[ enaB @ 28.12.2008. 09:22 ] @
Zdravo :)


Već duže vreme tražim neku klavijaturu sa kojom bih svirao (uglavnom)NI Akoustik Piano a da je dobra i nije previše skupa. Korg K61 je dosta skup, za M-AUDIO Keystation 61es sam čuo da ima prilično loše dirke, a za Behringer U-Control UMX61 nisam čuo ništa pa sam hteo vas da pitam za mišljenje.

Hvala!
[ acaradio @ 28.12.2008. 10:01 ] @
Ako hoces MIDI-kontrolere koji sigurno imaju dobre dirke, onda su to Korg, Yamaha i Roland (Edirol)...sve ove budzetske varijante mogu ali ne moraju da funkcionisu dobro. Mislim da je bolje da u oglasima nadjes polovan (ali u dobrom stanju) kontroler neke bolje marke nego da uzmes Behringer.
[ Victor86 @ 28.12.2008. 19:27 ] @
Ako ti treba bas za sviranje onda uzmi neki od tih sto ti je aca predlozio (po mogucnosti da ima polu otezane dirke jer su bolje za sviranje), a ako ti treba za tipkanje beatova i melodija onda uzmi Behringer.

Posto su te bolje varijante i dosta skuplje (po meni jako precenjene cene) onda potrazi polovan.

poz
[ enaB @ 28.12.2008. 22:09 ] @
Hvala vam na odgovorima!
Razmisliću, mada bih više voleo da je kupim "nevinu"
[ dgojic @ 29.12.2008. 15:40 ] @
Evo mog mišljenja

Od skora sam vlasnik pomenutog kontrolera UMX61. Smatram da je za te pare (11.250 din) to odlična kupovina, pogotovu što kačenjem na pc ti možeš da kontrolišeš gomilu vst instrumenata, za koje bi ti u ''hardverskoj'' varijanti trebalo bogatstvo da ih kupiš.

Što se tiče polovnih kvalitetnijih klavijatura koje mogu da rade kao kontroleri, u 99,99% situacija u pitanju su uređaji koji su prošli sito i rešeto, kojima je na tezgama već duša isceđena i za koju nikada ne znaš kada će odsvirati poslednji ton... One možda imaju kvalitetniju mehaniku od Behringera - to stoji, ali zapitaj se u kakvom su stanju dirke/osovine/gumice itd, već u zavisnosti od primerka do primerka. I ja sam bio u istoj dilemi - da li kupiti UMX61 za 150e ili, recimo, Korg M1 za 200e. Posle nekoliko oglasa na koje sam zvao i raspitivanja u kakvom je stanju dotična klavijatura, mislimmmm... sve moje dileme su nestale - otišao sam i kupio Behringera.

E sad, ako želiš BAŠ klavirski ugođaj dok sviraš, to je nešto drugo. Ili kupi pianino ili električni klavir, ali to zadovoljstvo košta 500+ evra, ako pričamo o novom uređaju. Ali ako želiš da kontrolišeš vst instrumente, tu je svaka dilema suvišna.

To je bilo moje mišljenje, sa kojim se iskusniji klavijaturisti možda neće složiti. Nadam se da sam ti pomogao

Poz.
[ enaB @ 29.12.2008. 16:39 ] @
Jesi, to je još jedan plus za kupovinu UMX61 :)

Ne mora da bude baš klavirski ugođaj, pošto mnogo košta. Ionako nisam iskusni pijanista koji hoće identičan osećaj pod prstima, nego početnik :)


pozdrav i hvala!
[ dgojic @ 29.12.2008. 17:15 ] @
Nema na čemu

Da dodam još nešto: ne znam kakvu zvučnu kartu imaš ali bitno je da ova klavijatura funkcioniše i sa integrisanom zvučnom kartom! Ja imam integrisan Realtek HD audio i primenom alternativnih ASIO4ALL drajvera spustio sam latenciju na 6 milisekundi, tako da istog trenutka dobijam zvuk koji sam na klavijaturi odsvirao, odnosno nema onog famoznog kašnjenja po čemu je MIDI, bar ranije, bio problematičan. Drajvere možeš pronaći Guglanjem, a klavijatura se, inače, vezuje preko USB-a, pri čemu XP automatski prepoznaje klavijaturu kao USB audio device i time je sav posao završen. Naravno, sa slabom zvučnom ne možeš u real time-u stavljati trista efekata, gurati milion kanala istovremeno, ali pretpostavljam da tebi to, bar za početak, nije ni potrebno.

Poz.
[ enaB @ 29.12.2008. 18:29 ] @
Nikakvi efekti mi nisu potrebni, samo dirke pošto klavir nema dodatne efekte :)

Hvala


pozz
[ Victor86 @ 29.12.2008. 20:09 ] @
Ja takodje imam behringer i ima super dirke za razliku od nekih kontrolera.
Ali vi vlasnici UMX serije kontrolera pokusajte da prstom brzo povucete od gornje note na dole, da cujete sta ce da se desi sa dirkama. Kad pocnu da lupaju pri vracanju mislicete da vam puca kontroler. I prst jako zapinje za dirke jer nisu polu otezane. E zbog toga UMX bas nije za sviranje nekih komplikovanih kompozicija. Ja licno sviram neku klasiku, jazz i blues preko behringera i to fino ide, moze sve lepo da se svira osim tih nekih prelaza kojih ima na nekim pesmama.

Pri kupovini konrolera ja mislim da se umx serija navise isplati kod nas za kucnu varijantu.

pozz
[ enaB @ 30.12.2008. 07:25 ] @
Hvala ;)
[ sazema @ 31.12.2008. 17:07 ] @
ako si početnik onda definitivno Behringer, i još nešto griješiš kada kažeš da piano nema efekata, IMA !!! pedale damper, sustain itd...
[ enaB @ 31.12.2008. 21:44 ] @
Nisam mislio na pedale nego na razne modulacije zvuka kao kod sintisajzera :)