[ websurfer @ 03.12.2008. 19:11 ] @
Ponudio sam nekim turistickim agencijama iz Srbije (uglavnom iz Beograda) besplatno reklamiranje na sajtu. Uslov je bio da mi posalju neki tekst (ili tekstove) o turistickim destinacijama i da mi daju saglasnost da taj njihov tekst koristim na svom sajtu. Ponudio sam im da uz njihove tekstove stoji vidno istaknut link ili baner koji bi posetioce sa mog sajta upucivao na sajt njihove agencije. Objasnio sam im da bi oni time dobili besplatnu i kavlitetnu promociju a ja besplatan i kvalitetan sadrzaj za svoj sajt.

Ponudu sam poslao na mail-ove desetina turistickih agencija, nekoliko maila su bila van funkcije (!?), od dve agencije je stigao odgovor (posle vise dana) kako pristaju na saradnju a od ostalih ni posle 20-tak dana nije stigao nikakav odgovor! Medjutim, nekoliko dana kasnije stigli su mi novi mail-ovi od ove dve agencije koje su ranije kao pristale na saradnju. U mail-u prve agencije stoji da bi bilo bolje da ja sam napisem tekstove i da linkujem ka njima (bezobrazluk nevidjeni) a u mailu druge agencije je pisalo da nisu u stanju da mi posalju te tekstove ali da mogu slobodno postaviti njihov banner na svoj sajt! Mozda cu poslati jos nekim agencijama ovu ponudu ali mislim da ima malo smisla za tako nesto jer izgleda da turisticke agencije u Srbiji ne zele besplatnu reklamu na internetu!

P.S.

Ako neko od vas ima turisticku agenciju i zeli da je promovise na ovakav nacin neka mi se javi na PP.
[ Strahinja233 @ 03.12.2008. 19:41 ] @
Ma nije to problem samo sa turističkim agencijama, tako je sa svima.

Pre izvesnog vremena smo na fakultetu pokrenuli neki projekat, i potreban nam je bio materijal sa sajtova nekih firmi (radi se o velikim firmama u državnom vlasništvu). Poslali smo mail-ove da bi dobili odobrenje (ili odbijanje) i zamisli, nismo dobili nijedan odgovor. Da se čovek zapita da li iko i čita te mailove.

A isto tako sam tražio od jedne firme da mi pošalje svoju ponudu proizvoda i cenovnik, i nikad mi nisu odgovorili na mail, a da ih zovem telefonom pa da im dajem mail adresu na koju da mi pošalju to mi ne pada na pamet.
[ srlexic @ 03.12.2008. 20:25 ] @
Drago mi je da je neko pokrenuo temu u vezi online travel usluga. Generalno, stanje u ovoj oblasti je katastrofalno. Iako istraživanja pokazuju da 60% putnika prvo proverava ponudu turističkih agencija u svetu na Internetu, iako se se industrija elektronske trgovine često deli na online travel i sve ostalo, iako su online turističke agencije neki od najvećih online oglašavača u svetu (Expedia među prvih 20 na UK i US tržištu), prosto je neverovatno da niti jedna agencija nije prepoznala Internet kao jedan od najmoćnijih marketinških kanala za poslovanje.

Npr., Adriatica, jedan od većih online igrača u SEE kupi Jolly Tours, ali ni dinara ne uloži u razvoj njihovog sajta. Poznajem vlasnika portala Putovanja pa znam na kojim je čovek mukama kada pokuša da približi net-poslovanje vlasnicima / menadžerima turističkih agencija.

S druge strane, putokaz, web strategija ti je veoma loša - fizičko lice, tražiš uzajamno postavljanje bannera, zaista verujem da veliki procenat webmastera neće ni pomisliti da postavlja bannere zauzvrat.
[ websurfer @ 03.12.2008. 20:32 ] @
Citat:
srlexic
S druge strane, putokaz, web strategija ti je veoma loša - fizičko lice, tražiš uzajamno postavljanje bannera, zaista verujem da veliki procenat webmastera neće ni pomisliti da postavlja bannere zauzvrat.


Ne, sajt je u vlasnistvu moje firme (dakle, nisam nastupio pred njima kao fizicko lice) o cemu su doticni obavesteni.
[ askaratazor @ 03.12.2008. 23:10 ] @
Ja sam jos uvek ubedjen da je u pitanju nekultura i nepoznavanje najprostijih pravila bontona. Imao sam prilike da saljem dosta mailova, sto licno, sto za firme za koje sam radio (da li za klijente ili poslovne partnere) i neverovatno je koliko niko ne daje odgovor uopste.

Mislim kad posaljete neku vest/promociju nekog sadrzaja i u samom mailu se ocekuje neki lican odgovor (da, ne, mozda, bilo sta) mnoge firme jednostavno prelaze preko toga kao pored kese na ulici..

Ponekad pomislim, jesam li ja sam ovde, kad niko da odgovori, bio bih srecan da me neko otera u tri lepe, kaze: Stoko ne salji mail, necemo.. Ma bilo kakav odgovor.

Ali kakva nam je kultura, tako i zivimo, zar ne?
[ srlexic @ 03.12.2008. 23:33 ] @
Malo si izašao van konteksta. Tema je počela kao pitanje / blago reklamiranje, pokušao sam je da je uvedem u domen online trgovine (online kupovina putovanja), ali ti predlažem da pokreneš posebnu temu za pitanja email komunikacije.
[ websurfer @ 04.12.2008. 12:06 ] @
Danas sam odvojio dovoljno vremena i kontaktirao neke agencije telefonom i obavestio ih da sam im "jednom davno" poslao mail. Nisu citali mailove jedno 20 i vise dana... Uglavnom je odgovor bio "videcemo"... Ma, videcu i ja...
[ askaratazor @ 04.12.2008. 16:08 ] @
Da istina da sam malo otisao off-topic, ali evo, moje razmisljanje potvrdjuje websurfer. "videcemo..." Kakav je to odgovor? I turisticka agencija koja mail ne gleda 20 dana. Kako li oni posluju da mi je znati?
[ websurfer @ 04.12.2008. 16:52 ] @
Citat:
websurfer: Ponudio sam nekim turistickim agencijama iz Srbije (uglavnom iz Beograda) besplatno reklamiranje na sajtu. Uslov je bio da mi posalju neki tekst (ili tekstove) o turistickim destinacijama i da mi daju saglasnost da taj njihov tekst koristim na svom sajtu. Ponudio sam im da uz njihove tekstove stoji vidno istaknut link ili baner koji bi posetioce sa mog sajta upucivao na sajt njihove agencije. Objasnio sam im da bi oni time dobili besplatnu i kavlitetnu promociju a ja besplatan i kvalitetan sadrzaj za svoj sajt.

Ponudu sam poslao na mail-ove desetina turistickih agencija, nekoliko maila su bila van funkcije (!?), od dve agencije je stigao odgovor (posle vise dana) kako pristaju na saradnju a od ostalih ni posle 20-tak dana nije stigao nikakav odgovor! Medjutim, nekoliko dana kasnije stigli su mi novi mail-ovi od ove dve agencije koje su ranije kao pristale na saradnju. U mail-u prve agencije stoji da bi bilo bolje da ja sam napisem tekstove i da linkujem ka njima (bezobrazluk nevidjeni) a u mailu druge agencije je pisalo da nisu u stanju da mi posalju te tekstove ali da mogu slobodno postaviti njihov banner na svoj sajt! Mozda cu poslati jos nekim agencijama ovu ponudu ali mislim da ima malo smisla za tako nesto jer izgleda da turisticke agencije u Srbiji ne zele besplatnu reklamu na internetu!

P.S.

Ako neko od vas ima turisticku agenciju i zeli da je promovise na ovakav nacin neka mi se javi na PP.


Pali su prvi (pravi) dogovori! Tema vise nije zanimljiva!
[ Darko Nedeljković @ 04.12.2008. 19:44 ] @
Citat:
askaratazor: Ponekad pomislim, jesam li ja sam ovde, kad niko da odgovori, bio bih srecan da me neko otera u tri lepe, kaze: Stoko ne salji mail, necemo.. Ma bilo kakav odgovor.

Ali kakva nam je kultura, tako i zivimo, zar ne?

Jedno od osnovnih pravila borbe protiv spamera je ne odgovarati na njihove email poruke.
Ne znam samo da li ste svesno koliku kolicinu nezeljenih poruka dobije prosecna firma danas... katastrofa opsta! Svi nude nekakvu maglu, nesto besplatno mesec dana pa onda svakog dana smaraju ponudama da se plati dalje koriscenje i tako, sta da vam kazem, kakav bonton, motka je za vas :-)

Moja licna preporuka - email je mrtav kao sredstvo za promociju svojih proizvoda/usluga, izaberite neki drugi nacin da privucete potencijalne korisnike. Ako planirate da zivite od reklama (tj. od toga sto firmama obezbedjujete klijente) a sami sebi ne umete da obezbedite klijente, to je onda gubljenje vremena.

Citat:
Da istina da sam malo otisao off-topic, ali evo, moje razmisljanje potvrdjuje websurfer. "videcemo..." Kakav je to odgovor? I turisticka agencija koja mail ne gleda 20 dana. Kako li oni posluju da mi je znati?

Iskreno, ja bih se vise brinuo za tebe nego za njih...
Evo, kao ukazacu ti na nesto kao covek koji intenzivno koristi email u poslovanju. Intenzivno koriscenje znaci da saljem email kolegi za susednim stolom, email je za tu svrhu mnogo bolji nego da ga usmeno pitam, jer ako bude "nisi me to nikada ni pitao" uvek imam dokazni materijal. Mozda tebi zvuci paranoicno, ali, bezbroj puta se pokazalo da zaista postoji potreba da se ima arhiva celokupne poslovne komunikacije sa najblizim saradnicima. A ako kod mene u sred posla zaluta neki email od nepoznatog posaljioca sa nekom *fantasticnom ponudom*, tada se po default-u klikne na "delete" radije nego da se dragoceno vreme trosi na citanje. Mozda ne mozes da zamislis koliko kojekakvih fantasticnih ponuda stigne svakog dana, ali, ajd da kazemo da vas spamera u Srbiji ima 0,01% ukupnog broja stanovnika, znaci oko 1000. I uzmimo da od svakog stigne 1 poruka mesecno. To bi znacilo da dnevno treba citati 50 poruka. Ako je za citanje i brzinsko razmatranje svake ponude potrebno 5 minuta, to je onda 250 minuta dnevno, tj. priblizno pola radnog vremena! I, tako, ja za minut pobrisem bez citanja tih 50 poruka i postedim firmu bacanja u vetar polovine moje plate.
[ webex @ 04.12.2008. 21:31 ] @
Citat:
Darko Nedeljković
Moja licna preporuka - email je mrtav kao sredstvo za promociju svojih proizvoda/usluga, izaberite neki drugi nacin da privucete potencijalne korisnike.


Word!

Zar ne bi bilo bolje da si ih pre slanja pozvao telefonom i pitao da li možeš da im pošalješ mail na koji očekuješ odgovor? To bi im privuklo pažnju i možda bi de setili da nakon 20 dana pročitaju svoju poštu, a i očekivali bi poštu od tebe i verovatno bi procenat odgovora (bilo kakvog) bio veći. Samim tim to ne bi bio spam jer si "dobio dozvolu" da im pošalješ ponudu mailom.

Bar ja tako praktikujem
[ websurfer @ 04.12.2008. 21:52 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:

Jedno od osnovnih pravila borbe protiv spamera je ne odgovarati na njihove email poruke.
Ne znam samo da li ste svesno koliku kolicinu nezeljenih poruka dobije prosecna firma danas... katastrofa opsta! Svi nude nekakvu maglu, nesto besplatno mesec dana pa onda svakog dana smaraju ponudama da se plati dalje koriscenje i tako, sta da vam kazem, kakav bonton, motka je za vas

Moja licna preporuka - email je mrtav kao sredstvo za promociju svojih proizvoda/usluga, izaberite neki drugi nacin da privucete potencijalne korisnike. Ako planirate da zivite od reklama (tj. od toga sto firmama obezbedjujete klijente) a sami sebi ne umete da obezbedite klijente, to je onda gubljenje vremena.


Citat:
Darko Nedeljković: Iskreno, ja bih se vise brinuo za tebe nego za njih...
Evo, kao ukazacu ti na nesto kao covek koji intenzivno koristi email u poslovanju. Intenzivno koriscenje znaci da saljem email kolegi za susednim stolom, email je za tu svrhu mnogo bolji nego da ga usmeno pitam, jer ako bude "nisi me to nikada ni pitao" uvek imam dokazni materijal. Mozda tebi zvuci paranoicno, ali, bezbroj puta se pokazalo da zaista postoji potreba da se ima arhiva celokupne poslovne komunikacije sa najblizim saradnicima. A ako kod mene u sred posla zaluta neki email od nepoznatog posaljioca sa nekom *fantasticnom ponudom*, tada se po default-u klikne na "delete" radije nego da se dragoceno vreme trosi na citanje. Mozda ne mozes da zamislis koliko kojekakvih fantasticnih ponuda stigne svakog dana, ali, ajd da kazemo da vas spamera u Srbiji ima 0,01% ukupnog broja stanovnika, znaci oko 1000. I uzmimo da od svakog stigne 1 poruka mesecno. To bi znacilo da dnevno treba citati 50 poruka. Ako je za citanje i brzinsko razmatranje svake ponude potrebno 5 minuta, to je onda 250 minuta dnevno, tj. priblizno pola radnog vremena! I, tako, ja za minut pobrisem bez citanja tih 50 poruka i postedim firmu bacanja u vetar polovine moje plate.


Nemoj da se brines, molim te... I nemoj tako lako da lepis etikete drugima. Nazivati nekoga spamerom zato sto uredno i jasno nekome ponudi besplatnu promociju (trajnu saradnju, trajno besplatnu, a ne tih mesec dana koje spominjes, jer je meni trajno potreban kvalitetan sadrzaj - tekstovi ljudi koji su najkompetentniji u oblasti turizma jer se time bave). Ja licno citam mailove (valjda zato mail i sluzi, a ti slobodno brisi sve sto stigne na mail i tako "ustedi" novac firmi za koju radis ) i naravno spreman sam da reagujem na dobru ponudu, predlog, negodovanje ili sl. U ponudi je spomenuto regulisanje uslova koriscenja tekstova zbog fer saradnje (definisanje uslova u pisanoj formi, izmedju dve firme), dakle nema one "fantasticne saradnje" od mesec dana koju spominjes. Drugo, ja nikoga ne bombardujem stotinama mail-ova kako ti to pokusavas da predstavis (poslat je po jedan jasan i ne predug mail) i ne primoravam nikoga na ovakvu saradnju samo mi je bilo cudno sto mnogi nisu prepoznali svoj interes u tome (ali drago mi je i sto neki konacno jesu).

Citat:
Darko Nedeljković: ...a sami sebi ne umete da obezbedite klijente...


Nisi shvatio, nisu klijenti, vec saradnici. Dakle, kvalitetan sadrzaj u zamenu za promociju...
[ ventura @ 04.12.2008. 23:35 ] @
Citat:
websurfer
Nemoj da se brines, molim te... I nemoj tako lako da lepis etikete drugima. Nazivati nekoga spamerom zato sto uredno i jasno nekome ponudi besplatnu promociju (trajnu saradnju, trajno besplatnu, a ne tih mesec dana koje spominjes, jer je meni trajno potreban kvalitetan sadrzaj - tekstovi ljudi koji su najkompetentniji u oblasti turizma jer se time bave).


To što si ti uradio je klasičan spam. Bez obzira na sadržaj e-maila, ako šalješ masovne mailove bez izričite dozvole primaoca, to je spam.

Na drugu stranu što to reklamiranje na tvom sajtu nije besplatno. I za pisanje teksta je potrebno uložiti neko vreme, a očigledno da kvalitet tvog sajta i reklama na istom ne opravdava ulaganje vremena u pisanje tih tekstova. Ako hoćeš kontra primer, ja ću ti dati baner na svom sajtu doživotno, ti samo treba da dođeš do mene i pomogneš mi da iskopamo 200 metara kanala, nije mnogo metar dubine... Reklama je besplatna, ne plaćaš nikakav novac za nju. I zamisli da ti ja sad takvu ponudu pošaljem na mail, kako tebi zvuči? Meni možda zvuči sasvim logično i fer.
[ Majstor_Pućko @ 05.12.2008. 00:01 ] @
Citat:
ventura: To što si ti uradio je klasičan spam. Bez obzira na sadržaj e-maila, ako šalješ masovne mailove bez izričite dozvole primaoca, to je spam.

Cini mi se da je ova definicija otisla u krajnost. Realno, ako ja tebi posaljem mail bez tvog predhodnog odobrenja, u kojem ti nudim da bez bilo kakve nadoknade reklamiram tvoje aparate i kladionicarski softver, ti bi to odbio i smatrao za spam?
[ websurfer @ 05.12.2008. 00:01 ] @
Citat:
ventura: ... a očigledno da kvalitet tvog sajta i reklama na istom ne opravdava ulaganje vremena u pisanje tih tekstova.


Pre svega, sto se tice kvaliteta ili posecenosti sajta - smatram da je dovoljno i kvalitetan i posecen za jedan novi sajt a agencijama su navedeni zacrtani nacini promocije sajta u narednom periodu (na kojim sajtovima i u kojim casopisima ce se sajt reklamirati, sto nagovestava i kvalitet njihove promocije).

Citat:
ventura:
Na drugu stranu što to reklamiranje na tvom sajtu nije besplatno. I za pisanje teksta je potrebno uložiti neko vreme.


Da, za neke to jeste tacno... Ali za mnoge od njih je i u tom smislu besplatno jer vec na svojim sajtovima imaju takve tekstove, dakle ne treba da ih pisu - vec ih imaju, potrebno je samo da daju svoju saglasnost/dozvolu za koriscenje tih tekstova.

Napominjem: ipak sam u zadnjih 24h konacno postigao prve (prave) dogovore tako da poredjenje sa kopanjem onog tvog kanala cini mi se ipak nije bas najbolje...

Tako da OVA TEMA MOZE U ARHIVU.
[ Predrag Supurovic @ 05.12.2008. 00:15 ] @
Citat:
Majstor_Pućko: Cini mi se da je ova definicija otisla u krajnost. Realno, ako ja tebi posaljem mail bez tvog predhodnog odobrenja, u kojem ti nudim da bez bilo kakve nadoknade reklamiram tvoje aparate i kladionicarski softver, ti bi to odbio i smatrao za spam?


Kad bi to uradio ti bi prekrsio Zakon o oglasavanju, pa bi mogao da prodjes mnogo gore nego neki obicni spamer.
[ askaratazor @ 05.12.2008. 01:25 ] @
@Darko Nedeljkovic

Ne znam odakle ti ideja da ja spamujem i da saljem mass e-mailove. Prvo sto sam rekao je da sam slao mailove postojecim klijentima (sto znaci da imam njihovo ime i prezime, e-mail, opis posla kojim se bave). Cisto da nastavim pricu radio sam za jedan beogradski portal, i mailove sam slao striktno za toga i toga, sa vasom prezentacijom se desava to i to, treba da nam posaljete materijal za koji ste vec platili reklamiranje i od 200-300 firmi dobijem 5 odgovora..

Znaci ja se brinem za svoje klijente, zelim da ih reklamiram, oni su to vec platili, ali ne salju materijal (slike, tekst, ...). Ja imam 2 opcije, ili da se pravim blesav i kazem platili su, bas me briga, ili da im posaljem cirkularni mail. A da zovem 300 klijenata svakih 15 dana da ih podsetim da oni trebaju da posalju materijal, ja mislim da to trosi mnogo vise od oih 5 minuta koji ti gubis po mailu..

A onaj deo da se brines za mene mi uopste nije jasan, pa necu da komentarisem..

A tek za deo o tome da je e-mail mrtav kao sredstvo za promociju, necu da komentarisem..
[ Darko Nedeljković @ 05.12.2008. 04:48 ] @
Citat:
websurfer: Nemoj da se brines, molim te... I nemoj tako lako da lepis etikete drugima. Nazivati nekoga spamerom zato sto uredno i jasno nekome ponudi besplatnu promociju

Ono sto je interesantno - nikada nisam cuo da je neko napisao email tipa "dobar dan, mi smo spameri i zelimo to i to...", vec naprotiv, vecina spam poruka sadrzi tekst tipa "ovo nije spam, dobili ste poruku jer se nalazite u nasoj bazi podataka potencijalno zainteresovanih bla, bla". Vidis, mozda ako napises naslov "jos jedna tipicna spam poruka" ljudi ce biti radoznali da prvi put u zivotu procitaju poruku od nekog ko sebe smatra spamerom :-)

Citat:
askaratazor: @Darko Nedeljkovic
Ne znam odakle ti ideja da ja spamujem i da saljem mass e-mailove.

Ajd prvo da definisemo neke osnovne pojmove - spam poruka je svaka neocekivana, nenarucena i nezeljena poruka. Narocito ako sadrzi poziv za tzv. "saradnju". Takva poruka, poslata samo jednom licu je protivzakonita i kaznjiva, niko nije pominjao nikakve mass e-mailove, niti mene kao osobu koja dobije takvu poruku treba da interesuje da li si ti to poslao samo meni ili jos nekom. Imajuci to u vidu, svako ko drzi do ugleda firme i poslovnog bontona nece za svoje saradnike birati ljude i firme sklone krsenju zakona.

Citat:
Nisi shvatio, nisu klijenti, vec saradnici. Dakle, kvalitetan sadrzaj u zamenu za promociju...

Hmm... dobro, ako ti tako kazes... sa moje tacke gledista saradnik ti nikako ne moze biti neko koga i ne poznajes.

Citat:
askaratazor: Cisto da nastavim pricu radio sam za jedan beogradski portal, i mailove sam slao striktno za toga i toga, sa vasom prezentacijom se desava to i to, treba da nam posaljete materijal za koji ste vec platili reklamiranje i od 200-300 firmi dobijem 5 odgovora..

Pazi, to je nesto sasvim drugo - ako su to tvoji klijenti koji su saglasni da im saljes email obavestenja, onda to nije spam taman da ih imas i milijardu, a kad nadjes negde neciju adresu pa mu bez dozvole posaljes ponudu za saradnju, onda jeste, bez obzira sto si poslao email samo jednoj osobi.
Citat:
askaratazor: A tek za deo o tome da je e-mail mrtav kao sredstvo za promociju, necu da komentarisem..

Da, to je nesto sto je toliko ocigledno da ne bi ni trebalo komentarisati, ali ima ljudi koji toga nisu svesni pa nije lose da se napomene.
[ websurfer @ 05.12.2008. 06:28 ] @
Pa uz kontakt formu na sajtu ili uz mail su stajale sledece recenice:

"Za sva pitanja, predloge i komentare, posaljite nam poruku..."
"Ukoliko imate pitanja mozete nas kontaktirati na..."
"Za informacije o nasoj ponudi ili za pitanja, predloge, sugestije mozete nas kontaktirati na..."
Itd, itd...

Zar sama poruka uz kontakt informaciju koja odobrava slanje ove poruke/maila nije dovoljna da ti smes slobodno da postupis po toj poruci, tj.zar ona ne poziva na slanje i zar ne odobrava isto? To je slucaj kada upravo postupis po zelji i nekoj vrsti poziva ili odobrenja za slanje maila.

Ali, kad neko zeli da sve proglasi spamom, onda...


[ Zoran Rašković @ 05.12.2008. 06:52 ] @
Citat:
Majstor_Pućko: Cini mi se da je ova definicija otisla u krajnost. Realno, ako ja tebi posaljem mail bez tvog predhodnog odobrenja, u kojem ti nudim da bez bilo kakve nadoknade reklamiram tvoje aparate i kladionicarski softver, ti bi to odbio i smatrao za spam?


Realno - DA :)

Ja se nisam prijavio ni na kakvu opt-in listu u kojoj je recheno da cu da dobijam ponude ovakvog tipa, s toga je to spam.... bez obzira sto ti tu nudish meni besplatno reklamiranje kod tebe (a nije bash da ni ti nemash neke koristi od svega toga).

Dakle nisam na nekom sajtu popunio formu sa mojim imenom i emailom da bih dobijao nekakve informacije.... naravouchenije nisam ti dao dozvolu da mi shaljesh takve emailove (permission marketing).

Za ovakve stvari postoje telefoni, pa lepo uzmesh okrenesh svaku agenciju ponaosob, lepo im u par minuta objasnis sta i kako, i TEK ONDA im kazhesh da ces im poslati email sa vishe informacija o tome, pa neka oni razmisle da li hoce ili nece.
Citat:
websurfer: Pa uz kontakt formu na sajtu ili uz mail su stajale sledece recenice:

"Za sva pitanja, predloge i komentare, posaljite nam poruku..."
"Ukoliko imate pitanja mozete nas kontaktirati na..."
"Za informacije o nasoj ponudi ili za pitanja, predloge, sugestije mozete nas kontaktirati na..."
Itd, itd...

Zar sama poruka uz kontakt informaciju koja odobrava slanje ove poruke/maila nije dovoljna da ti smes slobodno da postupis po toj poruci, tj.zar ona ne poziva na slanje i zar ne odobrava isto? To je slucaj kada upravo postupis po zelji i nekoj vrsti poziva ili odobrenja za slanje maila.


ne, to "predlozi" bi bili predlozi tipa: "Ja sam svetski putnik taj i taj, predlazhem vam da u vash program uvedete putovanje na Tajland" :-)
[ pctel @ 05.12.2008. 09:09 ] @
Citat:
websurfer: Pa uz kontakt formu na sajtu ili uz mail su stajale sledece recenice:

"Za sva pitanja, predloge i komentare, posaljite nam poruku..."

Pazi, tu imas dva odgovora - realan i formalno-pravni. Realan odgovor bi bio da ako je neko ostavio kontakt za slanje predloga i komentara, ti ne smes da saljes oglasne poruke tipa "predlazem da saradjujemo", "predlazem da kupite nove kompjutere od mene", "predlazem da vam moja firma redizajnira sajt" i tome slicno. Formalno-pravno, ako imas dobrog advokata, mogao bi eventualno da dokazes da imas pravo da radis ovo sto sam naveo.

[ djolep @ 05.12.2008. 11:21 ] @
Citat:
Za ovakve stvari postoje telefoni, pa lepo uzmesh okrenesh svaku agenciju ponaosob, lepo im u par minuta objasnis sta i kako, i TEK ONDA im kazhesh da ces im poslati email sa vishe informacija o tome, pa neka oni razmisle da li hoce ili nece.
Mislim da je to prebacivanje sa jednog komunikacionog medija na drugi. Zašto bi telefonom bilo dozvoljeno ono sto nije dopusteno emailom? Treba li da razgovaram sa 200 ljudi dnevno koji mi traze dozvolu da mi posalju mail?

Srecom ili nesrecom Zakon je tu jasan mada pomalo paranoican.
Citat:
“Zabranjeno je oglašavanje slanjem oglasnih poruka putem pozivnih sredstava sa i bez ljudskog posredovanja, putem telefaks uređaja ili elektronskih poruka, bez saglasnosti primaoca oglasne poruke.”
Izgleda da ni telemarketing nije dopusten, ali trazenje dozvole za telemarketing i spaming je dozvoljeno. Samo je pitanje vremena kada ce se neko setiti, ako vec i nije, da glasovnim automatom postavi pitanje "Da li zelite 1.000.000$? Mozemo li da vam posaljemo poruku? Pritisnite bilo koji taster za DA ili izrecitujte osmi stih iz drugog pevanja trece knjige Mahabharate u prevodu na svahili za ne."

Cini se da ovakva zakonska formulacija moze da onemoguci masovno, jeftino i brzo zasipanje, odnosno zagusivanje sredstava komunikacije i nista vise od toga. Tesko da ce ovakva formulacija zastiti pojedinca od spama, osim ako nije spreman da svakog spamera tuzi sudu, sto nije mnogo verovatno. Kao i u svetu zakon ce pruziti zastitu od profesionalnih spamera, odnosno onih koji koji drugima nude svoje spaming kapacitete, ali tesko od svih ostalih koji relativizuju poslovni bonton.
[ websurfer @ 05.12.2008. 12:50 ] @
Citat:
“Zabranjeno je oglašavanje slanjem oglasnih poruka putem pozivnih sredstava sa i bez ljudskog posredovanja, putem telefaks uređaja ili elektronskih poruka, bez saglasnosti primaoca oglasne poruke.”


Da li je predlog saradnje i oglasavanje isto? Ne bih rekao da jeste...
[ misk0 @ 05.12.2008. 19:58 ] @
Citat:
websurfer: Da li je predlog saradnje i oglasavanje isto? Ne bih rekao da jeste...


Oglasavanje ili prijedlog saradnje o oglasavanju na sajtu....

nije sija nego je vrat ... :)
[ websurfer @ 05.12.2008. 20:36 ] @
Citat:
misk0: Oglasavanje ili prijedlog saradnje o oglasavanju na sajtu....

nije sija nego je vrat ... :)


Pre je predlog saradnje o davanju saglasnosti za koriscenje tekstova koji se uglavnom vec nalaze na sajtovima agencija i definisanje uslova koriscenja tih (autorskih) tekstova, najnormalnija stvar, link ka izvoru tj. autoru. Dakle ne prodajem uslugu oglasavanja vec pitam "da li smem da koristim vase tekstove a ime autora, link ili baner ce stajati uz tekst..." Da li je oglasavanje svaki link ka izvoru teksta? Ne. A da li predstavlja neki vid promocije? Da.

Evo jednog slicnog primera: ako navedem neku vest na svom sajtu i navedem izvor vesti (npr b92) i postavim njihov link da li ja oglasavam sajt b92? Ne. (s tim sto se kada su vesti u pitanju ne moze primenjivati autorsko pravo zbog prava na informisanost, tj. svako sme da prenese informaciju u vidu vesti kako ne bi bilo uskraceno pravo na informisanost, pa bukvalno ne moram ni da ih pitam za saglasnost vec samo da postavim link i informaciju o izvoru)

E sad, isto to samo je u pitanju autorski sadrzaj (opisi turistickih destinacija od "tog i tog" autora). Dakle, trazim dozvolu za koriscenje autorskog sadrzaja uz navodjenje linka ka izvoru i autoru (kako ne bih povredio autorska prava autora). U tome se sastoji ta promocija, u samom ukazivanju na izvor tj. autora a ne u snimanju TV reklame, deljenju reklamnih majica, zakupljenom prostoru na sajtu ili bilo gde...

[ websurfer @ 05.12.2008. 20:54 ] @
A, da, sad primetih da sam u naslovu teme napisao "reklama", treba da pise "promocija".
[ websurfer @ 05.12.2008. 22:24 ] @
Moram i ovo da dodam (malo karikirano ali slikovito predstavljanje onoga sto sam "naucio" u ovoj diskusiji)

Jel vam ovo logicno?

a.) Odem na sajt, vidim kontakt informaciju (mail) i uz njega natpis "za sve informacije, predloge i sugestije mozete nas kontaktirati na navedeni mail"

b.) Napisem mail cija je sustina: "Da li mogu da dobijem saglasnost za koriscenje Vasih autorskih tekstova na mom sajtu, imali bismo obostranu korist - ja kvalitetan sadrzaj a Vi biste time dobili besplatnu promociju jer ce uz tekst biti postavljen link ka autoru tj. ka Vama."

c.) Odem na (verovatno po mnogima ovde sasvim zasluzenu) dozivotnu robiju jer sam:

1.) poslao "spam" (iako sam postupio po odobrenju tj. uputstvu iz poruke koja stoji uz mail)
Citat:
pctel: Formalno-pravno, ako imas dobrog advokata, mogao bi eventualno da dokazes da imas pravo da radis ovo sto sam naveo.


2.) "prekrsio" zakon o oglasavanju (iako nisam slao oglasne poruke)
Citat:
“Zabranjeno je oglašavanje slanjem oglasnih poruka putem pozivnih sredstava sa i bez ljudskog posredovanja, putem telefaks uređaja ili elektronskih poruka, bez saglasnosti primaoca oglasne poruke.”


d.) "A da menjamo banere?"

E, to je vec za smrtnu kaznu!

Citat:
Darko Nedeljković: ...sta da vam kazem, kakav bonton, motka je za vas
[ Predrag Supurovic @ 06.12.2008. 00:35 ] @
Citat:
websurfer:
a.) Odem na sajt, vidim kontakt informaciju (mail) i uz njega natpis "za sve informacije, predloge i sugestije mozete nas kontaktirati na navedeni mail"

b.) Napisem mail cija je sustina: "Da li mogu da dobijem saglasnost za koriscenje Vasih autorskih tekstova na mom sajtu, imali bismo obostranu korist - ja kvalitetan sadrzaj a Vi biste time dobili besplatnu promociju jer ce uz tekst biti postavljen link ka autoru tj. ka Vama."



To zavisi od onoga kome si posla poruku. On to moze da protumaci kao spam a ako protumaci, nemas zasto da se bunis jer:

a) to sto si nasao email adresu na sajtu ne znaci nista. Moras imati jasnu dozvolu tebi licno da se oglasavas saljuci im email

b) da, oni tvoju ponudu mogu da protumace kao reklamiranje tvoj servisa. To sto ti neces da im naplatis vec trazis protivuslugu je nebitno


E sad, kako ce da reaguju ako to protumace na spam je na njima. Obicno ce samo da obrisu poruku i ignorisu je, ali mogu da preduzmu i ozbiljnije mere. Neke nase firme su se vec lepo opekle zbog slanja spama.

Pogledaj Šta je spam, Šta nije spam, Kako se odobrava slanje poruka i Kako da odbrusite spameru za detaljnija objasnjenja.

[ websurfer @ 06.12.2008. 09:21 ] @
Prema tome onda ako putem maila na isti nacin pokusam da rezervisem putovanje preko neke od agencija takodje mogu biti optuzen za spam? Ili ako potrazim neku informaciju? Narocito ako nisu ocekivali da ih to pitam? Jer nisam trazio odobrenje da posaljem mail...

Zanima me kako bi onda trebalo postupiti u slucaju kada na nekom sajtu (nevezano za turisticke agencije) stoji iskljucivo mail kao kontakt (dakle, nema broja telefona, nema adrese, itd). Kako se obratiti na taj mail bez dozvole? Da li smes da posaljes mail tipa "Izvinite da li smem da Vam se obracam na mail?" Jer, i to je spam!? Nemas dozvolu da posaljes taj mail! A prema svemu gore navedenom mozes biti optuzen i za slanje oglasne poruke jer mail adresa sa koje se javljas "ukazuje" na to da imas takve namere [email protected]

Citat:
Predrag Supurovic:  a) to sto si nasao email adresu na sajtu ne znaci nista. Moras imati jasnu dozvolu tebi licno da se oglasavas saljuci im email


Ne oglasavam se (bezbroj puta ponovih). Ne oglsavam nesto, jer to nesto jos uvek ne postoji (jos nije postavljen ni poddomen na kome ce se nalaziti ti tekstovi). Dakle, saljem predlog/pitam za saradnju na necemu sto tek treba da se stvori i da zazivi.

Ali nevezano za to: poziv za saradnju je u ovom slucaju iskljucivo poziv za saradnju i nista vise. Dakle, pre je trazenje dozvole za objavljivanje tekstova a ne oglasavanje. Bas bi me zanimalo kako bi neki pravi strucnjak iz oblasti prava protumacio ovo jer ono sto sam ovde do sada mogao da procitam mi izgleda kao jedno bukvalno shvatanje spamovanja po cemu je sve "ili crno ili belo" ups, ispravka "ili crno ili jos crnje".
[ misk0 @ 06.12.2008. 09:35 ] @
Vidi, ne mozes porediti "vijest" iz b92 koji je informativni portal i cilj je sirenje inforamcija kao i reklamni tekst koji nema ogranicen rok trajanja. Banner, slika, logo, propratni tekst su REKLAMA.
[ Majstor_Pućko @ 06.12.2008. 10:05 ] @
Btw, da li je dozvoljeno prenosenje vesti uz navodjenje izvora, ili se ipak mora traziti dozvola?
Izvinjavam se na offtopicu.
[ websurfer @ 06.12.2008. 10:06 ] @
Citat:
misk0: Vidi, ne mozes porediti "vijest" iz b92 koji je informativni portal i cilj je sirenje inforamcija kao i reklamni tekst koji nema ogranicen rok trajanja. Banner, slika, logo, propratni tekst su REKLAMA.


U pitanju su autorski tekstovi nevezano za to ko ih je pisao tako da prema zakonu o autorskim pravima ja smem da objavim te tekstove (koji, primetices, nisu oglasavanje mada u nekim slucajevima mogu pomoci promociji) ali iskljucivo uz saglasnost autora i postavljanje linka ka njemu (auroru tj. izvoru). Dakle ja mogu da pitam i tebe licno da mi ustupis svoje autorske tekstove na bilo koju temu i iz bilo koje oblasti ali iskljucivo uz tvoje odobrenje i uz navodjenje tebe kao autora i postavljanje linka ka tebi, sto ne predstavlja oglasavanje ma koliko dugo da taj tekst stoji na mom sajtu.
[ websurfer @ 06.12.2008. 10:10 ] @
Citat:
Majstor_Pućko: Btw, da li je dozvoljeno prenosenje vesti uz navodjenje izvora, ili se ipak mora traziti dozvola?
Izvinjavam se na offtopicu.


Jeste. Smes da objavis vest bez saglasnosti (ali uz obavezno navodjenje autora / izvora i linkovanje ka izvoru vesti) osim u slucaju kada vest predstavlja originalno delo (u sta spadaju npr. strucne analize nekog dogadjaja a ne "suva" vest o tom dogadjaju). Planiram jedan news portal pa sam se raspitao malo o tome.
[ Joker @ 06.12.2008. 10:22 ] @
Ja mislim da ipak moras da imas saglasnost da preneses vest i naravno navedes izvor. Ako moze clan zakona gde si nasao da ne mora i mene to interesuje.
[ acca3 @ 06.12.2008. 11:36 ] @
Ljudi, zaboravljate da je mejl sredstvo komunikacije isto kao i telefon. I uznemiravanje je uznemiravanje, bilo da je mejlom ili telefonom. Meni licno mnogo vise smeta telemarketing nego mejl gde mi neko nudi nesto (osim ako ne salje poruke svakodnevno ili ne nudi viagru ili šemu da izvuce novac iz Nigerije preko mene :) ). Spam je iritirajuci i svakako za osudu ali bojim se da ne odemo predaleko.
[ websurfer @ 06.12.2008. 12:09 ] @
Citat:
acca3: Ljudi, zaboravljate da je mejl sredstvo komunikacije isto kao i telefon. I uznemiravanje je uznemiravanje, bilo da je mejlom ili telefonom. Meni licno mnogo vise smeta telemarketing nego mejl gde mi neko nudi nesto (osim ako ne salje poruke svakodnevno ili ne nudi viagru ili šemu da izvuce novac iz Nigerije preko mene ). Spam je iritirajuci i svakako za osudu ali bojim se da ne odemo predaleko.


Slazem se.

Citat:
Joker: Ja mislim da ipak moras da imas saglasnost da preneses vest i naravno navedes izvor. Ako moze clan zakona gde si nasao da ne mora i mene to interesuje.


Mozda bi bilo bolje da postavis novu temu sa ovim pitanjem, mislim da bi mnoge to interesovalo. A sto se tice te informacije, dobio sam je od prijatelja koji se vec bavi time tj. objavljuje na svom sajtu citate vesti iz drugih izvora. Dao mi je i link ka tom zakonu ali ne znam trenutno kako ide. Najbolje pretrazi po internetu. Takodje, pogledaj uslove koriscenja takvih sajtova gde na mnogima mozes pronaci tekst tipa "ne posedujemo autorska prava na navedene citate vesti, ukoliko neko smatra da su mu prava povredjena neka nas kontaktira na mail " (samo sto taj neko pritom mora da pazi da ga ne proglase za spamera )
[ Predrag Supurovic @ 06.12.2008. 12:13 ] @
Citat:
websurfer: Prema tome onda ako putem maila na isti nacin pokusam da rezervisem putovanje preko neke od agencija takodje mogu biti optuzen za spam? Ili ako potrazim neku informaciju? Narocito ako nisu ocekivali da ih to pitam? Jer nisam trazio odobrenje da posaljem mail...


To je vrlo malo verovatno. Procitaj ponovo ono o tri potrebna i dovoljnauslova da primalac nesto proglasi spamom. Ako se ti nekome obratis emailom raspitujuci se za njegove usluge, tesko da ce on to da okarakterise kao spam.

Ali, ako se obratis nudeci svoje usluge, sanse da te tretiraju kao spamera su mnogo vece.

Citat:

Ne oglasavam se (bezbroj puta ponovih). Ne oglsavam nesto, jer to nesto jos uvek ne postoji (jos nije postavljen ni poddomen na kome ce se nalaziti ti tekstovi). Dakle, saljem predlog/pitam za saradnju na necemu sto tek treba da se stvori i da zazivi.


Najveca greska je koristiti svoj arsin. To sto ti smatras da se ne reklamiras je tvoja stvar, ali je bitno sta o tome misli onaj kome si ponudu poslao. Ako on misli da si mu poslao reklamu, ti onda moras samo da se zapitas u cemu si poglresio kada je nesto sto ti nisi zamislio kao reklamu, protumaceno kao reklama.

Ti jesi ponudi osvoje usluge, a to jeste reklama. U kom je obliku nebitno je.

Nema razloga da budes tako zucan, ja samo pokusavam da ti objasnim verovatan razlog zasto je odziv na tvoje ponude mali. Sve vise ljudi jednostavno ignorise sve sto samo nalikuje spamu.
[ websurfer @ 06.12.2008. 12:24 ] @
Citat:
Joker: Ja mislim da ipak moras da imas saglasnost da preneses vest i naravno navedes izvor. Ako moze clan zakona gde si nasao da ne mora i mene to interesuje.


Evo linka ka uslovima koriscenja jednog takvog sajta gde je jasno navedeno da ne poseduju autorska prava:

http://www.naslovi.net/terms

Citat jednog dela uslova koriscenja: " Sajt *******.*** nema autorska prava nad sadržajima koje linkuje i nije odgovoran za njihovu sadržinu iako se apstrakti tekstova mogu pročitati i na sajtu *******.*** "

Ali odosmo u offtopic...
[ websurfer @ 06.12.2008. 12:46 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: Najveca greska je koristiti svoj arsin. To sto ti smatras da se ne reklamiras je tvoja stvar, ali je bitno sta o tome misli onaj kome si ponudu poslao. Ako on misli da si mu poslao reklamu, ti onda moras samo da se zapitas u cemu si poglresio kada je nesto sto ti nisi zamislio kao reklamu, protumaceno kao reklama.


Kad smo vec kod toga da je bitno sta o tome misli onaj kome sam poslao predlog saradnje, ne bih rekao da je iko od njih to shvatio kao oglasavanje, reklamu, niti me je bilo ko od njih optuzio za spam (a i iz sadrzaja maila se moze zakljuciti da je sustina trazenje dozvole za objavljivanje autorskog teksta). Jednostavno sam bio zacudjen zbog nedobijanja bilo kakvog odgovora od jednog broja kontaktiranih. Dakle, niko od njih to nije ni protumacio kao reklamu.
[ bobrock1 @ 06.12.2008. 13:10 ] @
Sta je spam a sta nije spam?

Svaka reklama je spam. Kad ukljucis tv, odes na sajt, kupis novine - vidis reklame. Niko nije trazio da vidi tu poruku.

Reklama je nesto normalno u kapitalizmu. Bacis pogled na mail, procitasili obrises, bacis pogled na tv - pogledas ili prebacis kanal.

Niko ne voli reklame i spam poruke ali ovaj svet tako funkcionise. Voleli ne voleli, to je tu, dokle god koristi budu vece od troskova.

Bez reklama i dobrog transporta bi se svet vratio 200 godina unazad, pre nego su reklame i putevi napravljeni.

[ websurfer @ 06.12.2008. 14:11 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: To je vrlo malo verovatno. Procitaj ponovo ono o tri potrebna i dovoljnauslova da primalac nesto proglasi spamom. Ako se ti nekome obratis emailom raspitujuci se za njegove usluge, tesko da ce on to da okarakterise kao spam.


Ali ipak moze, zar ne?
[ Darko Nedeljković @ 06.12.2008. 16:39 ] @
Citat:
Prema tome onda ako putem maila na isti nacin pokusam da rezervisem putovanje preko neke od agencija takodje mogu biti optuzen za spam? Ili ako potrazim neku informaciju? Narocito ako nisu ocekivali da ih to pitam? Jer nisam trazio odobrenje da posaljem mail...

Da li smes da posaljes mail tipa "Izvinite da li smem da Vam se obracam na mail?" Jer, i to je spam!?

Neki ljudi su baš uporni kad hoće da dokažu drugima da su glupi. Ti sad kao ne shvataš koja je razlika između oglasne poruke i rezervacije putovanja?!?!?! Trebalo bi da prestaneš, jer je jasno da nisi glup. Ali si možda lud - naime, ako se neko upušta u biznis zasnovan na prodaji oglasnog bez da pročita zakon o oglašavanju, ja bih takvog opisao jednostavnim pridevom - lud.

Bilo kako bilo, imamo posla sa čovekom takvim kakav je, pa bi trebalo da mu pomognemo jednim kratkim kursom pravne regulative iz oblasti oglašavanja.

evo, ja ću da počnem:
Citat:
"oglašavanje jeste obaveštavanje preko oglasnog sredstva kojim se preporučuje oglašivač, njegova aktivnost, proizvod, usluga ili druga preporuka sa ciljem da je primalac kome je upućena prihvati ili koristi;

oglasna poruka jeste poruka kojom se preporučuje oglašivač, njegova aktivnost, proizvod ili usluga;

oglašivač jeste pravno lice, preduzetnik ili fizičko lice čije poslovno ime, ličnost, aktivnost, proizvod ili uslugu preporučuje oglasna poruka;

primalac oglasne poruke jeste potrošač, korisnik usluga i drugo lice kome je upućena oglasna poruka;

Zabranjeno je oglašavanje slanjem oglasnih poruka putem pozivnih sredstava sa i bez ljudskog posredovanja, putem telefaks uređaja ili elektronskih poruka, bez saglasnosti primaoca oglasne poruke.

Ako je za delatnost u okviru koje je predmet oglašavanja zakonom propisano da se može obavljati samo na osnovu saglasnosti, dozvole ili drugog akta državnog organa, oglašavanje se može obavljati ako je izdata ta saglasnost, dozvola ili drugi akt državnog organa.


Znači, u ovom konkretnom slučaju imamo:
- oglašavanje preporukom sa ciljem da je primalac kome je upućena prihvati ili koristi
- oglasnu poruku kojom se preporučuje aktivnost oglašavača
- oglašavača koji je fizičko lice čiju aktivnost preporučuje oglasna poruka
- primaoca oglasne poruke, drugo lice kome je upućena oglasna poruka
- zabranjeno slanje poruka putem elektronskih poruka bez saglasnosti primaoca
- delatnost pružanja usluga promocije sajtova za koju verovatno nije dozvoljeno da je obavlja neregistrovano fizičko lice

Kada sve to znamo, možemo da se vratimo na suštinu teme - neregistrovano fizičko lice koje se bavi bespravnim pružanjem usluga besplatnog reklamiranja, poslalo je protivzakonitu oglasnu poruku kojom se preporučuje ta njegova bespravna aktivnost. Dobro, ništa spektakularno, ima takvih prekršilaca zakona na sve strane. Međutim, ono što sledi se stvarno ne viđa svakog dana - to neregistrovano fizičko lice koje se bavi bespravnim pružanjem usluga negoduje javno zato što primaoci njegovih protivzakonitih oglasnih poruka nisu puni sreće pristali na saradnju sa njim...

I još me neko pita da li takvog treba strpati u zatvor - pa naravno da treba, ne zbog reklamiranja koliko zbog preventive da se jednog dana ne pojavi sa protestom što ljudi po ulici prebrzo hodaju, pa on ne može dovoljno precizno da ih nanišani snajperom
[ websurfer @ 06.12.2008. 17:02 ] @
Citat:
Darko Nedeljković
Kada sve to znamo, možemo da se vratimo na suštinu teme - neregistrovano fizičko lice koje se bavi bespravnim pružanjem usluga besplatnog reklamiranja, poslalo je protivzakonitu oglasnu poruku kojom se preporučuje ta njegova bespravna aktivnost. Dobro, ništa spektakularno, ima takvih prekršilaca zakona na sve strane. Međutim, ono što sledi se stvarno ne viđa svakog dana - to neregistrovano fizičko lice koje se bavi bespravnim pružanjem usluga negoduje javno zato što primaoci njegovih protivzakonitih oglasnih poruka nisu puni sreće pristali na saradnju sa njim...

I još me neko pita da li takvog treba strpati u zatvor - pa naravno da treba, ne zbog reklamiranja koliko zbog preventive da se jednog dana ne pojavi sa protestom što ljudi po ulici prebrzo hodaju, pa on ne može dovoljno precizno da ih nanišani snajperom :D


Prvo - nije neregistrovano fizicko lice, vec registrovano pravno lice (procitaj sve postove, naveo sam ranije, cini mi se da si me jos jednom ranije optuzio da sam nastupio kao fizicko lice il' me to optuzi neko drugi?)

Drugo - nije bespravno pruzanje reklamiranja vec trazenje saglasnosti za objavljivanje autorskih tekstova sa urednim navodjenjem autora i linka ka izvoru/autoru. E bas taj link ka autoru (koji sam ja po zakonu duzan da postavim uz tekst kako ne bih narusio moralna autorska prava autora- tvorca teksta, a ne koji zelim da im prodam ili sta vec) njima moze biti od koristi. Taj link (koji sam ja duzan da stavim uz tekst cak iako autoru to nista ne znaci ili mu nije potrebno) ne predstavlja oglasavanje ali moze biti neki vid promocije jer ukazuje na izvor i pokazuje kompetentnost tog autora (kao sto imas slucaj sa nekim online enciklopedijama gde ti ne traze popunjenu deklaraciju o oglasavanju kako bi predstavio neki svoj autorski tekst iz neke oblasti ali su duzni da navedu autora). E, to je ono zbog cega sam se ja iznenadio, posto da sam ja strucnjak u oblasti turizma ili jednostavno da sam svetski putnik (koji se bavi necim sasvim desetim) ja bih voleo da upoznam druge ljude sa svojim znanjem iz te oblasti.
[ websurfer @ 06.12.2008. 17:16 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:... ja bih takvog opisao jednostavnim pridevom - lud.


P.S. Nemoj da vredjas, molim te, to dosta govori o kulturi...
[ Darko Nedeljković @ 06.12.2008. 18:42 ] @
Citat:
websurfer: Prvo - nije neregistrovano fizicko lice, vec registrovano pravno lice

Nije problem ako sam te ja pogresno razumeo, pitanje je kako su te oni razumeli.

Citat:
Drugo - nije bespravno pruzanje reklamiranja vec trazenje saglasnosti za objavljivanje autorskih tekstova sa urednim navodjenjem autora i linka ka izvoru/autoru. E bas taj link ka autoru (koji sam ja po zakonu duzan da postavim uz tekst kako ne bih narusio moralna autorska prava autora- tvorca teksta, a ne koji zelim da im prodam ili sta vec) njima moze biti od koristi.

To je veoma cest nacin poslovanja, poznat kao "kompenzacija".

Citat:
Taj link (koji sam ja duzan da stavim uz tekst cak iako autoru to nista ne znaci ili mu nije potrebno) ne predstavlja oglasavanje

Pa ne znam na osnovu cega to tvrdis od samog pocetka. Imas gore definicije oglasne poruke, oglasavaca i oglasavanja, moyda bi trebao da nam pokazes koji deo definicije tih pojmova je u suprotnosti sa time sto ti radis jer ja to zaista i pored najbolje volje ne vidim, meni deluje da je sve po definiciji.
[ joes@ @ 06.12.2008. 18:48 ] @
Websurfer,

Sada više nije važno da li su ti poruke spam ili ne, ali si izgubio dosta vremena, možda i novca. Zgubidaniš na ovom forumu prepirući se šta je spam, umesto da si otišao do tih agencija i sat vremena ima objašnjavao koncept tvog sajta. Ili još bolje da si išao dva puta po pola sta, i možda jednom-dva puta telefonirao, ti bi već imao uspeha u biznisu. Trudim se da čitam mailove, ali samo onda kada ima nešto baš interesantno. Poštujem Internet, ali u Srbiji, što reče neko "word" je -majka!
[ Predrag Supurovic @ 06.12.2008. 19:09 ] @
Citat:
bobrock1:
Svaka reklama je spam. Kad ukljucis tv, odes na sajt, kupis novine - vidis reklame. Niko nije trazio da vidi tu poruku.


Svaka reklama nije spam. Milsim da cak ne treba trositi vreme da ti se objasnjava zasto, ako vec sam ne mozes da vidis razliku.


Citat:
websurfer:
Citat:

Predrag Supurovic: To je vrlo malo verovatno. Procitaj ponovo ono o tri potrebna i dovoljna uslova da primalac nesto proglasi spamom. Ako se ti nekome obratis emailom raspitujuci se za njegove usluge, tesko da ce on to da okarakterise kao spam.


Ali ipak moze, zar ne?


Uvek moze. I sta ako neko tvoju poruku proglasi spamom i stavi je na crnu listu? Mozes samo da se ceses po glavi, jer ga ne mozes ubediti da te skine iz iz filtera.

Citat:
Darko Nedeljković:
Neki ljudi su baš uporni kad hoće da dokažu drugima da su glupi. Ti sad kao ne shvataš koja je razlika između oglasne poruke i rezervacije putovanja?!?!?! Trebalo bi da prestaneš, jer je jasno da nisi glup. Ali si možda lud - naime, ako se neko upušta u biznis zasnovan na prodaji oglasnog bez da pročita zakon o oglašavanju, ja bih takvog opisao jednostavnim pridevom - lud.


Na ovakav nacin ne mozes konstruktivno doprineti diskusiji. Cudi me da te moderatori jos uvek nisu sankcionisali.


[ websurfer @ 06.12.2008. 19:35 ] @
Citat:
Predrag Supurovic

Uvek moze. I sta ako neko tvoju poruku proglasi spamom i stavi je na crnu listu? Mozes samo da se ceses po glavi, jer ga ne mozes ubediti da te skine iz iz filtera.



Hm... Zanima me kako prema tome (ukoliko je naveden samo mail kao kontakt) stupiti u kontakt sa nekim ukoliko npr. vidite zanimljive tekstove na nekom sajtu i pozelite da pitate autora tih tekstova za koriscenje istih a da ne budete optuzeni za spam?

Kakav mail poslati a da ne bude spam:

1.) "Da li mogu da Vam se obratim na mail u vezi Vasih tekstova?"
2.) "Da li mogu da dobijem Vas broj telefona kako bih Vas kontaktirao u vezi Vasih tekstova?"
3.) ????

Ovo pitam jer cesto kao kontakt stoji samo mail a dobijanje dozvole za koriscenje autorskih tekstova je cesto potrebno (ne samo za popunjavanje sadrzaja na sajtovima vec i za razne druge namene nevezane za internet)

Citat:
joes@: Websurfer,

Sada više nije važno da li su ti poruke spam ili ne, ali si izgubio dosta vremena, možda i novca . Zgubidaniš na ovom forumu prepirući se šta je spam, umesto da si otišao do tih agencija i sat vremena ima objašnjavao koncept tvog sajta. Ili još bolje da si išao dva puta po pola sta, i možda jednom-dva puta telefonirao, ti bi već imao uspeha u biznisu. Trudim se da čitam mailove, ali samo onda kada ima nešto baš interesantno. Poštujem Internet, ali u Srbiji, što reče neko "word" je -majka!


Dosta vremena - da, novca - ne.
(mada je ovo za vreme diskutabilno jer nije gubljenje vremena nauciti nesto novo)

Sto se tice uspesnosti ove saradnje, vec sam u toku "zgubidanjenja" na ovom forumu postigao neke dogovore. A predstavnik jedne agencije mi se javio upravo tako sto je video ovu temu na forumu (!!!) tako da je izgleda ova tema na [ES] posluzila i kao reklama (ne oglasavanje vec reklama) a i od nekih ciji je odgovor telefonom bio "videcemo" dobio sam razlicite odgovore mailom (od vecine "hvala, ali ne zelimo" a od nekih (da ne kazem, manjine) "da, zelimo da saradjujemo").



[ joes@ @ 07.12.2008. 09:34 ] @
Citat:
websurfer
Sto se tice uspesnosti ove saradnje, vec sam u toku "zgubidanjenja" na ovom forumu postigao neke dogovore. A predstavnik jedne agencije mi se javio upravo tako sto je video ovu temu na forumu (!!!) tako da je izgleda ova tema na [ES] posluzila i kao reklama (ne oglasavanje vec reklama) a i od nekih ciji je odgovor telefonom bio "videcemo" dobio sam razlicite odgovore mailom (od vecine "hvala, ali ne zelimo" a od nekih (da ne kazem, manjine) "da, zelimo da saradjujemo").


Na koliko e-mail-a uputio obaveštenje (ili šta već), a javio ti se zahvaljujući ovoj diskusija - jedan? Loš prosek, zar ne? I ja sam želeo nešto da naučim o spam-u, ali shvatio sam da mi nije to interesantno, jer zakon ne funkcioniše, tako da ti je na volji šta raditi. Mislim da ti je bilo bolje da posvetiš pažnju formi obaveštenja ili poziva na saradnju, ako već želiš da to uradiš putem mail-a. Kroz ovu diskusiju bi bilo bolje bilo da si "provukao" jednu anketu kako bi trebao izgledati mail koji bi privukao pažnju većini diskutanata.
[ websurfer @ 07.12.2008. 10:42 ] @
Ne bih rekao da je u konkretnom slucaju toliko los prosek jer mi nije u prvom planu brojnost saradnika vec kvalitet saradnje tj. nije to bio "lov na klijente" kojima bih naplacivao usluge oglasavanja vec poziv na saradnju kompetentnih ljudi iz ove oblasti kako bih posetiocima obezbedio kvalitetniji sadrzaj na tu temu.

A sto se tice mesanja saradnje, reklame, promocije i oglasavanja:

1.) Oglasavanje => nudjenje proizvoda ili usluga (uz eventualno naplacivanje tog oglasavanja uz popunjenu i overenu deklaraciju o oglasavanju)
2.) Reklama => to moze biti cak i tema na ovom forumu. Dobra bi reklama bila na primer kada bi covek tek izvucen ispod rusevina zemljotresa pred novinarima zatrazio Koka Kolu jer je umirao od zedji (to bi sigurno donelo koristi Koka Koli). Antireklama bi bila protest vegetarijanaca ispred Mek Donaldsa.
3.) Saradnja => Navedeni primer trazenja dozvole za objavljivanje autorskih tekstova. Objavljivanje ovakvih tekstova podrazumeva i navodjenje autora kao i linkovanje ka izvoru ukoliko se originalni sadrzaj nalazi na netu.

E sad:

Davanje saglasnosti za objavljivanje tekstova vuce sa sobom posledicu da ja moram uz autorske tekstove da postavim informacije o autoru kao i link.

Autorski tekst na mom sajtu moze imati za posledicu reklamu ili antireklamu (u zavisnosti od kvaliteta teksta, strucnosti, pismenosti, objektivnosti, itd)

Dakle, u autorskom tekstu se ne nudi proizvod ili usluga vec se opisuje iskljucivo odredjeni grad, selo, banja, planina...

Ono sto moze pomoci promociji jeste upravo ta moja obaveza da navedem autora (kako ne bih protivzakonito prisvojio tekst i povredio njegova autorska prava).
[ joes@ @ 08.12.2008. 15:42 ] @
Morao sam da se vratim na pocetak ove teme kako bih video šta ti zapravo hoćeš. Ti želiš da ti neke turističke agencije urade opise turističkih destinacija? Dobro da nema mnogo turističkih destinacija u Srbiji, dobro da većina turističkih agencija svoje sajtove ažurira bar jedno u dve godine (?) i dobro da su spremne da kada svoje sajtove ne uređuju da žele se reklamirati na tvom ... Nemoj misliti da nisam razmišljao kako bi ja reagovao da imam turist. agenciju a da stigne neki takav mail, šta bih radio. U Srbiji ima dosta dobrih sajtova o turizmu, a koji rade dosta dugo, sa dobrim preporukama, i prvo bih na njima postavio reklamu, zato što su dobro posećeni, a kada bih njih "pokrio" počeo bih da razmišljam o manje bitnim i, naravno manje zahtevnim sajtovim (znaš ono, pisanje elaborata kako bi neko postavio moj baner). Preuzimanje tekstova - da, ali pisanje - ne. Koliko si loše zamislio taj "projekat" možeš videti i po zainteresovanosti. Nemaš pravo da optužuješ agencije. ako ti argumenti nisu u redu. Sve agencije se reklamiraju, ali one biraju gde. Kako hoćeš, ali ti je bolje da preispitaš ponudu ili nastup.
[ websurfer @ 08.12.2008. 17:50 ] @
Ponudu za saradnju nemam potrebe da preispitujem ali nastup jesam. Umesto obracanja mailom na svom sajtu sam vidno istakao poziv na saradnju tako da je to dalo mnogo bolje rezultate. Tekstovi vise nisu problem, sad jos samo da sve lepo skockam i to je to!
[ websurfer @ 22.12.2008. 14:19 ] @
U proslom postu sam napisao da tekstovi nisu problem jer sam tekstove dobio ali sam pretrazujuci po internetu primetio da su dobijeni tekstovi autorska dela tj. prevodi odlomaka (za neke turisticke destinacije van Srbije) autorskih dela nekih drugih ljudi a ne ovih koji su mi poslali tekstove. Toliko o ozbiljnosti turistickih agencija. Eto, sta ti je Srbija... Koja smo mi... ...turisticka destinacija... (da se ne izrazavam drugacije)
[ o2seo.com @ 16.12.2009. 11:38 ] @
Nesto slicno je bilo i sa sajtom www.zenskiportal.com, koji je angazovao novinarke freelancere da pisu clanke, a onda dubljom proverom redakcija je ustanovila da se radi samo o prevodima clanaka sa engleskih i italijanskih zenskih portala.
[ DragoljubS @ 25.05.2010. 23:27 ] @
Proslo je puno vremena otkad je ova tema postavljena. Bas me interesuje da li se u medjuvremenu nesto promenilo? Jel su agencije pocele da saradjuju ili si digo ruke?
[ dakam @ 26.08.2010. 12:25 ] @
jeste da je tvoja tema nesto sto je bilo proslost (2008. god) ali verovao ili ne moj kolega Franja Bezdan begin_of_the_skype_highlighting     end_of_the_skype_highlighting je uradio kompletnu prezentaciju grada Novog Sada kroz interaktivnu mapu, 360 virtuelne ture i sto je videlo na desetine hiljada stranaca a Turisticku organizaciju grada Novog Sada to i ne zanima.
Pogledaj prezentaciju na
http://maps.google.com/maps/ms...000484d76165f9e421e7c&z=13
[ darkoj82 @ 05.02.2011. 03:11 ] @
Interesantno i poucno...

Moze li mi reci neko za slucaj "kaznjenog" spamera u Srbiji, regionu?

[ websurfer @ 20.06.2011. 17:19 ] @
Citat:
DragoljubS: Proslo je puno vremena otkad je ova tema postavljena. Bas me interesuje da li se u medjuvremenu nesto promenilo? Jel su agencije pocele da saradjuju ili si digo ruke?


Proslo je puno vremena otkad si postavio pitanje ali evo ipak da odgovorim: nije bilo moguce saradjivati, bilo je nekih poludogovora ali nikad nista nije dogovoreno do kraja, sajt je zato imao sasvim drugu svrhu (najrazlicitiji zabavni i korisni sadrzaj) a pre nekoliko godina sam uspeo i da prodam taj sajt.
[ letovanje 2012 @ 16.12.2011. 15:06 ] @
Leto 2012

Koji je domen u pitanju?

Na kom sajtu su tekstovi i reklama?
[ Renolas @ 30.09.2012. 14:11 ] @
Ljudi općenito još preslabo shvaćaju kapacitet online marketinga. Istina je i da ima mnogo spama pa kada se to sve skupa spoji nastaju problemi.
[ funtours @ 09.10.2012. 09:43 ] @
I do kraja ne znamo koji je to sajt bio . Da li je jos u funkciji ?
Letovanje u Grckoj
[ gwork @ 17.11.2013. 10:43 ] @
Njihovo je pravo dali zele ili ne zele da se oglasavaju tako da to je to ne mozemo preko toga