[ dexkg @ 29.11.2008. 16:54 ] @
Molim Vas da ovde postavite svoj glas za SBB ili za Telekom. Eto zanima me po glasanju ko je bolji. Svima koji glasaju hvala...
[ 3D-Elite @ 29.11.2008. 19:14 ] @
Trenutno SBB.. i to mnogoooo i po pingu, stabilnosti veze, brzine i po cenama!
[ component @ 30.11.2008. 00:10 ] @
Glas za SBB
Glas za SBB

Do pre 2 meseca sam imao Telekom ADSL i prešao sam kod SBB-a. Uporedi:

SBB
1390 din
1024/128 (stvarna brzina)
bolji ping
ne plaćaš za mesec kada ne korstiš
ne plaća se promena paketa


Telekom
1450 din
768/64 (650/55)
lošiji ping
plaćaš deo cene i kada ne korstiš
plaća se promena paketa

korisnički servis je kod oba manje-više tunjav (blaga prednost za SBB u mom gradu)
[ dexkg @ 30.11.2008. 11:29 ] @
@component hvala puno, ajmo ljudi skoro 200 pregleda a nema odgovora. Zar je tesko napisati samo kratko adsl ili sbb. Component jos jednom hvala na iscrpnom odovoru.
[ tdjokic @ 30.11.2008. 11:47 ] @
Trebao si prvo pokrenuti anketu "Koliko vas ima i SBB u kuci i tehnicke uslove za ADSL" pa onda pitati. Mnogi nemaju ni jedno, ni drugo. Neki imaju samo jedno. Zato imas dosta pregleda - ljude zanima ta problematika.

Component ti je odgovorio realno i taj odgovor moze da vazi za sledecih 5.000 ljudi, sta jos da ti kazu kad trazis kratak odgovor?

Meni licno ne odgovara da nemam rezervu za mnoge stvari. Imao sam SBB par dana i raskinuo ugovor jer mi nisu dozvolili ni na koji nacin da imam rezervni modem. Istina je, da je to tehnicki neizvodljivo, jer kod SBB nemas user i pass nego te sistem prepoznaje po modemu i njegovoj MAC adresi ali je zanimljivo zasto mi to nisu rekli, lakse bi ih razumeo. Mozda su koristili princip "ovaj cim pita nema pojma, dzabe da mu objasnjamo" ali to nije uvek tako. Nisam poznavao to podrucje, ali prihvatam objasnjenja i nova saznanja.

I tako sam presao na Telekom, koji takodje davi sa rezervnim modemom, ali za sada imam user i pass pa mogu da koristim koji hocu, kad hocu. A meni licno protok nije preterano vazan, ne skidam filmove, ne igram se.
[ dexkg @ 30.11.2008. 12:08 ] @
Citat:
tdjokic: Trebao si prvo pokrenuti anketu "Koliko vas ima i SBB u kuci i tehnicke uslove za ADSL" pa onda pitati. Mnogi nemaju ni jedno, ni drugo. Neki imaju samo jedno. Zato imas dosta pregleda - ljude zanima ta problematika.

Component ti je odgovorio realno i taj odgovor moze da vazi za sledecih 5.000 ljudi, sta jos da ti kazu kad trazis kratak odgovor?

Meni licno ne odgovara da nemam rezervu za mnoge stvari. Imao sam SBB par dana i raskinuo ugovor jer mi nisu dozvolili ni na koji nacin da imam rezervni modem. Istina je, da je to tehnicki neizvodljivo, jer kod SBB nemas user i pass nego te sistem prepoznaje po modemu i njegovoj MAC adresi ali je zanimljivo zasto mi to nisu rekli, lakse bi ih razumeo. Mozda su koristili princip "ovaj cim pita nema pojma, dzabe da mu objasnjamo" ali to nije uvek tako. Nisam poznavao to podrucje, ali prihvatam objasnjenja i nova saznanja.

I tako sam presao na Telekom, koji takodje davi sa rezervnim modemom, ali za sada imam user i pass pa mogu da koristim koji hocu, kad hocu. A meni licno protok nije preterano vazan, ne skidam filmove, ne igram se.


@tdjokic Koristim priliku da te pozdravim ali je ocigledno pitanje bilo postavljeno " SBB vs ADSL Telekom Glasanje " e sad ......koliko to ima veze sa tvojim predlogom ne znam, tvoj odovor poshtujem sto si napisao ali ni on nema veze sa pitanjem. kratko si samo trebao napisati SBB ili ADSL. Vidis ja u tvom slucaju pism glas za adsl i to je saa vec 2:1 za SBB . I na kraju ko je uopste pricao o skidanju koje cega.Mene zanima konkrentno " SBB vs ADSL Telekom Glasanje " a za odgovor je potrebno tri ili cetiri slova. Ljudi koji nemaju ni jedno, a ni drugo pa naravno da neocekujem odgovor od njih. Ali neverovatno je poverovati u 200 dialup preleda.

Ah da pa odgovor i treba da bude kratak. Sbb vs Adsl. A Component je to odradio extra i svaka mu cast sto sam i napisao.

Pozdrav
[ SASA M. @ 30.11.2008. 14:39 ] @
Moj glas bi u ovom momentu isao eS-Be-Be-u.
Razlog, vec opisan, brzi paket za iste pare, mogucnost lokala, mogucnost uzimanja paketa sa digit. tv signalom.

Naravno, nivo ponude i usluga ni kod jednih ni kod drugih nije nesto sa cime mogu da se ponose, ali to je za neku drugu pricu.
[ DeathStar @ 30.11.2008. 15:28 ] @
SBB naravno, razlozi !?

1. Bolji, brzi i jeftiniji paketi.
2. Kvalitetnije usluge i tehnička podrška.
3. 1 decembar se bliži
[ dexkg @ 30.11.2008. 15:51 ] @
SBB vs ADSL Telekom Glasanje

4:1 za sbb idemo dalje

Citat:
DeathStar: SBB naravno, razlozi !?


3. 1 decembar se bliži :)


a to znaci sta?
[ calexx @ 30.11.2008. 15:58 ] @
SBB ... a moram da dopišem još malo jer mi ES ne dozvoljava da odgovor bude samo SBB. ;)
[ DeathStar @ 30.11.2008. 17:35 ] @
Citat:
dexkg: a to znaci sta?


ne znam, ali ono početak meseca.... povećanje brzina :P
[ Acika @ 30.11.2008. 18:27 ] @
Ja sam vec spomenuo na jednoj temi, ali ajde ponovicu se.

SBB definitivno!!!

Bio sam na adsl-u 2,5 godina, i pre mesec dana preso na kabl (SBB) i prosto ne mogu da verujem kakva je razlika (u svemu mogucem, dakle surf, skidanje podataka sa neta, torenti, p2p...). Sve radi neuporedivo brze i stabilnije nego na adsl-u! A cene iste... U stvari i nisu bas iste, kod adsl provajdera sam placao 768 1350 din, a sbb 1mb placam 1390. Svima preporucujem SBB!
[ dexkg @ 30.11.2008. 20:46 ] @
6:1 za SBB Super

Dakle sve one price o tome kako je Lelekom ovakav ili onakav padaju u vodu. Moram spomenuti i ovo, da nije covek rekao da mu adsl odgovara zbog neceg drugog a ne zbog rada i kvaliteta za adsl i jadni Telekom bi bila 0. Kako stvari stoje ova veca cifra ce se jos povecavati. Videcemo, videcemo. Inace ja koristim ADSL ( mada necu jos dugo ). Ujedno ovo glasanje pomaze i meni i mnogima da se sto pre odluce kog provajdera izabrati. Ja cu svog provajdera uskoro promeniti. Ajmo ljudi 350 pregleda dok ne dodjemo do 100:1 nista nismo uradili. Ujedno hvala svima koji su dali svoje glasove.
[ DeathStar @ 30.11.2008. 21:10 ] @
Da postoji svakom gradjaninu Srbije mogućnost i tehnički uslovi da izabere da li će Kablovsku ili ADSL vezu..... budale bi samo ostale na ADSL-u

P.S. Da li uopšte neko ima neki referentan podatak o tome, čija je veća zastupljenost (tamo na zapadu) *dsl ili cable veze?! Po nekoj mojoj predpostavci više ima korisnika kablovskog interneta, zbog bržeg i stabilnijeg protoka koji može biti dosta veći od maximalnog protoka na recimo WDSL.
[ combuster @ 30.11.2008. 21:18 ] @
Ma daj bre... Mislis da ce iz Telekoma da se zabrinu? Boli ih uvo... Ortak ima sbb u cacku a ja adsl ovde i nemam uslova da predjem na sbb ali zato imam za krdo wireless provajdera. Platicu isto za duplo manji download ali i 4x veci upload. A razlika je da ne poverujes. On ima 384/192 i surfuje lakse, bolje, salje lik e-mail, ja jadnicak da posaljem preko mail-a attachment od 3MB pukne ruter svaki put i izgubim konekciju sa net-om, ni mail ne mogu da posaljem da ne govorim da mi treba 100 godina da posaljem tih 3MB kad bi prosli... Kad ide download 87KB/s upload je max 7KB/s i desava se i da izgubi sync ma katastrofa... Pricali su da ce biti bolje uskoro pa videcemo. Od nove godine ako ne bude bolje secem zicu, i za fix i za adsl. Ali ovo pricam tebi i es-ovcima a ne pokreci vise ovakve teme jer nikoga za ovo nije briga i svi znamo kakva je situacija i totalno je bezveze... Jeste sad cemo da ih nateramo da nam daju 256Kbps upload, evo sutra ce da nas obraduju :P
[ waikiki @ 30.11.2008. 22:10 ] @
Glas za SBB..
Pre mesec dana Telekom me je "oterao" sa ADSL-a bednim ubrzanjem za 50%
Bilo mi je mucno da odem sa ADSL-a... Ali eto, sad je imati ADSL previse skupo..
i da.. posto sam potpisao SBB net na 12 meseci, SBB me castio sa D3..
[ Jbyn4e @ 30.11.2008. 22:43 ] @
Jel' ovde samo glasanje za telekomov adsl ili moze i neki drugi? :)

Evo jedan glas za adsl.
Razlog: nema sbb-a kod mene u blizini (IKOM je nazalost tu).
[ zzviktor @ 30.11.2008. 23:32 ] @
Ja ne znam da li u adsl moze biti razlike, jer ja mislim da su svi oni isti
jer zavise od TELEKOMA
[ Dalen @ 01.12.2008. 06:18 ] @
Čekao sam više od mesec dana od prijavljivanja za net da me "prikače", imao dosta često probleme sa vezom u narednih godinu dana, čekao i po mesec i po dana da otklone kvar, morao da ih zovem više puta u međuvremenu da iznova prijavljujem problem... Ali eto poslednja 4 meseca 1024/128 radi bez problema u bilo koje doba dana ili noći.
Imam uslova i za ADSL, ali mi je bilo jednostavnije da odvojeno plaćam račun za net nego da se svakog meseca bakćem sa stanodavcem oko mog dela računa za ADSL i njegovog za fiksni. I naravno - važi i onih par pogodnosti u odnosu na ADSL koje je neko već spomenuo. Tako da zaokružujem "SBB" i ubacujem papirić u glasačku kutiju.
[ Izudar[MTS] @ 01.12.2008. 08:42 ] @
Sto se tice Novog Sada i mog dela grada SBB all the way :) Doduse zgrada je nova (ali ima jedno 3 godine), a jos uvek nam Telekom nije uveo telefone, tako da ja hteo ne hteo moram da sam na kablovskom Internetu, a bio sam na SBB-u i ranije kada sam imao fixni jos i pre ADSL-a :P

Covek je lepo dao argumente na pocetku teme i sa tim se i ja slazem naravno.

Da ne bude da ne znam kakav je ADSL, Telekomov sam pre jedno godinu dana ugradjivao devojci i dosta sam i na njemu radio i mogu reci da je smejurija u poredjenju sa kablovskim :P
[ dexkg @ 01.12.2008. 08:53 ] @
10:2 za sbb, a i ova dva glasa za adsl su klimava. E sad neko napisa da li ce se Telekom nasikirati. Pa ne znam dali ce ili nece, ali ako je iko od njih normalan i procita ovaj post stavice prst na celo. Eto ako budem uspeo ovim glasanjem da imalo promenim njihovu svest bicu prezadovoljan. Ali njih ce promeniti jedino mnogoooo manje korisnika, a bice ih kako rade i kako prate konkurenciju. Hvala ljudima koji su glasali do sada i koji ce glasati.

@Izudar[MTS] hvala na podrsci sa tvojim glasom je
11:2 za sbb

Da napisem da sam i ja trenutno korisnik Telekom ADSL da ne bude neke zabune.
Ja bih Vas zamolio stavite glas i napisite ako zelite obrazlozenje ako Vam nije smaranje, a onda cemo videti sta dalje. A to dali ce se Telekom nasikirati oko ovoga, pa videcemo, videcemo....Meni je cilj da se stigne do 100-ke na zalost Telekom ima za sada dva glasa, a mislio sam da ce biti nula. Da ja jos nisam glasao,a i necu glupo mi zato sto sam pokrenuo temu.
[ ka641 @ 01.12.2008. 14:36 ] @
Glas za SBB!

Presao sam sa ADSL na SBB pre ravno mesec dana (1.11) i prezadovoljan sam.

Slazem se sa component:
Citat:
SBB
1390 din
1024/128 (stvarna brzina)
bolji ping
ne plaćaš za mesec kada ne korstiš
ne plaća se promena paketa


Telekom
1450 din
768/64 (650/55)
lošiji ping
plaćaš deo cene i kada ne korstiš
plaća se promena paketa


Dodao bi jos da na SBB-u mozes da pauziras i do 6 meseci ali ih samo moras obavestiti (nista ne moras da placas, tako bar kazu, nisam proverio).
[ Majstor_Pućko @ 01.12.2008. 16:10 ] @
SBB. Zaista ne mogu da se pozalim, koristim njihove usluge vec vise od godinu dana, i jedva sve zbirno sam imao prekide ne vise od 24h. Sve stvari su za mene zadovoljavajuce: ping, brzina itd... I btw, imam uslove za ADSL i ne pomisljam da promenim.

Offtopic: Cini mi se da je SBB konacno izgladio stvari, i da su poceli malo ozbiljnije da rade, polako isplivavaju prednosti Coax-a u odnosu na parice.
[ calexx @ 01.12.2008. 18:13 ] @
Citat:
dexkg: Da napisem da sam i ja trenutno korisnik Telekom ADSL da ne bude neke zabune.
Ja te baš nešto i ne razumem. Imaš ADSL i razmišljaš da li da pređeš na SBB? Ako imaš SBB kablovsku i uslove za internet, prijavi se, uvođenje je džabe, probaj jedan mesec ili probaj neki paket od par stotina MB pa ako ti ne odgovara, nemoj da plaćaš dalje. Ili plaćaj svakih par meseci koliko da ti ostane modem. Ja sam odavno počeo sa SBB-om, u međuvremenu je i ADSL došao do moje centrale pa sad koristim oba. Zato mogu da pravim poređenje iz prve ruke, nije baš Telekom ali je to manje bitno. Inače mi i ADSL radi kako bi trebalo ali ako uporedimo trenutne cene pa odbijemo ADSL overhead, SBB ispadne prilično povoljnije. Praktično duplo, za iste pare se dobije ADSL 768/64 i SBB 1024/128, ako odbijemo overhead, ADSL prilično zaostaje. Jedino ako se sad u decembru ili početkom sledeće godine nešto bitno ne promeni.
[ dexkg @ 01.12.2008. 19:09 ] @
@calexx izmedju ostalog i razmisljam. Ali pre toga bih zeleo ako mogu da na mom omiljenom forumu skrenem paznju na ADSL Telekoma , jer drugi su pod sapom Telekoma i ne mogu da mrdnu nista bez istog jer koriste njegovu infrastrukturu. Ovaj post je moja zelja da nadlezni iz Telekoma , a ovde ih sigurno ima vide ovo glasanje i da im na taj nacin ukazem ili ukazemo na njihovo bahato ponasanje, da ne misle drugi kako njima odgovara. Jedino ako nece i nas kao korisnike da zamene kao sto se svaka njihova intervencija na terenu zavrsava zamenom delova i naravno neotklanjanjem kvarova. Inace moram reci da sam danas u razgovoru sa kolegom dosao do informacije da je on sa Sbb presao na Adsl jer mu je sbb cesto prekidao.

Ali ako smatras da tema treba da ide u off postujem u potpunosti, mada mislim da bi trebalo da postoji neka vide pa i neka ih nije sramota, ali bar sam ja i jos par ljudi ovako javno pohvalili SBB tako sto smo im dali glas, a i kritikovao Telekom. Na forumu slicna tema nije pokrenuta, tako da mislim da imamo pravo reci sta mislimo o jednom odnosno o drugom provajderu. Uzgred nisam ja jedini koji misli da predje na SBB, a i jedini koji ima ADSL ili hoce da uzme jedan ili drugi ISP. Neka ljudi procitaju pa neka odluce. Uostalom i ES je tu zobg razmene informacija, iskustava i stecenih znanja iz svih oblasti naseg zivota.

Pozdrav

P.S.
13:2 za SBB, a ako racunam da je Calexx ocenio SBB kao bolji onda je

14:2
Idemo dalje
[ pringles80 @ 02.12.2008. 13:06 ] @
SBB

i imam uslove za ADSL ali me ne zanima, mozda meni vredi uzeti najmanji paket kao back-up ako SBB otkaze, ali to se meni veoma retko desavalo i kad se desi uglavnom su veoma brzi u otklanjanju problema
[ gonzo3000 @ 02.12.2008. 13:51 ] @
Glas za SBB!!!!

Nemam reči za Telekom, TOTALNO sam se razočarao u njih i ADSL! Razloga ima puno, u prethodnim postovima je sve lepo već rečeno, tako da nema potrebe ponovo ponavljati.... pre dve nedelje uveli su mi SBB i prelazim kod njih čim raskinem ugovor sa Telekomom...i pored togo što ADSL koristim od septembra ("besplatno"), imam ugovornu obavezu od godinu dana, platiću 6000 din. koliko treba, al da koristim Telekomom ADSL, neka hvala. Eto toliko sam razočaran i ljut što sam uopšte i uzimao ADSL!
[ rdragan79 @ 02.12.2008. 14:01 ] @
Moj glas ide Telekomu.

Do pre 12 meseci nisam imao ni telefon, kako sam dobio prikljucak odmah sam uzeo i dobio adsl.
Pre toga imao sam wireless, koji ne zelim da komentarisem.

Nisam imao vecih problema sa telekomom, tj. kada niko nije imao adsl nisam imao ni ja, tako da
trenutno zadovoljavaju moje potrebe.

SBB nece prolaziti kroz moju ulicu ni naselje dugo, dugo, a o KDS-NSu (koji isto nece prolaziti) necu ni da razmisljam.

[ tdjokic @ 02.12.2008. 15:31 ] @
@ dexkg - meni se cini da ovo vise nema svrhe. Obicno poredjenje daje u ovom trenutku apsolutnu prednost SBB-u, sto je uradjeno vec na pocetku, osim u slucajevima kad korisnik nema kablovsku ili ima neke atipicne situacije, kao sto je moja. Nije se jos javio vlasnik kablovske koji daje prednost ADSL Telekomu, tako da mirno mozes da kazes da su skoro svi korisnici SBB usluga glasali za SBB pristup Internetu.
[ dexkg @ 02.12.2008. 16:47 ] @
Citat:
tdjokic: Nije se jos javio vlasnik kablovske koji daje prednost ADSL Telekomu, tako da mirno mozes da kazes da su skoro svi korisnici SBB usluga glasali za SBB pristup Internetu.


Ne razumem otkud znas da su svi korisnici SBB-a. Evo ja sam i dalje korisnik ADSL i glasam za SBB. A to dali ima svrhe pa dok god ljudi glasaju i broj pregleda se povecava ocigledno da ima. Ti si svoje napisao sta si imao i ja sam ti se zahvalio. Mislim da je to ok.

P.S. Pogledaj post ka641 ili componenta itd itd.

Pozdrav
[ wux @ 02.12.2008. 18:50 ] @
Ja imam uslove i za SBB i za ADSL, ali kako mi SBB radi perfektno nema potrebe da uvodim ADSL.
NE znam za ADSL, ali kod SBB je po malo bitan i faktor sreće - SBB je otkupio dosta malih kablovskih operatera od kojih su pojedini imali poprilično lošu instalaciju, pa na nekim mestima radi znatno lošije nego u ostatku. Najbolje je pitati nekog od komšija koji ima kablovski internet, jer to što meni radi savršeno ne mora da znači da će u drugom delu grada biti isto.
Ako se sve kockice slože, mislim da je SBB poslednjih godina, a naročito posle poslednjeg povećanja brzina, imao povoljniju ponudu od Telekoma, realno bolje performase, a sada ima i MIX paket gde se uz godišnji ili dvogodišnji ugovor dobijaju dodatni popusti i digitalna televizija (naravno, ovo je uvek po malo rizično jer je moguće da u narednih godinu dana neko drugi ponudi bolje uslove, ali "no risk - no fan")
[ tdjokic @ 03.12.2008. 02:22 ] @
Citat:
dexkg: Ne razumem otkud znas da su svi korisnici SBB-a. Evo ja sam i dalje korisnik ADSL i glasam za SBB. A to dali ima svrhe pa dok god ljudi glasaju i broj pregleda se povecava ocigledno da ima. Ti si svoje napisao sta si imao i ja sam ti se zahvalio. Mislim da je to ok.

P.S. Pogledaj post ka641 ili componenta itd itd.

Pozdrav
Rekao sam "skoro svi". Ja sam svoje napisao, ti si mi se zahvalio, ali si istovremeno i kritikovao sto sam uopste dao obrazlozenje, kao da ti je jedini cilj da nabijes veliki broj glasova protiv Telekoma, sto je besmisleno, jer u ovom trenutku SBB ima generalno gledano povoljniju ponudu. Da li ce to biti i sutra, niko ne zna, ali ti pokusavas da razjasnis nesto sto je vec jasno.

I ja sam naveo odgovore sa pocetka, kao sto je componentov, gde je dato jednostavno i precizno poredjenje ponude i iz koje se vidi da je trenutno Telekom mnogo slabiji.

wux je dao nesto novo i dosta vazno, ali ti si na pocetku insistirao na sto kracim odgovorima, i da je bilo po tvojim zahtevima ovo objasnjenje koje je dao wux - o razlicitom tehnickom kvalitetu, ne bi ni bilo napisano, sto bi bila velika steta.
[ dexkg @ 03.12.2008. 11:06 ] @
Ok nisam i nemam nameru nikoga da naljutim a kamoli uvredim, " skoro svi " ili " svi " mislim da nema neke velike razlike. Meni nije besmisleno da se " nabije " sto veci broj glasova protiv Telekoma. Uostalom tema i jeste za to SBB vs ADSL Telekom glasanje. Ostale mucenike od provajdera nisam ni spomenuo jer ih Telekom davi samo tako. Uostalom ako moze prognoza koliko ce biti euro do nove godine, mislim da je onda i ovo vrlo, vrlo interesantna tema i mislim da se tice svih nas. Telekom ce morati da se pozabavi tom problematikom ukoliko se malo vise ovakvih tema preseli na medije, a mozda zazivi i malo sire. Tako da i broj glasova igra vaznu ulogu u tome. To sto sam ja nezadovoljan ne znaci nista, ali ako je mnogo njih nezadovljno e to je vec nesto. Razmisli o tome i ako te tema ne zanima , zasto je onda i otvaras. Jednostavno nemoras vise posecivati ovaj post. Svoj odgovor si dao i ja sam se zahvalio kao sto si napisao, a evo i sve pohvale na javljanju do sada. Ali nemoj ti biti taj kome jedino nesto smeta od svih ljudi koji su javili do sada. Vracam te opet na naslov teme, odgovor si dao, hvala i to bi bilo to.

Pozdrav tebi i svim ljudima dobre volje koji su pogledali ili se javili na ovaj post.

I da 17:3 za SBB
[ veselinv @ 03.12.2008. 12:06 ] @
Moj glas za SBB,makar po prvih nekoliko dana,trenutno imam i ADSL na dlanu,razlika evidentna,ne samo u ceni.A za 2400din i 1,5mb/s kod telekoma sa mnogo problema zadnjih 2 meseca,presao sam na 2090din i 2mb/s kod SBB-a i zasad zadovoljan...
[ DeathStar @ 03.12.2008. 16:25 ] @
Citat:
tdjokic: jer u ovom trenutku SBB ima generalno gledano povoljniju ponudu. .


Realno... SBB je oduvek imao 2x bolju ponudu od Telekoma ili bilo kog drugog ADSL ISP-a.
I kada je bio u jednom trenutku malko skuplji od Telekoma opet niko nije prelazio sa SBB-a na Telekom (s'konja na magarca) zbog veće brzine i stabilnosti protoka putem koaksialnog kabla što je i razumljivo.
[ Jack-Dawson @ 05.12.2008. 21:31 ] @
Glasam za SBB iako sam na Lelekom ADSL-u silom prilika. Da imam mogucnosti odmah bih presao na SBB.
[ dexkg @ 05.12.2008. 21:50 ] @
Sada je rezultat
20:3 za sbb.

Citam ove po ES-u da ce Telekom da poveca brzine ponovo. Jos kad ne bi bila patka. A kazu i da sbb sa od 15.12 ponovo da digne brzinu, e onda ga je Telekom ugasio. Hvala na glasovima.
[ DeathStar @ 05.12.2008. 21:59 ] @
Ko kaže da će SBB od 15.12 da digne brzinu? Nemoj širiti dezinformacije bespotrebno.
[ dexkg @ 05.12.2008. 22:14 ] @
Citat:
DeathStar: Ko kaže da će SBB od 15.12 da digne brzinu? Nemoj širiti dezinformacije bespotrebno.


Evo dezinformacije , lepo sam napisao " kazu " Pogledaj post koji je ostavio gonzo3000

http://www.elitesecurity.org/t342438-21#2119471
[ DeathStar @ 06.12.2008. 21:15 ] @
Pa to je to.... nisi ti rekao nego pera a pera čuo od malog milojice i tako u krug
[ dexkg @ 06.12.2008. 21:29 ] @
Citat:
DeathStar: Pa to je to.... nisi ti rekao nego pera a pera čuo od malog milojice i tako u krug :)


Ako tako mislis ok. Nego tvoj glas ide kome?
[ calexx @ 06.12.2008. 22:50 ] @
Ja ti predlažem da poništiš trenutni rezultat i prebrojiš glasove ponovo. Od mene si uračunao bar dva glasa a i DeathStar je odavno glasao ... a ti hoćeš da opet glasa. ;)
[ DeathStar @ 07.12.2008. 19:44 ] @
Gospodin Slavoljub ti je već odgovorio u moje ime (što se tiče mog glasa)
[ gonzo3000 @ 07.12.2008. 20:59 ] @
Citat:
DeathStar: Pa to je to.... nisi ti rekao nego pera a pera čuo od malog milojice i tako u krug :)


E, pa to ti je druže moj 90% instinito! Čuo iz pouzdanih informacija, a SBB je od uvek imao bolju ponodu, kao što je očigledno iz prethodnog povećanja, a pošto će Telekonj od 1og ponovo da poveće brzine, nije nemoguće ...
[ bttp @ 30.12.2008. 20:48 ] @
SBB kablovski
[ Sauron @ 30.12.2008. 23:24 ] @
Glas Telekomu.
Na poslu mi je SBB lokal rezervni link, a kući imam 4Mbps telekom.
Super je SBB. Lokal i sve to. Ali ako vam treba stabilnost, zaboravite SBB.
Zbog kvara na xxx centrali/banderi/raskrsnici meni ceo dan ne radi net.
Naravno nikada ne refundiraju...
A telekom... 2,5 godina bez prekida. Savršeno.
Idealna veza. Telekom glavni, sbb rezervni net.
[ DeathStar @ 30.12.2008. 23:50 ] @
Zar telekom ima već 2,5 godina ADSl uslugu?
[ Dejan2003 @ 02.01.2009. 22:25 ] @
Takodje na poslu Telekom preko optike, vec se godinama nije ni zakashljao (pu-pu da ne baksuziram)
SBB je bio rezervni, mada sada i oni nude preko optike, doduce ko-zna-kako-i-preko-kog-drveta

ali pricamo o DPI (direktan pristup Internetu) ne o ADSL-u
[ mischo @ 03.01.2009. 08:24 ] @
Citat:
DeathStar: Zar telekom ima već 2,5 godina ADSl uslugu? :)


Da za pravna lica, a za fizička negde od oktobra 2006.
[ boki78 @ 13.01.2009. 08:23 ] @
Razmisljam da predjem sa Telekomovog ADSL-a na SBB, jer me onda D3 za koji sam se prijavio izadje dzabe. Medjutim moram priznati da za 18 meseci koliko koristim ADSL nisam imao nikakvih problema, radio je savrseno. Malo sam skeptican u vezi stabilnosti i pouzdanosti SBB-a, najvise zbog kablova koji idu preko raznih bandera i drveca, kao sto je vec i spomenuto. Da li mi korisnici SBB-a mogu reci koliko je pouzdan i stabilan njihov internet? Hvala unapred!
[ bachi @ 13.01.2009. 08:29 ] @
SBB je nekome majka, a nekome maćeha. :)

Najbolje je da vidiš tu u komšiluku ko ima SBB, pa da testiraš.

Takođe, pošto je uvođenje neta besplatno, predlažem ti da uzmeš onaj najjeftiniji prepaid paket 400MB za 500 dinara, a da ne odjaviš ADSL priključak dok ne vidiš kako ti radi.

Tu lepo testiraš ping, brzinu, pa ako si zadovoljan, pređi na flat paket i odjavi ADSL.

Meni lično radi savršeno i kod kuće i na poslu, ali neki se i žale da im radi loše.
[ boki78 @ 13.01.2009. 18:26 ] @
Ok bachi, hvala puno na odgovoru. Slazem se sa tvojim razmisljanjima i taku cu i uraditi. Prvo cu testirati, pa cu videti da li uzimam. Pozdrav!
[ Reignman @ 25.01.2009. 00:42 ] @
Mali off .... pre 4-5 godina dial up je bio majka...a tek ISDN pa sa oba kanala .....nenormalno brzo.....pa krenushe SBB-ovci...pa ADSL-ovci.....mene interesuje shta ce biti za 4-5 godina....kada ADSL2+ zazhivi i kod nas...jer SBB koaksijalna mrezha ima fizickih limita po pitanju bandwidth-a ka end user-u.......cak i da je kabliranje koaxijalaca uradjeno perfektno od zgrade do zgrade u 100% slucajeva...a znamo da nije.....:)

Sad je i SBB i Telekom ADSL (i neki ostali) sasvim ok....ali bice razlike....drasticne....
[ slavenr88 @ 25.01.2009. 01:12 ] @
Glas za Telekom!

SBB je pre nudio nekoliko prednosti... Sada se slobodno moze reci da su prevazidjene.

1) LOKAL - 1mbps, samo po sebi prevazidjeno.. imao je smisla kada je prosek bio 256k.
2) UPLOAD - dobri stari odnos 2:1 je ostao samo na paketima sa lokalom, koji su precenjeni a i plus ne nude vecu brzinu od 1mbps ka "spoljnom netu".
3) PING - ovo sam tek skoro otkrio.. Koristio sam ADSL u onom prvom talasu 2005, i posle 3 godine koriscenja SBBa dosao na telekomov ADSL i imao sta da vidim.. Kada modem radi u fast a ne u interleaved modu... ping ka domacim serverima ne prelazi 13-14ms... dakle SBB-ov glavni adut je pao u vodu!
4) AGREGACIJA - koliko znam, Telekom vise ne primenjuje agregaciju...

Prednosti telekoma nisu velike.. ali ipak nekome mogu da znace

1) Dobija se bezicni ruter - usteda od cca 40 evra
2) Nema ciganisanja u kralja petra - racun se dobija uz telefon.
3) Stabilnost je svakako velika prednost ADSL-a u odnosu na SBB kod kog je simptomaticno da vam radi mesec dana perfetkno i da se odjednom pojave gremlini...
4) Mnoooooogo bolja tehnicka podrska
5) Mogucnost koriscenja IPTV-a koji po meni nudi mnogo vise od SBB-ove usluge D3.
6) Telekom ima mnogo bolje pakete... koji cak i u flat varijanti idu do 16 mbita, dok SBB u flat varijanti nudi samo do 3mbita.

[ bachi @ 25.01.2009. 08:59 ] @
Hajde sad obnovi gradivo, pa edituj post.
[ slavenr88 @ 25.01.2009. 10:43 ] @
Posto ocigledno mislis da gradivo poznajes bolje, verujem da bi tvoj komentar mogao bi biti malo odredjeniji..
[ bachi @ 25.01.2009. 11:02 ] @
Vidi... IP adresa pripada telekomu... Registrovao si se i tvoj prvi post je hvaljenje telekoma, a pljuvanje po konkurenciji... Pali...
[ DeathStar @ 25.01.2009. 11:24 ] @
Od jutros dobijam pikove u download-u preko SBB-a, malo malo pa mi skida brzinom od 2mb/s (2000kb/s), dali nam to cenjeni SBB nagoveštava nešto? Koliko mogu da primetim nemam samo ja ovaj "problem"

Od pre par dana i drugi imaju te velike pikove. Malopre sam skidao neki FW za moju nokiju E71 koji ima ~105mb i skinuto je za nešto manje od 45 sekundi !?
[ slavenr88 @ 25.01.2009. 11:31 ] @
Haha, jel mi se cini ili ti to sugerises da sam na platnom spisku telekoma? :D Bachi, znam ja da si ti sbb apologeta #1.. Ali sad ga pretera! Elem, sine ira et studio, dakle izbacimo emocije i vratimo se na cinjenice.. Sta u mom postu nije tacno, pa si mi predlozio da obnovim gradivo?
[ skemamen @ 25.01.2009. 17:41 ] @
Sto se mene tice i Telekom i SBB su klosari najgori, a evo i zasto:

Imao sam ADSL preko nesretnog Sezampro-a, ocajnu vezu koja je stalno pucala, te menjanje kineske lose opreme, pa jos hiljadu cimanja. To sto daju jos 15 dana, kako kazu "neometanog koriscenja interneta" kada vam istekne mesec, nemojte se zavaravati - TO NIJE BESPLATNO! Kada sam bio na moru, internet nisam ni koristio ali sam morao da platim ODRZAVANJE MODEMA! I vi, i ja, i oni znaju da je to kompletna glupost! 800 dinara kosta odrzavanje modema ukoliko ne koristite internet, plus placate jos tih 15 dana "neometanog NEkoriscenja" interneta! To je monopolista Telekom uslovio sve provajdere ADSL-a, a sve preko nasih ledja!

Sada sam na SBBU-u, a sto se tice njega, malo malo pa ne radi internet, do duse prekidi su kratki ali sam cuo da se ljudi masovno zale na celodnevne prekide, koji se ne refundiraju, naravno. Uvek sam dobijao od podrske odgovor "imamo kvar na cvoru". Pa dobro, sta je vise sa tim cvorom, ako ne valja dignite ga u vazduh i obezbedite mi usluge za koje ste garantovali, a koje ja placam! Jedina olaksica je da ne morate placati internet ukoliko ne zelite da ga koristite i ovde govorimo o neogranicenom vremenskom periodu.

Telekomovo odrzavanje modema, SBB kablovski internet i slicne gluposti su PRODAVANJE MAGLE! Samo kod nas postoji ogranicenje downloada, a klosari su to uveli iz svima dobro poznatih razloga! SBB-ovi prepaid paketi, konkretno paket koji traje 120 dana sa ogranicenim skidanjem od 6,5Gb se potrosi nenormalno brzo (ovo tvrdim, jer ukoliko ne skidate filmove i muziku a racuna se download i upload, za 120 dana cete moci da otvarate samo mailove i to bez slika, nista vise od toga i malte ne cete dostici tih 6,5Gb).

Nikom ne dajem glas...!

Of-topic:
------------
Ako nisu klosari, zasto je onda ovolika cena mobilnih impulsa (sto je opet prodavanje magle), kad se zna da je mobilni impuls svuda jeftiniji od fiksnog, konkretno tvrdim za Sloveniju. Znam da nismo na istoj ravni ali njihovi mobilni operateri korisnicima obezbedjuju znatno pogodne olaksice, koje ne nadoknadjuju na drugi nacin kao sto je slucaj sa nasim.
Znaci, klosari najgori!
[ skemamen @ 25.01.2009. 17:43 ] @
Mada, ne bih se vratio na ADSL nikad...!
[ wux @ 25.01.2009. 17:54 ] @
@slavenr88
Ako već govoriš o izbacivanju emocija, onda moraš priznati da nisi bio objektivan u svom prvom postu (sa ili bez emocija). Jedino gde se slažem sa tobom je da je ruter velika prednost Telekoma.
Ostalo su manje-više paušalne ocene i procene, a zadržaću se na poslednjoj stavci tj. Flat paketima. Telekom zaista trenutno nudi veće brzine, tj. 6, 8 i 16 Mb u DL za koje SBB nema adekvatna odgovor, ali oni osnovni pakeketi su 1024/128, 2048/192 i 4096/256 dok su kod SBB 1024/128, 2048/256 i 4096/384, dakle sa većim UL na ova dva poslednja paketa po istoj ceni (čak neznatno nižoj).

btw, ja svoj račun plaćam elekronski, ne "ciganišem se", a i inače se računi mogu platiti u bilo kojoj banci ili pošti (mada sa poštama SBB ima neki problem pa prođe po par dana dok im pare ne legnu, dok preko moje banke već sutradan ležu na račun)
[ Nabukodonosor @ 25.01.2009. 22:41 ] @
Ja sam bas surfovao pre neki dan kod brata koji ima 512 sbb kablovski net i to je toliko sporo i tromo da me podsetilo na dane kada sam bio na dial-upu. Ako je svima ovako na sbb-u drago mi je da sam na telekomovom adsl-u.
[ medvedic @ 26.01.2009. 00:40 ] @
SBB SBB SBB SBB SBB SBB SBB SBB SBB

ZAto sto je mnogoooo bolji u svim pogledima.

1. Brzina
2. Ping
3. Cena
4. Moucnost promene paketa


Ruter? Pa sada imate da kupite ruter za 20e i zasto da ga iznajmljujem kada ce mi ostati. Posle SBB modema sam stavio usr 8200 i sve odlicno radi. Imam 3 racunara u mrezi i stvarno je ok. Ne koci se kada zena nesto skida p2p samo je ogranicim u samom programu da bi ja citao novine ili sta vec.

Inace Sezam sam koristio skoro 2 godine. Necu da nabrajam mane jer nije red da moj post bude cela strana...
[ gda616466 @ 26.01.2009. 01:05 ] @
Citat:
@slavenr88

PING - ovo sam tek skoro otkrio.. Koristio sam ADSL u onom prvom talasu 2005, i posle 3 godine koriscenja SBBa dosao na telekomov ADSL i imao sta da vidim.. Kada modem radi u fast a ne u interleaved modu... ping ka domacim serverima ne prelazi 13-14ms...

Ako može malo pojašnjenje, na mom modemu (mt882) nigde ne nađoh opcije "fast - interleaved"
[ optix @ 26.01.2009. 01:36 ] @
Ni ne treba da je nadjes, to se podesava 'u centrali', a ti mozes samo da ocitas trenutnu vrednost.
[ bachi @ 26.01.2009. 07:47 ] @
Ko što rekoh, 100% pure telekomac čiji je sadržaj prve poruke pljuvanje po konkurenciji.
[ worthy @ 26.01.2009. 08:08 ] @
Pre neki dan sam uzeo Telekomov ADSL paket 8 mbit i evo kako to izgleda. Ping je stabilniji nego na kablovskom.

Na Cs serverima ping ne prelazi 12, kao i na kablovskom.

Ping



Download



Mikrotik

[ mkvb @ 03.03.2009. 12:39 ] @
SBB

5Mb/1Mb paket ali ogranicen kolicinom podataka (1550MB) ali posto net koristim za surf a treba mi dobar upload ovo mi je odlican paket.
A surf je besprekoran!!! Za sada, videcemo za ubuduce
[ Vladimir WWW @ 25.03.2009. 02:12 ] @
Koristio sam Telekomov ADSL i mogu vam reći da se SBB i Adsl nemogu porediti. Sada sam korisnik SBB intermeta, i prezadovoljan sam. Bolje brzine, stabilnija veza... Nepostoji način da se objasni... Stvarno svaka čast... Moj savet svima (dobronameran):
SBB- Serbia Broadband- Srpske kablovske mreže
[ zveckoo @ 03.04.2009. 07:58 ] @
Ma, super je SBB trenutno imam gubitak od preko 50% paketa na oba cable modema sto imam u firmi... a ni jedan broj korisnicke podrske u NS ne radi... profesionalno nema sta.
U stvari ni jedan sbb telefon koji imam za kontakt ne radi.

[Ovu poruku je menjao zveckoo dana 03.04.2009. u 09:17 GMT+1]
[ josic1987 @ 07.04.2009. 12:15 ] @
A zna li neko neke zvanicne podatke koliko korisnika ima sbb a koliko adsl. ko ima vise?!
[ ZaPocetak @ 07.04.2009. 13:30 ] @
Poštovani "zveckoo",
radim u SBB Novi Sad i odgovorno tvrdim da su svi telefonski brojevi koji se mogu pronaći na raznim mestima (sajt, info kanal, računi koje dobijate, ....) u funkciji.

Moguće je da se vrlo retko dogodi da u nekom vremenskom intervalu, koji ne može da potraje duže od nekoliko minuta do desetak minuta, bude na čekanju više korisnika nego što naši operateri mogu da opsluže. Zbog toga Vas molim da ako iz prve ne uspete da dobijete nekog od operatera, pokušate ponovo za par minuta ili za sat vremena ili kako Vam već odgovara. Vrlo je mala verovatnoća da pozovete naš korisnički dva puta u roku od sat vremena i da oba puta čekate na operatera duže od par minuta.

Ukoliko još uvek postoji problem sa Internet servisom, molim Vas da mi pošaljete privatnu poruku sa brojem Vašeg ugovora ili username-om ili samo sa imenom i brojem telefona i mi ćemo se javiti čim dobijem tu poruku i brzo taj problem rešiti.
[ Vladimir WWW @ 13.04.2009. 10:31 ] @
Citat:
josic1987: A zna li neko neke zvanicne podatke koliko korisnika ima sbb a koliko adsl. ko ima vise?!

Statistika kaže da ADSL ima neznatno više korisnika u odnosu na SBB. Međutim, ako se stvari budu odvijale u ovom pravcu, uskoro možemo očekivati značajan preokret.
[ Too furious @ 27.04.2009. 19:51 ] @
ADSL (Telekom) zbog toga sto u gradu u kome zivim (Novom Pazaru) SBB u ponudi ima samo Plus pakete koji mi ne odgovaraju. Uz to su u korisicnickom servisu u Novom Pazaru govorili kako ce do kraja 2009 godine da i u Novom Pazaru bude prosirena ponuda sa "normalnim" paketima, a to se ni do danas nije desilo. Takodje me ljudi iz SBB-a nisu udostojili odgovora na mail koji sam im uputio ovim povodom jos pre nekoliko meseci.
[ calexx @ 27.04.2009. 20:07 ] @
Au, to su baš stari paketi sa onim starim cenama. :( Valjda će uskoro da dobiju bolji link pa ponude prave pakete. Inače vidim da će SBB od prvog maja da ponudi i jedan brži paket (od 8Mbps) a sve će da bude baš prilično jeftinije od ADSL ponude, osim ako Telekom ne odgovori novim cenama ili novim brzinama.
[ Slobodan Milivojevic @ 27.04.2009. 20:46 ] @
Vidim da se polako menja i ponuda mog provajdera (exe-net), sada imaju paket 1408/320kbps za korisnike po ceni od 1490din (sa PDV-om). Nadam se da ce ostali paketi biti povecani kao odgovor na ponudu SBB-a.
[ calexx @ 27.04.2009. 22:02 ] @
Meni su neki izvori rekli da će i oni da povećaju brzinu prvog maja što sve više znači da i Telekom verovatno isto radi. Samo neka tako nastave. :)
[ Slobodan Milivojevic @ 27.04.2009. 22:23 ] @
^ Naravno, necemo da se bunimo :)
[ grafik @ 23.09.2009. 00:56 ] @
Prvo sam imao SBB nekih, otprilike dve godine (uglavnom max pakete) i od tog vremena sam sigurno mesec dana proveo na telefonu sa njihovom "da nemate neki virus!?!" tehničkom podrškom. Stabilnost i pouzdanost su nepoznate reči za SBB, da ne pominjem konstantne prekide zbog mesečevih mena, plimnih talasa Indijskog okeana, sunčevih protuberanci i iskrivljenih bandera u susednoj ulici, kao i stalnu potrebu resetovanja modema "da bi proradilo". Najredovnija pojava.

Onda je SBB rešio jednog dana da samostalno kupi link, odnosno zaobiđe Telekom koji je u to vreme bio po zakonu jedina firma koja sme da zakupljuje linkove ka inostranstvu. To ne prođe nekažnjeno, pa im Telekom ukine bandwidth, što se naravno odrazi na korisnike. Ko je koristio SBB pre jedno dve godine, dobro zna o čemu pričam. I ok, sve bi to bilo i nekako za progutati da se SBB, po svom starom, seljačkom običaju nije držao proverene metode "ma ne, sve funkcioniše savršeno" a ja ne mogu da pošaljem mail od 5KB. Neizostavno "a da nemate neki virus?!?!", kao i konstantno ubeđivanje da je problem kod korisnika, tj. kod mene.

Posle par dana mi je jednostavno bilo muka od njih, i prebacio sam se na Telekom ADSL. Podneo zahtev, dobio modem (+ Novak majicu :)) za dva dana (ali bukvalno za dva dana). Za nešto malo preko dve godine koliko koristim, imao sam jedan prekid od nekih 2 sata, koji je ubrzo po pozivanju korisničkog centra bio rešen i opet je sve profunkcionisalo.

Nisam ljubitelj monopolista, niti bilo koje velike korporacije pošto se ponašaju kako im se hoće i ne interesuje ih krajnji korisnik, ali u ovom konkretnom slučaju, SBB ne može da priđe Telekomu ni do članaka. Kada prestanu da budu seljačka firma sa seljačkim pristupom korisnicima, kada zaposle stručne ljude koji znaju šta rade i dobro su plaćeni za to, možda nešto i bude od njih, ali za sada - mislim da ne postoje teoretske šanse za to u nekoj, pa čak i daljoj budućnosti.

I da, za one koji preferiraju SBB - kada radi, to valja i brzo je, ali je problem što malo malo, pa ne radi.
[ calexx @ 23.09.2009. 13:12 ] @
Hm, SBB koristi svoj link otprilike pola godine, pre toga je verovatno neko vreme pomalo koristio taj isti ali niti je bilo ukidanja bandwidtha od Telekoma niti je nešto moglo da se oseti. Naročito ne pre dve godine. Verovatno je kod tebe bio problem loših kablova, nezasitih ili divlje prikačenih komšija a možda si samo imao lošu sreću da su imali problem sa opremom a serviseri nisu bili na nivou.
Ja koristim SBB otprilike 4 godine i Sezampro ADSL malo kraće, možda malo manje od tri godine i oba rade onako kako bi trebalo. Zato mogu da poredim oba u najboljem svetlu i onda je SBB u veeelikoj prednosti. Mnogo jeftiniji paketi uz neke druge pogodnosti (koje sam do sada ponovio bezbroj puta) bi me definitivno opredelili za SBB ... ako bih baš morao da biram. Za sada ne moram.
[ mmns21 @ 24.09.2009. 07:00 ] @
Mogu Vam izneti moja iskustva sa SBB-om. Poceo sam da ga koristim 2006. godine. I koristio sam ga do pre dva meseca.
Vremenom se cena smanjivala sa 1500 dinara na 1390 a brzina se sa 128Kb internet+512 Kb lokala povecala na 1,5Mb interneta. Desavalo se da internet radi po par nedelja korektno ali mnogo cesce su postojali sledeci problemi.
Recimo konstantno za sve cetiri godine internet je uglavnom lepo radio u jutarnjim satima medjutim u popodnevnim satima
to je cesto bilo mucenje. Recimo na upit an google-u se cekalo minut dva ako se odgovor uopste dobije.
Tehnicka podrska je na to imala odgovor da su parametri modema dobri i nema sumova. Takodje su mi rekli da to nije
biznis servis sa garantovanim karakteristikama.
Moja pretpostavka je da na opticki cvor zakace i po hiljadu modema i ti modemi dele odredjen opseg. Postoji mogucnost
da im taj propusni opseg nije zagusen ako govore istinu ali tu se javlja problem rezervacije timeslota od strane modema za slanje upsrtream podataka. Kada uvece recimo 15%od ovih modema koristi internet desava se da jako dugo cekate da nesto
stigne. Kada recimo takav upit stigne posle recimo minut vremena takva stranica se otvori skoro trenutno.

Medjutim kada zelite da koristite Skype ili jednostavno pretrazuje internet ovo postaje zamorno.

Druga stvar je da za te cetiri godine nisu uspeli da nameste mail server kako treba. Cas radi, cas ne radi. Radni dan
je i administratori se celo pre podne igraju sa serverima i ovakav servis ne radi. Takodje ako njihov SPAM sistem proceni
da nesto nije uredu sa vasom porukom koju saljete preko smtp.sbb.rs on ce tu poruku jednostavno primiti i obrisati
a ni vi niti primalac to nece znati. Slicno se desava i sa porukama koje primate. Kod nekih provajdera sistem da obavestenje da ste dobili poruku sa SPAM-om ili VIRUS-om i ukloni zarazeni deo. Ovde jednostavno sistem takvu poruku obrise i ne obavesti ni primaoca niti posiljaoca. Ovo sam im vise puta dokumentovao i nikad nisam dobio odgovor da ce to popraviti.

Da se vratim na istorijat, nevezano za stalne probleme sa internetom u popodnevnim i vecernjim satima (internet rano ujutro uglavnom uvek lepo radi), SBB ima jos jedno osobinu koja mene kao korisnika ne bi trebala da interesuje. Stalno se zale na Telekom. Recimo 2006. i 2007. godine. internet je radio u odredjenim periodima koliko toliko pristojno a onda dodje do zagusenja koje je primetno i pre podne, odgovor SBB-a je da su trazili prosirenje linka od Telekoma ali da se eto ceka ne realizaciju. Znaci SBB nikad nema rezervu linka, nego kada se on zagusi zbog novoprikljucenih korisnika i onda zatrazi prosirenje. Telekom potom poveca link i internet opet radi neko vreme ali posle opet nekog vremena se prica ponovi.

SBB takodje ima veoma ceste i duge nenajavljene prekide za koje se posle ispostavi da su radovi na mrezi sto cesto zna
da traje i nekoliko sati. Kada im recimo neko presece opticki kabel internet nemate najmanje 12 sati jer nemaju prsten ili neki sigurnosni mehanizam zastite linka.

Sto se tice tehnicke podrske i i rukovodilaca njihovih organizacionih jedinica iskustva su sarolika. Kada pozovete njihovu tehnicku podrsku ne mozete ocekivati nikakvu pomoc, jer kako vam moze pomoci operater kada im je poslovna politika
da zakace 1000 korisnika na link pa neka radi kako radi. Uglavnom su neljubazni sto me je uputilo da kada imam problem
da ima napisem e-mail, ali tu je tek nastao problem niko tamo ne cita poruke. Imaju jednog radnika koji u popodnevnoj smeni odgovara na poruke ali on na vecinu poruka ne odgovara bar nedelju dve dana i to samo ako ih zovete telefonom i pitate kada cete dobiti odgovor.

Da donesem neki zakljucak. Poredeci cene paketa od 1,5 Mb flat-a od 1390 dinara i nekog flat ADSL-a od 1Mb koji kosta 1300 dinara. Svako bi doneo zakljucak da se dobija veca brzina kod SBB-a za slican novac.

Medjutim u realnosti to izgleda drugacije. Kod SBB-a kada nesto downloadujete maksimalna brzina pri http saobracaju
je za taj paket u mom slucaju bila oko 160KB/s ne 190KB/s sto bi bio neki teorijski maksimum, medjutim ovo u popodnevnim satima cesto pada na ispod 100KB/s pa i manje. Druga stvar je sto povremeno imaju zagusenje na tom cvoru na kome sam
pa tada ukljucuju sejpovanje saobracaja. Ako ste navikli da skinete film za 90 minuta tih dana ce to trajati i dan i dva a sve u zavisnosti od zagusenja.

Kako je sve ovo prevrsilo meru a SBB umesto da popravlja kvalitet usluge ide nekom silaznom putanjom, uveo sam ADSL.
U sredu popodne sam se prijavio i dobio obavestenje da mogu da dodjem po opremu u petak popodne.

Za ova dva meseca koliko ga koristim google se i popodne i uvece otvara trenutno. veza konstantno radi maksimalnom brzinom tj. download je oko 106-107 KB/s. Film mogu uvek da skinem za 120 minuta ako ima dovoljno seedera i nisam primetio sejpovanje saobracaja. Kada skidam torent koji ide maksimalnom brzinom na ADSL-u web se u tim trenucima otvara polako zbog zauzeca sopstvenog propusnog opsega dok se kod SBB-a vrsi podela saobracaja po prioritetu pa ako je u pitanju pre podne odmah padne brzina preuzimanja podataka po torentu i ucita se brzo www stranica.

Moja preporuka ja da oni koji koriste SBB i nemaju problema (nisu na preopterecenom cvoru, mreza je koliko toliko ispravna, ne koriste mail sistem SBB-a, nemaju problema da im internet 1-2 mesecno ne radipo 5-6 sati) mogu da nastave da ga koriste.

Oni koji zele da ne razmisljaju o tome da li komsija ima pokvaren televizor pa salje sumove koji mu ometaju internet, ne zele da proveravaju stalne parametre signala jer ih to pitaju kada pozovu tehnicku podrsku i zele da im internet radi onoliko koliko im treba, da uvedu ADSL. I ADSL ima svojih ogranicenja ali ne predstavlja sistem na kome se hiljadu modema takmice da po telekomunikacionom kanalu dodju do CMTS-a pogotovo na mrezi koja se ne odrzava (kablovi stari desetak godina, popucali, konektori izlozeni atmosferskim uticajima).

Korisnici SBB-a su izlozeni i mnogo vecoj opasnosti od ostecenja opreme usled atmosferskih praznjenja. Njihov mreza je uglavnom postavljana bez ikakvih dozvola i regularne dokumentacija takozvanom strik tehnikom. Takvi kablovi i njihovi noseci elementi nisu uzemljeni na propisan nacin pa znam za slucaje gde su pregorevali modemi o dolazilo je do ostecenja
maticne ploce racunara. Svi mozemo da vidimo tu paukovu mrezu koja povezije krovove zgrada u gradovima.

Da razmisljamo malo i o ekologiji, kablovski modem trosi 2-3 puta vise energije od prosecnog ADSL modema.

Da postoji pravo trzeste ovde kod nas sve ovo gore pomenuto bilo bi nezamislivo ali ovo je Srbija.




[ bulat666 @ 06.10.2009. 13:35 ] @
koristio sam adsl kod telekoma godinu i 8 meseci i ne mogu da kazem nista lose. Jer sam imao uvek ql vezu i sve mi je bilo ok. Kablovsku nemam kao ni uslove za to pa verujem da nemam ni uslova za kablovski internet! Ali bih ga uveo da sam imao uslove. Jbga, kabal je kabal pogotovu kad ima samo jednu namenu! ;) Ali za sad moj glas za telekom! :)
[ Catch 22 @ 06.10.2009. 14:12 ] @
^ Komplet ideja o glasnju je malčice besmislena!?
Kako da znam za koga da glasam, ako nisam imao priliku da probam oba providera? Pod pretpostavkom da su mi oba dostupna, kako se to proba jedan pa onda drugi?
SBB nije dostupan u mom gradu, tako da su opcije ponude: ADSL (više raznih providera) ili Wireless (par providera).
Pošto sam kod nekoliko drugara video kako radi wireless, a kako radi ADSL, odabrao sam Telekom ADSL (jer je Telekom i onako taj koji dodeljuje "slobodne portove"), a ubrzo i IPTV.
Istu stvar smo ponovili i na poslu i na oba mesta sve zadovoljavajuće radi evo već drugu godinu.
[ Slobodan Milivojevic @ 06.10.2009. 14:26 ] @
^ Samo nemoj da generalizujes wireless, radi to odlicno ako se odradi kako treba, a ne fuserajski:


PING 92.60.224.6 (92.60.224.6) 56(84) bytes of data.
64 bytes from 92.60.224.6: icmp_seq=1 ttl=63 time=1.16 ms
64 bytes from 92.60.224.6: icmp_seq=2 ttl=63 time=1.20 ms
64 bytes from 92.60.224.6: icmp_seq=3 ttl=63 time=2.39 ms
64 bytes from 92.60.224.6: icmp_seq=4 ttl=63 time=1.19 ms

--- 92.60.224.6 ping statistics ---
4 packets transmitted, 4 received, 0% packet loss, time 3003ms
rtt min/avg/max/mdev = 1.166/1.490/2.395/0.523 ms


Naravno pored ovog wirelessa koristim i Telekom ADSL jer na drugoj lokaciji nazalost nisam u mogucnosti da koristim ovaj wireless. Kad uporedim exe-net wireless i Telekom ADSL, ovaj wireless je za red velicine bolji od Telekom ADSL-a.
[ AleXys @ 08.10.2009. 16:03 ] @
Nisam imao Telekomov ADSL, ali sam čuo dosta lošeg o njemu, a zadovoljan sam sa SBB-om.
[ ZLiC_KG @ 01.11.2009. 17:54 ] @
Upravo tako, ne treba generalizovati stvari.

Evo jos jednog primera:



Kada se Wireless lepo odradi sa RouterBoard-om i Mikrotik-om, to sve funkcionise odlicno.

Ali takvu opremu ne moze svako sebi da priusti reda velicina oko 200 eur , naravno na 5GHz, a da ne spominjemo 3,5GHz WiMAX .

Tako da ukoliko je manje bitan Upload, sto je inace slucaj kod obicnih korisnika, onda je mnogo bolje opremu dobiti za dzabe i visestruko veci download za manje eur-a mesecno.







[ mstevanic @ 02.11.2009. 20:35 ] @
Glas za SBB,imao sam adsl (telekom) pa mogu da kažem slobodno
da je sbb kab. net. daleko bolji..po svemu..
Pozz.





[ ZLiC_KG @ 07.11.2009. 18:04 ] @
A da,

izvinjavam se nisam postavio speed test.

[ mstevanic @ 07.11.2009. 19:39 ] @
Ala piči lelekom..nice try..:-)
[ Boris Maksic @ 07.11.2009. 19:58 ] @
Licno ne volim monopolisticke firme, ali Telekomov ADSL je zakon uz to koristim i Open IPTV, parica dignuta na 10mb/s, a max.koji prijavljuje 24mb/s.
[ mstevanic @ 10.11.2009. 17:03 ] @
Ima nas koji i drugačije misle..srećom.
[ bttp @ 21.11.2009. 21:05 ] @
SBB naravno, kablovski net je, barem kod nas, daleko superiorniji u odnosu na ADSL. Jedina mana je što si hteo nehteo prinuđen da plaćaš i kablovsku TV ali ja to ionako plaćam pa mi izađe na isto. A IPTV možeš valjda da uzmeš kao uslugu i bez Interneta. Mada ja nisam nešto oduševljen tim IPTVem kad sam ga testirao kod ortaka. Treba mu 2-3 sekunde da promeni kanal, što sucks. Doduše slično jexi sa digitalnom kablovskom koju zato i odbijam da uzmem uprkos svim primamljivim promotivnim ponudama kojima nas SBB smara. U jednom stanu imamo 3 TVa što je nemoguće povezati na jedan digitalni risiver a da su svi prijemnici nezavisini jedan od drugog. Ovako analogno opušteno gleda na svakom TVu ko šta hoće.

Znači SBB Vs. Telekom = SBB definitivno u smislu kvaliteta Interneta. Telekom ima neke druge prednosti tipa wireless ruter ali to je sekundarno. SBB ima i veće brzine za iste pare, i to dosta veće otkad su uveli 4Mbps za 1390 din uz ugovor na 12 meseci, što nije ništa jer iovako plaćam net svakog meseca, pa ću tako i u narednih 12 svakako.
[ mstevanic @ 21.11.2009. 21:08 ] @
4 megabita/256k je 1350 dindži..a ne 1390..:)
btw. ne smatram za neku veliku prednost
telekomov w. ruter..naročito onaj ferari ili kako već
koji je prava noćna mora za npr. port forvarding?
Ovaj moj wir. ruter TL-WR340G za cca. 25e sasvim
odlično radi i prava je lakoća otvoriti portove naspram
telekomovih "zaštićenih" igračkica..
[ ZoranDinic @ 22.11.2009. 21:18 ] @
Evo da se prikljucim diskusiji.
Koristim ADS Telekomov od kada su poceli sa njim tj. od februara 2oo8. godine a imao sam mogucnost da gledam kako radi SBB na raznim mestima, tu naravno iskjlucujem Beograd jer je ocigledno sta je prioritet provajderima sto se tice kvaliteta i cena usluga.

Prikljucak:
ADSL+IPTV-o,oo dinara
SBB-Televizija12ooo,oo dinara+1500 modem za net

Mogucnost promene IP adrese :
ADSL-pri svakoj rekonekciji ( a moze i softverski ko je zainteresovan ima objasnjenja po celom netu kako to radi)
SBB- nemoguce jer svi korisnici izlaze na net sa jedinstvenom IP adresom

CENE paketa
ADSL-jedinstvene za celu Sbiju
SBB-povoljnosti samo za Beograd , Novi Sad,Kikinda I Subotica Jer imaju mogucnost prijave na MIX paket koji je stvarno idealno resenje, ostalo je priblizno isto

Mogucnost razmrezavanja televizije po kuci (eventualno sherovanje sa komsijom)
IPTV-nepostoji mogucnost
SBB-kao od sale

Kvalitet slike:
ADSL-IPTV- Bilo je problema prvih mesec i po dana ali sada radi kao sat
SBB-Varira u zavisnosti od mesta gde se nalazite. U BG-u se niko nezali ali po POzarevcu nemogu da dobace IPTV-u ni do kolena

Trudio sam se da budem sto objektivniji. Za sada moj glas je za ADSL-IPTV ali kada bi se situacija ujednacila kako sa BG-om naravno da bi uzeo SBB-ov MIX paket ,bez razmisljanja, jer je cena drasticno niza i usluge su mnogo bolje nego od ovih koje trenutno koristim.
[ fanfon @ 22.11.2009. 22:17 ] @
A sto bi uopste uzimao u izbor televiziju ova dva operatera? Uzecu kablovsku lokalnog provajdera, mnogo je bolja do IPTV. Mogu je gledati na 3 razlicita TV-a
[ calexx @ 22.11.2009. 22:35 ] @
Citat:
ZoranDinic: Trudio sam se da budem sto objektivniji.
Moglo je da bude i malo objektivnije. ;)
Recimo priključak nije 12000 (mislim da je za stanove uglavnom 3900) a ni modem se (mislim) odavno ne naplaćuje. Osim toga, gde je tu uvođenje telefonske linije, ako se već računa uvođenje SBB televizije? Ja sam odavno imao SBB kablovsku pa me internet praktično nije koštao.

Dalje, ne znam kakva je prednost promene IP adrese, naročito zato što se statička obično dodatno plaća, a još manje znam šta znači to da svi SBB korisnici izlaze na net sa jedinstvenom IP adresom.

SBB ima uglavnom iste cene, osim što je pre nekoliko nedelja dao bolje ponude za dobar deo zemlje (mada i ostatak ima prilično bolji internet nego bilo koji ADSL) a na proleće bi svi ostali trebalo da dobiju slično. Inače je tema namenjena poređenju internet usluge a ne televizije pa ne znam zašto uopšte pominjati IPTV i D3 tj Mix pakete. Zato neću da pominjem dalje poređenje. Inače bih odmah odbacio IPTV pošto niti može da se koristi na više televizora niti ima ponudu koja ide uz SBB, mislim uglavnom na lokalne televizije.
[ petardel @ 28.11.2009. 14:54 ] @
Citat:
ZoranDinic

Trudio sam se da budem sto objektivniji.


Cena priključka kod SBB-a je 3950 za kuću, ili nešto ispod 2000 za stan. Cene su sada jedinstvene za celu Srbiju.

Nisi uračunao telekomov telefonski priključak, u mom gradu on košta oko 12.000 din. Mislim da cena telefonskog priključka nije jedinstvena za celu Srbiju.

Mislim da je sada smešno porediti SBB kabel i ADSL. Kao da poredimo Mercedes i Zastavu. Da je država dozvolila SBB-u da uđe na polje fiksne telefonije mislim da bi Telekom bio totalno OUT.
[ waikiki @ 28.11.2009. 15:03 ] @
Citat:
ZoranDinic: Evo da se prikljucim diskusiji

Bolje nemoj..

Posle onog sto si napisao nadam se da si ostao ziv..

[ calexx @ 28.11.2009. 15:15 ] @
Baš tako, sama tema je sada malo čudna, od maja je SBB oko 50% brži a posle ovih povećanja cena (koje još uvek nisu stigle svuda ali se nadamo boljem proleću) skoro da nema smisla porediti ih, bar kada je samo internet u pitanju.
[ timjoness55 @ 29.11.2009. 20:23 ] @
Citat:
petardel: Cena priključka kod SBB-a je 3950 za kuću, ili nešto ispod 2000 za stan. Cene su sada jedinstvene za celu Srbiju.


Da li si siguran u ovo? Na sajtu stoje cenovnici za svaki grad ponaosob - a takve su i cene prikljucenja: prilicno sarolike...

http://www.sbb.rs/Televizija/353/Kablovska+televizija.shtml

Uglavnom, bilo bi dobro da je to 3950 - ili jos manje... Jer, kada SBB dobije konkurenciju, prikljucenje ce naprasno postati - besplatno :-)
[ petardel @ 29.11.2009. 21:26 ] @
Nisu tačni ti cenovnici. Od 01.11. ono što sam napisao su cene za sve.
[ timjoness55 @ 30.11.2009. 00:04 ] @
Citat:
petardel: Nisu tačni ti cenovnici. Od 01.11. ono što sam napisao su cene za sve.


Imas li neki link ka tom jednom jedinstvenom full cenovniku? Zanimaju me i cene drugih usluga (ponovno ukljucenje nakon zahteva za iskljucenjem i sl.)...

[Ovu poruku je menjao timjoness55 dana 30.11.2009. u 01:58 GMT+1]
[ petardel @ 30.11.2009. 08:19 ] @
Nemam link. Mislim da sam negde pročitao (verovatno na njihovom flajeru) da je ponovno uključenje 900 din
[ calexx @ 30.11.2009. 17:28 ] @
Nisam baš siguran na šta se odnosi pitanje, ako neko ima kablovsku pa podnese zahtev da ga isključe i oni to urade, valjda sledeći put uvodi pod istim uslovima kao i oni koji prvi put uvode. Ako je bio isključen zbog neplaćanja, onda je 900, kolega je upravo imao tu kombinaciju.
[ timjoness55 @ 01.12.2009. 01:08 ] @
Citat:
calexx: Nisam baš siguran na šta se odnosi pitanje, ako neko ima kablovsku pa podnese zahtev da ga isključe i oni to urade, valjda sledeći put uvodi pod istim uslovima kao i oni koji prvi put uvode. Ako je bio isključen zbog neplaćanja, onda je 900, kolega je upravo imao tu kombinaciju.


Ako neko ima SBB kablovsku, ima pravo da podnese zahtev da ga PRIVREMENO iskljuce, najmanje na tri, najvise na sest meseci (odlazak na godisnji, besparica, whatever), a taksa za ponovno prikljucenje bila je 500 dinara (ipak manja nego kada te iskljuce zbog neplacanja). Elem, i ovo je jedna od prednosti prepaida. Ako konkurencija (Telekom ili neko drugi) ponudi bolju cenu/uslugu, mogu da odem do poslovnice i na licu mesta popunim zahtev da me privremeno iskljuce, a da onda isprobam alternativu i vidim sta mi je bolje, tj. da li da se vracam na SBB.


Naravno, problem su pare. I ja sam jedan od "idiota" koji bi presao sa SBB-a na Telekom, samo ako bi se ovi najzad odvazili da ucine jedinu mogucu konkurentnu stvar kablu - da znacajno snize cenu interneta. Recimo, na 999 dinara za najmanji paket. Tada bi na vagi bilo - na jednoj strani 999 dinara, a na drugoj 2150 dinara mesecno - i ja bih (jer mi kablovska, niti bilo koja druga TV UOPSTE NE TREBA) hepili presao na ADSL, jer mi i tih tricavih 1150 dinara ustede puno znaci.

[ bttp @ 09.12.2009. 21:34 ] @
Od danas imam na SBB-u flat 4Mbps/256Kbps za 1350 din. Radi odlično, full speed. Dali na ADSL-u ima i približno neka brzina za te pare?
[ bachi @ 09.12.2009. 22:34 ] @
Ne.
[ waikiki @ 09.12.2009. 23:06 ] @
Citat:
bttp: Od danas imam na SBB-u flat 4Mbps/256Kbps za 1350 din. Radi odlično, full speed. Dali na ADSL-u ima i približno neka brzina za te pare?

Ovaj je nacuo da ce biti (od 01.01.2009 he..he..)
http://www.elitesecurity.org/t384257-0#2461806
[ calexx @ 09.12.2009. 23:29 ] @
Svašta se priča i čuje, pitanje je bilo da li ima ... nema, a ako bude bilo, dobro je. Mada oni koji su u toku kažu da nema ništa od toga. :(
[ Brandi_T @ 18.12.2009. 03:03 ] @
Meni 4 januara istice ugovor sa telekomom za adsl na 2 godine, pa me zanima da li neko zna koja je procedura po isteku ugovora tj ono da li tada treba da predam modem nazad itd... jer sam cvrsto resila da predjem na sbb :) da li da vec sada da krenem da se cimam oko uvodjenja kablovskog ??? :) hvala unapred :)
[ calexx @ 18.12.2009. 09:55 ] @
U svakom slučaju se raspitaj za oba, moraš da proveriš da li uopšte imaš uslova za SBB internet a nije ništa loše i da se odmah prijaviš pa kad stignu. Za Telekom ADSL takođe proveri jer u nekim ugovorima piše da modem/ruter mora da se vrati a u nekima da ostaje korisniku. Malo je nezgodno što se pada u sred praznika pa ćeš teško da odradiš tada, bolje idi odmah pa pitaj.
[ SreckoMicic @ 09.01.2010. 11:01 ] @
Jedan veliki glas za SBB iako sam osudjen na ADSL. Prosto mi nije jasno kako cene mogu biti tako razlicite ...
[ komad @ 02.02.2010. 11:44 ] @
Telekom ADSL

Bio sam tamo dve godine, i jednom sam samo imao problem.

Ponovo sam uzeo SBB kad sam se preselio, i sad imam problem jednom - dnevno.
[ thomb 9 @ 03.02.2010. 19:28 ] @
Samo neko sa opasnim mozdanim nedostatkom danas izmedju ADSL-a i SBB kablovskog interneta moze da izabere ovaj prvi...
[ armilian @ 10.02.2010. 16:56 ] @
Glas za SBB u pocetku je stucao sada radi non stop bez problema ...