[ delija_sever031 @ 04.12.2008. 18:10 ] @
Posto ne znam nista o nijednom od njih interesuje me koliko je tesko nauciti norveski,danski ili svedski jezik? na prvi pogled meni iskreno deluju strsno teski.Koliko su i da li su tezi od nemackog i koje su najbitnije karakteristike i razlike?Koji od ova 3 je najlaksi i zbog cega,koje su medjusobne razlike izmedju njih?
[ Majstor_Pućko @ 04.12.2008. 18:27 ] @
Moja sestra zivi od 2006 u Norveskoj, i isto tako je mislila da je nemoguce nauciti jezik. Imas nekoliko nivoa, i za svaki imas knjigu pocinje se od onog najdebiloznijeg, tipa nas bukvar, cak im knjige imaju nazive: Stain po stain, Har po berge... Posle ovih opstih imas i strucne.Ona je zavrsila sve koji joj trebaju, jer radi kao med. sestra, ima jos nivoa ali to je za doktore. Predpostavljam da tako ima i za ostale struke.
Uglavnom svi misle da je tezak, ali ko ima bar malo mozga naucice. Mozda samo treba biti malo vise skoncentrisan, jer treba voditi o odredjenim i neodredjenim imenicama, znaci imenica ima 4 oblika, odredjeni/neodredjeni mnozina/jednina. Prave kratke pauze izmedju reci, pa je malo tesko uhvatiti tok. Ali se vezbom sve usavrsi. Kada se dobro savlada norveski, mozes da razumes danski i svedski, cak ida se sporazumes bez vecih problema. Sve ti se recimo svodi na to kao u staroj Jugi, razumes ti slovenacki i makedonski, a razumeju i oni tebe. A razliciti jezici.
[ delija_sever031 @ 07.01.2009. 08:19 ] @
Interesuje me da li neko zna kako poceti uciti norveski,postoje li neke lekcije na netu da se mogu skinuti jos uvek posto sam primetio da u nekim davnasnjim temama postoji prica o tome da imaju neke lekcije da se nadju za pocetnike,ili bilo kakva knjiga,bilo kakva pomoc