[ KodarMAX @ 04.12.2008. 14:25 ] @
Pokušaću da problem pojasnim primerom.

Data je relaciona šema:

ZAPOSLENI (SifraZap, Ime, Prezime, Mlb)
RADNO_MESTO(SifraRM, NazivRM)
ANGAZOVANJE(SifraZap, SifraRM, DatOd, DatDo, SifraRS)
RADNI_STATUS(SifraRS, NazivRS)

Tabela ANGAZOVANJE predstavlja agregaciju tabela ZAPOSLENI i RADNO_MESTO, i ima još primarni ključ DatOd, i spoljni ključ SifraRS.

Reč je o Oracle Database 10g Express Edition Release 10.2.0.1.0.

Meni nije jasno kako da kreiram tabelu ANGAZOVANJE, kada sam ulogovan na Database Home Page (Home>Object Browser) uz pomoć Table Create wizarda koji obuhvata sledeće korake (Columns>Primary Key>Foreign Key>Constraints>Confirm).

Unapred hvala!
[ Comii @ 05.12.2008. 13:13 ] @
Zdravo KodarMAX!

Koliko sam razumeo tvoj problem je kreiranje tabele uz pomoc Object Browser-a jer tvoja tabela sadrzi kompozitni primarni kljuc(SifraZap, SifraRM, DatOd)?

Problem je u Object Browser tacnije u kreiranju tabele jer pri kreiranju kompozitnog primarnog kljuca preko Object Browser-a ti mozes postaviti samo dve kolone kao deo tog kljuca.

Mislim da je jedino resenje tvog problema, ako si ogranicen da koristis samo Oracle Database XE, da kreiranje tabele ANGAZOVANJE izvrsis preko SQL-a(SQL->SQL Commands).

Evo ti i koda, za kreiranje tabele Azuriranje, samo pokusaj da prilagodis tip i velicinu podataka podacima iz tvojih tabela (ZAPOSLENI,RADNO_MESTO,RADNI_STATUS):


create table ANGAZOVANJE
(
DatOd date,
DatDo date,
SifraRS number(10) constraint SifraRS_fk_1 references RADNI_STATUS (SifraRS ),
SifraRM number(10) constraint SifraRSRM_fk_1 references RADNO_MESTO (SifraRM ),
SifraZap number(10) constraint SifraZap_fk_1 references ZAPOSLENI (SifraZap),
PRIMARY KEY (SifraZap,SifraRM,DatOd));



[ KodarMAX @ 13.12.2008. 21:07 ] @
Hvala Comii,

tvoj kod radi uspesno i to je bas ono sto sam ja trazio, tako da je problem resen :)

Hvala najlepse, i izvini na zakasnelom odgovoru!

Pozdrav