[ MixMaster @ 17.11.2003. 22:52 ] @
Kada kazu mreza je bazirana na BNC kablovima, to znaci ustvari na koaksijalnim kablovima, zar ne? I naravno terminatorima, NIC sa BNC dzekom i sl.?
Dali je podesavanje softvera za tu mrezu isto kao podesavanje softvera za Ethernet sa twisted pairs i ost., dakle IP adrese da budu dobro postavljene i uobicajeni protokoli?
Dali i za takve mreze postoje habovi, svicevi i ost.? Ako postoje dali ima i hibridnih, dakle, za prikljuckom za koaksijalni + twisted pairs...?
Dali ovdje kod nas moze takodje da se kupe takvi uredjaji?

Unaprijed se zahvaljujem na svakoj pomoci!
[ Gojko Vujovic @ 18.11.2003. 00:49 ] @
Pod bnc obično podrazumevaju tanki koaksijalni (10base2).

Što se tiče kompjutera, sve isto podešavaš, vrtiš tcpip na tome bez problema, drugačije su kartice i drajveri ali dalje gore ti je transparentno.

POSTOJALI su uređaje kakve si spomenuo, i hibridni, multiport repeateri (hub u stvari) sa bnc/utp priključcima, pa bridge-vi između ova dva tipa mreža, ali ne verujem da iko više to proizvodi, matora je tehnologija. Ako i ima nešto, to je ili matoro ili polovno.
[ MixMaster @ 20.11.2003. 22:52 ] @

OK, ali pazi ovako. Posto sam vidio na ovom forumu da je neki momak pravio mrezu za neku banku u BGDu segmenti mreze su bili povezani tim uredjajima. Pored toga vidim da su u dosta kompanija dijelovi mreze povezani tim kablom. Znaci kako bih ja drugacije povezao dvije mreze udaljenosti nekih 400 m (znaci cuo sam da je najbolje sa 10BASE5 valjda se tako zove..debeli koaksijalni)?

Hvala unaprijed.
[ Marcony @ 21.11.2003. 22:26 ] @
Tek je NIC za debeli koaksijalni tesko naci. NIC treba da ima AUI port, a posle ti treba transceiver na koji se kaci 10base5 (debeli koaksijalni kabl - RG-213). Te kartice su mogle da se nadju na buvljaku. Inace sa 10base5 kablom mreza moze da se rasiri do 500 metara (nisam probao). Probaj wireless. Kupis 2 wireless kartice od po 50 eura i resi si problem.
[ Gojko Vujovic @ 22.11.2003. 00:08 ] @
MixMaster:

Ma jok, na 400 metara za ozbiljnu primenu - optika.

Ne znam stvarno gde bi sad našao 10base5 opremu, kao što reče kolega u prethodnoj poruci.
[ Velja_Bg @ 28.11.2003. 23:06 ] @
Citat:
MixMaster:

OK, ali pazi ovako. Posto sam vidio na ovom forumu da je neki momak pravio mrezu za neku banku u BGDu segmenti mreze su bili povezani tim uredjajima. Pored toga vidim da su u dosta kompanija dijelovi mreze povezani tim kablom. Znaci kako bih ja drugacije povezao dvije mreze udaljenosti nekih 400 m (znaci cuo sam da je najbolje sa 10BASE5 valjda se tako zove..debeli koaksijalni)?

Hvala unaprijed.

Sve je to lepo i krasno, ali kao što znaš BNC je zastareli tip umrežavanja/kabliranja gde svi paketi i svi računari idu preko jedne zajedničke magistrale - koaksijalnog kabla. Ako se on negde prekine - pada cela mreža koju on čini. Ako su pare stvarno veliki problem onda ok, debeli BNC (10base-5) bi ti rešio problem i malo bi se polomio oko nalaženja takve opreme pošto je to baš baš staro.

Eventualno možeš da uzmeš 2 x 200 metara običnog 10base-2 BNC kabla i da staviš ripiter između i da dobiješ 400m preko BNC-a i povežeš te 2 mreže, ali tu protok neće ići preko 2-3 Mbps ako je baš opterećena mreža.

Ako ima makar nekih para u budžetu za tu mrezu onda bhi postavio 400m optičkog vlakna bez problema. Još bolje ako ti mrežna oprema na oba kraja podržava optiku pa to samo utakneš u optički (SX ti je najbolji i najjeftiniji, LX i ZX su za veće razdaljine) port i to sve radi savršeno. Ako ne podržava nije problem - staviš media convertore sa optike na UTP na oba kraja i dalje ih priključiš na UTP svičeve postojeće mreže. To je stvarno najbolje, najbrže i najpouzdanije rešenje.