[ cesare @ 27.11.2008. 18:08 ] @
Pozdrav svima !!!

Imao bih dva pitanja vezana za kreiranje sopstvenih kontrola.

1. Mozete li mi preporuciti neki dobar tutorijal o ovome ?
2. Posto koristim VBNET Express Edition koji nema mogucnost pravljenja sopstvene kontrole kao nezavisnog projekta, koja se moze kompajlirati u dll i koristiti u nekom drugom projektu, a ima mogucnost dodavanja "prazne" kontrole kao vb datoteke u postojeci projekat, kako tako napravljenu kontrolu dodati na neki od obrazaca u postojecem projektu ?

Unapred hvala ...
[ Shadowed @ 27.11.2008. 20:52 ] @
Kako nema? To radis sa "class library" tipom projekta.
[ deerbeer @ 27.11.2008. 22:00 ] @
Citat:

kako tako napravljenu kontrolu dodati na neki od obrazaca u postojecem projektu ?

1.) Desni klik na toolbox "Choose Items" pa u Browse dijalogu nadjes assembly od kontrole ..
2.) Pojavi ti se u toolboxu i naneses je na formu
3.)Dodas referencu u projekat na taj dll
4.) U vb.net klasi dodas Imports NamespaceOdTeKontrole ..

Evo probaj u spajalici test vb.net program koji koristi custom-kalendar kontrolu napravljenu u c#-u bez njenog sorsa.










[Ovu poruku je menjao deerbeer dana 28.11.2008. u 10:07 GMT+1]
[ cesare @ 28.11.2008. 14:22 ] @
Shadowed mozes li mi dati link ili naziv neke knjige (mozda neki svoj primer) gde mogu videti kako da napravim sopstvenu kontrolu u VBNET Expressu?

Unapred hvala ...
[ Sephiroth? @ 05.12.2008. 00:48 ] @
Ne znam ništa od VB-a posto radim sa VC#-om, ali mislim da je postupak identican.

Imaš 3 glavne vrste kontrola:
- User kontrole - su u biti skup ostalih kontrola koje možeš koristiti kao jedno. Odeš add new->user control (u VS-u naravno), skontaćeš odmah
o čemu se radi.
- Izvedene kontrole - njih kreiraš nasljeđivanjem postojeće kontrole, pa im dodaješ funkcionalnosti koje ti trebaju.
- Custom crtane kontrole - ovdje imaš najveću slobodu, ali i najviše posla, ovaj pristup odabireš samo kad praviš nešto novo,
npr. animirani button.

Ovdje se radi o tvojoj odluci koliko želiš "nisko" u dizajn ici. Za primjer, treba ti wizard... Za to su ti najbolje user kontrole.
Ako ti treba TreeView sa custom mogućnostima -> naslijediš TreeView te implementiraš svoje. Ako ti treba kontrola sa tvojom grafikom,
praviš custom crtanu kontrolu.

Jedino onda što ti ostaje je znati na koje evente trebaš reagovati da bi dobio željenu funkcionalnost, na koje metode trebaš napraviti override itd.
Ako trebaš crtanje, prvo nauči GDI+ funkcije (ili WinAPI samo za jako komplikovane stvari i performanse), te željene funkcije pozivaj u OnPaint metodi.
Ako praviš textbox koji ima mogućnosti formatiranja teksta, moraš znati event layout textboxa-a (ako nasljeđuješ isti), ili praviti svoj textbox.

Mislim da je ovo jako široka tema, te bez malo većeg informisanja nećeš puno uraditi, osim ako ne želiš nešto jednostavno.
Pri kucanju na google "VB.net custom controls" izlistala se hrpa tutorijala koju možeš isprobati.