[ gooxy @ 03.12.2008. 15:06 ] @
U EER dijagramu imam klasu i potklase. I jasno mi je kako da to prebacim u relacioni model, Ali nije mi jasno kako da ih povežem u T-SQL-u tj. da li treba i u klasi i potklasi da definišem isti primarni ključ s tim što u relaciji potklase primarni ključ referenciram na tabelu superklasu. I kako ako je primarni ključ u superklasi definisan kao identity? Jel treba i u potkasama da ga definišem kao identity ili je dovoljno da napišem samo da se referencira na nadklasu?

I samo još nešto, slučajno sam probao da formiram tabelu sa jednom kolonom identity i ispada da nije moguće raditi sa tabelom sa jednom kolonom. Slučajnost ili pravilo
[ Djoks @ 26.12.2008. 00:14 ] @
Imaš li "Management Studio" ?

Da ne bi pisao T-SQL za formiranje relacija, možeš koristiti "Management Studio" (ima i besplatna Express verzija dostupna za download sa adrese: http://www.microsoft.com/downl...A0F62BF7796&displaylang=en) kojom ćeš u GUI-ju formirati željene reacije, a studio će ti generisati i odgovarajući T-SQL kod (za učenje ili vježbu).

Da li ćeš u potklasi definisati isti primarni ključ kao i u tabeli superklasi - zavisi od vrste relacije. Ako je relacija 1 : 1 - onda veza mora biti uspostavljena između dva primarna ključa (roditelj - dijete). Ako se radi o vezi 1 : * - onda potklasa referencira primarni ključ superklase, a ima i sopstveni primarni ključ zbog referencijalnog integriteta.