[ ToxicMind90 @ 18.12.2008. 20:07 ] @
Kao prvo izvinjavam se zbog otvaranja nove teme o tome o cemu je vec bilo diskutuvano,ali jedine odgovore koje sam nasao su iz 2003-2004,pa reko mozda su se neke stvari promenile...
Evo i nova godina je blizu a za par meseci sledi upis na fakultet. Zavrsna sam godina Tehnicke skole u Subotici,smer elektrotehnicar racunara.Jednostavno ne znam sta izabrati,nadam se da ce te moci da mi pomognete u tom izboru.
Veoma me zanima programiranje i to je ono cime zelim da se bavim u zivotu.
Gledao sam sajtove oba fakulteta i nikako nemogu da se odlucim koji je pravi izbor. Na FTN previse elektronike a na PMF previse matematike... Sta onda izabrati i zasto???
[ Jovan_NS @ 21.12.2008. 19:13 ] @
Jeste, bile su diskusije o ovoj temi ali neke stvari su se promenile, pa ćemo lepo ponovo da je aktiviramo

Nego, primetio sam da si programiranje izabrao za budući poziv, i kako i sam kažeš to je ono što te zanima.

Prema mom mišljenu, šta god da izabereš - nećeš pogrešiti.

Verujem da nisi ovaj odgovor očekivao, al tako ti je kako ti je
Ako si elektrotehničar računara, već si se susretao sa elektronikom pa ćeš se snaći na FTNu (npr gimnazijalcima koji odlično poznaju matematiku, elektronika malo zapinje jer su se jako slabo sa njom susretali a opet je polože sa 8-9).
FTN je izuzetno kvalitetan faks, priznat je svuda.

Sa druge strane, dobro poznavanje matematike je svakako poželjna osobina za skoro svakog programera, tako da ti PMF može doneti samo dobro. Razumi da je učenje neophodno, i to min 3 puta više nego u srednjoj(nek me neko ispravi ako grešim, 10x nisam stavio zbog morala i motivacije ).
Pazi, ni matematika na FTN nije mačiji kašalj, ako mi neveruješ idi na njihov sajt i potraži koje sve predmete imaš.

Ipak, pošto sam i ja takođe pred upisom, moj komentar uzmi sa rezervom - nisam iskusio situaciju na faksu i većina toga što ti govorim su mene rekli prijatelji sa oba fakulteta.

Nadam se da će se naše buduće kolege priključiti komentarisanju, prijala bi mi potvrda ili osporavanje mišljenja pred sam upis

Pozdrav
[ mihajilo @ 23.12.2008. 00:16 ] @
Da vam odgovorim posto sam na master studijama(prethodno sam prosao 4 godine na istom faksu) na FTN-u iz bas pomenutog Racunarstva i automatike, tacnije usmerenje Racunarske nauke i informatika, smer Internet i elektronsko poslovanje. :)
Fakultet i nije bas lak, a poredjenje sa ucenjem u srednjoj skoli cu preskociti, jer nema nikakvog smisla. Mnogi su vam o tome vec pricali, ali to niko ne razume dok ne oseti na svojoj kozi.
Ako se odlucite za FTN, dosta ce vas muciti u prvih 2-3 godine, dok ne oguglate :) , a vecina se razocara u prvoj godini, zbog matematika i stvari koje se moraju preci, a nemaju veze sa programiranjem i napusta studije pricajuci da se na fakultetu nista korisno ne moze nauciti(sto nije tacno). Ako izaberete da idete na fakultet, nemojte odustajati pred prvim vecim izazovom, morace dosta toga da se nauci, cak i onih stvari koje mrzite i koje vam nikada nece trebati, ali ako hocete uspeh, morate se malo i zrtvovati.
Prvo korisno iskustvo iz programiranja sam tek imao u trecoj godini :) . Do tada se, na zalost, rade skolski primeri koji su meni delovali neprimenljivi, ali moraju se proci da bi se stekla neka rutina. Iz programiranja konkretno cete najvise nauciti u poslednje dve godine, ako se ne razocarate ranije :).
Posto volite programiranje ili bar tako mislite :) , onda vam preporucujem da razmisljate o usmerenjima: Softversko inzenjerstvo(na prvom mestu), potom o Internet-u i elektronskom poslovanju i Informacionim sistemima, a dok vi stignete do usmerenja(koje je za mene bilo na trecoj i cetvrtoj godini) uvesce se i cetvrto usmerenje Inteligentni sistemi( vrlo zanimljiva oblast, bice popularna u buducnosti, ali zahteva ogromnu kolicinu matematike ).
Kroz fakultet upoznacete se sa sledecim programskim jezicima: c(osnove)(ja sam ucio i pascal), C++ i onda dalje java, pored toga naucicete malo asembler-a i mikro c-a, prolog-a, matlab-a, vhdl-a i jos nekih korisnih jezika(ne secam se vise). mozda cete uciti i C#.
Od baza podataka radicete sa MS SQL, MySQL, Oracle i eXist(baza za XML dokumente). Malo cete se upoznati sa mrezama, tu je cisco. Naucicete da modelujete, ucicete jezik za modelovanje UML (alatom Power Designer od Sybase-a). Naucicete i Markup jezik XML. Mozda cete raditi i Flash(izboran je), kao i OpenGL i DirectX. Naucicete dosta prakticnih stvari, sto je najbitnije od svega. U zavrsnim godinama naucicete da radite u timu sto je vrlo vazno, radicete timski na projektima i tada ce vas uspeh zavisiti od tima(to je na zavrsnim godinama zbog filtriranja-kvalitet ostaje :) ). Sve u svemu mogucnosti ima mnogo.

Eto toliko o FTN-u, bar sam pomenuo one stvari kojih sam se ja setio, mozda sam nesto i propustio.

Samo da znate, koliko cete nauciti od ovoga navedenog, zavisi samo od vas i zato spremite se na rad i trud.
Kako je to na PMF-u ne znam, voleo bi da neko sa njihovog faxa iznese svoje vidjenje.
Ako vas jos nesto zanima, pitajte, naci ce se neko da vam odgovori
[ Jovan_NS @ 23.12.2008. 21:14 ] @
Mihajilo hvala ti što si odvojio vremena da napišeš odgovor, bio mi je koristan.

Ipak, imam još par pitanja:

1) Možeš li mi reći nešto više o tom novom usmerenju Inteligentni sistemi?

2) Da li je moguće da se usmeravam u više od jednog pravca (primer Inteligentni sistemi i Elektronsko poslovanje)?

3)Vredi li FTN toliko mučenja, pogotovo te 2-3 god dok ne oguglamo ? Možda je malo čudno ovo što te pitam pošto si ti još uvek na njemu, ali definitivno želim da znam u šta se upuštam

[Ovu poruku je menjao Jovan_NS dana 24.12.2008. u 23:26 GMT+1]
[ mihajilo @ 24.12.2008. 12:22 ] @
Pogresno si mi napisao nick :)

Nesto vise o tom usmerenju Inteligentni sistemi? Ne znam puno o samom smeru, jer zasad ne postoji i nije pripremljen program za njega, bar ne jos dovoljno. Program je prosao akreditaciju, tako da se planira njegovo uvodjenje za otprilike naredne dve godine(to je iz prve ruke, tako je rekla sefica katedre koja i forsira taj smer). Predmeti iz tog smera postoje kao izborni, ali profesorica je predlozila studentima cetvrte godine da ih sad ne biraju(jer kao sto rekoh predmeti nisu dovoljno spremljeni da bi se pocelo sa predavanjem). Ja sam imao predmet Osnove racunarske inteligencije koji dodje kao uvod u Inteligentne sisteme. Sta ce se raditi na Inteligentnim sistemima, to ce se jos videti, pretpostavljam da ce se forsirati vestacka inteligencija i vestacke neuronske mreze, fazi logika, ustvari evo ti procitaj i sam: http://www.ftn.ns.ac.yu/_data/planovi/diplomske/rac.pdf - tu imas spisak svih predmeta koji se izvode ili ce se izvoditi na faxu i pogledaj sta ce se raditi i sta ce se uciti. Siguran sam jedino da ce to biti puno komplikovane matematike(ali bar lepo primenjene ) :) .

Usmeravanje na vise pravaca nije moguce, bar koliko ja znam, a da li je moguce upisivanje na drugi smer po zavrsetku fakulteta to ne znam, ali nemoj da se brines o usmerenju previse, jer dok stignes do toga, znaces sta hoces a i kad zavrsis jedan smer, to ne znaci da ti ne mozes da se bavis u zivotu stvarima koje se uce na drugom smeru. Ova struka je specificna i ako zelite ovim poslom da se bavite, budite odma spremni da ceo zivot ucite, jer stalno ce se pojavljivati nove tehnologije i moracete ih pratiti, tako da bitno je da neki od smerova zavrsite, a onda kuda vas zivot odvede(imamo profesore koji nam drze cisto softverske predmete, a oni sami su zavrsili hardver, tako da pravila ne postoje, covek se u zivotu lako preorijentise).

Fakultet ce ti dati nesto sto ti nijedan kurs ne moze dati, fakultet te uci da razmisljas(osim ako ga ne zavrsavas prepisivajuci i uceci napamet), da pristupas inzenjerski problemu ( posle ovog faxa si inzenjer :) ili master(sto je akademsko zvanje) ). Na fakultetu se dosta uci apstraktnog, ali posle je lako preci na konkretno. Na kursevima ne mozes nauciti da apstrakujes stvari i probleme, vec tamo ucis resavanje samih konkretnih problema. Da li fakultet vredi muke i truda, to zavisi od osobe do osobe, moze neko i bez fakulteta u ovom poslu da bude vrlo uspesan i dobro placen, jer ovde se ceni vestina, a ne diploma, ali ipak ti fakultet daje malo bolju startnu poziciju. Bilo koji fakultet da upises, trebace ti dosta rada i truda ako hoces da budes posten, a ako ne, uvek mozes upisati fakultet za koji je potrebno samo da platis i da se pojavis par puta i eto diplome, ali sta ti konkretno znas posle tako zavrsenog fakulteta? Znanje kosta, ali najveca cena je trud, a ne novac.
Mada razmotrite i PMF , znam da se tamo dosta radi Java i neki zastareli programski jezik, mozda Modula i to samo zbog nekog tamo profesora koji eto hoce tako da uci studente konceptu proceduralnog(sada retko koriscenog :) ) programiranja.
Srecno vam sa odlukama!
[ ToxicMind90 @ 24.12.2008. 16:42 ] @
hvala ti mihajilo sto si nam dosta opsirno opisao FTN i mogu reci da si ostavio dosta dobar utisak na mene sto se tog fakulteta tice...

Citat:

Fakultet i nije bas lak, a poredjenje sa ucenjem u srednjoj skoli cu preskociti, jer nema nikakvog smisla.

da planiram da odem u ns samo da se zajebavam mogao bih to i bez bezveznog gubljenja vremena na fakultetu...:)

Mislim da si mi pomogao da odlucim sta je bolje,ali bih opet hteo da cujem nekoga ko ide na PMF ipak da cujemo i njegovu stranu price...

[ ToxicMind90 @ 24.12.2008. 17:18 ] @
zaboravio sam pitati:
na sajtu FTN-a sam nasao neke smerove e1,e2 u vezi tog smera racunarstvo i automatika. verovatno ima spomenuto negde sta je to ali trazio sam pa mi brzo dosadilo. Sta je to,podsmerovi ili sta,mozes malo pojasniti?
[ Jovan_NS @ 24.12.2008. 22:32 ] @
Ispravio sam se

Znahci odlucio sam, definitivno Fakultet Teških nauka

Inace nisam te najbolje razumeo, jesi ti to za master uzeo "Elektronsko Poslovanje"?
Kakav je program?
Čuo sam da su ga jako nahvalili, i to ne samo iz Srbije nego i dalje...
[ ToxicMind90 @ 25.12.2008. 01:10 ] @
Citat:
Jovan_NS: Inace nisam te najbolje razumeo, jesi ti to za master uzeo "Elektronsko Poslovanje"?
Kakav je program?
Čuo sam da su ga jako nahvalili, i to ne samo iz Srbije nego i dalje...


zar netreba prvo da te brine da zavrsis 4 godine fakulteta pa onda master? :)
[ mihajilo @ 25.12.2008. 07:20 ] @
Ovako E1 je odsek na elektrotehnici(na FTN-u) - Elektronika,energetika i telekomunikacije - kad sam ja upisivao vazilo je da je tamo lakse na pocetku nego kod nas, ali da je pred kraj teze nego kod nas.
E2 je odsek na elektrotehnici(FTN) - Racunarstvo i automatika, tako da sam ja isao na Fakultet Tehnickih Nauka-Elektrotehniku-odsek Racunarstvo i automatika(E2)-usmerenje Racunarske nauke i informatika i smer Internet i Elektronsko poslovanje(bar se tako onda zvao kad sam ga upisao), sto bi voleo da mi u diplomi pise sve ovako :)
Mi smo se prvi put opredeljivali u 3-oj godini i birali smo izmedju:Racunarskih nauka i informatike, Katedre za Racunarsku Tehniku(KRT, tu se radi hardver i programiranje na hardveru, najcesce asembler i c, mada se koriste za neke stvari i jezici viseg nivoa, radi DSP(Digital Signal Processing) i smer je izuzetno zanimljiv onome ko voli hard core programiranje, ako bude prezentacija smerova, kada bude usmerenje obavezno posetiti njihov smer-nama su pokazivali robota koji je bio kao Artuditu) i treceg usmerenja Automatike (kazu da je najlaksa, ali ne znam ne studiram automatiku), za sva tri usmerenja, ako kod vas bude kao kod nas, imacete dovoljno dobru sliku, jer do tada cete imati predmete koji su uvod u ta usmerenja tako da vam nece biti problem da izaberete.
Sledeci put sam se opredeljivao u cetvrtoj na smer(ja na Internet i elektronsko poslovanje) od ponudjenih(ponudjena opredeljenja su bila za usmerenje Racunarske nauke i informatiku koja je tada brojala oko 60 studenata ):
Softversko inzenjerstvo- na ovaj smer je otislo oko 29 studenata
Informacioni sistemi - otislo je 5 studenata i zanimljvo je da je smer ipak oformljen(zbog potrebnog minimuma)
Internet i elektronsko poslovanje - upisalo se oko 26 studenata
Inteligentni sistemi(postojala je opcija da se i onda izaberu, ali ne bi se izvodili, a i interesovanja nije bilo) mada sam se ja razmisljao da idem tamo, ali matematike mi je bilo tada preko glave :)

E sad mi smo verovatno poslednja generacija koja je isla u kontinuitetu 4. pa 5. godinu(umesto posle cetvrte 1. godinu master studija), ali mi imamo da branimo i batchelor i master rad tako da cemo mi biti master kada zavrsimo a i u rasporedu nama pise master studije( tako da je razlika u tome u odnosu na vas- mi smo se opredelili u 4. godini sta cemo konkretno, a za vas ne znam kada ce biti to opredeljenje konacno, ali bice verovatno za upis na master studije, koje nisu obavezne, ali nemojte da se brinete, i pre master studija steci cete dovoljno znanja da bi mogli da se zaposlite i nesto radite, ali za to cete sami trebati da se zalozite.

Kakav je program? Bicu subjektivan, mislim da je dobar, dobar deo predmeta se polaze kroz projekte(prakticni deo ispita) i naravno teoriju.
Od predmeta radi se(radilo se tacnije,jer je nesto u medjuvremenu izmenjeno):
VII semestar
Baze podataka - teoretski o bazama podataka i sql-u i rad na MSSQL-u
Numerika - to je jedna od matematika sa mnogo teorije(jeste da se prakticno moze primeniti, ali je teorija naporna), polaze se preko odradjenih zadataka na vezbama u Matlab-u i kao sto rekoh teske teorije na ispitu.
Projektovanje softvera - radi se projekat u timu od 4 clana i polaze se na ispitu teorija i zadatci(mora se prvo odbraniti projekat da bi se islo na ispit)
Racunarska grafika- radi se OpenGl i pravi se igrica i polaze se teorija na ispitu(to jest preko kolokvijuma u toku godine)
Mrezno bazirani sistemi II - radi se projekat samostalno i odgovara teorija
VIII semestar
XML i Web servisi -radi se projekat u timu i brani se projekat na ispitu uz teoriju
Bezbednost u sistemima elektronskog poslovanja- radi se projekat koje je deo projekta prethodnog predmeta i brani se uz teoriju (mi smo prva generacija koja je spojila dva predmeta u jedan projekat) inace su predmeti kod jednog profesora
Poslovna informatika- radi se projekat i na ispitu se polazu zadatci
IX semestar
Napredna internet infrastruktura- rade se zadatci na vezbama i polaze se test na kraju
Data Mining - radi se sa alatom Rapid miner na vezbama, radi se projekat u timu i polaze teorija usmeno
Datawarehouse - radi se sa oracle-om , radi se projekat na vezbama i test u toku godine i polaze se usmeni i sve sto se radi u toku godine ulazi u konacnu ocenu
Sistemi elektronskog placanja- rade se dva projekta i polaze se teorija
Digitalne arhive- radi se projekat samostalno i polaze se teorija
To vam je detaljan program po predmetima sta se radi.
Vise o pojedinim predmetima potraziti na:
ccd.ns.ac.yu/csi
informatika.ftn.ns.ac.yu
acs.ns.ac.yu




[Ovu poruku je menjao mihajilo dana 25.12.2008. u 09:18 GMT+1]