[ Stefan Jocic @ 19.12.2008. 23:05 ] @
Pre nekoliko dana mi je dosao racun od nekih 2000 dinara koje kao "po zakonu" moram da uplatim SOKOJ-u.Kazu da ukoliko ne platim da ce da mi zablokiraju racun.Da li se to stvarno mora placati,jer ja nemam kafic (znaci ne PUSTAM MUZIKU) nego trgovinsku radnju?Da li stvarno mogu da zablokiraju racun?Postoji li negde vise o ovom zakonu?Koja su Vasa iskustva?

Inace za one koji ne znaju SOKOJ je drustvo koje stiti autorska prava muzicara.Njihov websajt http://www.sokoj.org.yu//htm/index.htm

[ reject @ 20.12.2008. 10:12 ] @
Pazi, pre nekoliko godina su poslati nekakvi racuni za tv pretplatu str-ovima na Banjici,
sto je nebuloza, jer skoro niko u str-u ne emituje tv program, a cak i da je tako, vlasnici
str-a su gradjani ove nazovi drzave pa samim tim placaju pretplatu. Naravno, neki su platili,
neki nisu i nikom nista.

Sto se SOKOJ-a tice, oni pokusavaju da uzmu kintu gde god mogu, pa cak i ozbiljni organizatori
koncerata koji dovode face iz sveta dobiju zahteve da plate sokoju neku kintu, sto je van
svake pameti. Recimo, dodje Chris Rea da svira ovamo i organizatorima sokoj trazi pare iako
Chris Rea sam svira svoje pesme. :)

Naravno, sokoja nema nigde gde bi trebalo da ga ima, tako da autorska prava, sto se tice
muzike, ovde realno ne postoje.

Sto se tvoje situacije tice, nisam neko ko moze da ti da pametan savet, ali u principu imas
dve opcije, da platis harac i ispadnes ovca, ali te mozda ostave na miru ili da se ganjas sa
njima duze vreme, sto mozda ukljucuje i angazovanje advokata i dodatne troskove. Pitanje
je koliko vremena i zivaca realno mozes da odvojis da bi se krljao sa budalama.

U svakom slucaju: http://www.youtube.com/watch?v=bfdAqj4JZqE

[Ovu poruku je menjao reject dana 20.12.2008. u 11:30 GMT+1]
[ Stefan Jocic @ 20.12.2008. 11:06 ] @
Za tv recune znam da je dolazilo,dolazilo je i kod mene.Pa su moj knjigovodja i advokat uspeli da se izbore sa tim da ne placam,posto uopste nemam tv prijemik u radnji.A ovo za SOKOJ,poslao sam im pismo da uopste u radnji ne pustam muziku i da od mene ne dobijaju nista,i normalno upozorio ih da ukoliko mi zablokiraju racun da ce biti tuzeni za tako nesto,posto meni posao ne moze da trpi gluposti,barem ne u ovim teskim vremenima.
[ Joker @ 20.12.2008. 11:11 ] @
Koliko znam ranije su dolazili u objekat i ako svira radio (znači bilo koja delatnost: frizer, pekara ....) pravili zapisnik i onda slali neke uplatnice. Oni pretpostavljaju da ti puštaš muziku u radnji ili su bili ?
[ Stefan Jocic @ 20.12.2008. 14:46 ] @
Ne nisu bili,samo su mi poslali racun da platim.Verovatno misle da se pusta muzika.Ali ja u radnji nemam nikakav Radio/TV prijemnik.Meni iskreno to sve dodje kao prosenje,ali prinudno.Poslao sam im odgovor da necu da platim,pa cu javim sta je bilo.
[ reject @ 20.12.2008. 16:57 ] @
prosenje, ali prinudno = iznuda novca + pretnja o blokadi racuna = reketiranje
Citat:
jockeal:Verovatno misle da se pusta muzika.

Kakve to veze ima? Ako slusas radio, problem placanja sokoju je na radio stanici,
osim ako se emitovanje zvuka u radnji ne klasifikuje kao javno izvodjenje sto bi
bilo vise nego bolesno.
Sta da rade ljudi koji prodaju audio opremu?

Ako ima neki pravnik da se ukljuci u temu bilo bi veoma zanimljivo da vidimo kako
su celu pricu sklepali u zakonu.

Pazite sta zvizducete na poslu, mozda vas sutra zbog toga budu apsili
[ Stefan Jocic @ 20.12.2008. 17:23 ] @
@reject

Potpuno si u pravu.Ovo stvarno jeste reketiranje.Svakog dana ljudi gube radna mesta,neki od njih otvaraju neke firmice,usluzne radnje itd.To je nasa vlast uvidela i resila da obaveze nametne svim preduzetnicima.Sto racuna morate da placate.Pa onaj zakon koji su izmislili da moras da zaposlis nekog ako hoces da radis,pa onda je bilo kasnije reci o zaposljavanju osoba za invaliditetom.Evo za nekih skoro 10 godina kako mi radi radnja cuo sam OGROMNE gluposti (mislim na propise).Ali ovo sve namerno rade,da bi VELIKE kompanije,firme dominirale,cim zatvore male radnje dominirace ti veliki i oni ce odredjivati cene.

A kao se bojim ,sokoj ce da zovne miskovica i da mu trazi 2000 din. Nema nikad da bude!
[ pomoravac @ 24.12.2008. 22:32 ] @
Evo ti moje iskustvo sa Sokojem.Imam STR i u njemu neki drndavi radio kasetofon.Pre 3 godine svracao neki njihov inspektor i razgovarao s radnicom,al mi ona nista nije rekla.Posle 2-3 meseca pocele da stizu fakture.Prvu sam primio,nisam znao sta je,a ostale nisam hteo da primim.Posle godinu dana stugla opomena pa tuzba.Ja nisam reagovao i po presudi mi skinuli s racuna oko 5-6000 din,plus sudske troskove.I dalje stizale fakture,opet dolazio njihov inspektor,ja nisam ni hteo da razgovaram s njim.Opet opomena,pa tuzba.Uzmem advokata,on me ubedjivao da nam ne mogu nista.Odemo na dva rocista,ja tvrdio da nemam nista od muzike,advokat nesto pametovao,filozofirao i naravno,opet presude i skinu mi s racuna,plus sto sam platio advokata,plus troskovi sto sam morao za Beograd.I onda se resim da placam,jer dosadno bez muzike,narocito kad nema musterija.Pozovem ih i izdaju mi dozvolu-ugovor i sad placam kad i koliko mogu,jako su korektni,kad malo vise kasnim napravimo neki dogovor,pa isplacam na rate,uglavnom nemam problema,a iskreno 480din mesecno i nije neka para.Znam za frizera kome su blokirali racun zbog neplacanja,kaznili ga oko 60.000d za privredni prestup,nije imao dozvolu od Sokoja i plus ga krivocno gone jer valjda psovao i pretio njihovim inspektorima.A sto se tice Miskovica,veruj mi i on placa.Brat mi radi u Maxi diskontu u Jagodini i oni placaju oko 5000d mesecno.Zato,ili placaj ili izbacuj muziku iz radnje,veruj mi ne isplati se da se s njima boris.
[ quality @ 25.12.2008. 00:40 ] @
I ja tako mislim...jeste da imam kafic pa bez muzike nikako nece da moze ali lakse mi je kad im platim i posle nemam cimanja, ovako sam miran...
[ Stefan Jocic @ 26.12.2008. 12:15 ] @
Ma dobro i ja bih placao kad bih imao muzike,ali to mi ne treba.Jer pazi nemam ni radio ni tv prijemnik.Zasto bih placao kad ne pusta muziku.Nevezano za temu secam se situacije kad sam se zatekao u Niskom podzemlju (isao sam da kupim mobilni mnogo je jeftinije) kad su nekoliko inspektora isli od radnje do radnje da kaznjavaju vlasnike radnji novcanim kaznama.Odjednom su vlasnici izasli iz radnja i krenuli da biju inspektore,cini mi se da ce ta opcija ipak biti neizbezna.Dok ne pocnu da gube glave nece se opametiti.A imam i jos jedno iskustvo.Moj cale ima druga,zajedno su odrasli iz istog sela.Kad je dosao kod nas u radnju kaznio nas ne secam se tacno koliko.I to najbolji drugovi,a izgovor naravno ako ne skupim dovoljno para ode mi radno mesto.Demokratija?Ne bih rekao...

[ Danilo Cvjeticanin @ 26.12.2008. 14:46 ] @
U Apatinu je vlasnik restorana dobio kaznu od 220.000 din ;) ...
[ pomoravac @ 26.12.2008. 20:07 ] @
Dobar ti je vic to o demokratiji!!!A sto se tice tih inspektora,oni brate rade svoj posao,nisu oni krivi sto je neko doneo takav zakon.A na kraju ce opet najgore proci gazde lokala.I pajkan ti naplati kaznu za pojas,pa ga ne bijes.Nego,ovo je Srbija i nikad se nista nece promeniti,nema ovaj narod ONU stvar,da moze da promeni nesto.Ti pretpostavljam, radis s racunarima,a oni imaju zvucnu karticu...
[ Stefan Jocic @ 27.12.2008. 01:49 ] @
Da radim privatno.Ali problem je u radnji koja je u vlasnistvu mojih roditelja, a oni imaju Trgovinsku Radnju,a ne tehnicku robu.Kao sto pomoravac rece nista se nece promeniti,srpski narod je postao lakoveran i lako se vuce za nos.Kako nisu krivi inspektori?El pise negde u zakoniku da je po zakonu da inspektor mora nekog da kazni,bez obzira da li je ili nije preduzetnik preksio neki od zakona.Ne pise!Sto znaci nelegalnim putem,te legalno deru,zamrseno ali istinito!
[ pomoravac @ 27.12.2008. 12:40 ] @
Eh brate,pa odakle pare za platu onoga Krista iz JATa i za druge sto sede po upravnim odborima,odakle pare za sve druge gluposti i lopovluke...??? Pa od tebe,mene i svih drugih koji se muce,rade,pokusavaju da nekako prezive...I zato taj inspektor mora da uzme pare od tebe,da bi dao njima i da bi on sacuvao svoj posao i prehranio decu.U stvari,znas to i sam.A ovo je,mislim, jedina zemlja na svetu u kojoj zakoni sluze da bi te kaznili,a ne da bi te zastitili,al to je duga prica.
Raspitao sam se malo kod momka koji radi za Sokoj u mom kraju,a mislim da on radi i Aleksinac,samo posalji dopis da nemas uredjaje,prestace da ti salju fakture i brisace te iz evidencije,ali ce poslati nekog u kontrolu,za mesec,dva,i gledaj da nema muzike u radnji,jer imaju pravo da traze TRI puta vecu naknadu,ako je neko nesavesni duznik!!!!Eto i to mogu!!
[ Stefan Jocic @ 27.12.2008. 20:49 ] @
Hvala na informacijama pomoravac!
[ Joker @ 28.12.2008. 09:14 ] @
http://www.kurir-info.rs/clana...i/kurir-28-12-2008/sokoj-harac
[ fade @ 28.12.2008. 11:08 ] @
Ovaj kurir sve vesti sa es-a pokupi...
[ Horvat @ 28.12.2008. 12:49 ] @
sorry na off-u,ali nije mi bas jasan rad ovog sokoj-a...
[moze odgovor i na pp]
naime,na koji nacin oni raspodeljuju zaradu?
primer,organizujes koncert,samo jedna grupa svira ti po posetiocu placas [lupam] 200 dinara,od tih 200 dinara,koliko ide birokratama u sokoju,a koliko stvarnim umetnicima, a jos vaznije,koliko doticnima koji su nastupali????

gledao sam malo tarifu sa site-a i gledam deo za koncerte i to,i pise treba da prijavis najkasnije nedelju dana ranije,da kazes koliko ljudi stane u prostor,da das podatke organizatora,da das podatke vlasnika prostora i naravno,broj stampanih ulaznica
e mene muci sto ovde nigde ne pise PODACI O IZVODJACU!?!?
pa kome ti onda placas tu nadoknadu?organizujes koncert nevernih beba i placaces ceci taj harac????a da ne pricam tek ako strana grupa,pogotovo iz nekih "egzoticnih" krajeva nastupa


dakle ponavljam,ko i u kom procentu ima koristi od ovog novca??
ti lepo platis izvodjaca i sad opet ces placati neki harac,a ne znas kome...,a sto je najgore,cak i ako je neprofitabilan,da ne kazem humanitaran koncert,placas...

pominju tu i neke bodove,a ne pise koliko je 1 bod = dinara ,odnosno eura[moguce da mi je promaklo,nisam sve redom procitao]

edit:tu pricaju o nekim pravima autora kako i oni treba da dobiju...a sta ako org. koncert kantautora???njih platis...sad ces 3 puta placati [i to samo 1 izvodjacu/autoru]???

edit:
Citat:
Naknada će se umanjiti ukoliko su na koncertu izvedena muzička dela autora kojima je zaštita istekla, što znači da je prošlo više od 70 godina od dana njihove smrti. Umanjiće se i ako su izvedena muzička dela autora koji je prethodno već otkazao zaštitu Sokoju. Doduše, takvih je autora jako malo, desetak, što je zanemarljivo prema hiljadama autora koje Sokoj štiti. U svakom slučaju, prijavljivanjem repertoara ne samo da ispunjavate svoju zakonsku obavezu, već je i vama u interesu da se naknada precizno obračunava.

pa kome ti onda placas??
[ pomoravac @ 28.12.2008. 14:46 ] @
Evo informacija od momka koji radi u Sokoju.
Za koncert od tih 200din. po karti,8% ili 16din. ide Sokoju.
Od tih 16din. 30% ili oko 5din. ide za funkcionisanje Sokoja(birokratija),a ostalo autorima.
Znaci Sokoj ne stiti izvodjace(muzicare,pevace...), vec autore pesama(kompozitore,aranzere,tekstopisce...)!
Organizator koncerta je duzan da dostavi spisak pesama i autora koje su izvodjene i po tome se vrsi raspodela.Medjutim,to retko ko radi,pa se raspodela vrsi i po spisku pesama koje im salju radio stanice(mada ni one ne prave bas najtacnije spiskove).Znaci Sokoj nema veze sa izvodjacima,sem ako oni nisu sami autori.Ako je to autorski koncert,npr. neki kantautor,onda Sokoj ne naplacuje nista.Koliko ce izvodjaci dobiti od koncerta,to zavisi od dogovora organizatora i njih.
Bod je 8 dinara.
I mogao bi neko iz Sokoja da se ukljuci ovde,a ne da ja budem njihov advokat i to besplatni!!Il da krenem da komponujem,mozda zaradim neku kintu!! ;)
[ Horvat @ 28.12.2008. 18:54 ] @
hvala
da,ukapirao sam i ja da je AUTORIMA to,ali nisam po kojoj raspodeli ide...

znaci 30%,pu jbte,nisu ni oni ludi...
a sta ako hoces autoru [koji nije kantaautor] da platis na ruke njegova prava,dogovorite se npr. 20% od prihoda od ulaznica ,da li i onda "moras" da placas sokoju?a sta ako se radi o "egzoticnom" izvodjacu/autoru,s kojima nemaju "sporazum"?

i kakve su im ovo fore sa mrtvim [vise od 70 godina!!] i sa autorima koji nisu s njima u vezi??? [na ovo mislim]
Citat:
Naknada će se umanjiti ukoliko su na koncertu izvedena muzička dela autora kojima je zaštita istekla, što znači da je prošlo više od 70 godina od dana njihove smrti. Umanjiće se i ako su izvedena muzička dela autora koji je prethodno već otkazao zaštitu Sokoju. Doduše, takvih je autora jako malo, desetak, što je zanemarljivo prema hiljadama autora koje Sokoj štiti. U svakom slučaju, prijavljivanjem repertoara ne samo da ispunjavate svoju zakonsku obavezu, već je i vama u interesu da se naknada precizno obračunava.



i sta ako je narodna pesma,odnosno txt potice iz naroda,a muziku sam izvodjac napravio,ili obratno,ili potpuno narodna?

edit:dakle spisak pesama ipak posle,nesto sam preletio,ali nisam imao vremena da detaljnjije procitam,izgleda sam pogresno procitao da je najkasnije vreme za predaju spiska pesama 8 dana od prijave koncerta,izgleda je od odrzavanja [sto vec i ima smisla]...
[ Stefan Jocic @ 04.01.2009. 21:47 ] @
@Horvat

Verovatno te i u slucaju da je narodna pesma peljese!Jbg.Moze im se.
[ reject @ 05.01.2009. 13:22 ] @
Citat:
Horvat:i kakve su im ovo fore sa mrtvim [vise od 70 godina!!] i sa autorima koji nisu s njima u vezi??? [na ovo mislim]

Posle 70 godina od smrti autora (svuda u svetu), on gubi autorska prava nad delom. Evo sad je iscureo Popaj, tako da se ceka
koja ce prva kompanija da ga metne na konzervu spanaca (bilo na vestima).
Zanimljivo je to sa autorima koji 'nisu s njima u vezi', pogotovu kad ti isti autori izvode svoju autorsku muziku, posto i tada traze
kintu organizatoru.
Citat:
i sta ako je narodna pesma,odnosno txt potice iz naroda,a muziku sam izvodjac napravio,ili obratno,ili potpuno narodna?

Evo resenja za male str-ove: Mirkofon u sake pa u potragu za open source muzikom koju bi kasnije sami otpevali i pustali. Najbolje je
poceti od epskih pesama, predkosovski ciklus, prema "Poji Mile volove na reci". Ili da se unajmi jedan guslar koji bi u radnji veselio narod.
E sad, moguce je da oni onih 8% - 13% odluce da daju narodu, koji je autor pesama tako sto ce ukupnu sumu podeliti na broj stanovnika,
pa odbiti svima malo od pretplate, infostana, struje, bem li ga - vec to rade sa akcijama. :D
Citat:
pomoravac: Il da krenem da komponujem,mozda zaradim neku kintu!! ;)

Ko sto je pokojni Saban zaradio, kako rece "Ja sam sve prijavio Bregi". :D
[ Stefan Jocic @ 13.01.2009. 01:39 ] @
E evo me po dogovoru! Nisu mi zablokirali racun uprkos pretnjama.Verovatno samo pokusavaju da iznude novac,pa ako upali onda ga deru.Moj knjigovodja im je poslao dopis da u radnji nemam ni TV ni RADIO prijemnik i vise me ne diraju.Obavezno odbijte inace placacete im odredjenu sumu!

Poz
[ quality @ 13.01.2009. 03:24 ] @
blokiraju racun, cini mi se, tek kad ode prijava na sud...
[ momsab @ 13.01.2009. 14:39 ] @
Citat:
reject: Posle 70 godina od smrti autora (svuda u svetu), on gubi autorska prava nad delom.
Zar nije 50?
[ nkrgovic @ 13.01.2009. 14:55 ] @
Zna se ko je nosilac autorskih prava. SOKOJ nema prava za SVU muziku, on zastupa MNOGO autora - na osnovu ugovora i sporazuma izmedju nacionalnih organizacija, ali ne SVU. Ako vas ne mrzi da placate advokata i tuzite se sa njima, mozete da vodite tu raspravu. Vodite racuna sta pustate, ali ako SOKOJ ne moze da dokaze da ste pustali bar nesto od onoga za sta oni imaju autorska prava (vodite racuna ovo je MNOGO toga), ne mogu vam nista.

Niko, pa ni SOKOJ ne moze da vam blokiira racun. Jedini ko to moze su :

- Poreska inspekcija / finansijska policija / odgovarajuci organ izvrsne vlasti
- Agencija za prinudnu naplatu, po zahtevu ostecenog (to moze biti SOKOJ), ali SAMO uz PRAVOSNAZNU sudsku presudu.

[ Stefan Jocic @ 13.01.2009. 23:05 ] @
^^Mislim da si upravu.Niko osim firme sa kojom imas ugovor o nekoj vrsti delatnosti.I naravno inspekcije.
[ marko37 @ 14.01.2009. 02:25 ] @
Citat:
nkrgovic: Vodite racuna sta pustate, ali ako SOKOJ ne moze da dokaze da ste pustali bar nesto od onoga za sta oni imaju autorska prava (vodite racuna ovo je MNOGO toga), ne mogu vam nista.


Pre dve godine (otprilike), bila je na B92 reportaža vezana za reketiranje od strane SOKOJa, kada su se o tome žalili članovi jednog domaćeg benda (da li su Kristali ili neki drugi, nisam siguran). Ispostavilo se da je jedan od članova držao kafić u kome su ni manje ni više puštali muziku njihovog benda kada je došao reketaš iz SOKOJa. Zbog toga što su puštali muziku u kafiću, SOKOJ je od njih tražio da im plaćaju reket. Za njihovu sopstvenu muziku, čiji su i autori i izvođači. Najbolji deo u celoj priči je to što oni od istog SOKOJa nikad nisu dobili ni dinara.
[ pantic68 @ 14.01.2009. 03:07 ] @
Citat:
momsab
Citat:
Posle 70 godina od smrti autora (svuda u svetu), on gubi autorska prava nad delom.

Zar nije 50?

Ja negde procitao 30 al ko ce znati gde i za sta. Po meni tri godine je dovoljno pa u kojem jos poslu odradis nesto pa rentiras do kraja zivota i malo duze. No oni koji su se lako naklepali novca formiraju pravila da to rade i ubuduce.
[ Stefan Jocic @ 15.01.2009. 15:10 ] @
Ma nema uopste nista da mi stize.Jer pazite,gde je tu logika? Da me tuzi, i potrosi 1000 evra na advokata i jos sto troskova,da bi mi naplacivao 2000 dinara mesecno.To mogu samo debili!
[ Miso Tanaskovic @ 23.06.2009. 19:06 ] @
Ne placajte Sokoj-u

Prvo da bi uopste nekom nesto platili virmanom , morate imati ugovor s'njim.
Ako neko nema ugovor sa Vasom firmom ne moze da Vam blokira racun .
Naprimer : Ako ja veceras nekom otkucam racun i posaljem postom a on mi ne plati taj racun u roku od npr. 15 dana ja ne mogu da mu blokiram racun , ali i ako mi on plati ,taj novac je uplacen na osnovu niceg i kao takav mora da se vrati uplatiocu .

Jednostavno , na sajtu SOKOJ-a , pise da oni nemaju nista od tog novca i samo stite autorska prava , ja bi' im i platio ali slusam samo Tomu Zdravkovica i nekako sam siguran da nece da mu isporuce novac . Xexexexeee
[ momsab @ 23.06.2009. 19:40 ] @
u vezi Zdravkovica:
1) Toma je umro pre 15ak godina sto znaci da mu autorska prava traju jos barem 35 godina
2) (ispravice me neko ako nisam u pravu) Toma nije napisao sve svoje pesme tako da je moguce da su autori zivi
3) po nasledstvu postoji makar jedan nosilac njegovih autorskih prava, koliko znam
[ Miso Tanaskovic @ 12.07.2009. 16:01 ] @
Moguce , slabo poznajem autorska prava i postujem ih . Racun koji sam dobio( ne sadrzi ni broj racuna )necu nikada da platim jer je poslat na osnovu niceg i kolko vidim potrazuju da im platim uslugu koju nisam dobio , racun je poslat i bez provere da li koristimo radio . Javno pozivam SOKOJ da mi na bilo koji nacin naplate ovaj racun koji su mi poslali , pozivam ih i da mi odma' blokiraju racun (PIB) , a ukoliko dobijem jos nesto od njih makar i greskom tuzicu ih za uznemiravanje i potrazivanje novca bez osnova , odnosno za reket . Znaci da zakljucim > NIKADA NISTA NECU DA PLATIM SOKOJ-u . Sto nije slucaj sa ostalim normalnim i validnim racunima , ako neko ovde radi u sokoj-u , nek prenese da smisle drugi nacin naplate -od onih koji to emituju , razumem ja pirateriju , ali jednostavno ja tu nemogu da im pomognem , ajd sto su me naterali da kupim fiskalnu kasu koja je kao obican kineski digitron samo oko 24,000,- din. ,a kasnije i onaj GPRS oko 18.000,- sa telekomovim brojem od 1000,-(u prodaji za dzabe) za zaboga slanje necega sto niko i ne gleda niti kontrolise a mi vlasnici nemozemo da ga koristimo , nisam slao izvestaj skoro godinu dana , a stize mi racun 500 , - za nizasta , ali to moram da platim imam ugovor s' njima i oni mogu da mi prinudno naplate , a ovaj SOKOJ ne moze nikad , pitajte i u banci -ko moze da vam pusti menicu . Idem sad na slavu , pozdrav svima.



[Ovu poruku je menjao Miso Tanaskovic dana 13.07.2009. u 10:27 GMT+1]
[ gradjanin kejn @ 05.09.2009. 15:44 ] @
Ja sam AUTOR
Da bi vam bilo jasnije, JA sam zastitu svojih dela poverio Sokoju, jos 1993. godine, kada mi je prva pesma izvedena - Sestre Barudzija su bile u pitanju :)
Sokoj stiti mene i mojih 7000 kolega iz cele zemlje, plus indirektno, bilateralnim ugovorima sa svim SVETSKIM autorskim drustvima, stiti i autore celog sveta! Necu ni ja, ni sedam hiljada domacih, ni milion svetskih autora da dolazi od kafica do kafica u Srbiju, i da trazi da mu neko pojedinacno placa njegova prava - totalni je nonsens sve ovo sto ste izneli kao pametovanje!

Dakle, Sokoj, po zakonu o autorskim pravima, stiti sve autore koji su mu poverili zastitu, za ono sto se izvede na teritoriji Srbije! Ukoliko je Chris Rea imao koncert, verujte da se naplacen procenat prosledjuje stranom drustvu koje stiti njegove autore, izvedene na tom koncertu. Meni stizu takodje autorske tantijeme, po istom osnovu, za pesme koje mi se izvedu u Hrvatskoj, Sloveniji, cak i Svedskoj...
Dakle, da ne bude zabune, Sokoj jedini ima pravo da stiti sve autore sveta u nasoj zemlji.

Drugo, kad su u pitanju radnje ili delatnosti koje koriste muziku, ponovo po VAZECEM zakonu o aut.pravima, svi moooraaaju da placaju sokoju, sta god da poseduju - razdrndani radio kasetofon, portabl cd ili tv prijemnik!

Izvolite, izbacite uredjaj, pozovite zastupnika sokoja da izvrsi uvidjaj kako nemate muziku, i stvar je resena...al chik da vas inspekcija uhvati posle...
(ne vidim potrebu da se ovde stalno neko pravi "namazan" i prevarant, da treba da se vara drzava u svakom trenutku, suvise je primitivno)

Sto se tice ovde procitane "vesti" da je jedan od clanova grupe Kristali drzao kafic i da je bas u trenutku dosla inspekcija kad su slusali muziku Kristala, moram vam reci da su i oni sami zastitu poverili SOKOJu, dakle ni po babu ni po stricevima - inspektori su samo radili svoj posao (koji su im ti isti autori iz Kristala trazili, indirektno ili ne...).

I samo za kraj - raspodela... Ako se moja dela izvode na bilo cijem koncertu, Sokoj po spisku dela sa koncerta meni isplacuje novac! Ako nas je deset autora bilo na tom koncertu, svako dobije desetinu. To ko je pevao tj. ko je izvodjac, Sokoj ne zanima, jer ne stiti iste!
S druge strane, posto u kaficima, radnjama i sl. ne moze postojati lista izvodjenih dela, novac prikupljen na taj nacin, sliva se u fond gde je novac od radio i tv stanica, i prema spisku njihovih emitovanih dela, raspodeljuje se tim autorima. To je najvise fer raspodela, niko nikoga ne moze da ushtine, osim ako radio ili tv laziraju kosuljice, sto je vec drugi problem, ali ne sokoja i autora, vec drzave koja ce kazniti te emitere!

Toliko od mene, i pustite i nas umetnike da jedemo hleb koji zaradimo!



[ Ivan Dimkovic @ 05.09.2009. 15:48 ] @
Citat:

Dakle, da ne bude zabune, Sokoj jedini ima pravo da stiti sve autore sveta u nasoj zemlji.


Nema puno razlike izmedju muzicke industrije i mafijaskih kartela, osim cinjenice da je muzicka industrija slizana sa drzavom na legalan nacin.

Citat:

Izvolite, izbacite uredjaj, pozovite zastupnika sokoja da izvrsi uvidjaj kako nemate muziku, i stvar je resena...al chik da vas inspekcija uhvati posle...


Sta ako pustas nezavisnu muziku koja nije deo ni jednog veceg label-a? Znaci imas kasetofon / stub / CD-player i to se odmah podrazumva da pustas muziku koju stiti SOKOJ?

To je cist reket, i to legalizovani.
[ X Files @ 05.09.2009. 16:21 ] @
Citat:
Toliko od mene, i pustite i nas umetnike da jedemo hleb koji zaradimo!

Prvo smo bili "nebeski narod", a sada smo zemlja umetnika ;)

[ Miso Tanaskovic @ 05.09.2009. 20:02 ] @
Meni je stvarno zao sto nemate na osnovu cega da naplatite za Vas rad , ja kad nemam posla u servisu idem privatno nesto radim jer stvarno mi je posao potreban , snalazim se , mada bi' voleo da nekom popravim nesto ali da mi on svaki mesec placa da bi ja imao sta da jedem . Kao prvo SOKOJ je izmisljeno radno mesto , i nije drzavna institucija kao sto hoce da zavara sa onim clan taj , te clan ovaj, a dobio sam nepotpun i po zakonu neispravan racun koji naravno kao takav ne smem da platim , a muziku ne pustam javno na trgovima nego u servisu i ima da je slusam za dzabe , a Vama ako se ne isplati , predjite na drugo radno mesto ili nemojte da pevate ako Vam se ne placa, ni ja ne radim za dzabe . I dalje tvrdim da niko iz SOKOJA nece moci da mi naplati ama bas nista a pozivam ih i da pokusaju da mi blokiraju racun sto je i nemoguce bez menice a nisu poreska . ZNACI dobijem li jos jedan racun od tog sokoj-a tuzicu ih za potrazivanje novaca za uslugu koju mi nisu pruzili ustvari traze da im se plati nizasta .
[ Miso Tanaskovic @ 05.09.2009. 20:09 ] @
Cestitam ,
lepo receno legalizovani reket !!!
Ja stvarno ne znam za sta da platim sokoju ,za koju uslugu.
Postujem autorska prava ,ne prikazujem i ne pustam javno nikakvu muziku kojom bi' zaradjivao novac .
[ X Files @ 05.09.2009. 20:29 ] @
^
Kako ne razumeš...

On je umetnik, a umetnost oplemenjuje. To je nešto što si dobio ekstra iako nisi tražio, kao neki višak, kao nešto što nisi zaslužio, pa moraš da platiš.

[Šala naravno]

Od sada svi treba da se plaše dal' će biti neki muzički spot na TV-u i automatski se oplemene, jer tada mogu da "upadnu" umetnici i ćebuju te ako nemaš realizovanu uplatnicu.





Šta sve ova država dozvoljava sebi.
[ acatheking @ 05.09.2009. 22:55 ] @
E ovo mi je posebno interesantno:
Citat:
bilateralnim ugovorima sa svim SVETSKIM autorskim drustvima, stiti i autore celog sveta!


Sta se desava u slucaju kada ovi danasnji "umetnici" OCIGLEDNO UKRADU stranu pesmu, tj muziku zadrze, a samo promene tekst?
Ovde iskljucivo mislim na "narodnu" "turbo ubrzanu" muziku, koja se plasira ovom nesrecnom narodu.
Te pesme je ocigledno napisao neki strani autor, pa me zanima kako se SOKOJ postavlja u ovoj situaciji? Pretpostavljam da su tvoje kolege, ovdasnji autori uradili "prepev" tih pesama, jer pevaljka dodje kod njih i samo kesira pesmu koja joj se dopadne. Da li SOKOJ treba da sankcionise takve umetnike koji na ovaj nacin zaradjuju taj hleb?

[ Miso Tanaskovic @ 07.09.2009. 08:23 ] @
Znate kako , ovo je postalo stvarno interesantno kao sto rece neko gore , istovremeno pozdrav za sve ovde -kad sam dobio racun od sokoj-a naravno prvo sam posetio njihov sajt na kom verovali ili ne u kartici KORISNICI ne da su postavljena tako glupa objasnjenja zasto treba da se placa sokoju nego su postavili i glupe primere citiram : Da li cete uzeti auto od komsije a da ga pri tom ne pitate ili obucu svoje setre a da je predhodno niste pitali . Znaci samo se PRAVDAJU kao kad neko hoce da Vam uvali nesto , zasto se pravdaju a ne jednostavno i prosto prinudno naplate svoja potrazivanja. Zamislite samo kad bi Vam poreska objasnjavala zasto treba da platite porez . Mozda ne bi' tako govorio da ja nekako zaradjujem od njihovih pesama , ali opet hocu da napomenem -nemoj da snimaju pesme ako im se za to ne placa , jer ja slusam vesti i desavanja i zamislite posle ocekujem prenos utakmice a oni puste neku pesmu koja mi se uopste ne slusa i za to moram da im placam .
[ kul man @ 17.09.2009. 20:02 ] @
Ljudi meni su i gace jednom skinuli i prodali, SOKOJ i OFPS su mi prinudnom naplatom oteli po 50.000 dinara sa racuna a sad mi traze po 150.000 i to bez ugovora bez dolaska, pecata i potpisa.
Trazim ljude, ja sam ostecen, unakazen, unisten, ko moze da mi pomogne ili da mi da neki savet sta sa njima i kako. Ako ima neko ko hoce da se udruzimo da idemo da ih napadnemo i pobijemo. Ja ljudi taj novac nemam, uzeli su mi novac sa racuna koji je namenjen za ratu od kredita koju ni dan danas nisam platio niti mogu da to sastavim, nema posla toliko.
Mi treba da se ujedinimo i da im se suprostavimo ja kazem nek mi obustave isporuku, nek me iskljuce kao struju i telefon.

Molim vas za bilo kakav savet [email protected]


[Ovu poruku je menjao kul man dana 17.09.2009. u 21:39 GMT+1]
[ quality @ 19.09.2009. 11:45 ] @
a jesu li dolazili da prave zapisnik? ti si jos jedan od onih koji nisu hteli da plate pa kad su dosli tu sudski troskovi onda ti je dosla tolika kazna i blokada racuna...znam mnogo takvih ljudi koji imaju isti problem kao ti, ja sam im platio odmah i mirna mi je glava a ovi sto nisu placali, njima su racuni u blokadi i nijednom dobavljacu nemogu da puste nista dok ne namire kazne
[ Miso Tanaskovic @ 19.09.2009. 22:00 ] @
Ja ne znam , neverujem da cu da platim iz prostog razloga sto ne posedujem nikakav radio ili ti tv prijemnik u svom servisu .
Oni su mi poslali racun bez predhodne provere , sto znaci da racune salju kao spam ,
odnosno masovno a podatke o svim radnjama nalaze na sajtu narodne banke ,
gde moze da se vidi da li je racun i blokiran zajedno sa pib-om maticnim -brojem i
svime sto treba za jednu formu racuna .
Ali neverovatno je da neko ko stvarno ne krsi autorska prava ne moze to da dokaze
ili moguce je da uzme advokata sto iziskuje mnogo novca i vremena .
Znaci sokoj je isto otvorena firma kao sto je i vasa ,
e sad ukoliko bilo koja firma posalje meni racun -
da li sam duzan da platim ta potrazivanja za uslugu koju nisam dobio .
Naravno da bi mi neko poslao racun , prvenstveno je da imam ugovor sa tom firmom i
racun koji sadrzi br.racuna , a ne kao kod sokoja pise br rn - nema dozvolu ,
kako da knjizim taj racun .
Stvarno ako se neko razume i ako moze da odgovori na ovo pitanje bio bih zahvalan -
Ne krsim autorska prava , nemam radio ni tv ni mobilni sa muzikom ni lap top ni komp ni internet ni mp3 ni mp4 ... u svom lokalu kako da platim sad sokoju a moram ili u suprotnom moracu da uzmem advokata jer ne postoji nikakva organizacija za zastitu , nego samo sud koji svi izbegavaju zato sto im treba mnogo novaca a nemaju da plate .
[ quality @ 19.09.2009. 23:01 ] @
kad se radi o ugostiteljskim objektima oni nemoraju da izlaze na teren i proveravaju zapisnik...tako mi je rekla inspektorka koja radi i proveru za sokoj....za ostale vrste delatnosti nisam pitao ali verovatno ima jos nekih delatnosti za koje se podrazumeva da se emituje nekakav autorski materijal.
[ pomoravac @ 20.09.2009. 00:34 ] @
Jednostavno napises dopis Sokoju da nemas nikakvih uredjaja i oni automatski zaustavljaju koriscenje i prestaju da salju fakture. Poslace svog kontrolora posle nekog vremena da te obidje i napravi zapisnik imas li ili nemas neke uredjaje. A moraju i ugostiteljske objekte da obilaze, a sad sto gazde kafana nece da razgovaraju niti da prime zapisnike i pricaju da im niko nije dolazio, pa kad im se blokira racun, onda sami zovu Sokoj da prave dogovore i smanjuju sta se moze smanjiti, to je druga prica.
I ono najvaznije, cim neko ubaci bilo kakav uredjaj i cuje se muzika u objektu, on je duzan SAM da trazi dozvolu od Sokoja i placa naknadu, jer koristi nesto tudje, a to je ta muzika koju je neko pravio i posto je on pravno lice,on u svom lokalu vrsi javno saopstavanje muzickih dela. Znam da sve ovo zvuci suludo, al to je sve po Zakonu o autorskim pravima.
Jos nesto bi trebali da znate,a to je da Sokoj ima pravo potrazivanja za NESAVESNE korisnike u trostrukom iznosu od onoga sto je fakturisano. A koriscenje autorskog dela bez dozvole se smatra privrednim prestupom i kazna za pravno lice je od 100.000 do 3.000.000din dok za odgovorno lice od 10.000 do 200.000.din . Koliko znam par puta su to praktikovali za neke koji su izbacivali iz lokala te njihove kontrolore.
I moj vam je savet, iz licnog iskustva, bolje je dogovoriti se s njima, poslati dopis na vreme ako stvarno nemas uredjaje, oni postoje skoro 60 godina i nije im cilj da nekome zatvore radnju, ili da ljudi izbacuju uredjaje da ne bi placali, vec im je cilj da naplate od sto vise korisnika onoliko koliko su ti ljudi u stanju da placaju.
E al zato je OFPS druga prica, pa morate imati razumevanja da Zeljko Mitrovic ima malu jahtu i da mu je potrebna veca. Medjutim, mislim da ni on nece moci dugo da pljacka, uskoro treba da se donese nov Zakon o autorskim i srodnim pravima, pa ce tarifa OFPSa biti mnogo, mnogo manja, a koliko znam i nece moci vise da naplacuje sve sto mu padne na pamet, vec samo ono sto stvarno proizvodi, a to su originalni diskovi koje on i njemu slicni proizvode. A usput moraju potpisati bilateralne ugovore sa slicnim medjunarodnim organizacijama, sto oni nemaju (imaju samo sa Rusijom i jos par nebitnih zamalja sto se tice muzike),a i to naplacuju. Naplacuju i koriscenje TV aparata, mada TV stanice ne koriste njihove fonograme( nosace zvuka koji oni proizvode), vec koriste nosace koji emituju sliku. Sve to dobar advokat treba da zna, al na zalost skoro niko u Srbiji se ne bavi time, tako da OFPS i dalje pljacka preko Trgovinskog Suda, jer ni sudije ne poznaju nesto posebno dobro taj zakon, tako a po automatizmu presudjuju u korist organizacije,a ne tog nesrecnika koga OFPS tuzi. Sto je najgore oni ti naplacuju retroaktivno za celu godinu unazad, pa ima vise slucajeva da su ljudima naplatili i za period kad nisu ni postojali kao pravno lice. Al ovo je Srbija.
E toliko od mene, da ne davim vise
[ Kshatriya Arya @ 10.11.2009. 18:23 ] @
Moram da postavim jedno pitanje ovde, pošto ovi iz SOKOJ-a nisu umeli da mi odgovore, tj. samo su tražili pare iako nemaju odgovor na pitanje.
Naime, ja sam jedan od osnivača fitness kluba registrovanog kod ministarstva sporta i omladine, tj. nismo ni str ni d.o.o, već sportsko udruženje.
Klub je oslobođen poreza, finansira se od članarina i iskreno, pored kirija i raznih dažbina, profita nema.

Inspektorka je danas bila, dočekala je jedna od instruktorki ( koja u fitnes klubu zvanično radi po principu dobrovoljnog rada, kako je regulisano ),
i odredila je da plaćamo 1800 din mesečno.

Cifra je, recimo, bezobrazno velika za okolnosti na jugu Srbije. Ne vidim kako mogu da primenjuju iste dažbine
za Beogradske fitness klubove, gde članarine idu od 3000 din mesečno, pa do klubova koji naplaćuju 100.000 - 200.000 godišnje i za teretane i fitnes klubove
u Nišu gde su članarine najviše do 1000-1500 din. ili Vranju, Leskovcu, gde je 500 dinara mesečno već previše za članove, a kultura vežbanja je takva
da teretane i klubovi jedva skupe u proseku 60-tak članova mesečno, a ode i na jedva 30-tak tokom letnjih meseci.

Zvao sam SOKOJ u Beogradu, javila se neka fina devojka i objasnila mi da na gomilu pitanja jednostavno nema odgovor.

Pitao sam koliko bi mi naplatili ako kao autor muzike sam puštam svoje kompozicije, odgovorila je da mi ne bi naplatili ništa,
a na pitanje kako da ja njima dokažem da je ta muzika moja autorska, nije imala odgovor.

Pitao sam i za kafiće... kafići plaćaju ovaj harač po "broju stolica", pa sam upitao - kako onda to fitnes klubovi i teretane plaćaju fiksnu tarifu,
zašto nam nije dozvoljeno da i mi plaćamo po nekom "broju stolica".

Ne znam kako da formulišem ovo da ne ispadne da kukam, ali ovim se bavim praktično iz ljubavi,
kiriju preživljavamo isključivo zahvaljujući razumevanju vlasnika lokala, i sad još treba da preživimo ovo ceđenje suve drenovine
koje se izvršava nad sitnom ribom u propalim gradovima južne Srbije.
[ pomoravac @ 10.11.2009. 18:47 ] @
Ocekuje se nov Zakon o autorskim i srodnim pravima, pa ce Sokoj Tarifu uskladjivati sa sa udruzenjima preduzetnika za svaku opstinu, tako da ce iznos za placanje zavisiti od opstine do opstine.
A ta u Sokoju nema pojma. I svoju muziku da pustas, imaju pravo da ti naplate, sve dok sam ne posaljes Sokoju snimak ili notni zapis tih svojih kompozicija i navedes da hoces da ih izuzmes iz zastite Sokoja. Bez obzira da l su objavljena ili nisu, prvim izvodjenjem oni spadaju pod zastitu Sokoja.

_________________________________________________________________
Windows Live: Friends get your Flickr, Yelp, and Digg updates when they e-mail you.
http://www.microsoft.com/middl...AGL:ON:WL:en-xm:SI_SB_3:092010
--_dbb6cc85-fd74-4881-a483-a264a8bb0a52_
Content-Type: text/html; charset="iso-8859-2"
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

<html>
<head>
<style><!--
.hmmessage P
{
margin:0px;
padding:0px
}
body.hmmessage
{
font-size: 10pt;
font-family:Verdana
}
--></style>
</head>
<body class='hmmessage'>
<br><br>&gt; To: [email protected]<br>&gt; Subject: Re: Placate li SOKOJ-u? [elitesecurity.pracenje.teme]<br>&gt; From: [email protected]<br>&gt; Date: Tue, 10 Nov 2009 19:23:46 +0100<br>&gt; <br>&gt; Moram da postavim jedno pitanje ovde, po�to ovi iz SOKOJ-a nisu umeli da mi odgovore, tj. samo su tra�ili pare iako nemaju odgovor na pitanje.<br>&gt; <br>&gt; Naime, ja sam jedan od osniva�a fitness kluba registrovanog kod ministarstva sporta i omladine, tj. nismo ni str ni d.o.o, ve� sportsko udru�enje.<br>&gt; <br>&gt; Klub je oslobo�en poreza, finansira se od �lanarina i iskreno, pored kirija i raznih da�bina, profita nema.<br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; Inspektorka je danas bila, do�ekala je jedna od instruktorki ( koja u fitnes klubu zvani�no radi po principu dobrovoljnog rada, kako je regulisano ),<br>&gt; <br>&gt; i odredila je da pla�amo 1800 din mese�no. <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; Cifra je, recimo, bezobrazno velika za okolnosti na jugu Srbije. Ne vidim kako mogu da primenjuju iste da�bine<br>&gt; <br>&gt; za Beogradske fitness klubove, gde �lanarine idu od 3000 din mese�no, pa do klubova koji napla�uju 100.000 - 200.000 godi�nje i za teretane i fitnes klubove<br>&gt; <br>&gt; u Ni�u gde su �lanarine najvi�e do 1000-1500 din. ili Vranju, Leskovcu, gde je 500 dinara mese�no ve� previ�e za �lanove, a kultura ve�banja je takva<br>&gt; <br>&gt; da teretane i klubovi jedva skupe u proseku 60-tak �lanova mese�no, a ode i na jedva 30-tak tokom letnjih meseci.<br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; Zvao sam SOKOJ u Beogradu, javila se neka fina devojka i objasnila mi da na gomilu pitanja jednostavno nema odgovor.<br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; Pitao sam koliko bi mi naplatili ako kao autor muzike sam pu�tam svoje kompozicije, odgovorila je da mi ne bi naplatili ni�ta,<br>&gt; <br>&gt; a na pitanje kako da ja njima doka�em da je ta muzika moja autorska, nije imala odgovor.<br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; Pitao sam i za kafi�e... kafi�i pla�aju ovaj hara� po "broju stolica", pa sam upitao - kako onda to fitnes klubovi i teretane pla�aju fiksnu tarifu,<br>&gt; <br>&gt; za�to nam nije dozvoljeno da i mi pla�amo po nekom "broju stolica".<br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; Ne znam kako da formuli�em ovo da ne ispadne da kukam, ali ovim se bavim prakti�no iz ljubavi,<br>&gt; <br>&gt; kiriju pre�ivljavamo isklju�ivo zahvaljuju�i razumevanju vlasnika lokala, i sad jo� treba da pre�ivimo ovo ce�enje suve drenovine<br>&gt; <br>&gt; koje se izvr�ava nad sitnom ribom u propalim gradovima ju�ne Srbije. <br>&gt; <br>&gt; --<br>&gt; http://www.elitesecurity.org/p2435778<br>&gt; <br>&gt; Prijave/odjave: http://www.elitesecurity.org/pracenje#348252<br>&gt; <br>&gt; Ne menjajte sledece dve linije ukoliko odgovarate putem emaila!<br>&gt; esauth:348252:dbf042b8dd7197b4ff2cac6864113ed4<br>&gt; Odgovor pisite *iskljucivo* ispod ove linije:<br>Ocekuje se nov Zakon o autorskim i srodnim pravima, pa ce Sokoj Tarifu uskladjivati sa sa udruzenjima preduzetnika za svaku opstinu, tako da ce iznos za placanje zavisiti od opstine do opstine.<br>A ta u Sokoju nema pojma. I svoju muziku da pustas, imaju pravo da ti naplate, sve dok sam ne posaljes Sokoju snimak ili notni zapis tih svojih kompozicija i navedes da hoces da ih izuzmes iz zastite Sokoja. Bez obzira da l su objavljena ili nisu, prvim izvodjenjem oni spadaju pod zastitu Sokoja. <br> <br /><hr />Windows Live: <a href='http://www.microsoft.com/middl...AGL:ON:WL:en-xm:SI_SB_3:092010' target='_new'>Friends get your Flickr, Yelp, and Digg updates when they e-mail you.</a></body>
</html>
--_dbb6cc85-fd74-4881-a483-a264a8bb0a52_--
[ Kshatriya Arya @ 10.11.2009. 18:56 ] @
Hvala! Dva pitanja:

1. kako stoje stvari sa royalty-free muzikom koje ima tušta i tma na internetu? Kako SOKOJ reguliše naplaćivanje u ime autora koji su se unapred odrekli tantijema?

2. da li treba pristati na harač, ili čekati na novi zakon, pa onda plaćati?

Da se razumemo, ja sam po struci dipl. grafički dizajner ( i ilustrator, strip-crtač ) itd. i vrlo rado bih plaćao
autorska prava, ali u nekim normalnim, proporcionalnim odnosima. Ne mogu 10% mesečnog obrta da posvetim plaćanju nekakvih dažbina koje su 10 puta veće nego u EU,
a nemam ni garancije da neće neko drugo poslovno udruženje ( neki OFPS, STOKOJ, SPOKOJ ) da dođe na sličnu ideju i sutradan mi naplaćuje isto-samo-malo-drugačije preko svega ovoga.

[Ovu poruku je menjao Kshatriya Arya dana 10.11.2009. u 20:07 GMT+1]
[ pomoravac @ 10.11.2009. 19:17 ] @
To je malo komplikovan proces i ide odprilike ovako: ti pozoves njih, navedes autore i dela koja pustas ili sajt odakle skidas muziku, pa oni taj spisak salju CISACu (medjunarodna organizacija), pa oni iz svoje baze podataka provere da l su ta dela izuzeta iz zastite, pa odgovore Sokoju, a Sokoj odgovori tebi i onda ti to mozes da pustas kod sebe, a onda ti se pojavi neki njihov kontrolor i cuje da slusas nesto drugo, snimi to mobilnim i onda ti fakturisu kao nesavesnom korisniku tri puta veci iznos ili podnesu prijavu za privredni prestup. Kolio znam, sad su krenuli sa velikim utuzenjima i podnosenjem tih prijava, posto je u medijima uzasna kampanja protiv njih, pa oni tako uzvracaju. A u novom zakonu, svako objavnjeno delo se smatra javnim dobrom, pa ima zastitu bez obzira da l se autor odrekao ili ne. Moj ti je savet, placaj kako imas i kad imas, ne prave problem samo gledaj da nemas bas neki veliki dug ( vise od 10.000din)

_________________________________________________________________
Windows Live: Keep your friends up to date with what you do online.
http://www.microsoft.com/middl...AGL:ON:WL:en-xm:SI_SB_1:092010
--_dfc7eb94-4220-4aac-8b92-2dcfcdbc113d_
Content-Type: text/html; charset="iso-8859-2"
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

<html>
<head>
<style><!--
.hmmessage P
{
margin:0px;
padding:0px
}
body.hmmessage
{
font-size: 10pt;
font-family:Verdana
}
--></style>
</head>
<body class='hmmessage'>
<br><br>&gt; To: [email protected]<br>&gt; Subject: Re: Placate li SOKOJ-u? [elitesecurity.pracenje.teme]<br>&gt; From: [email protected]<br>&gt; Date: Tue, 10 Nov 2009 19:56:44 +0100<br>&gt; <br>&gt; Hvala! A kako stoje stvari sa royalty-free muzikom koje ima tu�ta i tma na internetu? Kako SOKOJ reguli�e napla�ivanje u ime autora koji su se unapred odrekli tantijema?<br>&gt; <br>&gt; --<br>&gt; http://www.elitesecurity.org/p2435809<br>&gt; <br>&gt; Prijave/odjave: http://www.elitesecurity.org/pracenje#348252<br>&gt; <br>&gt; Ne menjajte sledece dve linije ukoliko odgovarate putem emaila!<br>&gt; esauth:348252:dbf042b8dd7197b4ff2cac6864113ed4<br>&gt;
[ X Files @ 10.11.2009. 19:27 ] @
Citat:

Pitao sam i za kafiće... kafići plaćaju ovaj harač po "broju stolica", pa sam upitao - kako onda to fitnes klubovi i teretane plaćaju fiksnu tarifu,
zašto nam nije dozvoljeno da i mi plaćamo po nekom "broju stolica".

Kako ne znas, pa po obimu bicepsa! ;)

Sve sve, ali placanje i za posedovanje TV-a... To apsolutno ne mogu da shvatim, ma koliko se trudio da sagledam situaciju iz neutralnog ugla. Jbt, ispade da je njihova muzika vaznija od svega ostalog sto se kroz pretplatu placa TV projavderima, pre svega za sliku. Placa im se jer postoje na zemaljskoj kugli, slusao ih ne slusao. To mi zvuci bas kao uvreda. Ko ih je i zvao na TV i otkud im ideja da mene zanima njihovo autorsko delo, koje oplemenjuje. Zapravo, uzasno me nerviraju, mozda bi trebalo oni meni da plate odstetu kad god slucajno naletim na njih.


Po meni:
1. To u vezi autorskih prava MORA biti dogovor izmedju njih i broadcast-era. (rezultat bi bio da bi ih distributeri odIebali jer ne bi mogli da im plate koliko SOKOJ-u treba)
2. Ako hoce OVAKO, onda neka uloze lovu i patentiraju novi protokol/filter/receiver/stagod, pa kome treba neka kupi i slusa njihov autorski 'proizvod'. Naravno, to bi podrazumevalo da plate i proizvodjacima TV-a i radija kao podrska za novu tehnologiju, plus nateraju kupce da nabave nove uredjaje, plus sto bi opala popularnost mnogih umetnika (rezultat bi bio da im se to ne isplati, valjda bi onda shvatili koliko su jaki)


Ovako kako je sada - kaubojstina.



[Ovu poruku je menjao X Files dana 10.11.2009. u 21:28 GMT+1]
[ nkrgovic @ 10.11.2009. 20:46 ] @
Cisto informativno, ja razmisljam....

Da li placanje je SOKOJ-u dovoljno? Ako je SOKOJ zastitnik autorskih prava, da li to znaci da mi mozemo u preduzecu da kupimo uredjaje (trenutno ih nemamo, ali razmisljamo, pa zato pitamo), rezemo CD-ove sa torenta ili kako vec hocemo i to je sve ql - jer prava su placena?

Ako su prava placena, nikoga se ne tice da li je disk original ili skinut sa torenta, zar ne?
[ S A J A @ 10.11.2009. 21:10 ] @
Mislim da su to prava samo na javno pustanje muzike a ne na umozavanje i prodaju. Tad bi morao da pribavis jos prava :)

Nego, kad vec spominjete SOKOJ, postoji jos jedna organizacija koja uteruje namete na osnovu pustanja muzike a to je OFPS. Oni isto idu po firmama i zahtevaju da im se plati na ime autorskih prava jer ta firma pusta muziku. Tesko je razumeti sta oni konkretno naplacuju ali bi se uprosceno reklo da je SOKOJ za autore a OFPS za producente i izdavace. E sad je pitanje, koliko ovakvih organizacija postoji i po kom zakonskom osnovu svi oni naplacuju jednu te istu stvar. Ako ti pustis pesmu, ti treba da platis SOKOJ-u naknadu koja ide autoru, dobro, onda platis OFPS-u naknadu za tu istu pesmu koja ide izdavacu. Mislim stvarno, onda ce da se pojavi neka treca organizacija koja takodje radi nesto u muzickoj industriji pa ce traziti svoj deo i gde je tu onda kraj.

[ spulkan @ 10.11.2009. 21:18 ] @
A plaća li taj SOKOJ nekome? Ne mislim nominalno, nego stvarno. Ja sam od 1990. do danas od njih dobio ukupno 13 dinara, stalno je bilo neko vađenje tipa "loša su vremena, ne uspevamo da naplatimo". Kao neko kome je trebalo da štite autorska prava, o njima mislim sve najgore. Ipak, voleo bih da su se stvari promenile, zbog ljudi koji danas prave muziku. Ako ima upućenih, neka prozbore, ne bilo im zapoveđeno :)
[ pomoravac @ 10.11.2009. 21:48 ] @
Aj da budem malo advokat Sokoja. Imao sam lose iskustvo s njima, pa me posle nije mrzelo da se malo vise obavestim o svemu tome.

Sokoj vrsi raspodelu autorima po kosuljicama (spisak pesama koje dnevno pustaju),a koje im dostavljaju radio stanice. E sad, sto radio stanice mrzi da prave tacne kosuljice, nego pisu sta stignu ili samo kopiraju jednu te istu po nekoliko meseci, to je druga stvar. I to je greska u Zakonu jer se to smatra krivicnim delom, al nisu odredili novcanu kaznu za to. Sad je novim Zakonom odredjena kazna i to poveca, tako da ce moci Sokoj da reaguje na to a i autori da dobiju ono sto zasluze.
Za prijatelja koji ima preduzece.
Skidanje sa torenta je piraterija, al sve jedno, sve sto kupis ili skines ili na bilo koji drugi nacin dodjes do muzike, ti si to kupio da slusas kuci. Cim neka prostorija pripada pravnom licu i mogu da stanu vise od 2 ili 3 coveka, to smatraju javnim saopstavanjem i za to se placa Sokojku. Koliko znam u kancelarijama i fabrikama ne naplacuju, al naplacuju u bankama, cekaonicama i slicno.
E sad o cuvenom OFPSu.To je organizacija koju su napravili Zeljko MItrovic, Maksa Catovic i kompanija, kad nisu uspeli da udju u upravni odbor Sokoja. Oni naplacuju srodna prava.Sve je to ranije radio Sokoj.I svuda u svetu to radi samo jedna organizacija, sem u Americi i kod nas.Svuda u svetu za srodna prava se izdvaja najvise do 10 % od naplate, ostalo ide za autorska prava, samo kod nas je Tarifa OFPSa bila veca od Tarife Sokoja, sad su je nesto malo smanjili, a po novom Zakonu, koliko sam nacuo, nece moci da ide vise od 30 % od onoga koliko Sokoj naplacuje. Morate da razumete Zeljka Mitrovica, sramota je da nema najvecu jahtu u Evropi. E koliko ja znam, OFPS ima bilateralne ugovore sa 3-4 izdavackih kuca iz Evrope ( Rusija, Belorusija i nesto slicno), tako da ne pokrivaju stranu muziku, mazda samo mali deo,ali to treba objasnjavati sudijama na Trgovinskom Sudu, posto oni tuze i unazad za godinu dana i predstavljaju se kao republicka inspekcija, plase narod po manjim mestima, imaju legitimacije kao policijske znacke, sve u svemu, tesko vacarenje. Al ovo je Srbija.
Umorih se od ovolikog pisanja. Odoh da trazim pare od Sokoja.


_________________________________________________________________
Windows Live: Keep your friends up to date with what you do online.
http://www.microsoft.com/middl...AGL:ON:WL:en-xm:SI_SB_1:092010
--_c1eb8247-3c5d-4440-a259-7d88a478acd2_
Content-Type: text/html; charset="iso-8859-2"
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

<html>
<head>
<style><!--
.hmmessage P
{
margin:0px;
padding:0px
}
body.hmmessage
{
font-size: 10pt;
font-family:Verdana
}
--></style>
</head>
<body class='hmmessage'>
<br><br>&gt; To: [email protected]<br>&gt; Subject: Re: Placate li SOKOJ-u? [elitesecurity.pracenje.teme]<br>&gt; From: [email protected]<br>&gt; Date: Tue, 10 Nov 2009 22:18:28 +0100<br>&gt; <br>&gt; A pla�a li taj SOKOJ nekome? Ne mislim nominalno, nego stvarno. Ja sam od 1990. do danas od njih dobio ukupno 13 dinara, stalno je bilo neko va�enje tipa "lo�a su vremena, ne uspevamo da naplatimo". Kao neko kome je trebalo da �tite autorska prava, o njima mislim sve najgore. Ipak, voleo bih da su se stvari promenile, zbog ljudi koji danas prave muziku. Ako ima upu�enih, neka prozbore, ne bilo im zapove�eno :)<br>&gt; <br>&gt; --<br>&gt; http://www.elitesecurity.org/p2435947<br>&gt; <br>&gt; Prijave/odjave: http://www.elitesecurity.org/pracenje#348252<br>&gt; <br>&gt; Ne menjajte sledece dve linije ukoliko odgovarate putem emaila!<br>&gt; esauth:348252:dbf042b8dd7197b4ff2cac6864113ed4<br>&gt; Odgovor pisite *iskljucivo* ispod ove linije:<br><br>Aj da budem malo advokat Sokoja. Imao sam lose iskustvo s njima, pa me posle nije mrzelo da se malo vise obavestim o svemu tome.<br>&nbsp;<br>Sokoj vrsi raspodelu autorima po kosuljicama (spisak pesama koje dnevno pustaju),a koje im dostavljaju radio stanice. E sad, sto radio stanice mrzi da prave tacne kosuljice, nego pisu sta stignu ili samo kopiraju jednu te istu po nekoliko meseci, to je druga stvar. I to je greska u Zakonu jer se to smatra krivicnim delom, al nisu odredili novcanu kaznu za to. Sad je novim Zakonom odredjena kazna i to poveca, tako da ce moci Sokoj da reaguje na to a i autori da dobiju ono sto zasluze.<br>&nbsp;Za prijatelja koji ima preduzece.<br>Skidanje sa torenta je piraterija, al sve jedno, sve sto kupis ili skines ili na bilo koji drugi nacin dodjes do muzike, ti si to kupio da slusas kuci. Cim neka prostorija pripada pravnom licu i mogu da stanu vise od 2 ili 3 coveka, to smatraju javnim saopstavanjem i za to se placa Sokojku. Koliko znam u kancelarijama i fabrikama ne naplacuju, al naplacuju u bankama, cekaonicama i slicno.<br>&nbsp;E sad o cuvenom OFPSu.To je organizacija koju su napravili Zeljko MItrovic, Maksa Catovic i kompanija, kad nisu uspeli da udju u upravni odbor Sokoja. Oni naplacuju srodna prava.Sve je to ranije radio Sokoj.I svuda u svetu to radi samo jedna organizacija, sem u Americi i kod nas.Svuda u svetu za srodna prava se izdvaja najvise do 10 % od naplate, ostalo ide za autorska prava, samo kod nas je Tarifa OFPSa bila veca od Tarife Sokoja, sad su je nesto malo smanjili, a po novom Zakonu, koliko sam nacuo, nece moci da ide vise od 30 % od onoga koliko Sokoj naplacuje. Morate da razumete Zeljka Mitrovica, sramota je da nema najvecu jahtu u Evropi. E koliko ja znam, OFPS ima bilateralne ugovore sa 3-4 izdavackih kuca iz Evrope ( Rusija, Belorusija i nesto slicno), tako da ne pokrivaju stranu muziku, mazda samo mali deo,ali to treba objasnjavati sudijama na Trgovinskom Sudu, posto oni tuze i unazad za godinu dana i predstavljaju se kao republicka inspekcija, plase narod po manjim mestima, imaju legitimacije kao policijske znacke, sve u svemu, tesko vacarenje. Al ovo je Srbija. <br>Umorih se od ovolikog pisanja. Odoh da trazim pare od Sokoja.<br><br> <br /><hr />Windows Live: Keep your friends up to date <a href='http://www.microsoft.com/middl...AGL:ON:WL:en-xm:SI_SB_1:092010' target='_new'>with what you do online.</a></body>
</html>
--_c1eb8247-3c5d-4440-a259-7d88a478acd2_--
[ Dalmosh @ 20.11.2009. 14:33 ] @
organizacije za kolektivno ostavrivanje i zastitu autorskih i srodnih prava u Srbiji su SOKOJ, PI i OFPS.
SOKOJ za muzicke autore (kompozitore, tekstopisce i aranzere), PI za izvodjace (vokale i instrumentaliste) i OFPS za proizvodjace fonograma (producente, produkcijske ili izdavacke kuce - nosioce prava na snimku)

Sve tri organizacije su od Zavoda za intelektualnu svojinu dobile dozvolu za rad na osnovu Zakona o autorskom i srodnima pravima (ZASP). Posebno je pitanje da li su sve tri organizacije ispunile uslove za dobijanje dozvole za rad kako to predvidja ZASP.

Naime, organizacije treba da predstvaljaju vecinu domacih nosilaca prava, da na osnovu bilaterlanih ugovora obezbedjuju i prava stranaca kod nas i nasih u inostranstvu i da imaju potrebnu infrastrukturu za rad.

Jedini koji, verovatno, ispunjava ove uslove je SOKOJ. Ne znam kako je PI dokazala da predstavlja vecinu nosilaca prava. OFPS je ovaj uslov ispunila cinjenicom da je njen osnivac i PGP-RTS, koji je sam po sebi vlasnik vecine domacih fonograma.

Iako bi ove organizacije trebale da se bave i zastitom autorskih i srodnih prava nije poznato da su one bilo kada pokusale bilo sta na tu temu (npr neke antipiratske aktivnosti ili utvrdjivanje tacnih tiraza diskova). One se iskljucivo bave NAPLATOM. I to prava emitovanja i prava javnog saopstavanja. Svaka za svoj deo prava.
Dakle, za jednu radnju koriscenja (emitovanja ili javnog saopstavanja) npr pesme EKV Jos samo par godina za nas, sa svojim potrazivanjem ce se pojaviti sve tri organizacije istovremeno ali ne zajedno!

Svaka organizacija ima svoje organe uprave (Direktora, Upravni i Nadzorni odbor, Skupstinu, strucne sluzbe, kontrolori, inspektori...)> Svaka samostalno donosi svoju Tarifu po kojoj naplacuje koriscenje repertoara koji stite. Svaka samostalno raspodeljuje tako naplacen novac.

Umesto da uvedu jedinstvenu Tarifu i jedinstvenu naplatu i time smanje troskove (umesto tri pojavila bi se jedna organizacija), povecaju deo za raspodelu nosiocima prava i relaksiraju korisnike svih muka koje im sada pricinjavaju - ove tri organizacije medjusobno ni ne komuniciraju, a kamoli da saradjuju.

Problem lezi u raspodeli novca jer dok ne saradjuju i ne razmenjuju podatke svaka organizacija po sopstvenom nahodjenju moze raspodeliti ubran novac. Moze iako po ZASPu ne bi smela jer im on nalaze da raspodelu izvrse po preciznim i proverljivim kriterijumima.

Ti kriterijumi si tzv "kosuljice" odnosno playliste emitera (tv i radio stanica). Ove su kosuljice ili neuredne ili ih emiteri nedostavljaju. Na ovo se "vade" organizacije prilikom raspodele, a da pri tom tim istim emiterima nisu omogucili da koriste baze podataka o repertoaru koji koriste. Suludo je ocekivati od zaposlenih u nekoj radio stanici da znaju podatke o autorima, producnetima i sl neke pesme koju su npr pustili u celosti ili je iskoristili kao podlogu neke emisije. Te podatke su im trebale obezbediti same organizacije, a korisnici bih po copy/paste ili nekom jos jednostavnijem informatickom protokolu preuzele za popunjavanje playlista.

Ovo bi dovelo do sasvim drugacije raspodele novca od one koja se sada desava i zbog toga se interesne grupe koje su zaposele kolektivne organizacije opiru modernizaciji samih kolektivnih organizacija jer bi se tako otkrio njihov necasan rad i neosnovano bogacenje.

Ovo su konkretno u OFPS-u pravdali nepostojanjem odgovarajucih kosuljica pa su uveli kriterijum prodaje nosaca zvuka (pretpostavljajuci valjda da prodaja CD-a odgovara i njihovom emitovanju). Taj su "kriterijum" upodobili za poslovanje City-ja i Grand-a i ustanovili uslov od minimalnih 80 dinara za CD. Iako City i Grand kao izdavaci diskove prodaju svojim distributerskim firmama (tipa Grand Revija otkupljuje celokupan tiraz Grand produkcije pa poklanja diskove citaocima), ili ih prodaju sa pravom povracaj neprodatog, iako su se prijave prodaje podnosile bez ikakve provere ili uporedne kontrole; iako ima citav niz grubih nepravilnosti, citava kriminalna menazerija i dalje funkcionise. Pri tom se fokusirajuci na sto efikasniju naplatu od korisnika ( inspektori-zapisnik-faktura-izvrsenje na osnovu verodostojne isprave)..

Konkretno, OFPS kontrolisu City Records, Grand Production i Gold Music, sa svojim satelitima, (neko ih je vec pominjao) i uzimaju preko 60% novca ubranog od srpskog etra. Sam PGP-RTS koji im je svojim clanostvom i ogromnom fonotekom dao legitimitet za osnivanje su bukvalno pokrali (od RTS naplacuju vise nego sto posle sveukupne raspodele dodele PGP-u), izbacili iz Upravnog odbora i preglasavaju ga u Skupstini organizacije koju takodje kontrolisu.

Iako RTS ima "posrednika" koji mu naplacuje koriscenje (pretezno sopstevnih) fonograma i pri tom ga ocigledno krade - Medijski Javni Servis Evropske Srbije o tome cuti.

O tome cuti i Zavod za intelektualnu svojinu (nadlezan za kontrolu rada kolektivnih organizacija) i RRA (stara se da emiteri postuju autorska i srodna prava).

Pretpostavka je da muzicko trziste "etra u Srbiji" vredi 10.000.000 EUR. Sada se ostvaruje oko 4.000.000. Po pola SOKOJ i OFPS dok je PI "izbacena iz igre" jer mu OFPS iako Zakon nalaze, ne isplacuje izvodjacku naknadu koju su jedinstveno naplatili u ime proizvodjaca fonograma.

Nisam siguran za SOKOJ, ali novac od OFPS se slica u ruzicaste dzepove cime muzicka nekultura u Srbiji poprima zastrasujuce oblike.

Umesto da se dodatno oporezuju (ili na drugi nacin oglobe) zbog pornografije pod vidom muzike oni, na osnovu dozvole drzavnog organa, zloupotrebljavaju osnovna regulatorna tela muzickog trzista (kolektivne organizacije zakon definise kao neprofitne servise) i falsifikovanjem podataka o srpskom etru neosnovano se bogate, stvarajuci utisak da ruzicasta produkcija ubira zasluzene plodove svog kvalitetnog repertoara. Dok vrhunski muzicari rade neke sasvim leve poslove ili stoje u redu za nacionalnu penziju kako bi preziveli..

Ono cime bi korisnici eventualno mogli da se odbrane je prigovor da ne koriste repertoar OFPS. Licence free muzika skinuta sa neta takodje oslobadja obaveze prema OFPS.

Ako se izuzme PGP ono sto preostane organizaciji i nije nesto pretezno interesantno za slusanje. Takodje kad budu definisali repertoar koji stite izgubice dozvolu za rad jer ce biti ocigledno da ne ispunjavaju zakonski uslov vecine domacih nosilaca prava.

Bilateralni ugovori koje navodno imaju zakljucene sa drugim organizacija se ne sprovode (niti sa kad primili novac iz inostranstva niti su ga poslali strancima)...

Sve u svemu jedna od najperfidnijih pljacki pod vidom zakonske pretpostavke (oborive) da kolektivna organizacija stiti sve nosioce prava osim onih koji izricito obaveste organizaciju da ce samostalno ostvarivati svoja prava ....

Od raspada ex-YU niko nije uspostavio standarde srebrne, zlatne, platinaste i dijamantske ploce jer su to standardi koji podrazumevaju javnost tiraza. Vise od 15 godina se ne zna sta je najprodavanije i sta je najslusanije. Niko nije ni pokusao da uvedem sistem kontrole iako je bar sada u 2009. moguce sa 100% sigurnosti i na dnevnom nivou ustanoviti sta se emitovalo.

Ono sto se sada moze saznati jeste koliko je ko novca dobio u SOKOJ-u i OFPS-u, ali to je poslovna tajna ............
[ pomoravac @ 20.11.2009. 15:38 ] @
Na zalost i novac iz Sokoja (ali ne njihovom krivicom) se sliva u ruzicaste dzepove, a sve zato, jer se sami autori (veliki broj), da bi neko izdao njihove pesme za Grand, City records ili slicne, odricu se autorskih prava u korist izdavaca. Jednostavno, ucenjeni su, pa moraju. I tako Pink redovno placa Sokoju, ali Sokoj to sto naplati, ne isplacuje direktno autoru, vec maltene vraca novac, jer isplacuje Grandu i City recordsu tj. Zeljku, Breni, Sasi Popovicu... jer su oni nosioci autorskih prava.
A cini mi se da oko 70 % naplate OFPSa ide istoj ruzicastoj gospodi..
Znaci, za sledecu epidemiju ocekujte da umesto cika Miska, vakcine uveze cika Zeljko i deda Maksudin
_________________________________________________________________
Windows Live: Make it easier for your friends to see what you�re up to on Facebook.
http://www.microsoft.com/middl...AGL:ON:WL:en-xm:SI_SB_2:092009
--_85b7afc8-7837-40c0-b8c4-01b134483fa9_
Content-Type: text/html; charset="Windows-1252"
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

<html>
<head>
<style><!--
.hmmessage P
{
margin:0px;
padding:0px
}
body.hmmessage
{
font-size: 10pt;
font-family:Verdana
}
--></style>
</head>
<body class='hmmessage'>
<br><br>&gt; To: [email protected]<br>&gt; Subject: Re: Placate li SOKOJ-u? [elitesecurity.pracenje.teme]<br>&gt; From: [email protected]<br>&gt; Date: Fri, 20 Nov 2009 15:33:05 +0100<br>&gt; <br>&gt; organizacije za kolektivno ostavrivanje i zastitu autorskih i srodnih prava u Srbiji su SOKOJ, PI i OFPS.<br>&gt; <br>&gt; SOKOJ za muzicke autore (kompozitore, tekstopisce i aranzere), PI za izvodjace (vokale i instrumentaliste) i OFPS za proizvodjace fonograma (producente, produkcijske ili izdavacke kuce - nosioce prava na snimku)<br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; Sve tri organizacije su od Zavoda za intelektualnu svojinu dobile dozvolu za rad na osnovu Zakona o autorskom i srodnima pravima (ZASP). Posebno je pitanje da li su sve tri organizacije ispunile uslove za dobijanje dozvole za rad kako to predvidja ZASP.<br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; Naime, organizacije treba da predstvaljaju vecinu domacih nosilaca prava, da na osnovu bilaterlanih ugovora obezbedjuju i prava stranaca kod nas i nasih u inostranstvu i da imaju potrebnu infrastrukturu za rad. <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; Jedini koji, verovatno, ispunjava ove uslove je SOKOJ. Ne znam kako je PI dokazala da predstavlja vecinu nosilaca prava. OFPS je ovaj uslov ispunila cinjenicom da je njen osnivac i PGP-RTS, koji je sam po sebi vlasnik vecine domacih fonograma.<br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; Iako bi ove organizacije trebale da se bave i zastitom autorskih i srodnih prava nije poznato da su one bilo kada pokusale bilo sta na tu temu (npr neke antipiratske aktivnosti ili utvrdjivanje tacnih tiraza diskova). One se iskljucivo bave NAPLATOM. I to prava emitovanja i prava javnog saopstavanja. Svaka za svoj deo prava. <br>&gt; <br>&gt; Dakle, za jednu radnju koriscenja (emitovanja ili javnog saopstavanja) npr pesme EKV Jos samo par godina za nas, sa svojim potrazivanjem ce se pojaviti sve tri organizacije istovremeno ali ne zajedno!<br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; Svaka organizacija ima svoje organe uprave (Direktora, Upravni i Nadzorni odbor, Skupstinu, strucne sluzbe, kontrolori, inspektori...)&gt; Svaka samostalno donosi svoju Tarifu po kojoj naplacuje koriscenje repertoara koji stite. Svaka samostalno raspodeljuje tako naplacen novac.<br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; Umesto da uvedu jedinstvenu Tarifu i jedinstvenu naplatu i time smanje troskove (umesto tri pojavila bi se jedna organizacija), povecaju deo za raspodelu nosiocima prava i relaksiraju korisnike svih muka koje im sada pricinjavaju - ove tri organizacije medjusobno ni ne komuniciraju, a kamoli da saradjuju.<br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; Problem lezi u raspodeli novca jer dok ne saradjuju i ne razmenjuju podatke svaka organizacija po sopstvenom nahodjenju moze raspodeliti ubran novac. Moze iako po ZASPu ne bi smela jer im on nalaze da raspodelu izvrse po preciznim i proverljivim kriterijumima.<br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; Ti kriterijumi si tzv "kosuljice" odnosno playliste emitera (tv i radio stanica). Ove su kosuljice ili neuredne ili ih emiteri nedostavljaju. Na ovo se "vade" organizacije prilikom raspodele, a da pri tom tim istim emiterima nisu omogucili da koriste baze podataka o repertoaru koji koriste. Suludo je ocekivati od zaposlenih u nekoj radio stanici da znaju podatke o autorima, producnetima i sl neke pesme koju su npr pustili u celosti ili je iskoristili kao podlogu neke emisije. Te podatke su im trebale obezbediti same organizacije, a korisnici bih po copy/paste ili nekom jos jednostavnijem informatickom protokolu preuzele za popunjavanje playlista.<br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; Ovo bi dovelo do sasvim drugacije raspodele novca od one koja se sada desava i zbog toga se interesne grupe koje su zaposele kolektivne organizacije opiru modernizaciji samih kolektivnih organizacija jer bi se tako otkrio njihov necasan rad i neosnovano bogacenje.<br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; Ovo su konkretno u OFPS-u pravdali nepostojanjem odgovarajucih kosuljica pa su uveli kriterijum prodaje nosaca zvuka (pretpostavljajuci valjda da prodaja CD-a odgovara i njihovom emitovanju). Taj su "kriterijum" upodobili za poslovanje City-ja i Grand-a i ustanovili uslov od minimalnih 80 dinara za CD. Iako City i Grand kao izdavaci diskove prodaju svojim distributerskim firmama (tipa Grand Revija otkupljuje celokupan tiraz Grand produkcije pa poklanja diskove citaocima), ili ih prodaju sa pravom povracaj neprodatog, iako su se prijave prodaje podnosile bez ikakve provere ili uporedne kontrole; iako ima citav niz grubih nepravilnosti, citava kriminalna menazerija i dalje funkcionise. Pri tom se fokusirajuci na sto efikasniju naplatu od korisnika ( inspektori-zapisnik-faktura-izvrsenje na osnovu verodostojne isprave)..<br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; Konkretno, OFPS kontrolisu City Records, Grand Production i Gold Music, sa svojim satelitima, (neko ih je vec pominjao) i uzimaju preko 60% novca ubranog od srpskog etra. Sam PGP-RTS koji im je svojim clanostvom i ogromnom fonotekom dao legitimitet za osnivanje su bukvalno pokrali (od RTS naplacuju vise nego sto posle sveukupne raspodele dodele PGP-u), izbacili iz Upravnog odbora i preglasavaju ga u Skupstini organizacije koju takodje kontrolisu. <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; Iako RTS ima "posrednika" koji mu naplacuje koriscenje (pretezno sopstevnih) fonograma i pri tom ga ocigledno krade - Medijski Javni Servis Evropske Srbije o tome cuti.<br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; O tome cuti i Zavod za intelektualnu svojinu (nadlezan za kontrolu rada kolektivnih organizacija) i RRA (stara se da emiteri postuju autorska i srodna prava).<br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; Pretpostavka je da muzicko trziste "etra u Srbiji" vredi 10.000.000 EUR. Sada se ostvaruje oko 4.000.000. Po pola SOKOJ i OFPS dok je PI "izbacena iz igre" jer mu OFPS iako Zakon nalaze, ne isplacuje izvodjacku naknadu koju su jedinstveno naplatili u ime proizvodjaca fonograma. <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; Nisam siguran za SOKOJ, ali novac od OFPS se slica u ruzicaste dzepove cime muzicka nekultura u Srbiji poprima zastrasujuce oblike. <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; Umesto da se dodatno oporezuju (ili na drugi nacin oglobe) zbog pornografije pod vidom muzike oni, na osnovu dozvole drzavnog organa, zloupotrebljavaju osnovna regulatorna tela muzickog trzista (kolektivne organizacije zakon definise kao neprofitne servise) i falsifikovanjem podataka o srpskom etru neosnovano se bogate, stvarajuci utisak da ruzicasta produkcija ubira zasluzene plodove svog kvalitetnog repertoara. Dok vrhunski muzicari rade neke sasvim leve poslove ili stoje u redu za nacionalnu penziju kako bi preziveli..<br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; Ono cime bi korisnici eventualno mogli da se odbrane je prigovor da ne koriste repertoar OFPS. Licence free muzika skinuta sa neta takodje oslobadja obaveze prema OFPS.<br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; Ako se izuzme PGP ono sto preostane organizaciji i nije nesto pretezno interesantno za slusanje. Takodje kad budu definisali repertoar koji stite izgubice dozvolu za rad jer ce biti ocigledno da ne ispunjavaju zakonski uslov vecine domacih nosilaca prava.<br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; Bilateralni ugovori koje navodno imaju zakljucene sa drugim organizacija se ne sprovode (niti sa kad primili novac iz inostranstva niti su ga poslali strancima)...<br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; Sve u svemu jedna od najperfidnijih pljacki pod vidom zakonske pretpostavke (oborive) da kolektivna organizacija stiti sve nosioce prava osim onih koji izricito obaveste organizaciju da ce samostalno ostvarivati svoja prava .... <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; Od raspada ex-YU niko nije uspostavio standarde srebrne, zlatne, platinaste i dijamantske ploce jer su to standardi koji podrazumevaju javnost tiraza. Vise od 15 godina se ne zna sta je najprodavanije i sta je najslusanije. Niko nije ni pokusao da uvedem sistem kontrole iako je bar sada u 2009. moguce sa 100% sigurnosti i na dnevnom nivou ustanoviti sta se emitovalo. <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; Ono sto se sada moze saznati jeste koliko je ko novca dobio u SOKOJ-u i OFPS-u, ali to je poslovna tajna ............<br>&gt; <br>&gt; --<br>&gt; http://www.elitesecurity.org/p2444530<br>&gt; <br>&gt; Prijave/odjave: http://www.elitesecurity.org/pracenje#348252<br>&gt; <br>&gt; Ne menjajte sledece dve linije ukoliko odgovarate putem emaila!<br>&gt; esauth:348252:dbf042b8dd7197b4ff2cac6864113ed4<br>&gt;
[ Dalmosh @ 21.11.2009. 16:03 ] @
Znam da novac i iz SOKOJ-a ide u ruzicaste dzepove ali po istom sistemu: falsifikovanih kriterijuma za raspodelu.
Ako se uzme u obzir da nacionalni TV emiteri, kojih ima sest/sedam, medju njima i Javni servis cije "kosuljice" nose najvecu vrednost, uglavnom ne emituju muziku City-ja, Grand-a i Gold-a, vec to cini iskljucivo TV Pink, Zavodu za intelektualnu svojinu, RRA, Ministarstvu za nauku i tehnologiju i citavoj vladi treba postaviti pitanje: ko je lud?!

FOX, B92, RTS1, RTS2, KOSAVA/HAPPY (RUV, Beogradske televiyije, ...) uopste ne emituju muziku onih koji dobijaju skoro 70% novca od srpskog etra. To je vise nego vidljivo odnosno slusljivo.

Kolektivne organizacije, logicno, ne cine nista kako bi svoje poslovanje ucinile transparentnim. I u takvom sistemu osteceni su oni na kojima sistem pociva - korisnici koji su obveznici placanja i oni zbog kojih je citav sistem zamisljen - nosioci prava. Korist ima jako mala grupa ljudi koja se bogati na nasoj gluposti i neznanju konstatno nas kulturno unazadjujuci.

Cak manje boli to sto bezocno kradu od toga da ispada da "muzika" koju proizvode zaradjuje jer je kvalitetna.

"Slika" srpkog etra se falsifikuje.

Ovakva situacija se moze popraviti samo opstim protestom.

U protestu treba da se udruze oni koji placaju sa onima zbog kojih se placa, a protiv onih kojima se placa.
[ mikal @ 27.12.2009. 02:46 ] @
Ja sam kao ideju protesta imao da kada njihov "dekica inpektor" dodje u kontrolu, ja ga lepo zaključam, namlatim zato što je pokušao da krade i pozovem SUP. Ja i radnik ćemo da svedočimo da je krao! Svako da namlati svog inspektora i eto rešenja! :)
Ne, ovo je samo šala. Koliko ja znam, za nas sa malim radnjama je teško dokazivo da slušamo radio. Njihovi inspektori nisu službena lica! Oni su samo penzioneri i nezaposleni koji su po ko zna kakvom ugovoru radno angažovani.
U zakonu stoji da su obveznici svi (pravna i fizička lica) koji prenose javno, a da su solidarni dužnici, vlasnici prostora i svi koji su učestvovali u tome!
Apsurd ovoga izgleda: zazvoni nekom strancu telefon u kafiću u Srbistanu, neki trash ring ton, stranac sutra odleti kući, vredni inspektor STOKOJ-a sve to lepo dokumentuje i naplati kaznu od kafića i od mobilnog operatera!
[ websurfer @ 30.12.2009. 09:39 ] @
Citat:
mikal:
Apsurd ovoga izgleda: zazvoni nekom strancu telefon u kafiću u Srbistanu, neki trash ring ton, stranac sutra odleti kući, vredni inspektor STOKOJ-a sve to lepo dokumentuje i naplati kaznu od kafića i od mobilnog operatera!


Pa STOKOJ ima da pokusa da naplati sve sto moze i sto ne moze, i to rade na prepad i zastrasivanje pa ako prodje, prodje.
[ legalos @ 20.01.2010. 00:51 ] @
Clan zakona 19 i 163 zakona o autorskim i srodnim pravima (Sl. list SCG 61/04) i po osnovu Tarife naknada (Sl. glasnik RS 85/07,91 i 96/08, 23 i 29/9)
E to je ono sto nas j... moji dragi forumasi, zahvuljuci tim zakonima mogu da nas deru. U nekoliko navrata sam bio kod opstinskog pravnika i postavljao razna pitanja ali od svega nista! Imaju advokate koje placa onaj ko izgubi. Troskove suda placa onaj ko izgubi. Dakle oni po svakoj tuzbi mogu da budu samo dobri, nikako da izgube neki dinar. Ja imam frizerski salon i kod mene su bili pre nekoliko godina, od tad ih placam.
Zavucene radnje u glavnom ne placaju a ovi na boljim mestima su zgodniji da im njihovi inspektori banu i procitaju sa izloga ime firme i vlasnika i eto fakture. Moje takozvano udruzenje frizera za problem sa sokojem nije ni culo, njih te stvari ne interesuju! Oni se bave drugim stvarima, skupljanem clanarina i tako dalje, ali neka aktivnost kao zastita clanova od kojih zive, e to im je ispod casti da rade.

Zato sto nam je drzava ovakva kakva je zato nam i sokoj, OFPS i ostali vrsljaju i rade sta hoce.
Ako ima nekog leka ljudi vicite, da se organizujemo! Dajte da pisemo strankama, svako svojoj, da protestvujemo ili sta god! Sad imamo 3-4 organizacije, za par godina ce se namnoziti kao stranke. Naplacivace svako svoju strofu a za nas nece ostati nista na kraju meseca.
Motka i to gov...va je za njih, a i za nas zato sto smo nezainteresovani za bilo kakav vid organizacije i protesta!
[ websurfer @ 21.01.2010. 00:34 ] @
Citat:
legalos:Sad imamo 3-4 organizacije, za par godina ce se namnoziti kao stranke. Naplacivace svako svoju strofu a za nas nece ostati nista na kraju meseca.


Mogu oni da se mnoze dok su ljudi podeljeni i neorganizovani ali kad se ljudi saberu ima te organizacije da se oduzmu.
[ srbos @ 21.01.2010. 12:13 ] @
Odakle im uopšte pravo da se predstavljaju kao inspektori? Da bi postojao inspektorat mora da postoji ministarstvo. Pri kom su oni ministarstvu? Da ih tužim za lažno predstavljanje?
[ pomoravac @ 21.01.2010. 22:10 ] @
Poatoje 4 srodne organizacije: Sokoj(zastita autorskih prava), OFPS(zastita srodnih prava), PI(prava izvodjaca) i organizacija glumaca(mislim da se zove LUPUS, ili nesto slicno).Naplatu vrsi Sokoj i OFPS. Sokoj postoji oko 60 godina, OFPS osnovan 2004, poceo s naplatom oko 2007. Organizacija PI je poverila OFPSu i naplatu za njih, medjutim nikad nista nisu dobili, a trebalo je da dele po pola, zato je i podneta tuzba protiv OFPSa. PGP RTS, nasa najveca izdavacka kuca je istupila iz OFPSa, jer je oko 70% naplate islo Pinkovoj masineriji (Grand, City records), tako ako imate nosace zvuka koje je izdao PGP RTS ne morate placati OFPSu. Isto vazi i za stranu muziku, jer imaju bilateralne ugovore sa 3-4 stranih organizacija(Rusija,Ukrajina i tako nesto).Ovaj LUPUS vrsi naplatu samo od TV stanica i kablovskih operatera.Samo su se kontrolori OFPSa predstavljali kao inspektori, pa su od nadleznog ministarstva opomenuti da to ne rade, medjutim i dalje plase neuki narod lazno se predstavljajuci i pokazujuci znacke slicne policijskim. Slobodno podnosite prijave za lazno predstavljanje.A najjednosatvnije, ako necete da imate problema, izbacite muziku iz vasih radnji i necete nikome placati.Kad bude frizer sisao besplatno, pekar prodavao hleb besplatno, kafedzija prodavao pice po nabavnoj ceni, tad ce i muzika biti besplatna.
_________________________________________________________________
Windows Live: Keep your friends up to date with what you do online.
http://www.microsoft.com/middl...AGL:ON:WL:en-xm:SI_SB_1:092010
--_a624301a-fccc-472c-8837-eeef17a17755_
Content-Type: text/html; charset="iso-8859-1"
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

<html>
<head>
<style><!--
.hmmessage P
{
margin:0px;
padding:0px
}
body.hmmessage
{
font-size: 10pt;
font-family:Verdana
}
--></style>
</head>
<body class='hmmessage'>
<br><br>&gt; To: [email protected]<br>&gt; Subject: Re: Placate li SOKOJ-u? [elitesecurity.pracenje.teme]<br>&gt; From: [email protected]<br>&gt; Date: Thu, 21 Jan 2010 01:34:23 +0100<br>&gt; <br>&gt; &gt; (legalos: /p2498422 ):Sad imamo 3-4 organizacije, za par godina ce se namnoziti kao stranke. Naplacivace svako svoju strofu a za nas nece ostati nista na kraju meseca.<br>&gt; &gt; <br>&gt; <br>&gt; Mogu oni da se mnoze dok su ljudi podeljeni i neorganizovani ali kad se ljudi saberu ima te organizacije da se oduzmu.<br>&gt; <br>&gt; --<br>&gt; http://www.elitesecurity.org/p2499565<br>&gt; <br>&gt; Prijave/odjave: http://www.elitesecurity.org/pracenje#348252<br>&gt; <br>&gt; Ne menjajte sledece dve linije ukoliko odgovarate putem emaila!<br>&gt; esauth:348252:dbf042b8dd7197b4ff2cac6864113ed4<br>&gt; Odgovor pisite *iskljucivo* ispod ove linije:<br><div>Poatoje 4 srodne organizacije: Sokoj(zastita autorskih prava), OFPS(zastita srodnih prava), PI(prava izvodjaca) i organizacija glumaca(mislim da se zove LUPUS, ili nesto slicno).</div><div>Naplatu vrsi Sokoj i OFPS. Sokoj postoji oko 60 godina, OFPS osnovan 2004, poceo s naplatom oko 2007. Organizacija PI je poverila OFPSu i naplatu za njih, medjutim nikad nista nisu dobili, a trebalo je da dele po pola, zato je i podneta tuzba protiv OFPSa. PGP RTS, nasa najveca izdavacka kuca je istupila iz OFPSa, jer je oko 70% naplate islo Pinkovoj masineriji (Grand, City records), tako ako imate nosace zvuka koje je izdao PGP RTS ne morate placati OFPSu. Isto vazi i za stranu muziku, jer imaju bilateralne ugovore sa 3-4 stranih organizacija(Rusija,Ukrajina i tako nesto).</div><div>Ovaj LUPUS vrsi naplatu samo od TV stanica i kablovskih operatera.</div><div>Samo su se kontrolori OFPSa predstavljali kao inspektori, pa su od nadleznog ministarstva opomenuti da to ne rade, medjutim i dalje plase neuki narod lazno se predstavljajuci i pokazujuci znacke slicne policijskim. Slobodno podnosite prijave za lazno predstavljanje.</div><div>A najjednosatvnije, ako necete da imate problema, izbacite muziku iz vasih radnji i necete nikome placati.</div><div>Kad bude frizer sisao besplatno, pekar prodavao hleb besplatno, kafedzija prodavao pice po nabavnoj ceni, tad ce i muzika biti besplatna.</div> <br /><hr />Windows Live: Keep your friends up to date <a href='http://www.microsoft.com/middl...AGL:ON:WL:en-xm:SI_SB_1:092010' target='_new'>with what you do online.</a></body>
</html>
--_a624301a-fccc-472c-8837-eeef17a17755_--
[ websurfer @ 22.01.2010. 00:50 ] @
Problem je sto oni pokusavaju neosnovano da naplate i tamo gde ne bi trebalo da naplacuju. A to zna da iznervira ljude koji nisu dovoljno naivni da padnu na te njihove glupe fore (a i lazno se predstavljaju kao inspektori iako, kao sto tvrdis, nikako ne mogu da se nazovu inspektorima).
[ misosneza @ 22.01.2010. 15:43 ] @
Vlasnik sam samostalne zanatske radnje , pocetkom ove godine stizali su mi racuni od
sokoj-a zato sto slusam radio u radnji , posto nemam dovoljno novca za to
(oko 2000 mesecno) svoj radio sam morao da iznesem iz radnje i posaljem im
dopis da ne koristim i ne pustam javno nikakvu muziku i samim tim ne krsim autorska prava .
Na to su mi odgovorili da ce njihov radnik to redovno proveravati i da ce ubuduce prestati da salju racune u suprotnom -trgovinski sud !!!
E sad , istovremeno su mi zabranili da slusam naprimer vesti , informacije ,
kulturna desavanja , utakmice i drugi radio program za koji se ne krse autorska prava. To pitanje su vesto izbegli da odgovore .
Znaci nesmem da pustam muziku na javnom mestu i necu ,
ali istovremeno nemam na cemu da cujem i ostali radio i informativni program , sto znaci
uskracivanje informacija i grubo krsenje ljudskih prava !
Skoro citav dan provedem u radnji u kojoj nikad nije vise od tri osobe jer vise ne moze ni da ih stane, ali radnja je ipak javno mesto
bez obzira kolko osoba slusa .Cinjenica je da pojma nemam o sadasnjim desavanjima !
Mozda je ovo malo smesno ,ali je i interesantno pitanje !!!
Mozda neko moze da pomogne da se resi nesto oko ovog pitanja .
Srdacan pozdrav !
Ponovo sam se vratio na ovu temu , morao sam

[Ovu poruku je menjao Goran Mijailovic dana 28.05.2010. u 03:43 GMT+1]
[ pomoravac @ 22.01.2010. 18:28 ] @
Za zanatske radnje je cena 540din, plus PDV. Ta faktura je za 3 meseca, a ne za mesec dana. Kupis slusalice i mozes do mile volje da slusas i vesti i muziku i da nikome ne placas. E ako i musterije slusaju, onda je to druga prica.Pozdrav
_________________________________________________________________
Windows Live: Friends get your Flickr, Yelp, and Digg updates when they e-mail you.
http://www.microsoft.com/middl...AGL:ON:WL:en-xm:SI_SB_3:092010
--_9b24e709-b617-48cc-af09-08e49376d550_
Content-Type: text/html; charset="iso-8859-1"
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

<html>
<head>
<style><!--
.hmmessage P
{
margin:0px;
padding:0px
}
body.hmmessage
{
font-size: 10pt;
font-family:Verdana
}
--></style>
</head>
<body class='hmmessage'>
<br><br>&gt; To: [email protected]<br>&gt; Subject: Re: Placate li SOKOJ-u? [elitesecurity.pracenje.teme]<br>&gt; From: [email protected]<br>&gt; Date: Fri, 22 Jan 2010 16:43:52 +0100<br>&gt; <br>&gt; **Vlasnik sam samostalne zanatske radnje , pocetkom ove godine stizali su mi racuni od <br>&gt; <br>&gt; sokoj-a zato sto slusam radio u radnji , posto nemam dovoljno novca za to <br>&gt; <br>&gt; (oko 2000 mesecno) svoj radio sam morao da iznesem iz radnje i posaljem im <br>&gt; <br>&gt; dopis da ne koristim i ne pustam javno nikakvu muziku i samim tim ne krsim autorska prava .<br>&gt; <br>&gt; Na to su mi odgovorili da ce njihov radnik to redovno proveravati i da ce ubuduce prestati da salju racune u suprotnom -trgovinski sud !!!<br>&gt; <br>&gt; E sad , istovremeno su mi zabranili da slusam naprimer vesti , informacije ,<br>&gt; <br>&gt; kulturna desavanja , utakmice i drugi radio program za koji se ne krse autorska prava. To pitanje su vesto izbegli da odgovore .<br>&gt; <br>&gt; Znaci nesmem da pustam muziku na javnom mestu i necu ,<br>&gt; <br>&gt; ali istovremeno nemam na cemu da cujem i ostali radio i informativni program , sto znaci <br>&gt; <br>&gt; uskracivanje informacija i grubo krsenje ljudskih prava ! <br>&gt; <br>&gt; Skoro citav dan provedem u radnji u kojoj nikad nije vise od tri osobe jer vise ne moze ni da ih stane, ali radnja je ipak javno mesto <br>&gt; <br>&gt; bez obzira kolko osoba slusa .Cinjenica je da pojma nemam o sadasnjim desavanjima ! <br>&gt; <br>&gt; Mozda je ovo malo smesno ,ali je i interesantno pitanje !!! <br>&gt; <br>&gt; Mozda neko moze da pomogne da se resi nesto oko ovog pitanja .<br>&gt; <br>&gt; Srdacan pozdrav ! <br>&gt; <br>&gt; Ponovo sam se vratio na ovu temu , morao sam **<br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; --<br>&gt; http://www.elitesecurity.org/p2500999<br>&gt; <br>&gt; Prijave/odjave: http://www.elitesecurity.org/pracenje#348252<br>&gt; <br>&gt; Ne menjajte sledece dve linije ukoliko odgovarate putem emaila!<br>&gt; esauth:348252:dbf042b8dd7197b4ff2cac6864113ed4<br>&gt;
[ Marko_L @ 22.01.2010. 19:06 ] @
Meni uopšte nije jasno po kom osnovu se uopšte naplaćuje slušanje radija, bez obzira da li ga sluša jedna ili hiljadu osoba, u kući ili na javnom mestu. Mislim, valjda takve stvari treba naplaćivati onome ko emituje, dakle samom radiju, a signal ionako ide u etar pa ide.
[ Dalmosh @ 23.01.2010. 19:36 ] @
Svako ko na bilo koji nacin koristi muziku da bi pospesio svoju komercijalnu delatnost obavezan je da nosicu prava plati odgovarajucu naknadu.

Ukratko to je sustina. I logicna je. Kao rezultat ove logike nastale su kolektivne organizacije odnosno sistem kolektivnog ostvarivanja autorskog i srodnih prava.

Sve dalje posle ove postavke u Srbiji je nelogicno.

Pocev od Zakona o autorskim i srodnim pravima, preko nadleznog organa: Zavoda za intelektualnu svojinu, sve tri kolektivne organizacije, i na kraju pojedinih nosilaca prava.

Zvuci otrcano ali to ne umanjuje istinitost iskaza - u pitanju je (re)organizovana muzicka mafija u tesnoj sprezi sa medijskom mafijom. Zbog cega ni politicari (koji su odgovorni za ovakvo stanje sistema kolektivne zastite) ni velike pevacke zvezde (cija su prava brutalno pogazena) nemaju snage da dignu svoj glas jer bi tako sebi uskratili toliko potrebno pojavljivanje na televizijskom ekranu dve najvece televizije nacionalne pokrivenosti.

U takvoj konstelaciji odnosa, ekipa malog broja (ne)ljudi, na vise nego ocigledno kriminalan nacin, zloupotrebljava kolektivne organizacije i citav sistem kolektivne zastite, za licno neosnovano bogacenje, a na stetu stvarnih nosilaca prava. Na stetu (kvalitetne) muzike pre svega.

A, kako im nije bitna zastita prava vec licno bogacenje (zakon kolektivne organizacije definise kao neprofitne!) to su beskrupulozni u odredjivanju Tarifa i vrlo agresivni u njihovoj naplati. Prilikom raspodele novca bukvalno eliminisu odredjene grupe nosilaca prava (male izdavace, inostrane izdavacke kuce koje nemju predstvanike u Srbiji,...) pa i citave vrste prava (u potpunosti eliminisana prava interpretatora), ali su zato izdasni u korupciji funkcionera od kojih zavisi regulacija odnosa na diskografskom i radiodifuznom trzistu.

PGP je krajem 2008 zahtevala od Zavoda za intelektualnu svojinu ukidanje OFPS cijim su radom ozbiljno osteceni i PGP i RTS i pocela je da zakljucuje direktne ugovore sa korisnicima oslobadjajuci ih placanja naknade za koriscenje PGP-ovog repretoara. Ove su aktivnosti, na zalost, sredinom prosle godine zaustavljene od strane samog RTS-a.

Sud nije jedini nacin da se izbegnu ove pljackaske organizacije ali je za vecinu korisnika koji su dobili fakture, opomene, predloge za izvrsenje na osnovu verodostojne isprave ili su vec u parnicnom postupku po ulozenom prigovoru trenutno jedini. Raduje, medjutim cinjenica da je OFPS poceo da gubi sporove.

Zainteresovani za pravnu pomoc neka se slobodno jave.

Ipak dobijeni sporovi ce samo parcijalno resiti ovaj krupan drzavni problem (koji traje vise od 15 godina) pa sam misljenja da samo opsti bojkot koji bi predvodili muzicari moze dovesti do konacnog uredjenja ove oblasti..


[ pomoravac @ 23.01.2010. 20:11 ] @
Dalmosh, posalji mi na [email protected] mail ili kontakt telefon
_________________________________________________________________
Windows Live: Keep your friends up to date with what you do online.
http://www.microsoft.com/middl...AGL:ON:WL:en-xm:SI_SB_1:092010
--_8f619f86-03ec-45cb-adae-b285acbf3189_
Content-Type: text/html; charset="iso-8859-1"
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

<html>
<head>
<style><!--
.hmmessage P
{
margin:0px;
padding:0px
}
body.hmmessage
{
font-size: 10pt;
font-family:Verdana
}
--></style>
</head>
<body class='hmmessage'>
<br><br>&gt; To: [email protected]<br>&gt; Subject: Re: Placate li SOKOJ-u? [elitesecurity.pracenje.teme]<br>&gt; From: [email protected]<br>&gt; Date: Sat, 23 Jan 2010 20:36:59 +0100<br>&gt; <br>&gt; Svako ko na bilo koji nacin koristi muziku da bi pospesio svoju komercijalnu delatnost obavezan je da nosicu prava plati odgovarajucu naknadu.<br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; Ukratko to je sustina. I logicna je. Kao rezultat ove logike nastale su kolektivne organizacije odnosno sistem kolektivnog ostvarivanja autorskog i srodnih prava. <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; Sve dalje posle ove postavke u Srbiji je nelogicno.<br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; Pocev od Zakona o autorskim i srodnim pravima, preko nadleznog organa: Zavoda za intelektualnu svojinu, sve tri kolektivne organizacije, i na kraju pojedinih nosilaca prava.<br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; Zvuci otrcano ali to ne umanjuje istinitost iskaza - u pitanju je (re)organizovana muzicka mafija u tesnoj sprezi sa medijskom mafijom. Zbog cega ni politicari (koji su odgovorni za ovakvo stanje sistema kolektivne zastite) ni velike pevacke zvezde (cija su prava brutalno pogazena) nemaju snage da dignu svoj glas jer bi tako sebi uskratili toliko potrebno pojavljivanje na televizijskom ekranu dve najvece televizije nacionalne pokrivenosti.<br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; U takvoj konstelaciji odnosa, ekipa malog broja (ne)ljudi, na vise nego ocigledno kriminalan nacin, zloupotrebljava kolektivne organizacije i citav sistem kolektivne zastite, za licno neosnovano bogacenje, a na stetu stvarnih nosilaca prava. Na stetu (kvalitetne) muzike pre svega.<br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; A, kako im nije bitna zastita prava vec licno bogacenje (zakon kolektivne organizacije definise kao neprofitne!) to su beskrupulozni u odredjivanju Tarifa i vrlo agresivni u njihovoj naplati. Prilikom raspodele novca bukvalno eliminisu odredjene grupe nosilaca prava (male izdavace, inostrane izdavacke kuce koje nemju predstvanike u Srbiji,...) pa i citave vrste prava (u potpunosti eliminisana prava interpretatora), ali su zato izdasni u korupciji funkcionera od kojih zavisi regulacija odnosa na diskografskom i radiodifuznom trzistu.<br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; PGP je krajem 2008 zahtevala od Zavoda za intelektualnu svojinu ukidanje OFPS cijim su radom ozbiljno osteceni i PGP i RTS i pocela je da zakljucuje direktne ugovore sa korisnicima oslobadjajuci ih placanja naknade za koriscenje PGP-ovog repretoara. Ove su aktivnosti, na zalost, sredinom prosle godine zaustavljene od strane samog RTS-a.<br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; Sud nije jedini nacin da se izbegnu ove pljackaske organizacije ali je za vecinu korisnika koji su dobili fakture, opomene, predloge za izvrsenje na osnovu verodostojne isprave ili su vec u parnicnom postupku po ulozenom prigovoru trenutno jedini. Raduje, medjutim cinjenica da je OFPS poceo da gubi sporove. <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; Zainteresovani za pravnu pomoc neka se slobodno jave.<br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; Ipak dobijeni sporovi ce samo parcijalno resiti ovaj krupan drzavni problem (koji traje vise od 15 godina) pa sam misljenja da samo opsti bojkot koji bi predvodili muzicari moze dovesti do konacnog uredjenja ove oblasti..<br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; --<br>&gt; http://www.elitesecurity.org/p2502083<br>&gt; <br>&gt; Prijave/odjave: http://www.elitesecurity.org/pracenje#348252<br>&gt; <br>&gt; Ne menjajte sledece dve linije ukoliko odgovarate putem emaila!<br>&gt; esauth:348252:dbf042b8dd7197b4ff2cac6864113ed4<br>&gt; Odgovor pisite *iskljucivo* ispod ove linije:<br><div><br></div><div>Dalmosh, posalji mi na [email protected] mail ili kontakt telefon</div> <br /><hr />Windows Live: Keep your friends up to date <a href='http://www.microsoft.com/middl...AGL:ON:WL:en-xm:SI_SB_1:092010' target='_new'>with what you do online.</a></body>
</html>
--_8f619f86-03ec-45cb-adae-b285acbf3189_--
[ misosneza @ 24.01.2010. 17:41 ] @
Neznam zasto si na strani SOKOJ-a , a ne na strani zastite autorskih prava , ja postujem autorska prava ali gore sam naveo da SOKOJ nepravilno radi , a sad da dodam i da racun koji mi je stigao ne sadrzi pravu formu racuna , naprimer , br.rn - nema dozvolu , kako mozete nekom da izdate racun br "nema dozvolu" , ali nemam nameru da se pravim pametan , samo kazem da oni krse ljudska prava , i stvarno mi ih nije zao sto nemaju nacina da nam naplate nikakvu uslugu ! Pozivam Natasu Kandic da se ukljuci u forum, a do tad imam bluetooth slusalice.
Na facebook-u postoji grupa , pronadjite !
[ misosneza @ 24.01.2010. 17:46 ] @
To je jedno od mogucih resenja za SOKOJ , da pokusaju da naplate takozvanu uslugu !
Pogledaces i njihov sajt , obrati paznju samo kako se pravdaju zasto naplacuju , neverovatno providno . Ako imaju potpuno pravo za to sto rade , zasto se onoliko pravdaju , sto na sajtu poreske uprave nije slucaj !
[ legalos @ 24.01.2010. 23:44 ] @
>
Kad se dodje do suda onda Sokoj dobija pozitivnu presudu po njih, sto se
tice toga racun broj: nema dozvolu! To je zbog toga sto nisi trazio da
ti SOKOJ izda licencu koju mozes da dobijes od njih. Nekoliko puta sam
pricao sa advokatima i pravnicima, i navodno uvek dobijaju pozitivne
presude, ja ne zelim da rizikujem pa placam i piz..im zbog toga, ali
ipak placam. Kao sto neko rece ipak su oni organizovana muzicka i
medijska mafija...
[ djyova @ 25.01.2010. 07:02 ] @
Meni nije jasna jedna stvar u celoj ovoj prici...

Ako radio stanica koja emituje program vec placa SOKOJ-u, po kom osnovu se onda naplacuje nekom ko slusa tu radio stanicu!? Mislim nema logike!

To je isto, bar po meni, kao kada bi uvoznik platio PDV, pa zatim distributer takodje platio PDV, i na kraju prodavac platio PDV! Koliko znam to nije slucaj, vec PDV placa onaj koji zaista i proda proizvod krajnjem kupcu, odnosno ako se gleda realno - kupac!

Na ovaj nacin ispada da naplacuju duplo!!!

Stvarno bi mogla Brankica da napravi jednog insajdera povodom lopovoluka SOKOJ-a! ;)


A i stvarno je otislo sve to sa autorskim pravima u besmisao, i morace kad tad da pukne ovako ili onako. Pa jbt secam se one situacije sa ljudskim genomom, kada je jedna privatna firma imala nameru da prva mapira i zastiti ljudski genom kao svoj izum!!! Ej bre!!!!! Pa su se onda nekoliko drzava dogovorile i finansirale projekat mapiranja ljudskog genoma, ali tako da se zavrsi pre te privatne firme.


A ovog AUTORA bih pitao dali je naplatio svoje delo izvodjacu ili nije?

Da li pekar naplati hleb samo kada ga proda ili ga naplacuje i kasnije po tome koliko je kriski hleba iseceno? Da li proizvodjaci namestaja naplate svoje proizvode samo kada ih prodaju ili i kasnije, jer svaki put kada na primer gledas TV ti gledas i vitrinu na kojoj on stoji? Ili da budem jos konkretniji. Da li onaj ko je izumeo na primer bicikl, naplacuje onom ko taj bicikl vozi, ili naplati samo kada svoj izum proda firmi koja ce ga proizvoditi? Do duse postoji i tu licenca od procenta i slicno, ali nikada nece platiti vozac bicikla, vec firma koja ga proizvodi. U ovom nasem slucaju firma koja proizvodi proizvod je TV ili radio stanica, a nikako ne moze biti gledalac ili slusaoc!


P.S. Sad mi je jasno zasto su Mozzart kladionice imale konkurs za originalnu muziku koja ce se pustati u njihovim kladionicama!
[ raven_nt @ 06.02.2010. 04:53 ] @
Drustvo ova tema je totalno kontradiktorna ..Ja imam kafic i naravno da godinama placam obe takse ali razmisljam o jednoj cinjenici, da gospodi iz obe firme posljem racune za REKLAMIRANJE njihovih pevaca i pesama . Jer ako slusamo javno u kaficu bilo kojega pevaca (autora ) mi ga u stvari reklamiramo za sta on ostvaruje profit i na osnovu toga bi logicno bilo da mu dostavimo racun za usluge reklamiranje u javnome objektu . Kada zelite neku reklamu bilu kojeg tipa na radiju televiziju ili novinama ili bilo kojega drugoga javnoga tipa naravno da se pravi Ugovor o reklamiranju.
Znaci na osnovu toga sledi da izvodjaci i AUTORI SU DUZNI DA PLATE USLUGU REKLAMIRANJA SVIMA KOJI JAVNO EMITUJU NJIHOVE PESME JER ONI NA OSNOVU TOGA STICU POPULARNOST NA OSNOVU KOJE STICU PROFIT I BOGATE SE.Da nema toga javnoga emitovanja kad bi se oni probili i zaradili ogrome pare koje zarade svake godine ???? Morali bi da idu ulicom i da dele BESPLATNO CD-e da ljudi uopste i cuju da postoje ! Razmisljam da im posaljem racun trostruki koji oni meni salju jer "MISLIM" da je kod mene ta cena "REALNA" pa da vidimo gde ce sve da vodi ( HE, he,HE ).Realni da budemo ako oni to ispostuju onda OK ja cu da njim platim onaj njihov deo koji traze a oni ce MENI DA PLATE USLUGE REKLAMIRANJA .Ako nece i onda je OK a sta onda hoce koji Q od nas ....sto bi rekli stari ljudi oni bi da se j.bu......ali da im ne udje ( izvinjavam se na narodnom recniku ali ovo se ne moze drugacije reci )...Sad vi vidite da li sam u pravu ili ne !....!!........!!!
Ovaj citav Zakon ima smisla samo ako je u skladu sa onim sto sam naveo jer onda su sve strane RAVNOPRAVNO ZASTUPLJENE .
Jedino sto mi koji javno emitujemo treba da platimo to je LEGALNO KUPLJEN AUDIO CD i to SAMO ONE SA CIJIM AUTORIMA IMAJU LEGALNE UGOVORE O ZASTUPNISTVU u toj ceni su oni svakako svi ugradjeni vec zar ne !.
......A to sto cemo da im mi pustamo pesme i muziku TO TREBA DA SU PRESRETNI DA NJIM NE DOSTAVIMO SVI RACUNE ZA REKLAMIRANJE !!!!.....inace odoshe svi na robiju !...
.......a popularnost ce steci .......kad ?!?!?! .....NIKAD.....NIKAD...............NIKAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAD !


POzdrav drustvo .......Inace cuo sam danas jedan dobar fazon...nazalost istinit ..kazu da ce EU zahtevati da Srbija promeni ime da bi bila u skladu sa nasom EKONOMSKOM POLITIKOM

novo ime ce biti : LOPOVIJA ............................................................................katastrofa

P.S. KO je ono spomenuo GAS ?????>>>>>>>>AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

[Ovu poruku je menjao raven_nt dana 06.02.2010. u 06:03 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao raven_nt dana 06.02.2010. u 06:11 GMT+1]
[ milos2622 @ 08.05.2010. 10:14 ] @
Srbija… Da ovo je Srbija…

Dragi moji sugrađani.. moramo izaći na ulicu i pravac ispred Mišarske ulice da pokažemo koliko nas je. Pa ja ću lično otvoriti web-sajt koji će prozivati SOKOJ i slične mu organizacije.. . sa sve novim forumom putem kojeg ćemo se organozovati za jedan takav skup. Ne mogu Vam rečima opisati koliko sam iziritiran njihovim postupcima. Ne slušam uopšte muziku koju su napisali Marina Tucaković, Kornelije Kovač (i njegove ćerke) , Bora Čorba, popularni crnogorci kao što su Vlado Georgijev i kompanija, DJ Krmak, Jecu, Cecu ,Seku i ostale nakazne pojave na našoj muzičkoj sceni. Intimno u svojoj radnji puštam Chet Baker-a i njemu slične izvođače sa originalnih diskova. Nemam nameru da puštam ni naše raspale radio stanice ali i kada bih odlučio da ih pustim.... pa U ČEMU JE PROBLEM i zašto to moram da platim !?! I u čemu je problem da pustim muziku sa originalnog CD-a koji sam uredno platio, čak iako nisu istekla autorska prava u svojoj maloj radnji od 15 m2 ?!? …. pa ne pravim koncert na playback preko CD-a, pa da naplaćujem ulaznice... za 1000 ljudi..pa da to nekome smeta...

Šta se muzičari predstavljaju stalno kao neka oštećena strana. Prodali su svoju “kompoziciju” nekom nazovi “izvođaču” da izvede tu njihovu numeru I zaradili na taj načini šta sad hoće više. Hajde da zanemarimo činjenicu da su gotovo svi naši izvođači I autori krali numere iz inostranstva bez ikakve naknade tamošnjim originalnim autorima… (jeste I Džej je to radio… zaboravih njega da uvrstim u gore navedeni spisak). Obzirom da ja kao osoba koja se gadi naše muzičke scene i ne pratim to, a imam takva saznanja… onda je sigurno broj kradenih muzičkih numera još veći nego što I mogu da zamislim !

Ja sam recimo web-dizajner… odradio sam sajt za www.XY.com. Tu svoju uslugu sam naplatio. Sutra će taj sajt da vidi 1000 ljudi… pa jel ja treba od RNIDS-a da tražim nekakvu dodatnu nadoknadu za to kao autor… !?!? .. i ja oplemenjujem internet etar.. Pitam se da li su oni normalni !? Pa hajde da počnemo svi da se udružujemo u takve kriminalne grupe kao što je SOKOJ ! Šta je bilo… jel samo oni oplemenjuju naš život u toku dana sa “svojom” muzikom ?!

Evo ideje da se svi likovni umetnici u Srbiji udruže i da pošalju svoje emisare-kontrolore pa da počnu da naplaćuju to što ljudima po kancelarijama i radnjama vise slike koje su oni naslikali i prodali... jer ETO to podpada pod javni prikaz autorskog dela... pa da recimo na adresu SOKOJ-a stigne faktura za javno prikazivanje web-sajta i za slike koje su im okačene po zidovima.

A šta ćemo za frizure... i one oplemenjuju televizijski program kao i garderoba. Jel treba modni kreatori i frizeri da se udruže pa da poslebno naplaćuju jedni od drugih javno prikazivanje njihovih autorskih dela. Ceca i Vlado Georgijev i Kornelije Kovač (da i njegove ćerke) ne moraju da plate taksu ako svoju frizuru i garderobu ne prikažu javno ali ako se fotografišu za časopis ili nastupaju u emisiji ili na koncertu onda je taksa 2000 din/mesečno. Jel može... Jel odgovara... Pa neka na sudu dokazuju da li se sami šišaju ili ih njihova majka, drugarica, dečko, devojka šiša ili recimo da li je fotografija izašla protiv njihove volje kao bajagi fotografisao ih je paparazzo bez njihovog znanja...

Sve je ovo čist bezobrazluk !!! Zato jedino rešenje je da se udružimo i na ulicu !!!
[ jezava @ 27.05.2010. 15:41 ] @
A sta se desava sa slusanjem radia preko interneta ?
Na primer, slusam iskljucivo strane radio stanice, tipa ove, http://beirutnights.com/m/

Sta u tom slucaju ?

Vlasnik radnje je strani drzavljanin, po nekada slusa svoju stranu muziku, sta tada ?

U radnji posedujem dva racunara,
po nekada se pogleda nesto sa facebooka i YouTube, da li je i to prekrsaj ?

Posto sam danas dobio OPOMENU pred tuzbu, zvao sam ih,
vadili su se na istu pricu kao i svuda da je bio inspektor i da je utvrdio da se slusa muzika.
Sto nije istina, jer kod mene nikada niko nije bio po tom pitanju.
Nakon silne rasprave,
rekli su mi da im posaljem izjavu da se ne emituje muzika u radnji.

Ako je neko slao Izjavu, molim pomoc oko nje, unapred HVALA.

Pozdrav.

[ nindza@ @ 27.05.2010. 16:11 ] @
Citat:
jezava: A sta se desava sa slusanjem radia preko interneta ?
Na primer, slusam iskljucivo strane radio stanice, tipa ove, http://beirutnights.com/m/

Sta u tom slucaju ?

Vlasnik radnje je strani drzavljanin, po nekada slusa svoju stranu muziku, sta tada ?

U radnji posedujem dva racunara,
po nekada se pogleda nesto sa facebooka i YouTube, da li je i to prekrsaj ?

Posto sam danas dobio OPOMENU pred tuzbu, zvao sam ih,
vadili su se na istu pricu kao i svuda da je bio inspektor i da je utvrdio da se slusa muzika.
Sto nije istina, jer kod mene nikada niko nije bio po tom pitanju.
Nakon silne rasprave,
rekli su mi da im posaljem izjavu da se ne emituje muzika u radnji.

Ako je neko slao Izjavu, molim pomoc oko nje, unapred HVALA.

Pozdrav.


Nemaju osnovice da pokrecu tuzmu vezano za radio stanice koje se emituju preko internet-a ili slusaju, jednostavno igraju prljavu igru tako sto korisnika prave budalom, izvinite na izrazu ne zelim nikog da uvredim.

Cak ni RATEL nema odgovarajuca dokumenta vezana za radio preko internet-a, tako da sokoj moze samo da se pokrije i zatvori vrata na koja kuca.

Citat:
jezava:Nakon silne rasprave,
rekli su mi da im posaljem izjavu da se ne emituje muzika u radnji.


Da nisi vodio raspravu posto je to jedino kako mozes da dokazes da nisi glup i nasedas na njihove fore, zato ti i traze izjavu da bi na kraju oni ispali kao....

Citat:
jezava:
Ako je neko slao Izjavu, molim pomoc oko nje


Mislim da je dovoljno napisati:

Ja jezava kao vlasnik jezava d.o.o firme izjavljujem da se u prostorijama jezava d.o.o ne koriste muzicki uredjaji.

Nisam ti ja kompetentan za ugovore, samo znam da su niti ratel a jos manje sokoj nemaju prava da te gono ako imas internet radio stanicu, a kako mi ako si samo slusalac jos bolje strani.
[ pomoravac @ 27.05.2010. 17:38 ] @
Nind�a, pa kad budu tu�ili jezavu pojavi se na sudu i zastupaj ga, a pre toga mu garantuj da �e� mu nadoknaditi sve tro�kove ako izgubi, a tro�kovi su ponekad ve�i od sume za koju je utu�en. Sokoj napla�uje MUZIKU, zna�i MUZIKU, pa bila ona s internet radija, svirana na fruli ili drombuljama. A sad su krenuli sa pisanjem prijava za privredni prestup i kazne su �ini mi se od 300.000 do 1.000.000 din za pravno lice. Ne znam sad ta�no po kom �lanu zakona se smatra privrednim prestupom ako se bez dozvole objavi, umno�i, JAVNO SAOP�TI delo...bla bla bla. Pre nekoliko dana su OMV pumpe tako ka�njene.
Zato jezava, izbaci zvu�nike, kupi slu�alice i slu�aj �ta ho�e�, ne mogu ti ni�ta jer tada ni�ta ne SAOP�TAVA� JAVNOSTI, ve� samo ti slu�a�.
Plati taj dug ako nije prevelik i po�alji dopis da si izbacio ure�aje ili slobodno napi�i da muziku slu�a� preko slu�alica, oni �e prestati da ti dalje fakturi�u, al �e neko do�i u kontrolu za par meseci.
Ina�e Nind�a, svaka radio stanica koja ima i internet radio pla�a i ima ugovor sa Sokojem, jer nije mogla da dobije dozvolu od Ratela dok ne izmiri dug prema Sokoju. Ve�ina internet radio stanica, koje imaju sedi�te u zemlji imaju ugovore i pla�aju, ostale su tu�ene, sem ako nemaju nikakvu registraciju i rade ba� totalno na crno, mada su sad u Sokoju krenuli da jure i fizi�ka lica, Na�u ih po IP adresi i preko MUPa.
Sve u svemu,ni kod babe vi�e nema d�abe ;)

_________________________________________________________________
Hotmail: Powerful Free email with security by Microsoft.
https://signup.live.com/signup.aspx?id=60969
--_88098e2a-1e6b-4d75-87c9-28f679882ce7_
Content-Type: text/html; charset="iso-8859-2"
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

<html>
<head>
<style><!--
.hmmessage P
{
margin:0px;
padding:0px
}
body.hmmessage
{
font-size: 10pt;
font-family:Verdana
}
--></style>
</head>
<body class='hmmessage'>
<BR><BR>&gt; To: [email protected]<BR>&gt; Subject: Re: Placate li SOKOJ-u? [elitesecurity.pracenje.teme]<BR>&gt; From: [email protected]<BR>&gt; Date: Thu, 27 May 2010 17:11:58 +0200<BR>&gt; <BR>&gt; &gt; (jezava: /p2611068 ):�A sta se desava sa slusanjem radia preko interneta ?<BR>&gt; <BR>&gt; &gt; Na primer, slusam iskljucivo strane radio stanice, tipa ove, (http://beirutnights.com/m/: http://beirutnights.com/m/ )<BR>&gt; <BR>&gt; &gt; <BR>&gt; <BR>&gt; &gt; Sta u tom slucaju ?<BR>&gt; <BR>&gt; &gt; <BR>&gt; <BR>&gt; &gt; Vlasnik radnje je strani drzavljanin, po nekada slusa svoju stranu muziku, sta tada ?<BR>&gt; <BR>&gt; &gt; <BR>&gt; <BR>&gt; &gt; U radnji posedujem dva racunara, <BR>&gt; <BR>&gt; &gt; po nekada se pogleda nesto sa facebooka i YouTube, da li je i to prekrsaj ?<BR>&gt; <BR>&gt; &gt; <BR>&gt; <BR>&gt; &gt; Posto sam danas dobio OPOMENU pred tuzbu, zvao sam ih,<BR>&gt; <BR>&gt; &gt; vadili su se na istu pricu kao i svuda da je bio inspektor i da je utvrdio da se slusa muzika.<BR>&gt; <BR>&gt; &gt; Sto nije istina, jer kod mene nikada niko nije bio po tom pitanju.<BR>&gt; <BR>&gt; &gt; Nakon silne rasprave, <BR>&gt; <BR>&gt; &gt; rekli su mi da im posaljem izjavu da se ne emituje muzika u radnji.<BR>&gt; <BR>&gt; &gt; <BR>&gt; <BR>&gt; &gt; Ako je neko slao Izjavu, molim pomoc oko nje, unapred HVALA.<BR>&gt; <BR>&gt; &gt; <BR>&gt; <BR>&gt; &gt; Pozdrav.<BR>&gt; <BR>&gt; <BR>&gt; <BR>&gt; Nemaju osnovice da pokrecu tuzmu vezano za radio stanice koje se emituju preko internet-a ili slusaju, jednostavno igraju prljavu igru tako sto korisnika prave **budalom**, izvinite na izrazu ne zelim nikog da uvredim. <BR>&gt; <BR>&gt; <BR>&gt; <BR>&gt; Cak ni RATEL nema odgovarajuca dokumenta vezana za radio preko internet-a, tako da sokoj moze samo da se pokrije i zatvori vrata na koja kuca.<BR>&gt; <BR>&gt; <BR>&gt; <BR>&gt; &gt; (jezava: /p2611068 ):Nakon silne rasprave, <BR>&gt; <BR>&gt; &gt; rekli su mi da im posaljem izjavu da se ne emituje muzika u radnji.<BR>&gt; <BR>&gt; &gt; <BR>&gt; <BR>&gt; <BR>&gt; <BR>&gt; Da nisi vodio raspravu posto je to jedino kako mozes da dokazes da nisi glup i nasedas na njihove fore, zato ti i traze izjavu da bi na kraju oni ispali kao....<BR>&gt; <BR>&gt; <BR>&gt; <BR>&gt; &gt; (jezava: /p2611068 ):<BR>&gt; <BR>&gt; &gt; Ako je neko slao Izjavu, molim pomoc oko nje<BR>&gt; <BR>&gt; <BR>&gt; <BR>&gt; Mislim da je dovoljno napisati:<BR>&gt; <BR>&gt; <BR>&gt; <BR>&gt; Ja jezava kao vlasnik jezava d.o.o firme izjavljujem da se u prostorijama jezava d.o.o ne koriste muzicki uredjaji.<BR>&gt; <BR>&gt; <BR>&gt; <BR>&gt; Nisam ti ja kompetentan za ugovore, samo znam da su niti ratel a jos manje sokoj nemaju prava da te gono ako imas internet radio stanicu, a kako mi ako si samo slusalac jos bolje strani. :)<BR>&gt; <BR>&gt; <BR>&gt; <BR>&gt; --<BR>&gt; http://www.elitesecurity.org/p2611088<BR>&gt; <BR>&gt; Prijave/odjave: http://www.elitesecurity.org/pracenje#348252<BR>&gt; <BR>&gt; Ne menjajte sledece dve linije ukoliko odgovarate putem emaila!<BR>&gt; esauth:348252:dbf042b8dd7197b4ff2cac6864113ed4<BR>&gt;
[ ventura @ 27.05.2010. 17:56 ] @
Citat:
milos2622: Srbija… I u čemu je problem da pustim muziku sa originalnog CD-a koji sam uredno platio, čak iako nisu istekla autorska prava u svojoj maloj radnji od 15 m2 ?!? …. pa ne pravim koncert na playback preko CD-a, pa da naplaćujem ulaznice... za 1000 ljudi..pa da to nekome smeta...

Problem je u tome što ti kupovinom CD-a nisi kupio pravo na javno izvođenje, što ti vrlo jasno i piše na omotu tog diska... Kako je tvoja radnja javni prostor, to znači da ne smeš da puštaš taj CD u radnji bez da platiš odgovarajuća prava.

Da ti sada ne bi direktno jurio vlasnika prava sa tog CD-a i bacao pare na advokatske i ostale legalne troškove, ti lepo platiš SOKOJ-u za to, i onda se oni raskusuraju sa vlasnikom autorskih prava.

Prilično jednostavana i jasna situacija. Čemu odmah vika i galama sa "lopovi" prizvukom? Ako voliš da puštaš taj CD a nervira te SOKOJ, lepo sam nađi vlasnika prava, plati mu za ista, pokaži SOKOJ-u papir da si svoje obaveze izmirio i nemaš više ništa sa njima...
[ Joker @ 27.05.2010. 18:02 ] @
To je jasno sa CD-om, ali ne razumem da ne smeš slušati radio tj. smeš ali treba da platiš.
[ Horvat @ 27.05.2010. 21:34 ] @
@pomoravac, ono, beirut nights je iz LIBANA, kakve ebene veze ima ratel i sokoj s istim?
pardon, na site-u pise da ih je nedavno otkupilo xy preduzece iz texasa, ne menja mnogo pitanje, kakve veze ima ratel s texasom?
[ vjamovic @ 27.05.2010. 22:26 ] @
Za razliku od Sokoja postoje agencije koje su otkupile sva prava na strana muzička dela za Srbiju i mogu da ih ustupaju zaintersovanima na primer http://www.ginger.rs/music_if.jsp
radi se o celim produkacijama vise stotina hiljada pesama.

Pitanje je zašto ih Sokoj ignoriše i lažno se predstavlja kao zastupnik prava kada postoje vlasnici tih prava u Srbiji.

Tako da protivnici Sokoja mogu da se obarte na druge adrese i sklope ralne ugovore kao udurženja frizera , kafedžija zubara itd
[ markantz @ 27.05.2010. 22:37 ] @
Da se vratim na temu fakture koju oni salju. Probaj nekom da posaljes fakturu bez broja, ustvari kada bi ja kao preduzetnik cele godine slao fakture bez broja i kad bi mi banula inspekcija mislim da se ne bih bas dobro proveo. Svaka faktura mora da ima redni broj, datum izdavanja, mesto i datum prometa dobara i usluga i ostale stvari. Po meni ako nekom stigne takva faktura, neka je sa propratnim dopisom vrati posiljaocu i ćao. Dok sam radio u prethodnoj firmi, ljudi su me zvali da ispravljam fakture jer recimo nisam napisao "IME FIRME" DOO nego IME FIRME D.O.O., a oni mi kazu da imaju problema sa inspekcijom ako nije napisano bas onako kako inspektor misli, a ovi sarlatani salju fakture bez rednog broja. Koja smo mi drzava... Sreca pa u firmi nemam radio ni TV
[ djyova @ 27.05.2010. 23:42 ] @
Ako se otkupi nezavisna licenca, na primer:

http://pro.jamendo.com/en/product/background/prices

Da li i tada mora da se plaća SOKOJ-u?

Ja bih na primer da imam radnju, iz principa, zato što su lopuže, pre kupio nezavisnu licencu, nego njima da plaćam.

A uzgred, koliko vidim, i cene su im prihvatljive, i to na godišnjem nivou!
[ Aleksandar Đokić @ 28.05.2010. 02:22 ] @
I otkud oni znaju koju muziku sam ja pustao? ili oni zastupaju svu muziku? pustim Deftones i platim sokoju da plati ceci, ne kapiram
[ dragancesu @ 28.05.2010. 07:15 ] @
Nisam pogodjen ovim jer nemam radnju, jasno mi je da se nesto mora platiti, to je verovatno dogovorila muzicka industrija sa onim s kim treba. A sve je u parama. Kod nas to jos nije reseno pa da napisem sta sam cuo pre nekoliko godina, prica iz susedne drzave hrvatske.

Ako hocete u evropu ima da platite mzuiku koji slusate i tako je neka evropska agencija izracunala da se u hrvatskoj slusa muzike u vrednosti milion evra (proizvoljna cifra) i da je odnos strana domaca 70:30% i ono sto su njihovi izvodjaci/autori i ostali zainteresovani mogli da urade je da se zale i traze da je odnos 60:40%. Kako su pare u pitanju to znaci da 70% vrednosti plate evropskoj agenciji, a onih 30% neka podele kao god hoce i kome hoce.

Ako je ovako onda treba pitati kakva je evropska praksa


[Ovu poruku je menjao dragancesu dana 28.05.2010. u 08:56 GMT+1]
[ pomoravac @ 30.05.2010. 10:12 ] @
Da ne davim mnogo, na primer, ja sam autor muzickog dela i lepo odem u Ginger i prodam ta svoja prava njima, pa onda Sokoj njima placa, a ne meni. Cista trgovina. To vec godinama rade u Grandu, City recordsu itd. I tu nema nikakve filozofije.Svaka faktura ima bas sve potrebne podatke, samo treba staviti naocare i pogledati u desnom gornjem uglu. Evo, na mojoj lepo pise PIB:________ MB________, pa ispod Ugovor: ________ (dok nisam imao pisalo je "Nema dozvolu", pa ispod Racun br : 2137/350/2010 , pa ispod toga Rok za placanje 07.05.2010Sto se tice Bejruta, postoji CISAC http://www.sokoj.rs/o-nama/medjunarodna-saradnjaNego, sve je to vec napisano u ranijim postovima, al ljude mrzi da citaju.
_________________________________________________________________
Hotmail: Free, trusted and rich email service.
https://signup.live.com/signup.aspx?id=60969
--_adeb8ecb-68b7-44ff-96ed-68d2f2f18eb3_
Content-Type: text/html; charset="iso-8859-2"
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

<html>
<head>
<style><!--
.hmmessage P
{
margin:0px;
padding:0px
}
body.hmmessage
{
font-size: 10pt;
font-family:Verdana
}
--></style>
</head>
<body class='hmmessage'>
<br><br>&gt; To: [email protected]<br>&gt; Subject: Re: Placate li SOKOJ-u? [elitesecurity.pracenje.teme]<br>&gt; From: [email protected]<br>&gt; Date: Thu, 27 May 2010 23:26:59 +0200<br>&gt; <br>&gt; Za razliku od Sokoja postoje agencije koje su otkupile sva prava na strana muzi�ka dela za Srbiju i mogu da ih ustupaju zaintersovanima na primer (http://www.ginger.rs/music_if.jsp: http://www.ginger.rs/music_if.jsp )<br>&gt; <br>&gt; radi se o celim produkacijama vise stotina hiljada pesama.<br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; Pitanje je za�to ih Sokoj ignori�e i la�no se predstavlja kao zastupnik prava kada postoje vlasnici tih prava u Srbiji.<br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; Tako da protivnici Sokoja mogu da se obarte na druge adrese i sklope ralne ugovore kao udur�enja frizera , kafed�ija zubara itd<br>&gt; <br>&gt; --<br>&gt; http://www.elitesecurity.org/p2611386<br>&gt; <br>&gt; Prijave/odjave: http://www.elitesecurity.org/pracenje#348252<br>&gt; <br>&gt; Ne menjajte sledece dve linije ukoliko odgovarate putem emaila!<br>&gt; esauth:348252:dbf042b8dd7197b4ff2cac6864113ed4<br>&gt; Odgovor pisite *iskljucivo* ispod ove linije:<br><div><br></div><div>Da ne davim mnogo, na primer, ja sam autor muzickog dela i lepo odem u Ginger i prodam ta svoja prava njima, pa onda Sokoj njima placa, a ne meni. Cista trgovina. To vec godinama rade u Grandu, City recordsu itd. I tu nema nikakve filozofije.</div><div>Svaka faktura ima bas sve potrebne podatke, samo treba staviti naocare i pogledati u desnom gornjem uglu. Evo, na mojoj lepo pise PIB:________ MB________, pa ispod Ugovor: ________ (dok nisam imao pisalo je "Nema dozvolu", pa ispod <b>Racun br : 2137/350/2010 , </b>pa ispod toga Rok za placanje 07.05.2010</div><div>Sto se tice Bejruta, postoji CISAC&nbsp;<a href="http://www.sokoj.rs/o-nama/medjunarodna-saradnja">http://www.sokoj.rs/o-nama/medjunarodna-saradnja</a></div><div>Nego, sve je to vec napisano u ranijim postovima, al ljude mrzi da citaju.</div> <br /><hr />Hotmail: Free, trusted and rich email service. <a href='https://signup.live.com/signup.aspx?id=60969' target='_new'>Get it now.</a></body>
</html>
--_adeb8ecb-68b7-44ff-96ed-68d2f2f18eb3_--
[ trocko @ 09.12.2010. 16:46 ] @
I konacana zakljucak je...? Da li ce da placaju oni koji emituju, oni koji slusaju na "javnom mestu" u svom dragstoru ili treba uvesti i pretplatu za slusanje muzike i to po domacinstvu? Ili jos bolje po broju clanova domacinstva.
Ja konkretno imam njihov racun, u kom stoji da nemam ugovor i naziv nije bas najtacniji(greska u jednom slovu), ali svi podaci(MB, PIB, adresa) su uredno uzeti verovatno sa sajta narodne banke. Prete ljudi i prinudnom naplatom, jer im ne placam vec 11 meseci. Sta je pametno. IMA LI ADVOKATA MEDJU VAMA?
[ pomoravac @ 09.12.2010. 21:31 ] @
Taj u domacinstvu ne ostvaruje nikakav prihod na osnovu koriscenja muzike, a ti kao preduzetnik, u svom objektu, a zbog atmosfere koju stvara ta muzika, povecavas promet i prihod (tako kaze Zakon o autorskim pravima), moras da placas Sokoju i nemoj dzabe da ti advokati uzimaju pare, a i sudski troskovi i kamata su ponekad veci od samog duga. Znaci, moj savet ti je, javi se u Sokoj, dogovori se da isplatis dugovanje u nekoliko rata, a ako su ti fakture velike, mozes se dogovoriti s njima i da ti malo smanje, znam da su spremni na svaki dogovor. A to sto ti pise da nemas ugovor(dozvolu), znaci da cinis privredni prestup, jer koristis neciju stvar( u ovom slucaju muzicko delo), bez pitanja i dozvole, pa mogu i na osnovu toga da te ganjaju, ako se radi o vecoj sumi. Od mene toliko, a ti prijatelju razmisli.
--_a06079d1-a20c-42d4-9d93-7010c8b02fb5_
Content-Type: text/html; charset="iso-8859-1"
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

<html>
<head>
<style><!--
.hmmessage P
{
margin:0px;
padding:0px
}
body.hmmessage
{
font-size: 10pt;
font-family:Tahoma
}
--></style>
</head>
<body class='hmmessage'>
<br><br>&gt; To: [email protected]<br>&gt; Subject: Re: Placate li SOKOJ-u? [elitesecurity.pracenje.teme]<br>&gt; From: [email protected]<br>&gt; Date: Thu, 9 Dec 2010 17:46:08 +0100<br>&gt; <br>&gt; I konacana zakljucak je...? Da li ce da placaju oni koji emituju, oni koji slusaju na "javnom mestu" u svom dragstoru ili treba uvesti i pretplatu za slusanje muzike i to po domacinstvu? Ili jos bolje po broju clanova domacinstva.<br>&gt; <br>&gt; Ja konkretno imam njihov racun, u kom stoji da nemam ugovor i naziv nije bas najtacniji(greska u jednom slovu), ali svi podaci(MB, PIB, adresa) su uredno uzeti verovatno sa sajta narodne banke. Prete ljudi i prinudnom naplatom, jer im ne placam vec 11 meseci. Sta je pametno. IMA LI ADVOKATA MEDJU VAMA?<br>&gt; <br>&gt; --<br>&gt; http://www.elitesecurity.org/p2758000<br>&gt; <br>&gt; Prijave/odjave: http://www.elitesecurity.org/pracenje#348252<br>&gt; <br>&gt; Ne menjajte sledece dve linije ukoliko odgovarate putem emaila!<br>&gt; esauth:348252:dbf042b8dd7197b4ff2cac6864113ed4<br>&gt; Odgovor pisite *iskljucivo* ispod ove linije:<br><div>Taj u domacinstvu ne ostvaruje nikakav prihod na osnovu koriscenja muzike, a ti kao preduzetnik, u svom objektu, a zbog atmosfere koju stvara ta muzika, povecavas promet i prihod (tako kaze Zakon o autorskim pravima), moras da placas Sokoju i nemoj dzabe da ti advokati uzimaju pare, a i sudski troskovi i kamata su ponekad veci od samog duga. Znaci, moj savet ti je, javi se u Sokoj, dogovori se da isplatis dugovanje u nekoliko rata, a ako su ti fakture velike, mozes se dogovoriti s njima i da ti malo smanje, znam da su spremni na svaki dogovor. A to sto ti pise da nemas ugovor(dozvolu), znaci da cinis privredni prestup, jer koristis neciju stvar( u ovom slucaju muzicko delo), bez pitanja i dozvole, pa mogu i na osnovu toga da te ganjaju, ako se radi o vecoj sumi.&nbsp;</div><div>Od mene toliko, a ti prijatelju razmisli.</div> </body>
</html>
--_a06079d1-a20c-42d4-9d93-7010c8b02fb5_--
[ Dalmosh @ 09.12.2010. 22:55 ] @
Javi se odmah posto dobijes Resenje o izvrsenju na osnovu verodostojne isprave na 060/0771119. Vodi racuna, rok za prigovor je 3 dana od dana prijema resenja, a moze ti se desiti da ga primis u petak, ili da neko drugi umesto tebe potpise prijem, ..
[ pomoravac @ 10.12.2010. 00:23 ] @
Heeheh, evo javio se advokat!
--_5053571a-0177-43e3-936c-165bbc2605fa_
Content-Type: text/html; charset="iso-8859-1"
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

<html>
<head>
<style><!--
.hmmessage P
{
margin:0px;
padding:0px
}
body.hmmessage
{
font-size: 10pt;
font-family:Tahoma
}
--></style>
</head>
<body class='hmmessage'>
<br><br>&gt; To: [email protected]<br>&gt; Subject: Re: Placate li SOKOJ-u? [elitesecurity.pracenje.teme]<br>&gt; From: [email protected]<br>&gt; Date: Thu, 9 Dec 2010 23:55:53 +0100<br>&gt; <br>&gt; Javi se odmah posto dobijes Resenje o izvrsenju na osnovu verodostojne isprave na 060/0771119. Vodi racuna, rok za prigovor je 3 dana od dana prijema resenja, a moze ti se desiti da ga primis u petak, ili da neko drugi umesto tebe potpise prijem, ..<br>&gt; <br>&gt; --<br>&gt; http://www.elitesecurity.org/p2758275<br>&gt; <br>&gt; Prijave/odjave: http://www.elitesecurity.org/pracenje#348252<br>&gt; <br>&gt; Ne menjajte sledece dve linije ukoliko odgovarate putem emaila!<br>&gt; esauth:348252:dbf042b8dd7197b4ff2cac6864113ed4<br>&gt; Odgovor pisite *iskljucivo* ispod ove linije:<br><div>Heeheh, evo javio se advokat!&nbsp;</div> </body>
</html>
--_5053571a-0177-43e3-936c-165bbc2605fa_--
[ Dalmosh @ 10.12.2010. 14:18 ] @
Hah, advokat! Nisi se valjda uplasio sto ce neko prekinuti tvoju apologiju SKOJ-a?!
[ pomoravac @ 12.12.2010. 22:21 ] @
Ma naprotiv druze i ti trebas od necega da zivis. ;)
--_17b22df1-ca4a-4863-8720-87b1d55463a1_
Content-Type: text/html; charset="iso-8859-1"
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

<html>
<head>
<style><!--
.hmmessage P
{
margin:0px;
padding:0px
}
body.hmmessage
{
font-size: 10pt;
font-family:Tahoma
}
--></style>
</head>
<body class='hmmessage'>
<br><br>&gt; To: [email protected]<br>&gt; Subject: Re: Placate li SOKOJ-u? [elitesecurity.pracenje.teme]<br>&gt; From: [email protected]<br>&gt; Date: Fri, 10 Dec 2010 15:18:57 +0100<br>&gt; <br>&gt; Hah, advokat! Nisi se valjda uplasio sto ce neko prekinuti tvoju apologiju SKOJ-a?! <br>&gt; <br>&gt; --<br>&gt; http://www.elitesecurity.org/p2758650<br>&gt; <br>&gt; Prijave/odjave: http://www.elitesecurity.org/pracenje#348252<br>&gt; <br>&gt; Ne menjajte sledece dve linije ukoliko odgovarate putem emaila!<br>&gt; esauth:348252:dbf042b8dd7197b4ff2cac6864113ed4<br>&gt;
[ Prokleta_Nedelja @ 13.12.2011. 08:32 ] @
Vaskrsnuću temu jer se i dalje zahuktava sa SOKOJ-om
Poskupiće računarska oprema (čak i štampači i skeneri) zbog naplate muzičkog dinara. Ovo je čist terorizam SOKOJ-a i države.
Ako bude ovako kako blic najavljuje, onda treba da se uvede porez i na VAZDUH kao prenosilac zvuka, porez na slušni aparat je je uređaj za emitovanje zvuka.

Ukratko treba nas sve testirati pa ko nije gluv, nek' plaća harač SOKOJ-u


[ sttevann @ 13.12.2011. 08:38 ] @
http://www.elitemadzone.org/t442215-0

Vec ima teme na madzone
[ S A J A @ 14.12.2011. 06:46 ] @
Meni nije jasno kakve veze ima hardver sa autrskim pravima? Taj hardver se prodaje "prazan", tj. bez sadržaja. Čije autorsko delo je tu narušeno pa da treba da se plaća naknada? Možda ću ja na te uređaje da snimam svoj rad.
[ X Files @ 14.12.2011. 07:45 ] @
Nije mi jasno kako već neka advokatska kuća nije uspela da:

* dokaže da RADIO i TV nisu uređaji ekskluzivno izmišljeni i napravljeni za reprodukciju autoskih dela iz oblasti muzike.

* dokaže da autoska dela iz oblasti muzike korisnik nije tražio (na SBB-u prvo potpišeš, pa kupuješ šta želiš).

* dokaže da muzika nije esencijalni životni sastojak (vazduh, voda, sunce+toplota, zemljište), pa da se po defaultu smatra nekom bezuslovnom DOBITI kada je čuješ na radiju ili tv-u. Recimo mene pola narodnjaka truje i zaglupljuje, pa mi to niko od njih ne plaća.

* dokaže da je reprodukcija muzike na radiju ili TV-u svojevrsna reklama i da im više od toga ne treba.

* ukratko - dokaže da je muzika GOST ili ULJEZ (kako za koga) na radiju i tv-u, pa prema tome nema šta da se plaća.
[ miloshzorica @ 16.12.2011. 01:30 ] @
reket i harach
[ milepsr @ 24.02.2012. 14:52 ] @
Citat:
Dakle, da ne bude zabune, Sokoj jedini ima pravo da stiti sve autore sveta u nasoj zemlji.


Na osnovu cega ima jedini pravo ? SOKOJ je drustvo, i ja sutra mogu da osnujem svoje drustvo, dobijem resenje od zavoda za intelektualnu svojinu i da naplacujem potrazivanja za autore koji su clanovi mog drustva.

Citat:
Izvolite, izbacite uredjaj, pozovite zastupnika sokoja da izvrsi uvidjaj kako nemate muziku, i stvar je resena...al chik da vas inspekcija uhvati posle...


Kako SOKOJ moze da proveri da li se na doticnom audio uredjaju pusta muzika clanova njihovog udruzenja ? Mogu ja da iskomponujem i snimim neku muziku, i da se to pusta na doticnom audio uredjaju. S` obzirom da ja nisam clan SOKOJA, on nema nadleznost nad javnim izvodjenjem mojih dela, samim tim nema ni osnovu za potrazivanje.

Citat:
To je najvise fer raspodela, niko nikoga ne moze da ushtine, osim ako radio ili tv laziraju kosuljice, sto je vec drugi problem, ali ne sokoja i autora, vec drzave koja ce kazniti te emitere!


O da, to jeste problem SOKOJA! Drzava moze da kazni te emitere samo na osnovu prijave nekoga ko ima uvid u te kosuljice, a to je SOKOJ, koji to treba da radi zajednicki sa autorima cije interese stiti.

Citat:
Toliko od mene, i pustite i nas umetnike da jedemo hleb koji zaradimo!


Niko se ne bori protiv Vas, Vama svaka cast i trebate da budete placeni za svoju intelektualnu svojinu, ljudi se bore protiv sistema koji ne funkcionise kako bi trebalo.

Citat:
Sta se desava u slucaju kada ovi danasnji "umetnici" OCIGLEDNO UKRADU stranu pesmu, tj muziku zadrze, a samo promene tekst?


Nista prijatelju, u vecini slucajeva pojeo vuk magarca.

Citat:
Ja ne znam , neverujem da cu da platim iz prostog razloga sto ne posedujem nikakav radio ili ti tv prijemnik u svom servisu .
Oni su mi poslali racun bez predhodne provere , sto znaci da racune salju kao spam


To se u prevodu zove iznuda novca. Pa ko ispadne glup, ispadne...

Citat:
I svoju muziku da pustas, imaju pravo da ti naplate, sve dok sam ne posaljes Sokoju snimak ili notni zapis tih svojih kompozicija i navedes da hoces da ih izuzmes iz zastite Sokoja. Bez obzira da l su objavljena ili nisu, prvim izvodjenjem oni spadaju pod zastitu Sokoja.
Na osnovu cega oni spadaju pod zastitu SOKOJA ukoliko ja nisam njihov clan ? SOKOJ je drustvo, udruzenje koje zastupa interese clanova. Ako nisi clan sa njima nemas nista. Mogu oni nekome da ispostave racun za dela nekoga ko nije njihov clan, i to da im se plati. Ali onda ti posto nisi njihov clan, mozes da presavijes tabak i da ih tuzis za sticanje novcane dobiti od tvoje intelektualne svojine.

Citat:
Kako SOKOJ reguliše naplaćivanje u ime autora koji su se unapred odrekli tantijema?


Nikako, nemaju zakonski osnov da ti naplate.

Citat:
A u novom zakonu, svako objavnjeno delo se smatra javnim dobrom, pa ima zastitu bez obzira da l se autor odrekao ili ne


Moze da ima zastitu zavoda za intelektualnu svojinu. SOKOJ nema veze sa tim...

[ coveceee @ 27.04.2015. 09:44 ] @
da li je neko ovde upoznat sa zastareloscu ovih potrazivanja od sokoj-a i ofps i sta u slucaju prestanka rada radnje, sta ako nastave da salju racune koje niko na toj adresi ustvari ne prima...?
[ pomoravac @ 27.04.2015. 19:38 ] @
Zastareva posle 3 godine. Zna�i, sad je ve� april 2012.g zastareo. Kad se neko izbri�e iz APRa, naj�e��e ne tu�e, sem ako ve� nije zapo�eo sudski postupak ili ako je dugovanje ba� veliko, preko 100000din. Mada je i to vrlo retko, Sokoj gotovo nikad ne tu�i brisane, Ofps ho�e ponekad. To �to jo� sti�u ra�uni, to je zato �to ne prate kad je ko izbrisan iz registra, ve� to rade jednom u godinu ili dve. Za svaki slu�aj po�alji im dopis da ne radi�.
[ coveceee @ 28.04.2015. 07:39 ] @
a sta je sa rokom zastarelosti od 10god koji se pominje na ugovor izmedju pravnih lica?
[ coveceee @ 16.09.2015. 21:10 ] @
Evo ako nekom pomogne, mene kostalo 46000 ovo saznanje:

Zastarelost potraživanja samostalne trgovinske radnje

Na zastarelost potraživanja iz ugovora o prometu roba i usluga između pravnog lica i samostalne trgovinske radnje u vlasništvu fizičkog lica primenjuje se opšti rok zastarelosti od 10 godina iz člana 371. Zakona o obligacionim odnosima. (Pž. 338/95 od 27.3.1996. godine)

Opšti rok zastarelosti za privatne preduzetnike

Kada tužilac nije pravno lice, već imalac radnje bez svojstva pravnog lica (sada - privatni preduzetnik), a potraživanje proističe iz osnova ugovora o prometu robe ili usluga, tada nema uslova za primenu zastarnog roka iz člana 374. Zakona o obligacionim odnosima od tri godine, već se ima primeniti opšti zastarni rok iz člana 371. Zakona o obligacionim odnosima (ranije - pet godina, a sada - deset godina). (Pž. 6594/95 od 7.11.1995. godine)

http://www.carinskatarifa.com/tekstovi/zastarelost.htm

U NEKIM TRENUCIMA SE KAJEM STO NISAM EKSPLOZIV KUPIO ZA SVE PARE :D

E sad, mene interesuje ako neko mozda zna da mi objasni ili da neki link u vezi sledeceg, ako ja nadjem neki bend koji je izdao svoj album, kakva je procedura ako se oni sloze da mi ustupe svoje pesme, muziku itd koju bi pustao u svom lokalu a da pri tome skinem s one stvari ove majmune?
[ MIKACMIKACMIKAC @ 27.01.2016. 18:41 ] @
Da li moram da platim Sokoj-u?

U pitanju je fitnes klub registrovan kao udruzenje gradjana - neprofitna organizacija koja posluje sa nulom i finansira se iskljucivo od clanarina koje su i vise nego skromne.

Stanje na tekucem racunu kluba je 0 od svog osnivanja.

Jednog dana, pocetkom novembra 2015 godine naidje gospodja, predstavi se kao inspektorka Sokoja, napravi zapisnik, odredi tarifu i pre par dana oko 20. januara 2016god, mi stize faktura na 21.600.00 dinara sa PDVom za 2015. godinu.
Inace morom da platim za celu 2015. god i da budem srecan sto nisam placao prethodnih godina, kao i da je ova cena izuzetno niska...

Interesuje me da li je neko imao slicno iskustvo i da li ima neki savet?

Znam da su frizerski saloni i zanatske radnje oslobodjeni naknade.

[ coveceee @ 27.01.2016. 21:37 ] @
nisam siguran da je bilo ko oslobodjen placanja haraca, jedino da im posaljes pismo da vise ne pustas muziku i da te oslobode placanja za 2016 pa ili da je ne pustas vise ili kad sledeci put dodje gospodja zakljucas je unu8tra pa naplatis ti njoj :D mada meni zadnji put kad je bio indijanac iz te organizacije lopova sracunao mi nesto oko 750din mesecno da trebam da placam, ugostiteljski objekat je u pitanju, ja u medjuvremenu ugasio radnju i za sad nikom nista...
[ TexEx @ 14.12.2016. 14:01 ] @
Imao sam mini pizzeriju,u julu 2014 potpisao ugovor na godinu dana sa matorim lazovom inspektorom sokoja,posle 3 meseca zatvorim radnju i ugasim u APR-u,...poslao sam im dva maila sa skeniranim uplatnicama za period dok sam radio,posle gasenja nisam placao a danas mi stize zahtev da platim 8000 din ili ce me na sud,prinudna naplata,bla,bla...sta mi je najpametnije,ignorisati ili platiti...Tnx
[ harastimijan @ 14.12.2016. 15:52 ] @
Isti slucaj kao TexEx. Stigla mi opomena od sokoja da platim nekih 9000 za period od 5 meseci u 2014. godini a kafic je i zatvoren krajem 2014. godine. Da li mogu da terete mene licno za dug, posto je firma zatvorena?