[ koska @ 10.12.2008. 00:58 ] @
Mucim se ovih dana sa novim Photoshopom... Ne znam sta im je trebalo da menjaju shortcutove koji su tu od pocetka.

Najvise muke mi je zadalo kretanje po kanalima koje nije vise ctrl+~,1,2,3,4 vec pomereno za 2 tastera desno, tj. ctrl+2,3,4,5,6... sto je najgore ne moze da se remapira u PS-u

Nasao sam zvanicno resenje za to (MAC/WIN) na adresi
http://blogs.adobe.com/jnack/files/Use_Old_Shortcuts.zip

Ali i dalje mi recimo za rotaciju ne radi alt+i,e ili za feather alt+ctrl+d
BTW feather je izbacen u novoj verziji... sad sve ide preko onog "komplikovanog" Refine Edges.

Dalje, poprilicno me nervira ovaj novi sistem sa prozorima... Kako koji dokument otvorim, on se prikazuje kao maximized, a cesto mi se desava da moram da radim sa vise fajlova istovremeno i da izmedju njih prevlacim layere... Onda moram Windows -> Arrange -> Float All in Windows


I da... na masini od 1GB RAM-a redovno puca PS... :)


Da li sam samo ja nezadovoljan novim PS-om ili vas ima jos?
[ Skandy @ 10.12.2008. 09:07 ] @
Nisam jos stigao da budem nezadovoljan, jos uvek sam na predhodnoj verziji .
Citat:
poprilicno me nervira ovaj novi sistem sa prozorima... Kako koji dokument otvorim, on se prikazuje kao maximized, a cesto mi se desava da moram da radim sa vise fajlova istovremeno i da izmedju njih prevlacim layere... Onda moram Windows -> Arrange -> Float All in Windows
^ Radi li taster "F" za promenu prikaza?

Nije mi jasno zbog cega su menjali raspored shortcut-a, kada iole ozbiljni korisnici rade iskljucivo koristeci se tastaturom. Te komande, vremenom, postanu sastavni deo motorike i ne razmisljas prilikom upotrebe istih. Aktiviranje pojedinih komandi iz menija vise ne znam napamet, trebao bih da ih trazim. Da li je to pokusaj Adobe-a da nas natera da uvek koristimo poslednju verziju, kako ne bismo dosli u situaciju da "neznamo" da je koristimo?
[ koska @ 13.12.2008. 02:27 ] @
F radi... ali recimo R ne radi... tj za blur/sharpen/smudge tool vise nema precice...

na stranu to sto sam blur tool dosta koristio (omeksavanje ivica maske, na primer), ali tu mi je napravljena isto jedna velika nelogicnost... Sada je na poziciji R nova opcija Rotate View Tool koja sluzi za rotaciju canvasa, a na istom tom dugmetu se nalazi i hand tool koji je zadrzao H... mogli su jednostavno kao i za sve ostalo da stave smenu sa shift + shortcut...

Inace, kod mene nece da radi ni jedna od tih novih 'naprednih' opcija... sve traze OpenGL... :(

[ koska @ 15.12.2008. 23:24 ] @
E da... pronasao sam feather...

select -> modify -> feather

ili shift + f6 :)
[ Skandy @ 15.12.2008. 23:55 ] @
Evo ovde kompletne liste sa shortcutima:
[ Skandy @ 23.12.2008. 13:36 ] @
Prevlacenje lejera izmedju fajlova mozes raditi tako sto ces ih prevlaciti iz fajla, ali ne i iz palete sa lejerima. Prevuces zeljeni lejer do kartice (taba) drugog fajla, sacekas 2 sekunde da se pojavi njegov prikaz i pustis ga.
Verovatno znas, ali da pomenem, sa Shift-om ce biti pozicioniran na isto mesto, kao na predhodnom fajlu.
[ Skandy @ 23.12.2008. 14:14 ] @
Evo jedan video tutorial o tabovima: http://www.youtube.com/watch?v=ZEWsMr0IywQ
I jos nesto od mene, a sto nije obuhvaceno tutorialom. Kada otvoris vise fajlova istovremeno, kao sto vec znamo, oni ce biti prikazani kao "Consolidate". Ako zelis samo jedan od fajlova da bude izdvojen i prikazan kao "Float i Windows", jednostavno klikni na tab fajla i prevuci ga u mali, prazan prostor ispod palete sa alatima.
Sve u svemu, meni ovo sa tabovima ne deluje tako lose, samo treba malo vremena za privikavanje.
[ koska @ 23.12.2008. 16:16 ] @
Znam za to... ali mi opet nekako ne deluje komotno... kapiram da je sve samo do privikavanja... ali ipak se jos neko vreme vracam na CS3 dok ne budem imao vise vremena za menjanje navika...
[ koska @ 14.04.2009. 08:45 ] @
ceka me reinstalacija sistema uskoro, a samim tim i instaliranje CS3/CS4 paketa....

zanima me samo koliko je ljudi do sad preslo na CS4 i da li se vredi privikavati na ove nove precice i novi interfejs?
...ili ipak da ostanem na proverenoj kombinaciji?
[ Skandy @ 14.04.2009. 09:06 ] @
Presao na CS4 ( ne svojom voljom). Sta znam, postoje sitnice koje su dodate, a mogu biti korisne, ali opet nista bez cega se ne moze. Na primer Illustartor sada moze da pravi visestranicni dokument, Photoshop ima neke napredne resize opcije zgodne kod neproporcionalnih umanjenja ili uvecanja. Na shortcute se vremenom navikne, u mom slucaju posle dve nedelje kompletno sam se adaptirao, mozda i brze na stvari koje se cesce koriste.
Cinjenica je da nove verzije ne donose nista sto je vredno novca koji se za njih daje i vremena koje oduzimaju oko reinstalacije, ali donose neke alatke u razvoju, koje ce mozda u nekim narednim verzijama biti naprednije, pa nije lose upoznati ih.