|
[ buda35 @ 10.12.2008. 22:08 ] @
| Koja je najbolja tehnika fokusiranja kod ekstremno plitkog dof kada se ne smije prefokusirati, ni jedna od fokus tacaka ne pokriva objekat koji zelimo da bude u fokusu a precizno manuelno fokusiranje je otezano zbog malog viewfindera (450d) :)
Hvala |
[ StORM48 @ 10.12.2008. 22:12 ] @
Nekako sam stekao utisak da se naslov odnosi samo na portrete, dok je pitanje formulisano nekako generalno.
Ako je za portrete, odgovor je samo jedan - oči su glavne. Sve ostalo može biti van fokusa, zbog plitkog DOF-a, ali oči su te koje moraju biti u fokusu. Izabreš jednu tačku AF-a (najčešće centralnu), fokusiraš oko i - pucaš.
Pozdrav
[ Backy @ 10.12.2008. 22:26 ] @
mnogo je plitak dof za centralnu, mora preciznije ;) one "dijagonalne" (što se kod canona sa džojstikom biraju ukoso) tačke su idealne za to... staviš jednu na oko i okineš, pa posle kropom precizno prekadriraš kako hoćeš :)
[ buda35 @ 10.12.2008. 22:27 ] @
"Nekako sam stekao utisak da se naslov odnosi samo na portrete, dok je pitanje formulisano nekako generalno."
Moja greska izvinjavam se..
Da ali kako to da uradim kada necu da oko bude u centru kadra nego recimo skroz pri ivici a ne smijem da prefokusiram jer jer je dof bas plitak. Bas vidjeh jednu tvoju takvu sliku u portrete, djevoka, pozadina je potpuno crna. Slikano je sa 50mm1,4 na f 2,8. Recimo da koristim 85mm 1,8 (ne koristim ali planiram da ga nabavim.. cisto da ne dodje do zabune)
[ buda35 @ 10.12.2008. 22:31 ] @
Citat: Backy: mnogo je plitak dof za centralnu, mora preciznije ;) one "dijagonalne" (što se kod canona sa džojstikom biraju ukoso) tačke su idealne za to... staviš jednu na oko i okineš, pa posle kropom precizno prekadriraš kako hoćeš :)
Tako nesto sam i pretpostavio da se mora kropovati :). Hvala
[ StORM48 @ 10.12.2008. 22:56 ] @
Ja uglavnom rekadriram sa fokusa centralne i to na blendama (ako nije preveliki pomeraj) od f/2.5 i manjim funkcioniše sasvim pristojno.
Tako je urađen i portret koji si pomenuo, koliko se sećam.
Druga varijanta je sa fokusiranjem perfirernim tačkama, ali kako i periferne tačke zahvataju uglavnom središnji deo kadra, rekadriranje je i tu često potrebno, tako da Ti dođe na isto.
@Backy
"Mnogo plitak DOF" je relativna stvar. Zavisi i od blende i od korišćenog tela (odnosno senzora u njemu). Na jako velikim blendama (f/1-f/2) može praviti problem čak i klaćenje tamo-amo (neki ljudi su prosto nestabilni, a da toga nisu ni svesni), disanje...
Rekadriranje nije uvek problematično, jer (prosto) nije svako rekadriranje isto. Sa blendom f/3.2 i većom, rekadriranje sa centralne može da izvede i fotograf s parkinsonom. Ali, na tako velikim blendama, rekadriranje je i najmanji problem. Mnogo je veći problem pronaći optimalni ugao snimanja, jer je (zbog plitkog DOF-a) dosta teško zahvatiti oba oka, ako subjekt stoji iole "ukošeno" u odnosu na ravan senzora.
E zato postoje tilt-shift objektivi.
Pozdrav
[ Backy @ 10.12.2008. 23:12 ] @
zaboravljaš da dof jako zavisi i od distance fokusa... pošto od objektiva sa sitnom blendom najviše imam iskustva sa 50 1.8, znam podatke za njega... beskonačnost mu počinje na oko 10 metara i sve posle je oštro, dok kad se obrne na 0.45m sa 1.8 bude oštro možda 5mm
čudna stvar taj boke'... smeta i korsiti u isto vreme :D
[ StORM48 @ 11.12.2008. 00:14 ] @
Ne zaboravljam ja da DOF zavisi od distance, nego Ti da se portreti ne fotkaju sa 10 metara distance, ako pričamo o normalcima i portretnim staklima uopšte...
A inače, pojam "beskonačnosti", kao fokusne tačke i "beskonačnosti" kao mere dubinske oštrine, kanda nisu jedno te isto. Kad odvrneš blendu na 1.4 ili 1.8 i fokusiraš nešto na 10m, iza nećeš dobiti super smućeni bokeh, ali nećeš dobiti ni super oštrinu.
Sve to ipak, nema baš puno veze sa minimalnim rekadriranjem, pogotovo kada rezolucije ima dovoljno... a toga danas ima za izvoz.
Pozdrav
[ Dojcin Tutinac @ 11.12.2008. 07:18 ] @
Postovani Storme zelim samo da pohvalim Vas entuzijazam i da Vas pitam da li mozete prosecnom amateru razumljivim jezikom objasniti kako se koriste ti tiltshift objektivi i kako se sa njima slikaju portreti.
[ Paramecijum @ 11.12.2008. 08:49 ] @
Pre svega, 50mm nije uopšte portretni objektiv, to je uzgredna izmišljotina samozvanih znalaca.
S druge strane, geometrija nam govori da što je objekat snimanja bliži to su izobličenja veća, pa se za prave lepe portrete treba ipak malo odmaći.
I na kraju, moj subjektivni utisak, mnogo lepše izgleda portret sa f/5.6 i dosta dalekom jednoličnom pozadinom; efekat zamućenja pozadine je veliki a celokupna glava ispadne oštro oštra. Uopšte mi nije jasno šta se svi pale na to da je oštra samo polovina jedne trepavice a ostalo dronjavo.
[ Zarko Silic @ 11.12.2008. 09:17 ] @
Citat: StORM48: E zato postoje tilt-shift objektivi. ;)
Jel to ozbiljno?
Citat: Dojcin Tutinac: Postovani Storme zelim samo da pohvalim Vas entuzijazam i da Vas pitam da li mozete prosecnom amateru razumljivim jezikom objasniti kako se koriste ti tiltshift objektivi i kako se sa njima slikaju portreti.
Jel to provokacija?
[ Nebojsa Milanovic @ 11.12.2008. 09:23 ] @
Paramecijum, u pravu si, a već sam govorio o tome.
DSLR aparate danas voze velikim procentom oni koji su svoje prve snimke pravili sa kompaktnim digitalcem koji imaju (pre)velik DOF. Takvi kada uzmu DSLR, makar i APS-C, sledi ono: WOW - kako je mali DOF! I onda oni preteruju sa pričom kako DOF treba da je što manji.
A u praksi, realno sam i sa analognim i sa FF DSLR aparatima više puta poželeo da mi DOF bude veći nego da je manji.
[ beske @ 11.12.2008. 09:38 ] @
Citat: Paramecijum: I na kraju, moj subjektivni utisak, mnogo lepše izgleda portret sa f/5.6 i dosta dalekom jednoličnom pozadinom; efekat zamućenja pozadine je veliki a celokupna glava ispadne oštro oštra. Uopšte mi nije jasno šta se svi pale na to da je oštra samo polovina jedne trepavice a ostalo dronjavo.
Lepo receno... nije retkost da se za slikanje portreta koriste cak i 200/300mm prime objektivi (C/N/S). Na zalost, za srbina je uvek problem velicina samog studija, posto mnogo voli sve da "sprci" u 2 sa 3 metra, pa jos to i da nazove studiom, i to punim plucima, a tu onda ovekve "zveri" jednostavno ne "igraju".
Zato i ne cudi sto se na ovim nasim prostorima za studijsku fotografiju, a u svrhu slikanja portreta koristi sve, od 50mm pa navise... Srbija, zemlja cuda.
[ cozmo_im @ 11.12.2008. 10:05 ] @
Ja recimo volim da slikam portrete vise na tele, nego na wide podrucjima objektiva. I naravno, blenda 4 ili 5.6 jer onda je fino cela glava ostra a pozadinu biram da nije sarena i da je udaljena od lica. Mnogo je lepse nego kad je vr' nosa OOF, jedna trepavica ostra, druga mutna, usi mutne, brada mutna, jedan obraz ostar... previse za moj ukus.
Eventualno ako se zeli nesto istaci, onda OK.
Macro objektivi su recimo odlicni za portrete.
Inace, ne znam ko je plasirao tu teoriju da je 50mm portretno staklo. Ono sto 50mm predstavlja, kod 35mm fillma ili FF aparata, je ono priblizno sto ljudsko oko vidi, bez tih izoblicenja. Ta neka zizna daljina od 40 i kusur do 50 i kusur mm.
Na crop telima gubi smisao (nije to ta zizna daljina).
To staklo je odlicno za low light, za plitak DOF ko ga zeli i za ostrije slike. Naravno moze i za portrete ali mislim da je cilj istaci lice...
Kad imas blendu recimo 4 ili 5.6 lako ces fokusirati na oko a da i nos bude ostar, kao i usi, pa cak i ako je pod uglom lice, bice sve jednako ostro.
Ako zelis drugaciji efekat, onda idi na 2.8 i vece otvore blende i onda ima smisla 50mm na 1.4 ili 1.8.
[ NShappy @ 11.12.2008. 10:07 ] @
Tilt-šift objektivi za portrete?!? Možda za portrete voštanih figura? Ili da se model postavi na one fotografske fotelje iz 19-og veka, sa podupiračima za glavu...
[ Zarko Silic @ 11.12.2008. 10:12 ] @
Problem je sto portreti sa shift objektivima budu zeleni.
[ beske @ 11.12.2008. 10:16 ] @
Citat: cozmo_im:...ne znam ko je plasirao tu teoriju da je 50mm portretno staklo...
srbin neki, garant 
[ Backy @ 11.12.2008. 10:17 ] @
razvila se tema :D
prvo, 50mm na aps formatu je sasvim dovoljno za pristojan portret... bar kad su moji prohtevi u pitanju ;) sa njim se portreti ne hvataju sa 10 metara, pre će biti izmedju jednog i dva, a tada već pomeranje aparata nakon fokusiranja može da izbaci oči iz fokusa ako su pomenute sitne blende u pitanju...
da ne bude zabune, slažem se da je lepše kada je cela glava oštra a udaljena pozadina zamućena, al ne možemo baš svi toliko da izvoljevamo u realnim situacijama ;)
zar je uopšte bitno ko na kojim prostorima koristi koji objektiv u studiju ili van njega, dok god to daje odgovarajuće fotke? ;)
[ beske @ 11.12.2008. 10:25 ] @
Citat: cozmo_im: ...Ta neka zizna daljina od 40 i kusur do 50 i kusur mm. Na crop telima gubi smisao (nije to ta zizna daljina).
Zizna daljina je UVEK ista.... zar ne?
[ voka_gsw @ 11.12.2008. 10:33 ] @
Citat: Ono sto 50mm predstavlja je ono priblizno sto ljudsko oko vidi
Kompletna glupost.
[ Backy @ 11.12.2008. 10:34 ] @
nije kompletna, perspektiva je jako slična
[ StORM48 @ 11.12.2008. 10:47 ] @
qq lele, deja vu, svake nedelje, bar po jednom...
Optički, žižna daljina je stvar objektiva i ona se NIKADA i NIKADA (ali BAŠ NIKADA) ne menja. Ono što se menja, kačenjem na ovo, ono ili ono tamo telo je FOV, a on zavisi od odnosa žižne daljine i veličine senzora. On direktno implicira položaj okvira kadra u prostoru (ovde izuzimam problematiku oko perspektivnih izobličenja i zbijanja po dubini, pošto to nije krucijalno za ovu priču), pa ćemo sa iste tačke (uz nekakav stativ i idealne uslove) dobiti identičan kadar (u smislu obuhvaćenosti objekata u kadru) ako snimamo sa 5D i 16mm u odnosu na ono što ćemo dobiti sa 40D i 10mm objektivom.
Ipak, kako god okreneš, realna žižna daljina nije isto što i efektivna. "Realna" je opto-fizička veličina i zavisi SAMO i JEDINO od sočiva, a "efektivna" je prividna veličina, koju diktira odnos realne žižne daljine i veličine senzora. Ona "iseca" centralni deo 35mm kadra i zato se i zove "crop", a ne recimo "zoom" telo.
Ovde je su neki u pravu kada kažu da 50mm na kropu i 80mm na FF-u zapravo i nije isto. Jeste isto u smislu širine prikaza, ali žižna daljina od 80mm stvara izraženiji fenomen dubinskog zbijanja, te nikako ne može dati isti efekat na krajnjem rezultatu.
Citat: NShappy: Tilt-šift objektivi za portrete?!?
Citat: Dojcin Tutinac: mozete prosecnom amateru razumljivim jezikom objasniti kako se koriste ti tiltshift objektivi i kako se sa njima slikaju portreti
Ovo je vrh vrhova. Osim jednog koji je novi član, javila se čak dvojica, koji ne umeju da tumače smajlije. "Smajli", to je mala grafička prikaza, koja na elektroniskim glasilima obično služi da dočara neku emociju, a u ovom slučaju šalu, odnosno "namig", to jest, a izgleda ovako:
Što se ostalog tiče...
Citat: Paramecijum: Pre svega, 50mm nije uopšte portretni objektiv, to je uzgredna izmišljotina samozvanih znalaca.
Nisam primetio da je pokretač teme negde posebno apostrofirao 50mm kao portretni objektiv, niti mi je poznato da su objektivi tako oštro odvojeni (sistemom crno-belo) na ove ili one. Kanda ni 24-105L nije makro objektiv, pa su neki doživeli prosvetljenje kako dotični ima "makro" opseg fokusiranja. Dakle, gde to piše da se 50mm ne može koristiti za portrete i kakve to veze sa blendom ima? 50mm se može zavrnuti i na f/16, a nekima je pojam otvorene blende očigledno vezan samo za plitkoću DOF-a, što je po meni (za portrete) potpuno sekundarna stvar, posebno kada je outdoor snimanje u pitanju ili snimanje u nekontrolisanim uslovima, gde pozadinu nije moguće tek tako izdvojiti od subjekta.
I sad se svi nešto gade na veliku blendu, jer im nije dovoljno oštro... 
ccc, probajte da napravite portret u lošijim svetlosnim uslovima sa f/5.6 ili f/8, pa to ovde prezentujte, pošto me rezultat takvog zahvata baš zanima, onako... baš! 
Ustvari kapiram - svi ste profesionalci, koji non-stop pucaju sa konstelacijom 1000Ws Bowensa, te im privrnute blende nisu problem...
Konačno, slažem se ja da 50mm nije portretni objektiv, ali nije ni zabranjeno pucati njime i to apsolutno nije pogrešno poput snimanja portreta na (recimo) 30 ili manje mm, što smo takođe imali prilike da vidimo ovde
Pozivanje na analogno doba je, u tom smislu, malo bezveze, jer, ja sam na starim aparatima jedino 50mm i imao.
Pozdrav
[ cozmo_im @ 11.12.2008. 11:04 ] @
Misli se na perspektivu pogleda kad gledas kroz 50mm na FF aparatu.
FOV ljudskog oka je oko 22mm. Ali kad zakacis 22mm na aparat neces dobiti tu perspektivu.
I da zizna daljina SAMOG objektiva je ista naravno, ali na CROP telu je drugacija prica.
U sustini vidim Storm me pretekao.
Privrnuta blenda nije problem kad svi DSLR aparati na ISO 400 daju perfektne rezultate, ako bas imas manje svetla. Ne mora na ISO 100. Ili dignes na 4 pa pucas ISO 200.
Heh, moj Fuji po danu ako treba na ISO 400 ce dati odlican rezultat.
Naravno da moze da se slika sa 50mm sta zelis, ali nije iskljucivo za portrete. Pre je za low light uslove.
[Ovu poruku je menjao cozmo_im dana 11.12.2008. u 12:18 GMT+1]
[ Zarko Silic @ 11.12.2008. 11:18 ] @
Citat: StORM48:
Ovo je vrh vrhova. Osim jednog koji je novi član, javila se čak dvojica, koji ne umeju da tumače smajlije. "Smajli", to je mala grafička prikaza, koja na elektroniskim glasilima obično služi da dočara neku emociju, a u ovom slučaju šalu, odnosno "namig", to jest, a izgleda ovako:
Hm, hm,
(i smajli je pozelenio)
[ kintec @ 11.12.2008. 11:45 ] @
Ovde procitah toliko gluposti, da se vec razmisljam ima li smisla postovati bilo sta.
Al ae ovako. Prvo pitanje je bilo kako se fokusira kad je u pitanju plitak dof. I pitanje je sasvim na mestu, i ni malo nije naivno. Kod Canona xxxD i xxD princip fotkanja za portrete moze biti sledeci: koristi se centralna tacka, na single shot, fokus- prekadriranje. To funkcionise odlicno na vecim ziznim daljinjama, gde se ravan fokusa nece pomeriti puno. Zbog pomeranja modela, pozoljno je da blenda bude zavrnutija. U slucaju da se koristi neki siri objektiv, na pr 30mm 1.4 sigma na cropu, ravan fokusa ce se drasticno pomeriti ako se koristi centralna tacka. Tada je pozeljno koristiti sporedne tacke, gde ce prekadriranje biti minimalno. < i to je najbolji metod gde model miruje, fotkanje u studiju na pr.
Za slucaj da je potrebno jos preciznije odrediti fokus, AF aktiviranje kod aparata se moze staviti na taster zvezdicu (ili da se iskljucuje) tako da se koristi servo, fokus se juri non stop, da bi se u jednom momentu prekinuo AF- kako bi se prekadriralo. A to mora tako jer recimo zelimo da nam objekat u fokusu bude negde izmedju AF tacki. Na pr to sam cesto radio gde sam koristio centralnu AF tacku fotkajuci decu, poprilicno su nemirna tako da fokus mora non stop da se hvata. (a centaralna tacka je najosetljivija kod 30D canona) Naravno, ni to nije savrsen metod, jer za to kratko vreme dok se prekadrira- ode fokus.
U svakom slucaju, kod canona je to sve jako ograniceno, pogotovo na 5D koji ima rlno upotrebljivu samo centralnu tacku, jer su sporedne AF tacke i suvise blizu centaralnoj (i stalno mi se dogadja da pomislim da je sporedna AF tacka centralna :S ) Kod 40D canona je dosta bolje odradjeno, jer je raspored AF tacaka mnogo bolji, tj po zlatnom preseku, a i sporedne AF tacke su krstastog tipa.
Kod nikona D700 na pr ceo sistem fokusiranja je drugaciji. Mogu da koristim centralnu tacku, mogu da koristim jednu od 51AF tacke, tako da i ne moram prekadrirati, a mogu da stavim i AF 3D tracking, gde jednostavno fokusiram nekom tackom, na pr centralnom i onda prekadriram, dok ce aparat pratiti tacno to mesto na objektu gde sam fokusirao, i jos ce pokazivati gde je fokusirano. Sistem savrseno radi.
A sto se tice 50mm objektiva- tu tek procitah gluposti. Na crop telu 50mm 1.4 je odlican izbor za lowlight/portretno staklo. (daje ekv. 80mm ) Naravno, kao lowlight bolja je 30mm 1.4 sigma, a kao portretno staklo bolji je 85mm 1.8 canon. A sto se macro objektiva tice, zavisi o kojem staklu se radi, tu i tamo nisu nesto za portrete. Nikonovo macro staklo ima uzasan bokeh. A ako se uzme u obzir da je za portretno staklo veoma bitno da ima puterast bokeh...
Za FF aparate odlicno portretno staklo je 135mm F2.0, pa na vise mm. Recimo 70-200 2.8. I cisto da kazem da je malo blesavo deklarisati neko staklo kao iskljucivo portretno, ili ne portretno, sve zavisi od zizne daljine, kome sta treba, sa vise ili manje mm menja se perspetiva.
Ko ne veruje da se sa 50mm 1.4 na cropu mogu raditi portreti:
Uostalom, mogu da postavim portret napravljen staklom od 10mm pa sve do 300mm...
[ cozmo_im @ 11.12.2008. 12:05 ] @
Portret moze da se uradi bilo kojim staklom, komentari su bili da se 50mm kod nas zove portretno staklo, te da, ako ga nemas - ne mozes nikad ikad nekad slikati portrete.
Navodno eto, samo 50mm ima, boze moj, 1.4 pa taj DOF, pa ovo pa ono. Jeste odlicno staklo i kod N i kod C, ali...
Dobar portret ne definise staklo. A bogami ni aparat.
[ kintec @ 11.12.2008. 12:17 ] @
Ja 50icu zovem low buget portretno/lowlight staklo :D
tj ono, ko nema para za kombinaciju 85mm 1.8 + 30mm 1.4 sigma, on uzme 50mm 1.8 ili 1.4(na cropu jel)
[ cozmo_im @ 11.12.2008. 12:34 ] @
Da, ok, to stoji, ali nije jedino niti prvenstveno za tu namenu (portret). Meni ce prvenstveno biti namenjeno low light fotkanju.
Ja znam da vecina fotografa sa kojima saradjujemo radi sa 85mm recimo... i to ima stvarno ultimejt kvalitetu.
[ StORM48 @ 11.12.2008. 16:33 ] @
Ja nigde nisam čuo da neko 50-icu zove specifično "portretnim staklom".
A da se portreti sa 50mm ne mogu raditi, to je toliko smešno, da ne zaslužuje komentar.
Imam baš dosta portreta odrađenih sa 50mm na kropu i to uglavnom izgleda super. Između ostalih, pokretač je pomenuo moj portret urađen upravo sa EF 50mm f/1.4 i to na f/2.8, a neke od najboljih svadbarskih fotki, koje sam u životu video, urađene su slično tome (u smislu blende i korišćenog objektiva). I ne samo to, nego je cenjena gospođica išla čak i do f/1.0 (EF 50mm f/1.0L).
A i Kintec je okačio sasvim pristojne primere u smislu demonstracije pomenutog, pa eto - ko ne veruje, neka gleda
Možda zabuna dolazi od toga da neko namenski kači neki objektiv da bi snimao portrete ili ovo i ono, dok neko drugi gleda da svaki pogodan momenat iskoristi da nešto snimi, uspešno, prema mogućnostima.
Dakle, ova tema je genijalni pokazatelj, kako se od naizged bezazlenog pitanja, može doći do kilometarske rasprave, gde svako trabunja ono što mu padne napamet.
Glede pomenutih svadbarskih fotki, izvol'te:
Jessica Claire Photography Blog
A onda i dalje pričajte da sa 50mm i velikom blendom ne može da se uradi dobar portret.
Pozdrav
Copyright (C) 2001-2025 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|