[ mdostanic @ 23.12.2008. 09:59 ] @
U toku ja akcija u ******, konfiguracija:

Dual Core 64bit AMD Athlon X2 4200+AM2
nVidia nForce 4 PCI-express x16, Ethernet, Audio
GeForce 6100, DirectX 9, 256Mb
2GB DDR2-800Mhz
250GB SATA II 7200rpm 8MB
Dual Layer DVD R/RW 20x
Mini Towew 400w

Uz sve to dobiješ još i broj sa 10 000 dinara kredita za 066 mrežu.

Vredi li ovo 18 000 dinara?

mod edit: Editovan naslov i jos po nesto. Nije dozvoljeno pominjanje imena firmi ni u kom obliku

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 23.12.2008. u 20:41 GMT+1]
[ Rumpletstilskin @ 23.12.2008. 10:29 ] @
Cekaj, znaci ovo je komp za <100 evrica?

Za "muziku, filmove i internet" ionako ne treba nista jace, tako da je za tu kintu sasvim ok. 1 godina garancije?

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 23.12.2008. u 20:44 GMT+1]
[ pri3rak @ 23.12.2008. 10:38 ] @
Citat:
Rumpletstilskin: Cekaj, znaci ovo je komp za <100 evrica?

Za "muziku, filmove i internet" ionako ne treba nista jace, tako da je za tu kintu sasvim ok. 1 godina garancije?


Pa sad nisam gledao dnevni kurs evritja al nesto sumnjam da se 18000 dinara uklapa u pricu o <100e :)

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 23.12.2008. u 20:44 GMT+1]
[ Rumpletstilskin @ 23.12.2008. 10:43 ] @
Pa sad, ako za 18k dobijes 10k kredita i komp, a evritj je 80 i kusur, matematika je jasna...

Znaci crva nije ni bilo! :>

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 23.12.2008. u 20:45 GMT+1]
[ pri3rak @ 23.12.2008. 10:51 ] @
Jos ako ti taj kredit smute na nacin kao one sms-ove (do 15 januara) , plus a sta ako mi kredit ni ne treba? ;)

Nego kad smo vec kod ove akcije da li je neko ziv video one LG 19 ws monitore za 7000 iz iste price?

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 23.12.2008. u 20:45 GMT+1]
[ Rumpletstilskin @ 23.12.2008. 11:04 ] @
Citat:
pri3rak: Jos ako ti taj kredit smute na nacin kao one sms-ove (do 15 januara) , plus a sta ako mi kredit ni ne treba? ;)


Pa ako ti ne treba, onda uvaljas kredit za 75% nominalne cifre onima na 066 kojima treba.

Come on people, do I have to think of everything?!? :>>>

Ozbiljno, bas me zanima da li je ovo klasicna "zao mi je pre 13.7232 sekundi smo prodali zadnji sa te akcije ali imamo ovaj fini za 35k" navlakusa ili stvarno imaju kompove po toj ceni.

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 23.12.2008. u 20:45 GMT+1]
[ zoran_dojkic @ 23.12.2008. 11:24 ] @
Instalirao sam OS na taj računar pre pet dana. Drajveri su samo za Vistu i nisu uopšte potrebni, instalacija traje deset minuta i sve radi. Vista je moja - vLite. XP neće, a i ne mora. Kaže kupilo njih petorica iz firme.

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 23.12.2008. u 20:46 GMT+1]
[ pri3rak @ 23.12.2008. 11:27 ] @
Te masine sam video u delti, ali one monitore nigde.

Svejedno ne vidim razloga da kupujem racunar da bih posle valjao kartice :) Inace monitor je jeftiniji nekih 20 evra u odnosu na ostale prodavnice, no opet ima kvaka daju garanciju samo 1 god.

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 23.12.2008. u 20:47 GMT+1]
[ mdostanic @ 23.12.2008. 11:45 ] @
Citat:
Instalirao sam OS na taj računar pre pet dana. Drajveri su samo za Vistu i nisu uopšte potrebni, instalacija traje deset minuta i sve radi. Vista je moja - vLite. XP neće, a i ne mora. Kaže kupilo njih petorica iz firme.


Da li si probao si XP 64bit?

Da li je neko instalirao Ubuntu 8.04?

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 23.12.2008. u 20:47 GMT+1]
[ zoran_dojkic @ 23.12.2008. 12:40 ] @
Nisam.

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 23.12.2008. u 20:47 GMT+1]
[ p0peye @ 23.12.2008. 21:32 ] @
Zdravo,

pre nekog vremena mi je crko komp. Serviser iz firme (moje) kaže da je otišla ploča i napajanje. Inače je stari brendirani FSiemens, i nije standardno napajanje - znači trebaće i kućište. Sad - neće moći ddr, moraće dvojka, pa SATA hard, pa kuler procesora (za procesor ću se snaći)... Sve u svemu - oko150-160€
Bez optike, tastature, miša. Sve zajedno bi verovatno izašlo na sličnu cenu - bez mts kartice - naravno...

Pa evo da ja postavim par konkretnih pitanja

- da li je po današnjem merilu to slaba, solidna, ok ili (hipotetički) odlična konfiguracija?
Ja se kvazi razumem u IT, i po mom slobodnom "šacu" - ova konfiguracija bi trebala više nego dobro da odrađuje klasične potrebe: Net, Office, Filmove, - sve sem (grafički) zahtevnih igrica i 3d programa... (bitan faktor: ne igram ni solitaire, a kamo li nešto ozbiljnije)
Inače - nisam baš najbolje razumeo
Citat:
zoran_dojkic: Instalirao sam OS na taj računar pre pet dana. Drajveri su samo za Vistu i nisu uopšte potrebni, instalacija traje deset minuta i sve radi. Vista je moja - vLite. XP neće, a i ne mora. Kaže kupilo njih petorica iz firme.

Onaj deo "XP neće, a i ne mora" - neće da se instalira? ili vlasnik kompa neće xp nego vistu?
Ja bih se lično držao xp-a sve dok mogu. Dakle - da li može XP da se instalira na ovu konfiguraciju?

- Da li je komp zapečaćen? Planiram da ubacim Fire Wire karticu, a i verovatno bih menjao celo kućiše - šta ću - žena mi je rekla da crni komp (kućište) neće da primi u kuću :(
Ako jeste zapečaćen to malo komplikuje stvar- da ne pričam da razgovor sa njihovim serviserima može teći "Dobar dan, 30€, šta ste želeli?"
- Da li kartica ima neko ograničenje tipa "mora se kredit potrošiti za mesec dana" ili slično? Da li se vežeš nekim ugovorom (ja godinama koristim post paid, pa sam izašao iz štosa što se tiče pre-paid-a) - ako nije neko drastično ograničenje - ubacio bih karticu u drugi tel i koristio bih je dok ne potrošim kredit (s obzirom da trošim 2-3 hiljade mesečno - neće baš trajati godinama...)
I još jedna bitna stvar - nadam se da nije paket u kome je cena poruke 15 din a minut razgovora u mreži 50 din...

Hvala unapred na odgovorima.
Pozdrav,
Nenad

p.s. - može li neko da napiše koja je tačno ploča i optika? (jesam li za ploču dobro razumeo da je integrisana grafika sa PCI-E 16x slotom?)
[ Marko_L @ 24.12.2008. 02:03 ] @
Pa sad, konfiguracija nije odlična ni po kom kriterijumu. Generalno, može se reći da je zastarela, ali za te pare (ako uračunamo karticu i kredit kao pare, pa dobijemo da konfiguracija izađe 8.000) je i više nego dobra. Koliko sam gledao, najeftinija nforce 4 ploča koja se može naći nije ispod 3.000 dinara, najfetiniji procesor tog tipa je isto toliko, memorija je oko 1800... šro znači da samo MB, procesor i memorija izađu oko 8.000 što opet znači da se HD 250 GB, optika, tastatura i miš praktično dobijaju za džabe. Nije loše. E sad, šta ova mašina može u praksi, diskutabilno je... sigurno je i više nego dobra za office, internet i filmove (doduše nisam siguran za full HD filmove), muziku, programiranje, web dizajn, testiranje... ali verujem da čak i sa tom integrisanom kartom može pristojno da se odigra većina igara koje su izašle negde do kraja 2006 godine, a uz dodavanje grafičke (doduše na ovu mašinu nema smisla stavljati neku preterano novu kartu), verovatno može i nešto novije. Dakle, da je ova konfiguracija u prodaji za 8.000 dinara, kupio bih je bez ikakvog razmišljanja... jer ne igram se često, a i kada se igram, to su obično mnogo starije igre od onih za koje je ova mašina sposobna. Ja ovde vidim samo 3 potencijalna problema:

1. Koliko ovih mašina je pušteno u prodaju i gde mogu da se nađu, pošto u ovim **** radnjama koje sam obilazio, nisam viđao tu konfiguraciju. Šta vredi akcija, ako tih mašina ima malo i već su rasprodate, pa kad odeš oni ti kažu "E malopre nestalo, ali imamo ovo i ovo i ovo". To mi se recimo više puta dešavalo, pa sad i nemam nešto volje da jurim te akcije i gubim vreme.

2. Kartica i 10.000 dinara kredita ne znače ništa kada se ne zna koja se tarifa koristi, kao i dokle taj kredit može da se iskoristi. Milsim šta vredi 10.000 dinara ako minut košta 50 dinara i ako to mora da se ispuca do 15. januara ili tako nešto. Realno, meni bi ova kartica odgovarala i sa mojim potrebama (uz normalnu cenu razgovora) trajala bi mi barem godinu dana. Ionako sam od firmi za koje radim dobio kartice sa kojom sa ljudima u mreži (a to su gotovo svi zaposleni iz tih firmi sa kojima moram da kontaktiram) mogu da razgovaram besplatno. Za privatne razgovore imam post paid na kojoj mi račun ne prelazi 700-800 dinara mesečno (osim u vanrednim slučajevima), tako da bi mi kartica sa 10.000 dinara uz istu ili sličnu cenu razgovora legla kao kec na deset, jer bih dobio komp za 8.000, a ovih dodatnih 10.000 bih svakako potrošio u narednih godinu dana na račun za telefon, a ovako bih sa ovim post paidom samo primao pozive, a zvao sa te 066. Naravno, ako postoji limit do kada taj kredit mora da se potroši sve to pada u vodu.

3. Da li bi pristali da na ovaj računar instaliraju neki dodatni hardver (u slučaju da postoji nalepnica, a verovatno postoji) ili bi jednostavno rekli "Ne može, to vam je što vam je". Doduše, to i nije toliko bitno, jer neko ko uopšte razmišlja o kupovini ovakve konfiguracije, ona mu sigurno ne treba za novije igre ili zahtevne 3d programe (takve mašine se ne kupuju ispod 500-600 evra).

Četvrti potencijalni problem može biti kvalitet komponenti, jer uzimajući u obzir cenu, gotovo sigurno su stavljene najeftinije komponente na tržištu, ali s obzirom da se dobija 2 godine garancije, ne bih to svrstao u problem. Ova mašina i da crkne dan posle garancije, opet je puna kapa za te novce. Ta garancija verovatno obuhvata i optiku tako da se ja ne bih previše brinuo koja je u pitanju. Ionako ime danas više ništa ne znači. Ni sam ne znam koliko sam modela Pioneer-a, NEC-ova, LiteOn-ova, LG-eva promenio... neki su radili mesec dana, neki su radili pola godine, neki godinu dana... bez ikakvog pravila... tako da sam prihvatio da je to potrošna roba koja se u proseku zameni svakih 2-3 meseca za 20 evra i teraj dalje. Jedino ako je HD faličan, pa može da se desi da e ostane bez podataka, ali opet, retki su kvarovi koji mogu da zadese HD, a da dobar deo podataka ne može da se izvuče, a pored toga, kao što niko ne bi kupovao ovakvu mašinu za ozbiljan gejming, tako verovatno niko neće da je kupi za skladištenje važnih podataka, a da ne radi backup, koji se preporučuje i ako imaš najskuplji i najpouzdaniji hard, a kamoli ako imaš krš.

Sve u svemu, zavisno od nekih činioca koje sam već nabrojao, ovo može biti i izuzetno povoljna, ali i relativno nepovoljna kupovina (ako se nađe gde može da se kupi), što opet ponajviše zavisi od uslova koji propisuje ta 066 kartica. Ako je neka koja mora jako brzo da se potroši, to niti možeš ljudski da iskoristiš, niti možeš da prodaš, a za 18.000 može da se uzme i bolji računar (doduše, ne nešto značajno bolje). Sa druge strane, ako kartica nema limit do kada može da se potroši i ako je u pitanju neka normalna tarifa, za 8.000 dobijaš komp koji može da se iskoristi za internet, office poslove, multimediju, programiranje, web dizajn, testiranje, pa i igranje nešto starijih igara... malo li je.

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 24.12.2008. u 15:11 GMT+1]
[ mdostanic @ 24.12.2008. 10:23 ] @
Citat:
Da li je komp zapečaćen?
...
Ako jeste zapečaćen to malo komplikuje stvar- da ne pričam da razgovor sa njihovim serviserima može teći "Dobar dan, 30€, šta ste želeli?"

Koliko sam ja upućen sve konfiguracije date firme su "zapečaćene".
Citat:
Da li kartica ima neko ograničenje tipa "mora se kredit potrošiti za mesec dana" ili slično? Da li se vežeš nekim ugovorom (ja godinama koristim post paid, pa

Milslim da nema i nemora. Samo treba da je aktiviraš do 31.03.
[ zoran_dojkic @ 24.12.2008. 13:26 ] @
XP ne prepoznaje hard disk - SATA2.
Ima nalepnicu.
Nema grafičku.
[ Take 5 @ 24.12.2008. 15:59 ] @
^ Pa jel mu i BIOS zapecacen?
Iskljuci u BIOS-u napredne SATA opcije pa ces moci da instaliras XP (znas ono: kupis BMW i onda mu lepo blokiras zadje dve brzine u menjacu)
A ima i ona fora sa podmetanjem SATA drajvera...

PS
Ovo BMW se ne odnosi na pomenutu konfiguraciju nego na pricu "Kako naterati SATA da radi pod XP-om"
[ p0peye @ 25.12.2008. 11:12 ] @
kolega sa posla mi je rekao da je kupio ovu konfiguraciju i da nije dobio grafičku karticu.

Otišao sam do xxxxxxxxxxxxxxx radnje i zamolio prodavca da mi otvori jednu kutiju (kartonsku), i objasnio mu da me interesuje da li je grafička uključena u ponudu.
On je odgovorio "greška je na reklami da komp ima 2 godine garanciju, to smo definitivno saznali od komtrejda, ali grafičku ima" - i onda se zaprepastio kada je video da je nema.
Rekao je "mora da je na reklami greškom napisano da je ima..."

Hm. Mnogo grešaka na jednom mestu...
[ Marko_L @ 25.12.2008. 12:01 ] @
Čekaj, zar ta Ge Force 6100 nije integrisana ? Koliko ja znam ona i ne postoji kao poseban model, ili grešim ?
[ Binary Mind @ 25.12.2008. 13:38 ] @
Da GeForce 6100 je integrisana grafika Ovo postaje komicno...
[ Catch 22 @ 25.12.2008. 23:12 ] @
^ Jos preostaje znacajno otkrice da "GeForce 6100 - 256MB" tih svojih "256MB" deli sa sistemskom memorijom...
;)
[ bungee @ 28.12.2008. 16:46 ] @
Pouzdani odgovori na sve navedene dileme:

1. grafichka je integirsana
2. imash okruglo 3 meseca da potroshish 9999 dindzhi kredita, tarife su normalne, tipa 5-7 dinara minut, sms=mms=2.90 dindzhi, jedino shto deru na uspostavljanju poziva 2.90 din, ali kontam da to nije jedini paket kod kojeg se toliko naplacuje uspostavljanje poziva... prvi minut se zaokruzhuje, posle zaokruzhivanje na sekund
3. mozhesh da odnesesh makinu u korisnichki servis i da ih zamolish da ti ubace deo tvog hardvera
4. garancija je zvanichno na 2 godine
5. monitor ja video/pazario za 6999 dindzhi, garancija 3 godine
6. ima da se pazari i neki lexmark ink jet za 999 dinara, navodno garancija 1 godinu

O tome da te mashina izadje 8 'iljada nema smisla govoriti, jer je malo neracionalno razmishljati da cesh potroshiti 9999 dinara telefona za 3 meseca... Ako neko misli da hoce, ja mu prodajem tu istu karticu sa 33% popusta, tj za 6666 dinara. :)
[ p0peye @ 28.12.2008. 19:00 ] @
... Sto se kartice tiče - moraš se registrovati do marta, i preći na post paid. Tog trenutka se kredit prebacuje na tvoj račun i sa njega ti skidaju mesečni iznos i dok ga ne skrckaš ne moraš da plaćaš...
Tako bar kaže operater sa zvaničnog mts call-centra. Hm. trebao sam da zapamtim kako se zvaše...
Još samo da prelomim da mi treba i treći aparat uz mene jer imam privatni broj koji koristim godinama i službeni...
Pozz...
p.s. - nešto se razmišljam... A jel postoji varijanta da odmah po kupovini odem u njihov servis i tražim da ubace hard od 500gb i uzmu ovaj nazad - uz doplatu, naravno... (sumnjam, al' reko ' aj' da pitam...)
[ bungee @ 28.12.2008. 21:59 ] @
Nazovi ih pa pitaj, to ti je najpouzdanija varijanta.
[ Binary Mind @ 29.12.2008. 20:21 ] @
Ako hocete da diskutujete o ponudama nasih mobilnih operatera, postoji poseban forum na ES-u za to. Dalja diskusija o ponudi mt:s 066 pomesnoj u paket sa ovom krajnje jadnom konfiguracijom nece biti tolerisana... I TACKA.