[ eBojan @ 11.12.2008. 09:05 ] @
Imam aplikaciju koja radi na MS SQL Server 2005 Express. Do sad je to bilo dobro, medjutim sad ta aplikacija treba da radi na vise racunara, trenutno oko 20 sa mogucim povecanjem tog broja. Imam uradjenu racunarsku mrezu.
Pitanja:
1 - Kakav server mi treba, da li mora da bude rack server, i kako da odredim konfiguraciju?
2 - Da li SQL Server Express 2005 (posto je besplatan) ima ogranicenja u broju racunara i protoku ili moram da imam pun SQL Server?
3 - Mogu li mogu na jednom serveru da objedinim SQL Server i web server (Apache)?
[ adopilot @ 11.12.2008. 19:17 ] @
Evo onako iz prve ruke bez detaljne analize:

MIslim da je sql expres ograničen po pitanju broja procesora na jedenom računaru kao i količini rama pa se pregledaj malo
oficijalne stranice Miscrosofta kava je situacija sa zadnjim verzijama.

Što se tiče hardwerske opreme topla je preporuka da se koriste BREND računari provjerenih proizvođača
Ja imam 4 IBM-a i još toliko sam ih već i zamjenio i nisam imao problema, Malo je sex sa nadogradnjama kod tih skupih računara
kada on traži samo njegov ram ili samo njegove napojne jednice, ali u konačnici to opravdava i cijenu i sjekiraciju da li će stati ili neće.
Skazi SCII diskovi su ipak pouzdani, kao i RADI kntroler koj dolazi uz njih, Mada i SATE koje su dosta jeftinije znaju odraditi po jedno 5 godina bez problema.

Rek ili ne manje je važno koliko treba obraditi pažnju gdije će server stajati, Da li je prostorija dovoljno prozračna, da temperatura ne raste preko
27,30 stepeni celzusovih, da imate lijep pristup kada budete htjeli svojevremno usisati prašinu, da nestrajute hoće li poplaviti i pokisnuti i ostalo.
Treba obraditi pažnju i na mrežnu opremu, Ma koliko dobar server imali ako vas kineski swich povali vi možete glavu razbijati ali nigdje prfomasi.
Ne treba to sada baš biti hiljadarka vec samo kupite noramaln swich i orginalne kablove.
Iako samo sa osnovnim obrazovanjem moja nana često bude upravu sa izrekom: "Sine ako ne znaš šta valja pitaj koiko to košta"

Ne bi trebalo biti problema sa objedinjavanjem ta WEB server (APPACHE) i SQL servera,
Čak postoje i varijanet kada sve to radi supa u sprezi sa PHPom.

[ eBojan @ 12.12.2008. 07:58 ] @
Hvala na odgovoru,
Odgovara mi to sto ne moram da koristim rack server, mislim da mi je ovaj drugi vise univerzalan (ili gresim?).
Imam TP-LINK dva switch-a TL-SF1048 i jedan TL-SL1117 smestene u dva Rack-a (koliko vidim bas ti kineski koje pominjes :)

Da li bi mogao da mi predlozis neki server (koje ti imas IBM?) da bih otprilike znao sta da trazim. Backup baze je oko 40MB, trenutno u jednom trenutku ne radi vise od 20 racunara koji bi koristilu tu bazu.
Za Apach sam pitao jer bi podigao jedan interni portal, ali to nije obavezno da bude na tom serveru.

Ja sam dosta citao o tim sistemima za upravljanje bazom podataka (teorija) ali mi nedostaju te prakticne stvari o kojima pricam (jacina servera, dovoljan protok...)

Hvala na pomoci!
[ mmix @ 12.12.2008. 08:30 ] @
Prijatelju, sve je to lepo, al da ti ja nesto kazem. Bazu od 40mb sa 20 korisnika mozes da strpas i na Access a kamoli na sqlexpress. I lepo je imati brandirane super-servere ali ti apsolutno nista od toga ne treba, bar ne za drzanje TE baze. Tu tvoju bazu moze da potera i celeronce sa giga rama iz lokalne radnje hardvera a bar sto se tice networkinga nad njim tih 20ak korisnika na 100-ak portova sto drzis na TP-LINKu (sto bas njih uze) ce ti takodje odraditi stvar. A i batali kupovinu fabrickih UTP kablova, svako sa krimpericom od 200 dinara, 5-minutnom obukom i pola mozga ume da iskrimpuje UTP, ja sam softveras pa krimpujem svoje kablove. Ako bas hoces da se ojacas a ti uzmi neki Core2Duo i recimo 4Gb rama umesto celeroncica ili digni LAN na 1Gb ili jos bolje pare ulozi u neki h/w hot-swap RAID5 da te ne boli glava oko sigurnosti podataka. Sve se ionako proizvodi u Kini i vise ces platiti reklame brenda nego sto ces dobiti u vrednosti. Brandovi se kupuju kad se kupuju rekovi ili blade-ovi, ne za single servere, i to vise zbog podrske ali se onda i kupuje jaca logistika, redundantno napajanje, redundantni linkovi, itd. Dati velike pare na brandovani IBM sa dva redundatna napajanja koja su oba ubodena u isti produzni i dva NICa koja su ubodena u isti switch je po meni bacanje para.

E sad, ako imas bas puno para u dzepu i svrbe te a ti onda daj para na brand.
[ eBojan @ 12.12.2008. 10:16 ] @
Kompletna mreze je bila odradjena pre nego sto sam ja dosao u firmu (otud TP LINK), a i ta aplikacija zahteva SQL Server (ni tu se ja nisam pitao), mozda nabavimo neki drugi software ali za sad to mora da proradi u ovim uslovima.
Vazno mi je bilo za konfiguraciju servera koju da uzmem, vidim da moji zahtevi nisu veliki tako da mi je sad lakse, ali svakako cu da uzmem neku jacu masinu i da obezbedim bezbednost podataka, kao sto rece.
[ mmix @ 12.12.2008. 10:42 ] @
Nadam se da me nisi pogresno razumeo, ne preporucujem ti ja da predjes na Access sa SQL Express-a, to je kao sa konja na magarca. Samo sam hteo da ti docaram da tvoji zahtevi uopste nisu zahtevni. Vece baze od tih sa mnogo vise korisnika su se svojevremeno vrtele na cliperima na pentium III masinama i radile su ok. Da ti treba server da ganja 1+Tb bazu i 250+ paralelnih korisnika onda je to vredno nekog mozganja, ovo je sitna boranija (bez uvrede ).
[ Djoks @ 12.12.2008. 19:25 ] @
Dobro kaže mmix i potpuno je u pravu, a sve ima svoje ali.

Ako firma ima para i želi da ulaže u infrastrukturu - nije loše imati server sa serverskom arhitekturom. Ako imaš rack - onda je preporuka kupiti server u rack-u. Ako imaš budžet od cca 4000-4500 eur - go for it! Ako nemaš - dobar je i desktop računar sa malo boljim hlađenjem i Windows XP Professional kao server (viđao sam i to mnogo puta).

Jedno je sigurno - ulaganjem u brand-name serversku opremu možeš biti siguran da si obezbijedio resurse za više godina. Da server instaliraš, montiraš, uključiš i ne diraš više narednih 5-6-7 ili više godina. Neki dan sam isključio IBM x232 koji je radio cca 7 godina u rack-u 24/7 bez pogovora! Bio je zadužen za praktično sve (sve što se nalazi u paketu Win Small Business Server 2000), ali sve ima svoj rok trajanja i nakon otkaza jednog hard diska (RAID5) - signal je bio jasan: ne mogu očekivati doživotan vijek trajanja prvenstveno hard diskova, pa nadalje... Osim toga - softver se u međuvremenu mijenja (mislim prevashodno na business software) i dual Pentium 3 na 1.1 GHz više nije up-to-standard, a nije baš ni logično da database server koji pogoni bazu sa zilion uskladištenih procedura + reporting servisima + analysis server-om itd. - bude hardverski višestruko slabiji u odnosu na klijente.

Elem... ja sam prešao na HP, što zbog cijene, što zbog odlične Proliant G5 serije sa nadasve simpatičnim iLO-om (Integrated Lights Off) koji mi omogućava mnogo kvalitetniju kontrolu i dijagnostiku nad mašinom čak iako nije uključena, a da ne govorim o popularnosti mašina iz ove serije koje ih stavljaju na top listu servera kao najprodavanije/najpopularnije na svijetu. U poređenju sa IBM-om je jeftiniji i za 20% u istoj klasi (govorim o IBM-u x3650), a IBM osnovna varijanta ima svoje nelogičnosti (recimo, IBM reseller-i ti otvoreno preporučuju dodatni kontroler za RAID 5), nemaš ni jedan disk uračunat u osnovnu konfiguraciju i imaš neke kvazi-varijante dostupne u datom momentu (to, vjerovatno u BG nije problem, ali ovamo u CG jeste) da nema 2U mašina već 1U koje se užasno griju, da nema kontrolera sa baterijom itd. Vodi o tome računa, ako uzimaš brand-name server koji treba da radi i traje!

E, sad, ovdje u CG - PDV na serversku opremu nije umanjen, pa server+dodaci (procesor, hard diskovi, kontroler, RAM, redudantno napajanje, itd.) umiju dobro da udare po džepu, a da ne govorim o softveru (za koji PDV ovdje takođe nije umanjen). Ako će ti baza biti veća od 2 GB - onda ti SQL Server Express postaje usko grlo (nema nekih drugih ograničenja na protok, broj korisnika itd.), i treba ti drugi (makar workgroup edition, kojeg ćeš najmanje platiti u okviru Windows Small Business Server-a Premium - nekih 1200 eur, ali i to ima neke svoje nuspojave)... Zato se dobro konsultuj prije nego natjeraš direktora da istrese 5000 eur iz džepa.

Uh, raspisah se... Sve u svemu: "kol'ko para - tol'ko muzike", a ako para ima - u svakom slučaju preporučujem server server, u rack, sa dobrim UPS-om, dobrim hlađenjem, pod ključem - i tu onda nema zime.