[ Anciger @ 07.12.2008. 09:30 ] @
ne znam ni odakle bi poceo.

. . . radimo koprodukciju knjige (enciklopedije), izdavac je iz inostranstva (Spanija) i sve sto nam je potebno za rad dobili na dvd-u.
problem je naime sledeci: mnogi od fajlova nisu predpoznatljivi na Windows XP operativno ili ja mozda nema adekvatan softwer, kao i sami fontovi sto me jako cudi. Malo sam operisao po internetu i pronasao teks koji kaze "da fajlove koje smo dobili jedino mogu da se otvore u FreeHadu 9" sto sam proverio i tacno je. Ja sam pribavio program, doduse FreeHand MX v11.0.2 ali on i dalje ne moze da otvori sve fajlove, tacnije otvorio je samo kompletnu koricu knjige.

mene sad zanima: da li su to mozda fajlovi koji su za Mac operativni sistem, da li postoji program-emulator koji moze da izvrsi prebacivanje fajlova iz Mac u Win fajlove?
i zanima me da li i strogo mora da se izvrsi priprema u FreeHadu 9, jer on je sad u ovom momentu prava retkost i jako tesko se nalazi, a i vec i imam FreeHand MX v11.0.2?

Hvala unapred i nadam se da sam uspeo koliko-toliko da obajasnim u cemu je problem.



[ skemamen @ 07.12.2008. 11:14 ] @
Fontovi koji se u Windows OS prikazuju kao da imaju 0 Mb, su fontovi za MAC OS, po tome ces zakljuciti da li su fajlovi radjeni za MAC ili je u pitanju verzija FreeHanda... Sto se tice nekog emulatora, ne verujem da se fajlovi za MAC mogu prebacivati na Windows OS... Ali aj' da cujemo jos nekog... mozda negde gresim...
[ Anciger @ 07.12.2008. 11:25 ] @
Hvala.

na dobrom putu smo. Kao sto si rekao fontovi mi se u Windows OS prikazuju kao da imaju 0 Mb, sto ce reci da je to za Macintos.
E sad samo da vidim jos da li postoji neki nacin prebacivanja na win. i resen je problem.

Hvala ti puno!
[ Skandy @ 07.12.2008. 11:32 ] @
Pojedini falovi mogu biti prebaceni, ali samo na Mac-u. Mogli bi reicmo da se exportuju u PDF i da se snime za PC i kao takvi da se otvore u nekom og grafickih programa na PC-u. Naravno uvek postoje izuzetci, ali sada znas odakle krenuti. Treba da pronadjes nekoga ko koristi Mac i da ga zamolis da otvori i pogleda fajlove.
[ milan1233 @ 07.12.2008. 11:51 ] @
Evo ti link za skidanje FreeHand-a 9:

http://www.pcworld.com/downloa...age,1-c,tools/description.html
[ Anciger @ 07.12.2008. 11:57 ] @
Milane puno ti hvala.

pomogli ste mi puno,
siguran sam da cu se sad lako snaci


Hvala svima!