[ popara85 @ 05.12.2008. 23:27 ] @
Pozdrav svima!
Imam jedno pitanje u vezi gore pomenutog switcha! Naime, poceo sad da ucim kako se vrsi njegova konfiguracija, pa sam zapeo na jednom mjestu-kako da konfigurisem da svaki port(ethernet interface) ima svoju adresu, tako da taj port moze da bude gateway za neku moju podmrezu, drugi za drugu itd... To me zanima jer pomocu ACL hocu da pokusam da postavim zabrane pojedinih protokola i saobracaja sa jedne podmreze na drugu!
Naime, ja znam da postavim vise Vlanova i da svaki vlan dodijelim nekom portu, ali se javlja problem jer samo 1 port moze biti aktivan... Kako da to sve sredim? Ima li ko......
[ markom @ 05.12.2008. 23:33 ] @
To ne može da se konfiguriše na tom sviču. Calatyst 2950 je čisto L2 uređaj, na kojem se IP adresa koristi samo sa upravljanje (management) samim uređaju.

Za takvu funkciju ti treba 3550/4560/3750/4500...
[ popara85 @ 06.12.2008. 16:14 ] @
Ok hvala na odgovoru, ali nije mi jasno sta je onda taj default gateway,jer svaka mreza u nasoj firmi ima svoj default gateway i sve mreze su preko svojih obicnih switchewa spojene na 2950, i moze se odpedjivati koja mreza moze da vidi koju mrezu itd..Ali mi nije jasno kako su onda ti portovi na 2950 konfigurisani, jer kad izvadim kabal od jedne mreze i stavim ga u drugi port, ona ne radi...?
[ acatheking @ 06.12.2008. 20:46 ] @
U mrezi sigurno imate neki ruter (L3 uredjaj) koji ima subinterfejse sa 802.1Q enkapsulacijom. Svaki od tih subinterfejsa je default gateway za odredjeni VLAN.
[ dhcp_max @ 04.09.2009. 15:56 ] @
Tacno tako sve sto dolazi kao l2 ide na router koji ima sub interfejse sa .1q encapsulacijom. Inace default gateway na tom switchu sluzi samo za to da bi mogao da mu pridjes na toj menadzment adresi preko recimo telneta ili web-a ukoliko je podignut http server. Ne moras da bodes konzolni kabal kad trebas nesto da menjas u konfiguraciji.