[ dwarfy @ 27.11.2008. 16:37 ] @
Pozdrav svima,

posto dugo vremena ne pratim kretanja cena konfiguracija i komponenti, nadao sam se da ce me ovde neko moci posavetovati. Mislim da naslov govori prilicno, ali dopunio bih jos malo:

Dakle bitno je da bude jako jeftino resenje, monitor nije potreban kao ni opticki uredjaj:

1. Maticna ploca
2. Procesor
3. Memorija
4. Graficka - integrisana
5. Mrezna karta - integrisana
6. Kuciste sa napajanjem
7. Hard disk za operativni sistem 80Gb npr.
8. Tastatura i mis

Ono sto bi mi bilo od koristi je da me neko posavetuje sta iole valja od tih jeftinih uredjaja.

Racunar bi bio koriscen u firmi, za skladistenje podataka - grafickih radova. Planiram da u njega ubacim jos cetiri hdd-a od npr 750Gb i da na njima cuvam podatke radi brzeg pristupa jer smo vec napravili arhivu radova od preko 500 diskova (kako cd tako i dvd) koji su jako neprakticni kada na poslu nastupi guzva i kada se zuri, cak iako koristimo program za katalogiziranje i brzu pretragu arhive. Podaci sa tih diskova bi svakako takodje bili bekapovani na opticke medije.
[ JOJO847 @ 27.11.2008. 16:50 ] @
Obzirom na to da Vam je potreban samo file server, dali ste razmisljali o tome da ne kupujete cijelo racunalo vec NAS? Dakle, moj prijedlog je mrezni disk - jeftinije, fizicki manje a jednako funkcionalno. Ima da se nadju i kucista koja podrzavaju dva diska, koji imaju USB print server... dolazi li i to u obzir?
[ dwarfy @ 29.11.2008. 12:27 ] @
Sad kad si pomenuo te varijante, zvuci mi interesantno. Mozes li mi reci nesto vise ?
Nisam razmisljao o tome jer sam bio ubedjen da su mrezni diskovi dosta skuplji od konvencionalnih. Ocigledno sam se prevario, sad cu malo pogledati cene po netu. Hvala.
[ JOJO847 @ 29.11.2008. 15:53 ] @
Pa vidi, disk kao disk je isti. Skup je interfejs i to je ono sto placas. Nebi pravio reklamu, ali ako imas tu opciju - baci pogled i na ebay... mozes nabaviti i zasebno kuciste sa LAN prikljuckom i disk po volji, pa ga sam ugradis....ima opcija.
[ dwarfy @ 29.11.2008. 18:01 ] @
potrazicu sta moze ovde kod nas da se uzme posto mi ebay nije opcija. videh da je lacie jedan od zastupljenijih proizvodjaca.
nego sam se zaprepastio kad sam video da nekoliko njihovih diskova kod nas kostaju oko 100 eur skuplje nego u hrvatskoj ?! ko ovde koga za'ebava ?! strasno !!!
pokusao sam da nadjem ta kucista za diskove, ali ne znam pod kojim terminom da trazim - probao sam case, drawer itd... koji je pravilan termin ? recimo lacie ima jedan proizvod koji je nazvan ethernet drawerom ali ima u sebi hard disk i kosta od 200 i kusur do 400 i kusur eur, zavisno od modela.

btw hvala ti mnogo na savetu, definitivno cu te poslusati samo da nadjem neko jeftinije resenje. mislim da bih najradije uzeo to mrezno kuciste za nekoliko diskova pa u startu ubacio dva a kasnije samo dodavao ;)
[ JOJO847 @ 30.11.2008. 10:03 ] @
Probaj pod NAS (network attached storage). Takva kućišta nije lako za naći, ali opet kad sve zbrojiš i oduzmeš dodje ti jeftinije nego nova konfiguracija + što je manje ako prostor igra ulogu + što nemaš brige oko održavanja (kako u hw aspektu tako i u sw)

npr...http://www.raidsonic.de/en/pag...nal_cases.php?we_objectID=5090