[ Rodd @ 18.11.2003. 17:24 ] @
Prosle nedelje sam pricao sa jednim poznanikom o tome kako domace firme pridaju jako malo znacaja svom online identitetu (a cesto i svom identitetu uopste). Naime, kada vidim neki izvanredno dizajniran, funkcionalan i koristan inostrani sajt, odusevim se, ali jos me vise odusevi kada vidim domaci sajt koji zadovoljava te svetske kriterijume.

Pade mi na pamet da pocnem da "sakupljam" domace web lokacije koje ostavljaju takav utisak. Ne bilo mi tesko, napravio sam http://lista.rodpetrovic.com u tu svrhu gde ljudi mogu da pregledaju listu i predloze nove web lokacije.

Ja sam za pocetak ubacio nekoliko lokacija za koje smatram da zadovoljavaju (ako se ne slazete za neku, bacite mi e-mail sa obrazlozenjem na [email protected]). Pozivam vas da date svoje predloge i da, kada god naletite na neki domaci web sajt koji na vas ostavi dobar utisak, skoknete do http://lista.rodpetrovic.com i predlozite ga za ubacivanje.

Zelim samo da napomenem da akcenat nije samo na dizajnu, vec na celokupnom dozivljaju - funkcionalnosti, upotrebljivosti, korisnosti neke web lokacije.

Za sada sam ja jedini moderator ali voleo bih da nas bude jos. Upravo przim jednog kolegu koji je takodje u poslu dovoljno dugo da i on pocne da moderise listu sa mnom.

Mislim da bi svakom ko se bavi internetom kod nas bilo korisno da ima ovakvu listu na raspolaganju. Sta vi mislite o tome?
[ pctel @ 18.11.2003. 18:59 ] @
To su sve zakoni trzista... Kada za poslovanje firme internet bude bitan faktor, tada ce i firma usmeriti paznju ka internetu. Za sada, internet neznatno utice na profit firme, pa je interesovanje usmereno na ono od cega ima koristi. Stavovi su podeljeni oko toga da li je vaznijhi dugorocni identitet ili trenutni profit, a o tome vec ne bih ulazio u diskusiju.

Takodje su stavovi podeljeni oko toga da li treba koristiti flash. Ja sam protiv, jer internet mi sluzi za pronalazenje informacija, a ne za gubljenje vremena na sarene multimedijalne sadrzaje, tako da isti nemam na racunaru, i tako ce biti i ubuduce.

Druga grupa internet korisnika smatra sajt profesionalnim samo ako na njemu ima flash-a, gomila slicica itd. Tu svako mora da zna koji korisnici su mu ciljna grupa.

Znaci, za mene 3 otpadaju jer ja na njima ne vidim nista. 1 ili 2 se ne azuriraju. Ostali zasluzuju da se nadju na listi.
[ Rodd @ 18.11.2003. 19:21 ] @
Citat:
pctel:
To su sve zakoni trzista... Kada za poslovanje firme internet bude bitan faktor, tada ce i firma usmeriti paznju ka internetu. Za sada, internet neznatno utice na profit firme, pa je interesovanje usmereno na ono od cega ima koristi. Stavovi su podeljeni oko toga da li je vaznijhi dugorocni identitet ili trenutni profit, a o tome vec ne bih ulazio u diskusiju.

Ovde se slazem. Ali evo jednog banalnog primera sa domaceg trzista: Beogradski Sajam - firma koja radi sa klijentima iz celog sveta i ciji se profit meri milionima a mesecno trosi i do nekoliko desetina hiljada evra na marketing (ovo ne lupam vec znam licno). Koliko moze da ih kosta da ovaj web sajt, za koji smatram da bi bilo bolje da ne postoji, zamene sa necim dostojnim takve firme (necim sto bi moglo da bude na listi :)? Dakle, smatram da neprofitabilnost interneta ima dosta veze sa ovakvim stanjem ali u podjednakoj meri je to i nedostatak ukusa i jednom recju - nemar.
[ Free_Sex @ 18.11.2003. 23:12 ] @
E da znas da je sramota za ovaj sajt od sajma.

A zamisli samo koliko firmi prodaje recimo kompjutere i mobilne telefone. I koliki procenat od njih ima sajt ? pccentar .... mislim i da taj sajt na nesto lici, da je koliko toliko koristan ...

Evo primer :) www.kbc.co.yu ... znaci : strasno !

I sto je najcrnje. Malo je onih koji koriste i mail u poslovanju. Ustvari ih koristi veliki broj. Ali ne kapiram zasto im je tesko da ga stave u (na) oglas pa da se lepo zna kontakt .... ili ono, kao imaju sajt ali ni to nestave na oglasu ... pa kako ja da znam da ga oni imaju ... gubi se smisao njegov.

Jednostavno neka ... hm ... osnovna kultura ... ali biznisa ... mada to meni vise
spada pod glupake ... jer je to sasvim normalno i logicno da ako se bavis racunarima imas sajt ... i da stavis url na oglas ..
[ Free_Sex @ 18.11.2003. 23:26 ] @
E svi mi se sajtovi sa liste svidjaju ali brate www.agena.co.yu ubija u pojam.
Ali pazi kada me glava toliko boli od samog pokusaja da nesto procitam sa njega. Jedino su naslovi citki ostalo ....

Mozda je i moj monitor u pitanju ali opet .... hm ..... bela slova na svetlo sivoj podlozi .... ili belo na svetlo zeleno-plavoj .... pa nikako ne ide. Dok opet sam "izgled" uopste nije los, samo kada bi slova recimo bila crna ...
[ noviKorisnik @ 19.11.2003. 07:55 ] @
Tema je zanimljiva, jako zanimljiva.

Pitam se, da li planiraš da to bude više od obične liste?
Po trenutnoj postavci, stavka na listi ima samo naziv sajta s linkom i datum dodavanja. Voleo bih da imam mogućnost da saznam nešto više pre nego što kliknem na link, pre svega po kom kriterijumu se sajt našao na listi. I, ako već posetim neki sajt i steknem određeni utisak, bilo bi korisno da mogu da dam svoju ocenu ili komentar.

Za dva dana postojanja probijena je prva stranica (znači, sajtova ima više od 10). Lista raste, realno je pretpostaviti da se na njoj u skorije vreme nađe recimo dvestotinak sajtova. Voleo bih da u takvom okruženju budem pošteđen od nepotrebnih klikova (recimo, ne interesuju me sajtovi koji koriste Flash - a na listi se pojavljuju i takvi što ne znam dok ne posetim sajt)...
[ Rodd @ 19.11.2003. 10:37 ] @
Iskren da budem, ideju sam donekle dobio i od linkdup.com koji redovno posecujem. Oni manje vise imaju isti princip - samo link i datum, s tim sto su svi linkovi podeljeni u kategorije po sadrzaju. Ja nisam smatrao da za to postoji potreba ovde u pocetku (ipak oni obradjuju svet a ja samo srbiju) ali ako lista eksplodira, kao sto ti predvidjas na 200+ linkova (ja bih voleo da ima toliko takvih sajtova kod nas), uvescu i neke naprednije opcije kao sto su kategorije, ocenjivanje, komentari ili sl.

Mislim da je za sada dovoljan samo link jer smatram da svaki link na listi vredi posetiti i videti jedan odlican primer domaceg sajta. Slozices se da to kod nas nije cesta pojava.

Vezano za kriterijum: na listi ce se naci iskljucivo sajtovi koji ostavljaju nadprosecan utisak. Ljudi su mi vec dali neke predloge za koje nikako ne moze da se kaze da su losi ali ne moze ni da se kaze da su "za pamcenje". Bar ne za jednog web dizajnera koji je video mnogo sajtova na linkdup.com :)
[ spacer @ 20.11.2003. 15:26 ] @
www.sajam.co.yu ......video sam svashta ruzno i nefunkcionalno i to pogotovo kad prati neke "jake" firme i agencije, ali ovo je toliko nedostojno njih samih pa i njihovog marketinga koji morate priznati da je veoma dobar, da nisam mogao da odolim iskushenju da dodam svoj komentar...strashno!
[ Rodd @ 20.11.2003. 15:41 ] @
Dobro, lako je naci ruzne sajtove, nazalost, ali hajde da vidimo koliko imamo izvanrednih sajtova - dajte jos predloga.

Ja i ortak smo procenili da ce na listi mozda biti 50 - 70 sajtova max za pocetak jer to je neki realni kvalitet domaceg interneta trenutno. Posle ce se lista naravno dopunjavati, kako se budu pojavljivali novi "svetli" primeri.

Dajte jos predloga i zamolite i druge kolege da ucine isto.