[ Dacex @ 26.12.2008. 01:03 ] @
Pozz svima...nisam odavno bio ovde :)

napravio sam program adresar, znaci u njemu imam da unesem adresu, broj telefona neke osobe i sad bi trebao da napravim nekakv upit da ako je velika baza ukucam samo ime i onda da pronadjem taj kontakt... neka vrsta kverija. Program sam radio sa accessovom bazom, i datagridom evo ima i screen shot ako treba :). Dali mi neko moze raci kako to da izvedem??
Hvala!
[ stefanpn @ 26.12.2008. 11:55 ] @
Sta koristis ADO ili DAO za konekciju sa bazom?

U svakom slucaju SQL upit treba da glasi "select * from [nazivtabele] where [polje1] like '%" & TvojString1 & "%' and [polje2] like '%" & TvojString2 & "%'"

Sto znaci, ako imas tabelu koja se naziva "Adresar" i u njoj polja "Ime" i "Prezime", koja su vezana za TextBox-ove "txtIme" i "txtPrezime" onda ce upit izgledati:

Code:


dim strQuery as string

strQuery = "select * from Adresar where Ime like '%" & txtIme & "%' and Prezime like '%" & txtPrezime & "%'"

' Kad otvaras tabelu umesto njenog imena stavi upit

[ Dacex @ 26.12.2008. 12:15 ] @
Koristim ado konekciju....
Jos mi nije jasno kako ovaj kod da koristim...Dali mozda iams neki konkretni primer za njegovu upotrebu?
[ stefanpn @ 26.12.2008. 12:23 ] @
Code:

Dim conn As New ADODB.Connection
Dim rcs As New ADODB.Recordset

Dim strQuery As String

Private Sub Form_Load()

    conn.Open "Provider=Microsoft.Jet.OLEDB.4.0;Data Source=C:\mydatabase.mdb;Jet OLEDB:Database Password=MyDbPassword;"

    strQuery = "select * from Adresar where Ime like '%" & txtIme & "%' and Prezime like '%" & txtPrezime & "%'"
    
    rcs.Open strQuery, conn, adOpenDynamic, adLockOptimistic

End Sub


Mislim da dalje znas i sam, ako bude nekih problema javi.
[ Dacex @ 26.12.2008. 12:26 ] @
E hvala! sad cu probati... pa cu javiti rezultate
[ Dacex @ 26.12.2008. 12:33 ] @
Mislim da nisam dobro objasnio, ovaj kod sto si mi ti dao to je ono da kad postavim strelicu u datagridu da on upise podatke iz datagrida (colummsa) u text boxove da razvrsta.. to sam resio na malo drugaciji nacin , ali mi treba neka pretraga baze posto racunam da ce biti velika zatim bi bilo lepo da ima opciju find ili search kao npr. Ukucam u jedna text box ime koje trazim "Petar petrovic" i kad kliknem trazi on u datagridu postavi strelicu na Petar petrovic i odma vidim sve njegove podatke... tako mi nesto treba neka vrsta pretrazivaca.
[ stefanpn @ 26.12.2008. 13:06 ] @
Ovo i jeste upit za pretragu. Samo ga ti nisi pravilno iskoristio.

Dodaj ovo pa probaj:

Code:

Public Sub txtIme_Change()
    
    strQuery = "select * from Adresar where Ime like '%" & txtIme & "%' and Prezime like '%" & txtPrezime & "%'"
    If rcs.State = 1 Then rcs.Close
    rcs.Open strQuery, conn
    
    Do While Not rcs.EOF

        ' Ovde napisi kod kojim popunjavas odredjeni red tabele
        rcs.MoveNext

    Loop

End Sub

Public Sub txtPrezime_Change()
    
    strQuery = "select * from Adresar where Ime like '%" & txtIme & "%' and Prezime like '%" & txtPrezime & "%'"
    If rcs.State = 1 Then rcs.Close
    rcs.Open strQuery, conn
    
    Do While Not rcs.EOF

        ' Ovde napisi kod kojim popunjavas odredjeni red tabele
        rcs.MoveNext

    Loop

End Sub
[ Dacex @ 27.12.2008. 12:05 ] @
uhh... neide :(

Code:
Private Sub Command6_Click()
Select Case Command6.Caption
Case "Izmeni Kontakt"
Timer2.Enabled = False
Text1.Enabled = True
Text2.Enabled = True
Text3.Enabled = True
Text4.Enabled = True


Command6.Caption = "Snimi izmene"


Case "Snimi izmene"

DataGrid1.Columns("Ime i prezime").Text = Text1.Text
DataGrid1.Columns("Ulica").Text = Text2.Text
DataGrid1.Columns("Broj telefona").Text = Text3.Text
DataGrid1.Columns("E-mail").Text = Text4.Text
Timer2.Enabled = True
Command6.Caption = "Izmeni Kontakt"
Text1.Enabled = False
Text2.Enabled = False
Text3.Enabled = False
Text4.Enabled = False

End Select

End Sub


Ovaj kod mi sluzi za tipku snimi i izmeni kontakt... a ovaj kveri i dalje nisam uspeo da iskoristim...jel imas neki primer tako cu najbolje skontati?