[ ksrele @ 16.12.2008. 14:00 ] @
Zelim da napravim bezicni mikrofon. Originalna ideja mi je bila da bude digitalan, na UKT FM radio difuznom opsegu (znaci da se koristi fabricki prijemnik radi smanjenja komplikacija) ali mislim da je to jako komplikovano, tj malo teze fizicki izvesti.
[digresija]Ali eto teme za razmisljanje. Ako neko zna kako da na obican FM predajnik (mono) dovede digitalni source (recimo SPDIF izlaz sa muzicke).[/digresija]
Iz tog razloga (komplikacije) resio sam da ipak napravim analogni sistem. Prvo mi je potrebna dobra shema nekog stabilnog FM predajnika male snage i dometa (dovoljno da radi bez smetnji po sobi u krugu od 5-6m).
Sledeci korak je eliminisati shum koji se moze javiti prilikom izlaska iz opsega (sto me inace i najvise nervira i smeta mi).
E za taj problem sam razradio sledecu ideju:
1. na predajnoj strani se posle mikrofona stavi lowpass filter (<30KHz), da se uverim da predajnik emituje tishinu iznad 30KHz (iako ni sam mic mozda ne moze toliko da primi ali ipak, sto je sigurno, sigurno)
2. na prijemnoj strani primljeni (audio) signal pustim na DC Volume Control IC (recimo TDA1524)
3. IC kontrolisem sa signalom koji dolazi iz highpass filtera (>30KHz) koji je mnogo, mnogo pojacan nekim OP-om, tako da sto shum na tom opsegu bude veci tako je napon na izlazu filtra veci, odnosno ako obrnem (prikljucim na invertujuci ulaz drugog OP-a) njegov izlazni napon bude manji i tako kontrolise IC.

Posto znam da ne znam dobro da objasnim sta zelim u pisanom obliku, nije mi tesko da nacrtam blok shemu.
[ ksrele @ 16.12.2008. 14:07 ] @
Zaboravih glavno pitanje, sta ces, kad stigne glad...
Da li je ova ideja dobra i da li je moguce izvesti u amaterskim uslovima ili postoji neko mnogo lakse i bolje resenje za ovaj problem?
Naravno, pocetna baza mi je shema dobrog i stabilnog FM predajnika.
Imam iskustva sa FM/radio tehnikom tu i tamo :)
[ peca26000 @ 16.12.2008. 17:55 ] @
limitiras 30KHz a spominjes digitalni prenos ?

Odkud znas malo pojasni sta i kom opsegu je SPDIF sa zvucne ili neko drugi nek objasni kako bi lakse dosli do resenja!?

Prenos SPDiF kako radi i koji su uslovi neophodni *koja je to vrsta modulacije* da bi se prenela na prijemnik i dali posle iz fog prijemnika treba neki konvertor koji opet pustati SPDiF .

To i mene interesuje pozdrav
[ ksrele @ 16.12.2008. 20:00 ] @
Nisi me skontao.
Ja bi voleo da napravim digitalni bezicni mic, pa sam to ranije pitao i skontao da mozda i nije tako prosta radnja sa URADI SAM, jedino da se kupi vec gotov. Ali sam ipak postavio pitanje da li neko zna da li je izvodljivo proslediti SPDIF preko FM predajnika i primiti ga sa obicnim FM prijemnikom.
Malo sam kopao i nasao koliki opseg zauzima SPDIF:
Citat:

# Bandwidth occupation : 100kHz up to 6Mhz (no DC!)
# Signal bitrate is 2.8Mhz (Fs=44.1kHz), 2Mhz (Fs=32kHz) and 3.1Mhz (Fs=48kHz).

http://www.epanorama.net/documents/audio/spdif.html

I zbog komplikovanosti digitalne izvedbe na kraju mi samo preostaje analogna. Ali, ja hocu takav prijem da nema sustanja, moze malo sustanje od operacionih pojacala i ostale analogne elektronike kao da se signal prostire kablom, ali ono glupo sustanje od FM prijemnika mi smeta JAKO!
Posto ja ne znam drugi nacin da eliminisem to sustanje onda sam izneo ovu ideju pa da proverim sa strucnim ljudima da li je to izvodljivo tako, makar teoretski pa bi posle razradili shemu ako nekom treba.

Ako neko zna kako da prepravim FM prijemnik da ne susti kada nema signala a kada ga ima da ga pusti neka napise ovde.

Joj, sada citam moju prvu poruku i ne mogu da verujem sta sam ja napisao... Kao da sam spavajuci pisao. Mada, bio sam bas nesto gladan i planirao da napisem to (da ne zaboravim) pa pravac za sto. Nije ni cudo sto me PECO nisi razumeo.
[ yugaja @ 17.12.2008. 11:29 ] @
Pozdrav,

tebi u stvari treba nesto sto se zove squelsh kontrola. Mrzi me sad da kopam po netu i pdfovima, ali evo sa 2 sec googlanja
http://hem.passagen.se/communication/afamp.html

toliko o sustanju i muteu

Sto se tice Sony/Philips digitalije...Digitalni prenos na difuznom FM opsegu zaboravi. Ako te bas interesuje (teorijski!!!) pogledaj DAB specifikacije na netu.
Mozes koristiti SPDIF ulaz u svoj predajnik, ali na pocetku ga moras "prevesti" u analogni signal, sto ce reci nista ne dobijas ako su analogni izlazi zv. kartice iole pristojnog kvaliteta! Sema DACova sa SPDIF ulazom o5 ima dosta na netu, mozes pogledati i kako sam ja to odradio na http://yugaja.googlepages.com/udac

Postoji i jos jedna mogucnost pravljenja analognog FM predajnika tzv DDS -direktna digitalna sinteza, sto ce reci da "pravis" FM modulisani signal direktno iz brojeva! Za hobi zaj...to se ne isplati nikako. Analog devices ima jednu application notu gde koristi jedan DSP (cini mi se ADSP2181) i jedan DDS chip AD9850 (AD9851) Mozes i to da pogledas na netu!!

Na kraju sustina je da ce ti, ako predajnik napravis dovoljno kvalitetno, kvalitet prenosa odrediti FM prijemnik. A tu vec moras ocekivati brojeve tipa: signal/sum 70dB mono / 60+ dB stereo; izoblicenja za max devijaciju 0.5-1%, i stereo separaciju max 40tak dB. Za uho jos uvek prihvatljivo, ali svetlosnim godinama daleko od kabla!!!

Pozzz!!

[ peca26000 @ 17.12.2008. 15:51 ] @
Ja bih hteo to malo prostije, malo bi bio problem za nabavku DA AD konvertor ,to je komentar za yugaja lepo to izgleda ali malo skupo za mene.
Sto se tice onih podataka za SPDIF odlicno taj podatak se moze iskotistiti i napraviti drugaciji prijemnik UKT sa shirim propusnim opsegom .Taj shum koji je opisan nebi trebalo da se javlja posto je DA signal tako da nebi trebalo da utice niti da ga prenosi ako nije bas ispod neke nedozvoljene granice tek na 10mW snage predajnika sto bi bilo dovoljno za 50 metara daljine ,sam prijemnik bi primao digitalni signal i poslao na pojacalo 5.1
Sta vi mislite da li je to moguce ali koristiti one podatke propusnog opsega koji je naveo ksrele.
Pozdrav
[ yugaja @ 17.12.2008. 16:29 ] @
Ne moze!!! Ili ajd' da se ogradim, prakticno ne moze! Matematika koja to pokazuje je malo dublja i slozenija, a tice se FM modulacije, Beselovih funkcija i potrebne sirine kanala za prenos!

Ukratko, postoji jedan obrazac koji kaze koliko mora da bude sirok FM kanal a da pokupimo nesto tipa 98% snage (nasih) komponenata iz spektra. Zove se Carsonov obrazac i ima ga u svim knjigama koje opisuju FM.
Ako koristimo uskopojasnu FM, potreban propusni opseg je priblizno 2xFm (Fm je max frekvencija korisnog signala - u nasem teorijskom slucaju je to recimo 6MHz pa puta 2)
Ako pak imamo sirokopojanu modulaciju, potreban opseg je otpilike 2x max devijacija pa jos malo preko... sto ce reci uzasno puno.

Da skratimo pricu, na tim relativno niskim ucestanostima skoro da je nemoguce preneti digitalni nekompresovani audio (ili video) signal. Morali bi da koristimo opake modulacione postupke, a cak i tada nije bas sve moguce...
Na visim frekvencijama tipa nekoliko GHz (ili par desetina GHz ) druga je prica. Ali to je vec neka druga tema i cena...
[ ksrele @ 17.12.2008. 19:15 ] @
OK, hlava na informacijama.
Sto se tice squelsh-a, ta opcija mi ne odgovara. Da budem iskren nisam googlao, ali koliko ja znam ta opcija ne diskretnog tipa, tj radi na MUTE fazonu kada nema korisnog signala, ili kada je on ispod odredjenog nivoa. E sad, meni to ne odgovara iz tog razloga sto ce sklop i na manji sum mutirati zvuk umesto da ga samo smanji. Kazem, nisam googlao jos pa mozda ima sklop koji to radi kontualno tj da polako smanjuje jacinu zvuka na shum.
Dakle, sto se tice kvaliteta prenosa, ustvari tacnije, sto se tice kvaliteta prijema, moram da naglasim da ja ne pravim PROFI opremu! Pravim amaterski mikrofoncic posto se kod mene u kuci cesto peva a nervira me ovaj mikrofon sa kablom. Posto je meni hobi a i deo profesije bavljenje elektronikom onda je mene to zainteresovalo i nece mi biti tesko da to napravim.
E sad, posto je doba analogne elektronike na izmaku ja sam mislio da problem resim nekim digitalnim resenjem ali JBG kad je jos uvek to jako komplikovano i skupo za home made.
Imam jednu ludu ideju. Sta se desava kada se na muzicku karticu, na njenom SPDIF izlazu nakaci mala antenica a na drugoj kartici na ulazu isto rokne neka antenica, da li ce se taj signal moci preneti sa jedne antene na drugu makar na nekih par cm razdaljine? Ja nemam uslova da probam kuci jer imam samo jednu muzicku koja ima samo SPDIF izlaz a mislim da nema SPDIF ulaz (Sound Blaster Live Value!).
Dakle, da rezimiram, meni je potreban prenos zvuka na nekoliko metara ali bez javljanja sustanja (kao interferencija sa ostalim uredjajima ili prilikom izlaska iz opsega), a sto se tice izoblicenja i kvaliteta, dovoljan je mono zvuk, bez neke preterane dinamike ali sa punim audio spektrom. Glupo je da krenem da snimam sestru kako peva, da bi mogla da se hvali drugarima, i u pola pesme krene da susti kada se ona razigra i krene da se vrti po sobi i slicne scene.
Razmisljam jos o necem... kako rade DECT telefoni? Kontam da je njima srezan propusni opseg na 4KHz jel? Imam DECT telefon kuci ali kako da ispitam sta mikrofon moze da primi i slusalica prenese do baze?
[ peca26000 @ 17.12.2008. 19:27 ] @
Ovo sa daljinskim telefonom nema kvaliteta i dvostruka je medjufrekvencija i to je jako uskopojasno samo za komunikaciju SOUND nije neki ! Sa dve antenice nista to ne moze !

Zasto nebi mogao na UKT AM modulacija netreba FM
Zasto (video ) ne moze ???????

@yugaja ako mozes malo mi protumaci koristilo bi mi i za ovu temu pa ako moze nekoliko reci na http://www.elitesecurity.org/p2128403

Pozdrav
[ ksrele @ 17.12.2008. 19:39 ] @
Peco, ubi me tvoj pravopis, kao da me lupas cekicem po glavi, ali OK, nije to sada bitno.
1. Da li si probao ovo sa antenama na SPIDF pa zato kazes da ne moze ili kako znas da ne moze?
2. Moze i AM, sto da ne, ali ja kontam da je tamo jos uzi opseg.

Imam jos jednu ideju. Da li postoji IC koji je standalone mp3 kompresor i dekompresor? Pa zvuk vodimo u njega, ovaj u letu radi mp3 kompresiju i digitalni signal se kaci direktno na FM predajnik :)
Salim se... :)

Nemam ideju...

Znate sta, dajte samo neku shemu FM bezicnog mikrofona i preporuku kako da se napravi a da bude stabilna frekf. i da ruka ne smeta i toplota ruke i to je to!
[ peca26000 @ 17.12.2008. 19:54 ] @
Nerazumes AM je vrsta modulacije ne sirine .
Nemogu dve antenice na nista da rade .
Moraces da se naviknes na moje pisanje dok ne naucim bolje.
Pazi malo sale malo istine to sto si rekao za mP3 plejer nije naivno MOZE pa cak i najisplativije imas gotov FM predajnik za Auto gde se kaci na upaljac e takav predajnik ima i slusa se na radiu za kola ,mislim da znas nasta mislim .Uzmes taj FM plejer mP3 odkacis u FM modulatoru tu nakacis malo predpojacalo i teras sve na 9V bateriju i resis se zauvek stabilnosti i temperature koja ti se stvara rukom i drzanjem mikrofona .Taj predajnik ima odlican PLL oscilator koji je 100% stabilan uz to i kvalitet vise nego dovoljan za pevanje ili neku drugu namenu...
[ ksrele @ 17.12.2008. 20:05 ] @
Znam da je AM samo vrsta modulacije, ali ako uzmemo u obzir da ne zelim da pravim prijemnik (koji je po meni komplikovanije napraviti neko predajnik) i da koristimo AM radio difuzni opseg, tacnije srednje ili duge talase, i sam znas da je tamo propusni opseg mnogo mali. Mozda kada bi uspeli nekako SPDIF signal spojiti na VideoIn na nekom jacem RF modulatoru i primati signal na nekom VideoRekorderu i VideoOut izlaz voditi na ulaz muzicke SPDIF bilo bi cool :)
Ko ima neki TV predajnik (onaj iz stare Sege je dobar) i muzicku karticu sa SPDIF ulazom mozemo se naci i igrati se sa tim :). Dodjite do mene pa cemo se zezati sa tim. :)
A da, sto se tice tog predajnika za kola, o tome sam i ja mislio ali nisam siguran koliki mu je domet... mozda jedino da ga malo pojacam sa nekim RF pojacalom... ali to mi je krajnje resenje! Kulturno, jeftino, stabilno, ali domet je pod znakom pitanja "?".
[ peca26000 @ 17.12.2008. 20:53 ] @
Mislim da si pominjao domet 5m tako da aaaaaaaaaaa

Radice to bez ikakvih problema za mikrofon .

E vidis na TV predajnik jeste AM modulacija cak je DSB e sad da li to moze ja jedino nemam SPDIF ulaz a imam vec DVD sa tim izlazom treba mi prijemnik SPDIF

Nemoj da brkas AM sa radiom to nema veze u nasem eksperimentu!

Pozdrav
[ ksrele @ 17.12.2008. 22:05 ] @
Da, da... znam da se za prenos slike na TV-u koristi AM modulacija. Ne mesam ja AM modulaciju sa radiom. Znam ja da postoji jos dosta modulacija, ali nemam pojma kako ostale rade i gde su primenjene a pogotovo mislim da nisu izvodljive da se naprave u kucnoj radinosti.
Pa pazi, kada kazem domet, ja mislim na domet bez ikakvih smetnji, ali bas NIKAKVIH. A krajnji domet (u idealnim uslovima) takvog uredjaja je jos i veci. Od prilike, siguran domet dobijam kada krajnji domet podelim sa koeficijentom 2, mozda 3, zavisi od kvaliteta istog. Recimo, ako neki predjnik ima krajnji domet od oko 100m onda sigurno u krugu od 20m nece biti smetnji.
Videcu da kupim jedan taj predajnik za kola, nikako da skupim pare (jos uvek studiram i ne radim) pa cu da ga rastavim i tu elektroniku nekako ugradim u kuciste mikrofona. Mozda bude kao oni profi, onako malo duzi i na kraju sa onom dzombom :).
[ peca26000 @ 18.12.2008. 03:46 ] @
Da imam pojacalo sa digitalnim SPDIF ulazom sigurno bi neke kombinacije vec bile probane i rekao bi sta i kako bi to radilo ovako ?

A ta dzomba bi bila bas i zbog baterije!