[ Neverall @ 03.12.2008. 12:41 ] @
sad, hladna je ,to je sigurno,jer je ne grijem ni u decembru..negdje oko 10 stupnjeva.danas je sunčano pa ima možda i 18....da li to smeta mašini ili baš suprotno..što kad temperatura padne na 5+??jedino se bojim vlage i njenih posljedica..ne bi znao izmjeriti da li se ili ne stvara vlaga u tako relativno hladnom prostoru....pa molim .zna mi netko nešto reći o tome? pozdrav s Jadrana!!! računalo uglavnom radi non stop..pali se i gasi jednom dnevno...
[ elf75 @ 03.12.2008. 13:15 ] @

pali se i gasi jednom dnevno.
u sustini tako kako koristis nesmetamu nista sljakaj normalno vlaga za svu elektroniku je smrt u velikoj kolicini [ako recimo vidis da je tvoj komp.Vlazan spolja onda nemoj ga paliti vec ga dobro osusi jer je tako najverovatnije dospela i u njega]
u tvom slucaji nije astronomska da bi se plasio ali hladnoca za komp.nesmeta vec mu godi jer se sve komponente u njemu zagrevaju zar ne zato i postoje ventilatori ne da je napolju sta znam na -10 ne znam nisam probo reakciju komp.svaki sam odrzava svoju temperaturu ako bas oces da kontrolises svoj racunar po pitanju ovome imas program koji se zove SpeedFan koji sam nadgleda temperaturu i upozorava kada je povisena.
SpeedFan is a freeware program that monitors voltages, fan speeds and temperatures in computers with hardware monitor chips
[/quote]
[ Neverall @ 03.12.2008. 13:25 ] @
hvala..znači ok je da radi na +10 ...eto...svako zlo(što nemam za grijanje) za neko dobro!! pozdrav!!!!
[ elf75 @ 03.12.2008. 13:39 ] @
Da ti nebi ponavljo skini onaj besplatan program preko cika googla [meni je spor intern.da ti nebi stavljo na upload] i njeme ces kontrolisati komp. cak i od prasine koji veoma retko se obraca paznja ako zivis pod tim uslovima.
[ Neverall @ 03.12.2008. 19:28 ] @
kako misliš od prašine...evo instaliran je program......ne daje isti rezultat mjerenja temperature kao pc probe koji je od asusa,baš od ploče koju imam....pc probe daje puno manje...nakon 10 min igranja cod5 pokazuje mi oko 60 stupnjeva na procu...sa ovim tvojim fanom...
[ elf75 @ 03.12.2008. 22:01 ] @
Citat:
Neverall: kako misliš od prašine...evo instaliran je program......ne daje isti rezultat mjerenja temperature kao pc probe koji je od asusa,baš od ploče koju imam....pc probe daje puno manje...nakon 10 min igranja cod5 pokazuje mi oko 60 stupnjeva na procu...sa ovim tvojim fanom...


tek si instaliro program nemozes ga odma skontati procitaj pazljivo upustvo pre nego sto pocnes koristiti nezaboravi da svakim novim programom losim to jest neznanjem mozes sjexxx stvari sve u svemu strpljenje i ucenje pa mi onda postavi pitanje jer je odlican inace nebi preporucio[ako ti povisena temp.u komp.cpu i dugim vremenom kada radi komp. desi se da se sam ugasi povisena temp.ako tako pokazuje moras ocistiti racunar od prasine zato sluzi program meri temp.i jos dosta toga]ps.meni se jednom desilo da mi je maticnu spalio.
[ elf75 @ 03.12.2008. 22:04 ] @
Citat:
Neverall: kako misliš od prašine...evo instaliran je program......ne daje isti rezultat mjerenja temperature kao pc probe koji je od asusa,baš od ploče koju imam....pc probe daje puno manje...nakon 10 min igranja cod5 pokazuje mi oko 60 stupnjeva na procu...sa ovim tvojim fanom...



Kako očistiti računar od prasine Bice Vam potrebno sledece:

- srafciger
- kompresovan vazduh (moze se naci kod prodavaca kompjuterske opreme ili prodavnicama sa kancelarijskim potrepstinama)
- brisaci od vate (ne koristite loptice od vate)
- alkohol za dezinfekciju
- papirni ubrusi ili anti-staticke krpe
- voda.

Uvek iskljucite svoj kompjuter pre nego sto pocnete sa ciscenjem.
Korak I: Unutar kucista
Srafcigerom skinite bocnu stranu kucista, koja se nalazi naspram glavne table. Dodirujte sto je moguce manje unutrasnjih elemenata kompjutera, drzeci prste dalje od kartica i zica. Oduvajte vazduh oko svih komponenata i duz dna kucista, drzeci rasprskivac vazduha desetak centimetara udaljen od masine. Uduvajte vazduh u kutiju za snabdevanje elektricnom energijom i u ventilator (sa zadnjeg dela kucista). Najzad, uduvajte vazduh u drajvove za flopi disk i CD. Obrisite unutrasnjost poklopca slabo navlazenom krpom, pre nego sto ga postavite na mesto. Preporuka je da se ovo radi na svaka tri meseca, ukoliko se kuciste nalazi na podu, ako imate kucne ljubimce koji se linjaju, ili ako pusite. U ostalim slucajevima, dovoljno je na svakih sest do osam meseci.

Korak II: Spoljni deo kucista
Umocite brisac od vate u alkohol za dezinfekciju i njime predjite preko svih otvora na poledjini kucista. Jednom ih obrisite vlaznim, a drugi put suvim krajem brisaca. Ovo radite kad god cistite unutrasnji deo kompjutera.

Korak III: Tastatura
Prevrnite tastaturu i nezno je protresite. Veci deo mrvica i prasine tako ce ispasti. Uzmite kompresovan vazduh i dunite prema tasterima i oko njih. Zatim uzmite brisace od vate i umocite ih u alkohol za dezinfekciju. Trebalo bi da budu vlazni, ali ne natopljeni. Predjite vatom preko tastera i izmedju njih. Protrljajte gornju povrsinu tastera. Ako imate laptop, vazi ista procedura, samo sto treba vise da vodite racuna o masini. Radite ovo jednom mesecno.

Ako do toga dodje, odmah iskljucite tastaturu i prevrnite je. Obrisite vrh papirnim ubrusom, dunite kompresovan vazduh izmedju tastera i ostavite da se osusi preko noci. Kod laptop-ova tecnost lako moze da prodre do hard drajva, tako da odmah treba da prevrnete kompjuter naopacke i ostavite ga u tom polozaju dok se ne osusi.

Korak IV: Ciscenje misa
Gornji i donji deo misa protrljajte papirnim ubrusom, umocenim u alkohol za dezinfekciju. Otvorite misa i sklonite kuglicu. Operite je vodom i ostavite da se osusi. Da biste ocistili unutrasnji deo misa, umocite brisac od vate u alkohol i njime protrljajte sve komponente. Svu prljavstinu koja se tesko skida, ostruzite noktom. Na kraju, uduvajte vazduh u otvor. Vratite kuglicu i poklopac na mesto. Ovo radite jednom mesecno.

Korak V: Monitor
Navlazite vodom papirni ubrus ili meku krpu bez dlaka. (Takodje mozete da kupite i sredstva za ciscenje monitora u prodavnicama kompjutera) Ne prskajte tecnost direktno na ekran – umesto toga poprskajte krpu. Nezno obrisite ekran, da biste odstranili prasinu i otiske prstiju. Nikada ne dodirujte poledjinu monitora. Sto se tice laptop-ova, preporucljiva je upotreba specijalnog rastvora za ciscenje, koji se moze naci u prodavnicama kompjuterske opreme. Radite ovo jednom nedeljno.

Na samom kraju, proverite da li je sve suvo, pre nego sto ponovo ukljucite komjuter.


//edit by JOJO847: Navedi izvor citata kad radis c/p sa drugog foruma/clanka!

[Ovu poruku je menjao JOJO847 dana 04.12.2008. u 11:19 GMT+1]
[ Neverall @ 05.12.2008. 23:45 ] @
hvala mnogo svima na odgovorima.....srdačan pozdrav..ps..znači da ipak vjerujem speedfanu više nego pcprobeu od asusa...jer mi je nekako realnije da mi je temperatura(trenutna) core 1 40,core 2 47stupnja nego nekih 30 stupnjeva u probeu....to bi se čini premalo budući da imam hladnjak koji sam dobio s računalom..pozdrav!!! inače rezultat mjerenja je sad nakon 5 minuta upaljenog računala i samo korištenja interneta....