[ mima_cool @ 25.12.2008. 23:06 ] @
Da li neko zna kakva je procedura za zatvaranje firme doo i koliko to vremenski traje?
Pozdrav...
[ Darko Nedeljković @ 25.12.2008. 23:49 ] @
Doo sigurno ima knjigovodju, koji ce dati sve neophodne informacije.
Osnovne principe znamo svi - proglasi se likvidacija, imenuje se likvidacioni upravnik, pravi se novi pecat na kom pise da je doo u likvidaciji, samim tim novi racun u banci, onda se ceka 2-3 meseca da se jave poverioci i traye svoje pare-pokrenu tuzbe, pa ako se niko ne javi 2-3 meseca, onda nastupa likvidacija.
[ mima_cool @ 25.12.2008. 23:54 ] @
Hvala na brzom odgovoru, Darko. A sta se desava ukoliko ima poverioca koji traze svoje pare, a DOO nema da ih plati? Ili ukoliko recimo nisu placeni doprinosi?
[ Darko Nedeljković @ 26.12.2008. 01:54 ] @
Likvidacioni upravnik prodaje imovinu preduzeca, pokrece pregovore i tuzbe protiv duznika, ako dodje do nekih para namiruje poverioce po nekom redosledu prioriteta (prva je naravno drzava). Za ostale, za koga ima - ima, za koga nema - nema.
Nego, sta je sa knjigovodjom? Je li ona ista od ranije ili druga? Kad je prosli put zakomplikovala onu jednostavnu situaciju sa platama, sta ce tek od likvidacije uciniti :(
[ mima_cool @ 26.12.2008. 02:06 ] @
Ne razumem, ko postavlja likvidacionog upravnika, direktor DOO ili ko? Da te pitam malo jednostavnije: moze li se firma uopste zatvoriti ukoliko ti dugovi postoje?

Citat:
Darko Nedeljković: Nego, sta je sa knjigovodjom? Je li ona ista od ranije ili druga? Kad je prosli put zakomplikovala onu jednostavnu situaciju sa platama, sta ce tek od likvidacije uciniti


Druga...od avgusta, na srecu ili zalost.
[ Darko Nedeljković @ 26.12.2008. 09:33 ] @
Likvidacionog upravnika imenuje d.o.o.
Firma ce se svakako zatvoriti, ali ako dugovi postoje, onda ne tako brzo.
Nakon likvidacije d.o.o. ne mozes osnovati drugu firmu narednih nekoliko godina.
Likvidacija je rutinski posao za knjigovodju, samo kazes "hocu likvidaciju" i pratis dalja uputstva.
[ mima_cool @ 26.12.2008. 13:48 ] @
Hvala, Darko.
[ Udovicic @ 08.01.2009. 15:35 ] @
Pozdrav svima, ako ima nekog jos,

Ova tema mi je vrlo interesantna, jer i ja sam u slicnim problemima.

Za pocetak, da li doo moze da se stavi na stand-by ?

HVALA
[ Darko Nedeljković @ 08.01.2009. 16:06 ] @
Sta podrazumevas pod stavljanjem doo-a na stand-by?
[ Udovicic @ 08.01.2009. 17:02 ] @
Preduzece je u statusu mirovanja, odnosno postoji, ali nema aktivnosti, nema zaposlenih samo osnivaca...
[ Darko Nedeljković @ 08.01.2009. 18:38 ] @
To naravno moze. Ipak, cak i u tim uslovima, preduzece mora da uplacuje doprinose za osnivaca i komunalnu taksu za isticanje firme. Mada, ima ovde na forumu ljudi koji tvrde da su tuzili drzavu i dobili sporove pa se oslobodili i tih nameta.
[ Udovicic @ 10.01.2009. 15:16 ] @
Pozdrav i hvala na prethodnim odgovorima. Da li znate sta se desava ukoliko DOO ima 2 osnivaca i jedan zeli da izadje iz posla, kako moze da izvuce svoja osnovna sredstva ukoliko to drugi osnivac dozvoljava. Pri tome su sredstva kupljena od jednokratne novcane naknade koju je osnivac dobio od SIZ-a i nema vise nikakve obaveze prema SIZ-u? havla unapred.
[ Darko Nedeljković @ 10.01.2009. 21:45 ] @
Svako ko ima doo morao bi imati knjigovodju, pa me bas interesuje zasto takva pitanja postavljate na forumu...
Ja znam nekoliko nacina da se to uradi, ali su svi poprilicno komplikovani (u smislu da se radi u nekoliko koraka) pa ako bih ti rekao onda bi me ti pitao koji je nacin najisplativiji, a ja bih izgubio nekoliko sati da to izracunam, tako da unapred odustajem od dalje diskusije na tu temu. Nasuprot meni, knjigovodje imaju to sve u glavi vec izracunato, tako da samo pitas i u roku od minut imas objasnjenje koje korake treba da preduzmes. Ili si mozda ocekivao da nadjes besposlenog knjigovodju na forumu u januaru i februaru (citaj: u doba godine kad imaju 10x vise posla nego inace).
[ totovic @ 12.01.2009. 21:14 ] @
Ako DOO duguje novac (državi, drugom preduzeću, radnicima,...) ne može da ide u likvidaciju, već u stečaj. Stečaj pokreće trgovinski sud kada utvrdi da firma nema zakonskih uslova da obavlja posao (npr. duža blokada tekućeg računa,...). Trgovinski sud u tom slučaju i određuje stečajnog upravnika, koji će pokušati da od postojeće imovine namiri poverioce po zakonom utvrđenim prioritetima.
Naravno, direktor (ili druga odgovorna osoba) DOO-a nema materijalnu obavezu pokrivanja tih dugovanja, ali može snositi krivičnu odgovornost ukoliko neko od poverioca pokrene takav postupak.
[ Crnogorac @ 09.02.2009. 14:22 ] @
Jel zna neko odgovor na ovo..???

1. Imam firmu ( doo je u pitanju, nije u sistemu pdv)
2. Ocu da je zatvorim
3. Ali nisam redovno placao doprinose a nemam odakle da ih platim sad (nemam imovinu na firmu kao ni na sebe)
4. Inace "osim" doprinosa nemam nikakvih dugova prema ostalim poveriocima

Jel ima neko iskustva sa ovim ???

[ bakara @ 09.02.2009. 21:29 ] @
Ovi odgovori iznad ti nisu bili dovoljni?
[ pravnik111 @ 12.03.2009. 19:56 ] @
ovaj sto vam kaze pitajte knjigovodju a- a to su "licencirane" budale sa srednjom ekonomskom uglavnom - koje bih ja ukinuo odmah i poslao nazad na drvo - taj vas zeza i ne zna odgovore na vasa pitanja
pozdrav - dosad sam promenio nekoliko knjigovodja koji sve znaju i zeznu te da platis vise nego sto treba drzavi cuvajuci "licencu" koja je pokrice za neznanje
[ Darko Nedeljković @ 12.03.2009. 23:30 ] @
Citat:
@pravnik111: ovaj sto vam kaze pitajte knjigovodju ... taj vas zeza i ne zna odgovore na vasa pitanja

Donekle si u pravu - nesto znam povrsno, nesto znam teoretski jer sam negde procitao, svakako mi je iskustvo ravno nuli. A svaki knjigovodja, taman da nema ni osnovnu skolu, sigurno je barem jednom odradio likvidaciju, pa to moze rutinski da ponovi. Znaci, nije nikakva kvantna fizika, ali nije ni nesto sto bi neko ko to nikad nije radio uzeo i odradio na osnovu saveta sa foruma... a otprilike jedini ljudi koji su samostalno radili likvidaciju su knjigovodje. Meni kad bi trebala likvidacija, nema sumnje, poverio bih taj posao knjigovodji. Ovoliko znanja koliko imam mi je taman dovoljno da mogu uspesno da ocenim da li knjigovodja zna znanje, ili prodaje ono umesto onoga.

[Shadowed: popravljeni ubb kodovi.]

[Ovu poruku je menjao Shadowed dana 02.02.2010. u 18:38 GMT+1]
[ banjo88e @ 24.09.2009. 19:23 ] @
Posto imam drugi oblik firme (szd) interesuje me sta se desava s imovinom (doo)ako nema dugova,tj sve obaveze izmirene?
Dali ta imovina ide osnivacu?
[ S A J A @ 24.09.2009. 19:56 ] @
Ide.
[ nenad_pekez @ 02.02.2010. 17:12 ] @

Citat:
Crnogorac: Jel zna neko odgovor na ovo..???

1. Imam firmu ( doo je u pitanju, nije u sistemu pdv)
2. Ocu da je zatvorim
3. Ali nisam redovno placao doprinose a nemam odakle da ih platim sad (nemam imovinu na firmu kao ni na sebe)
4. Inace "osim" doprinosa nemam nikakvih dugova prema ostalim poveriocima

Jel ima neko iskustva sa ovim ???


Ima li neko konkretno odgovor na ovo pitanje?
[ Aleandro @ 03.02.2010. 20:11 ] @
Da li se privredno društvo može zatvoriti bez prvobitnog odlaska u stečaj,pod uslovom da nemam nikakva dugovanja prema državi,prema poveriocima ... dakle,apsolutno nikakva dugovanja.

Da li je u tom slučaju moguće otići u APR i odmah zatvoriti društvo,dakle da ne ide u stečaj ?

I da li je uopšte tačno da se nakon zatvaranja jednog društva,ne može otvoriti drugo društvo u roku od nekoliko godina ???

Unapred Hvala na odgovoru.
[ MagicMaster @ 08.02.2010. 20:08 ] @
A može li se TR "prebaciti" u DOO, kako to ide? Da bih, recimo, izbegao materijalne dugove ...... znači, predjem na DOO pa onda ugasim-likvidiram-stečajišem ?
[ acca1969 @ 26.02.2011. 21:23 ] @
Dali se placa neki porez i koliki je ... kada se imovina prilikom zatvaranja D.O.O.-a prebacuje na osnivaca. NPR stan u vlasnistvu preduzeca.
[ serviser terenac @ 27.02.2011. 09:44 ] @
Imovina ne moze da nestane !
Prilikom zatvaranja doo prvo se izmire svi dugovi prema drzavi pa onda prema ostalim duznicima. Kad preostane ono sto je preostalo, imovina menja vlasnika i placa se porez. Za imovinu manje vrednosti preracuna se amortizacija i vrsi se otpis (kompjuteri, stampaci, stolovi, regali, bela tehnika ...) Tek kad doo vise nema imovinu moze da se likvidacijom ugasi.
[ Korisnik_Bg @ 26.06.2013. 14:43 ] @
Kako zatvoriti DOO u ovom slucaju: prilivi ne postoje vec 3-4 godine, PIB je oduzet jos 2009. Dug je po Narodnoj banci, tj. blokada racuna je oko 27.000 dinara s tim sto ne znamo koliki su dugovi za doprinose i sta vec jos postoji. Tako da dug je verovatno i preko 300.000 dinara.


Preduzece nema imovine, Privredni sud je 2012. pokrenuo stecajni postupak, ali smo onda dobili obavestenje da je izmenjen neki zakon i da ne moze da se stecaj privede kraju. Prema tome preduzece se i dalje vodi kao aktivno.


Kako zatvoriti DOO u ovom slucaju kad firma nema novca da isplati dug?

[ Korisnik_Bg @ 31.10.2014. 02:20 ] @
Ajde da probam opet, jer i dalje lovim u mutnom, a godine prolaze.

Prilivi ne postoje vec vise godina, PIB je oduzet jos 2009. Dug je po Narodnoj banci, tj. blokada racuna je preko milion dinara. Zdravstvenu knjizicu ni za sebe ni za decu ne mogu da overim.


Preduzece nema imovine, Privredni sud je 2012. pokrenuo stecajni postupak, ali smo onda dobili obavestenje da je izmenjen neki zakon i da ne moze da se stecaj privede kraju. Prema tome preduzece se i dalje vodi kao aktivno.


Kako zatvoriti DOO u ovom slucaju kad firma nema novca da isplati dug?

Iako je bilo price da se doo automatski gasi ako je u blokadi duze od 3 godine, mi i dalje imamo status aktivnog preduzeca.
[ gosha @ 31.10.2014. 08:45 ] @
I dalje je društvo u stečaju?

Ako jeste da li je dodeljen stečajni upravnik?
[ Korisnik_Bg @ 31.10.2014. 14:29 ] @
Sad koliko znam nije u stecaju. Pib oduzet, blokada racuna vise od 4 godine, a status pise i dalje aktivan.
[ gosha @ 31.10.2014. 21:51 ] @
Jedino što mogu da ti posavetujem jeste da vidiš sa nekim advokatom kakve su posledice ako se praviš lud i pokreneš likvidaciju.
Sumnjam da će iko od poverioca platiti pokretanje stečaja.

Samo mi nije jasno što ti je oduzet PIB to se radi samo ako si nešto gadno zavrnuo poresku ili se nisi javljao na neke pozive.

Pozdrav.
[ Korisnik_Bg @ 31.10.2014. 22:07 ] @
Gde god pitam kazu da ne moze zatvaranje dok god se ne isplate dugovi, a dugovi nisu prema drugim firmama vec su nagomilani godinama valjda za doprinose i ko zna sta, jer se firma vodi kao aktivna. Iako nije od 2008. prakticno.

Ne znam zasto je oduzet PIB. Kad se to desilo firma uveliko nije radila.
[ gosha @ 01.11.2014. 09:26 ] @
Ustavni sud je ukinuo automacki stečaj koji je bio spas za mnoge.

Jedino možeš da skupiš pare, pokreneš stečajni postupak i prepustiš sve stečajnom upravniku.

PIB ti je verovatno oduzet zato što poreska nije mogla da ti uruči neki poziv ili rešenje. To urade i čekaju da dođeš da se javiš pa ti skinu blokadu PIB-a.


Pozdrav.
[ Korisnik_Bg @ 01.11.2014. 12:42 ] @
Da, bas tako je i bilo, nisu mogli da mi uruce poziv.

Kad kazes "mozes da skupis pare i pokrenes stecaj", mislis da skupim pare za onaj dug od milion dinara ili nesto drugo?

Sta je sa onom pricom da kad je racun preduzeca u blokadi duze od 3 godine, da se automatski gasi?
[ gosha @ 01.11.2014. 14:18 ] @
Pare za stečajni postupak. Ne znam mnogo o stečaju niti koliko to može da košta. Pre je bilo 150.000 samo da se pokrene.
Sada vidim u Zakonu da piše da za mikro pravna lica to ne može biti više od 50.000.

Ovo svega ovoga moraš se posavetovati sa advokatom.

Ako bi platio sve dugove onda bi mogao da uradiš likvidaciju. To je jeftinija opcija. Treba ti knjigovođa, a pravna dokumenta imaš na APR.u. Sam možeš da budeš likvidacioni upravnik.

Pozdrav.
[ Korisnik_Bg @ 01.11.2014. 15:12 ] @
Ok, hvala. Verovatno cu ostaviti sve ovako kako je sad pa se mozda sete sami da me nekad ugase.
[ juso93 @ 01.10.2015. 21:19 ] @
pozz svima , posto sam ja direktor firme a ima i osnivac dali ja mogu zatvoriti firmu ili ne ?