[ jose90 @ 28.12.2008. 21:29 ] @
E ovako,maturant sam elektrotehnicke skole i sad mi dolazi ono najvaznije.Sta upisati??? . . .Razmisljao sam da nastavim etf u sarajevu,pa onda trazit nesto da pokusam u becu i bio sam siguran u to donedavno. .Posto imam dosta rodbine u New Yorku,tetka mi je rekla da ce se raspitati pa da dodjem kod nje da zivim i da studiram ,znaci u NY..Sad teku ti razgovori,dok se ona raspita malo.
Eh moze li mi iko pomoci malo oko ovoga .Sta je sve potrebno i jeli to uopste moguce?? znaci odlican sam ucenik ,engleski dobro pricam..
Unaprijed zahvaljujem
[ jose90 @ 29.12.2008. 23:42 ] @
Nista od odgovora :S
[ sanja2010 @ 30.12.2008. 13:28 ] @
Pa... sad ti je malo kasno... Za univerzitete u SAD mahom moras da polazes SAT-eve. Fakultetima je mahom januarski SAT poslednji koji primaju, a deadline za prijavu je prosao. Pogledaj na sajtu konkretnog univerziteta/koledza sve oko upisa jer je to dosta sareno. Svako ima svoje. U svakom slucaju, pogledas testing requirements, to odradis, popunis prijave, posaljes, prijave za finansijsku pomoc i nadas se najboljem.
Ne znam koliko spada u samoreklamu, ako jeste, modovi neka obrisu. Na mom blogu imas dosta ispisano o prijavljivanju, polaganju testova itd itd pa pogledaj. Pisala sam dosta detaljno, da ne ponavljam. U svakom slucaju, najbitnije je da pogledas na sajtu fakulteta. Imas neku ideju?
[ jose90 @ 30.12.2008. 23:25 ] @
Jooj sto me utjesi na pocetku. :(( . .Al necu odustati,bar ne jos.. Planirao sam po mogucnosti upisati nesto vezano za informational technology..Sad moram gledati koji se faksovi nalaze u tom dijelu gdje mi rodjaci zive,Astorija,manhattan..
Uostalom cut cu se s tetkom odma poslije Nove Godine pa da vidim hoce li i u nje biti tih "utjesnih rijeci ". .
I to za polaganje SAT-a. . Nesto sam s profesoricom engleskog pricao ,kaze ona kao ucis engleski 7 godina da se moze proci bez toga,neka preporuka se napise ali sve manje vjerujem u to . .Nego zagrijati stolicu sada i pripremati se . .
Btw. citam ovo na blogu i veoma je korisno ,bar zasad. Ako mi bude trebala dalja pomoc smijem li ti se javiti?? .;))
[ sanja2010 @ 30.12.2008. 23:46 ] @
Hm to sa SAT-em i 7 godina ucenja ja nisam cula, ali sta znam, mozda ima negde :) Naravno, sve sto nije jasno pitaj. Ja pokusala, failed miserably, ali pokusavam opet :)
[ jose90 @ 30.12.2008. 23:48 ] @
Pa jesi upisala neki faks sada,i usput pokusajes aplicirati za vani . . . Never give up!!!
[ sanja2010 @ 30.12.2008. 23:57 ] @
Upisala sam Racunarski fakultet i sada pokusavam dobiti transfer. Sanse za uspeh su samo u domenu teorije, ali boze moj :) Imacu jos interesantnih tema za blog ;)
[ jose90 @ 04.01.2009. 20:58 ] @
Eh ovako ,tetka zvala i rekla za onaj dedline ali na University samo . . kaze da mogu aplicirati na Community College ..I vec sam se prijavio za SAT,ali tek u maju ga trebam raditi . . Community College,to je kao neka vrsta srednja skole,kako sam ja shvatio gdje se dobijaju ocjene pa na osnovu tih ocjena se ide na University.. Uglavnom totalno sam zbunjen ,al ono pravo . . Mozes li mi reci sta bi ti na mom mjestu .. ?? :S
[ sanja2010 @ 04.01.2009. 22:09 ] @
Iskreno receno, blage veze nemam sta je community college. Ranije sam imala neku maglovitu predstavu da je nesto tipa srednja skola, ali ne znam koliko sam u pravu. No, sto se transfera tice, Wikipedia kao prvu stavku mana commnuity college-a daje:
Citat:
Transferring credits can sometimes be a problem, as each four-year college has its own requirements for enrollment. However, many four-year colleges (usually near the community college) have made arrangements, known as articulation agreements, allowing associate degrees to qualify for transfer, some cases allowing the student to complete the bachelor's degree via distance learning from the community college campus. Some states have passed rules whereby certain associate's degrees in a field will automatically transfer to state universities as the core curriculum for specified bachelor's degrees. Minnesota and Oregon have created a statewide "transfer curriculum" allowing credits to be transferred to any other public university and almost all of the private colleges. The North Carolina system has a similar agreement, whereby specific courses are designated for mandatory transfer credit to all statewide public four-year institutions. Illinois's I-transfer program program aids students in transferring credits across the state. California has a system known as Assist,[12] which labels course equivalencies between all California Community Colleges and California public four-year colleges. In Arizona, the completion of the Arizona General Education Curriculum, or AGEC, at any Arizona community college guarantees residents of Arizona admission to any public university in the state of Arizona.

Dakle, nadam se da ce se na temi javiti neko ko je upuceniji posto ja nemam pojma o tome.
[ jose90 @ 04.01.2009. 22:45 ] @
Hmm tnx anyway .. .

Ovo drugo æeš postiæi upisom na dvogodišnji koledž u Americi gdje æeš krenuti od poèetka...znaèi od nule, gdje se neæe pikati tvoj faks iz BiH ili srednja škola. Dvogodišnji koledži u Americi, tzv. community colleges su lagani za upisat, ne koštaju puno i stipendija se dobije za "transfer" na 4-godišnji univerzitet gdje æeš upisati 3. i 4. godinu (a to može biti UCLA, Cornell, Georgetown i sl. vrlo respektabilna imena)... Znaèi ocjene i prosjek se grade sa upisom u community college, kao i vannastavne aktivnosti i dobrotvorni rad te natjecanja... -ovo sam procitao na jednom forumu,...

NAdam se da ce se javiti neko ko zna vise o ovim "community colleges"
[ jose90 @ 08.01.2009. 21:24 ] @
ej sorry ako zamaram po ko zna koji put ali moram da pitam kolike su sanse da se nakon upisa na fax kod nas pokusa nastaviti studirati u usa. .Nebitno,u prvoj ili drugoj godini. . Ili pak postiplomski .. U pitanju je Fakultet informacijskih tehnologija ..
[ sanja2010 @ 09.01.2009. 00:05 ] @
Pa... kad vec krenes na fakultet ovde i hoces da se prebacis, ne prijavljujes se kao freshman nego kao transfer. E sad, nisu svi fakulteti otvoreni za transfer stranaca, to prvo, a drugo, jako jako mali broj daje financial aid strancima (ako ti je to bitno). Usput, tu je i veca konkurencija pa je sansa za upadanje manja. Za postdiplomske zaista ne znam nista.

Uzgred, na RAF-u kruzi prica da svi koji ne uspeju tu odu na FIT. Koliko je tacno - ne znam, ali mi ne uliva poverenje da je fakultet visokog kvaliteta. Opet, ne mogu da sudim, nisam u kontaktu ni s nekim od studenata niti tacno znam kakav im je program.