuka ili slike,
- pravo na posebnu naknadu od uvoza, odnosno prodaje tehničkih uređaja i nosača zvuka, slike i teksta, koji su podobni za umnožavanje muzičkih dela.

Imal nesto sto nije taksativno navedeno ???
Mislim da nisu nista propustili da im se ustupi.

1.Tim ugovorom ustupas sve zivo SOKOJU i to za pare prema "Planu raspodele" na koji sam autor tesko da ima uticaja
2. Preskocicu detalje tipa sta kad otkazes ugovor; kolika je naknada stete ako ovlastis drugo lice ili sam ostvarujes autorska prava na bilo koji nacin, za vreme trajanja ugovora..... tu ima puno price, ali glavna prica je
3.ugovor podrazumeva da se zakljucuje izmedju SOKOJ-a i autora

Autor postajes u momentu kad smislis nesto , napises roman, komponujes pesmu...

acaradio
Pitanje glasi kako posle dva dana ili dve godine, od komponovanja pesme mozes da dokazes da si bas ti autor ???


P.S. HipHopRODUCENT
Nije BG daleko , ccesto sam tamo
[ HipHopRODUCENT @ 04.12.2008. 15:24 ] @
U pa to ispade nije dobro...

I shta onda... NIshta!!!
[ Predrag Supurovic @ 05.12.2008. 00:46 ] @
Mozda ti je najjednostavnije da to registujes u Narodnoj biblioteci Srbije kao audio zapise. Napravis lepo omot CD-a, stavis da si sam izdavac i posaljes im valdja jedan (ili tri primerka) da imaju u arhivi. Ti si time delo objavio i resio si pitanje autorstva. To ne bi trebalo da kosta nesto mnogo, a procedura je jednostavna, kao i knjige sto se registruju.
[ Take 5 @ 05.12.2008. 01:16 ] @
Koristan link u vezi teme:

Republika Srbija: Zavod za intelektualnu svojinu

PS
Danasnji SOKOJ nema bas mnogo zajednickog sa nekadasnjim (kada je ono "J" u nazivu imalo svoj puni smisao), ali nazalost ne postoji adekvatna zamena za nekadasnju istoimenu instituciju.

Trenutno ih ima vise, koje se sve "tim necim" bave i polazu razna prava na naplatu naknada (taksi) za koriscenje tudjih autorskih dela
Citat:
U 2008.godini u Evidenciji kolektivnih organizacija koju vodi Zavod za intelektualnu svojinu, upisane su:

1. “SOKOJ“ – Organizacija muzičkih autora Srbije, Beograd, Mišarska 12-14;
http://www.sokoj.org.yu
2. “OFPS“ - Organizacija proizvođača fonograma Srbije, Beograd, Admirala Vukovića 38;
http://http://www.ofps.org.yu
3. “PRAGUS“ - Organizacija za kolektivno ostvarivanje prava glumaca, Beograd, Masarikova 5/7;
http://www.pragus.org
http://www.pragus.org
4. “PI“ - Organizacija za kolektivno ostvarivanje prava interpretatora, Beograd, Majke Jevrosime 38.
http://pravainterpretatora.org




[ Kovacevic Vladimir @ 05.12.2008. 08:35 ] @
Ovde se spominju gotovi CD formati i uputstvo za deponovanje istih u SOKOJ.
Dalja sudbina tog CD-a ne odgovara autoru, jer eventualne, direktne materijalne koristi bi autor imao tek po nekoj reprodukciji od strane SOKOJ-a /koji ima iključivo pravo po Ugovoru/.
Da se skratim.

Ja bih napisao note, sa tekstom /ukoliko ga imam/ i harmonskim šiframa, potpisao i stavio datum i kao notni zapis deponovao u Narodnoj biblioteci Srbije, ili privatno, kod neke advokatske kancelarije. Time bih mogao dokazati autorstvo u slučaju da je neko tu muziku prisvojio.

Pozdrav
[ old.man @ 05.12.2008. 12:37 ] @
kao sto napisah u drugom postu ove teme http://www.elitesecurity.org/p2116802


Da ne citiram sve.... i zavrsio si deo posla - registraciju dela.
Zastitu imovinskih prava ne moras da vrsis preko o organizacije.
Ako dodjes do saznanja da neko na bilo koji nacin ugrozava/eksploatise tvoje autorsko
pravo , tu su advokati

P.S. sa http://www.yupat.gov.yu/sr/home/takse_ap.html
Tar. broj 101a
Za unošenje u evidenciju i deponovanje primerka autorskog dela i predmeta srodnog prava 3.000
NAPOMENA:
1. Važi napomena uz tarifni broj 81
(moja napomena: misli se na dinare )

[ disfunction @ 17.03.2009. 22:04 ] @
Nema potrebe za nekim bibliotekama, advokatskim kancelarijama, chudima...najjednostavniji i najbolji nacin uz pomoc kojeg su autori kojima su "ukradena" autorska prava dobijali sporove na sudovima je: Lepo kad zavrsite stvar(pesmu, traku, kompoziciju, bla bla...) narezite na CD, ubacite tu neke podatke(napravite neki omot, ime autora, pesme, sta vec...) i otidite na postu i posaljite preporuceno samom sebi i ne otvarajte. Kad i ako dodje "sudnji dan" vi imate dokaz i niko ne moze dokazati da je to uradio pre vas ili tako nesto:)

Ja sam to radio samo sa prvim albumom posto sam u pocetku bio bas istripovan oko toga, da neko nesto ne mazne...al tesko, to samo ako radis neki etno pa da pazis da neko od ovih nasih sa estrade nesto ne smulja....
[ Kovacevic Vladimir @ 18.03.2009. 12:57 ] @
Ti imaš potvrdu o pošiljci i pošiljku.
To: "ne otvaraš" je samouverenje, ali u praksi, svaki klinac zna da se to "zalepljeno" otvara na trik, koji neću navesti...

U dokazivanju autorskog prava postoje oficijelni putevi registracije i dokazivanja (ako treba i na sudu).

U celoj priči postoji jedna velika šupljina i neregulisan put od registracije (jer je autoru važno da to stavi na CD), prava korišćenja (jer autor pristaje na sve, samo da to neko čuje) i ubiranja novca od autorstva (jer autori sami nisu registrovani kao kompozitori), blablabla...niti postoje mehanizmi, koji od početka do kraja regulišu sve odnose.

Pozdrav