[ 3D-Elite @ 05.12.2008. 00:02 ] @

Citat:
It seems like yesterday we released Opera 9.6 and now you can all get your hands on Opera 10.0. Rather than ramble on, here's a quick list of what's new:

Presto 2.2 Engine
Performance boost
100/100 and pixel-perfect on the Acid3 test
Auto-update
Inline spelling checker
Opera Mail improvements, including rich text composition and delete after X days
Widget Improvements on Linux

Can't wait to get your hands on Opera 10.0 Alpha 1, then get it now!


http://my.opera.com/desktopteam/blog/

Sjajan browser, na mojoj masini se ponasa mnogo zivlje i stabilinije od opere 9.62 koja je pucala cim otvorim par slika sa imageshacka i par videa na youtube, izgleda da su najzad sredili taj problem sa flash-om...

Probajte
[ Stranger2 @ 06.12.2008. 00:34 ] @
A da li se moze instalirati kao posebna odvojena instalacija ili si morao preko postojece verzije?


----
http://dev.opera.com/articles/...2-2-and-opera-10-a-first-look/

meni se najvise dopalo sto pise da su sada u engine opere ugradili ono sto je imala eksperimentalan verzija koja postize 100 poena u acid3 testu. pise da ce od sada sve buduce verzije to imati.

druga stvar koja mi se dopala je upotreba web fontova. jedva cekam da se to pocne koristiti.
[ AnaIvanovicFan @ 06.12.2008. 10:07 ] @
Mislim da se instalira preko postojece verzije. Ja sam upravo isprobao verziju jos uvek ne mogu da verujem da mi samo u Operi blokira kada igram neku flash igricu!
[ 3D-Elite @ 06.12.2008. 17:16 ] @
Naravno da moze da se instalira kao zasebna (ja sam tako uradio) ali je potrebno da skinete windows classic instaler http://snapshot.opera.com/windows/o100a1_1139.exe
[ R A V E N @ 06.12.2008. 23:20 ] @
Može da se instalira kao zasebna i obična Windows verzija.

Šta predstavlja isprekidana linija sa dva trougla na svojim krajevima koja se nakratko pojavi pri pomicanju stranice:

slika

Evo jedna preporuka za korisnike Opere:povećajte najmanji dozvoljeni font na 13 u Tools>Preferences...>Advanced>Fonts.

Mnogo je prijatnije čitanje teksta na stranicama,bez skoro ikakvih neželjenih pojava.

Citat:
Stranger2
druga stvar koja mi se dopala je upotreba web fontova. jedva cekam da se to pocne koristiti.


Dok to ne bude u Internet Exploderu,sumnjam da ćemo vidjeti toga puno na Internetu.

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 07.12.2008. u 01:42 GMT+1]
[ 3D-Elite @ 07.12.2008. 00:55 ] @
Mislim da to predstavlja da si skrolovao do kraja stranice.. meni je zbog toga kocilo na nekim forumima pa sam to iskljucio u:

opera:config
Enable Scroll Marker: vrednost sa 1 stavis na 0 i Save...
[ donbozone @ 08.12.2008. 20:40 ] @
Evo da prijavim i prve probleme..iako je uocljivo poboljsanje ipak se vidi da je alfa..npr na sajtu overlinegroup je skoro pa neupotrebljiva. Sad ne znam tehnicki kako je napravljen sajt al vidim da sa explorerom nema problema a kolko se secam nije bilo ni sa 9.xx.
[ donbozone @ 08.12.2008. 21:08 ] @
Nesto je zeza java.
[ Aleksandar Ružičić @ 08.12.2008. 21:39 ] @
dobar su posao uradili sa najnovijim prestom, evo koristim ga vec nekih pola sata i za sada nemam ni jednu primedbu, sto je odlicno (s obzirom da je alpha)

Citat:
R A V E N: Dok to ne bude u Internet Exploderu,sumnjam da ćemo vidjeti toga puno na Internetu.

web fontovi su jedna stvar koju je IE imao pre ostalih browsera (inace @font-face, tj web fontovi, su majkrosoftova ekstenzija koja je posle ubacena u web standarde, jedino trenutno ima problema oko filetype-ova...)
[ 3D-Elite @ 08.12.2008. 21:50 ] @
Meni je za sada dosta stabilna, izuzetak je deo ovog foruma ISP, tamo iz nekog razloga pukne :)
[ donbozone @ 09.12.2008. 09:03 ] @
Jel moze neko da ode na sajt http://www.overlinegroup.co.yu/ i da pokusa sa 10kom da ide kroz stavke u meniju i podmeniju. Kod mene ovo nece da otvara.
[ R A V E N @ 09.12.2008. 16:20 ] @
Otvara u meniju ali ne i u podmeniju.

Citat:
Aleksandar Ružičić: web fontovi su jedna stvar koju je IE imao pre ostalih browsera


Do mene je,tako je to kad generalizuješ.
[ donbozone @ 09.12.2008. 18:28 ] @
A bas sam bio odusevljen...takodje ima problema kad se menja color scheme, npr kad na ovaj skin koji imam dodam neku boju i otvorim bookmarks, svi linkovi su tamni kao i pozadina i mogu sasmo da ubodem napamet.
[ Piga Biva @ 23.12.2008. 18:56 ] @
Ja instalirao 10-tku da probam i upropastila mi Operu komplet. Kad otvaram .html fajl desnim klikom otvori dva identicna tab-a!?. Onda sam deinstalirao 10-tku i ponovo instalirao 9.63 kad ono isti problem + nema vise address bar-a, katastrofa. To sto sam ih deinstalirao pomocu Revo Uninstaller-a i brisao sve instalirane fajlove i unose u registar nista nije pomoglo. Isti problem i sa 9.62. Znaci, Opera mi je trajno zeznuta i, ocigledno, dok ne reinstaliram Windows nista od nje. A ovo mi nije prvi put da me Opera izdala, bilo vec jednom sa 7.xx verzijom. Isao sam i na njihov forum i vidim da jos jedan covek ima isti problem. I ja kao prijavim problem. Proslo dva dana niko nista da napise. A sa Firefox-om nema sta nisam radio - instalirao bete, skidao, vracao po deset puta i nikada nijedan jedini ozbiljniji problem.

Ne znam sta da kazem, po meni je Opera veoma nestabilan browser i mislim da je vise necu ni koristiti. Jeste fensi-smensi i tako to, ali drzacu se Firefox-a.
[ R A V E N @ 23.12.2008. 20:13 ] @
Jesi li obrisao Operin direktorij u C:\Documents and Settings\R A V E N\Application Data\ ?
[ bachi @ 23.12.2008. 20:15 ] @
Čekaj bre... Instalirao si Alpha, ne betu, nego alpha čoveče, a ovamo kukaš da je nestabilan browser? Pa šta si očekivao od alpha verzije?
[ Piga Biva @ 23.12.2008. 21:05 ] @
Pa ocekivao sam da cu moci da deinstaliram alfa verziju i vratim se na regularnu 9.63 verziju bez problema, ali, kao sto sam napisao, ne samo da sam imao problema sa alfa verzijom, nego sada vise ne mogu da koristim ni jednu verziju Opere bez takvih problema koji obesmisljavaju njenu upotrebu. Koristio sam i alfa verzije drugih programa pa mi se ovo nikada nije dogodilo.
[ Piga Biva @ 23.12.2008. 21:10 ] @
Citat:
R A V E N: Jesi li obrisao Operin direktorij u C:\Documents and Settings\R A V E N\Application Data\ ?


Obrisao sam, odnosno obrisao je Revo Uninstaller koji obrise bukvalno svaki folder, fajl i unos u registar koji se instalira prilikom instalacije softvera. Nemam pojma sta je moglo da se dogodi. Kao da je ova alfa verzija napravila promenu u nekom sistemskom fajlu i sada vise ni jedna jedina verzija Opere ne radi.
[ bachi @ 23.12.2008. 21:18 ] @
Evo šta piše...

Please be aware that if you do so, you will be upgrading to all snapshots - and as you know: snapshots contain the latest changes, but may also have severe known issues, including crashes and data loss situations. In fact, they may not work at all. You have been warned...
[ Piga Biva @ 23.12.2008. 21:29 ] @
Pa dobro super, bas lepo sa njihove strane sto su me upozorili. Evo, ja sam ziv primer da se nisu salili sa tim upozorenjem i da ga nisu stavili tek onako.
[ R A V E N @ 23.12.2008. 21:35 ] @
Stani,zašto otvaraš .html datoteke desnim klikom?

I da probaš uključiti Adress Bar na View>Toolbars?
[ Piga Biva @ 23.12.2008. 21:41 ] @
Address bar se posle nekog vremena povratio, ali otvaranje po dva identicna tab-a nije proslo. Otvaram desnim klikom jer mi Opera nije default browser, pa kad hocu da otvorim neki .html onda tako.
[ R A V E N @ 23.12.2008. 21:48 ] @
Rješenje: deinstaliraj navikani Firefox junk i namjesti Operu da ti je default ! ! !

A koliko imaš tih .html datoteka?
[ Piga Biva @ 23.12.2008. 22:05 ] @
I kad stavim da Opera bude default i dalje otvara po dva identicna tab-a bilo da normalno kliknem dva puta levim klikom na .html, bilo da otvaram desnim klikom. Ostalo, koliko vidim radi normalno.
[ Piga Biva @ 23.12.2008. 22:08 ] @
I ima jos jedna stvar kod Opere koja me neverovatno nervira. Neke slike mogu da se skinu sa sajta, neke ne mogu. Objasnili su mi da mogu da se skinu one slike koje su ubacene u html, a one koje su postavljene preko CSS fajla ne mogu. E to sto ove druge ne mogu da preuzmem me uzasno nervira. :)
[ R A V E N @ 23.12.2008. 22:11 ] @
Mene lično to za dva taba ne bi toliko smetalo.To mi izgleda kao marginalna smetnja.

A direktno preuzimati slike definisane preko CSS-a ne možeš ni u jednom pregledniku.Možda možeš u FF-u kada instaliraš dodatak.

Za Operu ti ne treba dodatak - uradiš ovako:

-ispražniš cache(ne moraš ga prazniti,ali će ti biti lakše da nađeš sliku)
-učitaš stranicu sa slikom
-otvoriš Tools>Advanced>Cache
-klikaj po linkovima na slike,tu će biti tvoja slika(ako je nema,učitaj stranicu još koji put).

Ili samo snimiš stranicu sa slikom?

Uglavnom,zapamti ovaj fol sa cacheom,dobro dođe kod blokiranja sadržaja.

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 23.12.2008. u 23:33 GMT+1]
[ Piga Biva @ 23.12.2008. 22:23 ] @
OK, hvala na triku.

Mogu slike iz CSS-a da se preuzmu i u IE7 i u FF bez instaliranja bilo cega. U IE je to opcija "Save Background As", a u FF "View Background Image" pa onda Save ...

Opera ima nekoliko ekstra opcija.
[ R A V E N @ 23.12.2008. 22:43 ] @
Na koje opcije misliš?

Je li mogu snimati pozadinsku sliku cijele stranice ili/i pojedinačne kutije?Pozadinska slika cijele stranice se može definisati i u HTML-u.
[ Piga Biva @ 23.12.2008. 23:15 ] @
IE i FF mogu da skinu svaki image sa sajta, bez obzira da li je u HTML ili CSS fajlu, Opera ne moze da skine image koji je na sajt umetnut preko CSS (osim onako kako si ti opisao). Verovatno je to namerno, da se ne bi krale slike sa sajtova.

A Opera ima nekoliko super opcija u odnosu na FF, na primer: da sacuva web stranicu kao single file (web archive), pa "paste and go" opcija, pa mouse gestures koji kod FF-a mora posebno da se instalira, pa ista prica sa "zoom page", search iz context menu-ja je skoro pa savrsen, pa u okviru Tools-Advanced ima super stvari: Developer Tools, Error Console itd.

Mada je kod FF bolje odradjen "find in page" jer ne moras ni da pozoves pretrazivanje sa CTRL+F, samo ukucas sta te interesuje i on odmah nadje na strani.
[ fLuXx @ 24.12.2008. 00:14 ] @
Citat:
Mada je kod FF bolje odradjen "find in page" jer ne moras ni da pozoves pretrazivanje sa CTRL+F, samo ukucas sta te interesuje i on odmah nadje na strani.

Ima i opera ovu opciju. Pritisni tacku (.) na numpad delu tastature, pa qcaj tekst koji hoces da trazis. Ovo inace cesto koristim. Moracu da probam tu alfu, ili cu cekati makar betu.
[ R A V E N @ 24.12.2008. 06:05 ] @
Ne donosi ova Opera ništa tako očito u korisničkom iskustvu.Ne možeš reći razliku između ove Opere i one stabilne samo koristeći je.Prošlo je doba uvrštavanja revolucionarnih opcija u preglednike,sada su to mali pozadinski detalji koji čine jedan preglednik boljim od drugog.
[ Stefan Jocic @ 24.12.2008. 15:40 ] @
Odusevljen sam cepa.Mnogo brze se startuje.Mada ipak je ovo Alpha,tek ce oni uveti novine!
[ Gashoo @ 24.12.2008. 18:22 ] @
jel nekako moze da se poveca broj polja u speeddial
[ bachi @ 25.12.2008. 09:23 ] @
http://my.opera.com/IceArdor/b...ow%20column%20increase%20opera
[ R A V E N @ 25.12.2008. 11:43 ] @
Citat:
fLuXx: Ima i opera ovu opciju. Pritisni tacku (.) na numpad delu tastature


Misliš zarez(,),jer kod mene nema tačke na tom mjestu.Problem s tim je što tekst uopšte nije editabilan i ne radi komanda Paste.

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 25.12.2008. u 12:54 GMT+1]



MG edit: obrisan off topic

[Ovu poruku je menjao Milan Gligorijevic dana 25.12.2008. u 13:12 GMT+1]
[ Piga Biva @ 25.12.2008. 22:25 ] @
Ali je barem "search as you type" za razliku od smaranja sa standardnim pretrazivanjem. Hvala fLuXx za trik.
[ Piga Biva @ 27.12.2008. 16:59 ] @
Juce sednem za racunar kod drugara koji ima neku stariju verziju Opere i, naravno, nije instalirao 10 alfa kad ono isti problem kao kod mene - kad se .html fajl otvara u Operi desnim klikom, Opera otvori dva tab-a.

Znaci problem nema veze sa instaliranjem 10 alfa, nego je to neki bug kod Opere generalno.
[ Stranger2 @ 03.01.2009. 11:34 ] @
Jeste li isproabli acid 3 test http://acid3.acidtests.org/ u Operi 10?

ne bih da isprobavam alpha verziju ali vi koji vec imate, ako nije problem da kliknete na taj link i procitate koju cirfu pokazuje. hvala


[ R A V E N @ 03.01.2009. 12:10 ] @
Piše na njihovom blogu da prolazi test.
[ bachi @ 03.01.2009. 13:30 ] @
Prolazi uspešno taj test.
[ Stranger2 @ 10.01.2009. 13:35 ] @
Citat:
Mogu slike iz CSS-a da se preuzmu i u IE7 i u FF bez instaliranja bilo cega. U IE je to opcija "Save Background As", a u FF "View Background Image" pa onda Save ...

nije bas da firefox moze svaku sliku da snimi. evo juce sam naletio na jedan sajt i mogao sam snimiti samo polovicu zaglavlja pomocu opcija iz menija.

slicno mi se pre desavalao kada snimim stranicu iz wikipedie sa firefoxom. kasnije kada otvorim to sto sam snimio stranica ima slike ali nema CSS, sve je rasporedjeno nepregledno i sa ruznim fontom. background koji dolazi iz CSS-a takodje ne bude snimljen sa save as...
nisam proveravao da li je drugacije sa najnovijom verzijom firefox-a.
[ zentriks @ 18.02.2009. 18:41 ] @
Jedno pitanje: da li u ovoj verziji moze da se podesi izgled slova kao na ie7 ili ce to moci kasnije? Pitaje je malo laicko... Inace zasad radi ekstra!!!
[ R A V E N @ 18.02.2009. 20:15 ] @
Je li misliš na ova blijeda slova kao na http://www.winehq.org/ ?

Opera ih prikaže OK,ali čini mi se da imaju neke stranice gdje su slova vizuelno umekšana na taj način,ali ih Opera prikaže crno-bijelo,za razliku od IE-a.
[ zentriks @ 20.02.2009. 15:33 ] @
Da mislim na ta umeksana slova ali opera ih ne prikazuje kao ie ili safari vec kao i sva druga. A bas izgleda ekstra. Kad bi moglo da se namesti....
[ Stranger2 @ 22.02.2009. 10:05 ] @
ma ne brini. takve sitnice su redovno na listama za priepreavke i popravljaju se u svakoj verziji pomalo... za par nmeseci poprave sve greske koje korisnici primete...
[ srdjanm3 @ 04.03.2009. 06:48 ] @
Da li moze mala pomoc oko sledeceg problema. Na ovoj stranici postoji text:http://www.afralisp.net/lispa/lisp19.htm i to se lepo vidi ako stisnete CTRL+A ...medjutim kad otvorim ovu stranicu u operi nema nista...Ako je otvorim u exploreru onda sve radi...To mi se desava sada u ovoj operi, a i u prosloj 9.63... Da li neko moze da mi pomogne sta da podesim da mi se vidi ova stranica?

Hvala unapred.

Pozdrav
[ R A V E N @ 04.03.2009. 07:25 ] @
Jedna od mogućnosti je da pišeš autoru za zahtjevom da kreira normalnu stranicu.
[ R A V E N @ 06.03.2009. 06:27 ] @
Pogledaj kako su fino napravljene Operine stranice sa programerskim člancima:

http://dev.opera.com/articles/...columns-templates/#sourceorder

I još prolaze validaciju...ma BOMBONICAAAAAAA !!!