[ aleksandar_alex @ 04.12.2008. 00:06 ] @
Pozdrav svima..

Imam mali problem sa video streamom koji sam odradio za 4 prijatelja u italiji i jednog u nemackoj.. U svakom slucaju, ja sam predplacen na jedan americki tv kanal koji gledam preko interneta.. Posto se radi o tv kanalu sa video on deman opcijom, za sada u isto vreme gledam i grabujem ono sto vidim.. Dakle cista kradja! (Srpska posla) :)

U svakom slucaju moji ortaci su hteli da gledaju filmove i par serija u isto vreme kad i ja pa sam im napravio mini server sa koga oni streamuju.. Tu se i javlja problem.. Ja imam samo 2 Mbit/s upload a imajuci u vidu da je kvalitet snimka tek nesto kao upotrebljivo pristojan sa 1024 Kbs, logicno je da mogu da pustim samo dva streama.. Naravno oni se bune! Dodavao sam ja i delay u stream (preko windows media services) ali kako god okrenem, od 2 Mbit u sec ne mogu da napravim 4, odnosno 5! :)

Onda sam dosao na ideju citajuci po netu da se mesto preko unicasta, kace na moj stream preko multicasta.. Medjutim, iskreno, pojma nemam kako se to radi i kako da to izvedem.. princip unicasta je sasvim jednostavan.. Teoretski, multicast je jos jednostavniji, samo kazem, ne znam kako da to izvedem..

Da li neko od vas zna kako se to radi, ili sta mi je mozda potrebno od opreme!?

Hvala svima unapred!
[ misk0 @ 04.12.2008. 19:42 ] @
Potreban ti je server na jachem linku kojem ces ti slati stream a onda ostali skidati sa njega. Naravno, slaces samo jedan program tj stream istovremeno, 2 eventualno.
[ aleksandar_alex @ 04.12.2008. 21:30 ] @
Nije li to unicast?

Ja njemu (direkt) --- dakle izmedju mene i njega je UNICAST

Server njima (direkt) -- dakle i izmedju njih je UNICAST!

Sta je sa onom forom MULTICASTA? :) Ja ko pijan za plot, jel da?
[ misk0 @ 05.12.2008. 17:38 ] @
Ti serveru - Unicast.
Server -> 10 korisnika - multicast ?

[ markom @ 05.12.2008. 18:40 ] @
To može, ali samo ako čitava mreža između servera i korisnika podržava multicast rutiranje. Generalno govoreći, ovo nije moguće preko Interneta... :-)

Multicast je veoma zanimljiva i korisna tehnologija, ali nije dostupna svim krajnjim Internet korisnicima. U okviru „enterprise mreže“, tj. u okviru privatne mreže nekog preduzeća, multicast može da se koristi za razne korisne stvari.