[ skuzer @ 30.11.2008. 21:07 ] @
Da li moze da me uputite u ovu temu, naime zanimame koliko moze da traje ovaj proces i kako izgleda, da li je jednako slozen kao i proces implementacije, to jest da li je to u stvari i potpuno nova implenetacija? hvala.
[ totovic @ 04.12.2008. 21:19 ] @
Ne postoji univerzalan odgovor. Sve zavisi od toga kakva je bila implementacija. Ukoliko nije bilo mnogo dorada, upgrade se radi prilično brzo, a istovremeno i pouzdano i bez znatnih sredstava. Ako dorada ima više, i upgrade je složeniji, a u nekom trenutku može postati čak i složeniji od ponovne implementacije. To je karakteristično za firme kod kojih su svi poslovni procesi "specifični" i standardni ih ne mogu zadovoljiti. Ako kozmetika postane suština implementacije, upgrade postaje skoro nemoguć...
[ Miloš Baić @ 05.12.2008. 11:47 ] @
S osvrtom na Microsoft Dynamics NAV, iz mog iskustva, najkomplikovaniji upgrade je sa starijih verzija na verziju 3.70. Postoji dosta krucijalnih razlika što onome ko radi upgrade otežava posao, odnosno ukoliko ne poznaje aplikaciju i C/AL, gotovo je nemoguće odraditi za neko optimalno vreme. Jedan od češćih problema je taj što se npr. kod koji bio u okviru nekog objekta "skratio" i izmestio u codeunit - e u novijim verzijama, te se umesto njega svelo na pozivanje funkcija u objektu (što je, po meni, ok). Telo funkcije se nalazi u određenom codeunit - u, te se funkcija poziva preko promenljivih (deklariše se codeunit).

Postoji još problema tokom tog procesa na koje treba obratiti pažnju ali istakao bih još jedan od značajnijih, to su polja u tabelama. Postoje slučajevi gde su u tabelama, novija verzija, polja preimenovana, izbrisana ili dodata nova. Takva struktura se, naravno, odražava na celu aplikaciju i onaj ko nije dobar poznavalac može se zateći u slepoj ulici.

Upgrade sa 3.70 na noviju verziju, npr. 4.00 odvija se bez većih problema, ukoliko nema custom objekata. Ukoliko ti objekti postoje, proces upgrade - a se komplikuje i zahteva pažljiviji rad.

Postoje alati za proces upgrade - a, ali delimično automatizuju proces, odnosno većina objekata se mora manuelno menjati. Tu ističem formulare i reporte, najčešći i najjednostavniji problemi su preklapanje kontrola, a ozbiljniji problemi se javljaju više kod reporta, codeunit - a i to se vezuje za sam kod.

Nisam siguran, ali mislim da starije verzije (ispod 3.70) u Srbiji gotovo i da nema, dakle problemi mogu nastati prilikom upgrade - a sa verzije 3.70 na neku noviju i u kombinaciji sa custom objektima.

Svako dobro.
[ totovic @ 08.12.2008. 10:39 ] @
Citat:
Miloš Baić: Nisam siguran, ali mislim da starije verzije (ispod 3.70) u Srbiji gotovo i da nema...

Netačna informacija. U Srbiji postoji priličan broj instalacija na v3.60, a ima i nekih starijih, ali u mnogo manjem broju. Za 3.70 nisam siguran da ima neka instalacija (možda i ima neka za koju ne znam), jer nije nikada ni okalizovana za naše tržište.
[ Miloš Baić @ 08.12.2008. 10:52 ] @
Citat:
totovic: Netačna informacija. U Srbiji postoji priličan broj instalacija na v3.60, a ima i nekih starijih, ali u mnogo manjem broju.


Hvala na odgovoru (napomenuo sam da nisam siguran, tako da se ograničavam od netačne informacije).
[ totovic @ 08.12.2008. 11:38 ] @
Nema problema, nisam mislio ništa loše, već samo da damo što tačnije podatke.