[ stdlib.h @ 17.11.2003. 13:29 ] @
Drugari,

Treba mi pomoc oko pravilnog zahteva za isplatu iz Amerike (USD) SWIFTom (Scriptlance) – evo sta se od mene trazi da popunim:

Account Holder's Name:

Bank Name:

Bank Street Address:

Bank City:

Bank State/Province:

Bank Country:

Bank Zip/Postal Code:

Bank Account Number:

Bank Routing/Swift Code:

Bank Account Type:

Additional Information:


A evo sta mi je dala cica iz Raiffeisen-a:


56A:lntermediary bank:

:AEIBUS33
AMERICAN EXPRESS BANK LTD
NEW YORK
ROUTING NO.0159 OF AEIBUS33
ABA 124071889

57A:Account with institution:

:/745588
(ovo sam namerno zakvavio) :)
RZBJYUBG
RAIFFEISENBANK AD
RESAVSKA 22
BEOGRAD

59:Beneficiary costomer:

JANKOVIC MARKO

60:Acc.No:

17140556872


E sad, problem je sto ja pojma nemam kako to ispravno da popunim, neka moja logika je ovo:


Account Holder's Name:
JANKOVIC MARKO

Bank Name:
RAIFFEISENBANK AD

Bank Street Address:
RESAVSKA 22

Bank City:
BEOGRAD

Bank State/Province:
Serbia

Bank Country:
Serbia and Montenegro

Bank Zip/Postal Code:
11000

Bank Account Number:
17140556872

Bank Routing/Swift Code:
RZBJYUBG

Bank Account Type:
Personal checking
(i za ovo nisam siguran, ima i kombinacija Personal savings - devizni racun po vidjenju je sta od ova dva?)

Additional Information:
lntermediary bank:

:AEIBUS33
AMERICAN EXPRESS BANK LTD
NEW YORK
ROUTING NO.0159 OF AEIBUS33
ABA 124071889


E sad, najvise me buni ovo Bank Routing/Swift Code – RZBJYUBG jeste swift kod rajfajzena, ali ne znam sta je ovo :/745588 i gde to da smestim. Ovo mi je prvi put u zivotu da koristim wire transfer i malo sam se pogubio medj' ovom silnim kodovima, a kapiram da je bitno da ispravno popunim formular da bih dobio kes na svoj racun. Ako bi neko bio ljubazan da mi objasni kako valjano da popunim formular, bio bih mu neizmerno zahvalan

Hvala,
Marko
[ Gojko Vujovic @ 17.11.2003. 14:13 ] @
Jednom sam i ja zatražio da mi se objasni značenje toga što piše iznad "RZBJYUBG", i gospođica je počela neku priču iz koje nisam ništa mogao da shvatim - da bi na kraju odustala i obrisala taj red, i dala mi instrukcije za uplatu BEZ te linije! Kaže, da se ne zbuni onaj kome šaljem instrukcije.

Izašao sam napolje i znao sam još manje nego ranije.
[ -zombie- @ 17.11.2003. 14:34 ] @
to je broj računa TVOJE banke kod te POSREDNIČKE banke.

znači, ni jedna američka banka ne posluje direktno sa raiffeisen bankom iz beograda, nego RFZ banka ima račun kod te american express banke, pa sve uplate za tebe idu na račun RFZ banke u toj američkoj banci (a posle do tebe)

[ stdlib.h @ 17.11.2003. 18:44 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:
Jednom sam i ja zatražio da mi se objasni značenje toga što piše iznad "RZBJYUBG", i gospođica je počela neku priču iz koje nisam ništa mogao da shvatim - da bi na kraju odustala i obrisala taj red, i dala mi instrukcije za uplatu BEZ te linije! Kaže, da se ne zbuni onaj kome šaljem instrukcije.

Izašao sam napolje i znao sam još manje nego ranije.


Tnx, ali reci mi, molim te, najvazniju stvar - jel' prosao transfer sa takvim, nazovi krnjim instrukcijama? :)
[ stdlib.h @ 17.11.2003. 18:54 ] @
Citat:
-zombie-:
to je broj računa TVOJE banke kod te POSREDNIČKE banke.

znači, ni jedna američka banka ne posluje direktno sa raiffeisen bankom iz beograda, nego RFZ banka ima račun kod te american express banke, pa sve uplate za tebe idu na račun RFZ banke u toj američkoj banci (a posle do tebe)



Hvala i tebi takođe, hoćeš biti ljubazan da pogledaš 'moju logiku' :) i da mi kažeš gde bi ti ubacio taj broj računa banke? Možda u Bank Account Number ali ne znam da li se to polje odnosi na moj račun u banci ili na račun banke u posredničkoj banci (ili banki, malo sam bančio sinoć) :) - u svakom slučaju, ako je ovo što ti kažeš tačno, pošto se taj kod odnosi na korespondentsku banku, možda da ga ubacim u Additional info gde enivej 'guram' info o intermediate bank?
[ -zombie- @ 17.11.2003. 22:56 ] @
veruj mi da ne znam. nikada nisam popunjavao te forme sa ovim podacima za swift. ja sam samo slao podatke "živim ljudima" koji su vršili uplate ;)

ali ako bih trebao da pogađam, i ja bi verovatno stavio pod te "dodatne informacije", ali ti ipak preporučujem da dodatno ispitaš podršku na tom sajtu pre nego popuniš...
[ Gojko Vujovic @ 18.11.2003. 01:08 ] @
Nisam ga nikad ni iskoristio. :(

Odlučili smo se za Western Union, slanje je izašlo jeftinije nego sa ovim posredničkim bankama, iako kažu da je swift transfer prilično jeftin, dok to dođe u Srbiju, ne bude baš tako.
[ djoca! @ 18.11.2003. 09:00 ] @
Moram da kazem da je SWIFT definitivno jeftiniji. Ja imam racun kod Credy banke i provizija je 1% sto je mnogo manje od WU. Oni rade preko neke ljubljanske banke. Karici su pre radili preko neke kiparske. Otprilike je fora da oni kod te banke imaju racun sa podracunima za svakog svog klijenta (ako sam ja dobro shvatio) i kad tu legnu pare, oni to prebace na racun u domacoj banci. Najgore je sto obicno u svakoj banci imas po jednog ili dva coveka koji se makar malo razumeju u to. Novac stize za maksimum 5 dana od uplate, dok je kod WU tu u toku dana, teoretski odmah, ali je zato skuplji.
Sto se tice popunjavanja, nisam siguran da mogu da ti pomognem. Jedini moj savet ti je, posto niko ne ume da ti objasni kako to da popunis, mozda je dobra ideja da probas da ih kontaktiras mailom i da im posaljes instrukcije u mailu, pa da oni sami vide kako to da popune. Ja uvek tako radim i nisam imao problema do sada.
[ stdlib.h @ 18.11.2003. 12:44 ] @
pisao sam im ja mailove, nije da nisam, ali je odgovor "pitajte svoju banku" :) medjutim, ja u svoju banku nemam poverenja :P salim se naravno, medjutim, ja pitam prvo vas drugare sa ESa iz prostog razloga sto sam siguran da ovde ima ljudi upucenih u tu tematiku + eventualno ima onih koji su vec koristili SWIFT (mozda cak i za isplatu sa istog servisa) i u koje imam vise poverenja nego u neku sluzbenicu u rajfajzenu koja ce i mene, kao jadnog Gojka, da zbuni sa svojim objasnjenjima... :)

@djoka!: pazi, Rajfajzen ti za wire uzme 0.5% provizije na USD + troskovi koje moram da platim i korespondentskoj (+$25) i maticnoj (valjda +$25, nisam siguran za ovo) banci iz koje se salje kes. suma sumarum, mislim da bi me WU izasao em jeftinije em bi mi kes stigao ODMAH, ali jebiga kad ga SL ne podrzava.

@-zombie-: poslao sam im jos jedan mail u vezi sa tim brojem; zivim ljudima, a? onda je moj problem sitnica, zamisli da si meni (ti ili bilo ko drugi) poslao te instrukcije, pa, kad bih JA morao da ih pravilno desifrujem da bih tebi poslao kes kako treba, to bi me tek ubilo :)

Zasto je bre ovo toliko komplikovano? :) Ima da umrem od gladi dok mi taj kes stigne :)
[ -zombie- @ 18.11.2003. 13:43 ] @
ma mislio sam "živim ljudima" u najprostijoj mogućoj kombinaciji. ni ja ni oni nismo ništa tumačili te brojeve i šifre. ja sam od banke dobio uputstvo (odštampano na jednom A4 listu papira), ja to lepo skenirao (da slučajno ne pogrešim ;), poslao mailom, oni to lepo odštampali i odneli u banku (i uplatili). mi smo samo preneli informaciju, nikakvo tumačenje :-P


Citat:
djoca!:
Moram da kazem da je SWIFT definitivno jeftiniji. Ja imam racun kod Credy banke i provizija je 1% sto je mnogo manje od WU.


to je provizija samo samo sa tvoje strane, ali sa druge strane (onog ko uplaćuje) takođe postoji provizija koja je (obično) veća od 1%. tj, ima neki fixni deo (zavisi od banke, reda oko $20) i plus procenat.

i na kraju, swift (obično) ispadne jeftinije, ali je (obično) veće cimanje, i (obično) sporije stigne.

(obično) :-P