[ A-l-m-i-r @ 04.12.2008. 19:07 ] @
Dakle cilj mi je omogućiti servis voip na lan mreži, mreža je 30% lan i 70% wireless..treba mi samo telefonija između korisnika u mreži, znači nema izlaza, linux poznajem solidno, kontao sam da nabacim asterisk, na neku od debian mašina.

Treba mi što jeftinije rešenje za korisnike soft i hardw?

I što se tiče asteriska, planirao sam na debian instalirati, konkretno me interesuju hardweski zahtjevi mašine i kako to u praksi izgleda.


[ misk0 @ 04.12.2008. 19:22 ] @
Hardware ti u takvoj situaciji nije narocito bitan, jer ces sve pozive, buduci da je lokalna mreza u pitanju bez NAT i FW uredjaja izmedju, rutirati direktno izmedju telefona. Najjeftinije rjesenje je softphone na racunarima + slusalice sa mikrofonom.
[ gojnik @ 04.12.2008. 19:35 ] @
Teamspeak
[ A-l-m-i-r @ 05.12.2008. 08:47 ] @
-Teamspeak je već u upotrebi duže vrijeme i radi bez problema..ali to nije to


Otprilike zamisao je da korisnik preko softwera + (slušalice,mic) ili hardwera (tu sam još u nedoumici) komunicira u mreži.

Dakle rešenje bi bilo da korisnik A uzme neki usb voip telefon i zove u lokalu nekog korisnika B koji isto ima bilo hardw i soft telefon.

Vjerovatno ću ići na neko jeftino hardw rešenje u startu,savjeti...

Malo bi se poigrao sa asteriskom pa omogućio i neke naprednije funkcije a i stvorio preduslov za proširenje u budućnosti.

Jel idem u pravom smijeru :)
[ misk0 @ 05.12.2008. 19:30 ] @
Samo RAVNO! :)
Ako ces uzimati vec HW telefone, uzmi IP a ne USB jer tako ne zavisi od compa.
[ vetmedic @ 09.12.2008. 10:08 ] @

Ono sto je Misko odgovorio.

Najbolji nacin je uzeti IP telefone.

Ja koristim Siemens Gigaset IP475, sa 4 slusalice.

Svako ima svoj telefon Tata, mama, brat i ja.

I mozes konfiguristai 6 voip naloga, a u isto vreme mozes zvati 2 voip-a i 1 fixni
[ Padobranac_Bgd @ 11.01.2009. 16:57 ] @
Gde si nasao taj telefon, jel on povezan na switch ili kako...koja je cena?