[ chatmfnick @ 10.12.2008. 12:01 ] @
Kao sto sam i postavio u temi - zanima me dali je moguce proci obuku (kurs, odnosno dobiti certifikat) kao neko ko nema velikog iskustva (skoro nikakvog) niti univerzitetske diplome, i kao neko ko na ovaj nacin zeli samo da nadje solidan posao u OVOJ zemlji? Pod solidnim poslom podrazumevam platu (a sta bi drugo) koja ne bi bila ispod 250-300 jevreja i mogucnost zaposlenja (da ne bi bilo bacanje para u vodu i sedenja na birou). Nemam neke ambicije za neke super placene poslove i titule.....
Procitao sam gotovo sve forume na ovu temu i svi se zavrse na raspravi - bolje zavrsi fakultet. Ne zelim da se i ova tema tako zavrsi, JER NEMAM TAKVU AMBICIJU, pa bih molio da se ta tema preskoci.
Zanima me samo dali iko ima ikakve informacije o mogucnostima sa MCSA u ovoj zemlji? Bilo kakve.
[ jorganwd @ 10.12.2008. 12:52 ] @
Ovo je tvoj prvi post ovdje. Mislim da si vec odlucio sta hoces da uradis, a ovdje trazis da ti se aminuje da se moze i bez fakulteta. U istom podforumu za CCIE mozes spoznati ljude bez faxa koji dobro zaradjuju i koji su uspjeli u zivotu sa sertifikatom i to je OK.

Ako si dovoljno ambiciozan, mozes i studirati i polagati sertifikate i raditi, sve zavisi koliko energije imas i koliko si spreman da podneses pritisak. Sto se sertifikata tice, svidja mi se jedna recenica sa Microsoft postera "More than your resume can say". Dakle, tvoj sertifikat naveden u rezimeu ce reci da si sposoban da poznajes odredjenu oblast. Ako si definitivno odlucio bez faxa da ganjas karijeru, procitaj na forumu i gdje se mozes zaposliti bez diplome, nemoj da se kajes poslije. Ako si odlucio ganjati sertifikate, nemoj da stajes na MCSA, vec idi dalje. VMware je dzabe pa cepaj sam laboratorije.
[ Miroslav Jeftić @ 10.12.2008. 13:06 ] @
Moguće je sve to bez velikog iskustva završiti i naći posao, ali nema garancija. Isto važi za fakultet - neki se zaposle odmah posle faksa, neki provedu godine na birou i to je već individualno, kako se ko snađe. Sertifikat je ok kao polazna osnova, ali dalje je na tebi - koliko si zapravo naučio učeći i spremajući se za sertifikat, koliko si raspoložen dalje da učiš, koliko ćeš se dobro predstaviti potencijalnom poslodavcu, itd
[ agardasevic @ 10.12.2008. 13:29 ] @

Sanse su svakakve, tako da ti se moze desiti da sa MCSA nadjes i solidan posao, a i da dugo cekas i nadjes nesto bez veze. To ipak pomalo zavisi i od tebe, ne samo od papira. Sertifikat nikako nije bacen novac, i sigurno ce ti u buducnosti valjati. Mozes i dobiti sertifikat, pa tek onda upisati fax ili razne druge kombinacije. A za posao ti niko ne garantuje... Posebno ne na forumu...:) Mada ima jedna dobra recenica iz prethodnih postova... Ako si spreman da ucis za sertifikat, nije bas da si skroz neambiciozan.
[ chatmfnick @ 10.12.2008. 13:37 ] @
OK - prilicno realni odgovori. Ovako nesto sam i ocekivao. A sad, ono sto mene najvise interesuje - konkretni primeri. Ima li iko podataka o tome koliko je ovo trazen posao i koliko je placen (naravno, kod nas)? To je sustina moje teme - mogucnosti.
Citavsi forume naisao sam na dosta negativnih stavova o ovim sertifikatima - u smislu `sta ce ti to` ili `bolje radi, pa onda idi na kurs`.
Potpuno je razumljivo da se covek mora usavrsavati u toku svoga rada i teziti tome da ide u korak sa tehnologijom - narocito kod poslova koji su direktno povezani sa njom. Trazim od citalaca ove teme da se stavi u realnu Srbiju, gde je gomila ljudi besposlena jer - ili nije adekvatno osposobljena za `trazene` poslove ili jednostavno nema nikakav izbor. Da budem iskren cena kursa za MCSA za mene je gomila para, odricanja i ulaganja u sebe. Pitanje bih trebao da preformulisem: dali se na MCSA sertifikat moze racunati kao na `odskocnu` dasku u gradjenju karijere (karijere u smislu konacno sam i ja dobio solidan posao i nastojacu svim sredstvima da ga zadrzim :D)?
[ Miroslav Jeftić @ 10.12.2008. 13:41 ] @
Može naravno, ali kao što je već rečeno, nema garancija. Uzgred, ne mora toliko baš da košta; tj. ne moraš ići na kurs već se možeš sâm spremati i samo izlaziti na ispite. Ne znam koliko je sada, ali do skoro je izlazak na ispit bio 50$ (ako plaćaš preko neta) i treba ti 4 ispita do sertifikata.
[ chatmfnick @ 10.12.2008. 14:44 ] @
Da procitao sam to negde. Ali zar kurs ne sadrzi i neku vrstu prakse? Ako sadrzi mislim da je onda nezamenljivo iskustvo pohadjati je. Nije isto citati iz knjiga i primenjivati. Zar ne?
Naravno da nista nije garantovano - kao ni za bilo koji fakultet. Znam ljude koji su zavrsili ETF i cekaju 10 god na posao. Meni je to ili nesposobnost ili nezainteresovanost,... no dobro. Nije vredno ni pomena. I sam sam pohadjao jedan fax (masinac), ali nemam vise ni finansija (ne zivim u BG-u), ni zelje, ni volje, a ponajmanje interesovanja za taj fax - posebno zbog prebacivanja na Bolonjski sistem i samovolje, bahanalija i nedodirljivosti skoro svih profesora. Zanimljivo je kako se kod nas reforma visokoskolskih ustanova dozivljava samo kao naplacivanje po svetskom cenovniku, a pri tom se i dalje uce potpuno neupotrebljive stvari za moderni inzenjering i to na nivou mikrofinesa. Mislim, izadjes sa faxa kao tele koje je, jedino upotrebljivo sto je moglo da nauci na faxu visa matematika (doduse na nivou politbiroovskog komunistickog obrazovanja).
Rekao sam da necu o faxu. Ne interesuje me vise unistavanje sopstvenog zivota zarad neke titule koja ne sluzi nicemu, niti ima prakticnu primenu, niti bilo sta sa njom dokazujem ni sebi, niti drugima.
Hvala svima koji su se ukljucili u ovu pricu i voleo bih da cujem jos nekoga ko ima iskustva kao zaposlen sa MCSA.
Gde radite? Kakva vam je plata? Radno vreme?
[ Miroslav Jeftić @ 10.12.2008. 20:15 ] @
Citat:
chatmfnick: Da procitao sam to negde. Ali zar kurs ne sadrzi i neku vrstu prakse? Ako sadrzi mislim da je onda nezamenljivo iskustvo pohadjati je. Nije isto citati iz knjiga i primenjivati. Zar ne?


Tu praksu možeš da imaš i bez kursa (vežbanje na virtuelnim mašinama), potrebna ti je samo ok konfiguracija sa bar 2GB rama, što u današnje vreme i nije neki problem. Naravno, prisustvo iskusnog predavača (mada i predavača ima svakakvih) na kursu znači mnogo, ali dobro proceni da li to vredi toliko koliko ćeš platiti kurs.
[ jorganwd @ 10.12.2008. 21:48 ] @
Da si studirao, lagano bi sam spremio MCSA. Ne kazem da su oni sto su studenti ili svrsenici nekog fakulteta pametniji, ali znaju kako da uce sami, da nadju pravu literaturu itd. Naravno da je kurs sam po sebi super stvar, ali ako nadjes kvalitetnog predavaca sto je kod nas kao da igras kladionicu, ako te zapadne - zapadne. Preporucio bih ti iskreno, skini video tutorijale, neku finu knjigu, par CD-ova Windows-a kojeg spremas, VMware Server na solidnoj masini, cepas koliko mozes i to je to. Mozes bolje spremiti nego da si bio na kursu.

E sad, posao sa MCSA moze biti ovakav i onakav. Radno vrijeme jednog administratora, bilo kakvog, je vrlo fleksibilno. Dakle radis standardno 8-16, s tim da moras biti on-call 24h. Posao MCSA kolega je prilicno "prljav", vjerovatno sto je nizi od MCSE (a pogotovo kad nemas fax), onda te svi gaze, sudeci po MCSA sertifikovanim kolegama i poznanicima. Cimaj, zovi, trci...

Plata? Zavisi. Sertifikat, kao sto sam rekao prije, nije ogledalo znanja. Sertifikat ti je ulaznica za razgovor, a poslije je na tebi odnosno onoliko koliko znas, a s tim ce ti i plata biti tolika. Kao sto rece markom, u nekoj drugoj temi, i ja poznajem covjeka koji bi mogao lagano polagati CCIE, nema ni jedan sertifikat i naravno rastura se od para...
[ farko_pp @ 22.12.2008. 01:50 ] @
Zdravo,
Slucajno sam naleteo na ovaj konkurs, pa ako ima neko zainteresovan neka im se javi.
http://www.emotion.co.yu/konkursadmin.html


Emotion Production raspisuje konkurs za Sistem Administratora

Potreban nam je kandidat koji ima iskustvo u radu sa:

Microsoft Server 2003/2008
Microsoft Exchange Server
Microsoft Office
Instalacija i održavanje LAN/WAN mreža
Pružanje podrške korisnicima
Prednost: posedovanje MCSA, MCSE ili CISCO sertifikata, kao i sposobnost za rad u timu.

Najbitniji kriterijumi:

minimalno iskustvo 2 godine
posedovanje vozačke dozvole B kategorije
odslužen vojni rok
Ako si se prepoznao CV pošalji na [email protected]


[ ljubodrag_t @ 19.02.2009. 14:59 ] @
Može se naći posao i bez sertifikata i bez fakulteta. Bar je to moj slučaj. Čak sam ga prilično brzo našao. Mada, istini za volju, imao sam tada (maj 2008.) tri položena testa za MCSA. Najvažnije je bilo da sam na ispitivanju pokazao da poznajem osnovne i naprednije pojmove iz materije i da mi je tadašnji šef pružio priliku, koju sam opravdao. Kasnije, on me je i preporučio za posao u firmi u kojoj i danas radim kao sistem administrator. Sada sam MCSA i nastavljam da učim...
Da napomenem i to da sam na kurs za sticanje sertifikata krenuo sa vrlo skromnim iskustvom i poznavanjem računara, da sam ga pohadjao uporedo radeći naporan fizčki posao i da sam nakon 10 meseci od polaska na kurs imao tri položena ispita i da sam našao svoj prvi posao kao admin, sa mnogo boljim uslovima i perspektivom od prethodnog posla.
Moj slučaj verovatno nije reprezentativan, ali ako se može uklopiti kao odgovor na temu, eto.
[ IceThunder @ 20.02.2009. 20:50 ] @
Manje vise sve ti je vec pojasnjeno,samo moras da skapiras da samim tim kad steknes sertifikat ti neznaci nista jer nece niko pasti na dupe i odmah ti ponuditi gomilu para,poslodavcu je bitno da ti njemu umes da zavrsis posao za koji te je unajmio da obavljas a to da li imas 3 fakulteta i 20 sertifikata neznaci nista ako si i dalje nestrucan u poslu,sertifikat ti je samo jedan korak napred u razgovoru a da li ces ti da taj korak iskoristis to je na tebi,znam ljude koji nemaju ni sertifikate ni fakultete ali u tome sto rade su vise nego experti,znaci zagrej stolicu i cepaj,literature imas koliko hoces po net-u takodje i predavanja pa cepaj i trudi se da to sto spremas za ispit ti ostane i posle njega,ucenje se nezavrsava sa polozenim ispitom
[ darecdjo @ 21.02.2009. 13:18 ] @
Citat:
IceThunder: Manje vise sve ti je vec pojasnjeno,samo moras da skapiras da samim tim kad steknes sertifikat ti neznaci nista jer nece niko pasti na dupe i odmah ti ponuditi gomilu para,poslodavcu je bitno da ti njemu umes da zavrsis posao za koji te je unajmio da obavljas a to da li imas 3 fakulteta i 20 sertifikata neznaci nista ako si i dalje nestrucan u poslu,sertifikat ti je samo jedan korak napred u razgovoru a da li ces ti da taj korak iskoristis to je na tebi,znam ljude koji nemaju ni sertifikate ni fakultete ali u tome sto rade su vise nego experti,znaci zagrej stolicu i cepaj,literature imas koliko hoces po net-u takodje i predavanja pa cepaj i trudi se da to sto spremas za ispit ti ostane i posle njega,ucenje se nezavrsava sa polozenim ispitom


Veoma lepo receno
[ Sapphire @ 21.02.2009. 15:12 ] @
Citat:
chatmfnick:I sam sam pohadjao jedan fax (masinac), ali nemam vise ni finansija (ne zivim u BG-u), ni zelje, ni volje, a ponajmanje interesovanja za taj fax - posebno zbog prebacivanja na Bolonjski sistem i samovolje, bahanalija i nedodirljivosti skoro svih profesora. Zanimljivo je kako se kod nas reforma visokoskolskih ustanova dozivljava samo kao naplacivanje po svetskom cenovniku, a pri tom se i dalje uce potpuno neupotrebljive stvari za moderni inzenjering i to na nivou mikrofinesa. Mislim, izadjes sa faxa kao tele koje je, jedino upotrebljivo sto je moglo da nauci na faxu visa matematika (doduse na nivou politbiroovskog komunistickog obrazovanja).
Rekao sam da necu o faxu. Ne interesuje me vise unistavanje sopstvenog zivota zarad neke titule koja ne sluzi nicemu, niti ima prakticnu primenu, niti bilo sta sa njom dokazujem ni sebi, niti drugima.


Znam da ce ovo zvucati malo offtopic, ali ne mogu da se ne osvrnem na ovo ovdje... Gledaj, u pravu si sto se tice svega sto si nabrojao. Vjeruj mi, ima nas dosta sto ti mogu potvrditi to sto si napisao, te dodati jos milion dodatnih kritika na temu fakulteta. Ja sam treca (zavrsna) godina bolonje na jednom elektro fakultetu - smjer informatika - i znanje koje bi ponio samo sa fakulteta je ravno nuli. Evo iz perspektive jednog wannabe programere (mene :) ). Iz godine u godinu smo svi zatupljivani predmetima kao sto su elektronike, elektrotehnike, mehanike i fizike materijala; a sto se tice samog programiranja:
- 1. godina: uvod u racunarske tehnike predavao covjek koji je tvrdio da je najveci RAM modul od 32MB. Uvod u programiranje u c++-u na smijesnom nivou - najtezi zadatak je bio "ispisi niz na ekran", povrsno presli pointere. 95% ljudi ni danas nije skontalo sta su funkcije, kamoli sta drugo. Sto se tice predavanja iz istog predmeta, naucili smo da je postojao i C+ jezik, dugo u upotrebi :-)
- 2. godina: iz predmeta stvarno smijesno nazvan Algoritmi i Strukture podataka radili smo proceduralnu vrstu vezane liste (bolje da nikome ne pokazujem kod), bubblesort i quicksort. Nikad nismo ni spomenuli O-notaciju, stabla, hash-tabele, grafove, ostalo da ne pricam. Na drugoj godini smo poceli raditi i u Javi (na pocetku upoznavanje OOP-a, malo visenitno prog., kasnije sa Swing-om) - ovaj dio bi se zapravo mogao opisati i kao najkorisniji, jer smo dosta radili u sklopu komunikacije sa MySQL bazom, zajedno sa trecim "vaznim" predmetom na II godini - baze podataka.
Bilo je malo spomena i o .NET-u (c#), ali nista znacajno. Rezultat druge godine: znanje osnovne normalizacije jako jednostavnih sistema, osnovnih SELECT, UPDATE i INSERT upita (nista group by, i ostalo - zaboravite na vjezbe toga), znanje upotrebe osnovnih GUI Swing komponenti tipa (osnovne kontrole koje bi sluzile za neku razmjenu podataka sa bazom) i ... to je to. Iz baza podataka smo prepisali primjer MySQL triggera bez objasnjenja sa table (nasa grupa vjezbi), dok druga grupa nije vidjela ni to. Stored procedure - nista, da ne duljim - hrpa jako korisnih stvari nista.
- 3. godina: e sad ide najbolji dio -- od programiranja (barem onoga u pravome smislu rijeci) nema vise nista :))) Imamo predmet zvan napredno programiranje iz kojeg se radi Matlab ??! huh, wtf? Vec vidim hrpu ljudi koji ovo citaju i kazu - Matlab je jako koristan, vazan alat za sve vrste inzinjera - ali stvarno sad - da su ga stavili u neki predmet zvan obrada signala ili nesto slicno, haj ne bi mozda nista ni rekao. Samo bi volio znati koliko se ljudi bavi simulacijama u Matlab-u u zivotu, a koliko postoji programera koji se hrane od pravljenja aplikacija. S obzirom na nikakav nivo znanja nakon II godine, po meni najgora odluka je bila "ugledati" se na vece fakultete i staviti nesto sto se tamo proucava kao neko "bonus" znanje...

Sto se tice tvoje oblasni u koju se upustas - same mreze - spomeni u toku cijelog studija nije bilo ni rijeci. Znanjem sa fakulteta, ne bi znao upariti ni 2 racunara, a jos manje bi znao o administraciji istih. Glavno je da je bilo prostora za 2 elektrotehnike, 2 elektronike, 2 impulsne i digitalne elektronike, telekomunikacije, automatike, fizike materijala, statike, otpornosti materijala i matematike.
Razlozi zasto je ovakvo stanje bilo u svemu, definitivno nije za ove teme, uglavnom mogu reci da sve u svemu problem nije bio u samim asistentima koji su drzali gradivo vezano za programiranje (i od kojih se sve naucilo - predavacima ni traga ni glasa).
I evo, uskoro zavrsavam fakultet, problemi se nastavljaju, ne znamo ni koje cemo zvanje imati prema Bol. procesu (nista od dipl.ing) itd.. Na jacem fakultetu od mog je prosle godine zavrsila generacija, i niko ih nije htio zaposliti na osnovi diplome (cast izuzecima) jer su smatrani jako inferiornim u odnosu na dipl.ing titule starog sistema.

Moja prica na ovo sve izgleda ovako: programiranjem sam se bavio jos od srednje skole, sa racunarima jos i ranije. Uvijek me sve oko toga zanimalo (znaci, prva stvar je da nista ne pokusavas ako nemas afiniteta prema necemu, i ako to ne volis). Do fakulteta samo imao osnovno znanje c++ potrebno za rjesavanje raznih problema sa takmicenja, te neko osnovno znanje HTML-a, PHP-a i MySQL-a (kreiranje guestbooka i ostalih slicnih "skriptica"). Kad sam na prvoj godini vidjeo kako to sve izgleda, i kojim tokom tece studij, poceo sam uzimati stvar u svoje ruke. C++ znanje sam nagurao na nivo generickog programiranja sa template-ima, naucio sam OOP, te na ljeto nakon I godine nabavio knjigu o Algoritmima i strukturama podataka - znanje o stablima, grafovima, i nekim naprednijim algoritmima mi za istinu nikad "nije zatrebalo" (sve to postoji vec uradjeno u milion biblioteka koda), ali nacin razmisljanja iz toga izvucen je neprocjenjiv za nekog programera. Dok se na drugoj godini radila Java, ja sam kuci ucio c# i .NET - praveci WinForms aplikacije svakakve namjene, custom kontrole tipa chartova i animiranih buttona i sl.. Da ne duljim, svojim trudom sam sebi na trecoj godini osigurao da sada radim honorarno za dvije firme, i imam doprinose vece od asistenata sa svoga fakulteta. Nitko me ne pita jesam li zavrsio fakultet. Nitko me ne pita da li imam kakav certifikat.
Da ovo sada ne bi izgledalo kao hrpa samo-hvaljenja neke vrste (samo zelim iznijeti svoje iskustvo, potonje mi stvarno nije namjera, niti imam potrebe za tim, a ovo je prvi put da pisem post slican ovome), poenta je slijedeca: bez fakulteta, nista od ovoga ne bih uspio. Fakultet nije samo znanje koje dobijes na njemu. Fakultet je zivotno iskustvo, disciplina ucenja novih stvari - i po meni najvaznije - susret i upoznavanje novih ljudi. Frustracije mene i mojih kolega u vezi ovoga fakulteta, samo su nas natjerale da radimo jace i bolje. Ne mozes pristupiti nekome problemu na nacin - nisam ambiciozan, ne zelim nista posebno, od fakulteta nema nikakve koristi.
Imas 2 pristupa:
- zrtvovanje, rad pod stresom, ucenje onoga sto te ne zanima - sve da bi imao neku "platu" -- jako rijetki uspiju, i ja im se divim
- zavoli nesto, radi ono sto te cini sretnim kada uspijes (mislim na licnu srecu koju postizes rjesavanjem sitnica), to je druga stvar. Novac dolazi sam od sebe, neces imati zime.

Ne trebaju ti nikakve predispozicije tipa "ja nisam dovoljno pametan za nesto", ili nesto trece. To su gluposti. Licno sam upoznao dosta jako jako inteligentnih momaka koji se bave pogresnim stvarima. Rade ono sto ne zele, trose svoje zivce i vrijeme na nesto sto im ne lezi. Primjer je jedan moj kolega za kojeg sam uvjeren da bi da je studirao fiziku umjesto informatike, i da nije bio privucen "platama programera", bio jako puno sretniji, a i uspjesniji. Svi ljudi koji su ti odgovorili da nemaju ni fakultet niti sta drugo, a da rade, i zaradjuju, vjeruj mi to su postigli tako sto su imali afinitet prema tome. Volili su racunare, bili su "momak-za-rjesavanje-svega" u mladje dane.
Bolje ti je sa certifikatom nego bez. Bolje ti je sa fakultetom nego bez. Zlatnog pravila sta je najbolje i najisplativije - nema - jedini nacin da nesto uspijes je ZNANJEM (ili vezama - ali to je sad druga prica).
Zakljucak na kraju duze price je isti kao kod ostalih, nemas nista bez zagrijane stolice, i rada - rada i rada. Idi tim putem, kasnije ces se sam sebi smijati i plati od 250€.

Lijep pozdrav!