[ pedja83 @ 13.12.2008. 04:17 ] @
Komp sam kupio pre dva dana i komponente su sledece:

CPU: Intel Pentium Dual Core E5200
Ploca: Asus P5QL PRO (P43)
RAM: 2 x 1GB KINGMAX MARS DDR2-800
HDD: Western Digital 320
DVD Rezac: Pioneer DVR-216DBK
GPU: Sapphire ATI Radeon HD 3850 512MB/256bit, DDR3
Kuciste: Codegen 6099 Briza Black (400W)
LEADTEK TV2000XP EXPERT

Juce je sve normalno funkcionisalo, instalirao sam vistu i sve je radilo ok. Ali onda me strefi maler, stari komp koji treba da prodam kad prebacim podatke na novi radi 5min pa se ugasi i tako dva tri puta ja ga palim on se posle nekog vremena ugasi. I na kraju 4-ti put nece da se upali. Ja pretpostavim da je napajenje i debil, uzmem sa novog kompa skinem kao da proverim i namestim i stari radi normalno-znaci napajanje otislo. Ali problem je sledeci: vracam napajanje u novi komp i palim on radi 5 sekundi pa se ugasi pa onda sam se opet pali i nastavlja kao normalno ali monitor se ne pali uopste. Gledao 3 sata da li je sve lepo spojeno, pokusavao da spojim na druge nacine ali opet isto. Znaci sad hocu da poludim. Ljudi pomagajte, da li neko zna sta bi moglo da bude, sta da radim?
[ Fac Ut Vivas @ 13.12.2008. 09:05 ] @
Jel radi satari komp sa novim napajanjem? Počupaj sve što ti ne treba iz novog kompa pa probaj da ga uključiš, ako uspe vraćaj jednu po jednu stvar.
[ Binary Mind @ 13.12.2008. 13:03 ] @
Jesi li spojio PCI-E sestopinski napojni kabl sa ATI HD 3850 karticom?
[ pedja83 @ 13.12.2008. 14:31 ] @
Stari komp mi radi sa ti novim napajanjem, njega sad koristim, probao sam bez kulera i dvd da upalim opet isto, graficka je spojena na napajanje, cak sam stavljao i graficku iz starog kompa N6600 i opet ista prica cak sam i probao sa starim hardom i opet isto.
[ Fac Ut Vivas @ 13.12.2008. 14:48 ] @
Počupaj sve što možeš samo da vidiš da li možeš da uđeš u BIOS. Ne treba ti HDD za to, ako imaš dve pločice memorije jednu izvadi, DVD takođe...

Da li zakačio Aux napajanje na ploču?
[ pedja83 @ 13.12.2008. 15:17 ] @
Pa ne znam koji je taj Aux ali sam na plocu prikacio dva kabla iz napajanja, onaj mali od 12v-atx12v i onaj siroki od valjda 24pina - eatxpwr. Na napajanju postoji jos jedan 4-pinski prikljucak ali njega nemam gde da prikacim. A znaci da probam samo ploca, graficka i 1gb rama?
[ Binary Mind @ 13.12.2008. 15:32 ] @
Kako izgleda cetvoropinski prikljucak koji nemas gde da prikljucis? Ne znam sta ti bi da otvaras nov racunar koji radi. Da li si ti skalpao ili su ti sklopili tamo dge si a uzeo? Obicno prva stvar sto uradim kad mi racunar koji nece da se probudi stigne na servis je da testiram napajanje testerom za napajanja i da u problematicnu masinu stavim rezervno napajanje koje sigurno radi, da bih proverio da li se masina budi sa tim napajanjem da bih mogao da krenem sa daljim testiranjem ali ti si malo limitiran jer imas samo jedno "ispravno" napajanje. Kazem "ispravno" jer nisam siguran da je stvarno ispravno.
[ pedja83 @ 13.12.2008. 16:02 ] @
Pa veruj mi da se i ja mnogo kajem sto sam vadio to napajanje iz novog kompa, a komp sam dobio montiran. A taj prikljucak na napajanju nije kao onaj od 12v kockast tj 2x2 vec je 1x4. E da jos nesto, ne verujem da je vazno ali pre nego sto sam skinuo napajanje kad sam gasio komp isao sam slucajno na turn of i komp kao da je upao u hibernaciju i nije hteo da se upali monitor na pomeranje misa i na tastaturu ali nemam power dugme na tastaturi, probao sam restart ni to nije reagovalo pa sam drzao power dugme na kucistu i ugasio ga.
[ Mladen R @ 13.12.2008. 16:05 ] @

Ja mslim da tebi poceo da crkava procesor. Kada je slabo hladjenje (kada ti je kuler pun prasine) racunar da bi se zastitio, sam se ugasi. Nesto ne verujem da ti je napajanje crklo. Napajanje radi ili ne radi. A obicno je crkavanje praceno opojnim mirisom zapaljene plastike. Postoji jedino mogucnost da ti je neki kabal ili konektor sa maticnom u kvaru.
[ Binary Mind @ 13.12.2008. 16:07 ] @
Izvadi napojni kabl iz napajanja, sacekaj pola minuta, izvadi CR (CMOS) bateriju iz ploce, drzi je vani 5 do 10 minuta, posle je vrati u leziste na ploci, ubodi napojni u napajanje i probaj da upalis masinu.
[ Binary Mind @ 13.12.2008. 16:09 ] @
Citat:
Ja mslim da tebi poceo da crkava procesor.


Vrlo malo verovatno... cak toliko malo da to odbacijem kao mogucnost. Nov je racunar u pitanju, par dana star, a sto se tice napajanja dovoljno je da je otisao PG i da masina nece da se probudi.
[ Binary Mind @ 13.12.2008. 16:17 ] @
Citat:
A taj prikljucak na napajanju nije kao onaj od 12v kockast tj 2x2 vec je 1x4.


Imas mnogo takvih prikljucaka na napajanjima. Molexi i mini molexi kao prvi padaju na pamet :) Moze neki screenshot...
[ pedja83 @ 13.12.2008. 16:35 ] @
ma da to je taj mini molex ovaj mali na slici

E da, zanima me jos kad se povezuje napajanje da li je vazno da posto pretpostavljam da grafickoj najvise treba struje da na jedan kabl stavim graficku i kulere a na drugi hard i dvdili neka druga kombinacija?

[Ovu poruku je menjao pedja83 dana 13.12.2008. u 18:14 GMT+1]
[ Fac Ut Vivas @ 13.12.2008. 17:13 ] @
Ja sam mislio na ovaj konektor (ovaj što je prikačen, ne na molex pored)






P.S. Milsim da nema veze gde kačiš šta jer je to sve ista grana. Neka napajanja imaju više "grani" tako da bi tu imalo veze, ali ne verujem da je tvoje jedno od tih. Možeš proveriti na nalepnici na napajanju da li ima više 12V+ grana tj. da li imaš +12V1, +12V2....
[ Mladen R @ 13.12.2008. 17:17 ] @
>
[ pedja83 @ 13.12.2008. 17:20 ] @
@Fac Ut Vivas
Ma da, to je taj od 12v i prikljucio sam ga
[ Fac Ut Vivas @ 13.12.2008. 17:30 ] @
Aj ispočetka...

Povežeš sve kako treba... Kada ubodeš strujni kabl u napajanje i kada uključiš isto na prekidaču koji se nalazi na napajanju da li LED na ploči svetli? Ako svetli šta se dešava kada stisneš power dugme na kućištu? Ako se ništa ne dešava da li si proverio da li je prekidač povezan sa pločom?

Odogovi prvo na ovo pa ćemo da vidimo za dalje
[ Binary Mind @ 13.12.2008. 17:30 ] @
@pedja83

Da li si odradio CLEAR CMOS po instrukcijama? Sa tim Codegenovim napajanjem najbolje je da jedna grana ide u graficku. Lepo nakacis onaj adapter na jednu granu i tako u graficku. Nikako nemoj da kombnujes grficku sa PCI-E naponskim konektorom sa hard diskom na istoj grani. Imam jako losa iskustva sa takvim kombinacijama i Codegen kao i drugim kung fu napajanjima.

@Mladen R

Postuj preko ES-a direktno da ti postovi nebi izgledali kao zadnji.
[ Binary Mind @ 13.12.2008. 19:09 ] @
Ima li sta novo?
[ Brodoplovac @ 13.12.2008. 20:42 ] @
Evo vam ga članak koji detaljno objašnjava sve o kablovima koja koriste napajanja. Članak objašnjava sve o kablovima u prvih nekoliko strana, a posle ima i drugih informacija o napajanjima:
http://www.hardwaresecrets.com/article/181/1
[ pedja83 @ 14.12.2008. 04:46 ] @
Nisam bio kuci zato nisam odgovarao, dosao sam oko 3 ujutro i reko da probam ovo sa CMOS baterijom i uspelo je. Mnogo sam srecan, Binary Mind legendo hvala ti mnogo mnogo, od mene imas mnogo piva kad god pozelis :) ! Ono bas ne mogu da poverujem da je sve bilo do toga, je.eni kompjuteri.

E kad je poceo da se pali komp pitao me nesto za bios, kao da li hocu da namestam sam ili sve po default-u, izabrao sam default i usao u vistu. E sad kad palim komp odmah na pocetku mi pise nesko kao exress gate nije instaliran, pa se nastavlja ucitavanje pa pase "initialing... no hard disk found" i nastavi normalno. Gledao sam u biosu normalno pise koji je hard i sve lepo ocitava, stvarno nemam pojma sto to pise. Takodje u biosu su skoro sve opcije sada "auto" a ja nemam pojma vecina sta znaci. Da li treba nesto da podesavam u biosu i kako da resim ovo sa express gate-om i hard diskom?

Takodje da ne zaboravim hvala svima koji su ucestvovali u ovoj temi i jos jednom veliko hvala za Binary Mind-a.
A sada odoh srecan na spavanje...
[ Binary Mind @ 14.12.2008. 09:48 ] @
Dobro je da je bilo samo do toga. Sto se tice "exress gate" mozes da ga instaliras (ima na instalacionom disku od ploce) ili da ga iskljucis u BIOS-u (TOOLS meni kad udjes u BIOS). A ono drugo, ako sam dobro razumeo je inicijalizacija Marvelovog ATA kontrolera sto ne treba da te buni. A za pivo cemo sacekati do leta. Sad je malo hladno za pivo Bolje kuvano vino
[ pedja83 @ 14.12.2008. 13:56 ] @
Moze i vino, nije problem Nego sad sam video da je express gate nesto za brzo ucitavanje linuxa i pristup internetu tako da cu to da iskljucim, ali ova inicijalizacija ATA me nervira, nije pre bila, da li postoji neko resenje? I znaci mogu da ostavim podesavanja u biosu kako su sada, da nista ne diram?
[ Binary Mind @ 14.12.2008. 22:12 ] @
I Marvelov kontroler moze da se iskljuci u BIOS-u pod Advanced/Onboard Device Configuration ali nije potrebno. Sta ako nekad pozelis da prikljucis neki PATA hard ili optiku?
[ baklava @ 16.12.2008. 13:03 ] @
Nadam se da ti svi strujni kablovi nisu na jednom "lopovu". Nove graficke trose dosta struja, napajanje od kucista (PC) ja drzim na posebnoj strujnoj uticnici, a ostale komponente (manje potrosace struje) na "lopovu".
[ SASA M. @ 16.12.2008. 13:14 ] @
Nema potrebe za tim. Komp ne vuce iz mreze vise od 3-4A. U 99% slucajeva, ne vise od 1.5A. Razdelnici ako nisu nepoznatog porekla, obicno su deklarisani za max. struju do 16A.