[ koska @ 29.11.2008. 13:14 ] @
Posto vidim da na temu emigracije u UK slabo dolaze ljudi, a ovo pitanje se odnosi uopsteno na pravila koja vaze u celoj EU, resih da otvorim novu temu posto mi je odgovor poprilicno hitan.... tako da kopiram moje pitanje odande....

Dosao sam u UK turisticki,a dosao sam i do zakazivanja mog prvog intervjua. Medjutim, sada nisam siguran oko jedne stvari, pa mi treba mala pomoc onih koji su prosli kroz sve to.

Za sve poslove koje sam konkurisao, prijavljivao sam se kao neko ko je iz UK. Dakle, zivim gde zivim, tj. gde sam sada nastanjen i spreman sam da se selim ako ima potrebe za tim. Nigde nisam naveo da mi treba WP viza.
Da li je to OK?

Mislim, da li treba moj status da navedem kao "issue" kad apliciram za posao ili da se pravim lud, pa ako budem primljen da se nasmejem i kazem "There is just one problem..."?

Dosao sam sada u situaciju da bih za odlazak na intervju morao da predjem celu Englesku, iznajmim prenociste, izmenjam gomilu prevoza i potrosim gomilu para na sve to, a ne bih voleo da me odmah na pocetku intervjua posalju ka vratima kao prevaranta...

Ima li neko neku ideju sta treba raditi??? :(

U medjuvremenu sam im poslao mail sa obrazlozenjem ko sam, sta sam i, nazalost, odakle sam, ali s obzirom da je intervju sad u utorak, nemam bas mnogo zivaca da cekam odgovor...
[ _AxeZ_ @ 29.11.2008. 23:44 ] @
Sorry, mislim da nema teorijske sanse da sa turistickom vizom budes primljen bilo gde u EU. Mogu samo da te deportuju sa dugogodisnjom zabranom ulaska u bilo koju EU zemlju. Moras se vratiti i traziti odavde UK work visa i sve kako to ide.
[ kantona @ 03.12.2008. 00:22 ] @
Ne znam koliko ce ti pomoci, ali skoro da nema sanse nazalost...

Ja sam otisao za UK u 2003. Posto sam se vec raspitao oko opcija, otisao sam sa studentskom vizom (za kurs jezika, spada u kategoriju studentskih) bas zbog toga sto bi mi lakse prosla prica u ambasadi da idem na usavrsavanje jezika i zbog toga sto su mi rekli da se ta viza moze "promeniti" u radnu. Tacnije viza se ne menja nego ti samo izdaju WP.

Kao prvo, zemlje EU su prilicno osetljive na temu ostanka tamo da radis kada si usao kao turista jer smatraju da si lagao prilikom aplikacije i da ti je cilj bio drugi. Zbog toga skoro sve zemlje traze da se vratis u maticnu drzavu i apliciras za radnu vizu.

Akoje toj firmi bas stalo do tebe, mozes da otvoreno popricas sa njima, ali ne znam kolike su sanse da uspes. Ako se pravila nisu promenila, kao prvo moraju objaviti radno mesto u nekim nacionalnim novinama (internet, agencije, i lokalna glasila se ne racunaju). Onda da ostave 30 dana za aplikacije. Ako nema, i samo ako nema, adekvatnih EU aplikanata (koja je sada EU-27 a ne EU-15 kao sto je bila 2003) smeju da zatraze radnu dozvolu za tebe. Pri tom treba da pokazu da nije bilo aplikanata iz EU ili zasto su ih odbili a tebi nude posao. Oko ovog dali je bilo aplikacija nisam siguran dali se moze malo slagati, a i da moze, dali bi kompanija uradila to radi tebe.

Ako se bas dogovorite, oglas moze da se napise tako da traze neke specificne stvari, kao recimo srpski jezik, veze sa Srbijom, itd, ali to mora izgledati realno kada dodje vreme da se razgleda za WP.

A i cak da se sve to uradi, mislim da su sada malo rigorozniji i da imaju instrukcije da ne daju lako WP zbog toga sto su se zeznuli u 2004 kada je bila promena sa EU-15 na EU-25 i nisu trazili WP za te 10 drzave pa su se napunili Poljaka i slicno. Plus ova recesija i povecanje nezaposlenosti i kod njih...

Nazalost puno toga je protiv tebe ali ne znaci da ne mozes da uspes. Mada ja ne znam da ti predlozim drugi nacin osim gore opisanog. Ja sam zeleo da sam tamo legalno i pratio sam sva pravila.

Ako im nista ne kazes mozda ti i uspe da te zaposle bez pitanja o papirima ali to nije uopste naivna stvar. Ne smes da izadjes nigde iz drzave, problem je otvoriti racun u banci, ne mozes ni da pomislis da kupis nekretninu, itd. Ako je to pravilo jos na snazi, ako zivis tamo 10god cak i bez papira smes da apliciras za drzavljanstvo (pasos). Ali to nije malo vremena... Ne bi ni pomisljao da pokusam da zivim tamo bez papira 10god a da se nadam da cu imati bar normalan zivot.

Pozdrav.
[ koska @ 03.12.2008. 00:34 ] @
Hvala na iscrpnom odgovoru... i meni polako postaje jasno da nece biti lako... mada ne znam sta cu da radim onda ovde naredna 2 meseca :S

Britanci su od pre 10 dana dodatno poostrili ceo sistem... vise o tome sam napisao na temi "Emigracija u UK" (tema je sticky pa retko ko primeti da se nesto menja u njoj)