[ elf75 @ 30.11.2008. 14:07 ] @
Prvo sto zelim pozdraviti sve clanove najboljeg ES foruma.,jer sam od skoro clan faseg foruma,ucio sam da ste za pohvalu.time bih zeleo prikljuciti u diskusiji i postavljanju pitanja.
Nedavno sam sastavio novu konf.kompjutera jer mi je stari riknuo,vase misljenje i kako odredjujete kompatibilnost izmedzu maticne ploce i procesora to jest koji se trpe a koji ne hvala.
asus p5pl2-e motherboard
vga ati radion x1650series 512 mb
intel celeron d processor cpu 2.8Ghz
memory 1.024mb
[ JOJO847 @ 30.11.2008. 20:38 ] @
Kao prvo, dobro nam dosao na forum!
Kompatibilnost ploce i procesora ne odredjujemo mi :) vec samo pogledamo specifikacije maticne ploce koju radi proizvodjac. Glede Tvoje konfiguracije, nisi nam rekao dvije najbitnije informacije - cijenu i namjenu. Po ovome sto si napisao, djeluje malo zastarjelo. Pricekaj da se jave nasi clanovi koji svakodnevno sastavljaju konfiguracije pa ces dobiti i konkretnu preporuku sto je za tebe najbolje.
[ Binary Mind @ 01.12.2008. 20:50 ] @
Ovo je, kako kolega JOJO kaze, pomalo zastarela konfiguracija. Do koliko para bi isao i za sta bi koristio komp?
[ elf75 @ 02.12.2008. 19:51 ] @
Hvala kolege nisam mogao ranije javiti se imao sam saobracajku jebixx desava se, kinta hm napravio sam konfiguraciju po onima sto sam nasao ne kupio zivim preko grane u IT tako da pre nego sto odvojim da kupim nesto najlase je reci nekima brate crklo ti ovo nema pomoci moras kupiti novo.ovde ovi imaju kintu ali nemaju znanja ps.mozemo i pricati o pxxxx,najvise me interesovalo ono kako odredzujete da li se trpe maticna i procesor? ne sto pise u manuelu kad uznes novu plocu mozda neki program a potreba nista posebnu samo da je brz brze se stvari zavrsaju i dobra naravno kompatibilnost.
[ PCS @ 03.12.2008. 00:53 ] @
Evo ja cu pokusati da ti odgovorim, nadam se da ce ti moj odgovor pomoci.
Kad se pravi konfiguracija bitno je prvo odrediti koju platformu ce koristiti. Prvenstveno se to odnosi na procesor. Prvo se odluci da li se uzima AMD ili INTEL procesor gde je Intel u principu u prednosti ali ni AMD nije los, sve zavisi od potreba korisnika. Zatim se odredi da li ce se koristiti procesor sa jednim jezgrom (single core) ili sa dva (dual core) ili sa tri ili cetiri jezgra (triple, quad core). Danas je standard dual core procesor, single core polako odlazi u penziju. Zahtevnji korisnici vec uzimaju triple ili quad core. U zavisnosti od proizvodjaca procesora i lezista (socket) bira se maticna ploca koja odgovara procesoru. Naravno, postoji tu jos nekoliko stavri na koje treba obratiti paznju ali bi bilo predugacko da pisem u detalje. Uglavnom, ako je ploca namenjena za Intel procesor koji nosi oznaku LGA775 i ploca mora imati oznaku S775 sto znaci da leziste na ploci odgovara procesoru. To je dovoljno za pocetak, pa kad uklopis da se to poklapa onda mozes pitati ovde za detalje. Takodje, kod ploce je bitno da ima noviji chipset, recimo za Intel se sad najvise koristi P45, a moze i P35 koji je malo stariji ali se dobro pokazao. Pored toga, ploca ima jos neke oznake. Recimo oznaka DDR2 znaci da podrzava tu vrstu memorije, pa pri odabiru memorije vodi se racuna da to bude upravo DDR2. Danas je za jednu solidnu konfiguraciju minimum 1GB radne memorije, a uglavnom se stavlja 2 GB. Inace, Windows XP ne vidi vise od 3,5GB tako da je previse staviti 4GB osim ako koristis Vistu. Inace memorija dosta znaci, tako da ne treba preterivati ali uz vise memorije i racunar ce biti brzi. Takodje, na ploci postoji i oznaka za graficku kartu, to je PCI-E ili PCI-Express standard koji je vec duze vreme aktuelan umesto nekadasnjeg AGP. Tako da pri odabiru graficke gleda se da bude PCI-E, a zatim i njena radna memorija i brzina. Ako nisi orjentisan na igirice onda ti odgovara i neka prosecna graficka karta sa 512MB DDR3 i 256bit. Uz sve to maticna ploca ima i konektore za hard disk i opticki uredjaj. Danas se za povezivanje koristi S-ATA standard tako da HDD i DVD-RW treba da imaju S-ATA prikljucak, mada ima i starijih modela sa P-ATA prikljuckom koji se takodje moze vezati na nove ploce ali je brzina prenosa podataka sporija. Da bi sve to lepo radilo treba ti malo kvalitetnije kuciste i kvalitetno napajanje. Ima svasta u ponudi ali bezi od jeftinih kucista i napajanja jer mogu samo da ti naprave problem.
Evo ovako izgleda jedna malo bolja konfiguracija:
Intel Core2Duo E7300 (Dual) Box, LGA775, 2.66GHz, FSB1066, 3MB cache, 64bit, SSE4.1, Wolfdale-3M dual-core (45nm), 65W, gar. 3 god. *115€
Gigabyte GA-EP45-DS3, S775 (45nm), Intel P45/ICH10, FSB1600, 2PCIex2.0 (CF), 4DDR2-1200DC, 6SATA2, ATA, 7.1ch, 2G-LAN, 3FW, gar. 3 god. *105€
DIMM 2GB DDR2/800MHz Geil Value, 240-pin, PC2-6400, CL5 (5-5-5-15), LifeTime Warranty *25€
Gigabyte GeForce 9600GT, PCIe2.0, 512MB GDDR3, 256bit, 650/1800MHz, SLI, DirectX10, HDCP, HDTVout, 2DualDVI, gar. 3 god. *105€
Western Digital 500GB Caviar Green Power (WD5000AACS), 16MB buffer, 3Gb/s, 3-6W, 24-29dBa, Serial-ATA2, OEM pack, gar. 3 god. *60€
DVD+-R/W drive Samsung SH-S223F/BEBE SATA black, max. write 22xDVD+-R, 16x12xDVD+-RDL, 12xDVD+RAM, 2MB, gar. 1 god. *20€
LC Power ATX-914B Pro, midi-tower, napajanje LC5550 v2.0 (max. 550W, 120mm fan), air-duct CPU/graphics, audio/USB, black-silver *50€
Ukupno 480€ (cene su okvirne, iz cenovnika jedne mp prodavnice u Beogradu) Moze naravno i jeftinije uz manji pad performansi racunara, a moze i skuplje!
Nije navedeno: tastatura, mis, zvucnici, monitor - To sve mozes sam birati po zelji i mogucnostima, a svakako se mozes posavetovati sa nama i oko toga ako zelis.
Verujem da se tamo moze kupiti ovakva ili slicna konfiguracija i za manje para, mada generalno znam da nije mnogo jeftinije.
[ SASA M. @ 03.12.2008. 06:09 ] @
Pre svega, oko tvog pitanja, na stranici proizvodjca ploca imas infomaciju koju generaciju procesora trenutno podrzavaju i koju ce podrzavati. Detaljnije zavisi od same stranice. Najjednostavnije, ako je tip podnozja npr. Veci je problem u teh. smislu upariti memoriju i plocu nego plocu i cpu. Na strani proizvodjaca obicno je naveden podatak i za memoriju na kojoj je ploca testirana, ali taj spisak na zalost kod nas malo znaci jer vecina tih testiranih nema u prodaji. Uglavnom svaka poznatija memorija bi trebalo da radi korektno.

Jedan primer za ilustraciju jednog od proizvodjaca:
- Otvoris stranicu sa spiskom podnozja: http://www.gigabyte.co.yu/products/mb/
- Aktuelni za npr. intel, 775 : http://www.gigabyte.co.yu/products/mb/socket/socket_775.html
Izaberes chipset, npr. p45 i u okviru njega izaberes plocu koja ti "lezi", po ceni, i osobinama, opremi, boji itd.
Kada je izaberes, npr. http://www.gigabyte.co.yu/products/mb/specs/ga-ep45-dq6_10.html , na delu levo sa linkovima imas spisak podrzanih procesora.



[Ispravljeni linkovi.]

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 03.12.2008. u 10:43 GMT+1]
[ elf75 @ 03.12.2008. 12:29 ] @
HVALA braco ovo se zove odgovorom na pitanje.Delimicno vec poznajem uparivanjem procesora i ploce naravno da je lakse zeleo sam samo spoznati uparivanje ploce nepoznate sa procesorom u svakom slucaju naravno sa vasim cenjenim opsirnijim objasnjenjima skonto sam i naravno posmatrajuci vas dugo sam uvideo da je ovaj forum ES the best.Strucnim odgovorima na pitanje a ne reci koje se upotrebljuju na nekim ostalim mestima mozda,trebalo bi ili obletanjem oko pitanja.
thanks the best.
[ Markoxxx @ 12.12.2008. 01:38 ] @
ja imam tu plocu i p4 3.0 i u poslednje vreme pocinje da se resetuje i puca sistem posle 10-ak dana... cini mi se da je problem do ploce, a video sam jos jedan slican primer sa tom plocom... tako da najbolje da prodas taj comp sto pre ;)