[ neXus2000 @ 03.12.2008. 20:52 ] @
Ajde sada mi objasnite, kako mogu firme kao sto je ***** da stavljaju ove garantne nalepnice, i jos pri tome da daju garanciju 2 godine na komp?

Jedna stvar je, da skoro sve komponente imaju garanciju 3 godine, neke 2 ili 5, ali 3 godine je neki default. I garancija treba da ide na komponente, a ne na full pakovanje. Posebno zbog trece stavke.
Druga stvar je, da se naravno skuplja prasina u kucistu i dobro je ocistiti na svaki metar dana za neki prosek. A za 2 godine moze da se od iste prasine isplete jedan dobar dzemper :D I naravno da se zezne komp.
Treca stvar je, da sve firme koje tako lepe nalepnice na "njihove konfiguracije" ne bi smeli da to rade, sto zbog garancije i posebno sto ne koriste komponente kao sto Dell ili IBM prave, pa kad zines kuciste ono na ploci pise DELL ili IBM. Znaci nije firmirano.

[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 04.12.2008. u 15:46 GMT+1]
[ misaj @ 03.12.2008. 21:31 ] @
Pitas nesto ili konstatujes samo? Odgovor je imaju prava da lepe nalepnice.
[ mihajilo @ 03.12.2008. 21:55 ] @
lepo fen u ruke i lagano, nece oni tebe da prevare, a kad otvoris nemoj da se slogiras kad vidis kakav je krs unutra, onda brzo na reklamaciju . :)
zar je moguce da neko kupuje racunar kod njih?
garanciju mogu da daju koliku hoce, od godinu dana do tri godine.
potrudi se da ti to crke za manje od dve godine da bi imao i neke koristi od garancije :)
pitanje za vas: jeste li videli sta se nalazi u ***** brand name racunarima :)
"ovce su za sisanje" - to ja samo konstatujem samo :)

[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 04.12.2008. u 15:47 GMT+1]
[ bakara @ 03.12.2008. 22:18 ] @
Citat:
neXus2000
Jedna stvar je, da skoro sve komponente imaju garanciju 3 godine, neke 2 ili 5, ali 3 godine je neki default. I garancija treba da ide na komponente, a ne na full pakovanje. Posebno zbog trece stavke.

Garancija od 3 godine ide na pojedinacne komponente, a ne na kompletan sklop tj. racunar...sta tu tacno nije jasno?

Kakvom matematikom dolazis do zakljucka da ako sve komponente unutra imaju (a nemaju) garanciju po tri godine, i ti treba na kompletan racunar da dobijes tri godine?

Zar tebi nije logicno da kada je vise komponenti u zbiru veca je verovatnoca da nesto ne radi kako treba?

Citat:
neXus2000:
Druga stvar je, da se naravno skuplja prasina u kucistu i dobro je ocistiti na svaki metar dana za neki prosek.

To ti kao iskusan korisnik savetujes?
Veruj mi, tog "ciscenja" se svaki prodavac najvise plasi jer tu uvek ostane neki visak delova i pocupanih kablova...eto zato je nalepnica.
[ Binary Mind @ 03.12.2008. 22:54 ] @
Citat:
Jeste li videli sta se nalazi u ***** brand name racunarima :)


Da. Nista cudno. Imaju logo na kucistima, "brnediran" BIOS a unutra sve konvencionalne komponente koje se mogu posebno kupiti.

[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 04.12.2008. u 15:48 GMT+1]
[ calexx @ 03.12.2008. 23:21 ] @
Valjda svi brendirani imaju standardne komponente, jedino što kod ozbiljnih to budu posebno proverene a kod malih ide standardno testiranje sklopljenih konfiguracija. U svakom slučaju ako neko kupuje konfiguraciju koju je neko drugi sklapao, onda mora da prihvati uslove garancije.
[ Binary Mind @ 03.12.2008. 23:25 ] @
Kod velikih svetskih brendova su i komponente brendirane, mada ih ne proizvode vlasnici brenda nego veliki OEM supplieri.
[ component @ 03.12.2008. 23:31 ] @
Ako želiš da imaš garanciju na svaku komponentu posebno i da imaš sobodu da otvaraš kućište, kupi lepo prazno kućište i sve delove posebno i sam sklopi. Kada kupiš nrp. brand name HP računar isto tako ne možeš da ga otvaraš. Isto važi za svu belu tehniku televizore, DVD payere itd. da ne nabrajam.
[ neXus2000 @ 04.12.2008. 00:46 ] @
Cisto me je intrigiralo. To davno nisam video, a bogami nisam mogao da verujem da se to jos uvek radi. LOL

A mene jednom jedna firma zamalo da zezne. 320G HD WD - dodjoh kuci, pogledah garanciju, ono 1 god? Ja njih, oni meni 1 god, ja malo prepirke sa njima WD 3 god, oni jok. Ja uvoznika i servisera *****, oni gde, kod koga? Ja: na tom mestu,. Oni: 3 god, provericemo sa njima zasto. I naravno 3 god.

To continue:

Pa ako niste otvarali IBM-ova, HP-ova, Del-ova kucista, obicno na sebi imaju svoj logo istampan na maticnoj ploci koju oni rade, i naravno neko njihovo kuciste.
To moze jos par firmi da rade, posebno ASUS i Gigabyte, sto zbog ploce, grafe, mjuze, i kucista, a bogami i koji monitor - by Djurine Kutjne Charolije. A nase firme ne prave ista od toga, mozda neko kuciste - tu ne treba neka posebna matematika.

A da ne gledam sada IBM, HP, Dell, posto im samo "brand name" nadrndava cenu, za te iste pare kupis home made sklapalicu, i zbudzis, bio serviser ili ti.

Zato mislim, how? Mis'im kako to rade?

Kad bukvalno *****, *****, itd, budu imali svoju proizvodnu liniju maticnih ploci onda da, mogu to da rade.

Inace, postoje bukvalno hiljade i hiljade "marfijevih zakona" koji mogu da se zadese u kucistu: zapala spajalica, sraf, ma cak i ta 2 godisnja prasina moze da prouzrukuje kvar. Mislim i vidite sad, skoro svako ima Tjuner i kablovsku, a s' obzirom da znamo kakve su infrastrukture istih, meni je crk'o tjuner moglo je nesto jos da povuce, to opet ne ide u garanciju. Crklo od struje, i naravno garancija automatski otpada. Onda sta biva sa citavim delovima, da li ostaje garancija?

I sto je bruka veca da neko da 1000 dinara za gorivo iz nekog pi*dinca (lupam, Mladenovac) da dodje u servis na Vilinim Vodama ili jos gore u Zemun, ako uopste ima kola. Samo zato sto nije cistio kuciste - inside.

Obicno pise po garancijama pise da: ako nestrucno lice je prouzrokovalo kvar dolazi do prekida garancije. Sto znaci, bilo koji deo komponente da je ostecen od neke fizicke sile, ili nekog vrlo cudnog prevezivanja. 8) Pa to bi i coravi serviser video.

A sto se tice 2 godine garancije naspram proizvodjaca opet ne smeju da rade. Proizvodjac garantuje da ce raditi 3 godine. I sad zamislite sklopljena konfiguracija, da li iz njihove ponude ili od delova koje ste narucili da se sklopi kod njih, sadrzi delove kojima seta garancija od 5 do 1 godinu (DVD rezac) da vam za to daju 2. Pa pride udarena zastita.
Za onaj prosek kompa, kuciste napajanje i rezac imaju 1 godinu garancije i oni kostaju zajedno 50 evra i manje, onaj ostatak od 350 evra inside automatski gubi godinu dana po njihovoj logici.

Pa i Alienware daje normalne garancije: http://www.alienware.com/purchase/warranty.aspx, A bogami imaju paletu laptopova. Nisam siguran da je Alienware Dell-ov. Ako nije ispravite me slobodno, jer stvarno ne mogu da se setim da li je Alienware Dell-ov. :D

I kako kazete kupis televizor pa ga ne otvaras, to je zato sto uredjaji koji se dodatno kace, se kace spolja. Kod kompa se kaci i iznutra. I frizider mozes da otvoris i ubacis neki food ;D

I ne postoji nestrucno lice, pa pobogu cemu onda uputstvo?

[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 04.12.2008. u 15:49 GMT+1]
[ JOJO847 @ 04.12.2008. 10:13 ] @
Citat:
Kada kupiš nrp. brand name HP računar isto tako ne možeš da ga otvaraš


Hm...nebih se baš složio, radim s njima svakodnevno i nemaju naljepnice odiza - niti naše kao distributera niti HP-ove. Dok sam radio u servisu, uvijek smo dozvoljavali da si korisnik sam ugradi grafičku karticu (za one koji su imali onboard), nadoda memoriju ili disk.
Ako je nešto od toga radilo problem, lijepo konfiguraciju vratis covjeku nazad i naplatis mu radni(e) sat(e).

PS: Znate da spominjanje firmi nije bas pozeljno, pa nemojte. Hvala!
[ Miroslav Cvejić @ 04.12.2008. 10:17 ] @
Ja bih da se ne stavljaju nalepnice, već nitne pa nalepnice preko.

A to čišćenje prašine, pa to je iz raja izašlo. Otvori pametnjaković kućište, uzme usisivač, usisa prašinu, zatvori kućište i kad pokuša da upali, neće. Donese u servis jer ima garanciju.
Da li priznati garanciju zato što je došlo do pražnjenja elektriciteta (nastalog usled trenja prašine, dlaka, paučine na cev usisivača) na komponentu u kućištu???

Da li je to nestručno rukovanje?

Ako radi, ne diraj, ako crkne od prašine posle 2 godine, nosi u servis, imaš garanciju. Više računara je stradalo od prevencije nego od prašine.

Treba iskoreniti tu želju da se pogleda šta ima unutra.
[ Binary Mind @ 04.12.2008. 10:30 ] @
Citat:
JOJO847: Hm...nebih se baš složio, radim s njima svakodnevno i nemaju naljepnice odiza - niti naše kao distributera niti HP-ove.


Upravo tako. Nemaju nikakve nalepnice. I HP, ni DELL ni IBM/Lenovo.
[ pctel @ 04.12.2008. 13:01 ] @
Citat:
Binary Mind: Upravo tako. Nemaju nikakve nalepnice. I HP, ni DELL ni IBM/Lenovo.

HP-ov distributer za Srbiju stavlja nalepnice. Ne postoji nacin da sprecite nekog da lepi nalepnicu - mozete samo da ne kupite od njega.
[ Binary Mind @ 04.12.2008. 13:14 ] @
Mozda mislis na neke druge nalepnice, ali nisam vidjao nikakve nalepnice koje mi onemogucuju da otvorim kuciste. Sve jedno rasturao sam i njihove notebookove i nikakvih problema sa ovlascenim servisom nisam imao... ikad. Cak ponekad, kad dobijem neki sasvim nov i meni nepoznat notebook, zvao sam ih da vidim gde da trazim SODIMM slotove radi upgrade-a RAM-a. Dobijao sam instrukcije bez problema.

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 04.12.2008. u 15:07 GMT+1]
[ JOJO847 @ 04.12.2008. 13:54 ] @
Glede notebookova, na velikoj većini njih ugradnja RAM-a i diska ne krsi jamstvo osim ako ne ostetis nesto pritom. To sve spada pod CRU - customer replaceable unit, dok recimo CPU na istom tom notebooku to nije, on je MRU (manufacturer replaceable unit) i na jednom od vijaka koji drže njegov hladnjak imaš malu žutu naljepnicu "warranty void if label is damaged..."


Citat:
HP-ov distributer za Srbiju stavlja nalepnice


Vidis, to i nije OK - ako proizvodac to ne brani, zasto bi distributer? Proizvodjac je taj koji daje garanciju i prava.
[ Binary Mind @ 04.12.2008. 14:14 ] @
Pa kad daju da vadis tastature na nekim HP-ovim notebookovima da bi stavio RAM, zasto ne bi dali da otvoris kuciste na desktop konfiguraciji da uradis isto :) Mnogo je lakse... Opet ponavljam: Nalepnice koje onemogucavaju da otvorim kuciste na HP-ovim desktop konfiguracijama video nisam. To sad prosirujem i na njihove serverske konfiguracije.
[ Joker @ 04.12.2008. 14:39 ] @
Uvek se oko lepljenja nalepnica vodi polemika. Zasto ne kupite i sastavite racunar, imate duzu garanciju mozete ga otvarati kada zelite (pre rucka, posle vecere, po izboru). Kupili ste konfiguraciju, ima nalepnicu i to je to, kao sto je pctel napisao, mozete jedino da ne kupite racunar u toj radnji. Smatram da bi firme koje stavljaju nalepnice trebale besplatno da ugrade hardware (koji zelite kasnije da dodate) koji je kod njih kupljen u taj racunar. Ima mnogo primera i sa drugim proizvodima:
zasto morate u garantnom periodu da menjate ulje u automobilu u ovastenom servisu, pa to bar nije komplikovano ?
zasto nije dozvoljeno da skinete glavu motora ?
rastavite televizor da ga ocistite od prasine ?
Koliko znam ni jedan tehnicki uredjaj ne smete rastavljati a da time ne gubite garanciju.
Ukoliko smatrate da nisu stavljene komponente koje ste narucili/platili uvek mozete u radnji traziti da vam otvore racunar da pogledate, a postoje i softveri pomocu kojih ce te utvridit sta je od komponenti stavljeno.
Koji su razlozi zbog cega vam nalepnica smeta, osim estetskih
[ StORM48 @ 04.12.2008. 14:52 ] @
Zbog poštovanja Pravilnika, molio bih učesnike u diskusiji da ne navode imena firmi, jer reklama (pa ni antireklama) nije dozvoljena, nebitno kakav je kontekst u pitanju. Imali smo i ranije problema zbog toga, a kako ES nije dobrotvorna pravna ustanova, ostaćemo pri Pravilniku.

Hvala na razumevanju!

Pozdrav
[ dragon @ 04.12.2008. 15:40 ] @
Nisam pristalica lijepljenja naljepnica kao zaloga garancije.

Na mjestima gdje ima puno prasine, obzirom na to da sada veliki broj racunara neprekidno radi zbog blagodati zvane "brzi internet", kolicina prasine za dvije godine moze biti zastrasujuca. Prasina redovno prouzrokuje zapusavanje pasivnih dijelova hladnjaka kao i kvari ventilatore tako da cesto dodje do kvara procesora ili napajanja sto moze prouzrokovati havarije sa gubljenjem podataka.

Zato svakih 6 mjeseci kuciste kod vulkanizera na izduvavanje (sa malim pritiskom i ne paliti racunar odmah jer moze da bude kondenzata u cijevima kompresora).
[ mokelet @ 04.12.2008. 15:54 ] @
<offtopic>
Juče kupih A4 glodara za oko 450 dinara, na pakovanju piše "1 year warranty", a u prodavnici kažu 7 radnih dana.
</offtopic>
[ Majstor_Pućko @ 04.12.2008. 16:56 ] @
To sa nalepnicama je zaista preterivanje, i mene bi zaista nerviralo. Ja ne otvaram racunar cesto, cak naprotiv ne volim. Ali me razocaralo, kada sam imao neke probleme sa racunarom, trebao da odnesem u servis, i jedan prijatelj koji radi u jednom servisu mi je objasnio, da oni uzmu garancije od tvojih delova, cuvaju, prvih godinu dana nude besplatan servis, to je njihova tzv. "garancija" posle toga covek i dalje mora da nosi racunar kod njih, i jos da mu naplate. U vreme kada sam ja odneo racunar firma se nalazila u fazi raspada, jedva sam iskukao garanciju za uredjaj i otisao kod generalnog zastupnika i tamo zamenio uredjaj. Taj shabanski sistem poslovanja koji jos postoji samo jos u Kazahstanu i ostalim visko-razvijenim zemljama, me je naterao, da mi vise nikada ne padne na pamet da kupujem gotov racunar, vec ubuduce da ga sam sastavljam.
[ mulaz @ 04.12.2008. 17:30 ] @
Ja imam laptop jedne od vech/poznatijih firmi i bez problema sam ga otvarao, i nema nikakvih nalepnica, a i kad mi je crko ventilator, nisu na servisu nista rekli.

A znam i za primer kad so mojoj drugarii hteli da naplate popravku diska jer je bila pocepana nalepnica (ja sam ju lico pocepao kad sam stavljao vise rama u kutiju). Posle 20 minuta svadje nisu joj naplatili nista.... Zanimljivo mi je, jer me je zvala samo zato sto sam ja pocepao nalepnicu, a bila je spremna da plati. Tako da mozda i na taj racun zarade neke dodatne pare... znaci naplate popravku/novi deo, a stari zamene jer je jos pod njegovom garancijom
[ Darko Nedeljković @ 04.12.2008. 19:04 ] @
Citat:
JOJO847: Proizvodjac je taj koji daje garanciju i prava.

To je velika zabluda. Svi koji rade u velikim firmama ce ti potvrditi da ugovor o garantnim uslovima potpisuju prodavac i kupac, a ne proizvodjac i kupac. Takodje proizvodjac nije registrovano pravno lice u drzavi u kojoj zivis, tako da ne mozes ni da ga tuzis ako ti nesto ucini nazao ali zato - prodavca uvek mozes tuziti. Znaci, proizvodjac garantuje distributeru, distributer garantuje korisnicima.
Citat:
Pa kad daju da vadis tastature na nekim HP-ovim notebookovima da bi stavio RAM, zasto ne bi dali da otvoris kuciste na desktop konfiguraciji da uradis isto :)

Imas li ti to napismeno, potpisano i overeno da se sme raditi? Verovatno nemas nego eto po sistemu "presao sam ulicu van pesackog prelaza i policajac me nije kaznio -> to sto sam uradio nije zabranjeno"...

Citat:
Taj shabanski sistem poslovanja koji jos postoji samo jos u Kazahstanu i ostalim visko-razvijenim zemljama, me je naterao, da mi vise nikada ne padne na pamet da kupujem gotov racunar, vec ubuduce da ga sam sastavljam.

Eto jos jedne velike zablude. Ustvari je potpuno suprotno. Kada sam pre 5 GODINA prijatelju iz Slovenije pomenuo da se bavim sklapanjem racunara, on nije mogao cudom da se nacudi, jer u Sloveniji niko tako ne sklapa racunare, vec se nabavljaju iskljucivo "fabricki". Znaci ne neka ekstra civilizovana zemlja vec Slovenija, i ne juce, vec pre celih 5 godina! Znaci, upravo u Kazahstanu, Srbiji i tako slicnim mestima vazi misljenje da racunar nije proizvod vec 10-15 proizvoda.

Citat:
Posle 20 minuta svadje nisu joj naplatili nista....

Napravili ste veliku gresku - trebalo je da se svadjate jos 40 minuta i odete kuci sa jos 2 besplatna diska :-)
U principu firmu vise kosta da se neko svadja 20 minuta sa tobom nego sto je kosta HDD :-)

Citat:
Tako da mozda i na taj racun zarade neke dodatne pare... znaci naplate popravku/novi deo, a stari zamene jer je jos pod njegovom garancijom

Pazi, meni je ustvari neshvatljivo da ste uopste insistirali na priznavanju garancije - to kod mene ne bi proslo ni da ste top doneli. Stvar je osnovne kulture da je dogovor (tj. ugovor, tj. garantni list) obavezujuci za obe strane. Ukoliko ti prekrsis svoj deo ugovora koji si potpisao sa mnom, podrazumevano je da ja prekrsim svoj deo ugovora. Licno mislim da su prodavci suvise tolerantni na jednostrana krsenja ugovora i da to stvara rulju bezobraznih potrosaca koja posle postaje drustveni problem jer takvi naviknu da stavljaju sebe iznad zakona.

Znaci da utvrdimo nekoliko osnovnih pravila drustveno i moralno prihvatljive kupoprodaje:
1) Prilikom kupovine proveriti da li ste saglasni sa garantnim uslovima
2) Ako niste zadovoljni, izgrdite prodavca i nemojte kupovati
3) Ako niste zadovoljni a ipak kupite, onda se pridrzavajte obaveza koje ste kupovinom preuzeli
4) Ako niste zadovoljni i necete da se pridrzavate pravila, smatrace se da ste jednostrano prekrsili ugovor i da ste odustali od dalje primene istog.

Da me neko pogresno ne shvati, ja veoma podrzavam potrosacka prava, pa samim tim i ovu zelju da mogu da rastavljaju i sastavljaju uredjaje. Ali sa druge strane, ako neko potpise da ce dubiti na glavi dok koristi uredjaj, onda sam takodje za to da se taj natera da postupi prema onome sto je potpisao. Najmanja je stvar sto neko prihvati po sebe lose uslove na garantnom listu i smatra da je kriv zao prodavac, problem je sto ce takav sutra potpisati po sebe nepovoljan ugovor o radu pa ce smatrati da je kriv zao poslodavac, doci ce u banku pa uzeti po sebe nepovoljan kredit a smatrace da je kriv zao bankar, izgubiti krov nad glavom kad ne bude imao da vrati a smatrace da je kriv zao sudija... Zato, posto ste vi koji kompjutere kupujete stari u proseku 20 godina, zar ne mislite da je krajnje vreme da pocnete da se ponasate odgovorno i da ne potpisujete ono sto vam ne odgovara?! A ako potpisete da shvatite da ste sami krivi i ispostujete ugovor? A ako ne postujete ugovor da budete svesni da to najcesce ima veoma neprijatne posledice. Zar je to toliki problem?!
[ Joker @ 04.12.2008. 19:21 ] @
@mokelet
Po zakonu o zastiti potrosaca na proizvod za koji se ne izdaje garantni list imas garanciju 6 meseci uz fiskalni racun. Tako da tih njihovih 7 dana zaboravi. Sačuvaj fiskalni i ambalazu. Prva opcija kod takve robe je da ti zamene uređaj novim, da ti vrate pare i tek treća je da pristaneš na popravku.
[ Majstor_Pućko @ 04.12.2008. 19:51 ] @
Citat:
Darko Nedeljković: Eto jos jedne velike zablude. Ustvari je potpuno suprotno. Kada sam pre 5 GODINA prijatelju iz Slovenije pomenuo da se bavim sklapanjem racunara, on nije mogao cudom da se nacudi, jer u Sloveniji niko tako ne sklapa racunare, vec se nabavljaju iskljucivo "fabricki". Znaci ne neka ekstra civilizovana zemlja vec Slovenija, i ne juce, vec pre celih 5 godina! Znaci, upravo u Kazahstanu, Srbiji i tako slicnim mestima vazi misljenje da racunar nije proizvod vec 10-15 proizvoda.

Nije nikakva zabluda vec realnost. Upravo zbog manjka kontrole trziste nije normalno, uvek, ali uvek mi se desilo da mi prilikom prodaje pokusaju uvaliti nesto sto ne zelim. I mislim da si ti jedini ovde koji je u zabludi, jer namerno zamenjujes pojmove. Ja racunar dozivljavam kao proizvod, ali ne smatram prozivodom, ako taj racunar ima komponente koje hoce taj prodavac da mi uvali. Ovo sastavljanje ne dozivljavam ja kao neko teranje inata u celoj prici, vec gledanje sopstvenih interesa, do sada sam dva racunara kupovao, i oba puta sam bio primoran da uzmem neki deo koji ne zelim. E posle sam shvatio, ako covek hoce da bude zadovoljan, najbolje je da ode sam i da kupi i sklopi.
[ JOJO847 @ 04.12.2008. 19:53 ] @
Citat:
To je velika zabluda. Svi koji rade u velikim firmama ce ti potvrditi da ugovor o garantnim uslovima potpisuju prodavac i kupac, a ne proizvodjac i kupac.


Nismo se razumjeli - naravno da jamstvenu izjavu potpisuju kupac i prodavac ali jamstvene uvjete propisuje proizvodjac! Barem bi tako trebalo biti.

Citat:
Citat:
Pa kad daju da vadis tastature na nekim HP-ovim notebookovima da bi stavio RAM, zasto ne bi dali da otvoris kuciste na desktop konfiguraciji da uradis isto :)


Imas li ti to napismeno, potpisano i overeno da se sme raditi? Verovatno nemas nego eto po sistemu "presao sam ulicu van pesackog prelaza i policajac me nije kaznio -> to sto sam uradio nije zabranjeno"...


Varaš se! To ti je upravo ona prica o MRU i CRU!
[ Binary Mind @ 04.12.2008. 20:27 ] @
A sta je sa FRU (Field Replacable Units)
[ mihajilo @ 04.12.2008. 21:08 ] @
ljudi kod nas je stanje kakvo jeste i ovde uvek gleda neko nekoga da zavrne.
evo primer nase jedine firme koja "proizvodi" racunare, ne smem joj pominjati ime, ima racunare pod siframa, a nigde nema detaljnu specifikaciju. sad neko kupi racunar od njih, npr tada sa 512MB rama, tada je to bilo dovoljno, saceka da mu istekne garancija da bi otvorio kuciste i upgrade-ovao racunar sa vise memorije, mozda da stavi jaci procesor i ubaci graficku posto je u njemu integrisana graficka. jel znate sta bi se onda desilo? inace ovo je sve hipoteticki, jer ja ne znam da li se neko obradovao na taj nacin, ali situacija je realna. otvara racunar i ostaje mu samo da sedne i place,a da racunar odnese u kontejner :) .
u takvoj brand name konfiguraciji nalazi se maticna ploca sa jednim slotom za ram ( sto nigde nije specificirano) i zalemljen procesor za maticnu, znaci nema skidanja. na jednom forumu su postavili slike jedne otvorene konfiguracije te firme, svesni gubljenja garancije zbog otvaranja, ali samo da bi pokazali ljudima sta im ta poznata firma prodaje ispod haube, tj unutar kucista koje stvarno deluje masivno. naravno ljudi misle da su komponente u toj konfiguraciji standardne i veruju toj firmi jer je velika i poznata. da li je to prevara, zbog nespecificiranja komponenti(specifikacija postoji ali nije dovoljno detaljna) ? izgleda da nije prevara, ali svako kome bi se esila takva situacija, osetio bi se prevarenim.

ja sam imao slucaj kad sam kupovao od jedne male firmice(jedan covek), koja sklapa racunare, da mi je covek sklopio novu konfiguraciju i stavio sticker, ali je u razgovoru sa mnom video da se razumem u racunare, sto je bitno za ono sto se kasnije desilo. dosao kuci i posto je integrisana grafika dodelio joj malo vise rama i sistem nece da se podigne(a ne moze da se udje u bios), ja zovem lika i kazem sta je bilo i da bi trebalo samo resetovati bios, a to je bilo pred vikend uvece i on ne radi do ponedeljka. on kaze meni ako ne mogu da ga sacekam do ponedeljka ili ako znam da sam resetujem bios, ja kazem znam ali sta cemo za sticker, da mu donesem racunar u ponedeljak da mi stavi novi, on kaze nema potrebe, veruje on meni da necu nista za***ati nego on te stikere stavlja zbog raznih "pacijenata" koji se ne razumeju nimalo u racunare, a hoce sami nesto da cackaju, pa da posle ne bi imao problema, jer imao je raznih slucajeva, gde ljudi fizicki ostete robu i traze da im se roba zameni. kad sam otvorio kuciste, video sam da je covek u njemu zaboravio papir na kome je bio spisak komponenti, sto sam mu kasnije javio. :)

ima svakakvih ljudi, pa se prodavci moraju zastiti od zlonamernih kupaca(sticker i zapisivanje serijskih brojeva svake komponente), ali moraju se i kupci zastiti od zlonamernih prodavaca(zastita potrosaca i razne inspekcije). stvar je sto ni jedni ni drugi ne vole te vidove zastite, zato sto i jedni i drugi vole da muvaju, ali tako je to kod nas.
[ JOJO847 @ 04.12.2008. 21:58 ] @
Citat:
A sta je sa FRU (Field Replacable Units)


izvinite, pobrkao sam se u RU-ovima ali i dalje je poanta mog izlaganja ista. Kao primjer, evo IBM-ovog stajalista oko toga (doduse ovo je vise vezano za servere):
https://www-304.ibm.com/system...R-5074420&brandind=5000020

napismeno
[ Binary Mind @ 04.12.2008. 23:52 ] @
Citat:
Imas li ti to napismeno, potpisano i overeno da se sme raditi? Verovatno nemas nego eto po sistemu "presao sam ulicu van pesackog prelaza i policajac me nije kaznio -> to sto sam uradio nije zabranjeno"...


Sta da ti kazem. Profesionalno se bavim ovim poslom pa mi ni distributeri ne brane da se bahanalisem nad brendiranim racunarima :) Inace sam izricito protiv toga da bilo koje nestrucno lice otvara bilo kakav racunar, ukljucujuci i one bez nalepnica.
[ Majstor_Pućko @ 05.12.2008. 00:14 ] @
To ti mozda dozvoljavaju jer te znaju. Meni su rekli u jednoj prodavnici, bas me interesovalo, i rekli su da me smatraju "nestrucnim licem" iako sam zavrsio smer Elektrotehnicar racunara, i iako sam jos malo pa diplomitao na VETS. Ali zato je mozda neki Mujo koji ima 3 razreda usmerenog kompetentniji od mene. Tako da to ne prolazi, glupo jeste, ali je istina. I ja sam se pomirio sa tim, pred zakonom oni su ovlasceni i kraj. Samo zaista ne znam, jos nijedan racunar nije "bacio kasiku" zbog mene, cak naprotiv, podobar broj sam uspeo da dignem iz mrtvih, ali ako Djole kaze da je Mujo strucniji od mene, onda je to amin.

P.S. Naravno ovim nisam mislio da uverdim servisere racunara, niti da omalovazavam to zanimanje, jer postoje pravi profesionalni serviseri koji sigurno znaju vise od mene, samo takvi se sigurno ne vucaraju po vecini domacih prodavnica. Oni rade ozbiljnije poslove.
[ Binary Mind @ 05.12.2008. 00:48 ] @
Spadam u one iz zadnje recenice tvog post scriptuma
[ nemysis @ 05.12.2008. 01:41 ] @
Mene ne interesuju nikakve nalepnice iz prostog razloga što moje računare uvek sam sklapam i instališem. Ja samo čuvam garancije, to jest račune.

Kupim kućište koje mi odgovara, sa dosta otvora za ventilatore od 12x12cm. Matičnu takođe koju gotivim, odgovarajući procesor, memoriju, grafičku kartu (uvek samo nVidia), DVD. Bitno mi je da Harddisk-ovi ugrađuju sa bočne strane, radi lakše zamene. Ugradim moje pređašnje Harddisk-ove i dodam neki novi.

I pri tom imam na sve garanciju, na svaki deo posebno. I znam tačno kad konfigurišem Kernel u Linux-u, šta mi je u kompjuteru. Nikad ne kupujem mačku u džaku.
[ Majstor_Pućko @ 05.12.2008. 01:46 ] @
^Eto. Dovoljno receno.

Citat:
Binary Mind: Spadam u one iz zadnje recenice tvog post scriptuma

Good for you...
[ Marko_L @ 05.12.2008. 03:52 ] @
Izgleda da sam ja jedina budala koja izričito traži da mu SE ZALEPI nalepnica kada kupuje računar :)
Zašto ? Zato što ako se nešto desi računaru, lepo spakujem celo kućište i odnesem tamo gde sam ga kupio pa nek oni rešavaju problem, a ja imam dokaz da kućište nije otvarano, tako da u startu izbegavam pitanja tipa "Da li si nešto dirao, menjao, prčkao... ?", "Da li si probao da pozajmiš memoriju od nekoga i zameniš ?", "Da nisi brisao unutrašnjost mokrom krpom, pa onda upalio računar ?" i slično, a pored toga ne gubim vreme da ustanovim koja je zapravo komponenta otišla, pa tek onda da je nosim na reklamaciju.
Možda nekome ovo zvuči smešno i ne može da zamisli da barem jednom ne otvori svoje kućište da vidi šta sve tu ima, ali ja zaista nemam potrebu za tim, kao što nemam potrebu da otvaram televizor, jer prvo, znam šta ima unutra, a drugo, ako sam kupio konfiguraciju kao takvu, onda očekujem da to kao celina radi kako treba, a ako ne radi, to nije moj problem, niti ću ja da pokušavam da to sređujem i budžim i gubim vreme, niti me zanima da li je u pitanju procesor, matična, memorija, napajanje... nego lepo pravac prodavnica i reklamacija. Nadogradnju ne radim, jer mi je uvek ispadalo isplativije da prodam ceo računar, dodam 100-200 evra i kupim novi, nego da ja sad tu nešto petljam i nadograđujem. Mislim, svakako za godinu-dve kada izađe nova grafička, normalno, poželeću da uzmem i jači procedor, pa i veći i brži hard, pa će mi onda izgledati glupo stavljati nove komponente na ploču koja je zastarela još prošle godine, a kad zameniš ploču, zamenio si i sve ostalo i kad pogledam, zamenim ja ceo računar, a na starom ne uzeh ništa, plus imam gomilu suvišnih delova koji će da skupljaju prašinu, jer će me svakako mrzeti da gubim vreme na prodaju pojedinačnih komponenti. Ovako lepo dam celu konfiguraciju u oglas, kad prodam, uzmem novu mašinu i ćao. To što je garancija na računar 2 godine, iako pojedine komponente imaju dužu garanciju, mi ne igra nikakvu ulogu s obzirom da ionako računar promenim na svakih godinu-dve.
[ Darko Nedeljković @ 05.12.2008. 04:18 ] @
isto kao prethodni ^

Godinama sam sklapao racunare a onda presao na drugo zanimanje i na stolu mi je zapecacen racunar.
Da li me interesuje sta je unutra? Ne.
Da li to sve tako zapecaceno radi kako treba? Da.
Kad prestane da radi, da li ce me interesovati sta je i zbog cega je crklo? Ne.

[ Konstantin2 @ 05.12.2008. 10:14 ] @
Bilo je reci o izduvavanju prasine kompresorom.
Kod te procedure je bitno pridrzati coolere da se ne zavrte pod pritiskom vazduha jer tad mogu da spale plocu jer se indukuje struja generisana velikim obrtajima, a slicno je i kad se vuce usisivacem, ali to je za posebnu temu.

Znaci nisam prodavac racunara, ali se slazem da nestrucna lica nebi trebalo sama da rade ono za sta nemaju dovoljno znanje vec da odnesu racunar u servis i zbog takvih ljudi je pozeljno da postoji neki sticker.

Jos da dodam u vezi fiskalnih racuna, kome trebaju pozeljno je odmah ih iskopirati ili skenirati pa sacuvati jer vremenom potpuno izblede i nevidi se bas nista.

[ Majstor_Pućko @ 05.12.2008. 10:15 ] @
Citat:
Marko_L: Izgleda da sam ja jedina budala koja izričito traži da mu SE ZALEPI nalepnica kada kupuje računar :)

Ne. I ja bih bio sasvim ok sa tim, da se jednom nisam "opekao". Nisam otvarao racunar(jer sam bio fer i postovao dogovorenu garanciju), ventilator od grafike prolupao, dolazim na reklamaciju, jos pride sa pokvarenom optikom, imam sta da vidim ljudi se pakuju i odlaze-pisi propalo, a jedan od najvecih lanaca prodavnica. Jedva sam na svoju inicijativu iskamcio garanciju, dobio drugi deo od distributera i samostalno servisirao racunar. Od tada nemam vise poverenja u nikoga. "U se, i u svoje kljuse"
[ zarkoj @ 05.12.2008. 11:31 ] @
Pozdrav ljudi.
Sto se tice predhodnog posta,slazem se u potpunosti.
Tako sam i ja kupio racunar ali nisam imao para za neku jacu konfiguraciju trenutno.
Kasnije sam kupio ram, tv krtu, i sam ugradio.Na kucistu je bila nalepnica ali uspesno je odstranjena,pa vracena.
Zvao sam servis i rekli su mi da to moram da donesem kod njih da mi to oni urade da ne bi otisla garancija, ali to bi kod njih ostalo 3 ili 4 dana, a za to niam imao vremena,a ni strpljenja.
Pa pitao jednog njihovog servisera da li ja to mogu da uradim.
"Mozes samo nemoj da ostetis nalepnicu"
Jel tako "tako" molim lepo dovoidjenja.
Sam sam sve sredio.
Takodje sam imao problema sa kulerom na grafickoj, to kad ode nema popravke jedino zamena, ja sam to znao ali oni izgleda nisu.
Tri puta je njima nosim racunar za dve nedelje i svaki put mora da se nosi u glavni servis u drugom gradu a ne kod njih u mom gradu.
I nikako da im padne napamet da zamene kuler nego ga ociste "Drzi vodu dok majstori odu" pa kao sredjeno.A kod njih ostane 4 dana.
I ja dve nedelje bez racunara.
I na kraju opet nista dok nisam otisao i sam kupio kuler i sam ga zamenio i sad hvala bogu radi ok.
A sto je najgore nikad nece da priznaju svoju gresku.A radio sam na sklapanju racunara i znam sta se sve radi ali njima ne vredi pricati.
Lepo u papirologiji zavedu kvar odklonjen a pare u dzep.Sramota.A sve to rade distributeri, da proizvodjaci znaju o cemu se radi nikad ne bi poslovali sa njima.
Stoga lepo sam svoj majstor,naravno ko zna zna.
Ljudi nemojte da se nervirate odlepis nalepnicu pa je vratis i sredjeno.
Poz
[ neXus2000 @ 05.12.2008. 14:11 ] @
End-seller ili uvoznik ne sme da spusta garanciju na nizi nivo od one koju proizvodjac nudi. Jer jednostavno proizvodjac je taj koji ga je napravio i garantuje da ce raditi 3 godine.
Kada sam imao 1.7+ Athlon ceo komp mi je bukvalno imao garanciju od godinu dana. Tada su Gigabyte i Inno3D i AMD imali politiku za garanciju koja je bila 1 god. Ali Maxtor je imao 3 godine i to sam saznao preko njihovog sajta. Ali bilo je kasno jer je 2 dana posle isteka garancije pocela elektronika da odlepljuje, srecom izvukao sam podatke, i onda 2 dana posle tih 2 dana sam ukucao serijski broj na Maxtoru i sve je lepo pisalo, 3 godine garancija, istekla pre 4 dana.

I eto Maxtor je garantovao da ce raditi 3 godine i on je radio.

Ako end-seller ili uvoznik spuste garanciju onda ja mogu to da klasifkujem kao refurbished repariranu komponentu.
Jer sta ako komponenta koja ima garanciju 3 godine crkne posle 2 ipo? A prodavac je dao garanciju ili samo na nju, ili u ovoj temi na celo kuciste i inside na 2 god ili 1 god?

Proizvodjac garantuje uvozniku da ce uredjaj raditi 3 godine, uvoznik garantuje end-selleru da ce taj isti raditi 2 godine, a onda krajnem kupcu end-seller garantuje da ce ti raditi 1 godinu. Pa gde to ima? Pa naravno u zemlji Srbiji.....mozda jos negde :D

Kada sam imao ASUS M2N4-Sli koji je radi malo cudno, ali je radio, odoh u BIOS i imao sta da vidim. Poneki put jednostavno nije hteo da reaguje na tastaturu, tj.
kombinaciju PS/2 tastature i USB misa ili PS/2 misa. Ali zanimljivo je sto je BIOS radio jer sam na prvoj strani (ako je zabagovao tu), video kako se interni sat krece.
Kontaktirao ASUS i oni su bili slozni da mi posalju novi BIOS cip da ga ja sam zamenim iako je pod garancijom. Tako su rekli. Samo da platim postarinu.

Srecom sve je funkcionisalo na USB Keyboard i mouse.

Ako mi je ASUS dozvolio da ceprkam po komponentama, pod uslovom da nesto ne zeznem - otpada garancija, zasto to ne bi mogle i pojedine firme kod nas.

Ja na poslu servisiram Dell-ove racunare, upgradeujem memoriju, menjam hardove za veceg kapaciteta, menjao bih i napajanje ali nije standardnog oblika, jer firmi koja to radi treba joj 300 godina da nesto urade. A ako je nesto ozbiljno onda ide kod njih. I nikada nista nisu sra!i povodom toga sto sam ja menjao ista. Jer nista nije polomljeno ili osteceno sa moje strane. I da, nema nalepnice. Ni na IBM-ovima ni na DELL-ovima u firmi.

Verujte mi da nasi prodavci ili uvoznici se uvek user-u kada im se spomene kontakt sa proizvodjacem. A i kad se prave mutavi, tek kad dobiju opomenu od proizvodjaca razvezu kez i izvinjavaju se na tome sto kupca nisu razumeli.
Takav slucaj sam prosao i sa servisom Samsungovih monitora, i sa servisom LG televizora. Lepo kontaktirao proizvodjaca, objasnio situaciju sve sa dokazima o problemu (drasticno probijanje svetla i losa uniformnost panela) i to su uvazili kao kvar.

Cak me je i serviser u Samsungovom servisu ubedjivao kako je panel u redu. Mislim da sam i ovde na forumu postavio problem, radi konsultacije - davno bilo.

A serviser mi je prodavao m za bubrege. Kao bavi se fotografijom i ovo i ono. Direktor se spustio da vidi oko cega je ta halabuka, malo me je iznervirao, i za pravo cudo direktor je video da panel ima problem. Tek kada su izneli drugi monitor sa istom oznakom i uporedili, e onda je serviser beknuo i rekao: pa stvarno ima razlike. Ali ne razlike u tome sto je svetlo pocelo da probija, nego na testu za monitor sa skalama senki. Pa je onda navodno "popustio" i video da monitor nije u redu.

Jedan uvoznik i maloprodajnik je hteo da mi nastavi garanciju starog proizvoda na novi. Dok im nisam spomenu zakon i gde radim. Odjednom kao sa neba je u moje ruke pala nova garancija.

A najsmesnije je sto se bavim kompovima vise nego sto su takozvane "firme" imale ideju da nastanu. :D

Neverovatno je kao neke firme i servisi izmisljaju stvari da bi se ogradili neznalicama i neukim ljudima na polju IT-a.

Inace, svaka cast firmama koje postuju garanciju proizvodjaca.
[ Marko_L @ 05.12.2008. 14:15 ] @
Citat:
Stoga lepo sam svoj majstor,naravno ko zna zna.
Ljudi nemojte da se nervirate odlepis nalepnicu pa je vratis i sredjeno.

Vidiš, vlasnici računara se grubo mogu podeliti u 4 grupe:

1. Oni koji znaju, znaju da znaju i imaju vremena da se bakću sa tim i zanima ih to
2. Oni koji znaju, znaju da znaju, ali nemaju vremena da se bakću sa tim, niti ih to zanima
3. Oni koji ne znaju, a ne znaju da ne znaju, već misle da znaju
4. Oni koji ne znaju, znaju da ne znaju, i ne tripuju se da znaju

E sad, ova prva grupa u preko 90% slučajeva nema problema sa nalepnicom, jer takvi su spremni da dugo biraju komponente i spremni su da obiđu pola grada ne bi li našli ono što su zamislili, a neretko i da kupe komponente na različitim mestima, ako ne mogu da nađu sve na jednom mestu i na kraju im je zadovoljstvo da sve to sami sastave. Dakle, takvi ne dobijaju nalepnice, niti im nalepnica treba. Takvi kada im nešto crkne, kažu no problemo, pozajme komponente od prijatelja, pa čupaju i ubadaju sve dok ne ustanove u kojoj komponenti je problem, pa je onda nose na reklamaciju tamo gde su je kupili. Takvi i kada kupuju celu konfiguraciju na jednom mestu, ne žele nalepnicu i treba da kupe računar tamo gde im nalepnicu neće zalepiti. Simple as that.
U drugu grupu (gde svrstavam i sebe) spadaju ljudi koji dobro poznaju računare i od kojih je većina barem nekad u životu radila na sklapanju i servisiranju hardvera, ali jednostavno sada ne rade taj posao i ne žele da se bakću sa tim. Jednostavno, ne žele da sastavljaju sami, pa onda ako se ispostavi da nešto ne radi (recimo nešto greškom nije dobro povezano ili neke komponente nisu sasvim kompatibilne), čupaj i ubadaj da vidiš do čega je, pa onda odneseš na reklamaciju, pa se ispostavi da je to ispravno, pa onda traži sa kojom se komponentom ne slaže, pa onda kad nešto crkne, opet čupaj i ubadaj, da ustanoviš šta je otišlo, pa nosi to na reklamaciju... itd. Ne, ti ljudi žele da kupe računar, donesu ga kući, uključe i rade svoj posao... Ako nešto crkne, žele da problem reše oni koji su za to zaduženi i to je to.
Treća grupa su oni koji nisu baš sigurni kako sve to radi, a vole da prčkaju i prave se pametni, pa će onda tako nabosti memoriju dok je upaljen računar i istu spaliti ili pokušati da usisaju kućište iz kulera dok je ovaj još povezan na strujnu mrežu i tako spaliti procesor, a onda odneti na reklamaciju uz smešak i obavezno pravdanje "Nisam mu ništa uradio, majke mi, sinoć je radio normalno i jutros kad sam ustao odjednom nije hteo da se upali" ili će pak igrati na kartu prevarene mušterije "Šta si mi bre ovo prod'o majku ti šalabajzersku, radio 5 dana i crče".
Četvrta grupa su ljudi koji nemaju pojma kako to radi, niti žele da znaju, pa se samim tim i ne petljaju u to, niti čačkaju bilo šta, nego i za najmanji problem zovu prijatelja ili odu u servis.

Iz ovoga se vrlo jasno vidi da su nalepnice namenjene isključivo drugoj i trećoj grupi. Trećoj zato što takve ljude treba silom čuvati od njih samih, a i sprečiti ih da naprave havariju, a posle optužuju prodavca i psuju majku. A drugoj zato da ih ne bi pomešali sa trećom i postavljali glupa pitanja.
[ neXus2000 @ 05.12.2008. 14:22 ] @
Ali problem je sto se naplenica moze ostetiti od na primer nosenja kucista - a.k.a. strpao ga u neku kesu kutiju i slucajno zasekao nalepnicu, ili bilo koja druga opcija. Jer ta nalepnica nije od neke folije koja se tesko cepa nego od obicnog "muflon" samoslepljenog papira. A vidjao sam to na 2 mesta, i sta da kazu ljudi - slucajno. Eto jednostavno se desilo.

Mada neke prodavnice popustaju sto se tice toga, ako naravno vide da znas da radis sa kompovima - kroz dijalog.
Ali neke nece da cuju za to.
[ mihajilo @ 05.12.2008. 16:21 ] @
a znate li na koje se grupe dele serviseri racunara?
evo mog jednog lepog dozivljaja. kupim racunar u jednoj firmi koja se time bavi i koja mi, kao sto rekose neki pre, uvali neke komponente koje nisam hteo, jer komponente koje sam ja izabrao a oni imali u cenovniku, ustvari nisu imali(mislim sta reci na taj nacin poslovanja), ali imali su zamenu za svaku :) . na kraju sam bio zadovoljan, jes da su mi uzeli vise para nego sto sam ja planirao, ali to je bilo za ocekivati. ja sam izabrao komponente, a oni su mi sklopili konfiguraciju i za svaku komponentu napisali garanciju posebno, dosta znaci jer su skoro sve komponente imale 3 godine garancije, sem dvd-rw-a i napajanja. na kuciste nisu stavili sticker, lepo od njih. oni su testirali konfiguraciju tako sto su pokrenuli neku live distribuciju linux-a i to je radilo. ja doneo komp kuci, instaliram windows, kad ono ne moze, ne radi. sta sad da radim, jednostavno nesto nije u redu, a simptomi pokazuju na memoriju, bio je jedan modul od 512MB. lepo rasklopim kuciste izvadim memoriju iz slota ubacim je u drugi slot i probam, radi. instaliram win i to radi, ali pri igranju, komp se restartuje, zakljucim ja da je ipak problem u memoriji, a cim vratim memoriju u slot u koji su je oni stavili nema sanse da se podigne windows. vratim ja kako je to bilo i odnesem njima u servis. oni meni, kao nemoguce da je memorija, nikada nisu imali problema sa tom memorijom, a ja njima, probajte samo da zamenite modul, moguce je da nije, ali probajte, meni lici da je samo do nje. i serviser zameni modul, proba kad ono radi. onda sam ja u servisu igrao malo igrice da vidim da li to sljaka kako treba i to je proslo ok. posle nekoliko meseci pocne opet komp da se restartuje kad igram igrice uglavnom. ja malo proveravao sta je i ustanovio da napajanje polako crkava, ali nije odkazalo skroz. jedno jutro ja se njima najavim i kazem da treba da mi zamene napajanje koje crkava, oni kao donesi. ja lepo ugasim racunar, koji je ujutro sasvim ok radio i odnesem njima da mi zamene napajanje, kazem sta je sa napajanjem i samo da ga zamene. serviser nije bio tad tu i kazu mi da ce on u toku dana to zameniti. zovu oni mene posle podne i pitaju da li sam imao problema sa strujom, kakvom bre strujom, jeste li vi meni zamenili napajanje. kao izgleda da je meni crkla i ploca, pa ako je strujni udar bio, ne mogu da mi priznaju garanciju, ja im objasnim da to nije moguce, jer ja sam ujutro ugasio racunar regularno i odneo njima i kazem da cu doci ja da vidim u cemu je problem. odem ja kod njih, sini mi se da je bilo sutradan od tog njihovog razgovora, i taman je bio tu serviser. pitam ih ja u cemu je bio problem, oni kao tebi je izgleda crkla i ploca, ma kako mi crkla ploce, kad sam ja to jutro radio sa racunarom i regularno ga ugasio, a oni meni, zamenicemo ti plocu i napajanje nije problem. reko ja njima, ajde objasnite mi sta je bilo? serviser ce meni, ja dosao i rekao mi prodavac da treba da se zameni napajanje, ja ubo kabal u napajanje i ono pocelo da dimi, odmah sam iscupao kabal, onda kada sam zamenio napajanje,saznao sam da je ploca mrtva. zamislite tu situaciju, ja njima kazem da je napajanje neispravno, ali oni mi ne veruju, vec uzmu i spale mi plocu i jos mene optuze da sam je ja spalio. eto da sam bio neko ko se ne razume u racunare, oni bi mene zavrnuli i ne bi mi priznali garanciju, a ovako su moju plocu, koju su oni spalili poslali na servis, a meni dali drugu i to ne isti model,ali u dogovoru sa mnom.

eto zbog ovoga bi voleo i da se serviseri podele u grupe kao korisnici :)
[ Marko_L @ 05.12.2008. 17:14 ] @
Citat:
evo mog jednog lepog dozivljaja. kupim racunar u jednoj firmi koja se time bavi i koja mi, kao sto rekose neki pre, uvali neke komponente koje nisam hteo, jer komponente koje sam ja izabrao a oni imali u cenovniku, ustvari nisu imali(mislim sta reci na taj nacin poslovanja), ali imali su zamenu za svaku :) . na kraju sam bio zadovoljan, jes da su mi uzeli vise para nego sto sam ja planirao, ali to je bilo za ocekivati.

Kako to misliš uvalili i uzeli ? Ja sam uvek za zaštitu potrošača, ali ovde jednostavno nisu u pravu. Nisu ti uvalili, nego su ti ponudili zamenu za komponente koje nemaju, a ti si ih sam prihvatio i nisu ti uzeli više para, nego si ti sam izvadio pare iz džepa i platio. Ti si svakako imao izbor da ne kupiš tu, nego da se zahvališ na ponudi i odeš na neko drugo mesto gde imaju baš te komponente koje ti hoćeš. Nemoj mi reći da u Novom Sadu ima samo jedna prodavnica računara. Mislim, ne očekuješ valjda da svaka prodavnica ima na lageru baš sve komponente koje tebi mogu pasti napamet, čak i ako su u katalogu. Naprotiv, većina zapravo drži samo nekolicinu komponenti koje idu dobro, a sve ostalo se posebno naručuje i čeka dan-dva, možda i duže zavisno od konkretne komponente, čak i u onim "nema šta nema" prodavnicama. Prema tome, to što si ti hteo računar odmah i mrzelo te da ideš u drugu prodavnicu, to si sam kriv. Mislim, ono, zamisli uđeš u knjižaru i tražiš neki određeni tip olovke, oni to nemaju, i ti svesno kupiš neku drugu, a onda pričaš kako su ti uvalili pogrešnu olovku.
Uostalom, i sam si rekao
Citat:
ja sam izabrao komponente, a oni su mi sklopili konfiguraciju i za svaku komponentu napisali garanciju posebno

prema tome, zaista ne znam oko čega se ti buniš. A što se tiče ostatka priče, takođe ne vidim problem. Dakle, dobio si računar sa faličnom memorijom, i oni su ti je zamenili. Posle se ustanovilo da je napajanje počelo da crkava, što je sasvim moguće da je do tebe, tj. do loše struje (meni su recimo 2 napajanja vrisnula upravo zbog lošeg napona) i to su ti zamenili. To što su spržili ploču, pa dešava se, ali koliko sam razumeo i to su ti zamenili, tako da stvarno ne vidim problem. To što su prodavci bili neinformisani jeste neprofesionalno, i tu imaš prava da se buniš, ali i takve stvari se dešavaju, jer ko radi taj i greši, a i ko zna koliko posla taj serviser ima dnevno, pa je sasvim je moguće da je jednostavno zaboravio da im prenese da je on spalio ploču i da treba da se zameni. Bitno je da je na kraju sve razrešeno i to koliko vidim bez neke preterane rasprave i svađe i u roku od odmah, iako je zakonski rok 45 dana. Sasvim korektna usluga, rekao bih.

Dakle, da rezimiramo:
-Nisu imali baš te komponente koje ti hoćeš, pa su ti ponudili ono što imaju
-Tebe je mrzelo da naručuješ i čekaš, kao i da ideš u drugu prodavnicu, nego si hteo računar odmah, pa si sam izabrao druge komponente
-Ispostavilo se da nešto ne radi, ti si reklamirao i dobio zamenu
-Ispostavilo se da je neki deo počeo da crkava (moguće zbog problema sa strujom) i to su ti zamenili
-U procesu popravke su i sami nešto oštetili (dešava se), ali su ti i to bez problema nadoknadili, tako što su zamenili deo koji su oštetili
-Ako sam dobro razumeo, sve to nisi čekao duže od dan-dva, iako je zapravo zakonski rok 45 dana i imaju puno pravo da ti kažu da dođeš za mesec i po dana, tako da su ti tu još i izašli u susret

Tako da, pitanje od milion dolara je, kako su to oni tebe oštetili i čime ?
[ Majstor_Pućko @ 05.12.2008. 17:50 ] @
@Marko_L

A jesi li ti ikada sebi postavio pitanje, da li ce i ostali prodavci imati sve te komponente koje si trazio, i jos po ceni koja tebi odgovara? Ali vidi sta se jos desilo meni, ja sam isto tako kupovao po sistemu "daj sta das" jer mi se zurilo, naravno-mojom krivicom, posto sam im pokupio sve "iz naftalina" sto je unaokolo lezalo po policama, obecali su mi racunar jos istog dana-u subotu u 10h sam porucio masinu, obecano mi je da ce ga dostaviti do kraja radnog vremena. U 3PM mene zove radnica saopstavajuci "tuznu vest" kako je njenom kolegi kisa nakvasila kablove, i da motor ne moze da upali, i da cu racunar dobiti u ponedeljak. Ponudio sam se da dodjem po racunar, ona se zbunila i na brzinu mi je nesto smuljala, izvinnjenje, tu-tu....tu-tu..... Vec sam bio pop*zdeo i okrenem ne javlja se niko.

Stvar je u tome da je ovde jos uvek odomacen i sasvim normalan kokosarski nacin poslovanja, i da niko ne sankcionise to. Vidis Marko, kako ti nemas vremena da se zaj*bavas sa pokvarenim PC-jem, tako ja nemam vremena da isterujem neke "pirove pobede" sa zvanjem inspekcije, itd... U tom slucaju mi je draze da zaobidjem te probleme, znajuci da je verovatnoca otkaza racunara koji ja sastavim daleko manja od verovatnoce da cu opet nabasati na neke kokosare. Odnosno da cu daleko vise vremena izgubiti isterivajuci pravdu, umesto da sam popravljam racunar.
[ Horvat @ 05.12.2008. 17:52 ] @
2 pitanja za ljude sto kupuju samo sklopljenje konf.

da li sve podatke sa harda prvo rezete na dvd-r/rw pa onda prebacujete na novi ...ili?
i zar je moguce da vam nista pored procesora,memorije,graficke i mozda [ali tesko da ide u konf.] zvucne kartice dovoljno?da nikad ne bi nista stavili?

slazem se [delimicno] s markovom podelom,naime,valjda svako ko se iole [pa i oni u 2. grupi] razume u to [ako zna da rastavi kuciste,vidi sta u sta ide...] zna da se prvo napajanje iskljucuje! [odnosno cupa kabel]...
i,onaj ko se malo vise razume,zna da postoje "simptomi" za razne uzrocnike,tako da nece redom vaditi memoriju,graficku... da bi utvrdio kvar,to samo ide ako su neki "cudni" simptomi...

a sto se nalepnice tice,to mu dodje k'o brava u vratima...lopova brava nece zadrzati,samo ce postenog coveka spreciti u iskusenju...
tako ni nalepnica nece resiti [tip:fen] one koji hoce da otvore kuciste,samo ce odvratiti "obicnog" korisnika,koji dodje u iskusenje da zaviri


p.s. postoje sw resenja za proveru konfiguracije :)
[ Marko_L @ 05.12.2008. 18:43 ] @
Citat:
A jesi li ti ikada sebi postavio pitanje, da li ce i ostali prodavci imati sve te komponente koje si trazio, i jos po ceni koja tebi odgovara?

A jeste li vi ljudi ikada čuli za telefon ? Divna jedna sprava. Razgovaraš sa ljudima, a ne moraš da mrdneš iz kuće. E tako lepo pribaviš brojeve telefona prodavnica računara u tvom gradu (ili još bolje najbližeg većeg grada, ako živiš u nekom manjem mestu), uzmeš telefon u ruke i vrti dok ne nađeš komponente koje ti odgovaraju i po odgovarajućoj ceni. Takođe, kada već zoveš, odmah pitaš i da li to imaju na lageru i ako ne, kada će imati i kada možeš da dođeš po to što ti treba i ostale informacije koje ti trebaju. Onda lepo to staviš na papir, izvagaš gde ti je najpovoljnija ponuda, uz najmanje čekanja, i onda tamo odeš.
Citat:
Ali vidi sta se jos desilo meni, ja sam isto tako kupovao po sistemu "daj sta das" jer mi se zurilo, naravno-mojom krivicom, posto sam im pokupio sve "iz naftalina" sto je unaokolo lezalo po policama, obecali su mi racunar jos istog dana-u subotu u 10h sam porucio masinu, obecano mi je da ce ga dostaviti do kraja radnog vremena. U 3PM mene zove radnica saopstavajuci "tuznu vest" kako je njenom kolegi kisa nakvasila kablove, i da motor ne moze da upali, i da cu racunar dobiti u ponedeljak. Ponudio sam se da dodjem po racunar, ona se zbunila i na brzinu mi je nesto smuljala, izvinnjenje, tu-tu....tu-tu..... Vec sam bio pop*zdeo i okrenem ne javlja se niko.

Ok, definitivno neprofesionalno ponašanje, ali nikako materijal za nekakvo sankcionisanje od strane inspekcije ili šta ti ja znam, osim ako nemaš ugovor kojim se oni obavezuju da ti oni u to i to vreme isporuče računar, u kom slučaju možeš da ih tužiš. To je nešto što treba da sankcionišu kupci, tako što neće više odlaziti na to mesto i kada se tako bude radilo, takva prodavnica će brzo da pukne, pogotovo što je opšte poznato da prodaja računara odavno više nije toliko unosan posao, pa je svaka mušterija bitna. E sad što se ljudi opeku, pa onda ispljuju, i opet se vrate tamo gde su se opekli je već neki drugi problem. Kao jedan moj poznanik koji mi se žalio da je kupio pokvaren keks u jednoj lokalnoj prodavnici. Ja mu kažem ok, idi im vrati, pa ako se bune ti prijavi inspekciji. A on kaže, pa ne mogu, već sam pojeo keks, nemam dokaz. Pa ništa, kažem ja njemu, sledeći put nemoj ići tamo i gotovo. I posle dva dana vidim ga opet ulazi u tu prodavnicu i pitam ga što kupuje tu, a on kaže mrzi ga da se cima i ide drugu. A da stvar bude gore, druga prodavnica je udaljena svega 50 metara odatle. Pa šta očekuješ onda ?
Citat:
Stvar je u tome da je ovde jos uvek odomacen i sasvim normalan kokosarski nacin poslovanja, i da niko ne sankcionise to.

A ko po tebi to treba da sankcioniše ? Inspekcija ? Čarobni štapić ? Koliko ja znam, u zakonu nigde ne stoji da je zabranjeno raditi kokošarski, tako da tu nema materijala za intervenciju inspekcije, već to treba da rade kupci, kao i svuda u svetu. Dakle, ne možeš ti nekome da zabraniš da nema neku komponentu ili da mu se pokvari transportno sredstvo, pa ne može da ti isporuči robu na vreme. Ali možeš da ne kupuješ više tu, kao i da svoje prijatelje upozoriš na tu prodavnicu.
[ Majstor_Pućko @ 05.12.2008. 19:28 ] @
Citat:
Marko_L: A jeste li vi ljudi ikada čuli za telefon ? Divna jedna sprava. Razgovaraš sa ljudima, a ne moraš da mrdneš iz kuće. E tako lepo pribaviš brojeve telefona prodavnica računara u tvom gradu (ili još bolje najbližeg većeg grada, ako živiš u nekom manjem mestu), uzmeš telefon u ruke i vrti dok ne nađeš komponente koje ti odgovaraju i po odgovarajućoj ceni. Takođe, kada već zoveš, odmah pitaš i da li to imaju na lageru i ako ne, kada će imati i kada možeš da dođeš po to što ti treba i ostale informacije koje ti trebaju. Onda lepo to staviš na papir, izvagaš gde ti je najpovoljnija ponuda, uz najmanje čekanja, i onda tamo odeš.


Onome koji ne zeli da cuje je dzaba govoriti... Zvao sam u petak posle podne, proverio imali su sve. Dodjem sutra, nema, dobro nema veze nisu imali tu plocu koju sam hteo dali mi neku drugu, da ne gresim dusu-bila je jeftinija. :)

Citat:
Marko_L: A ko po tebi to treba da sankcioniše ? Inspekcija ? Čarobni štapić ? ...
Ali možeš da ne kupuješ više tu, kao i da svoje prijatelje upozoriš na tu prodavnicu.

Opet ti...
Znaci ipak sam u pravu, nema potrebe za inpekcijom kao sto od samog starta tvrdim, sve da i jeste njihov posao, znam da ne bi resili nista. I onda znam da je u tom slucaju daleko pametnije sve resiti sam. A sto se tice upozoravanja nema potrebe, kompanija je pukla u maju ove godine. Mada vidim da se pojavila nova kompanija u njihovim objektima, sada ne znam da li je ista "ekipica" ili neko novi.

p.s. vrati se par postova unazad, pa procitaj jos jednu moju "epopeju" kada sam otisao da sredim masinu i jedva iskukao novi deo, i to bas u vreme samog raspada. Pa mi onda reci da li je pametnije kupovati ceo racunar ili samo delove.

p.p.s. Sto se tice glavne teme: I rest my case. Svako ko ima vremena i znanja svakako mu je bolje da samostalno sklapa racunar umesto da se bakce sa nalepnicama i ostalim glupostima.
[ Fac Ut Vivas @ 05.12.2008. 20:35 ] @
Zanimljiva tema, bila je jedna slična skoro, sećaju se neki ovde sigurno..

Ja sam naravno protiv nalepnica i tvrdio sam u toj staroj temi da su apsolutno besmislene. Ako je neko nestručan postoji mnogo više načina da upropasti računar nego čišćenjem prašine ili menjanjem/dodavanjem RAM-a, npr. overclock. Tu nalepnica ne pomaže.

U celoj ovoj priči mi je najzanimljivije što kad odete u jednu takvu firmu i kupite komp danas oni vam zalepe nalepnicu a sutra kad dođete i tražite da kupite samo procesor oni vam ga uredno prodaju i ne pitaju vas uopšte da li znate šta je to i kako se ugrađuje plus vam uredno izdaju garanciju na tri godine.


EDIT:

evo stare teme:

http://www.elitesecurity.org/t311601-Garancija-na-konfiguraciju
[ rincha @ 05.12.2008. 21:53 ] @
Kokosharski nacin sve manje i manje prolazi, sve manje je "kupaca" koji ce da dodju i kazu: ocu da kupim pentium 4, kolko para, svako ima po nekog ko se "razume" u racunare i pita ga sta da kupi. A los glas se mnogo dalje cuje nego dobar, neke firme koje su prodavale rcunare u Nisu vise ne rade upravo zbog takvog ponasanja. A to za komponente je pravilo, svi imaju usb-ove i slice dzidza bidze koje idu, ali sta god drugo da potrazis, cak i optiku... popodne, sutra... dok naruce od dobavljacha, bukvalno skoro niko nema lager (cast izuzecima).

Morace (koliko god to bilo neverovatno) svi polagano da se prilagode pravilima pravog poslovanja, inace ih nece biti.

Pozz
[ Marko_L @ 05.12.2008. 22:07 ] @
Citat:
Onome koji ne zeli da cuje je dzaba govoriti... Zvao sam u petak posle podne, proverio imali su sve. Dodjem sutra, nema, dobro nema veze nisu imali tu plocu koju sam hteo dali mi neku drugu, da ne gresim dusu-bila je jeftinija. :)

Pa sasvim je moguće da su u petak imali, a da su u međuvremenu prodali, pa sad više nema na lageru. Mislim, koji je razlog da te lažu i da kažu da imaju nešto što nemaju, kakve oni koristi imaju od toga. Dakle, sledeći put kada budeš zvao, zovi pre nego što kreneš, pitaj koliko imaju na lageru, ako imaju 1 komad, vidi ima li mogućnosti da se to rezerviše na sat vremena ili koliko ti već treba da stigneš do te prodavnice. Mislim, šta očekuješ, ako si nazvao i raspitao se za neki komad hardvera, da su oni dužni da ti to čuvaju i da ne smeju da prodaju dok se ti smisliš da li ćeš da kupiš taj deo ili ne ? Uostalom, otkud oni znaju da taj što je kupio taj deo nisi zapravo ti koji si zvao. Ja kad hoću da kupim nešto, pre nego što odem, prvo pitam da li imaju dovoljno te robe na lageru i ako ne da li može da se rezerviše toliko i toliko komada, došao bih do tad i tad, pa ako kažu da može, a ispale me, imam pravo da se bunim i u tu prodavnicu ne bih više kročio, niti ko od mojih prijatelja ili firmi sa kojima sarađujem.
Citat:
Opet ti...
Znaci ipak sam u pravu, nema potrebe za inpekcijom kao sto od samog starta tvrdim, sve da i jeste njihov posao, znam da ne bi resili nista.

Zamisli, opet ja :)
Nisam ja rekao da nema potrebe za inspekcijom, već zavisi od slučaja do slučaja... ako odbiju da ispoštuju garanciju, ako ti napišu jedno na računu, a prodaju ti nešto drugo, i slično... onda treba prvo proveriti da li je u pitanju nenamerna greška (što nije isključeno) i da li može da se ispravi, pa ako prave problem, onda svakako treba prijaviti inspekciji. Mislim, ko će drugi, oni sigurno neće sami sebe prijaviti, niti će inspekcija da baca pasulj i gleda koja firma posluje pošteno, a koja vara svoje kupce. Dakle, kupci su ti koji treba da uvedu red na naše tržište, a niko ništa ne prijavljuje. Pa dok je tako, biće i prevaranata i kokošara.
Citat:
p.s. vrati se par postova unazad, pa procitaj jos jednu moju "epopeju" kada sam otisao da sredim masinu i jedva iskukao novi deo, i to bas u vreme samog raspada. Pa mi onda reci da li je pametnije kupovati ceo racunar ili samo delove.

p.p.s. Sto se tice glavne teme: I rest my case. Svako ko ima vremena i znanja svakako mu je bolje da samostalno sklapa racunar umesto da se bakce sa nalepnicama i ostalim glupostima.

Pa nema tu bolje i lošije ili pametnije i gluplje, već je to jednostavno stvar onoga ko kupuje računar šta mu više odgovara. Jel postoji mogućnost da se kupi konfiguracija ? Postoji. Jel postoji mogućnost da uzmeš u delovima, pa sam sklapaš ? Postoji. Prema tome, svako nek odluči šta mu više odgovara, ali mora da prihvati da važe drugačiji uslovi garancije kada se kupi cela konfigiracija, a drugačiji kada kupuješ zasebne komponente. U prvom slučaju, ti dobijaš garanciju na konfiguraciju kao celinu i sasvim normalno da u slučaju prčkanja i menjanja bilo čega garancija više ne važi. U drugom slučaju, tvoje je da utvrdiš koja komponenta ne valja (ili ako prodavnica hoće da ti izađe u susret, pa pronađe kvar umesto tebe, što može i da naplati) i tu komponentu odneseš na reklamaciju. U tom slučaju njih ne zanima šta ti još imaš od komponenti, niti šta si budžio i dirao, već ih interesuje određena komponenta koju reklamiraš. Ako je ista fizički oštećena, ništa od garancije, ako je stvarno kvar, zamene ti za drugu i završeno.
I ja da sam prodavac, isto bih tako radio. Hoćeš konfiguraciju ? Nema problema, nalepnica na kućište, password na BIOS, i izvoli. U ugovor stavim da u slučaju skidanja ili promene passworda garancija prestaje da važi, u slučaju oštećenja nalepnice, garancija ne važi... pa da vidim kako ćeš da overklokuješ. Naravno, ako hoćeš u delovima, izvoli, nema passworda, nema nalepnice, ali nema ni garancije na kompletnu konfiguraciju, nego svaki deo za sebe, svaki sa svojim garantnim uslovima i to je to.
[ Binary Mind @ 06.12.2008. 00:04 ] @
@rincha

Sto ce reci da ce u Nisu niko nece opstati, ako je suditi po tvom postu :) Ne mogu svi, pa cak da imaju ne znam kakav lager, da imaju svako parce hardvera koga se doseti neki klinac koji se "razume" jer to nije realno moguce. Cinjenica je da vece firme uvoznici imaju vece sanse da opstanu, mada one se ne bave samo proizvodnjom, prodajom i servisom racuanra dok ce manji morati da se prilagodjavaju jer nece moci da prezive samo od trgovine. Trgovina racunarima sama po sebi se uopste ne isplati kao sto je to bio slucaj pocetkom devedesetih.
[ Fac Ut Vivas @ 06.12.2008. 00:50 ] @
Citat:
Marko_L: Hoćeš konfiguraciju ? Nema problema, nalepnica na kućište, password na BIOS, i izvoli. U ugovor stavim da u slučaju skidanja ili promene passworda garancija prestaje da važi, u slučaju oštećenja nalepnice, garancija ne važi... pa da vidim kako ćeš da overklokuješ.


Hoćeš da ti damo i motku pa kad već teraš kupce da ih oteraš kako valja.

Takvo razmišljanje bi u normalnoj zemlji vrlo brzo zatvorilo tu radnju. Ne znam da li je neko sem mene zapazio natpise na kutijama hardware-a: "Overclocking King!", "Factory OC", "30% Faster"... Takođe da li je neko uz neki deo hardware-a (uglavnom MB) dobio program za overklokovanje.

[ Binary Mind @ 06.12.2008. 01:21 ] @
Ode i ova tema do vraga kao i mnoge slicne njoj. Jel' ja bese spomenuh negde da je overkloking skup sport ili mi se cini?
[ Majstor_Pućko @ 06.12.2008. 09:43 ] @
Ne tema je sasvim ok, i jasan je odraz stanja na trzistu racunara. Stanje se polako normalizuje i nije lose, ali je daleko od dobrog. Sto se tice nacina pribavljanja racunara, ja i dalje drzim moj stav: ko zna i ima vremena, bolje je da sam kupi i da sklapa, svi ostali kako im drago...nemam nista protiv kupovine gotovih racunara, samo sam do sada imao zaista losa iskustva, i resio sam malo vise da cenim sebe i svoj novac, jer sam video da druge zabole, i ne osudjujem ih, svako gleda da zaradi, na njihovu zalost od mene mogu videti samo ispruzen srednji prst.

Citat:
Fac Ut Vivas: Hoćeš da ti damo i motku pa kad već teraš kupce da ih oteraš kako valja.

Takvo razmišljanje bi u normalnoj zemlji vrlo brzo zatvorilo tu radnju. Ne znam da li je neko sem mene zapazio natpise na kutijama hardware-a: "Overclocking King!", "Factory OC", "30% Faster"... Takođe da li je neko uz neki deo hardware-a (uglavnom MB) dobio program za overklokovanje.


Prijatelju: "I na tarabi pise..." rece jedna narodna izreka. One munje: ultra, mega, giga, turbo... - ja ne vidim sta je turbo kod tih kartica...Da nemaju mozda neku turbinu za koju ja ne znam? :) Osim ventilatora naravno.
Sto se tice overclock-a, Marko_L je potpuno u pravu, racunar overklokuju samo totalni kreteni i nezreli klinci. To mi je isto kao kada neko kupi Yuga, nasvira ga, i onda k**** kako je brzi od BMW-a. Imam otkljucan BIOS, i ni jedan jedini put za ovih godinu i po dana koliko ga imam kroz glavu mi nije proletela pomisao da ga overklokujem, a ima "oho" prostora za igranje.
Uostalom, kome treba brzi racunar neka se iskesira za performanse, jer danasnji prosecan racunar je previse dobar za skoro sve normalnije namene. Ko hoce da divlja i igra igrice, molim lepo-postoji PS i ostale konzole. Jedini ljudi kojima treba zaista, ali zaista mocan racunar jesu profi 3D dizajneri, ali oni poprilicno zaradjuju, tako da im je investicija savim opravdana. Overklokovanje je izmisljeno za bubuljcare koji nemaju pametnija posla nego ceo dan da se izdrk*vaju igrajuci igrice, umesto da rade nesto pametnije sa racunarom. Moj prvi racunar je bio Celeron 500, i koristio sam ga sve do juna 2007, ne zato sto nisam imao para vec zasto sto mi bolji nije trebao, tek kada sam poceo da koristim novije Photoshopove, i da programiram u novijim IDE-ovima, zatrebao mi je jaci racunar.

Da stavimo tacku na celu diskusiju: Lepljenje nalepnica, u normalnom svetu je sasvim normalna stvar, jer se racunar posmatra u celini kao proizvod. Iako je modularan, moze se posmatrati kao proizvod, ali u tom slucaju mora se striktno razgraniciti garancija izmedju, kompletnog i modularnog pogleda na stvar. Ovde kod nas je to razgranicenje slabo, pa se javljaju razni konflikti, pa kada jos uzmemo u obzir "na daleko poznato nase cuveno postenje" i prodavaca i kupaca, dobije se jedan kotel koji je daleko od onog pozeljnog. Da samo normalna drzava, i nalepnica bi bila sasvim normalna pojava.

Posto nismo-svako se snalazi kako zna i ume.
[ _goThic_ @ 06.12.2008. 10:34 ] @
zasto je OC samo za kretene?
sta je lose i ako neko nasvira juga da bude brzi od bmw?
mozda jugic nije fabricki za to napravljen, al ako nekome uspe to, svaka cast majstore, i on nikako nije kreten.
ako spalis nesto od prevelikog OC, tek onda spadas u kretene i neznalice, ili pak, nesto si pogresio, al boze moj, na greskama se uci.

zasto toliko mrzis ljude koji ne zele konzole, ali zele komp na kome ce, eto, samo da se igraju, i ako ga plate vise od 1k e?
[ Binary Mind @ 06.12.2008. 10:55 ] @
Vidim ja da cu na kraju da predlozim da se tema prebaci u "Advocacy" :)

Citat:
ako spalis nesto od prevelikog OC, tek onda spadas u kretene i neznalice, ili pak, nesto si pogresio, al boze moj, na greskama se uci.


Nemam nista protiv overklokinga, niti overklokera. Ne znam kakvi da ste overkloking magovi ponekad ce se desiti da spalite neko parce skupog hardvera a i komponente kojima dizete napone se vremenom brze degradiraju i bitno im se smanjuje zivotni vek. Kao sto rekoh: Overkloking je skup sport :)
[ Majstor_Pućko @ 06.12.2008. 11:01 ] @
Citat:
_goThic_: zasto je OC samo za kretene?
sta je lose i ako neko nasvira juga da bude brzi od bmw?
mozda jugic nije fabricki za to napravljen, al ako nekome uspe to, svaka cast majstore, i on nikako nije kreten.

Da si svestan gluposti koju si odvalio ne bi vise to nikada rekao. Postoji jasan razlog zasto je BMW 10x skuplji, i nikakva budzevina ne moze to dvoje da izjednaci.
Citat:
_goThic_:
ako spalis nesto od prevelikog OC, tek onda spadas u kretene i neznalice, ili pak, nesto si pogresio, al boze moj, na greskama se uci.

Hvala Bogu nikada nisam, jer mi je dao dovoljno pameti i razuma da ne radim to. :)
Citat:
_goThic_:
zasto toliko mrzis ljude koji ne zele konzole, ali zele komp na kome ce, eto, samo da se igraju, i ako ga plate vise od 1k e?

Ne ne mrzim ih ja ih sazaljevam, kao i sve ostale osobe ometene u razvoju.
[ lancia88 @ 06.12.2008. 11:18 ] @
Pozdrav,

odoste kud ne treba, zaboravite OC i vratite se na temu, ili da zaboravimo na temu.

Krenula su poredjenja koja samo na prvi pogled imaju smisla (kakvo crno abartovanje Juga koje u sistemu sam-svoj-majstor sad treba da bude bezbedno po ostatak saobracaja i paralela sa OC koji zaista moze samo onom ko ga radi da nacini stetu i malo mozda nervoze kod prodavca pri eventualnom pokusaju zamene spaljenog komada HW-a), ali isplivala su i neka elementarna nepoznavanja domace maloprodajne scene - zasto bi neko lagao da ima ono sto stvarno nema u radnji?

Stvar je prosta i zivotna, psihologija kupca je takva da je najveci problem da se odluci da uopste dodje u radnju. Nestalo malopre, ali vidite, evo imamo ovo. Premisljanje sad, treba vremena da se vrati, da nadje telefon druge radnje gde su mu rekli da ima, pa da ode u tu radnju, da rizikuje i tamo ovakvo laganje itd. Dobro, dajte mi onda to....

Nista ovde novo nije, svojevremeno jedna moja radnica juri neki mobilni i na jednom mesti jeftiniji za dvadesetak eura recimo nego na drugim mestima. Ode ona tamo, prodali zadnji bas malopre. Pri telefonskom pozivu ja joj kazem da pita ima li vise komada da bi toboze pazarila vise, a ustvari da ne ispadne da je to samo jedan komad sa neke reklamacije popravljen sistemom drzi-bude-vodu. Naravno da imaju tri komada!!??

Posle par dana zali se ona nekoj drugarici na to kad ona kaze da sigurno stvarno imaju u toj radnji jer je ona kuce zvala. Ona je zamoli da zovne ponovo (iako se ova tad vec predomislila za taj model), ona zovne i javlja joj posle par minuta da imaju jos 4 komada, cena ista. OK, sednem je na motor, odemo do te prodavnice, ona ostane ispred a ja udjem unutra. Ona zove mobilnim na njihov fiksni stojeci ispred radnje, kazu joj da imaju jos dva primerka i nema potrebe da zuri (to zadnje je bila sifra da pita da bih ja znao da bas ona zove). Pogadjate, ja pitam, i naravno da nema jer je nestalo ali zato ima drugih modela, isto tako povoljnih. Obzirom da smo znali samo za taj model sta je konkretno povoljno, sasvim solidna taktika laganja i psihologije. Udje i ona u radnju i pocnemo sa raspravom, pustamo sa mobilnog snimljen razgovor i devojka lagano crveni, izlazi i nekakav kolega koji je operisan od te boje u takvim situacijama pa pokusavaju uglas da objasne da samo sto nije stiglo iz magacina i da je zato ona rekla, ma jedno more lazi.
Zasto?
Pa samo da nas ubede da su oni povoljniji u svim cenama, jedino sto cemo morati da kupimo model koji imaju slepo verujuci u tu povoljnost, jer model za koji smo znali da imaju povoljniju cenu, oni uopste i nemaju. I to je samo jedno ZATO jer ih ima puno ustvari.

[ tdjokic @ 06.12.2008. 13:28 ] @
Prvo da se pretstavim: imam "2 tone" rucnog alata (6 elektricnih busilica + 1 na baterije), makaze za lim, cekice, turpije, ma sta zazelis, sve svoje racunare do sada sam sklopio sam, od komponenata kupljenih posebno, vecinu kucista sam rasturao nacisto, turpijao SVE, ALI BAS SVE ostre ivice i ponovo sklapao, kasnije poceo i prerade, manje pa sve vece i vece - upravo sam zavrsio skracivanje jednog prosecnog kucista tako da sad ima oblik uspravne kutije 20x20cm itd. Ukratko, nemam dve leve ruke kao neki, ali sve vise razmisljam da sledeci racunar kupim gotov. Razmisljam o onom malom Dellu, sa niskom potrosnjom, vrlo malom, Dell studio hibrid(?).



Zasto? Dosadilo mi srafljenje, turpijanje, menjanje komponenti (gde je najveci problem dijagnoza) itd. A sta tek da radi onaj koji od alata u kuci ima samo kuhinjski noz? Zato ce ljudi uvek kupovati gotove racunare, sto je u sustini i najboji nacin za vecinu. Sta tebe briga sta je unutra, sve dok radi. Neka tamo neki serviser guta prasinu i sece ruke na ostre ivice, sto to ti da radis? Zamisli kolika je steta nekom hirurgu da se posece prilikom menjanja graficke kartice na svom racunaru!

Sa OC nemam nikakvih iskustava i o tome nemam nista da kazem.

Dakle, zivele nalepnice!

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 06.12.2008. u 15:50 GMT+1]
[ Darko Nedeljković @ 06.12.2008. 17:19 ] @
Citat:
End-seller ili uvoznik ne sme da spusta garanciju na nizi nivo od one koju proizvodjac nudi. Jer jednostavno proizvodjac je taj koji ga je napravio i garantuje da ce raditi 3 godine.

To navodiš kao lično mišljenje ili imaš u vidu neki propis koji to zabranjuje? Prema mojim saznanjima, prodavac je onaj koji potpisuje i overava garantni list i jedina njegova obaveza je da garantni list bude u saglasnosti sa zakonom. To koliko njemu proizvođač garantuje tebe ne treba da zanima. Znači, ta garancija može biti duža ili kraća od proizvođačke, koincidencija je ako se to dvoje poklopi.

Citat:
Ako mi je ASUS dozvolio da ceprkam po komponentama, pod uslovom da nesto ne zeznem - otpada garancija, zasto to ne bi mogle i pojedine firme kod nas.

Pitanje poslovne politike. To je isto kao da pitaš "ako telekom može da napravi promociju platiš 500 + dobiješ još 500, zašto EPS to isto ne bi uradio za struju". Znači, druga firma, druga poslovna politika, drugačiji uslovi saradnje. Na tebi je odluka da saradnju pod tim uslovima prihvatiš ili odbiješ.

Citat:
Verujte mi da nasi prodavci ili uvoznici se uvek user-u kada im se spomene kontakt sa proizvodjacem. A i kad se prave mutavi, tek kad dobiju opomenu od proizvodjaca razvezu kez i izvinjavaju se na tome sto kupca nisu razumeli.
Nema toga. Prodavac nema ugovor sa proizvođačem po kome ovaj može da ga pozove telefonom i da ga tu nešto opominje.
[ Binary Mind @ 06.12.2008. 17:56 ] @
Citat:
Prema mojim saznanjima, prodavac je onaj koji potpisuje i overava garantni list i jedina njegova obaveza je da garantni list bude u saglasnosti sa zakonom. To koliko njemu proizvođač garantuje tebe ne treba da zanima. Znači, ta garancija može biti duža ili kraća od proizvođačke, koincidencija je ako se to dvoje poklopi.


Nepotpuna su ti saznanja, jer u praksi ima nekolko scenarija. Sem tog scenarija koji si naveo, postoji scenario kada prodavac/diler potpisuje i overava dobavljacevu/uvoznikovu garanciju i kad neko parce hardvera dodje na reklamaciju ako se utvrdi da je neispravno salje se dobavljacu. Dobavljaci postuju garantni rok koji je utvrdio proizvodjac itd. itd. (ostalo je jasno k'o dan) To je bila praksa kod velike vecine firmi gde sam radio kao serviser.


[ Darko Nedeljković @ 06.12.2008. 18:27 ] @
Citat:
2 pitanja za ljude sto kupuju samo sklopljenje konf.

da li sve podatke sa harda prvo rezete na dvd-r/rw pa onda prebacujete na novi ...ili?

Ja konkretno imam onaj USB HDD. Dimenѕija je slicnih kao paklica cigareta i na njega staje 160Gb. To mi služi za backup i prebacivanje bitnih stvari na udaljene računare.
Citat:
i zar je moguce da vam nista pored procesora,memorije,graficke i mozda [ali tesko da ide u konf.] zvucne kartice dovoljno?da nikad ne bi nista stavili?

Ne razumem pitanje, koristim dosta toga, štampač, skener, card-reader, eksterni hdd, zvučnike, standalone tv tjuner, KVM svitch, digitalni fotoaparat, MP3 plejer, nekoliko USB flash-eva, kablovski modem, mikrofon, UPS, tastaturu, miša, volan...
Već decenijama je trend da se sve što čoveku može zatrebati ili integriše, ili pravi tako da se može priključiti spolja. Pokušavam da se setim nečega zbog čega bih morao da otvaram računar, ali ne pada mi ništa na pamet.

Citat:
Onome koji ne zeli da cuje je dzaba govoriti... Zvao sam u petak posle podne, proverio imali su sve. Dodjem sutra, nema, dobro nema veze nisu imali tu plocu koju sam hteo dali mi neku drugu, da ne gresim dusu-bila je jeftinija. :)

Pa koliko ti misliš da ti to čuvaju?! Nikad nisam čuo da neka radnja odbije da ti sačuva komponente koje rezervišeš sat vremena, toliko je dovoljno da se dođe iz prosečne vukojebine. Ajd da kažem i dva sata ako zamoliš, može da se toleriše. Ali za sledeći dan, to je već malo čudno. Mada, ne bi me čudilo da si se samo raspitivao a nisi dao podatke da ti popune rezervaciju. Meni se lično desilo dok sam se bavio time, da čovek zove, pita ima li, ja kažem ima, on klepi slušalicu, pojavi se posle 20 minuta i zatekne drugog čoveka kako kupuje poslednji primerak.

Citat:
sve manje je "kupaca" koji ce da dodju i kazu: ocu da kupim pentium 4, kolko para, svako ima po nekog ko se "razume" u racunare i pita ga sta da kupi.
Radiš taj posao ili?
U Beogradu je situacija dijametralno suprotna - sve se više kupuju gotove konfiguracije, a sve manje delovi. Svako ima nekog ko se opekao o nekog ko se "razume". U polovini prodavnica ne možeš ni naći delove u radnji, već se oni donose samo po specijalnom zahtevu kupca. Čekaj, čekaj, pa i kod vas "svi imaju usb-ove i slice dzidza bidze koje idu, ali sta god drugo da potrazis, cak i optiku... popodne, sutra... dok naruce od dobavljacha, bukvalno skoro niko nema lager (cast izuzecima)" što će reći da se komponente ne prodaju nešto mnogo.

Citat:
Morace (koliko god to bilo neverovatno) svi polagano da se prilagode pravilima pravog poslovanja, inace ih nece biti.
E, sada, tu se postavlja interesantno pitanje - ovde komponente nemaju uglavnom najveće i najjače firme, u ovim malim, sklonim sopstvenoj dezintegraciji i može da se nađe nešto na lageru. Što nam govori da ako ne znaš kako treba raditi, onda gledaj šta rade veliki, uspešni, oni koji imaju stručnjake za praćenje tržišta... to je budućnost definitivno.

Citat:
Fac Ut Vivas: Takvo razmišljanje bi u normalnoj zemlji vrlo brzo zatvorilo tu radnju.

Pa tu se postavlja pitanje koliki si ti deo svog života proveo u "normalnoj zemlji". Ako taj broj konvergira ka nuli, možda imaš iskrivljenu sliku o tome. Ona poslovna pravila koja posledljih godina nastupaju u Srbiji, u normalnim zemljama su isprobane i pokazala se kao dobra pre 10 godina. Moja slika normalne zemlje je da se tamo poštuju međusobna prava i obaveze, što znači da ako je neko preuzeo obavezu da ne otvara kućište, onda ga neće ni otvarati. A ako ne želiš da prihvatiš tu obavezu niko te ne tera, slobodno nađi drugu radnju gde se pred tebe ne postavljaju neprihvatljivi uslovi.

Citat:
mozda jugic nije fabricki za to napravljen, al ako nekome uspe to, svaka cast majstore, i on nikako nije kreten.

Pa, u principu, ako to radiš onda imaš mnogo vremena, ako imaš mnogo vremena nemaš posao, ako nemaš posao onda nemaš potrebna znanja i veštine, ako nemaš znanja i veštine tada te neki smatraju kretenom. Može i sa druge strane, ako nisi kreten znaš nešto onda imaš posao, tako da nemaš vremena da budžiš juga, a ako baš voliš brzinu onda imaš para za pravi bmv. Tako da kretena možeš prilično lako prepoznati :)

Citat:
Nista ovde novo nije, svojevremeno jedna moja radnica juri neki mobilni i na jednom mesti jeftiniji za dvadesetak eura...

Da nije prodavaca mobilnih telefona, prodavaca automobila (malo prešao, vozila baba...) i prodavaca nekretnina (sve legalno, ima sve papire), prodavci kompjutera bi spadali u najveće prevarante u ovoj državi. Nego, zaboravih policajce, lekare, političare... JBT kad bolje razmislim, kompjuteraši su elitna, najpoštenija struka...
[ Horvat @ 06.12.2008. 20:54 ] @
vidis usb hdd mi nije pao na pamet ...

a sto se tice komponenti,dakle da bi sve spojio treba ti "10" usb prikljucaka...
a sta ne mozes,pa ne znam da li ima spoljna zvucna kartica,posto nije svima dovoljna integrisana [naravno,pod uslovom da nije ubacena...]
i ako ti treba neki alat [ovo je za uzak deo ljudi] ,koji ide samo u pci slot,razni tehnickih isppitivaca,npr. "osciloskop" ...

naravno,moze se skoro sve prikljuciti na usb,ali to ti stvara preterano zauzece usb prikljucaka...[tipa usb tv kartica,satelitska kartica...]


a i sta ako zelis dodati samo malo rama,dobar ti procesor,graficka,ali ti rama bas manjka,zbog toga ces citav komp prodavati [i prodati ga po dobrim manjoj ceni] umesto da dokupis malo rama?
[ Fac Ut Vivas @ 07.12.2008. 00:33 ] @
@Darko Nedeljković

Tako se samo kaže "normalna zemlja", ali sam si rekao ako mi se ne sviđa mogu slobodno da odem kod drugoga. A taj drugi mi neće braniti da otvorim kućište i neće mi staviti šifru na BIOS. U toj situaciji će ovaj prvi vrlo brzo propasti. Realno jel bi ti pre kupio računar sa šifrom na BIOS-u ili bez šifre na BIOS-u.

Ja sam imao primer koji sam detaljno opisao i ilustrovao u jednoj starijoj temi (http://www.elitesecurity.org/t311601-Garancija-na-konfiguraciju) gde je jedna ambasada kupila dva računara u jednoj beogradskoj firmi na moj nagovor (poznanstvo) i dobila nalepnicu i šifru na BIOS-u i isključen SATA kontroler. Posle ovoga više nikada ništa nismo kupili tamo.

Ali da se vratimo na temu, u čemu je fazon sa nalepnicama? Šta se realno dobija tu? Od čega stvarno neku firmu štite nalepnice? Šta to može da se desi kada neko otvori kućište i nešto čačka? Razumem ja da nešto može da se pokvari ali šta može da se pokvari a da ne može da se pripiše kupcu. Možda je čak i varijanta bez nalepnica bolja za prodavce, ako nešto ne valja: aaaaa, pa ti si to sigurno otvarao i čačkao nešto. Ne možemo da ti priznamo garanciju, moraćeš da kupiš novi deo...

I još jedna stvar. Zamislite da je Asus imao uvid u slučaj moje ploče pre pola godine.
Neću da prepričavam ceo slučaj ali ukratko ploča mi se pokvarila 6 meseci od kupovine popravili su mi je, ponovo je crkla, onda sam je čekao 45 dana (zakonski rok je ispoštovan) i dobio novu koja u stvari nije bila nova pa sam se ponovo žalio i na kraju doplatio za novi model ploče.

Da li mislite da Asus želi da se reklamacije ovako razrešavaju. Da li mislite da od ovakvog ponašanja bilo ko ima koristi? Kakvu je korist ovde imao Asus, prodavac ili dobavljač?
Ovu pišem jer je direktno povezano sa nalepnicama. Ne znam kako funkcioniše ceo sistem oko reklamacija ali verujem da na kraju veći deo troškova snosi proizvođač.
I zato ne shvatam šta će im nalepnice, ako se nešto pokvari neće to prodavac platiti iz svog džepa...
[ Darko Nedeljković @ 07.12.2008. 03:53 ] @
Citat:
Horvat: a sto se tice komponenti,dakle da bi sve spojio treba ti "10" usb prikljucaka...

Ako se dobro secam, na racunar moze da se prikljuci do 255 uredjaja koriscenjem onih malih USB hub-ova koji kostaju ~5 EUR-a.

Citat:
a sta ne mozes,pa ne znam da li ima spoljna zvucna kartica,posto nije svima dovoljna integrisana

Ne znam, ne poznajem nikog kome nije dovoljna integrisana zvucna, a poznajem mnogo ljudi, mada, naravno, ne kazem da nema takvih. Pretpostavljam da neko kome integrisana nije dovoljna zna pre kupovine racunara da mu nece biti dovoljna? Ne moze neko tako neocekivano da se probudi jednog jutra i konstatuje da je postao strucnjak za obradu zvuka. Znaci, svako otprilike unapred zna da li ce nesto morati naknadno da budzi, pa ako ce morati, onda nadje racunar bey nalepnice, ne znam sta tu nije jasno.
Citat:
i ako ti treba neki alat [ovo je za uzak deo ljudi] ,koji ide samo u pci slot,razni tehnickih isppitivaca,npr. "osciloskop" ...

Sticajem okolnosti, imam osciloskop, ali ga nisam pomenuo jer ga nisam prikljucio par godina. Eksterni, naravno :-)
Neko ko se bavi elektronikom u principu cesto ima potrebu da dijagnosticku opremu nosi sa sobom, pa prednost imaju racunarski prikljucci koji se mogu prikljuciti na laptop.

Citat:
a i sta ako zelis dodati samo malo rama,dobar ti procesor,graficka,ali ti rama bas manjka

Pa, ako mi je racunar jos u garanciji a vec mi manjka rama, to bi bio pouzdan pokazatelj da sam pravi magarac. Znaci, pre godinu dana sam dobio racunar sa 2Gb, ocekujem da mi upgrade nece biti neophodan pre nego sto prodju 2 godine. Memorija je jeftina, uzeo bih ja vise u startu, ali XP ne podrzava vise od 3Gb a ja ne planiram prelazak na Vistu sve dok to ne bude "a must", a po svemu sudeci nece skoro.
Citat:
Fac Ut Vivas: Tako se samo kaže "normalna zemlja", ali sam si rekao ako mi se ne sviđa mogu slobodno da odem kod drugoga. A taj drugi mi neće braniti da otvorim kućište i neće mi staviti šifru na BIOS. U toj situaciji će ovaj prvi vrlo brzo propasti. Realno jel bi ti pre kupio računar sa šifrom na BIOS-u ili bez šifre na BIOS-u.

Podrzavam da se ode u drugu radnju ako uslovi saradnje sa onom u kojoj ste trenutno nisu odgovarajuci. Ne podrzavam da se potpisu obaveze a da se one kasnije na razne nacine eskiviraju. Sto se BIOS-a tice, za napredne korisnike postoji softver koji otkljucava BIOS, ali to je vec za neku drugu temu.

Citat:
Ali da se vratimo na temu, u čemu je fazon sa nalepnicama? Šta se realno dobija tu? Od čega stvarno neku firmu štite nalepnice?

Kao sto rekoh, poslovna politika, njihovo je pravo da to rade, vase je pravo da ne kupite kod njih ako vam se ne svidja.

Citat:
Možda je čak i varijanta bez nalepnica bolja za prodavce, ako nešto ne valja: aaaaa, pa ti si to sigurno otvarao i čačkao nešto.

Najgora varijanta za prodavca je da se svadja sa kupcem. Videlo se i na ovoj temi da prodavci cesto popuste kad naidje agresivan i nekorektan kupac koji nije u pravu. Moze da bira manje izmedju 2 zla - da ga neko vidi kako se svadja sa kupcem ili da plati sta treba i kupac zadovoljan ide kuci. Po meni to nije resenje problema, jer se kupci lako naviknu na to pa bivaju sve agresivniji, vec naprotiv vrlo jednostavno, kupac koji ne postuje preuzete obaveze gubi sva dobijena prava. Ako se ponasa agresivno, zove se policija. To bi bio put ka nekoj tzv. normalnoj drzavi, drzavi korektnih kupaca i prodavaca koji postuju preuzete obaveze.

Citat:
Da li mislite da Asus želi da se reklamacije ovako razrešavaju.

Da li je ikoga briga? Ako im se ne svidja mogu samo da otvore sopstvenu prodavnicu.

Citat:
Da li mislite da od ovakvog ponašanja bilo ko ima koristi?

Verovatno nema, ali, ne mozes spreciti nekoga da radi na svoju stetu.
[ manix @ 07.12.2008. 04:31 ] @
Zanimljivo, kolika je polemika oko ovoga... Resenje je sasvim jednostavno, ne kupuj tu ako ti ne odgovara...
A ako vec pricamo da li bi trebalo ili ne... Pa za nalepnicu mogu da razumem, ali za bios ne.

Ok, postoje programi za otkljucavanje biosa ali zar sada svi treba da postanemo strucnjaci za to da bi mogli da uradimo najjednostavniju stvar kao sto je recimo odrdjivanje boot uredjaja.
Ako slucajno ne stave da se prvi startuje cd onda ako zelis da reinstaliras sistem moras da ides u servis. A zamislite ako uzmemo u obzir zakonski rok od 45 dana heheheheh
[ Horvat @ 07.12.2008. 09:37 ] @
da,mozes prikljuciti mali milion hub-ova,ali to povlaci jos dodatna napajanja za iste,dakle dodatni kablovi,dodatne uticnice...vise zauzece prostora oko racunara...

a sta ako si imao love za npr. 1gb i skupis u medjuvremenu? :)

[p.s. mozes mi poslati na pm info o tom osciloskopu,nisam upoznat sa usb varijantama]
[ Fac Ut Vivas @ 07.12.2008. 11:53 ] @
@Darko Nedeljković

Ne znam tačno kome sam ponudio motku da rasteruje kupce ali tebi bi izgleda bolje ležao pištolj ili neka sačmara da se odbraniš od "agresivnih kupaca" :) Mislim, šta ima da se cimaš da zoveš policiju uzmeš pištolj pobiješ go*na i gotova stvar :)

Pazi jeste poslovna politika to što stavljaju nalepnice na kućište i njihovo pravo i slažem se da ako neko skine nalepnicu da treba da izgubi garanciju. Ali kako kaže naslov teme "u čemu je fazon?" Ja i dalje ne vidim ni jedan razlog da se ta nalepnica stavi...
[ Marko_L @ 07.12.2008. 16:57 ] @
Citat:
Tako se samo kaže "normalna zemlja", ali sam si rekao ako mi se ne sviđa mogu slobodno da odem kod drugoga. A taj drugi mi neće braniti da otvorim kućište i neće mi staviti šifru na BIOS. U toj situaciji će ovaj prvi vrlo brzo propasti.

Vidi, to da li će firma propasti ili neće, ne zavisi od zaključanog BIOS-a, već od mnogih drugih faktora kao što su lokacija, odnos prema klijentima, cene, načini plaćanja i slično. Većina ljudi ili da kažem prosečnih kupaca računara, najpre gleda cene, zatim kakve su mogućnosti za kredit ili koliki su popusti na kupovinu gotovinom, da li postoji mogućnost isporuke na kućnu adresu i ako ne, koja im je najbliža poslovnica te firme koju su odabrali, kao i da li je ta mašina dovoljno jaka da potera programe i igre koje ovaj hoće da koristi. Pristup BIOS-u im verovatno nikada neće zatrebati, pogotovo ako se isti dobro podesi u startu, a neko ko prodaje gotovu konfiguraciju, daje garanciju na nju i zaključava BIOS će se sasvim sigurno potruditi da podesi BIOS onako kako je optimalno za taj računar. Mnogi niti znaju šta je BIOS, niti im to treba.
Citat:
Realno jel bi ti pre kupio računar sa šifrom na BIOS-u ili bez šifre na BIOS-u.

Ja sebe svrstavam u naprednije korisnike računara i tačno znam šta predstavlja koja stavka u BIOS-u, pa se ne sećam kada mi je trebalo da nešto prčkam po BIOS-u. Kod kuće imam 3 mašine, 1 laptop star nešto manje od godinu dana i 2 desktop mašine starosti oko godinu i po dana i 4 godine. Na ovoj prvoj desktop mašini koja mi je glavna za rad imam nalepnicu koju sam sam tražio da zalepe, dok je BIOS otključan, ali i da nije, ne bih imao problem sa tim, jer je jedini put kada sam ulazio u BIOS onda kada sam je kupio i to koliko da proverim da li je prvi boot uređaj podešen na optički drajv da bih mogao da instaliram OS, posle toga nikada. Tako da, sve i da su hteli da stave password na BIOS, ne bih imao problem sa tim, samo bih tražio da prvi boot uređaj podese na CD/DVD i to je to. Na ovoj mašini koja je stara 4 godine, nisam imao nalepnicu, niti je zaključan BIOS i ta mašina mi služi za testiranje raznoraznih stvari, zbog čega mi ponekad treba čist OS, ponekad moram da gurnem neku drugu komponentu i tako to. Laptop sam dobio sa OS-om i na njemu nikada nisam ušao u BIOS, iako nije zaključan. Ja znam da je reinstaliranje sistema gotovo pa nacionalni sport u Srbiji, ali sa normalnim korišćenjem računara, tako nešto zaista nije potrebno... Evo, na ovoj mašini koja je godinu i po stara, nikada nije reinstaliran sistem, na poslu imam 3 mašine koje koristim za programiranje, od kojih je jedna čak 5 godina stara i nikada nije reinstaliran sistem, ni na jednoj. Jedino gde se reinstalira sistem su test mašine, jer je ponekad potrebno proveriti kako se neka aplikacija ponaša na čistoj mašini, a kako na nekoj koja je već duže vreme u eksploataciji.
Dakle, odgovor na tvoje pitanje da li bih mašinu za zaključanim ili otključanim BIOS-om glasi - zavisi od potrebe... ako mi mašina treba za rad ili nekakvu kućnu upotrebu (filmovi, muzike, igre, internet...), svejedno mi je da li će BIOS biti zaključan ili otključan, jer mi pristup BIOS-u apsolutno ne treba. Ako mi mašina treba za nekakvo testiranje i slično, onda ću naravno tražiti mašinu bez nalepnice i BIOS-a, a ako to ne mogu da dobijem, kupiću komponente, pa ću je sam sklopiti i neću imati ni nalepnicu, ni password na BIOS-u.
Generelno, problem svih vas ovde koji se izjašnjavate protiv nalepnica i zaključanog BIOS-a jeste taj što vi sve gledate iz ugla nekoga ko se bavi računarima, da li iz hobija ili profesionalno nebitno, ali to je zato što vama mašina i služi da isprobavate različite OS-eve i programe, menjate komponente, isprobavate, testirate... i normalno da vam treba kako otključan BIOS, tako i kućište koje u svakom trenutku možete da otvorite i slično. Stvar je u tome što većini ljudi to ne treba, a mnogi vole da čačkaju i tu dolazi do problema. Koliko god vama smešno zvučalo da nešto može da se zezne otvaranjem kućišta ili prčkanjem po BIOS-u, takve stvari su moguće. Dovoljno je da neko slučajno uđe u BIOS, vidi tamo nekakav takt procesora... provali da to može da se menja i kaže sebi "u vidi, pa ovaj moj komp može da radi 3 puta brže... da probam ja to" i ode mast u propast. Ili da neko otvori kućište, vidi da tu ima prašine i onda uzme da ga čisti dok je uključen (jeste da to zvuči smešno, ali iznenadio bi se koliko ljudi znam koji brišu tv ili monitor mokrom krpom dok su isti još uključeni i čista je sreća ako se nešto ne desi), a komponente su pune osetljive elektronike i dovoljan je trenutak nepažnje, pa da se nešto spali ili ošteti.
Citat:
Ali da se vratimo na temu, u čemu je fazon sa nalepnicama? Šta se realno dobija tu? Od čega stvarno neku firmu štite nalepnice? Šta to može da se desi kada neko otvori kućište i nešto čačka? Razumem ja da nešto može da se pokvari ali šta može da se pokvari a da ne može da se pripiše kupcu. Možda je čak i varijanta bez nalepnica bolja za prodavce, ako nešto ne valja: aaaaa, pa ti si to sigurno otvarao i čačkao nešto. Ne možemo da ti priznamo garanciju, moraćeš da kupiš novi deo...

Pa fazon je u tome što sam rekao. Mnogi ljudi jednostavno ne znaju šta smeju, a šta ne znaju da rade. Brišu se računari mokrom krpom, neretko dok je isti još uključen, rastavlja se računar radi čišćenja, pa onda kada treba da se vrate komponente, ne znaju šta gde ide i kako da okrenu, pa pokušaju na silu i tako oštete konektore ili polome nešto. Jedan moj poznanik (koji se inače hvali da odlično poznaje računare, pa čak i naplaćuje servisiranje po kućama) je recimo kad je kupio novi hard zaboravio da ubode napajanje u isti, a onda kada je to primetio, mrzelo ga da isključuje računar, pa ga je samo nabo misleći da to neće da smeta mašini i naravno sprožio elektroniku na hardu. Takvih primera ima koliko hoćeš, a što je najgore u svemu, takvi nikada neće u servisu priznati da su tako nešto uradili, nego će da ulete i odmah da počnu da se svađaju, a mnogi neće imati ni toliko kulture da to učine dok je radnja prazna, nego pred gomilom potencijalnih kupaca. Neki prodavci pokušavaju da se zaštite od toga nalepnicom i to je to.
Citat:
Ovu pišem jer je direktno povezano sa nalepnicama. Ne znam kako funkcioniše ceo sistem oko reklamacija ali verujem da na kraju veći deo troškova snosi proizvođač.
I zato ne shvatam šta će im nalepnice, ako se nešto pokvari neće to prodavac platiti iz svog džepa...

Pa vidiš, i proizvođači priznaju garanciju samo pod određenim uslovima, uglavnom ako je u pitanju fabrička greška. Garancija ne važi u slučaju da je komponenta fizički oštećena, spaljena, izlomljena... itd. E sad, kad ovakvi koje sam gore opisao (što nabadaju napajanje na živo, što čiste uključen raunar mokrom krpom, što polome memoriju pokušavajući da je ubodu u PCI slot i slično) oštete komponentu i dođu ti u radnju, tebi proizvođač neće to zameni ni pod tačkom razno i ti ćeš to reći tom što ti je doneo. Neki će to da prihvate, ali većina će da grmi na tebe, psuje ti majku i dernja se po radnji kako si ga zeznuo i prodao mu neispravan računar. E sad, zamisli da ti je puna prodavnica potencijalnih mušterija, a ovaj reklamira "neispravan" računar koji ti nećeš da mu zameniš. E vidiš, tako se dešava da prodavnica računara kada vidi da ne može da izađe na kraj, popusti, pa ti iz svog džepa nadoknadi štetu da ne bi izgubila ostale kupce. Tako da, neke prodavnice pokušavaju nalepnicom da se zaštite od takvih situacija. Šta je tu loše ?
[ Fac Ut Vivas @ 08.12.2008. 00:07 ] @
1. Ne bih da se ponavljam, ali dosta kvarova koji su prouzrokovani nestručnim rukovanjem nakon otvaranja kućišta se može lako pripisati kupcu. Ako kupci "polome memoriju pokušavajući da je ubodu u PCI slot" niko im neće priznati garanciju, bez obzira imali nalepnicu ili ne. U tom slučaju prodavcu je totalno nebitno da li je zalepio nalepnicu ili ne.

2. Te iste firme koje lepe nalepnice na kućište prodaju komponente bez obaveze da ih njihov servis ugradi. Tim činom ruše princip koji su sami postavili.

Ništa lakše nego spržiti memoriju statičkim elektricitetom. Kupite novu memoriju i pre nego što je ugradite u računar svi ukućani i komšije se odmah sjate da je dobro pogledaju i naravno ispipaju. Na netu možete pronaći tekstove kako procesor možete oštetiti i sa naponom od 10V, dok ljudsko telo nije u stanju da oseti ESD (Electrostatic Discharge) manji od 1500V, šetnja po tepihu može proizvesti statički elektricitet od 12000V. Ovo znači da možete oštetiti komponentu i pritom uopšte ne biti svesni da ste to uradili.
Takođe mogu se naći i tesktovi gde se kaže da je ESD jedan od glavnih uzroka kvarova u industriju "poluprovodnika", a ne čišćenje mokrom krpom.

3. Ne plaćaju prodavci delove koje vi spržite nego se to na kraju sve svede na proizvođača. Ovo bar mislim, voleo bih da me neko demantuje ili potvrdi ovo. Odbijanjem da priznaju garanciju čak i u slačajevima kada je verovatno kupac kriv, samo štete svom poslovanju kao i poslovanju proizvođača te komponente.

[ mihajilo @ 08.12.2008. 18:27 ] @
ja sam vec izneo svoj licni primer o stucnosti servisera, neki su na nivou prosecnog korisnika(pitam se gde se ti ljudi skoluju, ako su elektroskole, kao elektrotehnicka skola u novom sadu, onda mi je sve jasno), nema razloga da se neko oseca uvredjenim, jer onaj ko zna posao on jednostavno zna, ali sta cemo sa velikim brojem onih koji rade gluposti kao neki korisnici(vec dati primeri) i sta cemo sto preko 90% servisera ne postupa po specifikaciji vec to rade kako su sami naucili: osetljiva elektronika? sta je to,ja to bre rukom, kakve rukavice? ma ne moze nista da da fali, kakav bre elektricitet, jel se to maze na leba :) .
bitno je da su oni stavili sifru na bios(kao da korisnik ne bi overclockovao racunar, a korisnik dobio uz plocu softver kojim mu je predlozeno da oc-uje racunar(u uputstvu) i koji automatski snimi podesavanja u bios bez da se ulazi njega) i bitno je da oni znaju za sta ce korisnik koristiti racunar, a takodje je bitno da oni znaju optimalno da podese sve opcije u bios-u(ovo cak ne bi rekao ni onaj sto je pisao bios, ali oni znaju). ovo je problem koji postoji kod nas i koji se nece jos dugo resiti, jer smo mi jedna vrlo nepismena i neobrazovana nacija(verovali ili ne), mozemo mi imati neke pojednce, ali pojedinci ne cine statistiku, a pogotovo smo "racunarski" nepismeni. mozemo se mi tesiti da ima i gorih od nas, ali zar da nam budu reper oni koji su gori od nas?
sa druge strane imamo arogantnog i bahatog kupca koji prodavcu pominje celu porodicu i ostalu mnogobrojnu rodbinu pred potencijalnim musterijama, iako je sam greskom unistio neku komponentu nestrucnim rukovanjem i samim tim nema pravo na garanciju, ali nema ni pravo zalbe. ali zasto ovo moze gotovo uvek da prodje kod nas i zasto prodavac ipak popusti, pa cak i ako treba vrlo rado nadoknadi kupcu nastalu stetu i iz svog dzepa? sasvim slucajno ako ne bi hteo, besni i nekulturni kupac bi mu malo zvao inspekciju, a posto je i sam prodavac svestan koliko je legalan, ne zeli da ima posla sa inspekcijom i mnogo mu je jeftinije da plati neku komponentu nego da popije neku zasluzenu kaznu za svoj nacin poslovanja, to je u principu jedan vid korupcije i davanja mita.
i onda se desi da neko postavi pitanje o nekoj tamo nalepnici, i povede se cak zustra debata o tome, a niko kao ne vidi sta je po sredi. ovde se nekim postupcima vredja inteligencija ljudi(ali nazalost samo nekih, jer neki su na tom stupnju inteligencije da ih to i ne vredja, vec misle da tako treba). prvo treba svi da pocnu da postuju osnovne zakone, tacnije prvo treba sistem da profunkcionise, a onda cemo svi mi lako sa ugovorima i garancijama i niko se nece zaliti za tamo neke nalepnice ili druge stvari.
ali dok se to ne dogodi, niko nije duzan nista da postuje(sto zahtevaju ljudi koji sami ne postuju neke vrednosti i neka pravila)

svako dobro
[ neXus2000 @ 08.12.2008. 21:21 ] @
Za ove neupucene sto se prave genijalci, pa govore da uvoznik i krajnji prodavac mogu da menjaju garanciju, tj. da je obaraju, neka se malo informisu.

http://support.asus.com/repair...spx?no=201&SLanguage=en-us

http://rma.gigabyte-usa.com/DirectRMA/EndUser_Main.asp

I tako dalje.

Pa zasto onda "neka firma - njihova konfiguracija" mora biti izuzetak, pa da daje garanciju na celo kuciste koje je sklopljeno od razlicitih komponenti kojima garancija varira od 1 do 3 god?
Ako je ploca ili CPU ili nesto sto ima 3 godine garancije, predvidjeno je od strane proizvodjaca da ce raditi toliko.
Garancija - garantuje.
Kao i PSU kome je garancija od 1 godine do 5 kao moje CM modularno napajanje, a ne od neke prodavnice i njihovog hira da sto vise love mazne postenim ljudima, samo zato sto je spusti garanciju.

Da se sada obratim nekoj kompaniji preko mail-a i da kazem da taj i taj prodavac koji se nalazi tu i tu daje manju garanciju na novu komponentu ciji ste vi proizvodjac.
Pa znate sta bi im uradili? Iako oni ne mogu da kontrolisu sta-ko-gde prodaje, vrlo bi bili zainteresovani za to, jer bi se sve to svalilo na njihova ledja, i dogadjale bi se tuzbe.
Ako je uvoznik koji je mozda i zastupnik za neke proizvodjace, mogao da preispita stvar zasto mi je prodavnica dala 1god na WD hard disk kome je 3god garancija, i jos pri tome bila drska, onda sto da ne. Klanje moze da se svede i na uvoznika koji je limitirao garanciju, onda bi ga kecao proizvodjac.

Ajde sad recite svuda u prodavnicama je garancija na skoro bilo sta 3 godine? Jel' tako? Da uzmemo za primer plocu i CPU. Ima jedna firma u BG-u na cijem sajtu i kad pozovete kazu da je garancija godinu dana.
Prvo sam im poslao mail da ih pitam zasto, a onda kad sam ih zvao i pitao dobio isti odgovor.

Sto se tice garancije oko HDD-a od napomenute prodavnice koja je uvalila 1 god, zvao sam ministarstvo trgovine i usluga i objasnio situaciju, iz par pokusaja da najdebilinije postavim argument, da bi shvatili, dobio sam potvrdan odgovor. Proizvodjac je taj koji garantuje koliko ce nesto raditi. Prodavac je tu samo da prodaje i da se drzi propisa koje je proizvodjac zadao.

Pa pobogu cak i na kutiji od maticne ploce pise 3 year warranty, a nasi daju 1dnu ili 2.

[Ovu poruku je menjao neXus2000 dana 08.12.2008. u 22:40 GMT+1]
[ pctel @ 09.12.2008. 07:51 ] @
Citat:
neXus2000: Za ove neupucene sto se prave genijalci, pa govore da uvoznik i krajnji prodavac mogu da menjaju garanciju, tj. da je obaraju, neka se malo informisu.

Mozda ti nisi procitao dobro - tamo stoji doslovno:
Citat:
This warranty information does not apply to OEM products.

Znaci, proizvodi se prodaju kao RETAIL ili kao OEM. Retail dobijes zapakovano u lepu sarenu kutiju, a OEM sluzi kao repromaterijal za pravljenje racunara. Ipak, ono sto treba imati u vidu, to sto je Asus napisao ne sajtu nema nikakve posledice po prodavca u smislu obaveze pridrzavanja.

Citat:
Da se sada obratim nekoj kompaniji preko mail-a i da kazem da taj i taj prodavac koji se nalazi tu i tu daje manju garanciju na novu komponentu ciji ste vi proizvodjac.
Pa znate sta bi im uradili? Iako oni ne mogu da kontrolisu sta-ko-gde prodaje, vrlo bi bili zainteresovani za to, jer bi se sve to svalilo na njihova ledja, i dogadjale bi se tuzbe.

Poceo si recenicu tako kao da ce poslati nekog da im nalupa par samara, ali tuzbe?! Po kom to tacno zakonu? Ukratko - ne postoji zakon koji primorava prodavca da prodaje robu na nacin na koji je proizvodjac propisao. Prodavac je to kupio, dao pare, to je sad njegovo vlasnistvo i proizvodjac jedino sto moze da uradi je da otvori sopstvenu prodavnicu pa da prodaje onako kako on hoce.

Citat:
Proizvodjac je taj koji garantuje koliko ce nesto raditi. Prodavac je tu samo da prodaje i da se drzi propisa koje je proizvodjac zadao.

Ok, super, onda smo resili problem, neka krenu i napisu kazne onima koji rade drugacije. Kad jedan bude pravosnazno osudjen zbog toga, niko vise nikada to nece raditi.
Jedino se plasim da ne postoji zakonska obaveza na koju se pozivas. Imas li nesto napismeno, ili ti je neka tetkica usmeno rekla da to tako treba?
[ neXus2000 @ 09.12.2008. 22:39 ] @
Da li si ti negde video da se kod nas prodaje OEM product, osim zvucne i DVD-a i mozda neke grafike, ali to za sada nisma video?
Da li je negde naglaseno, pak i na pcberzi ili itsvetu, ili u cenovniku neke firme da stoji OEM product pored zvucne, ploce, procesora.......?
I da bio sam u skladistima IT opreme, i jedine stvari koje sam video da su OEM, su zvucne, DVD-ovi i HDD-ovi.
A i za HDD dobijas 3 godine, a to sto je pakovanje takvo(braon kutija), jednostavno je takvo.

Nisam poceo recenicu za batine ili par samara, ali prodavnica ili uvoznik moze da izgubi kredencijale od strane uvoznika. Naravno samo dobiju opomenu. E onda se tada ponasa u skladu. I verujte mi funkcionise.

Zakon o zastiti potrosaca:

Garantni list sadrži naziv i sedište davaoca garancije, podatke kojima se identifikuje proizvod, garantni rok, izjavu o garanciji i uslovima garancije uz odgovornost prodavca i proizvođača za ispravnost kupljenog proizvoda u garantnom roku, spisak servisa, naziv i sedište prodavca, datum prodaje, pečat i potpis ovlašćenog prodavca i druge podatke, u skladu sa zakonom.
Davalac garancije je dužan da potrošaču obezbedi servisiranje proizvoda, u skladu sa zakonom ili ugovorom.
Prodavac, odnosno proizvođač, ne može kupca dovoditi u zabludu o postojanju, sadržini i trajanju garancije.

Prodavac nije kupio karticu za sebe pa da moze da deli garanciju kako hoce, on je samo posrednik izmedju proizvodjaca i end-usera, jer mi smo ti koji na kraju poseduju neki uredjaj. On je samo tu da nam proda i nesto da zaradi.

I samo da znate, ako vam neko u garantnom roku zameni uredjaj sa novim, jer taj isti nije mogao da servisira, obavezno trazite novu garanciju, jer ste dobili nov proizvod. Dok im ne spomenete zakon mogu da vas vrte oko malog prsta po svim osama u 360 stepeni.

To sto 90% ljudi u Srbiji ne zna zakon, sluze kao ovce za sisanje.

[Ovu poruku je menjao neXus2000 dana 10.12.2008. u 00:13 GMT+1]
[ Darko Nedeljković @ 10.12.2008. 00:32 ] @
Citat:
neXus2000: Da li si ti negde video da se kod nas prodaje OEM product, osim zvucne i DVD-a i mozda neke grafike, ali to za sada nisma video?

Naravno, ali OEM nije to sto mislis. U principu, OEM nije namenjen za prodaju, vec da se od toda prave komplikovaniji proizvodi. Evo definicije:
"An original equipment manufacturer, or OEM is typically a company that uses a component made by a second company in its own product".
Znaci OEM je namenjeno proizvodjacima racunara, ali, proiyvodjac ne moze da uslovljava nikog kako i kome ce to prodati, pa se ponekad, kao sto si primetio, OEM proiyvodi neplanirano nadju na trzistu u ponudi za krajnje korisnike.
U skladu sa time, neophodno je da razumes da na tom linku pise da su garancije za proizvode tolike kolike jesu, izuzev za one koji se nalaze u sastavu drugih proizvoda.
Evo, da navedem malo ociglednijih primera - kad kupis brandname racunar recimo HP ili Dell, da li ti je logicno da yaviris sta ima unutra i trayis od prodavca da ti napise po garanciju za svaku komponentu koja se nalazi unutra? Ili uzmes garantni list koji glasi na racunar model taj i taj i ides kuci?
Ima jos ocigledniji primer - u sastavu laptop racunara nalazi se HDD koji ima 3 godine garancije i memorija koja ima 10 godina garancije. Da li cete traziti da vam se izda poseban garantni list za ove komponente ili cete prihvatiti garantni list za laptop sa garancijom 1-2 godine?

Kada se slozimo oko toga da proizvodjac racunara ima pravo da definise garanciju na svoj racunar onako kako hoce (u skladu sa zakonom), mozemo da idemo dalje i raspravljamo o tome zasto mislis da je zabranjeno prodavati proizvode (pojedinacno, ne u sastavu drugih proizvoda) sa garancijom drugacijom od one koju preporucuje proizvodjac. Znaci, kazes "zakon taj i taj, clan taj i taj" a ne "od moga kuma sinovca tetka rekla da tako treba".

Citat:
uvoznik moze da izgubi kredencijale od strane uvoznika.

Ajd preformulisi recenicu. Bavio sam se neko vreme uvozom kojecega i nikad se nisam sreo sa takvim necim, ali eto, spreman sam da nesto novo naucim, cemu sluze kredencijali i sta se desava kada ih neko izgubi?

Citat:
Garantni list sadrži naziv i sedište davaoca garancije, podatke kojima se identifikuje proizvod, garantni rok, izjavu o garanciji i uslovima garancije uz odgovornost prodavca i proizvođača za ispravnost kupljenog proizvoda u garantnom roku, spisak servisa, naziv i sedište prodavca, datum prodaje, pečat i potpis ovlašćenog prodavca i druge podatke, u skladu sa zakonom.

Lepo sto si to citirao, ali nije mi poznato da ima nesto mnogo proizvodjaca racunarskih komponenata na teritoriji Srbije, tako da to moze da se primeni za neke bojlere, usisivace, ves masine, televiyore dok smo ih pravili... i za proizvodjace gotovih racunara na teritoriji Srbije. Nisi valjda mislio da ce inspekcija da zapuca na Tajvan da kazni nesavesnog proizvodjaca zbog nepostovanja Zakona o zastiti potrosaca koji vazi na teritoriji Srbije :-)

Citat:
Prodavac nije kupio karticu za sebe pa da moze da deli garanciju kako hoce, on je samo posrednik izmedju proizvodjaca i end-usera, jer mi smo ti koji na kraju poseduju neki uredjaj. On je samo tu da nam proda i nesto da zaradi.

To jednostavno nije tacno. Domace zakonodavstvo veoma precizno definise instituciju posrednika, tako da tu nema nikakvih nejasnoca - ako placate vlasniku vrednost robe/usluge a posredniku samo posrednicku proviziju, onda je to posrednik, a posrednik nikako ne sme da primi novac koji pripada vlasniku. Dobronamerno ti savetujem da ne budes toliko zucan u odbrani shvatanja pre nego sto malo proucis terminologiju i propise.
Znaci, bavio sam se tim poslom godinama, u pola sna kad me probudis znam svaki propis koji ima veze sa trgovinom i uslugama, narocito iz oblasti racunara, tako da moyes ili da mi verujes kao autoritetu iz te oblasti, ili da se upustis u diskusiju sa mnom ali sa vise poyivanja na konkretne propise a manje proizvoljnih tumacenja.

Citat:
I samo da znate, ako vam neko u garantnom roku zameni uredjaj sa novim, jer taj isti nije mogao da servisira, obavezno trazite novu garanciju, jer ste dobili nov proizvod.
Slazem se - pod uslovom da u garantnom listu nije definisano drugacije. Ova odredba zakona se odnosi na potrosace koji nisu definisali specijalne uslove resavanja reklamacija, dok se ako postoje specijalni uslovi primenjuju ti specijalni uslovi.

Citat:
To sto 90% ljudi u Srbiji ne zna zakon, sluze kao ovce za sisanje.

Takodje, cest je slucaj da prodavac ne zna zakon, pa onda mozes ti njega da osisas uz malo pretnji "praznim pistoljem". Meni je stvarno neshvatljivo da neko tek tako pocne da se bavi nekim poslom a da ne prouci zakonsku regulativu iz te oblasti, ali, kad ih vec ima, onda ih treba sisati na celavo!

Evo, ja cu da citiram to na sta se pozivam:
Citat:
Član 34.
Potrošač ima pravo prigovora na kupljeni proizvod ili pruženu uslugu, za koje se ne izdaje garantni list, zbog nedostataka koji su nastali u roku od šest meseci od dana kupovine, odnosno izvršene usluge.
Uz prigovor iz stava 1. ovog člana podnosi se račun o kupljenom proizvodu, odnosno izvršenoj usluzi.
Prigovor se podnosi u prodajnom objektu u kome je proizvod kupljen, odnosno usluga izvršena, a uz saglasnost potrošača i na drugom mestu koje je za to određeno, licu ovlašćenom za prijem prigovora koje mora biti prisutno na tom mestu tokom radnog vremena.
Ovlašćeno lice odlučuje o prigovoru istog dana kada je prigovor podnet, a najkasnije u roku od osam dana od dana podnošenja prigovora.
Prodavac, odnosno davalac usluge je dužan da svojim aktom bliže utvrdi način i uslove rešavanja prigovora.
Član 35.
Ako je prigovor iz člana 34. ovog zakona osnovan zbog nedostatka na proizvodu, potrošač ima pravo na:
1) zamenu kupljenog proizvoda za nov proizvod, odnosno proizvod odgovarajuće marke (modela, tipa) ili
2) da mu se vrati iznos plaćen za taj proizvod u visini maloprodajne cene tog proizvoda na dan vraćanja ili
3) otklanjanje nedostatka na proizvodu.

Znaci, iz clana 34. se vidi da se prigovor ulaze iskljucivo na proizvod za koji se ne izdaje garantni list i da tu kupac ima pravo koje dole pise da ima. Ako postoji garantni list, onda sve ovo otpada, vec se primenjuje ono sto pise u garantnom listu. E, sad, ako tamo ne pise kako se obracunava garancija u slucaju zamene, onda imamo nedefinisanu situaciju i ja sam tu uvek na strani kupca - kad je prodavac magarac pa to nije definisao.

Ipak, ja jos nisam video da to neko ne definise. Evo tu na dohvat ruke mi je garancija jednog proizvoda i tu pise "garancija podrazumeva zamenu neispravnih delova i to prema nasoj proceni i izboru." Znaci, ja nemam nikakvo pravo da zahtevam nov proizvod izuzev ako prodavac bude ljubazan pa mi tu mogucnost ponudi, a pritom ce mi ponuditi i garantne uslove, koje ja mogu da odbijem i insistiram da necu novi vec da mi se stari popravi, kao sto pise u garantnom listu.



[Ovu poruku je menjao Darko Nedeljković dana 10.12.2008. u 01:42 GMT+1]
[ neXus2000 @ 10.12.2008. 01:31 ] @
Pa posto se koristi Wiki:

Citat:
There are several large OEMs that most people have heard of in the computer industry. Dell, Gateway, are just a few. Most consumers don't realize that these OEMs depend heavily on components manufactured by other companies. OEMs rarely manufacture their own components or peripherals. They have the buying power to license these products and put their names on them.

There are a number of system-builders in this country, as well. System builders have very similar operations as OEMs. However, they operate at a much smaller scale and don't get as much press. However, system builders produce over 40% of desktop computers in the marketplace. Many are strong in government and educational sectors. Systems produced by system builders or small OEM's are called whitebox (for desktop) and whitebook (for notebooks). A quality whitebox or whitebook system can offer a customer a much higher level of customization and equipment lifespan.

System Builders have strong support from Intel and Microsoft. Intel often creates products that are exclusive to its System Builders. One such product is a standards-based notebook computing platform. Intel and several industry heavyweights are collaborating on notebook components that would make them less proprietary. To kick off this effort, Intel actually produced two notebook motherboards as ingredients in these new standards-based notebooks. Intel has historically only provided specifications for notebook motherboards. These notebooks are currently available for sale now through Intel Authorized Channel Partners ("System Builders").


Da krenem svako boldovano:
1. Sama recenica to kaze.
2. to su OEM produkti od strane ASUS-a, Gigabyteta, Creativeta,
3. Intel procesori i ploce bazirane na njima, ukljucujuci i Intelovu plocu.
4. Dell IBM HP imaju imprint na ploci sa svojim logom, jer imaju traku za proizvodnju ploca i support od intela/i ostalih
5. ako u kucistu nemate OEM plocu Google: "http://www.engadget.com/2007/07/02/asus-to-split-oem-business-look-out-hp-dell/"
zajedno sa OEM grafikom najmanje, ne mozes da diktiras garanciju.
6. Kod nas "brand name" se moze predstaviti kao: kompjuter za neznalice. v.s. kolko-para toliko i muzike. Sa nalepnicom.
7. Izvini a KME kuciste od 15 evra zajedno sa napajanjem, jel' to brand-name?
8. Dell IBM imaju svoje ploce, napajanja i svoja kucista, a bogami i svoje monitore.
9. Pobogu, o kom OEM-u u Srbiji ti pricas da bi se to svelo to na nekog Dell-a i HP-a sa Junkovicem iz Mlinca sto je skoro postao bizmismen ovde i otvorio 5 prodavnica u BG-u i po jednu u 3 grada, IT opreme? OEM plocu u zivotu nisam sreo u nekom "homebuilt kompjuteru" sa KME kucistem.

10 i da, Dell pravi monitore, kucista, ploce, servere, radne stanice. Ko od nasih to pravi?

Zamislite intel chipset, pa preko toga gigabyte, Pa preko toga junkovac iz mlinca.
Intel pruza podrsku Gigabytetu, pa Gigabytet nama. Jer smo mi ti koji cemo koristiti plocu za svrhe koje je namenjena, a ne za dalju preprodaju.

Ako se vec porede HP i Domaca radinost, onda HP Dell....sta god, 3 year warranty, 2 years parts and labour, 1 year parts. 3 godine garancija, svuda........cak i da se pukne para za neki 1000jura domaci sklopljen by "servis", zamisli napajanje 5 godina CM modular, a daju ti 3 zato sto su ti ploca i CPU 3 godine.
Jednostavno ne mogu da se porede.

Koliko ima firmi, koje na svoju ponudu ti daju specifikaciju/vrednost svake komponente i garanciju na svaku?

ASUS sve komponente koje se koriste zajedno sa KME kucistem imaju 2 godine garanciju, hard disk ti gubi 3cu godinu garancije kao potrosni materijal, kao naj predvidljiviji bi mogao da crkne pored 1 god no-name napajanja. A kakva su Dell-ova napajanja?

Bilo je odlicno pitanje u ovom topiku: Pobogu, zar jos oni uvek postoje?, za firmu koju sam napisao, 'zvinte gosn. Admin za reklamu. :D

I kako posrednik ne moze da da primi novac, pa kako placas u prodavnici?

End-User je taj koji jede, a ne -dodaje.

Ajvar s' planinsku goru levo od Avale - ti je brend name, a ne Maxi.

[Ovu poruku je menjao neXus2000 dana 10.12.2008. u 02:53 GMT+1]
[ Joker @ 10.12.2008. 05:40 ] @
Citat:
Darko Nedeljković: Slazem se - pod uslovom da u garantnom listu nije definisano drugacije. Ova odredba zakona se odnosi na potrosace koji nisu definisali specijalne uslove resavanja reklamacija, dok se ako postoje specijalni uslovi primenjuju ti specijalni uslovi.

Ne može garantni list da bude u suprotnosti sa zakonom, a zakon o obligacionim odnosima "kaže":
Produženje garantnog roka
Član 503
(1) U slučaju manje opravke, garantni rok se produžava onoliko koliko je kupac bio lišen upotrebe stvari.
(2) Međutim, kad je zbog neispravnog funkcionisanja izvršena zamena stvari ili njena bitna opravka, garantni rok počinje teći ponovo od zamene, odnosno od vraćanja opravljene stvari.
(3) Ako je zamenjen ili bitno opravljen samo neki deo stvari, garantni rok počinje teći ponovo samo za taj deo.

[ neXus2000 @ 01.01.2009. 15:34 ] @
Sretna Nova svima........

Evo ponude jedne firme, da li ima nalepnicu ili ne, a verujem da ima.....

Tehničke karakteristike:

* Matična ploča: AMD 780G VGA/PCI-e/DualDDR2/SATA2/RAID/GLAN/SB7.1
* Procesor: AMD Phenom X4 Quad-Core 9500 2.20GHz/4MB 64Bit
* RAM memorija: DDR2 2GB, 800MHz (2x 1GB)
* Hard disk: SATA2 7200 250GB
* Grafička kartica: ATI Radeon HD 3200
* Optički uređaj: DVD+/-RW Dual layer Black
* Zvučna kartica: HD 7.1
* Kućište: ATX Middle Tower 400W Briza - inace ovo je Codegen kuciste koje sam ja nekada imao.

Garancija: 2 godine - WTF????


E sad od ovoga:

* Matična ploča: AMD 780G VGA/PCI-e/DualDDR2/SATA2/RAID/GLAN/SB7.1 - 3 godine - ASUS, Gigabyte......itd.
* Procesor: AMD Phenom X4 Quad-Core 9500 2.20GHz/4MB 64Bit - 3 godine - AMD ko bi drugi
* RAM memorija: DDR2 2GB, 800MHz (2x 1GB) - 3 godine - Obicno je kingston
* Hard disk: SATA2 7200 250GB - 3 godine - ili WD ili Maxtor
* Grafička kartica: ATI Radeon HD 3200 - integrusa.

Inace sve "njihove" konfiguracije imaju garanciju 2 godine. Also WTF????
[ Darko Nedeljković @ 01.01.2009. 18:22 ] @
Citat:
neXus2000
Inace sve "njihove" konfiguracije imaju garanciju 2 godine. Also WTF????

Tema daje odgovor na takve nejasnoce.
[ PCS @ 02.01.2009. 19:23 ] @
Citat:
neXus2000
* RAM memorija: DDR2 2GB, 800MHz (2x 1GB) - 3 godine - Obicno je kingston

Obicno nije Kingston vec Kingmax ili NCP ili nesto slicno ali bez obzira, memorija ima najduzu garanciju. Kingston, Geil i NPC recimo daju LifeTime garanciju, Apacer 10 godina itd. I ja pobesnim kad vidim da daju kracu garanciju od fabricke. Za svoj racunar sam prvo kupio 1GB Geil u jednoj firmi koja je ovlasceni distributer Geil-a i dobio LT garanciju. Nakon nekog vremena sam trazio identican modul kod njih ali nisu imali vec sam nasao u drugoj firmi. Odem tamo, kupim i dobijem garanciju 1 godinu! Inace, na samom modulu je nalepnica ove prve firme koje je distributer i daje LT garanciju ali je ovi ne postuju.
Sto se tice nalepnica, ima tu i dobrih i losih stvari. Meni vise odgovara da je nema ali zna se zasto se stavlja. Jedino resenje je kupovati tamo gde je ne stavljaju, tako radim vec godinama.
[ PCS @ 20.01.2009. 00:17 ] @
Danas odem sa drugarom do jedne velike (najvece) domace IT kompanije da mu ugrade jos dve komponente u racunar koji je kupio pre par dana. Naravno, racunar ima nalepnicu pa da ne bi izgubio garanciju rekao sam mu da je bolje da odemo kod njih iako bi ja to cas posla zavrsio. I fino odemo mi tamo, guzva... Cekali smo oko pola sata na red, a ljubazna devojka koja je primila racunar je rekla da sacekamo malo, brzo ce to biti gotovo. Ok, super. Brzo je bilo jos pola sata cekanja iako je realno za taj posao potrebno max 10 min. sve sa ukljucivanjem racunara da se proveri da li je sve ok. Ali ajde, da kazem da su bili u guzvi pa nisu mogli odmah. Kad je sve zavrseno opusteno kaze gospodjica da smo duzni 560 din!!! Za sta, pitam ja. Pa kaze za ugradnju. Posto nismo kupili komponente kod njih, da jesmo ugradnja bi bila free, a ovako moramo da platimo. BTW ugradjene su komponente iz starog racunara. Sto bi znacilo da je trebalo baciti stare komponente i kupiti nove kod njih da bi ugradnja bila besplatna. Mislim stvarno!
Vise puta do sada sam u garantnom roku nosio uredjaje pravih, svetskih brendova da se nesto doda, zameni i slicno. Nikad mi niko nije to naplatio, ni HP ni FS ni Toshiba, bez obzira gde sam komponentu kupio. A ovi nasi lopovi, najgori su!
[ Binary Mind @ 20.01.2009. 00:26 ] @
Ima i takvih, ali nisu svi takvi...
[ Davor Stanković @ 31.01.2009. 12:34 ] @
E ovako... Imam jedno konretno pitanje...
Da li je moguce u slucaju da se odredjenii distributer (recimo za Toshiba notebook-ove) ugasi tj. prestane sa radom, reklamirati taj racunar u nekom drugom ovlastenom Toshiba predstavnistvu? Naravno on da bude u garantnom roku i sve ostalo da bude po P.S-u...
Mozda ce malo i pitanje djelovati smijesno, ali cista logika mi nalaze da ako imam globalnu garanciju na odredjeni proizvod, da ja recimo u slucaju da se preselim u neku drugu zemlju taj proizvod mogu reklamirati (u ovlastenom predstavnistvu naravno)....

[Ovu poruku je menjao davor.stankovic dana 31.01.2009. u 17:46 GMT+1]
[ NinaSu @ 31.01.2009. 12:52 ] @
Zavisi koju garanciju si dobio.... ako si dobio garanciju od distributera...i ako se on ugasi... ne znam kako tjesh iskoristiti garanciju....ali ako si dobio originalnu toshibinu( u ovom sluchaju) garanciju...onda mozesh u bilo kojem njenom predstavnistvu da je iskoristish. Tako bi bar trebalo da bude....al sve zavisi nazalost od volje nadleznih ljudi...barem kod nas....
[ PCS @ 01.02.2009. 06:53 ] @
Po meni je sasvim normalno da se takve stvari odrade besplatno, a ne da mi naplacuju radni sat, a to je posao od max 10 minuta. Musterija se namuci da donese taj kompjuter, ne zive svi prekoputa radnje. Neko treba da predje nekoliko desetina km da bi doneo racunar. Plus cekanje da se primi, pa cekanje da se zavrsi i onda ti jos traze pare.

[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 08.02.2009. u 00:38 GMT+1]
[ Darko Nedeljković @ 01.02.2009. 11:31 ] @
Ne bi trebalo naplacivati takve intervencije, ali, posle konacno mnogo vremena formira se ekipa koja ti dolazi jednom nedeljno da im nesto izmenis.
Najbolje resenje je da se dele kuponi za takve intervencije, znaci dobijes 3 takva kupona i dodjes triput, ako to bryo istrpsis, onda posle placas. Video sam u nekoliko firmi da koriste te kupone.
[ BendzaminF @ 07.02.2009. 17:36 ] @
Evo da i ja podelim svoja iskustva sa nalepnicama. Imam dva druga koji su kupili gotove konfiguracije, naravno sa nalepnicama. Moj posao je bio da im instaliram sisteme.

1.slučaj:
Konfiguracija naručena od firme(ne znam da li smem da joj spominjem ime), koja se dosta reklamirala na Pinku, Jutarnjem programu, Žikinoj šarenici i slicnim emisijama, stalno davala neke glupe poklone(krš štampače i sl.), robu šalju poštom itd. Znači očito da joj je ciljna grupa populacija koja malo zna o računarima. On je kupio kod njih zbog mogucnosti plaćanja na rate preko dedinog penzionog čeka ili tako nešto...
Tražio je, između ostalog HDD 500GB, TV kartu itd. pristao na cenu i komp je stigao.
Dobio je HDD 320GB i osim grafičke, sve prazne slotove - nema TV karte.
Rekao mi je da sagovornica iz firme izaziva jako prijatno uvećanje petog uda, pa ga je sramota da se žali.

2. slučaj:
Kućište kupljeno u marketu gotova konfiguracija, cena nabudžena, ali ima ne znam kolko meseci po 1000 din. kredita za mobilni, posle čega mu gase karticu ako ne pređe na post-paid. Na kutiji natpisi: vrhunske komponente, sve testirano itd. i , normalno, nalepnica na kućištu.
Zove on mene i kaže nevidi mu instalacija hard disk. Reko mora da je problem sata drajver i te stvari i dođem da vidim. Kad ono neće ni XP sa sata drajverom. Uzmem baterijsku lampu i pogledam u kućište, kad ono somovi nisu priključili napajanje na hard disk! Posto generičko krš napajanje nema sata konektor, uboli su u hard onaj konvertor, a zaboravili da ga spoje sa kablom iz napajanja.

Ni jednom , ni drugom nije bilo do čekanja na novi, pa od reklamacije ništa...
[ SASA M. @ 07.02.2009. 21:08 ] @
Ne znam koliko ovo ima veze sa famoznom nalepnicom. Za slucaj 1. Bilo koji program koji daje informacije o hardveru ce ti napisati koje komponente imas. Za to nije potrebno otvaranje racunara, samim tim je nebitno da li ima ili nema nalepnice. Pod 2. Hdd se vidi u bios-u, ili sa nekom live instalacvijom na cd-u ili usb stiku. Bila nalepnica ili ne reklamacija na neprofesionalnost sa primesama prevare postoji.
[ Binary Mind @ 07.02.2009. 22:55 ] @
Kao sto se da videti iz prilozenog prodavaca ima raznih, samo treba izabrati pravog... ...i tu je cela kvaka.
[ BendzaminF @ 08.02.2009. 01:47 ] @
Citat:
SASA M.: Ne znam koliko ovo ima veze sa famoznom nalepnicom.

Jes' u pravu si. Hteo sam, u stvari, da kazem da su obojica jos u mom prisustvu pocepali nalepnice i otvorili kuciste.
Jedan da bi povezao taj jedini hard disk, a drugi da bi prebacio podatke sa starog harda. Ovde je ta nalepnica bila sporna zato sto da nje nema lako bismo prikljucili hard na struju. Slanje kompa na reklamaciju pod opisom:prikljuciti hard disku struju bilo je nesto za sta covek nije imao strpljenja, pa zbogom garancijo.
Citat:
SASA M.: Za slucaj 1. Bilo koji program koji daje informacije o hardveru ce ti napisati koje komponente imas. Za to nije potrebno otvaranje racunara, samim tim je nebitno da li ima ili nema nalepnice. Pod 2. Hdd se vidi u bios-u, ili sa nekom live instalacvijom na cd-u ili usb stiku. Bila nalepnica ili ne reklamacija na neprofesionalnost sa primesama prevare postoji. :)

Znam, sve se to opusteno vidi, izneo sam samo svoje iskustvo sa dve gotove konfiguracije. Sto bas oba felericna da vidim ja? Pa zato sto za ispravne nece niko da me zove da im sredim za dzabe.